W oonwagengezin Van der Werf trijgt voorlopig 'een plaats n Voorschoten Sassenheim dreigt te L worden overbewinkeld YVD-Noordwi jk vreest concurrentie van politieke activiteiten SKAN AAD VAN STATE SCHORST ESLUIT GEDEPUTEERDE STATEN Canadese tulp in Keukenhof Voorlopig geen sport zaal voor Valkenburg Riolering Dorpsstraat uitgesteld EGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 7 Het woonwagengezin Van der Werf op het parkeerterrein in het centrum van Voorschoten, voordat zij de gemeente uit werden gesleept. Onzekerheid blijf Met het schorsen van de be slissing van Gedeputeerde Sta ten komt in het onzekere be staan van het woonwagenge zin Van der Werf voorlopig weinig verandering. De belan gen van de gemeente Voor schoten, ofwel de angsten van een aantal Voorschotenaren voor de komst van negen woonwagengezinnen, lijken het hiermee te hebben gewon nen van het onzekere bestaan van het thans in Haarlem ver blijvende woonwagengezin. In hoeverre met dit besluit de mogelijkheid van G.S. om 'langzame' gemeenten 'te prik kelen' op de tocht komt te staan zal pas duidelijk worden wanneer de motivatie van de beslissing bekend is. G.S. be houdt de mogelijkheid om in 'langzame' gemeenten zelf een plaats voor een aantal woon wagens aan te wijzen. Het ge zin Van der Werf zal zeker nog anderhalf jaar moeten wachten op de uitspraak van de Kroon. Het ziet er, gezien de stand van zaken rondom de verschillende woonwagen kampjes in de regio, niet naar uit dat het gezin voor die tijd een definitieve standplaats krijgt aangeboden. )ORSCHOTEN De beslissing van deputeerde Staten om het woonwa- ngezin Van der Werf een standplaats Voorschoten toe te kennen hoeft itrlopig niet uitgevoerd te worden, ngende het beroep dat de gemeente lorschoten tegen de beslissing heeft 'esteld wordt het besluit van G.S. ge torst. Dit besloot de voorzitter van afdeling geschillen van de Raad in State gistermiddag nadat hij enke uren eerder de argumenten van bei partijen had aangehoord. Het colle- van Gedeputeerde Staten had het be- lit enkele maanden geleden genomen grond van artikel 11 van de woon- igenwet omdat het van mening was er in het geval van het gezin Van Werf sprake was van een 'bijzonder val'. De Voorschotense gemeenteraad sloot unaniem bij de Kroon tegen dit sluit in beroep te gaan en vroeg de tad Van State het besluit hangende het beroep te schorsen. De definitieve uitspraak over het beroep zal nog ge ruime tijd op zich laten wachten. De gemeente Voorschoten was gisteroch tend vertegenwoordigd door de verant woordelijke portefeuillehouder, wethou der Marselis. Deze was van mening dat de gemeente Voorschoten door het besluit van G.S. benadeeld werd. „De belangen van het gezin Van der Werf wegen niet op tegen de belangen van de gemeente Voorschoten", aldus de heer Marselis. Hij erkende dat er sprake was van een 'stukje menselijke tragedie' maar hij was tevens van mening dat het besluit van de provin cie het gemeentelijk woonwagenbeleid doorkruiste. Onder druk ten van woonwagenkampjes. Toch is in Voorschoten de politieke wil aanwezig deze kampjes te realiseren en we probe ren de bevolking van de noodzaak hier van te overtuigen. Wanneer het woonwa gengezin Van der Werf een plaats zou krijgen buiten de drie terreintjes zou dat ons beleid ongeloofwaardig maken wat de totstandkoming van de drie terreintjes na delig zou kunnen beïnvloeden", aldus de wethouder. Hij zei overigens te vërwach-k ten dat de bestemmingsplannen voor de geplande terreintjes voor deze zomer ter inzage kunnen worden gelegd. De heer Marselis was bang dat andere woonwa gens zouden volgen als het gezin Van der Werf een plaats in Voorschoten zouden krijgen. Hij vroeg zich bovendien af wie de inrichting van het terreintje moest gaan betalen. „Van der Werf staat 15e op^ de lijst en negen andere woonwagengezin nen hebben reeds te kennen gegeven in Voorschoten te willen staan. De kans is dus klein dat het gezin Van der Werf ooit een definitieve standplaats in Voorschoten aangeboden krijgt. Ik kan me daarbij niet aan de indruk onttrekken dat G.S. onder druk van de omstandigheden heeft gehan deld", aldus de heer Marselis. Hij doelde hierbij op vragen die in de Tweede Ka mer zijn gesteld en het antwoord van de minister hierop. Prikkel De heer Van Eijk, die optrad College van Gedeputeerde Staten, vond dat er wel degelijk sprake is van een bij zonder geval omdat het gezin al jaren zwervende is. Hij was van mening dat de regionale woonwagenlijst geenszins weer gaf 'wie er wel en wie er niet naar Voor-^ schoten wil'. Hij betwijfelde ook of er van een precedent sprake was. „Mochten zich eventueel meer van zulke gevallen voor doen dan worden van geval tot geval de verschillende belangen afgewogen", aldus de heer Van Eijk. Hij sloot niet uit dat de provincie het aanwijzen van tijdelijke standplaatsen als prikkel zou gaan gebrui ken om 'langzame' gemeenten aan te spo ren tot het inrichten van definitieve standplaatsen. „In het geval van Voor schoten is dat echter niet aan de orde", al dus de heer Van Eijk. De heer Kalkman, advocaat van het gezin Van der Werf, was het vanzelfsprekend eens met de beslissing van de provincie. „Toen Van der Werf illegaal in Leiden stond, werd hij door de gemeente Leiden naar een parkeerplaats langs de rijksweg gesleept. De heer Van der Werf verhuisde daarop naar Voorschoten en nam daar, il legaal, een plaats in het centrum in. Enige weken later liet de gemeente de woonwa gen wegslepen naar hetzelfde terrein langs de rijksweg waar de Leidse politie de heer Van der Werf weer meedeelde dat hij daar niet mocht staan. Zo is het ge zin van de Werf al jaren zwervende en het wordt tijd dat daar een einde aan komt. De gemeente Voorschoten komt niet in een noodsituatie te verkeren wan neer zij een plaats voor het gezin Van der Werf inruimt. Doet zij dat niet dan komt het gezin wel in de grootste problemen", aldus de advocaat. De heer Brouwer, voorzitter van de afde ling geschillen van de Raad Van State, be sloot na weging van de verschillende ar gumenten de gemeente Voorschoten in het gelijk te stellen en schorste daarmee het besluit van G.S. In een eerste reactie sprak de heer Van Eijk namens het pro vinciaal bestuur van een zware tegenval ler. GERT VISSER ietser erleent een voorrang tEGSTGEEST Een 52-ja- jge fietser uit Oegstgeest «iep vanmorgen omstreeks V acht een hoofdwond op toen hij geen voorrang ver leende aan een op de Rijn- jgwsterstraatweg rijdende ïuto. Oegstgeestenaar is overge- Ifacht naar het Academisch iekenhuis in Leiden. De fiet- r reed op de Oude Rijnzicht- De auto werd bestuurd een 27-jarige kn Oegstgeest. lotor uit le boCht GSTGEEST Een 22-ja- ;e motorrijder uit Rijns- ging vannacht door een hoge snelheid in de bocht de Rijnsburgerweg ter igte van restaurant "Bui- mlust" onderuit, ■motorrijder, die twintig iter verder belandde in het Jruikgewas, werd overge- bracht naar het Academisch 'koj liekenhuis. De jongeman reed snelheid van 110 kilo- leter de bocht in en verloor macht over het stuur. De lotor was onverzekerd, bo- endien had hij geen rijbewijs. De Canadese generaal Bell Irving heeft Roozen uit Vogelenzang. De generaal is ving-tulp" uit naam en in de naam van- gisteravond in de Keukenhof een nieuwe in Nederland in verband met de herden- al degenen die indertijd deel uitmaakten tulp ten doop gehouden, die zijn naam king van de bevrijding van Nederland, van de regimenten die Nederland bevrij- gaat dragen. De oranje-rode cottage 35 jaar geleden door de Canadezen. De dden". tulp is gekweekt door de firma Frans generaal doopte de „General Bell-lr- ASSENHEIM Sassenheim dreigt gU/i verbewinkeld te worden. Teneinde en oplossing voor de hiermee gepaard JJ aande problemen te vinden, moet een fS dviescommissie worden ingesteld. Tot ie conclusie kwam men gisteren tij- ens een door de PvdA afdeling Sas- enheiro belegde vergadering. Sfi 'iteindelijk dreigt de consument, het lachtoffer te worden van deze overbe- winkeling. Immers deze situatie zal faillis sement van vele winkels in de hand wer ken, waardoor een verpaupering van het winkelcentrum zal ontstaan. De advies commissie, die zich zal moeten gaan bui gen over de oplossing van de problemen gaat bestaan uit middenstanders, raadsle den en enkele consumenten. Volgens enkele middenstanders kan ook direct iets aan de overbewinkeling wor den gedaan. Namelijk door het creëren van meer parkeerplaatsen. Zelfs als dit tot eventuele belastingverhoging zou leiden, zal dit toch zijn vruchten afwerken, aan gezien hierdoor een deel van de koop kracht van buiten Sassenheim behouden' kan blijven. Tevens werd een uitbreiding van de hore- ca-gelegenheden bepleit. Een andere mo gelijkheid om de problematiek het hoofd te bieden is het inkrimpen van een ge deelte van het winkelbestand door het ombouwen van winkels in kantoren. 'ALKENBURG Er zal uitf een sportzaal kunnen wor- tn gebouwd op het terrein de binnenkort te slopen >enbare school aan de Kei weg. Dit deelde wethouder shipper gisteravond tijdens gemeente raadsvergade- ing mee. Het ministerie CRM heeft de gemeente rboden op het terrein te ien. Dit in verband met ogelijke belangrijke arche- ogische voorwerpen uit de meinse tijd, die in de nd zouden zitten. De van een sportzaal hiermee op losse hroeven te staan, omdat niet mogelijk zal zijn Mevrouw Van der Broek (PvdA/PPR) maakte gistera vond ernstig bezwaar tegen de huurprijs die de stichting Peu terburg moet betalen voor de huur van een gebouwtje van de hervormde kerk. Zij drong er bij het college op aan op korte termijn een andere ac commodatie voor de peuters te zoeken, Wethouder Schipper voelde hier weinig voor. Hij vond de huurprijs wel redelijk. De gemeenteraad gaf zijn in stemming met het wijzigen van de verkeerslichten op de Voorschoterweg. Het verkeer dat uit de richting Leiden komt zal worcfén afgeremd. De Valkenburgers krijgen spreektijd na elke gemeente raadsvergadering. De raad ging gisteravond met een voorstel in die richting ak koord. Door enkele raadsleden werd de suggestie gedaan het spreekrecht voor de vergade ring in te voeren. Dit stuitte op onoverkomenlijke bezwa ren van het college. Mevrouw Van der Broek maakte er be zwaar tegen dat alleen de voorzitter op vragen uit de burgerij zou mogen antwoor den. Zij vond dat ook de raads leden via de voorzitter aan spreekbaar zouden moeten zijn. OEGSTGEEST De riole ring van de Dorpsstraat wordt pas ter hand genomen wanneer de Haarlemmer- trekvaart is gereconstrueerd en de Dorpsstraat verkeers luw kan worden door inge bruikneming van de weg door Haaswijk. Dit werd meegedeeld in een vergade ring van de raadscommissie openbare werken. Burgemeester Scheenstra stel de dat er onderhandelingen tussen de provincie en de ge- meeente Leiden enerzijds en de heer Menten anderzijds gaande waren over de zand winning in de Voorhofpolder. De heer Menten stelt boven dien pogingen in het werk om het Tolhuis van de gemeente te kopen. De burgemeester heeft er goede hoop op dat in 1982 langs de Leidse Vaart een fietspad kan worden aange legd, waarna begonnen kan worden met reconstructie van de weg. Binnenkort gaat de gemeente het aantal openbare gebouwen inventariseren teneinde een energiebeleid te kunnen op stellen. Hiervoor is een voor bereidingskrediet van 45.000 gulden gevraagd. Enkele raadscommissieleden vonden het bedrag aan de hoge kant, maar de directeur Gemeente werken, de heer Van Gorkom, koivhen overtuigen. NOORDWIJK De plaatse lijke politici zijn niet bijster gelukkig met de politieke aktiviteiten van de Stich ting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk. Onlangs haalde de Stichting Jan Terlouw, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer naar Noordwijk, Lubbers van het CDA zou eveneens op het programma staan en voor volgend jaar zou men probe ren minister Wiegel een spreekbeurt te later vervul len. Alles goed en wel zeg gen de verschillende politie ke groeperingen in Noord wijk, maar als dergelijke prominenten een keer in de gemeente zijn geweest, krijg je ze niet gemakkelijk een tweede keer. Met twee ver kiezingen in het vooruit zicht (die voor de Tweede Kamer en die voor de ge meenteraden) maait SKAN hen het gras voor de voeten weg. Wordt gemeenschaps geld op die manier niet ver keerd besteed?, vroeg men gisteravond in de openbare discussievergadering, die de VVD-Noordwijk in het Zin- ger Hotel had belegd. Het forum, bestaande uit de raadsfractie van de VVD, deelde de kritiek, hoewel men toch wel waardering had voor hetgeen SKAN op cultureel gebied presteert. Op dit terrein is echter nog zoveel te doen, dat de stichting zich van poli tieke bijeenkomsten dient te onthouden, vond het forum. Uitnodigingen aan politieke leiders dient men aan de plaat selijke politieke partijen over te laten. De uitnodigingen van SKAN doorkruisen het beleid, meende het forum. Bij de discussie kwamen een groot aantal actuele gemeente- lijke zaken aan de orde, waar onder uiteraard ook de plan nen voor de raadhuisbouw. Het raadslid Admiraal herin nerde aan het enige tijd gele den totstand gekomen compro mis tussen de verschillende raadsfracties met als voor naamste punten: de raadhuis- bouw zal plaatsvinden op het aangrenzende parkeerterrein; de vloeroppervlakte mag niet meer dan 3000 vierkante me ter bedragen (daar is inmid dels 150 m2 bijgekomen voor archiefruimte) en de kosten mogen het bedrag van tien miljoen gulden niet overschrij den. Admiraal, die deel uit maakt van de raadhuiscom missie, deelde mede, dat op 21 mei a.s. een besloten ihforma- tieavond van de gemeenteraad wordt gehouden, daarna krijgt de architect opdracht een schetsontwerp te maken en vervolgens wordt een tweede informatievergadering van de raad plaats. Voordat de ge meenteraad een definitief be sluit over de raadhuisbouw neemt, krijgt de bevolking ge legenheid zich over de plan nen uit te spreken. De gekozen procedure noemde Rubingh een Salomon's oordeel. Uit de vergadering kwam de vraag of het niet gewenst zou zijn een project-organisatiebu reau bij de raadhuisbouw in te schakelen, mede met het oq|» op het grote bedrag aan ge meenschapsgeld, dat met de bouw gemoeid is. Uit het ant woord van de fractieleden bleek, dat daarover in de raad huiscommissie uitvoerig is ge sproken. B. en W. en de meer derheid van de commissie zijn echter van mening, dat men zonder projectbegeleiding kan starten. Men heeft vertrouwen in de architect en de stede- bouwkundige van de gemeen te ir. Van Tol. Verder meent men voldoende deskundigheid te vinden bij dei eigen dienst van gemeentewerken. Ook te Leiderdorp is een raadhuis zonder projectbegeleiding gebouwd, werd van de zijde van de VVD-fractie aange voerd. Opponenten in de ver gadering zagen het minder rooskleurig. Bij overschrijding van de budgetten kan men de architect en de eigen gemeen telijke dienst niet verantwoor delijk stellen en de vragenstel lers vreesden dat vanuit de raad onvoldoende tegenwicht zou kunnen worden gegeven. Zorg bestond er in de vergade ring ook over de toekomst van de panden aan de Voorstraat, waarin thans afdelingen van de secretarie zijn gehuisvest. Wat gaat er met deze fraaie herenhuizen gebeuren? Wor den ze gesloopt en komt er eventueel nieuwbouw voor in de plaats? Bestaat de kans, dat krakers toeslaan en zich in de panden woonruimte verschaf fen?. De toekomst van de patriciërs huizen is in de eerste plaats een zaak van de eigenaar, zo bleek uit het antwoord van de fractie. Sartorius is eigendom van de gemeente en blijft in gebruik, onder meer als kanti- Inbraak in schoenen discount ALPHEN AAN DEN RIJN Een groot aantal sportar tikelen en schoenen is zon dagavond gestolen uit de schoenendiscount aan de Raadhuisstraat. De waarde van de buit bedraagt rond de drie mille. De dieven zijn de zaak, die zich op de eerste verdieping bevindt, binnengedrongen via het dak. Op het dak verwij derden zij een lichtkoepel en lieten zich in de zaak zakken. Vermoedelijk zijn de dieven op het dak gekomen via de brandtrap aan de achterzijde var het pand. Bromfietser op auto LEIDERDORP Een 17-ja- rige bromfietser uit Leider dorp liep gistermiddag om streeks half twee beenletsel op ten gevolge van een fron tale botsing met een auto op het Essenpark. De bromfiet ser werd voor behandeling overgebracht naar het Dia- conessenziekenhuis. De brommer reed te veel op de linker weghelft van het smalle Essenpark. De auto, be stuurd door een Leiderdorper, kon hem niet meer ontwijken. ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAANJENEVER

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7