Albeda: reisduur geen redenwerk te weigeren Protest Nederland bij Surinaamse regering CDA over in Amsterdam KONING MOCHT TOCH WEG Schitterende 'kleurenposter van kroning Koningin Beatrix. 2cid lae Commit pothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 7 mei 1980, 70e jaargang no. 21650 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Mei 1945 Ned. I 20.00 uur Koos Postema over „Mei 1945". Om 22.40 uur Studio Sport met finale EC 3. Ned. II 20.32 uur Countdown, om 21.35 uur Sloane en om 22.25 uur Scared straight over jeugdcriminaliteit. Bewolkt Veranderlijke bewolking en een enkele bui. Min. temp. omstreeks 7 graden en kans op mistbanken. Middagtemp. rond 15 graden. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Morgen zon: 5.55 - 21.15. Schev. hoogw.: 9.17 en 22.11. Laagw.: 4.46 en 17.24. Veede kamer: ftjf mei elk aar vieren EN HAAG De hele Tweede amer wil 5 mei jaarlijks offi- ëel vieren als Nationale Bevrij- ngsdag. CDA, VVD, CPN, D'66 i PvdA pleitten daar gisteren ior tijdens het debat over imma- riële hulp aan oorlogsslachtof- rs. Staatssecretaris Wallis de ries wilde niets toezeggen. Wel ilde hij de opvatting van de Ka- x in het kabinetsberaad te her brengen. Gas afgesloten; weg geblokkeerd OSS Bewoners van het woonwagenterrein Vorsten- grafdonk in Oss hebben gister avond en vannacht de rijks weg naar Nijmegen geblokk- keerd met brandende autoban den en autowrakken. Dit uit protest tegen het afsluiten van gas en licht. Reden voor afslui ten was een collectieve schuld van zes ton aan onbetaalde re keningen. Brandweer en poli tie (mobiele eenheid) slaagden er na vele uren jn de orde te herstellen. Tien dagen opeen paal Hielke Hen driks (1) en Arend Zweers hebben gisteren in Eelde het wereldrecord paalzitten op hun naam ge bracht. Na ruim tien dagen, d.w.z. exact 258 uur en 50 minu ten, verlieten zij hun hoge zit. Het oude record stond met 122 uur eveneens op hun naam. Jupiters 15e maan ontdekt WASHINGTON Op fo to's van Jupiter die de Amerikaanse ruimtesche pen Voyager 1 en 2 heb ben genomen, is een 15e maan van de planeet Jupi ter ontdekt. Deze maan heeft een middellijn van 70 tot 80 kilometer en draait op 151.000 km een maal in de zestien uur rond de planeet. Beide ruimteschepen zijn nu op weg naar Saturnus en zul len zich daarna naar Ura nus begeven, in welks om geving zij in januari 1986 aankomen. Vissersprotest tegen chemisch afval in zee URK De federatie van vis serijverenigingen in Neder land heeft bij minister Tuijn- man van verkeer en water staat geprotesteerd tegen het dumpen van chemisch afval in de Noordzee. De minister heeft het Duitse chemische concern Bayer daarvoor ver gunning verleend. Het lozen van ondermeer de vergiften benzeen en naftaleen verstoort het biologisch evenwicht, ter wijl ervangstbeperkende maatregelen worden afgekon- digt om dat evënwicht te her stellen, schrijven de vissers. Slaolie legt verkeer lam UTRECHT Een kleine kettingbotsing vlak voor de Lekbrug bij Vianen veroor zaakte gistermiddag een fraaie verkeerschaos ten westen en zuiden van Utrecht. Bij de botsing werd een met slaolie geladen tankauto zó beschadigd dat een paar duizend liter olie op het wegdek stroomde en dit deed veranderen in een glijbaan. De brandweer en een takelwagen konden de plaats des onheils slechts via een omweg bereiken. Kilo meterslange files van half vier tot half zes. i overzicht van de chaos, die betogers hebben aangericht bij n voetbalstatdion in Bremen waar een groot aantal recruten de eed van trouw aan de Bondsrepubliek hebben afgelegd. Onlusten bij edsaflegging in Bremen (REM EN In en bij een voetbalstadion in Bremen is het isteravond tot een geweldadige botsing gekomen tussen olitie en betogers, die voertuigen in brand staken en pro- eerden zich toegang te verschaffen tot een-militaire eedsaf- egging, die werd bijgewoond door president Carstens. Een oldaat werd ernstig gewond toen de betogers een benzine- n militaire bus gooiden. Zij staken twee andere een aantal auto's in brand. Onder betogers en po- itie zijn 20 gewonden gevallen. Ongeveer 1200 rekruten leg en, ter gelegenheid van het 25-jarige lidmaatschap van de bondsrepubliek van de NAVO, de eed van trouw af. ADVERTENTIE Gebruikte auto's op gas met Bovag- garantiebewijs. Garage Van der Hoorn Kagerstraat 26. Leiden. Tel. 071-154913 Na 18.00 uur 01712-8092. Meisje (16) gewond DEN HAAG Onvoorzichtig jpenen van een autoportier loor een 42-jariger autobe stuurder uit Het Zicht is er de Dorzaak van, dat een 16-jarig meisje uit Wassenaar gister-' middag ernstig gewond raakte. Zij reed op haar fiets in de Waldorpstraat en werd verrast door de plotseling openslaande deur. Het meisje werd met hersenletsel in het Westeinde Ziekenhuis opgenomen. f— STOCKHOLM De Zweedse koning Gustav moest gisteren het sta kende personeel van de luchthaven van Stock holm toestemming vra gen met een vliegtuig te vertrekken naar Belgra do. De koning gaat daar naar toe om de begrafe nis van president Tito bij te wonen. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken omschreef de situatie als „pikant" dat een staats hoofd toestemming moet vragen om het land te verlaten. Zie voor het arbeidsconf lict in Zweden pagina 19 Vierploegendienst aanvaardbaar'''' DEN HAAG Met name binnen de rand stad moeten reistijden van langer dan een uur als normaal worden geaccepteerd. Ook vierploegendienst moet voor iedereen als passende arbeid worden beschouwd, tenzij individuele omstandigheden zich hiertegen verzetten. Deze gewijzigde denkbeelden over het begrip passende arbeid verkondigt minister Albeda in een brief aan de vaste kamercommissie voor so ciale zaken. Volgens de minister kunnen vier- ploegendiensten en lange reistijden in de toe komst geen redenen, voor werkzoekenden zijn om werk te weigeren. Minister Albeda noemt het onvermijdelijk dat de internationaal als normaal geaccepteerde fo rensentijden gaan gelden in de randstad. Over de vierploegendienst merkt Albeda op dat de nadelen hiervan evenzeer gelden voor onregel matige werktijden in ondermeer ziekenhuiswe- en goederen- en personenverkeer. Aan een de bezwaren het missen van bepaalde televisie-uitzendingen kan tegemoet worden gekomen door programma's overdag te herha len. Het kabinet zal de omroepen de herhalin gen ook aanbevelen. Albeda denkt ook aan meer nachtarbeid voor vrouwen, met instem ming van de vakbonden. De minister schrijft een en ander in verband met een gesprek dat hij morgen met de kamer commissie zal hebben over het verzoek van Hoogovens vijfhonderd Joegoslaven te mogen werven, omdat het werven van Nederlanders is mislukt. Hoogovens heeft toestemming gekre gen vijftig Joegoslaven te werven. Werkloosheid steeg met 7000 DEN HAAG De werkloosheid is (gecorri geerd voor seizoensinvloeden) in de maand april met 7000 personen gestegen tot 218.000. Het aantal ingeschreven mannen steeg met 4700, het aantal ingeschreven vrouwen met 2300, aldus mededelingen van het ministerie van sociale zaken. De openstaande vraag n werknemers Vertoonde in april een daling 6700 tot 66.300. Twijfels rond dood Ormskerk DEN HAAG Nederland heeft bij Suriname scherp geprotesteerd, na dat het officieel van zijn ambassadeur in Paramaribo vernomen had, dat adjudant Ormskerk zonder vorm van proces standrechtelijk is geëxecu teerd na een poging om vanuit Frans Guyana met een legertje van 300 man Suriname binnen te dringen. Nederland heeft ook geprotesteerd te gen het verhoor van de Nederlandse journalist Rudie Kagie, die inmid dels naar Brazilië is uitgeweken. Er hangt overigens een mysterieus waas én om de dood van Ormskerk én om de hele gang van zaken rond de mislukte staatsgreep. De verschillende lezin gen lopen nogal uiteen. Volgens één lezing zou Ormskerk in een vuurgevecht zijn gedood. Een verslaggever van het dagblad Trouw heeft een andere lezing: Ormskerk zou tijdens een poging om met een medestander Suriname binnen te dringen zijn gevangen genomen en tijdens een verhoor zijn bezweken. Vol gens diezelfde bron hebben autoriteiten van Frans Guyana gezegd, dat er geen sprake zou zijn geweest van een huurlingenleger dat gepoogd heeft Suriname binnen te dringen. Wel zou Ormskerk inderdaad plannen voor een staatsgreep hebben gehad maar zou het verhoor over deze aangelegenheid niet hebben overleefd. Nog steeds volgens dezelfde bronnen zouden de autoriteiten het ge rucht over een staatsgreep hebben verspreid om zo Ormskerks dood aanneme lijk te maken. Intussen is de in Nederland woonachtige weduwe van Ormskerk gisteren reeds van het overlijden van haar man op de hoogte gesteld. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een verklaring gezegd, dat Nederland hoopt dat „een volledig herstel van en terugkeer naar de parlementaire democratie in Suriname zo spoedig mogelijk een feit zal zijn". (Zie verder pagina 9 Vliegtuig - kaper (16) geeft zich Boeing-727 van de Portugese luchtvaartmaat schappij TAP is vanmorgen vroeg uit Ma drid in Lissabon teruggekeerd. De kaper, de 16- jarige scholier Rui Manuel da Costa Rodrigues is door de politie aangehouden. Da Costa wordt een verslaafde aan drugs ge noemd met een strafblad. Zijn moeder om schrijft hem als een „verstandige, jongen". Hij was met een pistool gewapend, maar heeft dit in Ma drid al aan de 'autoriteiten ge geven. Eveneens in Madrid moch ten de 82 passa giers uitstappen. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd. Zege Carter en Reagan in drie staten (Van onze correspondent) WASHINGTON Met groot vertoon van macht hebben president Carter bij de Democraten en Ronald Reagan bij de Republikeinen, volgens verwachting, een flinke stap in de richting van de nominatie van hun hun partij voor de presidentsverkiezingen. In de voorverkiezingen in India na, Noord-Carolina en Tennessee versloegen beiden hun tegenstrevers, Edward Kennedy en. George Bush. In de vierde voorverkiezing, namelijk die in Washington D.C. wonnen, volgens verwachting, Bush en Kennedy. Paus reikt communie uit Paus Johan nes Paulus II droeg giste ren een H.' Mis op in Ki sangani in Zaïre. Op de foto geeft hij de communie aan een meisje met een haar dracht zoals deze in Zaïre veel gedragen wordt. ADVERTENTIE Deze week brengt Story een heel bijzonder nummer. Met een extra omslag, waarop de eerste officiële kroningsfoto staat van de nieuwe Koningin Beatrix. En nu al geeft Story u een superformaat kleurenposter (56 bij 90 cm) van de inhuldiging van onze nieuwe Koningin (abonnees ontvangen deze poster een week later in Story). Verder deze week: Oma Juliana bereidt kroonprins Willem-Alexander voor op nieuwe taak. Johnny Logan won Songfestival voor zijn moeder. Waarom moet Patricia Paay "losgeld" betalen? TROS brengt liefdespaar Jeroen Krabbé Pleuni Touw in Nederlandse Peyton Place. Nu overal te koop. Lubbers: „Beschamende straatterreur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CD A-fractieleider Lubbers wil op korte ter mijn een debat in de Tweede Kamer over de conclusies die moeten worden getrokken uit de rellen in Amsterdam op 30 april. Dit debat moet gehouden worden aan de hand van een brief (Justitie) over de gebeurtenissen op koninginnedag, die de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter hebben toegezegd. Volgens Lubbers, die de rellen gisteren betitelde als „straatterreur", moet de brief concrete voor stellen bevatten voor maatregelen die na de gewelddadige gebeurtenissen genomen zouden moeten worden. Lubbers noemde de gebeurete- „beschamend, beschadi gend en vernederend voor de democratie". De zogenaamde Autonomen ontkennen in een nieuwe ver klaring, dit in tegenstelling tot een verklaring vorige week vrijdag, verantwoordelijk te zijn voor de rellen van vorige week woensdag. Vorige week vrijdag namen zij deze rellen wel voor hun verantwoorde lijkheid. Nu zeggen ze, dat zij wel de demonstratieve tocht naar de Dokwerker hebben georganiseerd, maar niet de rellen hebben uitgelokt. De ministers Wiegel en De Ruiter komen binmnenkort met voorstellen voor een bete re beveiliging van leden van de Mobiele Eenheid. Daarvoor, zullen enkele miljoenen gul dens worden uitgetrokken. Het gaat bij de betere bescher ming onder meer om het voor komen van kaak- en beenlet sel en om een betere bescher ming van de voertuigen van de Mobiele Eenheid. Ook komt er een verscherpt arrestatiebe- leid bij rellen. (Zie verder pagina 13) Omstreden reportage kost VARA al meer dan 1500 leden HILVERSUM De omstre den VARA-STAD-reportage over de inhuldiging van ko ningin Beatrix en de straat- rellen op 30 april heeft de VARA totnutoe al meer dan vijftienhonderd leden ge kost. De afgelopen dagen hadden al vele leden telefo nisch aangekondigd hun lid maatschap te zullen beëindi gen. Ook waren er al schrif telijke bedankjes binnenge komen. De grote klap kwam echter gisteren, toen de post van het weekeinde en de be vrijdingsdag binnenkwam. -jP v

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1