Ouders op her vreest te worden opgedoekt Tweede voorlichtings avond over de piramidewoningen Zware last voor 'Lelijke Eend ONTSLAG STAFLEDEN PER 1A UGUSTUS AANGEZEGD INA STAD LEIDSE COURANT LEIDEN De Belangenvereniging Milieu en Wonen regio Leiden houdt op donderdag 29 mei een tweede voorlichtingsavond over de pirami- dewoningen. De voorlichtingsavond wordt ge houden in het Breehuys aan de Breestraat 19 en begint om 20.00 uur. Zoals bekend was de belangstelling voor de eerste voor lichtingsbijeenkomst overstelpend groot, zodat een tweede bijeenkomst belegd moest worden. De belangstellenden voor een piramidewoning hebben zich inmiddels verenigd tot een belangenvereniging. Naar mogelijke plaatsen waar de milieuvriendelijke piramidewoningen zouden kunnen verrijzen wordt nog gezocht. Inmiddels zijn onderhande lingen gaande met gemeentebesturen van Leiden en plaat sen in de omgeving voor een mogelijke lokatie. Belangstellenden, die een precies nagebouwde maquette van een piramidewoning willen bekijken kunnen naar de Expohal in Hilversum gaan. Op 9, 10 en 11 mei wordt daar de MeMo (mens- en milieuvriendelijk) beurs gehouden. Het thema van de beurs is dit jaar 'energie'. Bekeken wordt op welke manieren energie bespaart of gemaakt kan worden. Er zullen 150 mens-en milieuvriendelijke onder nemingen aanwezig zijn en aan projecten meedoen. Kaar ten voor de MeMo beurs zijn te verkrijgen bij mevrouw Koolhaas, (initiatiefneemster tot het opzetten van onder andere de piramidewoningen in Leiden en omgeving), Rijn en Schiekade 25 in Leiden. De toegangsprijs is 6 gulden per persoon. In de voorverkoop kosten ae kaarten voor vol wassenen 5 gulden inclusief een reductiekaart van 20 pro cent van de Nederlandse Spoorwegen op een treinkaartje. Kinderen tot 12 jaar betalen 3 gulden. De Belangenvereniging Milieu en Wonen regio Leiden houdt op donderdag 12 juni, eveneens in het Breehuys haar eerste Algemene Ledenvergadering. Politie neemt vuurwapens in beslag LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteren en het af gelopen weekeinde in totaal 11 mensen gearresteerd, die in bezit waren van een vuur wapen. Tijdens een routine onderzoek kon de politie dit weekeinde een revolver in beslag nemen. Later werden nog tien eige naars van revolvers worden aangehouden. De illegale wa peneigenaren bestonden uit Leidenaren en een Voorscho tenaar variërend in de leeftijd van 17 tot 23 jaar. Behalve de revolvers werden ook nog 600 scherpe patronen in beslag ge nomen. De wapenbezitters konden na verhoor het politie bureau weer verlaten. Vrouw gewond geraakt bij ongeval Hoge Rijndijk LEIDEN Een 29-jarige vrouw uit Zoetermeer is gis teravond om ongeveer 12 uur op de Hoge Rijndijk na bij de Leiderdorpse brug tij dens een ongeval gewond ge raakt. De vrouw werd met schrammen in het gezicht en een glasscherf in het oog naar het ziekenhuis ver voerd. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw de Hoge Rijndijk wilde oversteken om links af in de richting van Alphen aan den Rijn te rijden. Zij zag een auto uit die richting hierbij niet na deren. De Zoetermeerse stopte te laat en kwam midden op de rijbaan te staan. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Weer arrestaties fraude Lemy b.v. LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteren nog twee personen aangehouden in de bouwfraude-zaak van Lemy b.v. In Krimpen aan de Lek werd de 45-jarige W.G. aan gehouden en in Roosendaal de 46-jarige W.A.GJ.V. Het aantal arrestaties in deze fraudezaak waarbij voor meer dan tien miljoen gulden aan overheidsgelden is verduis- i terd, is hiermee op acht geko- Auto ramt huis LEIMUIDEN Een 63-jari- ge automobilist uit Leimui- den is gistermorgen op de Heilige Geestlaan uit de bocht gevlogen en ramde een huis. De auto richtte gro te schade aan in de keuken van het huis. De bestuurder liep geen verwondingen op. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De bestuurder reed richting Westerdijk, waar hij woonachtig is. Zijn wagen liep lichte schade op. Met acnnien in een tena LEIDEN Het clubhuis Morschwijck viert feest omdat het vijf jaar bestaat Ter gelegenheid van dit eerste lustrum is een groot aantal activiteiten op het programma gezet Gisteravond werd op het grasveldje achter het clubhuis geprobeerd een record te verbeteren door zoveel mogelijk mensen in een le- lijk eendje te proppen. Het wereldrecord werd niet verbroken, maar de over de honderd belangstellen den hebben een hoop lol gehad. Eerst werd er even geoefend en daarna werd het aantal 'lifters' definitief geteld. Eerst mochten de kinderen uit de buurt het proberen. Het lukte hen om met z'n vijf- en-twintigen de eend te bemannen. De' volwassenen kwamen niet verder dan 18. Het wereldrecord voor volwassenen staat momenteel op 25. Er moet dus nog even worden geoefend. Na de drukte in de eend was er disco in het clubhuis. stafleden, cursisten en vrijwilligers van „Ouders op herhaling". Kon LEIDEN „Het trekpaard, dat ooit Ouders (voornamelijk vrouwen) "^paradepaard was, wordt nu afge- blijken in de kortste keren in staat hun voerd naar het slachthuis." Dit is de kinderen met hun huiswerk te helpen, nogal sombere constatering van de De cursisten raken al lerende hun i0 Q^staf van „Ouders op herhaling", het schroom voor het invullen van inge- oudste onderwijsproject stopgezet. „Ouders op herhaling" zal schouwd als het „trekpaard het vanaf die datum moeten stellen daarop volgend onderwijs zonder de broodnodige subsidies van senen f het Rijk. Voor vijf stafkrachien be- gelijke alle volwas- Leiden, maar ook voor soort- nstellingen daarbuiten. onherroepelijk onts- laatste kan worden aangetoond door de lag. Het betekent ook welhaast het einde van een unieke onderwijsvoor- ging noord. Een projekt waarmee de stad door de ministeries teven jaar geleden nog landelijk ge- Wetenschappen 2ien furore maakte door de „voor- toegekend. Dat trekkersfunctie" die men toen Onderwijs en projektsubsidie n jaar voordat het proefprojekt „Open School" alhier i halverwege de 2 .Ouders op herhaling" bestaat nu ren jaar als onderwijsvoorziening 22.öfvolwassenen in Leiden-Noord, de Kooi indruk]* dat Groenoord. Het project werd des tijds in het leven geroepen, nadat vulde. „Ouders op herhaling" zal werd ingèvoerd. „Ouders op herhaling" voortaan door vrijwilligers moeten was zogezegd de proeftuin van de hui- worden gerund met vrijwel geen en- dige „Open School." kele ondersteuning. Nagenoeg alle Met het terugdraaien van de subsidiek- komt „Ouders op herhaling" op de tocht te staan. Voor de 250 cursisten, 85 vrijwilligers en de staf (verdeeld in vier hele formatieplaatsen) is de toe komst in nevelen gehuld. Men heeft de lat men nu de succesformule deze bijzondere onderwijsvoorzie- aangetoond zijn boeltje wel kan de H. Hart- pakken. Immers, vorig jaar had het r problemen had- nisterie er nog 60.000 voor over den bij het werken van kinderen met het werk te evalueren «het huiswerk. Op verzoek ders en van het wijkcomité begon het resultaten ij] hoofd van die school met het geven het werk 'van een cursus rekenen en taal groepje van 15 ouders: „5e en 6e klas ling" wel opdoeken." voor ouders." Deze naam veranderde later in „Ouders op herhaling." Al snel bleek het experiment in de wijken aan slaan. Diegenen, die een achterstand constateren in het genoten onderwijs op de lagere school, kunnen dit nu in het vervolg kosteloos bijgespijkerd krij- tief onderzoek. De staf hierover: „De i ons werk zijn bekend, uitgedragen in het hele land, maar nu kan „Ouders op herha- Educatief Centrum herhaling" zijn er intussen tal van nieuwe toekomstplannetjes gesmeed. Zo zou het projekt in het duistere ver schiet een plaatsje toebedeeld worden in een tot dusverre onbekend bouw werk, dat Educatief Centrum moet gaan heten. Het punt is echter, aldus de staf, dat het allemaal nogal vaag is en wat niet vaag is, dat zou op z'n minst onrealistisch mogen worden genoemd. De bouw of inrichting van een Educa tief Centrum, waarin het hele aanbod voor volwassen educatie voor de stad afgehandeld dient te worden, zit er ze ker vóór 1 augustus 1980 niet in. Ook al zou men eventueel wel in zijn opzet slagen, dan nog heeft de staf tientallen bezwaren tegen het plan. Het typisch wijkgebonden karakter, waaraan „Ou ders op heerhaling" zijn bestaan en suc ces te danken heeft zou zonder pardon moeten verdwijnen. De jarenlange er varing van de ontslagen stafleden gaat daarmee gelijktijdig verloren. De zorg vuldig opgebouwde contacten met de wijken komen onverhoops op losse schroeven te staan. De inmiddels weg genomen drempels die de gang naar het leslokaal in het allereerste begin verhinderden, zo verwacht de staf, zul len als het ministerie haar zin door drijft weer in volle breedte voor de desbetreffende deuren in het Educatief Centrum komen te liggen. De reddings boei, die „Ouders op herhaling" vanuit Den Haag wordt toegeworpen toont aan alle kanten gaten en lekken. Een staflid: „We willen niet overge plant worden in een grote organisatie, we willen een kleine zelfstandige blij ven. We zijn bang voor institutionalise ring. Uiteindelijk zijn we een wijkge bonden projekt." Om een klein deel van de huidige subsidie overeind te houden moet de staf bij het ministerie drie afzonderlijke projekt-aanvragen indienen en wel voor de zogeheten al fabetisering (ruim opgevat: het leren lezen en schrijven), de culturele min derheden en de Open School-achtige werkwijze. De drie poten, van de vol wassen educatie. „Maar", zo zegt de staf, „de uitvoeringscirculaire, waarin de richtlijnen voor die subsidieaanvra gen staan, is nog steeds niet goedge keurd door de Tweede Kamer." Tenslotte vraagt men zich ondermeer af, hoe, als er nog zo weinig van het Educatief Centrum bekend is, de conti nuïteit van het projekt in zijn nieuwe vorm kan worden gehandhaafd. Kan men omstreeks juli al weer beginnen met de werving van nieuwe cursisten? Wie zal er voor de administratie zorg dragen, nu de staf in zijn totaliteit onts lagen is? Het lijkt de staf en de cursis ten een te grote opgave dit werk voor taan aan vrijwilligers op te dragen, zoals het ministerie het voorschrijft. Op zijn minst zouden voor het een en an der waarborgen gesteld moeten wor den. Van de vier aan de kant gescho ven stafleden dienen zeker twee krach ten te worden aanghouden, wil het projekt al niet bij voorbaat gedoemd zijn te mislukken. De medewerkers staan allen achter deze eis: „Zeker bin nen een vrijwilligersorganisatie is zoiets onontbeerlijk. Als er geen staf- krachten zijn, valt er een groot gat en dat heeft consequenties voor een heel cursusjaar. De subsidie voor „Ouders op herhaling" moet worden verlengd, lang er niet gerekend kan worden op daadwerkelijke ondersteuning 1 Educatief Centrum. Als het Educatief Centrum wel die ondersteuning kan gaan bieden, blijven alsnog twee for matieplaatsen noodzakelijk voor de continuïteit van een wijkgebonden vrij- willigers-projekt, zoals „Ouders op her haling." PETER VIERING WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 3 Dr. H. ter Keurs aan het werk. Akzo-prijs Dr. H. ter Keurs, die verbonden is aan de Rijksuniver siteit in Leiden, heeft onlangs de Akzo-Prijs 1980 voor wetenschappelijk onderzoek gekregen. De prijs viel dr. Ter Keurs ten deel voor zijn onderzoekingen op het terrein van de experimentele cardiologie en meer in het bijzonder op dat van de mechanica van de hart spier. In haar overwegingen stelt de commissie, die Ter Keurs voor de prijs heeft voorgedragen: „Ter Keurs mag worden gerekend tot die jonge onderzoe kers die een belangrijke richting van onderzoek heb ben opgebouwd en deze zeker in de komende jaren ver der zullen ontwikkelen. Hij is er daarbij in geslaagd zijn opleiding tot medisch specialist te combineren met fundamenteel fysiologisch onderzoek en wel on derzoek op micro-niveau naar de spierwerking en in het bijzonder de functie van de hartspier". Jungle Toneelgroep 'Theater' speelt vrijdag 9 mei „In de jungle van de steden" van de Duitse schrijver Bertold Brecht in de Leidse Schouwburg. Het stuk speelt in het Chicago van het begin van deze eeuw. De twee hoofdfiguren Garga en Shlink lijden onder de ontzettende vereenzaming van mensen in de grote stad. De Maleis^houthandelaar Shlink hoopt in een 'gevecht' met de jonge bibliotheek-bediende Garga het menselijk contact terug te kunnen vinden. De voorstelling begint om kwart over acht. Een scene uit „In de jungle van de steden". Feestconcert Het Residentie-Orkest geeft maandag 19 mei een feestcon cert in de Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van het 81e lu strum van de Leidse Universiteit. Hans Vonk leidt het concert, waar als bijzondere solist de pianist Herman van Gunsteren, in het normale leven hoogleraar aan de Leidse Universiteit, zal optreden. Hij brengt Mozarts Pianoconcert KV 595 ten gehore. Het programma omvat voorts „La création du monde" van Milhaud en Strawinsky's ballet „De Vuurvogel". Het concert begint om kwart over acht. Apostrophes De groep 'Apostrophes' treedt vrijdag 9 mei op in het LAK-theater. De opvoering beeft een experimenteel karakter. Uitgangspunt is het spreekstuk „Publikums- beschimpfung" dat Peter Handke in 1966 schreef. De acteurs, de sprekers van het stuk, die onzichtbaar voor bet publiek achter een doek staan, worden tegelijker tijd met het puliek op hetzelfde scherm geprojecteerd. De groep houdt zich zoveel mogelijk aan de aanwijzin gen die Handke voor zijn stuk heeft gegeven. Het is de bedoeling dat het publiek in toepasselijke kleding ver schijnt De opvoering begint om half negen. Herbestra ting De Jacques Perkstraat is gedurende twee weken voor doorgaand verkeer afgesloten. Dit in verband met herbe- stratingswerkzaamheden. Het werk wordt deze week aan gevat. Met problemen en vragen over de werkzaamheden, kan men terecht bij de opzichter, de heer Hofman, tel 769241, toestel 447. Riolering De Vestestraat en bet gedeelte van de Groenesteeg tus sen de Uiterstegracht en de Herengracht krijgt een nieuwe riolering. In verband hiermee is er geen door gaand verkeer mogelijk. Met de eigenlijke werkzaam heden wordt maandag 12 mei begonnen. Er wordt naar gestreefd de eerste fase, het gedeelte van de Veste straat vanaf de Kerksteeg voor de bouwvakvakantie gereed te hebben. In die eerste fase wordt ook bet ge deelte van de Groenesteeg meegenomen. Na de bouw vakvakantie wordt begonnen met bet gedeelte van de Vestestraat vanaf de Kerksteeg. Deze werkzaamheden riin tiraar.crhiinliik ongeveer in oktober 1980 klaar.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3