Weinig waardering foor provinciaal jeleid in de Zilk olksdansgroep feluit winterseizoen af Stichting Sport ehandicapten viert tweede lustrum Dorpsstraat blijft gevrijwaard van parkeerplaatsen MUURTJE VOOR LOODZWARE PLAQUETTE VAN DOBBELMAN Nieuwbouw Noordwijkse bibliotheek in zicht Hond doodt lammeren Schoolproject afgesloten KORTWEG LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 MEI 1980 PAGINA 7 volksdansgroep voor het laatst bijeen voordat het zomerseizoen van start gaat bijeen voordat t lond De volksdansgroep voor oude- n sloot gisteren het winterseizoen af met n optreden voor de bewoners van Mariën- iven. De volksdau-cgroep is drie jaar gele- n opgericht en bloeit geweldig. Er zijn nu ertig leden variërend in leeftijd van 50 tot jaar. Er zijn twee groepen gevormd waar in een groep steeds gastvrijheid geniet in n zaal van Mariënhaven, vandaar "het op- I :den voor de bewoners van het verpleeg- ïis. worden veel verschillende dansen geoefend met en steeds nieuwe bijgeleerd. Tijdens ten zoals de Kaagweek geven de groepen i voorstelling waarvan erg wordt genoten zowel door publiek als door de uitvoerenden. In de Warmondse kleuren blauw/wit biedt de volks dansgroep een verrassend jeugdige aanblik. In de zomermaanden wordt er niet gedanst omdat het er dan gewoon te warm voor is. In oktober begint men weer enthousiast en dan zijn er nog enkele plaatsen vrij voor mensen boven de ze ventig jaar. De .jongere groep" is oVervol maar deelnemers van zeventig jaar en ouder zijn van harte welkom. Graag even kontakt opnemen Scholtes tel. 10786. OG STEEDS GEEN OPLOSSING OOR VERKEERSPROBLEMEN ROND SI Het eindpunt van de „weg zonder kop of staart". LEIDEN Een Schotse Col lie heeft gisteren in de wei voor Holiday Inn vier lam meren doodgebeten. De politie probeerde het dier met een schot uit een verdo vingsgeweer tot bedaren te brengen. De hond liep na de treffer nog honderd meter door, waarna hij in elkaar zak te. De Dierenhulpdienst bracht de collie over naar een dieren arts, die constateerde, dat het dier het 'verdovende' schot niet had overleefd. De eige naar van het dier is niet be kend. CNV-congres huisvesting jongeren DEN HAAG De WJ (Wei* kende Jeugd) van het CNV district Zuid Holland orga niseert in een van de zalen van het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag op 21 mei een congres met als thema: jongerenhuis- vesting. Ongeveer tweehonderd wo ningbouwverenigingen, werk zaam in Zuid Holland, zijn hiervoor uitgenodigd. Behalve diverse inleidingen zijn er dis cussies over huisvesting van jongeren. Het ligt in de bedoe ling om te komen tot afspra ken met de aanwezigen om op korte en lange termijn echte verbeteringen tot stand te brengen voor de oplossing van het jongerenhuisvestingspro- bleem. ZILK Provinciale Waterstaat wil verkeersproblemen die de provinciale g SI in De Zilk brengt oplossen door te langs de provinciegrens naar de Zil- rduinweg tot voorbij de dorpskern af buigen. Dit terwijl enkele honderden ters voorbij de provinciegrens een ale oplossing voorhanden is. Het over- ite deel van de dagelijks door 7.000 omobielen geplaagde Zilkers gaf y provinciale heren gisteravond tijdens hoorzitting toch nog het advies om overleg met de Noordhollandse colle- s maar weer eens op te vatten. de officiële ingebruikstelling vorig jaar is aanduiding „weg zonder kop of staart" al allen. De provinciale weg die aanvanke- beloofde een ideale noord-zuidverbin- ig te gaan worden, strandt aan de ene it ergens in Wassenaar en aan de noord- it precies op de provinciegrens, Een situ atie waar een periode van vijf jaar politiek en ambtelijk overleg tussen de provincies niets heeft kunnen veranderen. Kind van de rekening is op het moment het zo lande lijke De Zilk waar dagelijks het noord-zuid- verkeer doordendert. Het Zuidhollandse tracé van de SI is bepaald op basis van af spraken met de provincie Noord-Holland. Dit bestuurslichaam kreeg echter al vrij snel problemen met de vaststelling van het tracé in een gebied dat naar randstedelijke be grippen als bijzonder waardevol staat aange schreven. Toen het tracé eenmaal vastge steld kon worden waren er financiële pro blemen en toen die eenmaal opgelost bele- ken te zijn, begonnen Noordhollandse politi ci een beetje anders te denken over hoe de verkeersstromen in dit gebied eigenlijk ge regeld zouden moeten worden. Terwijl in Zuid-Holland alles volgens de planning uit gevoerd werd, ontstond tussen beide provin cies de ideale basis voor een verschijnsel dat je een „impasse" zou kunnen noemen. In het Noordhollandse ontwerp-streekplan „Amsterdam-Noordzeekanaalgebied" stond de provinciale verbinding nog als een voor zichtige stippellijn te boek. Na een Statende- bat moest zelfs de stippellijn roemloos ter onder gaan. Op basis van de geluiden werd in het Zuid hollandse provinciehuis besloten om in ie der geval een oplossing te vinden voor de woonkern De Zilk. Voor de verkeers- en geluidsoverlast in dit dorp kwam Provincia le Waterstaat uit de bus met vier varianten waarvan er twee zijn uitgewerkt. In beide varianten wordt de SI in noordelijke rich ting verlengd. In beide gevallen wordt ge bruik gemaakt van de al aangelegde aarden baan en het viaduct. Variant 1 voorziet in een omleiding langs de provinciegrens tot het bosrijke Tiltenberg, terwijl een tweede mogelijkheid iets zuidelijker uitkomt op de Zilkerduinweg. De varianten vragen een in vestering van respectievelijk 3,5 en 4 mil joen gulden. In beide gevallen wordt de in terprovinciale verkeersstroom op de Zilker duinweg in'de richting Vogelenzang ge perst. Om van beide omleidingen een opti maal effect te verkrijgen zal het doorgaande verkeer bij de Ruigenhoek gedwongen wor den om van de provinciale weg gebruik te maken. De eerste (lange) variant zal een be langrijk beroep doen op het aanwezige na tuurlandschap. Bovendien zal deze oplossing voor de Zilker verkeersproblemen het grondgebied van een bollenbedrijf met alle problemen van dien doormidden snijden. De tweede (zuidelijke) variant is verkeerstechnisch minder interessant. Ook hier zullen zich voorts problemen voordoen met gevestigde agrarische bedrijven. Ver wacht wordt dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland na de zomer een beslissing zullen nemen en dat dan in 1981 een begin gemaakt kan worden met aankoop van de benodigde grond. Als onteigeningsprocedure en bezwaarschriften uitblijven of niet al te veel tijd innemen, zal toch pas in 1982/'83 begonnen kunnen woren met de omleiding. De Zilk kon gisteravond in ieder geval wei nig waardering opbrengen voor het provin ciale gekeutel. „Moeten wij onze kostbare cultuurgrond opofferen omdat twee provin cies het niet met elkaar eens kunnen wor den", zo vroeg een woordvoerder van de Al gemene Koninklijke Vereniging voor Bloembollenfcultuur zich af. Soortelijke ge luiden waren ook te beluisteren via LTB- voorzitter Warmerdam. Woorden uit het hart gegrepen van provinciaal planoloog Bakker die op zijn beurt weer niet 1 te veel meer ziet in het overleg met de provincie Noord-Holland. ASSENHEIM De stich- Sport en Recreatie Ge- indicapten Bollenstreek staat tien jaar. Gistera- >nd stond in het kader van t lustrum een optreden onder anderen „De Tra- Janten" en twee clowns op Programma. Vanavond er een receptie in Motel issenheim, terwijl er zater- igjnorgen voor de jongeren ^de Zevensprong een fees- hjke bijeenkomst is van jpfen tot een uur. van zwemlessen voor gehandi-' capten. Deze werden door veertien personen bezocht. Thans nemen aan de diverse activiteiten van de stichting ongeveer 300 personen deel. De activiteiten behelsen: zwemmen in Lisse, Noordwijk en Noordwijkerhout, gymna stiek in Lisse, Noordwijk en Sassenheim, paardrijden in Hillegom en Noordwijkerhout, dansen in Sassenheim en een soos voor ouderen en jongeren in Sassenheim. Het oprichten van een muziekgroep is in voorbereiding. De stichting ontvangt van alle gemeenten waarin zij haar werk verricht, subsidies. Bo vendien ontvangt de stichting regelmatig giften en betalen de deelnemers ook nog aan verschillende activiteiten. De begroting voor 1980 bedroeg niet minder dan 162.000,--. Teneinde meer bekendheid te geven aan alle activiteiten, waaronder ook vakantiekam pen en uitgaansdagen vallen wordt er in de periode va tot en met 12 juni op de marktdagen in de verschillen de gemeenten een voorlich tingsstand geplaatst waar formatie over de 'stichting te krijgen is. Protesterende winkeliers ontbreken op publieke tribune WARMOND De raadscom missie openbare werken sprak gisteravond nogmaals over de herinrichting van de Dorpsstraat. Er werden een aantal verzoeken tot wijzi ging in behandeling genomen. Tot ieders verbazing ontbra ken op de tribune de winke liers die klachten hebben over de inrichting van de Dorps straat, terwijl tijdens de raadscommissievergaderingen inspraak mogelijk is. Er werd dus over het toevoe gen van parkeerplaatsen nau welijks gesproken. Het enige commissielid dat pleitte voor tenminste het behoud van de parkeerplaatsen, de heer Van Bentem had weinig succes. De overige commissieleden waren van mening dat er twee par keerplaatsen konden verdwij nen, te weten een voor Straat ter Leede 1 en een plaats voor slijterij Van den Assem. Voor Straat ter Leede nr. 1 belem merden geparkeerde auto's dusdanig het uitzicht dat het woongenot werd geschaad. Voor de slijterij is de parkeer plaats direkt voor de ingang aangelegd hetgeen problemen veroorzaakt. Inmiddels zijn er in het verlengde van de Dorpsstraat, de Burgem. Kete laarstraat 10 parkeerplaatsen gereed gekomen zodat er wel uitwijkmogelijkheden zijn. In de toekomst kunnen er wel licht meer auto's geparkeerd worden op de Baan en er komt een bord met een verwijzing naar de parkeergelegenheid naast het Trefpunt. Er werd nog eens benadrukt dat er tussen de Waagdam en de Middendorplaan echt geen parkeerplaatsen meer kunnen worden aangelegd. Er zou dan maar een doorrijbreedte van 2.80 m en een voetpad van 1.20 m overblijven en dat is echt te weinig. Wel worden de paal tjes in dat deel van de Dorps straat iets meer naar de gevel verplaatst zodat er een strook voor tegemoetkomende fiet sers vrijkomt en het minder aantrekkelijk wordt voor fiet sers en brommers om achter de paaltjes om te rijden. NOORDWIJK „Kijk uit, dat ding is met geen drie man te tillen", waarschuwde ambtenaar De Liefde gisteravond in de commissie voor culturele zaken. Hij doelde op de mas sieve plaquette van Louis Dobbelmann. Slechts met veel mankracht was het gelukt om het loodzware kunstwerk naar de raadzaal te krijgen. „Flauwe kul", zie raadslid Arno Bos. De potige man van het Staatsbosbeheer beurde het in z'n eentje op en zette het geval zonder blikken of blo zen op de bijkans doorbuigende eiken tafeL De plaquette met de beeltenis van Dobbelmann (gemaakt door Wezelaar) was door de familie ter beschikking van de gemeente gesteld. Men had gedacht het te plaatsen bij de villa aan de Prins Hendrikweg, waar Dobbelmann vroeger had gewoond, maar de tegenwoordige bewoner maakte daar bezwaar tegen. B en W wilden nu ergens in de villawijk, die naar Dobbelman is genoemd, een muurtje laten bouwen en daartegen de plaquette plaatsen. „Hij was een der eersten, die in Noordwijk een tweede huis had", merkte burgemeester mr. Bonnike op. „Helemaal niet waar", zei Noordwijk-kenner Admiraal. „Die mensen woonden hier permanent". Mevrouw Dobbelmann had hij nog goed ge kend en zij had enorm veel in Noordwijk gedaan, speciaal in het sociaal-maatschappelijke vlak. Zo haakte en breide zij kleertjes en reikte deze regelmatig uit aan kinderen van minder bedeelde Noordwijkers. Zij gold als een weldoenster voor velen, bleek uit het betoog van de musicus uit de badplaats. Niemand die hiertegen iets kon inbrengen. De commissie ging met de plaatsing van de plaquette akkoord. NOORDWIJK Er lijkt schot te komen in de bouw van een nieuwe openbare bi bliotheek. Dit werd duidelijk bij de behandeling van een ter elfder ure ingelast agenda punt voor de vergadering van de culturele commissie, waar bij het aanwijzen van een an dere plaats voor de nieuw bouw ter discussie werd ge steld. Als bouwplaats komt een stuk grond in aanmerking, dat de gemeente reeds in eigendom heeft en dat iets zuidelijker ligt dan de grond waarop aan vankelijk de bouw was ge-1 pland. Het lag in de bedoeling, dat daar een squash-hal zou komen. De situering is wat on gunstiger dan de eerder geko zen plaats voor bibliotheek- bouw, doch wanneer allerlei voorzieningen, die in dit ge bied moeten komen, gerali- seerd zijn, valt het toch wel mee, meende men in de com missie. Burgemeester mr. Bon nike bleek optimistisch over een snelle voortgang van de bouwplannen. Na de behande ling in de culturele commissie, komt de keuze van de nieuwe bouwplaats in de commissie voor ruimtelijke ordening en als daarna ook de gemeente raad accoord gaat, kan archi tect Van Manen aan de slag. Volgens de burgemeester zou de bouwvergunning kunnen worden verleend op grond van een artikel 19-procedure, maar voor zover bekend laat het be stemmingsplan daar openbare voorzieningen toe en zal een dergelijke procedure overbo dig zijn. Het bestuur van de o- penbare bibliotheek zou geen bezwaar hebben tegen een eventuele bouw van kleine woningen boven de biblio theek. De culturele commissie ging akkoord en de nieuwbouw van de publieke boekerij komt daarmee duidelijk in een stroomversnelling. Een en an der betekent wel een streep door de rekening van plaatse lijke sportverenigingen. Ge zien de overbezetting van de sporthal en het ontbreken van aanvullende accommodatie, waren deze geporteerd voor de spoedige realisering van een sport-spelzaal. Naar verluidt hadden zij daarvoor ook de grond van de squash-hal op het oog. Gisteren werd het marktproject dat de afgelo pen drie weken op vrijwel alle Oegstgeestse kleuter- en lagere scholen centraal heeft ge staan afgesloten. In het kader van dit project bezochten de leerlingen gewone, maar ook rommel- en antiekmarkten en hebben zij ge sprekken met kooplui en marktmeesters ge voerd. Begrippen als voordeel en gezelligheid stonden hierbij centraal. Gisteren werd het project op alle scholen afgesloten. Ook op de Prinses Marijkeschool, de enige Leidse school die aan het project deelnam, trokken de werk stukken van de kinderen veel belangstellende ouders (zie foto). In het kader van 'De Markt' waren de lokalen gevuld met door de ouders getimmerde marktkramen waarin de met veel creativiteit en vindingrijkheid vervaardigde werkstukken lagen uitgestald. SASSENHEIM -- In verband met Hemelvaartsdag zal de Sassenheimse weekmarkt niet op donderdag 15 mei, maar op woensdag 14 mei gehouden worden. De wekelijkse koop avond wordt verschoven naar vrijdag 16 mei. NOORDWIJK De Noord wijkse politie houdt morgen een 'open dag' in haar garage aan de Oude Zeeweg. Brom fietsers kunnen hun vervoer middel van elf tot vier uur la ten testen op de onlangs uitge komen 'rollertestbank'. Dit ap- oaraat stelt feilloos vast of het motorvermogen van de brom fiets groter is dan de wettelijk toegestane 0,44 watt Ook het geluidsvolume wordt zaterdag gratis gecontroleerd. De Noordwijkse politie gaat op korte termijn aan het werk met de rollertestbank. LISSE De Lissese VW or ganiseert vrijdagavond 23 mei de traditionele 'auto-oriënta- tierit' vanaf café-restaurant De Beurs aan de Lissese Ha ven. Vanaf 14 mei kunnen deelnemers zich bij het VVV- kantoor aan de Grachtweg in laten schrijven tegen betaling van 10 gulden per équipe (VVV-leden betalen 7,50 gul den). Gestart kan worden tus- se 19.00 en 20.15 uur. 's A- vonds is de prijsuitreiking is De Beurs. Hoofdprijs van de autopuzzlerit is een draagbare tv. SASSENHEIM/NOORD- WIJKERHOUT Vijf jonge wachtmeesteers van de rijks politie hebben gisteren een aanvullende opleidingsdag ge houden. De instructie, waarbij het contact van de politie met de burger centraal stond, werd gegeven door de heer Van der Wee, regionaal consulent van de verendging Veilig Verkeer. De instructie werd later in praktijk gebracht op de Rijks straatweg in Sassenheim. Deze actie had een preventief ka rakter waarbij het er om ging de automobilisten en hun pas sagiers te overtuigen van de noodzaak autogordels te ge bruiken. In totaal werden 170 auto's aangehouden met 248 inzittenden. Hiervan droeg 27 geen autogordel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7