Tito, de laatste der giganten DE OUWE" WAS EEN GEBOREN LEIDER Een leven als van een filmheld BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1980 PAGINA 7 99 Zijn vertrouwelingen gebruikten nooit de naam Tito. Voor hen was hij altijd Stari „de ouwe" gebleven, zoals bij al in het begin van de partizanenstrijd tegen de nazi's genoemd werd. „De ouwe", niet omdat de toen 49-jarige partizanenleider er zo oud uit zag. Tito is er zijn hele leven juist in geslaagd vele jaren jonger te lij ken dan hij in werkelijkheid was. Op zijn tachtigste liep hij ondanks ernstige rugklachten nog als een kwieke zesti ger en zelfs een paar weken voor zijn overlijden zag men hem zijn bijna 88 le vensjaren niet aan. Tito werd „de ouwe"omdat zijn omgeving al spoedig begreep dat er een geboren lei der voor hen stond, een man met enorme ervaring en kennis van zaken, een per soon met zoveel natuurlijk overwicht, dat niemand er ook maar over peinsde zijn besluiten, opdrachten en bevelen ter discussie te stellen. Achteraf bleken Ti to's beslissingen vrijwel altijd juist. Als eerste communistisch staatshoofd bracht Tito in 1953 een bezoek aan Londen, waar hij de hand drukte van eerste minister Winston Churchill, die bewondering voor hem koesterde. Precies 27 jaar is Tito presi dent van Joegoslavië geweest, maar in feite was hij bijna veertig jaar lang de onbetwis te leider van het land dat on der zijn aanvankelijk straffe hand tot een eenheid is ge worden. Sinds 1943 is Tito de man ge weest die leiding heeft gege ven aan de kunstmatige sa mensmelting van Kroaten, Macedoniërs, Montenegrijnen, Serviërs en Slowenen, die el kaar in het verleden op alle mogelijke manieren het leven hadden zuur gemaakt, zo ze elkaar al in leven lieten. Tito, zelf een geboren Kroaat, is er in geslaagd nationèle, godsdienstige en sociale ver schillen dusdanig te overbrug gen, dat de jongere generaties zich al geen Kroaat of Serviër meer noemen, maar Joego slaaf. Bovendien heeft Tito van het stuk achterlijke Balkan dat nu Joegoslavië heet een betrek kelijk welvarende staat ge maakt, aanvankelijk met Sta linistische methoden, en daar na sinds 1948 met steeds groter wordende mildheid, zo dat een socialistische demo cratie kon worden gereali seerd die tot op heden zijn weerga in de wereld niet heeft gevonden. Het interes sante van het Joegoslavische experiment is, dat een over tuigde Marxist want dat is Tito tot het einde van zijn le ven gebleven er in ge slaagd is een tot anarchie en extreem nationalisme neigen de bevolking tot democratie en federatief denken op te voeden. De pedagogische kwaliteiten van Tito waren overigens nauw met zijn oorlogsverle den verbonden. Doordat hij tijdens de Tweede Wereldoor log zijn partizanenleger (dat in 1943 een paar honderddui zend mannen en vrouwen tel de) zo wist te leiden dat de Duitse en Italiaanse bezetters op eigen kracht het land uit konden worden gewerkt, werd hij oorlogsheld nummer één. Toen hij er na de oorlof ook nog in slaagde de Russen buiten Joegoslavië te houden werd hij de „Vader des Va derlands en daarmee het symbool van het nieuwe Joe goslavië. „Ti to, ti to" Ook de naam Tito stamt uit de partizanentijd. De partiza nenleider heette eigenlijk Jo- sip Broz, maar zijn gewoonte om „ti to, ti to" (Jij doet dit en jij doet dat) te zeggen bezorg de hem een nieuwe naam. Dat was overigens niet zijn eerste bijnaam. Als overtuigd Balkan-revolutionair werd hij in 1920 een van de eerste le den van de pas opgerichte Joegoslavische communisti sche partij. In 1915 was hij als gewoon soldaat van het Oos tenrijks-Hongaarse keizerlijke leger in Rusland krijgsgevan gen genomen. Na de Oktober revolutie vocht hij in de gele deren van het Rode Leger. Daar legde hij de basis voor zijn kennis van het marxisme. In het begin van de jaren twintig werd hij internatio naal agent van de Komintern, de communistische internatio nale. Hij werkte onder de na men Ivan Kostantsjek, Zago- vac, Slavko Babitsj, Tomanek en Spiridon Mekas. Toen hij in 1936 opdracht kreeg om recruten te ronselen voor de internationale brigade die in Spanje tegen Franco vocht opereerde hij onder de schuilnaam Walter. Hij nam zijn intrek in een hotelletje in Parijs. Sommige lieden die hem in die periode hebben gekend beweerden, dat „Wal- Tito's leven zou het onderwerp kunnen zijn van een Amerikaanse film over een arme jongen van het platteland die de top bereikt Josip Broz werd op 25 mei 1892 geboren. Toen hij achttien jaar was verliet bij zijn ouders en veertien broertjes en zusjes om in de grote stad, Zagreb, te gaan werken, eerst als monteur, later als kelner. Tito begon zijn politieke carrière in de communistische partij en werd tenslotte in 1953 tot president voor het leven van Joegoslavië gekozen. President Tito heeft vooral de laatste jaren met volle teugen van het leven genoten. De Joegoslavische president was altijd een van de meest onberispelijk geklede mannen ter wereld met een voorkeur voor witte uniformen, 's Avonds prefereerde bij smoking. Intimi wisten te vertellen dat zijn hang naar luxe dateerde uit de tijd dat hij als leerling-monteur van zijn eerste spaarcenten een nieuw pak bad gekocht dat hem op de dag dat hij bet trots aan zijn ouders en broertjes en zusjes wilde laten zien werd ontstolen. Tito is drie maal getrouwd. Zijn eerste vrouw, een Russische, beeft hem een zoon geschonken, Zarko. Deze vocht tijdens de Tweede Wereldoorlog in bet Sovjetrussische leger en verloor daarbij een arm. Ook zijn tweede vrouween Sloweense onderwijzeres, schonk hem een zoon, Aleksandar. Beide huwelijken liepen uit op een scheiding. In 1952 trouwde Tito met zijn derde vrouw, de Servische Jovanka Budisavljevic. Zij was 32 jaar jonger dan Tito. Vorig jaar kwam bet tot een breuk tussen Tito en Jovanka, maar dit leidde niet tot een officiële scheiding. Dat hij tot op hoge leeftijd nog een uitstekende lichamelijke conditie had dankte Tito, volgens zijn eigen woorden, aan zijn doorgaans goede humeur en aan het feit dat hij zo veel mogelijk aan lichaamsbeweging deed. Hij was een hartstochtelijk jager en een uitstekend scherpschutter. in stand gehouden partiza- nenglorie, die een soort aure ool was geworden. De belang rijkste zorg van de studenten betrof echter het feit dat ook in Joegoslavië het welvaarts- denken in toenemende mate de socialistische inspiratie dreigde te verdringen. En het was vooral deze vrees die door Tito gedeeld werd. Tot op zijn sterfdag is Tito er niet in geslaagd ook voor deze nieuwe problemen een oplos sing te vinden. N iet- gebondenheid De overleden president Tito heeft de weg van de economi sche en politieke vooruitgang bewandeld. Het prestige dat hij daarmee in de hele wereld heeft gewonnen, heeft hera ook een belangrijke rol in de internationale politiek toebe deeld. Van nationaal onafhan kelijkheidssymbool is hij ook het internationale symbool van niet-gebondenheid ge worden. Hij is dit tot het ein de toe gebleven. Vorig jaar nog was hij op de conferentie van niet-gebonden landen in Havanna heel wel bereid om Fidel Castro de les te lezen en de Cubaanse leider duidelijk te maken dat voortdurende omhelzingen met Sovjetrussi sche leiders niets te maken hebben met ongebondenheid. Zelfs tegenover de kerken heeft Tito een ongebonden koers gevolgd. Hij was het eerste socialistische staats hoofd dat een overeenkomst met het Vaticaan sloot. Bo vendien slaagde hij erin de el kaar al eeuwen lang bestrij dende en elkaar verachtende drie religies in Joegoslavië (de katholieke en de orthodoxe kerk en de islam) tot vreedza me coëxistentie te brengen en hier en daar zelfs lot samen werking te dwingen. Voor een overtuigd marxist is dat een merkwaardig succes, ze ker wanneer men beseft dat Josip Broz als elfjarige mis dienaar de sacristie van de dorpsparochie uitrende nadat de pastoor hem een draai om zijn oren had gegeven omdat hij zijn superplie niet snel ge noeg aantrok. Daarna wenste Josip Broz niets meer met de kerk te maken te hebben. Pius XII vond het trouwens nodig om Tito tijdens de oor log officieel te excommunice- Met enig genoegen vertelde Tito in een in 1978 met hem gemaakt interview: „Paulus VI had me uitgenodigd voor een bezoek en ik heb daar ge volg aan gegeven. Bij die gele genheid heb ik hem een groot heiligenbeeld ten geschenke gegeven. De paus bedankte mij met de woorden: „Ik ben verheugd dit geschenk van u te mogen ontvangen, ook al bent u een communist". Titoïsme In de lange rij van „ismen" is het Titoïsme er als enige in geslaagd als een gunstig be grip te klinken. Titoïsme be tekent in de praktijk immers zo veel als: verdieping van de democratie op een aantal pun ten, of, zoals de Joegoslavië- expert Marius Broekmeijer het noemt: „de eerste geslaag de poging metterdaad de posi tie van de werkende mens zo danig te veranderen, dat zijn kwaliteiten als redelijk mens zich in de produktie kunnen openbaren, en niet alleen maar in de sfeer van het ei gen gezin en de al of niet zin volle hobby". In de praktijk betekent Tito- ïsme meer welvaart dan in welk marxistisch land ook en eigenlijk evenveel vrijheid als in welk kapitalistisch land ook. Het betekent echter ook saamhorigheid, gemeen schapsgevoel. Of de negentien miljoen Joe- goslaven deze erfenis van de boerenzoon uit het Kroatische Kumrovec, Josip Broz, op een verstandige manier zullen koesteren, is de laatste vraag die Tito al graag tijdens zijn leven zou hebben beant woord... Hij is hier in ge slaagd. LEO VAN VLIJMEN Na de breuk met Stalin is de „koude oorlog" tussen Moskou en Belgrado langzamerhand min der grimmig geworden. Er kwamen weer wederzijdse bezoeken, maar de omheizingen tussen Tito en Brezjnjev misten overtuigingskracht. Een gewonde partizaan Tito In 1943. Tito vocht toen in de ber gen van Montenegro tegen de Duitsers. Naast hem dr. Ivan Ri- bar, later voorzitter van het Joegoslavische presidium. ter" aan een hand twee vin gers miste. Tito heeft echter tot aan het einde van zijn le ven aan elke hand vijf vin gers gehad. Het verhaal van de twee missende vingers werd in 1948, het jaar van de breuk tussen Tito en Stalin, zelfs in de anti-Tito-propa- ganda gebruikt De Roemeense communiste Anna Pauker beweerde, dat de echte Josip Broz in Spanje was gesneuveld en dat zijn paspoort zou zijn ingepikt door een andere Joegoslaaf die daarmee ook zijn verleden annexeerde. Reeds eerder wa ren er trouwens al aardselen rond Tito geweest. In 1941 dachten de Britten aanvanke lijk, dat Tito slechts een code woord was. Degenen die beter wisten konden het er niet over eens worden of Josip Broz een officier uit de Oe kraïne was of een Poolse graaf. Sommigen meenden zelfs dat hij een jood uit War-, schau was. In 1970 bracht de Joegoslavische president een bezoek aan Nederland. Met koningin Juliana in specteerde hij op Schiphol de erewacht. Partizanenstrijd De eigenlijke carrière van Jo sip Broz begon pas in 1941, toen hij het initiatief nam voor de partizanenstrijd. Aan vankelijk slechts met een handvol getrouwen die in de bergen van Bosnië opereer den, kreeg de partizanenlei der steeds meer sympathie van de bevolking. Tito was ook volledig op de steun van de bevolking aangewezen, want Stalin liet hem in de steek en de westelijke geal lieerden wisten twee jaar lang nauwelijks van het bestaan van Tito's partizanen. Hoewel de breuk tussen Tito en Stalin pas in 1948 formeel werd, moet de basis voor de onverzoenlijke tegenstelling tussen beide leiders waar schijnlijk gezocht worden in de eerste oorlogsjaren. Stalin verleende Titos partizanen niet alleen geen steun, maar stond ook openlijk aan de zij de van het verzet van de ko ningsgetrouwe Mihajlovic die op den duur meer tegen de partizanen van Tito dan tegen de bezetters vocht. Herhaal delijk vroeg Tito Stalin om wapens, doch in plaats daar van stuurde de Sovjetrussi sche dictator politieke instruc ties. De Britten en de Amerikanen steunden Tito tenslotte wel met wapens en dropten zelfs een militaire missie in Tito's hoofdkwartier. Maanden later kreeg Tito ook bezoek van enkele Sovjetrussische officie ren die niet nalieten om Tito's mannen op de tenen te trap pen. Zij eisten dat er aparte toiletten voor hen werden ge bouwd en hun belangrijkste advies bestond uit de dringen de wens, dat de partizanen dagelijks hun laarzen zouden poetsen. Tito liet aan Stalin persoonlijk de volgende bood schap seinen: „Als we al geen hulp krijgen, kom ons dan in elk geval niet voor de voeten lopen". Uit de latere oorlogsjaren da teert Tito's grote waardering voor Churchill, waarvan hij anderhalf jaar geleden in een interview met de Amerikaan se journalist James Reston nog uitbundig getuigde. De waardering was trouwens we derzijds. Hoezeer Tito Churchill ook waardeerde, hij wenste onaf hankelijk te blijven. Dat gold voor de westelijke geallieer den, dat gold ook voor de Sovjet-Unie. Tito was ervan overtuigd dat het na-oorlogse Joegoslavië alleen maar een socialistisch Joegoslavië kon zijn en hij was bereid om de mensen in Joegoslavië des noods met geweld tot hun so cialistisch geluk te dwingen. Maar hij wilde het wel op zijn manier doen en dat was een Balkan-manier. Van de Sov- jet-russische leiders had hij daarbij niets te leren. Door Stalin te trotseren en zijn ei gen eenzame weg te gaan re kende Tito af met het idee dat het communisme een monoli- tische beweging was met Mos kou als centrum. Kort voor de breuk verklaar de Stalin tegenover andere communistische leiders: „Ik hoef mijn pink maar op te til len en er is geen Tito meer. Inderdaad zijn er tussen 1948 en 1953, het jaar van Stalins dood, van Sovjetrussische zij de meerdere pogingen gedaan om Tito uit de weg te ruimen. Stalins wraak gold namelijk niet in eerste instantie Joego slavië of de Joegoslavische communisten, maar Tito per soonlijk. Volgens de letterlijke formulering werd in 1948 trouwens niet Joegoslavië of de Joegoslavische communis tische partij uit de Komin- form (de nieuwe naam van de Komintern) gestoten, maar enkel en alleen Josip Broz Tito. Hij was echter een out cast die ervan overtuigd kon zijn dat zijn volk hem op han den droeg. Over zijn besluit om zich tot het uiterste tegen Stalin te verzetten zei Tito la ter: „De geschiedenis zal het bestempelen als een van de grootste daden van ons volk. Het was even belangrijk als het leven zelf". Eigen systeem Na de breuk met Stalin werd Joegoslavië door het hele Oostblok in het isolement ge dreven. Dit dwong Tito om de uitgestoken hand van de Amerikanen te begroeten. Hij deed dit echter „met waardig heid", niet als een overloper maar als een contractant met gelijke rechten. Daapbij woog voor hem vooral zwaar het recht om een eigen politiek en sociaal systeem er op na te houden. Dat eigen systeem ging zich overigens steeds verder ver wijderen van het Sovjetrussi sche voorbeeld. Tito verliet het idee, dat de staat alle touwtjes van de economie in handen moet houden. Hij schafte de centrale planning af en onder zijn leiding werd bet beroemde systeem van zelfbestuur van de betrokke nen ontworpen, waarbij bij voorbeeld fabrieken in eigen dom werden gegeven aan de arbeiders die zelf hun econo misch beleid kunnen bepalen. Dit nieuwe systeem van de mocratische economie en de mocratisch bestuur op alle ni veaus heeft natuurlijk nog feilen. De meeste feilen ont staan overigens door de ook in Joegoslavië niet uit te roeien neiging van de mens om zichzelf te verrijken ten koste van anderen of van de hele gemeenschap. Maar het systeem functioneert niet veel slechter dan het kapitalisti sche en oneindig veel beter dan het Russische model. Op de toekomst Tito heeft altijd op de toe komst gewed. In 1968, het iaar van de internationale studen tenrebellie, toen Tito 76 jaar werd, bewees hij dat hij meer van de jeugd begreep dan Go- mulka in Polen, Nixon in de Verenigde Staten, De Gaulle in Frankrijk en burgemeester Samkalden in Amsterdam. Met een indrukwekkende toe spraak tot de rebellerende studenten in Belgrado deed hij niet alleen de rust terug keren, maar maakte hij ook de wensen en eisen van de opstandige studenten tot de zijne. De Joegoslavische stu denten hadden zich overigens al voordien achter „hun" pre sident geschaard. Zelfs in het heetste van het strijdgewoel, toen er 38 gewonden waren gevallen en er voor een half miljoen schade was aange richt, hadden zij portretten van Tito meegevoerd. De stu denten die de barricaden be klommen deden dat in naam van „hun" president De noodkreet van de studen ten was niet tevergeefs. Tito deed op dramatische wiize een beroep op de jeugd om hem te helpen bij het doorvoeren van de noodzakelijke hervormin gen. Hij stelde zelfs zijn eigen positie in de waagschaal door te verklaren dat hij zou aftre den wanneer het hem niet zou lukken een nieuwe toe komstvisie te realiseren. Die toekomstvisie had betrek king op een zeer oud socialis tisch ideaal: gelijke kansen voor iedereen. Maar die toe komstvisie hield ook in, dat er eindelijk maar eens gedacht moest worden over het ant woord op de vraag waar Joe goslavië eigenlijk naar toe wil. De jongeren lieten duide lijk uitkomen, dat zij geen boodschap meer hadden aan de meer dan twintig jaar lang

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7