Britse anti-terreurgroep maakt einde aan gijzeling Surinaamse militairen voorkomen staatsgreep 0 Lasksllo av. IW Meubelfabriek S» Oisterwijk toonaangevend in eiken DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND zijn legertje gebeurd is, is niet bekend. De eerste berichten over de verijdelde staatsgreep zijn gisterenavond in de wereld gebracht door het NRC-Han- delsblad. Volgens de berichten was de groep samengesteld uit Nederlanders, Belgen, Venezolanen en Zuidmoluk- kers. Een lid van de Militaire Raad in Suriname zou aan de correspondent van het NRC-Handelsblad hebben la ten doorschemeren, dat de invallers banden onderhielden met een minister in Nederland. De betrokken correspon dent, Rudie Kagie heeft na ondervra ging Suriname verlaten. Premier Chin A San zei, dat „personen in het buitenland" een centrale rol heb ben gespeeld bij, wat hij noemde, de subversieve en contra-revolutionaire activiteiten, waarbij een persoon het le ven had verloren. Hij zei verder dat het leger een wapenarsenaal, bestaande uit geweren, munitie en springstoffen heeft opgespoord en in beslag genomen. „Zeer spoedig na het afronden van het onderzoek zal berechting plaats hebben van degenen die de plannen hebben ontwikkeld en uitgevoerd", aldus de Surinaamse premier, die zijn toespraak Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd. Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen Dinsdag 6 mei 1980, 70e jaargang no. 21619 Dame van Sark Film „De Dame van Sark" om 20.32 uur op Ned. I en om 22.10 uur de herhaling van „De bevrijding van Neder land". Op Ned. II om 18.59 uur „Her man en de zes en om 21.25 uur „Brandpunt". Om 22.00 uur „Vluchten voor de winter". Droog Droog weer en weinig bewol king. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 17 graden in Brabant. Morgen zon: 5.57 - 21.13. Schev. hoogw.: 8.04 en 20.51. Laagw.: 3.52 en 16.18. CeicUe €&wwmt 34t 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Bevel is bevel..... FREISING Een West- duitse soldaat, die bevel had gekregen om, tijdens een oe fening, een brug te bewa ken, tot hij zou worden afge lost, heeft drie dagen en twee nachten in de regen onafgebroken wacht ge klopt, omdat zijn superieu ren hem vergeten hadden. De inwoners van Inkofen bij Freising, waar de brug gele gen is, voorzagen de man van eten en drinken. Ze be gonnen tenslotte gek te vin den, dat de man niet werd afgelost en stelden zijn lege ronderdeel in Bayreuth op de hoogte Kerk in Chili bezet DEN HAAG Volgens een woordvoerder van het Chilicomité Nederland, hebben familieleden van vermisten een kerkge bouw in de Chileense hoofdstad Santiago bezet. De bezetters eisen vrijla ting van gevangenen, die op 1 mei zijn gearresteerd, opheldering over de ver blijfplaats van gewonden die op die datum gevallen zijn, beëindiging van de razzia's van de laatste we ken, een verbod op marte lingen van gevangenen en opheffing van de geheime dienst CNI. Binnenkort ontruiming kraakpanden in Maastricht MAASTRICHT De pre- sident van de Maastrichtse rechtbank heeft ontrui ming binnen acht dagen bevolen van twee kraak panden in Maastricht. Om zich te wapenen tegen acties van particuliere knokploegen lopen de kra kers elke nacht wacht, in t groepjes van twee die el kaar om de twee uur aflos sen, aldus de woordvoer der. Jevrijdingsdag nassaal feest Het volle teugen hebben sferen vele tienduizenden enoten van een feestelijke levrijdingsdag. Volop ictiviteiten, een plezierig onnetje en een harde bries, met name de droppings en et parachute-springen soms larten speelde, zorgden voor en onvergetelijke dag. Op de oto het mastklimmen op de lerenstraat in Voorhout, verder pag. 4 en 9) Studie in luitenland voor Saoedische Touwen verboden IIAD Saoediarabische mogen voortaan niet studeren aan hogescho- n universiteiten in het juitenland. Het verbod geldt voor vrouwen, die door echtgenoot of door een •haperonne worden begeleid, meldt het Westduitse pers bureau DPA. Het persbureau brengt de maatregel in ver met de televisiedocu mentaire „De dood van een prinses", die, tot grote woede van Saoedi-Arabië, in Enge land en in Nederland is uitge- ronden. ADVERTENTIE EEN GIJZELAAR, DRIE BEZETTERS GEDOOD Een van de gijzelaars, de BBC-medewerker, Sim Harris klimt uit een raam van de in brand staande Iraanse am bassade in Londen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De zwaar gewapende manschappen van de S.A.S. (Secret Air Service), een keurkorps van het Britse leger dat speciaal getraind is om ter roristen te bestrijden, hebben gisteravond op dra matische wijze een einde gemaakt aan de bezetting van de Londense ambassade van Iran. De S-A-S.- mannen bestormden het ambassadegebouw en sta ken het met rookbommen in brand. Het werd door de soldaten gezuiverd van terroris- Leden van de anti-terreurbestrijding van het Britse leger vuren traangasgranatën af op de ambassade. ten. Na verloop van tijd konden 19 nog overblijven de gijzelaars het gebouw verlaten. De tol van deze veldslag was: drie ambassadebezetters gedood en twee gevangen genomen. Een van de gevangenen is zwaar gewond en ligt nu in een ziekenhuis. De bezetters van de Iraanse ambassade hadden deze bestorming uitgelokt door een van hun gijzelaars dood te schieten en vervol gens zijn lijk door de voordeur op straat te gooien. Zij lieten bo vendien weten, dat ze voortaan om het half uur een andere gij zelaar zouden vermoorden. Gisteravond was trouwens een gegij zelde Iraniër vermist. De Londense politie, die de ambassade nog steeds belegerde, was in de loop van de middag wantrouwig geworden toen in het ge bouw eensklaps schoten weerklonken. Van toen dan af waren de belegeraars bijzonder waakzaam. Toen 's avonds het lijk op straat gegooid werd, was dat voor de politie het teken, dat de be zetting van de Iraanse ambassade niet zo rustig ging. aflopen als- ze aanvankelijk gehoopt had. Politiecommissaris David McNeë raadpleegde de minister van Binnenlandse Zaken en Justitie Whitelaw, die besloot de Iraanse ambassade te laten bestormen dood de S.A.S. De wachtende me diamensen, die op afstand toekeken en niet wisten wat er aan de hand was, zagen eensklaps enkele mannen in donkere kledij en met zwarte mutsen op de balcons aan weerszijden van de ambas sade beklimmen. Langs die weg kwamen ze op het balcon van de ambassade zelf en konden ze een rookbom naar binnen smij ten. Ze ontplofte met een daverende knal. Ondertussen werd het ge bouw ook aan de achterzijde bestormd. De S.A.S.-mannen dron gen binnen en maakten voortdurend gebruik van hun vuurwa pens. Op straat hoorden we duidelijk het geratel van machinege weren en het geknal van revolvers. Ondertussen sloegen aan de voorzijde van de ambassade grote vlammen uit een raam op de eerste etage. Er weerklonk een nieuwe explosie gevolgd door nog meer vuur en rook. De brand breidde zich snel naar boven uit en bereikte door de tweede ver dieping het dak van de ambassade. De dikke grijze rookwolken boven het gebouw waren kilometers ver te zien. De brandweer kon haar strijd tegen het vuur pas laat beginnen. Na verloop van tijd werd de politie opgeroepen om de overle venden uit het brandende gebouw te halen. Iedere gijzelaar werd ondersteund door twee agenten. Sim Harris, de geluid stechnicus van de BBC, die zich afgelopen woensdag toevallig in de ambassade bevond toen de bezetting begon, was er bij het be gin van de bestorming in geslaagd via het balcon op de eerste etage in het andere pand te komen. Hij was ongedeerd. Ook de andere overlevenden, onder wie de Londense politie man Trevor Locke die bij het begin van de bezetting door de terroristen in de ambassade geduwd werd, blijken niets te man keren. Toen het allemaal afgelopen was, heeft minister White law op een" persconferentie hulde gebracht aan de Londense po litie en het S.A.S.-korps, waaraan Groot-Brittanni het dankt dat de bezetting van de Iraanse ambassade niet nog meer levens ge kost heeft. In Engeland heeft men het hele drama op de televisie kunnen volgen. President Bani-Sadr van Iran liet voor de Iraanse radio weten dat de „bezetting is geëindigd met een overwinning voor Iran". Gevangene uit Scheveningen ontsnapt SCHEVENINGEN Uit de gevange nis aan de Pompstationsweg in Scheve ningen is gisteravond een 20-jarige man ontsnapt. Hij werd begin dit jaar veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens moord op een Turk in opdracht van de Turkse organisatie Grijze Wolven. Hij was tijdelijk ingesloten in het selectie centrum in Scheveningen, in afwach ting van een plaats in een gevangenis voor langgestraften. De man moet tus sen acht en negen uur gisteravond de benen hebben genomen. Hij had eerst een paar tralies uit het raam gezaagd. Onderzocht wordt hoe dat heeft kun nen gebeuren. Zeezeilers gered EGMOND AAN ZEE Twee Egmondse zeilers zijn gistera vond omstreeks half elf door het hospi taalschip de Hoop en de reddingboot Ubo volkomen verkleumd van hun zeilboot ge haald. De zeilers waren ter hoogte van hun woonplaats elf kilo meter uit de kust ge dreven en hadden urenlang stuurloos rondgedobberd nadat hun roer defect was geraakt. Befehl ist Befehl" moet een oldaat van de Westduitse lundeswehr hebben ge- lacht.... -toen men hem drie dagen en twee nachten bij een brug op wacht moest staan. Ze waren hem echter verge- ton... PARAMARIBO Premier Chin a Sen van Suriname heeft vannacht in een toespraak voor radio en televisie bevestigd dat „enkele onverantwoordelijke elementen", naar verluidt een groep van 300 huurlingen onder leiding van de in Nederland woonachtige voormalige adju dant F. Ormskerk uit Ermelo, verleden week hebben gepro beerd een staatsgreep te plegen. De Nationale Militaire Raad (NMR), die de macht in Surina me in handen heeft, was echter van de plannen op de hoogte en heeft de coup in een vroeg sta dium kunnen stoppen. Een aan tal personen in Suriname, on der wie enkele parlementariërs, is in verband hiermee aange houden. De 56-jarige Omskerk zou standrechtelijk zijn geëxe cuteerd. Wat er met de rest van eindigde met de verzekering, dat het leger en de politie volledig paraat en goed uitgerust zijn. De strijdmacht van de 56-jarige Frits Ormskerk had eind vorige week gepro beerd Suriname vanuit Frans Guyana binnen te dringen. Zijn uit 300 man be staand huurlingenleger werd bij de grensplaats Albina onderschept door commando's van het Surinaamse leger, toen het de Marowijne probeerde over te steken. De heer R.Lachmon van het Nationaal Ondersteuningsfonds in Nederland (NOF) heeft in Den Haag verklaard dat de in Nederland vertoevende voormali ge minister van landbouw, veeteelt en visserij, ir. J.T. Kasataroeno de coup zou hebben voorbereid. Hij zei verder dat een staat van beleg in Suriname momenteel onderwep van bespreking is. Over het lot van de 300 huurlingen, die onder commando stonden van de terecht gestelde Ormskerk, kon hij niets zeggen al bleef hij van mening, dat niet alleen Ormskerk standrechte lijk gefusilleerd zou zijn maar dat er nog meer slachtoffers waren gevallen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1