Wiegel: geen vuurwapens bij bestrijding rellen Gif-affaire Doetinchem: strengere eisen Staking in Zweden breidt zich uit Massa-on tslagen in bouw zijn bangmakerif £eidoe(3omci/tit Machtsvacuüm in Joegoslavië Bezetters van Iraanse ambassade laten drie gijzelaars vrij Toenemende spanning op westelijke Jordaanoever Abva-Kabo wil stakings recht voor meer ambtenaren BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1980 PAGINA 5 bij M Kolisevski nieuwe president Joegoslavië (Vervolg van voorpagina) BELGRADO Lazar Koli sevski, de 66-jarige Joegosla vische vice-president die Tito gedurende zijn ziekte heeft vervangen, zal hem ook opvolgen als voorzitter van het staatspresidum, een functie die kan worden ver geleken met die van presi dent. Hij zal deze functie echter slechts een jaar bekle den. Dit is een van de gevol gen van het systeem van col lectief leiderschap, dat in de afgelopen jaren door Tito zelf is ontwikkeld en dat het land tot politieke stabiliteit moet leiden. Westerse politieke waarne mers geloven ook, dat dit sy steem de eerste tijd zal kunnen functioneren. Men vraagt zich echter af, of het op de lange duur past in een staat met een een-partijstelsel. President Tito heeft voor de leiding van het land een collectief presidi um ingesteld dat uit 9 leden bestaat. Voor de leiding van de partij vormde hij een dergelijk orgaan van 24 leden. Sinds 1978 kent het staatpresidium een roulerend voorzitterschap, bedoeld om een deel van het dagelijks werk van Tito over te nemen, en sedert 1971 wordt ieder jaar een andere vice-president van het land gekozen, die de voorzitter moet kunnen vervangen. De statuten van de communisti sche partij en de grondwet be palen dat deze „plaatsvervan gers" Tito's functies overne men bij diens overlijden. Tito was zowel voorzitter van de communistische partij als pre sident van Joegoslavië. Vol gens de huidige wetgeving verdwijnt de functie van staat spresident na de dqod van Tito. Nu Tito is overleden, valt het partijvoorzitterschap, alt hans voor enkele maanden, toe aan de 68-jarige Stevan Doronjski, een communist uit Vojvodina. Daarna zal een an der worden gekozen. Het door Tito ontworpen stelsel is be doeld om rekening te houden met de diverse regionale en nationalistische stromingen in- Joegoslavië, een federatie van zes republieken en twee auto nome gewesten, die pas sinds 68 jaar een eenheid vormt. In het partijpresidium wordt elke republiek vertegenwoordigd door drie leden en de twee au tonome gebieden elk doof1 twee leden. DEN HAAG Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) voelt er niet voor de politie bij eventuele volgen de ernstige rellen de bevoegdheid te geven met scherp te schieten. „Dat kan echt niet", aldus de bewindsman gisteren in een radioprogramma. Hij. reageerde op onder meer een opmer king van de Amsterdamse commis saris De Rhoodes, dat zoiets in de toekomst wellicht niet te vermijden zou zijn. Wiegel vindt het wel noodzakelijk dat de defensieve uitrusting van de Mobie le Eenheid beter wordt. Omdat sommi ge agenten door stenen op de kaak ge troffen 2ijn, meent hij dat er een betere helm ontwikkeld moet worden. Ook moet volgens hém bekeken worden off de schilden verbeterd kunnen worden. Het geld dat voor dit soort zaken nodig is, wil Wiegel, die verantwoordelijk is voor de binnenlandse veiligheid, be schikbaar stellen. Hij acht het ook van groot belang dat onderzocht word( hoe net woensdag al lemaal zo ver heeft kunnen komen. Daarbij hoort zijn inziens ook een on derzoek naar de rol, die de krakers in De Groote Keijser gespeeld hebben. Naar verluidt hebben zij via eigen ra dio-uitzendingen de demonstranten voortdurend op de hoogte gehouden van de plaatsen waar de politie op z'n sterkst was. Zo zouden grote groepen in staat geweest zijn tot vlak bij de Dam te komen. Wiegel stemt in met de kritiek van de politiebonden, waarmee hij morgen een gesprek heeft, op de „be stuurlijke onzekerheid" in Amsterdam. „Als je verkeerd parkeert, krijg je een bon, maar als je iets veels ergers doet, gebeurt je niets", aldus de minister. Wiegel hield vast aan zijn mening dat de VARA, die woensdag een „alterna tieve" radio-uitzending had, „onwijs" heeft gehandeld. Dat is naar zijn me-' ning geen aantasting van de perevrij heid in ons land. „Ook ik heb vrijheid van meningsuiting. Die uitzending heeft een slechte uitwerking gehad op de gang van zaken". De politiebonden hebben de ministers van binnenlandse zaken en van iustitie gevraagd om een spoedig gesprek over het politiebeleid bij rellen van een om vang als die van vorige week. Het CNV heeft dit verzoek ondersteund. „Er zijn. grenzen overschreden en er moeten maatregelen worden genomen om her haling te voorkomen'aldus het CNV. PPR-fractievoorzitter Ria Beckers vindt dat met name de linkse partijen moeten laten horen dat de gebeurtenis sen van 30 april niet door de beugel kunnen. „Omdat ze hebben plaats ge had onder het valse etiket „linkse ac tie", aldus mevrouw Beckers. HAAGSE BOUW-ONDERNEMER NVOB: DEN HAAG „De geruchten van de laatste tijd, dat er vijftigduizend ontslagen in de Nederlandse bouwsector zul len vallen als gevolg van de slechte huizenmarkt, is niets meer dan een greep uit de lucht. Volgens mij praten veel mensen elkaar een bepaald beeld aan, waarmee ik overi gens niet wil suggereren dat ik de situatie onderschat", al dus ing. B. Vermeulen, voorzitter van de afdeling 's-Graven- hage en omgeving van het Nederlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB). „Het enige wat je met die indianenverhalen bereikt", zegt de heer Vermeulen, „is dat de mensen onnodig angstig worden. Je beperkt er de doorstroming mee, iets wat in mijn ogen nu juist het grootste probleem is. Als we wat aan die doorstroming doen, zijn we een stap verder. Teveel mensen wonen naar hun vermo gen in een te goedkope woning en dat drukt alleen maar op de gemeenschap". De heer Vermeulen gelooft niet dat de Haagse situatie op korte termijn erg achteruit gaat, vooral omdat hier veel kleine en middelgrote bouwbedrijven zijn waar de klappen nog het minst hard vallen. Desondanks is de concurrentie tussen die bedrijven de laatste tijd bijzonder verscherpt. „De lengte van de orderpor tefeuilles van de bedrijven is behoorlijk ingekort, maar van ontslagen is vooralsnog geen sprake", stelt Vermeulen. „We hebben het gehaald" „We hebben het gehaald", gilden deze twee Cubaanse vluchtelingen, toen zij gisteren door een Amerikaans schip samen met 200 andere Cubaanse vluchtelingen bij de marinebasis Key West in Florida aan land werden gezet. Ondanks pogingen van zo wel de Amerikaanse als de Cubaanse overheid om de vluchtelingenstroom in te dam men, nemen dagelijks nog enige honderden Cubanen de wijk naar de VS. HET is niet verbazingwekkend dat het overlijden van presi dent Tito niet alleen waardering oproept voor de overledene, maar ook alle aandacht richt op Joegoslavië, het land waar van het lot in de afgelopen vijfendertig jaar in zo'n belangrij ke mate gekoppeld is geweest aan dat van Tito zelf. BEWONDERING in de eerste plaats voor de raspoliticus Tito, die Joegoslavië als eerste Oostblokland succesvol wist te ontrekken aan de greep van Moskou. Vervolgens om het feit dat hij uit zes republieken de federale staat Joegoslavië heeft gesmeed en het dank zij een originele opvatting van het marxisme tot een welvaart heeft gebracht die sterk aan die van het Westen doet denken. Internationaal tenslotte omdat Tito Joegoslavië een positie heeft weten te verschaffen die ver uit gaat boven de omvang van het land zelf. MAAR deze verworvenheden hangen ten nauwste samen met de figuur van Tito en kunnen dus ook gemakkelijk weer mét Tito verdwijnen. De eenheid van Joegoslavië is gebleken alleen bij Tito in goede handen te zijn. Hij is als geboren Kroaat zelf een voorbeeld van iemand die een echte Joegos laaf is geworden. Er valt Tito in zijn machtsstreven en machtsuitoefening veel te verwijten, maar niet dat hij zich aan nationalistische voorkeuren heeft schuldig gemaakt INTERNATIONAAL heeft Tito de veiligheid van zijn land gewaarborgd door het een plaats te geven in de door hem zelf met Nehroe en Nasser opgezette Beweging van Niet-Ge- bonden Landen. Maar de beweging is vooral de laatste tijd sterk in communistisch, dat wil zeggen Russisch vaarwater terecht, gekomen. Als een van de stichters werd Tito in staat geacht de onafhankelijke koers van die beweging te handha ven. In de gegeven internationale omstandigheden lijkt het on denkbaar dat de Sovjets zullen profiteren van het machtsva cuüm in Joegoslavië. De Sovjets hebben waarschijnlijk voor lopig genoeg geleerd van de reacties op de inval in Afghanis tan. Op de langere termijn kunnen machinaties echter niet uitblijven. HET belangrijkste probleem waar 'Joegoslavië voor staat is het vinden van een nieuw samenbindend beginsel. Het besef een inwoner te zijn van Joegoslavië blijkt ondanks Tito's lan ge regeerperiode, nog altijd minder sterk ontwikkeld dan het gevoel dat men behoort tot een van de zes nationaliteiten binnen Joegoslavië. Ook de communistische ideologie kan ondanks de sterke aanpassingen die zij onder het bewind van Tito heeft ondergaan, niet op ieders instemming rekenen, in tegendeel zij is nog altijd een splijtzwam van gewicht, al zijn de scherpste kanten er wel van afgehaald. Een presidentieel collectief dat Tito negen jaar geleden op zette, neemt voorlopig het bestuur van het land waar. En dan is er nog het leger. In het ergste geval kan dat leger die sa menbindende rol afdwingen. Tito heeft er ooit zijn hoop op gesteld. Dat is geen gunstig voorteken. iaWIW 4ËËt*W iMi m Twee onbekende Iraniërs verschenen gisteren in een van de ramen van de bezette Iraanse ambassade in Londen. Zij spraken gedurende enige tijd met voor het gebouw staande agenten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Terwijl de bezetters van de Iraanse ambassade in Londen gisteravond voor de derde maal dit weekend een van hun gijzelaars lieten gaan, een 37-jarige Syrische jour nalist, hield het Britse ministerie van buitenlandse zaken zich nog steeds bezig met de eis van de bezetters, dat de am bassadeurs van Irak, Jordanië en Algerije gevraagd moeten worden te bemiddelen over hun lot en dat van hun gijze laars. De bezetters hadden in een communiqué gezegd, dat als de ambassadeurs van deze landen afwezig waren, zij ge noegen zouden nemen met hoge diplomatieke vertegen woordigers van Libië, Syrië of Koeweit Of de Britse over heid een dergelijke bemiddeling gesteld dat de landen er zelf mee instemmen zal accepteren is nog niet bekend. De Syriër die gisteravond werd vrijgelaten had last van maag krampen. Nadat hij met zijn handen achter zijn hoofd uit de am bassade was komen lopen, werd hij door twee politiemensen naar een brancard geleid en vervolgens per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, maar hij hoefde niet te worden opgenomen. Hij was de vijfde gijzelaar die de bezetters sinds het begin van hun actie, afgelopen woensdag, hebben vrijgelaten. Duidelijk is inmiddels, dat de bezetters zelf een vreedzaam en geweldloos einde van hun actie verlangen. Ze dreigen nog wel wat, maar ze zetten geen tijdslimiet meer voorop. Bovendien is het een goed teken, dat ze naast de zieke man van gisteravond, dit weekeinde nog twee twee gijzelaars hebben laten gaan. De ene is een Pakistaan, die last heeft van zijn maag en de ande re een 23-jarige Iraanse, Haydeh Kanji, gehuwd met een Tanza- niaanse accountant. Deze laatste had in de loop van de dag via radio en tv de bezetters gesmeekt zijn vrouw vrij te laten, omdat ze drie maanden zwanger is. Mevrouw Kanji werkt als secreta- resse op de Iraanse ambassade. De politie, die de Iraanse ambassade in de rustige Princes Street nog steeds onafgebroken bewaakt, is sinds vandaag geregeld te lefonisch in contact met de bezetters. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een speciale veldtelefoon van Scotland Yard. De relaties tussen de mensen van de Yard en de bezetters verbete ren elke dag. Dankzij de verklaringen van vrijgelaten gijzelaars kan de politie zich nu een duidelijker beeld vormen van de ge wapende kerels, die de ambassade bezet houden. In het gebouw moet zich trouwens ook een flinke voorraad eten en drinken be vinden, want sinds vrijdagmorgen hebben de bezetters alle voor stellen van de politie om nog wat voedsel te laten aanrukken, %ordaat van de hand gewezen. NA UITWIJZING ARABIEREN JERUZALEM Hebron, de stad op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever waar vrijdag vijf Joden bij een aanslag om het le ven kwamen, is gisteren door het Israëli sche leger van de buitenwereld afgesloten om wraakoefeningen door joden te voorko men. Na de aanslag van vrijdag, waarvoor de PLO de verantwoordelijkheid heeft op geëist, de begrafenis van twee van de doden en de uitwijzing door Israël van drie voor aanstaande Arabieren naar Libanon, is de spanning, zowel op de „Westbank" als in het gehele Midden-Oosten, sterk toegenomen. De beslissing om de drie Arabieren, de burge meesters van Hebron en Halhoul en een reli gieus leider, uit te wijzen, is genomen door de Israëlische minister van defensie, Weizman. Het drietal, dat bekend staat als sympathisant van de PLO, is inmiddels in de hoofdstad van Libanon, Beiroet, aangekomen. Zij riepen daar op tot „actief en lijdzaam verzet". Minister Wei zman gaf voorts bevel de huizen in Hebron op te blazen, die door de guerrillastrijders waren gebruikt tijdens hun actie van vrijdag. Verder werden op grote schaal huiszoekingen verricht, maar zonder resultaat In Israël zelf is verschillend op de aanslag in Hebron en de maatregelen van de regering ge reageerd. Linkse politici veroordeelden de uit wijzing. Anderen riepen echter om een harder optreden van het Israëlische leger, toestemming voor de vestiging van meer nederzettingen op de „Westbank^' en het aftreden van de minister van defensie, Weizman, die voor de veiligheid in de bezette gebieden verantwoordelijk is. Het Israëlische kabinet stelde zich gisteren echter achter minister Weizman. Bijzondere maatrege len met betrekking tot de Jordaanoever, waar de winkels van Arabieren uit protest gesloten bleven, werden niet afgekondigd. Joodse kolo nisten hebben wèl de waarschuwing gekregen, geen represailles te nemen tegen Arabieren. Maar in sommige steden op de westelijke Jor daanoever kwam het gisteren toch tot ongere geldheden en in Oost-Jeruzalem werd een Ara bische taxichauffeur vermoord. De schappen in de supermarkten waar normaal brood ligt zijn leeg: Zweden hamstert levensmiddelen. Het ar- Zweden, miljoen STOCKHOLM beidsconflict i waarbij al e werknemers zijn betrokken, breidt zich de komende week verder uit Zo zullen vannacht bijna alle scheep vaartverbindingen van Zwe den met het buitenland wor den verbroken door een sta king van de bijna 6.000 zee lieden. Alleen tussen Heisin- borg en Helsingör zullen dan nog twee schepen van de Deense staatsspoorwegen varen. Aan het eind van de week gaat ook al het personeel in de het land telt zal eveneens niet meer worden gewerkt. Door de staking, die inmiddels een week duurt, is in sommige steden een gebrek ontstaan aan basis-levensmiddelen, wat de bevolking ertoe heeft ge bracht te gaan hamsteren. In veel zaken zijn brood, meel, melk, fruit en groenten uitver kocht Verder wordt doordat drie van de vier olieraffinade rijen die het land heeft stillig gen én de vervoerders van olie en bezine eveneens gaan sta ken, volop brandstof geham sterd. DOETINCHEM B. en w. van Doetinchem willen de hinderwetvergunning voor Misett grafische bedrijven in die gemeente verscher- Sen. Dit gebeurt naar aanlei- ing van de ontdekking ruim twee weken geleden, dat in de afgelopen drie maanden via een lekke lei ding tenminste 50.000 liter van het giftige en zeer brandbare tolueen in de bo dem rond het bedrijf is te rechtgekomen. Het gemeentebestuur zal aan de bestaande hinderwetver gunning ónder andere de nieuwe voorwaarden verbin den, dat de voorraad tolueen bij Misset periodiek wordt ge controleerd. Ook het verbruik moet exacter worden bijgehou den. Dit blijkt uit antwoorden van b. en w. op schriftelijke vragen uit de gemeenteraad. Hierin komt verder tot uiting dat Misset al ruim een week van de tolueen-lekkage op de hoogte was, althans daar een vermoeden van had, voordat de autoriteiten werden ge waarschuwd. De komende w»ek zal in de bodem bij Mis set door een gespecialiseerd bedrijf met vonkvrije appara tuur worden geboord om de „tolueen-bel" op te sporen. Carter en Reagan onbedreigd in Texas (Van onze corres pondent Dick Toet) WASHINGTON - President Carter en zijn Republi keinse tegenpool Ronald Reagan hebben opnieuw een flinke stap ge daan naar de nomi natie van hun par tijen voor het pre sidentschap. Bij voorverkiezin gen in Texas werden jsjj -.v hun tegenstanders Kennedy en Bush verslagen, hoewel het verschil tussen Reagan en Bush minimaal was. Reagan verzamelde echter meer gedelegeerden voor de na tionale conventie en bouwde daarmee zijn toch al onaantastbare voorsprong nog verder uit De mislukte bevrijdingsactie in Iran lijkt Carter derhalve in de verkiezingsstrijd geen problemen te hebben opgeleverd. Hoewel de precieze einduitslag nog geruime tijd op zich zal laten wachten, kan Carter rekenen op minstens honderd van de 152 in Texas te verdelen gedelegeerden. In de staat Oklahoma, waar eveneens voorverkiezingen werden gehouden én Carter en Rea gan ook wonnen, zal de president nog eens 35 achter zich weten te krijgen. Het is daardoor alleen nog in theorie mogelijk, dat Edward Kennedy erin slaagt Carter in de resterende voorver kiezingen in te lopen. DEN HAAG Het rapport van de commls- sie-Toxopeus over het sluitstuk op het amb- tenarenoverleg en het stakingsrecht voor het overheidspersoneel roept bij de federatie Abva-Kabo tal van vragen op. „In het geor ganiseerd overleg zal het nodige verduide lijkt moeten worden", aldus Jan Dutman, voorzitter van de ambtenarenfederatie Abva-Kabo in een eerste reactie. Ronduit teleurstellend noemt de federatievoor zitter de naar zijn oordeel veel te lange lijst van groepen ambtenaren, die in geen geval aan sta kingen mogen deelnemen. „Reeds meerdere malen is door onze bonden gezegd - en wij heb ben dat ook laten blijken - dat wij onze eigen verantwoordelijkheden kennen", aldus Dut man, die het onbegrijpelijk vindt df.t het PTT- pereoneel door de commissie van acties is uitge sloten. Positief noemt de federatie Abva-Kabo de mo gelijkheid tot vrijwillige arbitrage in geval van stagnatie van het overleg. Het is alleen nog de- vraag of de minister van Binnenlandse Zaken zich tijdens zo'n arbitrage van eenzijdige beslui ten zal onthouden, zo meent de federatie Abva Kabo. Ook bestaat onduidelijkheid over de opvatting van de commissie-Toxopeus dat ambtenaren geen solidariteitsacties mogen voeren. „Dat zou betekenen dat wij aan een oproep van onze ei gen vakcentrale, de FNV, geen gehoor zouden mogen geven," aldus Dutman. „Een uiterst vreemde zaak, waarover in het overleg met de minister een stevige noot gekraakt moet wor den".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5