£eidóe0omatit Verkoop sterke drank gehalveerd leid se Srengt i jfling er wereld egin: Gasprijs ïoet slechts cent omhoog Slijters vrezen bedrijfssluitingen Socialisten willen bemiddelen in Iraanse gijzelingszaak te eerste drie maanden van jaar is liefst 53 minder erlands gedistilleerd ver Marathon-overleg over zelfbestuur Palestijnen stopgezet De officiële inhuldigingsmunten. Ditekt van 'sRijks Munt. Moederdag. ithekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas (-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Innementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 9 mei 1980, 70e jaargang no. 21652 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Stedenspel Ned. II om 20.27 uur finale Stedespel; om 22.15 uur Hier en nu met werklozen Ned. I om 20.50 uur Vlinders, om 21.55 uur Puzzeluur en om 23.00 uur Albumbladen met De vijftigers. Zonnig Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemp. omstreeks 13 graden. Matige noordenwind. Morgen zon: 5.51 - 21.18. Schev. hoogw.: 12.08. Laagw.: 7.26 en 20.15. «stand van de vijf ngetjes nog kritiek [DEN Een inwoonster van Leiden ft gistermorgen het leven geschonken een vijfling. De kinderen, vijf jongetjes, rond zes uur langs operatieve weg ter eld gebracht. moeder is reeds in een vroegtijdig stadi- naar de verloskundige afdeling van het idemisch Ziekenhuis verwezen. De kin- en zijn in de zevende zwangerschaps and van de moeder ter wereld gebracht, verband met deze korte zwangerschaps- ir hebben de kinderen te kampen met imhalingsmoeilijkheden. Zij zijn dan ook niddellijk na de geboorte naar de couveu- ifdeling van het ziekenhuis overgebracht, jongetjes variëren in geboortegewicht 790 tot 1340 gram. De toestand van de ideren wordt door de medische staf van ziekenhuis als „uiterst labiel" geken- letst vader van de vijfling heeft vanmorgen i alle vroegte bij de burgerlijke stand aan- jlte gedaan van de geboorte van zijn zoons. POLITICI ZITTEN ERNAAST" I HAAG De gasbedrijven (VEGIN) een een voorstel van het CDA-Tweede merlid Van Rooijen (oud-staatssecretaris ji Financiën), dat op 1 januari 1981 de gas- ijs voor kleinverbruikers met 17 cent fet worden verhoogd, nadrukkelijk af. Dit jneer, omdat de gasprijs gekoppeld is aan prijs van zware stookolie. Mocht bedoel- olieprijs blijven stijgen, dan nog komt nop basis van het contract tussen de VE- i de GASUNIE niet uit op een verho- iiig van 17 cent maar van 8 cent. VEGIN wijst de koppeling van de gasprijs de prijs van Jruisbrandolie, zoals het •CA-kamerlid en de minister van Economi- le Zaken kennelijk willen, beslist af. Want >r de kleinverbruiker van gas is de huisbran- lie geen reëel alternatieve brandfstof. Zij is ook nooit geweest, aldus de VEGIN. De •verstanden hierover in de politieke discus- moeten beslist uit de weg worden geruimd, men moet er terdege rekening mee houden, groot deel van de zogenaamde Molen tocht per fiets Fietsen en molens be kijken is morgen uit stekend te combineren tijdens de Landelijke Fietsdag en de Nationa le Molen dag. Een tocht door de Zuidhol landse dre ven voert de fietsers langs een groot deel van de 214 in onze pro vincie reste rende mo lens, waar van de. drie in het pol derland schap bij Stompwijk wel de be roemdste zijn. Italiaanse rechter: Japannerswerk niet zo hard Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Elf Japanse technici, verbonden aan een bedrijf in As- coli Pi een o, hebben van de Italiaanse rechter opdracht gekregen minder hard te werken. De grootste vakbond van Italié had er zich over beklaagd dat de Japanners nooit meedoen aan spontane stakingen van enkele uren, die in Italié schering en inslag zijn. Ze namen het werk over van zieke en absente Italiaanse collega's en werkten twee tot driemaal zo hard als de Italianen. De rechtbank oordeelde, dat het werkgedrag van de Japanners niet overeenstemt met de Italiaanse gewoonten. Ze maande hen ernstig aan om het rusti ger aan te doen. Krakers op leeftijd NIEUW-AMSTERDAM Een echtpaar van zeventig jaar heeft in Nieuw-Amster dam (gem. Emmen) een woning gekraakt Het minder-valide paar, dat in Barge-Oos- terveld woonde, wachtte al meer dan een jaar op een woning in Nieuw-Amsterdam waar hun kinderen wonen. Het wachten duurde te lang en ze betrokken daarom zelf een leegstaande woning in die plaats. Pas als hun een andere woning in die plaats wordt aangebodenwillen zij het huis ver laten, waar ze zich nu zonder licht, gas en water moeten zien te redden. „Werken aan de toekomst", dat Is de raad, die de vele schoolverlaters ook dit jaar weer op het hart gedrukt kregen. Het is ook de vlag, waaron der ons jaarlijkse beroepskeuzenum mer verschijnt. Vandaag als extra bijlage bij het normale nieuws, met onder meer artikelen over: Pleidooi Hans 't Mannetje voor het oude ambacht, Gooi alle beroepen op een hoop en verdeel ze opnieuw, Verpleegkundige steeds meer een snel werkende machine, Arbeidsmarkt volledig ontwricht. EXTRABMLAGE BEROEPSKEUZE Een derde van Nederland moet ook de rest voeden, Een baan vinden is *n klus, zeker als je zwart bent, Niet iedere topsporter een Julio Werkloosheid een heel rare ge- dachtenkronkel, Solliciteren eerste stap in leven schoolverlater. DEN HAAG De verkoop van de Nederlandse sterke drank zoals de borrel en de vieux, lag de eerste drie maanden van dit jaar 53 pro cent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Het cijfer voor de maand april zal niet veel beter zijn. Deze scherpe omzetdaling plus de onverminderd voortdurende prij zenslag leidt tot rampen in de slij terswereld. Deze sombere toestand schetste gisteren drs. L. Van Son, voorzitter van het produktschap voor gedistilleerd. Het inzakken van de verkoop komt door de al in september vorig jaar aangekondigde accijnsverhoging per 1 januari. Er is op gro te schaal gehamsterd, ook door de handel. Het herstel van de markt verloopt veel tra ger dan begin 1976, toen er ook een accijns verhoging was aangekondigd. Daarnaast is volgens drs. Van Son ook de economische teruggang voelbaar met als gevolg een be langrijke daling van de verkoop van im portdranken als whisky en cognac. Het produktschap vindt dat een redelijk ge zond prijsniveau tot stand moet komen. En daar is haast bij geboden, aldus voorzitter Van Son, „anders moeten nog meer bedrij ven hun deuren sluiten, met alle nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid van dien". De vertegenwoordigers van de slijters we zen erop dat het probleem van de stuntprij zen hen de nodige zorgen baart Ze waar schuwden voor het reële gevaar van een nieuwe prijzenoorlog. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de top van de Socialistische Internationa le wordt gewerkt aan een plan deze organisatie een bemid delingspoging te laten ondernemen in het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran in de zaak van de Amerikaanse gijzelaars. Volgens Den Uyl, die hierover gesproken heeft met leden van deze organisatie in Hamburg en Belgrado, is de socialistische internationale de enige organisatie in de wereld die voldoende krediet heeft om een geloofwaardige bemiddelingspoging te kunnen ondernemen. ,In het verle den heeft deze internationale de sjah bekritiseerd. Overigens heeft de reis van Den Uyl naar Belgrado ter gelegen heid van de begrafenis van Tito nóg een staartje gekregen. Doordat hij woensdag het regeringsvliegtuig miste en er daarom een speciale vlucht georganiseerd moest worden, zal hij de reis (kosten 6000 gulden) wellicht zelf moeten betalen. De regering bekijkt de zaak, momenteel. De Iraniërs zijn vandaag naar de stembus gegaan voor de twee de ronde in de verkiezing van een parlement dat moet beslissen over het lot van de Amerikaanse gijzelaars. Op grond van de re sultaten van de vorige ronde lijken de geestelijken die sterk ge kant zijn tegen een spoedige oplossing, op een overwinning af te stevenen. Zelfmoord poging gijzelaar NEW YORK Een van de Ame rikaanse gijzelaars in Iran zou drie maal een poging tot zelfmoord hebben gedaan. De bekende Ita liaanse journaliste Oriana Fallaci heeft dit gezegd in het Ameri kaanse tijdschrift „New Republic Magazine". Volgens haar zou de betrokken gijzelaar zijn overge bracht naar een ziekenhuis. UCHTER over dezelfde periode in r toen was de omzet dan 15 tot 20 procent hoger 1 oet jaar daarvoor. Nieuwe regeling uitzend krachten kost vele banen UTRECHT De nieuwe re geling van minister Albeda van sociale zaken dat uit zendkrachten niet langer dan drie maanden bij een werkgever mogen werken, kost dagelijks honderd uit zendkrachten hun baan. Dit zeggen de dienstenbonden CNV en Unie BHLP, die bei de bij de bewindsman heb ben geprotesteerd. Volgens de bonden doorkruist de regeling de cao-afspraken en komt een deel van de uit zendkrachten nodeloos in de WW terecht. De maatregel die tot beperking van uitzend krachten moet leiden, heeft volgens de bonden geen effect omdat de uitzendbureau's vrij zijn de volgende dag een ande re uitzendkracht in dienst te CAIRO, NEW YORK De Egyptische president Sadat heeft gisteren aan de specia le VS-onderhandelaar voor het Midden-oosten, Lino- witz, gevraagd de besprekin gen over Palestijns zelfbe stuur die volgens een vorige maand in Washington ge maakte afspraak vóór 26 mei moesten zijn afgerond voor onbepaalde tijd uit te stellen. De eerste ronde van het marathonoverleg in Her- zlia, Israël, liep afgelopen woensdag af zonder dat er resultaten waren geboekt. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft giste ren een resolutie aangenomen waarin Israël wordt gevraagd de drie Palestijnse leiders uit de bezette westelijke Jordaan- oever, die het afgelopen week einde werden uitgewezen, weer in het land toe te laten. De VS onthielden zich van stemming. Israël heeft na de aanslag in Hebron vorige week op joodse kolonisten in enkele delen van de bezette gebieden de staat van beleg afgekondigd om de activeiten van de Palestijnen tegen te gaan. In de Gaza- strook werden twee huizen op geblazen van mensen die, ver dacht werden van terroristi sche activiteiten. In Jeruzalem hadden hevige gevechten plaats tussen Arabieren en Is raëli's. ADVERTENTIE Bestel vóór 30 mei v''v V(V van f 25,- per set aan a.s. sets van 1 gulden ^t^'1 VV, 'j «jf- 's Rijks Munt en 1 rijksdaalder in \AV T i|,!T Inhuldiging te Utrecht verzamelaarskwaliteit op postrekening 1730480 f.d.c., compleet met messing onder vermelding van uw legpenning en munt- naam en adres. beschrijving in fraaié cassette Aflevering van juli 1980 af met het Rijkswapen. per aangetekende post U bestelt door overmaking thuis. Publikatie van het Ministerie van Financiën. ADVERTENTIE llmei. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. Oost- Nederland zonder televisie ARNHEM Door een brand op het Kema-gebouw in Arnhem, is een deel van het oosten van het land gisteravond enige tijd versto ken geweest van de beelden van het tweede net. De overlast is beperkt gebleven, omdat al snel een reserve-zender ingeschakeld kon worden. Alleen de reportage van de begrafenis van Tito moesten de kijkers voor een deel missen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1