Jungle ïghter" vond einde n Surinaams oerwoud Stich ting boo tvluch telingen gulden rekent op vijf miljoen ens van Paus bevreemdt riester-parlemetariër Maatregel tegen pater Drinan voorlopig nog uitzondering Kalme examendag met economie en Duits RED ORMSKERK HAD ih EERDER PLANNEN rOOR STAATSGREEP 191 INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1380 PAGINA 15 Het treurende gezin Omskerk met het plaatselijke blad, waarin melding werd gemaakt van zijn plannen voor een staatsgreep in Suriname. HMELO Een ambtenaar van het mi- sterie van buitenlandse zaken heeft de mil ie van de onder nog steeds ondui- lijke omstandigheden in Suriname dode Fred Ormskerk gisteren officieel eegedeeld, dat hun vader en echtgenoot k>d is. Voor de familie is hierdoor een nd gekomen aan een periode van bijna idraaglijke spanning, die het afgelopen tekeiude begon toen zij de onheilstij- Jng van een journalist te horen kregen h het ministerie van buitenlandse zaken Den Haag de berichten kon ontkennen >ch bevestigen. d laten transpqrteren, zodat hij hier be- kan worden. Of dat kan is nog niet ikend. Amnesty International heeft zich ik met de zaak bemoeid. Ze willen graag alle inlichtingen hebben die we ze maar kunnen geven. Maar dat is niet meer dan de kranten schrijven. We hebben een neef in Paramaribo opgebeld. Maar daar wist men verder ook niets", aldus een van de dochters van Ormskerk, die het allemaal nog niet kan vatten. De familie weet ook niet, hoe Fred Orms kerk in Frans Guyana is terechtgekomen. Men is alle gebeurtenissen van de afgelopen weken nagegaan, maar behalve het feit dat Ormskerk veertien dagen in zijn eentje naar Frankrijk wilde om even op adem te ko men, herinnert men zich niets bijzonders. Als hij terug was uit Frankrijk zou zijn vrouw Sylvie op familiebezoek in Amerika gaan. Maar vader Ormskerk keerde niet te rug en was, zo bleek de afgelopen dagen, naar Zuid-Amerika vertrokken. Volgens de familie was Fred Ormskerk een militair in hart en nieren. „Hij was vreselijk fanatiek. Het gezin kwam op de tweede plaats, maar thuis werd er nooit over dienst gesproken. En rechtschapen was hij ook. Corruptie, daar moest hij niets van hebben. Daarom was hij ook blij toen in februari de militairen de macht overnamen in Surina me. Want de regering-Arron vond hij niets. Later hebben we gehoord dat hij een plan had om Arron ten val te brengen toen hij nog in Suriname was. We hebben dat in een krant moeten lezen. Thuis heeft hij er nooit over gesproken. Het enige dat hij zei na de staatsgreep in februari was, dat hij trots was op de militairen. Jongens die hij had opge-* leid. Alleen vond hij het jammer dat er geen hogere officier bij betrokken was." Opvallend is het inderdaad, dat Fred Orms kerk half maart uitvoerig aan journalisten van een in zijn woonplaats verschijnend dagblad vertelde, dat hij al in 1979 een kan! en klaar draaiboek had voor van de macht in Suriname. Op 7 april 1980 zou de staatsgreep plaats moeten hebben. Sergeants waren hem echter voor. Toen liet hij zich ook uit in de geest van „eigenlijk is het geen staatsgreep, maar een muiterij Fred Ormskerk was vele jaren sergeant- majoor in het leger van de TRIS (Troepen macht in Suriname). Enkele dagen voor Su riname onafhankelijk werd en een eigen le ger zou krijgen, liet hij zich overhalen om in dat leger te gaan, maar zijn gezin vertrok naar Nederland en vestigde zich in Ermelo. In het Surinaamse leger werd Ormskerk adjudant. Tot vorig jaar. april. Hij nam toen zelf ontslag. Thuis vertelde hij dat hij niet meer kon samenwerken met onder meer premier Arron, die erg veel beloofde majir zijn belofte niet nakwam. Eenmaal in Nederland wilde hij graag terug in het leger. Maar mei zijn 56 jaar was die kans uitgesloten. Collega's van hem zeiden vaak dat hij moest genieten van zijn pen sioen, dat hij van de Nederlandse staat kreeg. Maar Ormskerk kon dat niet. Thuis was hij vaak humeurig. Dikwijls sprak hij over de tijden dat hij nog in wapeiyok liep. Maar nooit over een terugkeer op militair Vandaar de enorme schok, toen in het gezin bekend werd dat Fred Ormskerk bij een militaire actie in Suriname doodgeschoten was. Het kan haast niet anders of Ormskerk moet vanuit Frankrijk naar Frans Guyana zijn gevlogen en vandaaruit geprobeerd hebben zijn vroegere vaderland binnen te dringen. Maar het hoe en het waarom, voor de familie blijft hét een raadsel. Ze kunnen nog steeds niet geloven'dat hun „jungle fighter", zoals hij zichzelf wel eens noemde, in de Surinaamse jungle zijn einde heeft ge vonden. JAN VAN DALEN Besluit invoering middenschool kan dit jaar DEN HAAG Het parte- ment kan en moet nog dit jaar besluiten tot het invoe ren van de middenschool, zo luidt het vijftiende advies van de Innovatiecommissie Middenschool (ICM). Deze principiële uitspraak over de toekomst van het voortgezet onderwijs acht de commissie nu mogelijk. De knelpunten in het bestaande onderwijs zijn immers bekend en de conclusie dat deze opge heven kunnen worden door het invoeren van een onge deeld schooltype is duidelijk, aldus de commissie. De opzet van de midenschool is een geïntegreerd voortgezet onderwijs voor leerlingen tus sen de twaalf en zestien jaar Een openbare zelfstandige school die minstens drie jaar duurt en die alles vervangt wat er nu voor deze leerlingen in het onderwijs bestaat Gezond Nederland verontrust geneesmiddelen - industrie UTRECHT Alternatieve geneesmiddelen zoals krui den hebben de omzetstijging van de „officiële" genees middelen vorig jaar negatief beïnvloed. Daar komt nog bij dat de artsen steeds min der geneesmidddelen gaan voorschrijven. Ook de markt voor de middelen die zonder recept verkrijgbaar zijn (zelfmedicatie), slinkt Nefarma, een organisatie van 92 importeurs en produ centen van geneesmiddelen, noemt dit een zorgelijke ont wikkeling. Nefarma zegt dat er een begin nende bedreiging voor. de werkgelegenheid inzit „en welicht zelfs voor het voortbe staan van een aantal bedrij ven. Ze voegt hieraan toe, dat dit nog sterker geldt als be paalde plannen van de over heid en de ziekenfondsen, te bezuinigen op geneesmiddelen verder doorgaan. WEEDE KAMERLID PATER DAVID VAN OOIJEN: (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Pater David van ijen o.p. is bijzonder verbaasd er de wens van paus Johannes iuIus II dat kerkelijke functiona- zich niet met politiek moeten ien en dat de kerk volledig et de politiek zou moeten breken, olgens de dominicaner pater, die Pds 11 mei 1971 lid is van de Twee- Kamer voor üe Partij van de Ar- id, is het buitengewoon merkwaar- g om buiten de politiek te willen ijven als je evangelisch wilt leven, uist dan zul je ook politieke stand- nten in moeten nemen", aldus de it Kwintsheul afkomstige politicus ter Van Ooijen. Bwbevreemdt hem ook zeer dat de paus als hoofd van de katholieke kerk dergelijke wens heeft kunnen uiten vijl hij zelf als staatshoofd recente- jk nog de Verenigde Naties in New irk heeft toegesproken. Johannes Paulus uitte zijiv-wens afgelopen weekend op zijn Afri- aanse reis in de volksrepubliek Kon- Tegelijk kondigde net 59-jarige merikaanse parlementslid de jezuiet obert F. Drinan aan dat hij zich op /el van de paus zou terugtrekken uit politiek. De Nederlandse PvdA-par- mentariër pater Van Ooijen brengt ;ide gebeurtenissen niet direct met el- lar in verband. Hij wijst erop dat zijn merikaanse collega niet vrijwillig zijn alitieke jas aan de kapstok heeft ge- angen, maar tot zijn stap is gekomen liet langer verleende onthef- zijn geestelijke meerderen om ch voor herverkiezing beschikbaar te ellen, zoals hijzelf graag had gewild. volgens pater Van Ooijen best ogelijk dat vooral individuele rede- rol hebben gespeeld in deze eigering. Hij herinnert er aan dat zijn merikaanse collega bekend staat om ns progressieve opvattingen inzake abortus en dat hij bovendien een an de initiatiefnemers was om de af- ettingsprocedure tegen ex-president Nixon in het parlement in gang te zet ten. Het zou wel eenfc kunnen zijn dat dat laatste hem in de kring van de je- zuieten, die Nixon altijd hebben ge steund, niet in dank is afgenomen, meent Van Ooijen. Maar dan is deze gang van zaken vol gens hem nog eens extra merkwaardig, omdat er alleen bezwaar lijkt te komen tegen meer progressieve geestelijken, terwijl er in het verleden van kerkelij ke zijde nooit iets is gedaan aan geeste lijken die in politieke functies de be houdende krachten steunden. Van Ooijen noemt daarbij de Spaanse bis schoppen die zelfs in de Cortes, het Spaanse parlement, zjtting hadden. De PvdA-dominicaan vindt het des te opvallender omdat de paus zelf ook een politieke functie vervult als staatshoofd en er een corps van diplomaten in het buitenland op na houdt die zich ook fulltime met politiek bemoeien. Pater Van Ooijen heeft in zijn eigen orde tot nog toe geen geluiden gehoord die de in Afrika geuite wens van de de paus on dersteunen. „Mochten die er komen, dan zou ik eerst de argumenten»voor een beëinigen van mijn politieke func tie wel eens willen horen. De tijd van bevelen is dacht ik toch voorbij. Ook binnen de kerk", aldus pater van Ooijen. ROME - Volgens het generalaat van de jezuïeten is de opdracht aan de Amerikaanse jezuiet pater Robert Dri nan sj om zich uit de politiek terug te trekken, een uit vloeisel van de meermalen door paus Joannes Paulus II uitgesproken wens, dat priesters zich primair behoren te beperken tot hun priesterlijke taak. Volgens het genera laat moest pater Drinan zondag een definitieve beslis sing nemen, omdat deze week in de Verenigde Staten de termijn afloopt, waarbinnen kandidaten voor de volgen de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden ge steld dienen te worden. Met nadruk verklaarde men, dat de maatregel op dit ogen blik uitsluitend pater Drinan betreft. Al blijft de wens van de paus overeind, dat priesters zich behoren te beperken tot de evangelisatie, betekent dit niet dat ook andere priesters ter wereld, die een politieke functie vervullen, deze thans moe ten neerleggen. De mogelijkheid dat het in de toekomst zó ver komt, wordt echter niet geheel uitgesloten, al is het Vati- caan zich bewust van de grote positieve rol, die sommige priesters in het recente verleden in de politiek van hun land hebben gespeeld. Het is echter bekend dat de paus graag het voorbeeld van zijn geboorteland Polen aanhaalt, waar de sterke positie van de kerk wordt toegeschreven aan het feit, dat priesters er geen politieke functies op zich nemen. Van andere, Vaticaanse zijde vernemen wij, dat de maatregel tegen pater Drinan verband houdt met zijn stellingname in het Amerikaanse parlement inzake de abortuswet. Hij be hoorde tot de voorstemmers voor de wet die het mogelijk maakt abortus provocatus te laten plegen op kosten van de staat. Dit zou voor generaal-overste Arrupe aanleiding zijn geweest pater Drinan te bevelen zijn politieke werkzaamhe den te staken. Vaticaanse kringen wachten thans met be langstelling af, hoe in de Verenigde Staten zal worden gerea geerd op het feit, dat een Amerikaans parlementslid van bui tenaf tot een dergelijke stap gedwongen kan worden. *EN HAAG De actie ten an vluchtelingen heeft 'orig jaar 43 miljoen gulden Pgebracht. De stichting 'luchteling die dit gisteren an het begin van de jaar ijkse vluchtelingenweek needeelde, gelooft dat dit loge bedrag vooral bijeen ion worden gebracht als re- ultaat van de emotionele aferelen die loskwamen ond de bootvluchtelingen. opvang van de bootvluch- Ningen is een van de schaarse «uspunten die de Stichting in haar jaarlijks overzicht weet te vermelden. In de afgelopen vier maanden kon het aantal bootvluchtelingen die wachten op emigratie naar een derde land, verminderd worden met 100.000. Het vertrektempo is daarmee verviervoudigd, in vergelijking met het tempo van de 16 maanden tot 1 janu ari 1980. Er wachten nu nog minstens 100.000 vluchtelingen op plaatsing in een derde land. Ook voor wat Zimbabwe be treft spreekt de Nederlandse Vluchtelingenstlchting van een gunstige situatie, nu de ruim 250.000 vluchtelingen als gevolg van de vreedzame machtswisseling eerder dit jaar uit de buurlanden naar hun vroegere vaderland konden te rugkeren. Daar staat tegenover dat er sinds begin dit jaar ruim 750.000 Afghaanse vluchtelin gen naar Pakistan zijn geko men. Vrijwel onbekend, maar vjm een gigantische opVang is het vluchtelingenprobleem in de Hoorn van Afrika. In So malië en Soedan leven meer dan anderhalf miljoen vluch telingen. Met 1 miljoen 300.000 vluchtelingen is" in Somalië een op de vijf inwoners een vluchteling. De vluchtelingenstichting hoopt deze week minstens vijf miljoen gulden in te zamelen. Men rekent daarmee tien tot tot twintigduizend vluchtelin gen voorlopig te kunnen hel pen. Van het geld dat vorig jaar werd ontvangen is 31 miljoen gi'lden besteed aan projecten in Maleisië, Indonesië, Philli- pijnen, Hong Kong, Thailand en China. De rest van het geld zal aan nieuwe projecten in deze landen worden uitgege- Voor dit jaar wil men aan dacht schenken .aan projecten tin Somalië en Soedan. Daar naast hoopt men teruggekeer de vluchtelingen in Zimbab we, het voormalige Rhodesië, helpen een nieuw bestaan op te bouwen. Tenslotte zal een deel van het geld moet worden gereserveerd voor de vluchte lingen uit Afghanistan. DEN HAAG/LEIDEN Weinig schokkend nieuws gisteren van het examen- front in het voortgezet on derwijs. Een kalme dag, waarop in alle sectoren in de ochtenduren economie c.q. handelskennis op het programma stond en in de middaguren Duits. Hier en daar een pittige opgave, maar nergens klonken lui de jammerklachten. Dat betekent overigens niet, dan men er al te gemakke lijk over kon denken. Dat zullen de VWO-kandidaten hebben gemerkt, toen zij aan de eerste opgave voor economie I begonnen. Die ging over in- en uitvoer en de betalingsbalans. Deze opgave vereiste wel degelijk inzicht in economi sche relaties. De opgaven 2 en 4 vergden wiskundig in zicht en waren daarom ook voor een economisch onge schoolde te maken, vooral opgave 2, aldus de leraar. Actualiteit viel er volgens hem niet veel te bespeuren in de opgaven. Ze vormden een tamelijk mat, abstract geheel zonder veel originali teit. Kandidaten die getraind waren in de geijkte foefjes, konden volgens hem gemak kelijk voldoende halen. Duits voor de VWO'ers be stond uit vier pittige teksten, die overigens volgens de leerlingen goed te maken waren. De eerste tekst ging over de verhouding staat- -cultuur. Hoe komt Duits land van zijn „Wirtschafts- wunder-image" af? Zijn Volkswagen en Beckenbau- er de enige bijdragen aan zijn internationale bekend heid? De tweede tekst over onvrede met het leven in de grote stad trapte een open deur in. De derde en vierde tekst be handelden de onvrede van de huidige generatie, die haar heil zoekt ofwel in his torische thema's (literatuur) ofwel in een momenteel zeer populair onderwerp, de ma gie (astrologie, gebedsgene zers enz.). Vooral deze laat ste tekst ging er in als koek. HAVO Het de HAVO-klanten vereiste volgens onze leraar weinig wiskundig inzicht, maar vroeg wel veel rekenwerk. In twee van de vier opgaven was actualiteit ingebouwd. De ijverige van-buiten-leer- dpr kon met gemak voldoen de halen. De vaste nummers (sommen over kostenverloop en marktvormen) ontbraken ditmaal, hetgeen een goede poging mag worden ge noemd om de zaak uit de ab stracte sfeer te halen. Al met al een gemakkelijk examen. De vier Duitse teksten voor het HAVO waren alle vier „denkteksten", waarin ver schillende problemen wer den behandeld: sensatielust, acheruitgang van het milieu, onwetendheid bij tv-regis- seurs en verkeerschaos. Vol gens onze leraar vertoonde alleen de derde tekst een ge compliceerde opbouw van het denkpatroon bij de schrijver, de andere waren bijzonder duidelijk en een voudig. De vragen bij de teksten leverden geen bij zondere problemen op. In het algemeen hadden ze be trekking op een bepaald ge deelte van de tekst, zodat men eigenlijk niet eens de hele tekst hoefde te lezen om het goede antwoord te vinden. MAVO De meerkeuzevragen han delskennis I voor MAVO-4 hadden volgens onze leraar het voordeel dat zij de hele stof bestreken. De kandidaat herkent dan snel de proble men die aan de orde worden gesteld. Maar de keerzijde van de medaille is dan wel, dan men te hard van stapel loopt en addertjes onder het gras over het hoofd ziet. Maar over het algemeen was het toch heel goed werk, zei de leraar die hoopte dat de open vragen morgen van hetzelfde karakter zouden zijn. Het meerkeuzewerk Duits voor MAVO-3 was identiek aan dat voor het Lager Be roepsonderwijs, zodat kor theidshalve daarnaar zij ver wezen. Een van de daar ver melde teksten, die over het achterhaald zijn van de har poen bij de diepzeeduikerij in de Stille Zuidzee, figu reerde ook als eerste van de vier teksten in het examen Duits voor MAVO-4. De tweede tekst voor MAVO-4 ging over paddestoelen, de derde over milieuvervuiling en de vierde over Robinson Crusoe. Opvallend was, ze de leraar, dat drie van de vier teksten met „het mi lieu" te maken hadden. LBO De kandidaten van het LEAO werden gistermorgen voor het vak handelskennis I onthaald op dertig vrij pit tige meerkeuzevragen. Van de drie bedrijfseconomische vraagstukken die daarna aan de orde waren, was het eerste helemaal volgens het boekje, zei de leraar. Het tweede noemde hij lastig. Berekend moest o.a. worden de maximale offerteprijs van een tuinstoel, die een waren huis in zijn voorjaarscollectie wil opnemen. De kunst was te weten van welke gege vens men daarbij moet uit gaan. Ook de derde opgave, een li- quiditeitshalans, was niet zo eenvoudig. Nogal wat kandi daten hadden moeite met de begrippen economisch resul taat en rentabiliteit, die zij in de aangeboden vorm moei lijk terugkenden. De open vragen waren hier en daar lastig, maar niet onoverko melijk moeilijk. Voor vier takken in het la ger beroepsonderwijs (LTO, LHNO, LEAO en LLO) stond gistermiddag Duits - (meerkeuzetoets) op het pro gramma. Het examen be stond uit vier teksten, die el kaar in moeilijkheid weinig ontliepen. De eerste tekst ging over een mislukte bankoverval, de tweede over de gevaren van een hoge waterstand van de Rijn voor het eiland je Niederwerth iets ten noor den van Koblenz. De derde tekst had als titel „Harpunen zind nicht mehr zeitge- maess!" en de vierde tekst bevatte een verhaal over een gestolen jacht. Het hele examen bevatte volgens de leraar weinig idiomatische moeilijkheden. Kandidaten die de teksten aandachtig hadden gelezen, konden de vragen zeker met een goed resultaat beant woorden. LDS De kandidaten van de lagere detailhandelscholen konden kiezen uit drie mogelijkhe den: een Duitse tekst verta len naar het Nederlands; een Duitse tekst gedeeltelijk in het Nederlands vertalen met daarbij een aantal in het Duits te beantwoorden open vragen; een aantal in het Duits te beantwoorden open vragen en enige gevarieerde opgaven aan de hand van dezelfde tekst als bij de tweede keuze. De teksten behandelden onderwerpen op het terrein van handel en dienstverlening. Het examen was op redelijk niveau en kon ruimschoots binnen de gestelde tijd gemaakt wor den.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15