mmmm 'Lieve Jongens' naar Reve blijft aan de buitenkant HL m 11 Jfl HÈ* ||B Blpfl Plastieken en monoprints in Noordwijkse Visserskapel Bettien Scherft verbeeldt de aardse schoonheid En verder Vrij spel voor 'Apostrophes' in LAK-theater DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN Een scene uit de nieuwste Nederlandse film. LIDO III Lieve Jongens met Hugo Metsers en Hans Dagelet. Regie: Paul de Lussanet. Paul de Lussanet heeft zich aan de bijna onmogelijke taak gezet Gerard Reve te verfilmen. Bijna onmoge lijk, omdat een scenario brouwen van Reve's boe ken (in dit geval „De Taal der Liefde" en „Lieve Jon gens") op bijna onoverko melijke moeilijkheden stuit. Reve's merkwaardig mengsel van persoonlijke mythes rond zijn homo- sexualiteit, zijn verhoudin gen, zijn drankzucht zitten verpakt in een hecht woordenspinsel, dat het le vensgevaarlijk lijkt daar een simpel verhaal uit te lichten. Een structuur ont breekt zo goed als bij Reve. Wat zijn werk de moeite waard maakt is juist, die taal: Dat breiwerk van ver stopte gevoeligheid, van daaraan verwant cynisme, in een persoonlijke hutspot van hoogdravend bijna bij bels woordgebruik, manië- rismes en een steeds weer luchthartig doorbreken van dat taaicordon. De Lussanet heeft dat wél ge probeerd, samen met pro ducent Matthijs van Hey- ningen, en het speelfilmre sultaat, „Lieve Jongens", draagt alle ambivalente sporen van die poging. Reve's verhaal is het verhaal een onmogelijke verhou ding. Tegelijkertijd het oer- schema van „de bedrieger ogen". De schrijver Wolf en verhouding heeft met de jonge Tijger, ontmoet in een artistieke kelder (waar die hinderlijke Astrid Nijgh een liedje bast), de „oude" Albert S. en diens wat ordi naire vriendje Woelrat, dan nog Freddy geheten. Via een geraffineerd spelletje tijdens de logeerpartij in Huize „Het Gras" wordt de „oude" Al- - Jgv Jfej Hoofdrolspelers Hugo Metsers en Hans Dagelet met in hun midden Gerard Reve, de auteur van 'Lieve Jon gens'. bert in zijn hemd gezet en het vriendje ingepalmd. Woelrat trekt bij Wolf en Tij ger in, maar al gauw blijken die laatste twee alleen nog maar oog voor elkaar te heb ben. Dat geheel wordt in een flashback opgehaald uit de herinnering van de schrijver Wolf, die depressief, aange daan door de alcohol, zijn bed niet meer uit wil komen als hij zijn laatste pogingen Woelrat aan zich te binden met gespierde verhalen en bizarre fantasiën mislukt ziet. De Lussanet c.s. kan je in elk geval geen sensatiezucht ver wijten. De moedwillige ge makzucht van de huidige Ne derlandse speelfilm met vaak sexueel opgepept instantver tier ontbreekt. Natuurlijk zwerft er aardig wat manlijk bloot door de film, inclusief een onvermijdelijke vrijscè ne. Maar dat kan je Reve nauwelijks ontnemen. Daar naast laat hij in een poging tot getrouwheid Hugo Met sers in de hoofdrol letterlijk Reve's boekentè.ksten uit spreken en dat werkt heel lang uiterst vreemd alsof een acteur z'n rol aan het opzeg gen is (en een rollenspel is het natuurlijk, in de film zo wel als in het boek), pas naar het slot toe ga je daaraan wennen. Met het verhaal al-- - leen kom je er niet. De Lus sanet heeft getracht 'de emo ties van Reve/Wolf achter het gebeuren in te vullen, van verliefdheid, bezeten heid tot tederheid en wan hoop. Die pogingen blijven weliswaar herkenbaar, maar overtuigen alleen in het hu moristische. Al doet Hugo Metsers ook zo z'n best, hij is een te zwak acteur om zich solo los te maken van zijn ou dere image. In het samenspel met een verrassend goede Bill van Dijk als Tijger en een gekke Hans Dagelet als de simpele, ijdele Woelrat lukt dat beter. Albert Mol speelt zonder meer de beste rol als de trieste „oude" Al- bert S. Al met al is „Lieve Jongens" niet meer dan een aardige poging, goed ver zorgd, maar toch driekwart van de film pure buitenkant. BERT JANSMA LEIDEN De uiterst verfijnde pente keningen van Bettien Scherft hebben merendeels de natuur als onderwerp. Vroeger werd de Leidse kunstenares ook gegrepen door sociale problemen, die zij door middel van haar tekeningen aan de kaak probeerde te stellen. Weliswaar is die betrokkenheid niet geheel weggeëbt, maar in haar kunstwerken komt dat on derwerp thans niet meer aan de orde. Bettien Scherft motiveert: „Ik heb nu meer behoefte uit te beelden wat er nog wél voor leuks te zien is. De natuur bij voorbeeld." Tijdens haar opleiding aan de Rietveld Academie in Amsterdam volgde de latere kunstenares de richting reclame en illustre ren. Na de opleiding kreeg zij werk als illu stratrice van kinderboeken. „Veel was er met het illustreren niet te verdienen, of je moest wel bijzonder goed en bekend zijn. Part-time werkte ik daarom op kantoor om bij te verdienen," aldus Bettien Scherft, die zich echter niet beperkte tot het verleven digen van tekst alleen. Verscheidene malen had zij zelf een verhaaltje geschreven. Het script van een door haar geschreven kin derboek stuurde de tekenares of schrijf ster naar een uitgeverij in de hoop, dat het geaccepteerd zou worden. Enige maan den later kreeg zij bericht, dat de uitgever bereid was tot publicatie over te gaan. Bet tien toen nog Bettien van Lookeren- Campagne schreef vanaf die tijd kinder boeken, illustreerde of combineerde beide vormen in haar boeken. Alle activiteiten werden toen nog vanuit woonplaats Den Haag ontplooid. Voor zichzelf maakte de kunstenares ook aquarellen. In de Residen tie was zij lid van de Haagse Kunstkring. Eenmaal verhuisd naar en gehuwd in Lei den, sloot Bettien Scherft zich aan bij Ars Aemula Naturae. De meeste werken van de Leidse kunstenares, waaronder veel na- tuurgezichten, zijn uiterst verfijnd; elk blad van elke boom is nerf voor nerf nauwkeu rig weergegeven. „We gaan veel wandelen in de natuur, daarin vind ik inspiratie. Een bezoek aan Suriname heeft me ook wel geïnspireerd. Vooral de typische vorm van de bomen spraken me wel aan. Het werk ging een beetje naar het abstracte toe. Door andere kunstenaars word ik soms ook wel geïnspireerd. Soms werk ik buiten. Dan maak ik een voolopige schets, die ik later thuis uitwerk of ik maak foto's ter onder steuning," aldus de tekenares. LUXOR Kramer versus Kramer (a.l.) Rijkelijk met Oscars overladën film met voortreffelijk acteerwerk van o.m. Dustin Hoffmann. Het verhaal gaat over een jong echtpaar dat uit elkaar gaat en strijdt om de gene genheid van het zoontje, (vierde week) CAMERA Decamerone (16) Erotische vertellingen van Bocaccio, op film vastge legd door de Italiaan Pasoli-, ni. "(reprise, eerste week) LIDO I Killerfish (12) Een niet boven de middel maat uitstijgende rampenfilm naar het model van „Jaws". In de hoofdrollen Lee Majors (de man van zes miljoen) en Karen Black, (derde week). LIDO II The electric hor seman (16) Aardige film met o.a. Robert Redford en Jane Fonda, (tweede week) STUDIO One flew over the cuckoo's nest (16) Voor treffelijke film met o.a. Jack Nicholson als psychiatrisch patient. Enkele jaren geleden rijkelijk overladen met Os- Spelende kleuter. Niet alle pentekeningen zijn uitgevoerd in zwart en wit. Om het geheel te verlevendi gen wordt soms de verfkwast ter hand ge nomen om de tekening in te kleuren. „Maar af en toe denk ik wel eens bij me zelf, dat ik best eens iets geheel anders zou willen gaan doen. Dan heb ik ineens even genoeg van het gepriegel met dat penne tje." Toch is het 'gepriegel met een penne tje' niet het enige, waar de kunstenares zich- mee bezig houdt. De kunstenares bezit en kele werken, die nogal afwijken van het grootste deel van haar oeuvre. Zoals de penseeltekening van haar kinderen tijdens de eerste levensjaren bijvoorbeeld, die dui delijk maken, dat zij gemakkelijk van het 'statige' beeld, dat haar pentekeningen op leveren, af kan stappen. Maar ook die teke ningen horen bij Bettien Scherft en tonen haar kwaliteiten. WIM BUNSCHOTEN Bettien Scherft aan het wirk cars, (zevende week) TRIANON The Amity- ville horror (16) Pittig, bloe dig griezelwerk. (derde week) REX De porno prooi (16) Pornofilm. EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Ten (16) Een al wat oudere Ameri kaanse man op vrijersvoeten. Met de nieuwe sexbom van de jaren tachtig Bo Derek. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Once upon a time in the west (16) 'Ever green' onder de westerns (re prise) EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) De duivel hale je (a.l.) Amusante avon turenfilm. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Wie dan leeft die dan zorgt (a.l.) Louis de Funès in een al wat oudere film GREENWAY THEATER (Voorschoten) Kiss in the attack of the phantoms (a.l.) Speelfilm met en over de popgroep Kiss. Ook: Spet ters (16) nieuwste film van Paul Verhoeven over de be levenissen van een groepje jongeren. LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 MEI 1980 PAGINA 9 NOORDWIJK Tot en met 18 mei is in de oude Visserskapel aan de Hoofdstraat een expositie te bezichtigen van plastie ken en monoprints van Gerda van den Bosch en Bas Haasnoot. In het werk tfan beide kunste naars staat de natuur cen traal. Gerda van den Bosch uit Zoeterwoude geeft acte de presence met een aantal bronsplastieken waarvan de vormgeving klassiek te noe men is en geïnspireerd door de natuurlijke vorm van mens en dier. De beeld houwster maakt haar werk in steen, hout en brons. De laatste tijd ligt de nadruk op middelgrote bronsplastie ken. Haar figuratieve bron zen beelden, met name het welbekende kynologische werk, trekken sterk de aan dacht. Bas Haasnoot (50) is een ge boren Katwijker en graficus van beroep. Jarenlang heeft hij zich intensief bezig ge houden met etstechnieken. Vanuit deze etsen heeft hij de stap gemaakt naar kleur rijke monoprints. Op de tentoonstelling zijn onder meer voorstellingen van in- sekten en diepzeeleven te zien. De expositie is dage lijks geopend van twee tot vijf uur en van zeven tot negen ,i dag van een tot LEIDEN De groep Apostrophes heeft vanavond in het LAK-theater vrij spel. „Vrij spel" is echter niet de juiste uitdrukking, daar de groep nadrukkelijk stelt dat ze geen toneel speelt, maar het begrip „theater" na der wil onderzoeken. Wat is theater anders dan bepaal de, stilzwijgende, afspraken tussen acteurs en publiek over het verloop van de avond. De toeschouwers besef fen vaak niet dat ook zij een belangrijke rol spelen in het geheel van een toneelvoorstelling. Het zijn niet de acteurs die de voorstelling maken, het zijn publiek en spelers samen die zorgen dat een avond wel of niet suc cesvol verloopt. Zonder publiek is er geen voorstelling. In de relatie acteurs-publiek overheersen de acteurs; zij zijn het die de actie van de avond bepalen. Zij latei\ het pu- biek dingen zien, bieden die het publiek aan en hebben zo grotendeels de touwtjes in handen. Het publiek kan slechts goed- of afkeuren. Dit behoort allemaal tot de conventies, de stilzwijgende afspraken die de basis zijn voor het thea ter. Zij zijn zo vanzelfsprekend geworden dat het publiek er niet meer over nadenkt, maar gewoon de toebedeelde rol meespeelt. Die rol begint het publiek al in de foyer te spelen, zelfs al thuis, wanneer het zich afvraagt wat het zal De leden van „Apostrophes". aantrekken. Apostrophes nu wil het publiek een voorstel ling aanbieden, waardoor het zich bewust wordt van de rol die het speelt, en waardoor ook de groepsleden hun eigen functioneren onder de loep nemen. De groep doet dit op basis van Handke's „Publikumsbeschimpfung", een tekst over het gebeuren dat theater heet. Deze tekst wordt door Apostrophes opgezegd. Bij voorgaande uitvoeringen bleek het publiek zich persoonlijk de tekst aan te trekken, waar door het emotioneel reageerde. Die emotie was echter ver keerd gericht. De betrokkenheid van de toeschouwers diende niet de tekst te gelden, maar de situatie waar spe lers en publiek deel van uit maakten. Het publiek moet zichzelf en zijn reactie in ogenschouw nemen, dus eigenlijk zichzelf zien zoals het een ander zou zien. Om dit, afstandelijke effect te bereiken, heeft Apostrophes een scherm ingebouwd om de persoonlijke reacties eruit te filteren. Voor het gordijn staat een groot wit vlak waarop het publiek zichzelf geprojecteerd ziet door middel van een videocamera. De spelers zijn niet direct zichtbaar. Zij staan achter het gordijn, en worden op hetzelfde scherm in het publiek geprojecteerd. Daarvoor maken ze gebruik van de zogenaamde „bleu key"-techniek waardoor mensen los in de ruimte lijken te zweven. Het scherm krijgt aldus een dubbele functie: enerzijds schept het een zekere afstand, zodat het publiek zijn objectiviteit bewaart, anderzijds toont het de situatie zoals die is, m.a.w. het is de voorstel ling zelf. Dit benadrukt tevens dat theater een gebeuren is, een situatie zoals die op dat moment is. Op deze manier geeft Apostrophes op geheel eigen wijze vorm aan Handke's experiment. Door het gebruik van de video hoopt de groep de fouten te vermijden die andere groepen vóór hen hebben gemaakt. Indien het publiek zich los kan maken van de tekst en het hele theatergebeuren en de eigen rol daarin nader bekijkt, kan het experiment ge slaagd genoemd worden. Jacqueline Mahieu Bas Haas noot aan het werk. Een brons plastiek van Gerda van den Bosch.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9