934% Iet collectief eiderschap in de praktijk Seorgi Vins: Situatie van christenen n Sovjet Unie verslechterd door Olympische Spelen Renteverhoging maakt Bonus-Girosparen bij de NMB nu nog aantrekkelijker. iorte metten NMB De NMB denkt met u mee. kerk wereld Programma van reis paus naar Frankrijk JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 9 lEGOSLAVIë NA DE DOOD VAN TITO: De zondag overleden Joegoslavische president Tito heeft bij leven zijn opvolging geregeld. Na zijn dood is de macht overgegaan in de handen van een collectief lichaam, dat voor het merendeel bestaat uit voor de meeste Westeuropeanen onbekenden. In onder staand artikel belicht Guardian-correspondente Hella Piek de politici, die uit Tito 's schaduw tevoorschijn tre den. ar Koli8ev8ki, de man die menteel optreedt als Hhoofd van Joegoslavië. 3- Milo8 Minic heeft zich vooral ingespannen voor het behoud van de onafhankelijke positie van de beweging van niet-ge- bonden landen. Vesëlin Djuranovic is al vanaf 1977 premier. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor het economisch beleid. «GRADO Met de dood van president Tito gaat het lei- :hap van Joegoslavië over in de handen van een groep 'kenden. Tot voor kort ging de complexe samenstelling de Joegoslavische samenleving schuil achter Tito's alle- rheersende persoonlijkheid. Onder zijn leiding liep het ctieve leiderschap gesmeerd. Of dit ook na zijn dood zo •lijven, wordt alom betwijfeld. Hoewel niets wijst op komende machtsstrijd, steken sommige politici duide- boven de rest uit. Twee in het oog vallende politici zijn an Doronski, voorzitter van de Bond van Joegoslavi- Communisten (de enige politieke partij die het land en Lazar Kolisevski die op dit moment staatshoofd is ie aanstaande donderdag de schare internationale gas- moet ontvangen. en moeten echter opere- binnen het ingewikkelde, grondwet vastgelegde sy- i van collectief leider- p, dat Tito heeft ontwor- 'n de hoop dat daarmee machtsstrijd vermeden 'orden. rérkelijkheid is de macht januari overgedragen, or het eerst bekend dat Tito ongeneeslijk De formele, grond- ijke veranderingen zijn iter pas vorige week in riring getreden. zeil bekleedde de drie be- 'jj'kste functies die het kende. Hij was president de republiek voor het le- gekozen leider van de van Communisten en irbevelhebber van de Ikrachten. Na zijn dood posten vacant. ^mc mftnv, ijleiding leiderschap van de com- listische partij is nu in n van een collectief li- i, het presidium, dat is ingesteld uit drie afge- ligden uit elk van de zes blieken, twee afgevaar- uit elk van de twee au- 1e provincies en een ver- iwoordiger van de strijd- .hten. In 1978 werd in dit de functie van voor- [ecreëerd, om Tito te kunnen vervangen „indien nodig". Volgens de bestaande regels moet het voorzitter schap jaarlijks rouleren. Zo maakt, volgens de plannen,.de huidige voorzitter, Stevan Do ronski, in oktober plaats voor zijn opvolger. Het is niet be kend of Tito een regeling heeft getroffen voor de volgor de van opvolging. Omdat het hier om een uiterst belangrijke functie gaat, zou de opvol gingskwestie zich wel eens tot een van de gevoeligste politie ke vraagstukken in het post- Tito tijdperk kunnen ontwik kelen. Presidentschap Volgens de grondwetswijzigin gen van .1974 houdt de functie van President van de Repu bliek Joegoslavië na Tito's dood op te bestaan. In plaats daarvan komt er eveneens een collectief leiderschap, het staatspresidentsschap, dat reeds tijdens Tito's ziekte functioneerde. Dit collectieve leiderschap bestaat uit afge vaardigden van de republie ken en de autonome provin cies. De huidige partijvoorzit ter, Stevan Doronski, is al eni ge tijd ex-lid. Toen Tito ziek werd, besloot het leiderschap het lichaam uit te breiden met de premier, de ministers van defensie en binnen- en buiten landse zaken van de verschil lende republieken, de secreta ris van het centraal comité en de voorzitter van de federale raad van Joegoslavië. Na Tito's dood is Lazar Koli sevski voorzitter geworden en in die hoedanigheid is hij nu staatshoofd. In mei moet hij zijn functie overdragen. Het collectieve leiderschap moet zoveel mogelijk als eenheid naar buiten treden, maar rege ringsfunctionarissen hebben inmiddels bevestigd dat ook de functie van opperbevelhebber van de strijdkrachten bekleed wordt door de man die voor zitter is van het collectief lei derschap. Op dit moment is dat dus Lazar Kolisevski. In de Joegoslavische structuur volgt onmiddellijk na het het presidium en het staatspresi dentschap de federale rege ring, de zogenaamde Federale Raad van Bestuur. In deze raad zijn de verschillende re publieken en provincies naar evenredigheid vertegenwoor digd. In principe worden de leden telkens voor vijf jaar be noemd, hoewel Tito daar in het verleden wel eens van af is geweken. Veselin Djuranovic is op dit moment premier. Zijn rol wint aan belang doordat hij, net als de minister van defensie, Ni- kola Ljubijic, tevens lid is van het presidium. Politici Hieronder volgt een korte be schrijving van de negen politi ci die het politiek toneel in Joegoslavië voorlopig zullen beheersen. Vladimir Bakaric: 68 jaar oud en net als Tito een Kroaat. Hij is lid van de partij en van het staatspresidentschap en voorzitter van de commissie voor binnenlandse veiligheid. Zijn invloed is groot en als i staatsman" en trouw volgeling van Tito zal hij alles in het werk stellen om het col lectieve leiderschap te laten functioneren zoals Tito wen- •ste. Lazar Kolisevski: In 1913 ge boren in een Macedonisch ar beidersgezin. Hoewel hij op dit moment optreedt als staats hoofd, verliest hij met de dag aan invloed. In 1979 werd hij door Tito uit het presidium ge stoten en opgevolgd door La zar Mojsov. Kolisevski heeft zich steeds ingespannen voor de Macedonische zaak en speelt nog steeds een toonaan gevende rol in de Macedoni sche politiek. Stevan Doronski: Ren Ser viër, die met zijn 61 jaar nog betrekkelijk jong is. In 1941 sloot hij zich aan bij Tito's par tizanenleger en sindsdien heeft hij verschillende belang rijke functies binnen de partij bekleed. Vanaf 1969 maakt hij. deel uit van de partij-top. Toen in 1978 de post van partijvoor zitter werd gecreëerd, koos Tito hem als eerste voorzitter, vanwege zijn lange ervaring en constructieve medewer king. Milos Minic: 65 jaar oud en eveneens een Serviër. De laat ste jaren was hij Tito's voor naamste adviseur inzake bui tenlandse aangelegenheden. In de periode 1972-78 was hij mi nister van buitenlandse zaken. Zijn enige officiële functie is nu nog lid van het presidium. Hij is een kleine, rustige man die zich vooral heeft ingespan nen om de onafhankelijke po sitie van de beweging van niet-gebonden landen te be houden. Minic verzet zich fel tegen Fidel Castro's toenade ringspogingen tot de Sovjet unie. Hij is een voorstander van ontspanning en weigert concessies te doen aan de su permachten. Minic's gezond heid gaat echter snel achteruit en hoewel hij voorlopig nog wel een stempel zal blijven drukken op de buitenlandse Eolitiek verwacht men niet dat ij zijn invloed wil uitbreiden. Nikola Ljubicic: 65 jaar oud en Serviër. Als Serviër is hij echter nooit geïdentificeerd met de Servische zaak. Ljubi cic ontleent zijn invloed aan zijn positie in het leger en het vertrouwen dat Tito in hem stelde. Vanaf 1967 is hij minis ter van defensie en vertegen woordiger van de strijdkrach ten binnen het presidium. Ook van Ljubicic hoeft men niet te verwachten dat hij een gooi naar de macht zal doen. Veselin Djuranovic: In 1925 geboren in Montenegro en vanaf 1977 premier. Hoewel deze functie niet zo belangrijk is als in andere landen, draagt hij de verantwoordelijkheid voor het economisch beleid. Djuranovic staat bekend als een goed onderhandelaar met gematigde opvattingen. Als de Joegoslavische economie nog verder in het slop geraakt, zou zijn invloed kunnen toene- Dusan Dragosavac: 60 jaar oud en een Serviër. Als partij secretaris van het presidium de belangrijkste functie na voorzitter beschikt hij over grote invloed en hoewel dit niet algemeen bekend is, is hij ambitieus en behoort hij tot de harde school. Stanc Dolanc: Sloveniër en voor Dragosac partijsecretaris. Toen hij als eerste tot partijse cretaris werd benoemd, was de algemene verwachting dat Tito voor hem een belangrijke rol had weggelegd. De overle den president hield echter vast aan het rouleringssysteem en Dragosavac volgde hem na twee jaar op. Tito is echter al tijd veel waarde blijven hech ten San Dolancs oordeel, die als liberaal man geliefd is bij grote delen van de bevolking. Franco Herljevic: Waar schijnlijk de onbekendste on der de toonaangevende Joe goslavische politici. Hij is 64 jaar oud en van Kroatische af komst. Als minister van bin nenlandse zaken staat hij aan het hoofd van de geheime po litie en draagt hij de verant woordelijkheid voor de een heid en rust van Joegoslavië. Hij verschijnt zelden in het o- penbaar. Als trouw volgeling van Tito ligt het voor de hand dat hij ook het collectieve lei derschap trouw zal zijn. Hella Piek/The Guardian ADVERTENTIE BONUS GIROSPAREN De nieuwste spaarrekening van de NMB Rente per 6 mei 1980 9'4 IVaar krijgt u een hogere rente tegen dezelfde voorwaarden Uw spaargeld voor een bepaalde tijd vastzetten en een hoge rente ont vangen kan altijd. Maar vaak weet u vooraf niet of u uw geld lang of kort kunt missen. Dat blijkt pas achteraf. De NMB heeft daarom speciaal voor u een nieuwe spaarvorm: Bonus- Girosparen. Deze spaarrekening is èn dagelijks opvraagbaar èn geeft toch een hoge rente. Dat is de Bonus. Iedereen met een bank- of postgiro rekening kan een Bonus-Girospaar rekening openen. U dus ook. Al is er geen NMB-kantoor bij u in de buurt of bent u er nog nooit binnen geweest. Hoeft ook niet. Want Bonus-Girospa ren doet u vanuit uw makkelijke stoel. Via de brievenbus. Zo simpel is het. Sparen? U maakt gewoon geld over van uw bank- of giro rekening. Opnemen? U vult een eenvoudig formuliertje in en het bedrag wordt op uw bank of giro teruggestort. U betaalt dan wel 2% retourrente, maar alleen over het opgenomen bedrag. De Bonus- Girospaarrekening biedt de hoogste NMB rente voor een dagelijks opvraag bare spaarvorm: <jU%. Is dat een verschil met wat u nu ontvangt? Vast en zeker. Een reden te meer om zo snel mogelijk de bon in te vullen. Voor meer informatie. Of om meteen maar zo'n NMB Bonus-Giro spaarrekening (eerste inleg ten minste f ioo.-) te openen. Want iedere dag dat u later bent zou u geld kunnen kosten. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. Damm Open voor mij een NMB Bonus-Girospaarrekening. Aankruist uat E Ik heb Bank- of Postgirorekening nummer Dhrymevrymej.Adres PostcodeWoonplaatsTeL Opsturen in envelop zonder postzegel aan NMB afd. retailbanking, Antwoordnr. 131,1000 PA Amsterdam. lcn) y EN HAAG Volgens Georgi Vins, de vo- ig jaar uit de Sovjet-Unie uitgewezen ïede-oprichter van de Raad van Kerken an Evangelische Christenen en Baptisten evinden zich momenteel rond tweehon- erd christenen in de Sovjet-Unie in gevan- ënschap, onder wie tweeënvijftig baptis- en. De situatie van de christenen daar is de latste maanden verslechterd in verband iet de komende Olympische Spelen. Lec- uur wordt in beslag genomen, er worden uiszoekingen verricht en er is een golf van rrestaties. >s. Vins zei dit gisteren tijdens een persconfe- mtie in Haag. Hij is in Nederland op uitnodi- T het Comité Steun aan Vervolgde iristenen ter ondersteuning van de actie, die het comité momenteel voert ten gunste van de baptistenpredikant Gennadi Kroetsjkov, voor zitter van de bovengenoemde raad, waarin de niet geregistreerde en niet door de staat erken de baptistengemeenten in de Sovjet Unie zich hebben verenigd, nadat zij zich van de officiïe baptistenkerken hadden afgescheiden, omdat die naar hun mening te veel door de staat wer den gecontroleerd. Kroetsjkov is al negentien jaar voortdurend op de vlucht en wordt gezocht „wegens het lei ding geven aan onwettige groepen gelovigen" en wegens het verspreiden van „lasterlijke" geschriften. Via de actie wil men tweehon derdduizend voorbedrukte briefkaarten door Nederlanders laten richten aan partijleider Breznjev met het verzoek Kroetsjkov zijn ambt in vrijheid te laten uitoefenen. Georgi Vins, die zelf jaren in kampen heeft ge zeten of op de vlucht is geweest tot hij vorig jaar werd verbannen en nu in het westen woont, zei dat acties en andere publiciteit in het westen wel degelijk zin hebben, zoals hij zelf kon getuigen. De acties leiden tot vrijla ting van christenen. De christenen zelf hij gaf voor de niet-geregistreerde baptisten een aantal van tweeduizend gemeenten met hon derdduizend gelovigen op putten er moed uit. Vooral ook de radio-uitzendingen uit het westen zijn zeer belangrijk, omdat ze ook klei ne dorpjes en nederzettingen bereiken. Volgens hem geloven de christenen, dat de Olympische Spelen tegen hen worden ge bruikt. In de steden waar evenementen van de spelen worden gehouden staan de christenen onder toezicht en worden bedreigd met verwij dering. Zij zien de spelen derhalve als een ne gatieve zaak en juichen de boycot toe als een strijd voor de rechten van de mensen en van de vrijheid van godsdienst. Volgens Vins moet het feit, dat niet meer zoals vroeger duizenden worden gearresteerd, wor den toegeschreven aan een veranderde tactiek van de autoriteiten. Men arresteert nu de lei ders, in de hoop, dat de gemeenten uiteen zul len vallen, maar ook, omdat men naar buiten de schijn wil ophouden en niet openlijk de ak koorden van Helsinki wil overtreden. Volgens Vins zijn deze verdragen dus goed geweest voor de christenen en hoewel de regels zijn en worden overtreden, tracht men naar buiten toch binnen het kader van „Helsinki" te blij- iet breed moderamen van le hervormde kerk heeft Is. J. Vuijst uit Amster dam benoemd tot directeur fran de stichting „Kerk en Vereld" in Driebergen. Hij s hiermee de opvolger van Is. F. N. M. Nijssen, die en- tele maanden geleden een unctie als diaconaal predi kant in Den Haag aan- raardde. Ds. Vuijst, gebo- en in 1921, zal zich ook raan bezighouden met uit- faven van „Kerk en We- cld", waarbij het blad „Open Deur/Goede Tij ding". Sedert 1977 is hij predikant in Amsterdam. Het jongste gesprek tussen het Vaticaan en de regering van Tsjechoslowakije is vol gens de Praagse aartsbisschop Frantisek Tomasek voor wat betreft de benoeming van bisschoppen mislukt. Beide partijen wilden hun eigen kandidaten op de bisschops zetels krijgen. Van de dertien bisdommen in Tsjechoslowa kije hebben er maar drie een echte bisschop. De rest wordt bestuurd door apostolische administrators en vicarissen. Tomasek vindt deze situatie „het ernstigste en moeilijkste probleem" voor de kerk in zijn land. Hij nam afstand van de sinds 1971 in Tsje choslowakije bestaande pries tervereniging „Pacem in Ter- ris". Volgens hem is deze or ganisatie totaal afhankelijk van de staat. De Vereniging van Kate- chese-docenten houdt zater dag haar jaarvergadering in Huize Olympia, Amster damse Straatweg 344-348 te Utrecht. Behalve de voor zitter, die de jaarrede zal houden, spreekt in het o- penbaar gedeelte van elf tot één uur dr. H. de Lil. exegeet bij het Mollerinsti- tuut te Tilburg over het on derwerp „Nieuwe wegen voor de bijbeldidactiek".* Daarna is er discussie en worden vragen beant woord. Radio Vaticaan moet weer uitzendingen in het Neder lands gaan verzorgen en er dient eindelijk een Neder landstalige uitgave van de „Osservatore Romano" te ko men. Dit verzoek heeft de „Gebedsactie Limburg" tot de Nederlandse bisschoppen gericht. Hun wordt gevraagd al hun invloed te gebruiken om te bewerken, dat „alle be langrijke dingen die de paus doet of zegt" de Nederlandse katholieken beter bereiken, zodat het hun niet langer zal ontbreken aan „mooie be moedigende zaken". De anti-abortusbeweging in Nederland maakt een periode van versnelde groei door. Het ledental van de Vereniging ter Be scherming van het Ongebo ren Kind (VBOK) is in twee jaar tijd bijna verdub beld tot ruim tienduizend. Naar voorzitter mr. P. W. Smits tijdens de jaarverga dering zei, zal de sterke groei wel verder doorzet ten. De VBOK is één van de acht samenwerkende anti-abortus groeperingen in Nederland en de enige, die zich op professionele wijze inzet voor hulpverle ning aan ongewenst zwan gere vrouwen. Het aantal hulpverleningsgevallen, waarbij de vrouwen beslo ten hun kind ter wereld te brengen en meestal ook zelf accepteren, is vorig jaar nagenoeg verdubbeld. De vereniging beschikt over 62 werkgroepen en ruim 200 gastgezinnen over het hele land. Nauwelijks bekomen van zijn bezoek aan Afri ka, vanwaar hij 12 mei in Rome terugkeert, dient paus Johannes Paulus II zich weer voor te bereiden op een nieuw en wel- aan Frankrijk, waar hij zoals gemeld van 30 mei tot 2 juni zal vertoeven. Gisteren zijn de details hiervan in Vaticaanstad bekend ge maakt. Op vrijdag 30 mei zal hij om half vijf 's middags aankomen op het vliegveld Orly bij Parijs. Vandaar gaat hij twintig minuten later per helicopter naar de Champs Elysées, waar hij wordt begroet door president Giscard d'Estaing. Vervolgens gaat hij naar de „Notre Dame" waar hij een pontificale mis celebreert Zaterdagochtend 31 mei ontvangt de paus in de apostoli sche nuntiatuur waar hij ook de nacht doorbrengt vertegenwoordigers van de niet-katholieke godsdiensten. Ook zal de paus hier op zijn beurt de president ontvangen. Des middags is er een ontvangst voor de Poolse gemeen schap in Frankrijk. Vervolgens is er in de basiliek van Saint-Denis een eucharistieviering voor arbeiders en im migranten. Zondagochtend 1 juni draagt de paus een heilige mis op in de openlucht en wel op het vliegveld Le Bourget. In de middag ontmoet hij de Franse bisschoppen en daarna Franse seminaristen. Des avonds is er in het Pare des Prin ces een gebedsdienst voor de jeugd. Maandagochtend 2 juni is er in Parijs een ontvangst van vertegenwoordigers van de internationale katholieke orga nisaties bij de UNESCO, de culturele afdeling van de Vere nigde Naties. Vervolgens houdt de paus een toespraak tot de leden van het Franse parlement tijdens een Duitenge wone zitting. Om twee uur die dag vertrekt hij naar Li- sieux, de stad van de H. Theresia van het Kind Jezus. Hier celebreert hij op het voorterrein van de basiliek een heilige mis, waarna hij een bezoek brengt aan het klooster. Om zeven uur die avond vertrekt hij van het vliegveld van Deauville naar Rome, waar hij om kwart voor negen zal

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9