CARINA. DE NIEUWE RUIME PRESTATIE-AUTOMOBIEL VAN TOYOTA. v.a. F.14M5,- Noordrijn-Westfalen beslist over lot Helmut Schmidt TOYOTA CU boeken Arm afgerukt Toyota Carina Zón tweeduizend gulden goedkoper dan vergelijkbare auto's van een ander merk. •BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 MEI 1980 PAGINA <j Na de verkiezingen in Baden-Württemberg en Saarland wordt aanstaande zondag het parlement in Noodlijn- Westfalen opnieuw gekozen, qua inwoneraantal de grootste deelstaat van de Bondsrepubliek. Net als in de voorgaande gelegenheden staan de christen democraten er slecht voor Een regeringswisseling lijkt dan ook niet waarschijnlijk T56* De zogenaamde „snelle kweekreactor", die bij Kalkar wordt gebouwd, blijft een politiek twistpunt. BONN „Broeder Johannes" wordt hij genoemd. Hij is 49 jaar, vrijgezel, een beetje verlegen, meer het type van een intellectueel dan van een doorgewinterde politicus en zijn hobby is het bespelen van de viool. Op massabijeenkomsten voelt hij - transpirerend - zich niet zo op z'n gemak en liever discus sieert hij, bij voorkeur met tegen standers, in kleine kring. Ondanks zijn respectabele politieke carrière heeft hij nooit met zijn ellebogen gewerkt - „dan zou ik er geen lol meer aan hebben". Zijn naam is (nog) niet overal even bekend in de Bondsrepubliek, laat staan er buiten. De man over wie het hier gaat is Jo hannes Rau, minister- president van Noordrijn-Westfalen, de dichtstbe volkte Westduitse deelstaat waar bij na anderhalf keer zoveel mensen wo nen als in heel Nederland. Hij staat aan het hoofd van een regeringscoali tie van sociaal-democraten en libera len. Aan deze onopvallende man, wiens bijbelvastheid hem zijn bij naam heeft bezorgd, is op moederdag, 11 mei, de taak beschoren om zijn wereldbekende partijgenoot Helmut Schmidt als Bondskanselier in het za del te houden. Want weliswaar zijn de Bondsdagverkiezingen pas in ok tober, maar Noordrijn-Westfalen is traditioneel de belangrijkste test voor de uitslag hiervan, en bovendien zou een regeringswisseling in Düsseldorf - als gevolg van het federale systeem in West-Duitsland - het de Bondsre gering vrijwel onmogelijk maken om nog een eigen onafhankelijke politie ke koers te varen. Kohlepott Rau weet wat er op het spel staat en hij laat dat dan ook duidelijk naar voren komen. Bij elke bijeenkomst van de SPD waar hij optreedt, of dat nu in een dorpsherberg in Westfalen is of in de grote sporthallen van het Roergebied, vecht hij niet voor z'n ei gen hachje en voor z'n eigen herver kiezing, neen, hij roept op om Schmidt het voortbestaan als kanse lier mogelijk te maken. „Geef daar om moeder een mooi geschenk: stem SPD", is een van zijn leuzen. En een andere, even belangrijke luidt: „Ga in elk geval stemmen!" Want net als zijn politieke gelijkgezinden kent hij de verhouding in zijn land wel zo goed om te weten dat de uitslag van de verkiezingen voor de SPD staat of valt met de opkomst, en in het bij zonder met de opkomst in het Roer gebied. Daar, in en om de „Kohlepott" heb ben de sociaal- democraten namelijk vanouds hun bolwerken. Hoewel het industrie-proletariaat van eens in middels de bestbetaalde arbeiders ter wereld zijn geworden, is de trouw aan de SPD gebleven. Bij de vorige Landdag-verkiezingen (de Landdag is het parlement) in 1975 haalden de sociaal- democraten er in 43 van de 50 kieskringen de absolute meerder heid, in tegenstelling tot plattelands gebieden als Westfalen en Rheinland waar de CDU traditioneel het sterkst is. Dat betekent: hoe meer mensen in het Roergebied kunnen worden op getrommeld om de gang naar de stembus te maken, hoe beter voor Jo hannes Rau en zijn partij - vandaar zijn smeekbeden. In het Roergebied hoeft de SPD ook niets te vrezen van de „Groenen", die, zo is bij vorige gelegenheden ge bleken, er geen poot aan de grond krijgen. Hoewel milieuproblemen uit gerekend daar het grootst zijn, moe ten de kompels en de industrie-arbei ders niets van die rare ecologische fratsen hebben. Dat moge luxe-ge noegens zijn voor ambtenaren, lera ren en de betere middenstand, hun faat het om arbeidsplaatsen en om ehoud van werk. Boer Maas Boer Maas, de lijsttrekker van de Groenen die sinds deze uitverkiezing 's morgens een uurtje eerder naar zijn akkers gaat om tijd voor de ver kiezingsstrijd over te houden, hoeft zijn aanhang dan ook niet te zoeken in het Roergebied. Josef Maas, de wat bonkige, eenvoudige landbouwer - van - weinig - woorden uit Honnepel, is zeker in het Nederlandse grens- misme dat hem dit zal lukken, lijkt enigszins voorbarig: het is door de bijzondere structuur van Noordrijn- -Westfalen de vraag of zij de drie procent die hen bij de Europese ver kiezingen ten deel vielen, kunnen opkrikken tot de vijf procent der stemmen die nodig zijn om in de Landdag te worden toegelaten. CDU-strategie in de war Professor Biedenkopf, de nieuwbak ken lijstaanvoerder van de CDU, heeft weer heel andere zorgen. De plotselinge dood van oppositieleider Heinrich Köppler drie weken voor de verkiezingen hebben de strategie van de christen-democraten die de gebied - waarschijnlijk bekender gr00tsU, partij vormen, danig in de dan minister-president Rau. Maas is namelijk de man die al sinds jaar en dag en nog vóór de meeste anderen wist wat er gaande was, een verbeten strijd voert tegen de bouw van de zo genaamde „snelle kweekreactor" die in Kalkar bij Nijmegen, direkt naast zijn grondgebied, wordt gebouwd. Van eenvoudige agriër heeft hij zich vanuit zijn aanvankelijk intuïtief verzet tegen deze atoomfabriek die het gevaarlijke plutonium kweekt, ontwikkeld tot een kernenergiek des kundige en hij heeft inmiddels als te genstander van kernenergie een niet onaanzienlijk deel van vooral de jon gere bevolking achter zich gekregen. Het voormalige CDU-lid Maas en zijn „Groenen" die in Noordrijn-Westfa len een nogal linkse signatuur dra gen, maar waar ook evenals elders allerlei andere elementen door heen zijn geweven, willen nu voor het eerst het parlement in Düsseldorf binnentreden om hun ideeën ook po litieke kracht bij te zetten, net zoals dat hun collega's in Bremen en in Ba den-Württemberg is gelukt. Het opti- war gestuurd. Heimelijk hopen zij na tuurlijk dat deze droevige gebeurte nis hen „condoleance-stemmen" en daarmee de absolute meerderheid zal opleveren, maar al te zeker is dat niet. Met de ook in eigen kring om streden Biedenkopf als eerste man die zij wel móésten kiezen omdat hij als voorzitter van het invloedrijke Verband Westfalen-Lippe de meest prominente is en omdat er voor hem geen alternatief was hebben zij hun politieke tegenstanders verkie zingsmunitie in handen gegeven. In de eerste plaats moet het vooral aan deze hoogleraar in het staatsrecht worden toegeschreven dat Franz-Jo- sef Strauss na veel herrie kanseliers kandidaat voor de Unie-partijen CDU en CSU is geworden. SPD en FDP buiten dit natuurlijk uit om Bie denkopf af te schilderen als de hand langer van Strauss die de Beierse mi nister-president in het zadel heeft ge holpen: wie Biedenkopf stemt, stemt Strauss", klinkt het dan ook dreigend uit de mond van sociaal-democraten en liberalen. In tegenstelling tot Köp pler, die vooral bij de gewone man zeer geliefd was. moet de kleine pro fessor bovendien ook bij potentiële CDU-kiezers op verzet rekenen. Hij vertegenwoordigt de rechtervleugel van de partij, wordt door velen ge zien als een representant van het groot-kapitaal en hij heeft in het ver leden nogal eens sociale theses ver kondigd die het bij de werknemers aan Rijn en Roer zeker niet goed doen. Het is niet uitgesloten dat de CDU, die in het algemeen de laatste jaren aan invloed heeft moeten inboeten, en die op 29 april in het kleine Saar land meer dan 5 procent van haar aanhang verloren zag gaan, het ook in Nordrhein- Westfalen niet zal red den. Mede tegen de .achtergrond van het feit, dat ook het moeizaam opge bouwde eenheidsfront rond Franz- -Josef Strauss al weer aan het af brokkelen is, moet in dat geval een week later bij het verkiezingscongres in Berlijn op wanhopige, wellicht tu multueuze discussies worden gere kend, omdat het dan vrijwel zeker is dat CDU en CSU nog eens vier iaar in de Bonner oppositiebanken zullen moeten plaatsnemen met alle frustra ties vandien. Men hoort zelfs stem men die beweren dat Strauss in dat geval alsnog van een kandidatuur voor het kanseliersschap zal afzien. Naast de broeder, de boer en de pro fessor opereert ook nog een vrouw in het politieke strijdgewoel: Liselotte Funcke van de kleine FDP. Deze mi nister van Economische Zaken in Noordrijn-Westfalen gaat als lijst trekker ook al geen zorgeloze moe derdag tegemoet. Het is het oude liedje: de liberalen moeten zich tel kens weer bij de verschillende ver kiezingen uit de 5 procent-gevarenzo ne weten te redden en telkens is het weer hoogst onzeker of hen dat zal lukken. Boer, vrouw, heer, aas de kaarten blijven nog even gesloten. Herinneringen aan de barre tijd van het Derde Rijk Nu het 35 jaar geleden is. dat ons land van de Duitse onder drukking verlost werd, is klaarblijkelijk de belangstel ling voor de tijd, dat de con touren van de Tweede We reldoorlog gezet werden en voor de mensen, die toen het lot van bijna de gehele Euro pese bevolking in de hand hielden, groeiende. Er zijn alt hans de laatste tijd enkele uit gaven verschenen, die zich be zig houden met die roeige tijd en met de mensen, die toen op de voorgrond stonden. Het zijn ten dele heruitgaven, maar dat doet weinig af aan het belang dat zij niettemin vertegen woordigen. Het al eerder bij Strengholt verschenen bekende werk van de psychiater G.M. Gilbert „Terwijl de strop hun wacht te" is nu uitgegeven door Else vier. Gilbert was de psycho loog die de gevangen nazilei ders in de gevangenis en tij dens het proces in Neurenberg in hun ontluistering begeleid de. Hij schetst hen in al hun geestelijke naaktheid, hun angsten, hun verweer en hun wroeging en tekent hun reac ties op nadat voor de meesten van hen het vonnis: dood door de strop, gevallen was. Een zeer indringend boek, niet in het minst door het voortreffe lijke voorwoord van de Gro ningse polemoloog, prof. mr. B.V.A. Röling. „De aanslag op Hitler" van Paul Berben beschrijft nog eens de gebeurtenissen op die befaamde 20e juli 1944, toen Hitler in zijn hoofdkwartier als door een wonder ontsna aan de bomaanslag, die de valide kolonel Von Stauff berg op hem gepleegd had Deze aanslag was voorbe door een aantal officieren, ongetwijfeld goedwillend wj ren, maar meer verstand hat den van de finesses van Pruissische officierscode da] van samenzweren. De kaj van slagen was van meet aan al klein al zou men zie kunnen afvragen of de dooi van Hitier alleen al niet he begin van het einde zou heb ben betekent. De grote fou van hen, die de samenzwerin| leidden was, dat zij a prior aannamen, dat de aan schrijftafel gegeven orders ooi zonder meer volledig en zon der dralen uitgevoerd zoudei worden. Dat bleek een tragi sche misvatting; vooral tra gisch, omdat Hitier een ver schrikkelijke wraak nam waaraan tallozen, ook al had den zij met de hele samenzwe ring niets te maken gehad, lei offer zijn gevallen. En tenslotte een heruitgav van een door Joseph Wulf ge schreven biografie van eei van de meest verachtelijke ii het van verachtelijke liedei toch al goed voorziene Derd Rijk, van alle topnazi's: Hitier schaduw. Martin Bormann, di zich konkelend, kronkelen en intrigerend, bij Hitler on misbaar kon maken. G.M. Gilbert: „Terwijl d< strop hun wachtte". Dag boek van de Amerikaanse Uitg. Elsevier, Amsterdam Brussel. Prijs 29,50. Paul Berben: „De aanslag op Hitier". Uitg. Publiboek Amsterdam. Prijs 22,50. Joseph Wulf: „Martin Bor mann. Hitiers schaduw" Uitg. Publiboelc Prijs Ji tg. 2,50. Waterlooplein in Voorhout VOORHOUT Het jaar lijkse waterloopleinfestijn wordt morgen in en om de Boerhaaveschool gehouden. Ook dit jaar zij de opbreng sten weer bedoeld voor de organisatie van vakantieac tiviteiten voor de jeugd. Op het „Waterlooplein" is on dermeer een klein biblio theekje ingericht. Hier ver koopt het Interkerkelijk Vre desberaad boekjes en propa gandamateriaal. Voorts biedt de markt nog al van opvallen de en opzienbarende beziens waardigheden. LEIDEN Een 37-jarife bouwvakker uit Boschhoofd raakte gistermiddag bt kneld tussen een bouwlif waardoor zijn linkerarm a der de elleboog werd zff rukt Het ongeval gebeurde op ht terreein van de in aanbou' zijnde wijk Boekhorst. Het slachtoffer werd naar het A.Z.L. overgebracht. Afgebeeld: Carina 1600 4-deurs de Luxe *Alg. Duitse Automobielclub De nieuwe Toyota Carina is he-le-maal nieuw. Is langer en royaler geworden, dan z'n legendarische voorganger. De elegante lijnen van het koetswerk geven deze grote wagen, ondanks z'n afme - tingen, een slank uiterlijk. Binnen is volop plaats voor vier volwas senen, die door de toegenomen geluidsisolatie nog meer kunnen genieten van ontspannen autorijden. De komfortabele voorstoelen en achterbank garanderen 'n voortreffelijke zit. De MacPherson veerpoten vóór en de schroefveren achter zorgen voor een optimaal wegkontakt onder alle rijomstandig- heden. U heeft de Carina dus steeds veilig in de hand. Wat bleef, is de spreekwoordelijke betrouwbaarheid van eer dere Carina's. Niet voor niets kwam de Carina in een objektieve Duitse ADAC* test naar voren als de auto met de minste technische storingen, in vergelijking met alle andere auto merken. Wie dus privé of zakelijk een representatieve automobiel wil met 2 jaar garantie ongeacht het aantal kilometers en daar geen buitensporige kapitalen voor wil neertellen doet met de nieuwe Carina van Toyota een hele goede keuze. LEIDEN Autom.bedr. Vlasveld, Haarlemmer- RIJNSBURG Garage Dijksman B.V., Oegst- TER AAR Autom.bedr. J. J. van der Geest Z0ETERW0UDE Garage Heemskerk weg 49A, Tel. 071 -134689/142855 geesterweg 17-23, Tel. 01718-20500/20941 Westkanaalweg 37, Tel. 01722-2132 Schenkelweg 109, Tel. 01715-1220 37

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8