Rommelmarkt brengt voor Leidse verenigingen 140 mille in het laad je Expositie in Burgerzaal herinnert aan gruwelen in Tweede Wereldoorlog Antiekbeurs trekt duizenden naar Leidse Groenoordhallen Stemmige herdenking in Marekerk Slechts achthonderd vermetele Leidenaars wagen frisse duik Leidse student gaat Oostenrijkers met stuk glas te lijf STAD LÈIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1980 PAGINA LEIDEN De 'Rommel* markt Sport-ln 1980', die dit jaar voor de vierde maal in successie in de Ton Menken* hal werd gehouden, is door naar schatting elfduizend personen bezocht, die de ge zamenlijke clubkassen met 140.000 gulden spekten. Het bezoekersaantal ligt lager dan dat van de markt van vorig jaar, terwijl het ver gaarde bedrag ongeveer ge lijk is. Zowel organisatie als de deelnemende verenigin gen zijn echter tevreden met de resultaten. Het bezoersaantal is wellicht niet zo hoog als stilletjes werd verwacht, omdat vele poten tiële bezoekers gedurende het lange weekeinde de stad zijn uitgetrokken in plaats van een kijkje op de markt te komen nemen. „Dat was al te merken met het bemannen van de stands, dat leverde hier en daar al problemen op, omdat de mensen er even tussenuit gingen," aldus Henny Kwik, eén van de organisatoren. Het aantal inschrijvingen bereikte wel recordhoogte: 73. Dit jaar moesten zelfs verenigingen te leurgesteld worden. Bii de vo rige 'Sport in' waren o4 vere nigingen vertegenwoordigd. Al met al was het een gran dioos festijn aan de Vondel laan. rij en even later werd het par keerterrein voor de hal be volkt door degenen, die voor een habbekrats gekochte spul len naar hun auto sleepten. Het kon zo gek niet bedacht worden of het was wel ergens in de hal te vinden. De wel haast traditionele markt was bijzonder sfeervol; bands zorg den de hele dag door voor de nodige muzikale begeleiding, de bezoekers deden de rest. De gahandicaptensportvereni ging 'De Sleutels' houdt even eens een aardig bedrag aan de rommelmarkt over. De vereni gingsleden hadden namelijk de organisatie in handen en zodoende was het entreegeld als vergoeding voor gedane ar beid na aftrek van de ge maakte kosten voor de ver eniging. Met het bedrag heeft de club de mogelijkheid nieu we rolstoelen en ander sport- materiaa! te kopen. De vier duizend vierkante meter rom melmarkt, die de Ton Men- kenhal het afgelopen weekein de bood, komt volgend jaar ze ker weer terug. Leidse verzets strijdster overhandigt boek aan mr. M. Vrolijk Leesha Rose overhandigt het eerste exemplaar van 'De tulpen zijn rood' aan mr. M. Vrolijk. LEIDEN De commissa ris van de koningin in Zuid Holland, mr. M. Vrolijk, heeft zaterdag de tentoon stelling 'Nederland in ver zet en bevrijding' in de Burgerzaal van het stad huis geopend. In zijn ope ningstoespraak kwam de commissaris van de konin gin terug op de actuele vraag, of de Nederlander nog niet genoeg bij de oor log is blijven stil staan: „We hoeven slechts te luis teren naar wat Ida Vos zojuist voor ons verbeeldde (zij las uit haar gedichten bundel over de Jodenver volging - red.) en het wordt duidelijk, dat we door moe ten gaan met de herden king van de Tweede We reldoorlog. Nadien is, in te- genstellling tot wat velen toentertijd veronderstel den, de vernietiging van mensen niet opgehouden; spanningen en bedreigin gen zijn onverkort aanwe- rig.~" De fluitiste Veronica Stein- bach speelde tijdens de ope ning zeer passende melodiën op de dwarsfluit. Leesha Rose (de Leidse verzetsstrijd ster Liesje Bos) overhandigde de commissaris van de ko ningin het eerste exemplaar van haar boek 'De tulpen zijn rood', dat handelt over de be zettingstijd in Leiden. Zij draagt dit boek onder meer op aan degenen, die Joden bij zich lieten onderduiken en aan hen, die verzet pleegden, in de overtuiging, dat een christen op die wijze diende te handelen. De tentoonstelling, die door het plaatselijk comité bevrij dingsdag 1980 naar Leiden is gehaald, geeft een beeld van wat er tijdens de bezetting '40-'45 zoal in Nederland en in Nederlands Indië gebeur de. Het leven in de concen tratiekampen, facetten van het verzetswerk en fragmen ten uit de legale en illegale pers uit die tijd worden aan net publiek getoond. Maar ook zijn er in de Burgerzaal bijvoorbeeld aanplakbiljetten opgehangen, waar iedereen gedurende de oorlogsjaren mee werd geconfronteerd: oproepen voor arbeid in Duitsland, waarschuwingen van Leidens burgemeester, dat Duitse vergelding van ac ties van verzetsmensen on schuldige burgers tot slacht offer kan maken enz. Van de expositie' in de bur gerzaal maakt ook een ten toonstelling van de kunstena res Truus Menger deel uit Haar aquarellen en sculptu ren in de Burgerzaal hebben alle betrekking op de oorlog. Tevens zijn tal van naslag werken en boeken in de hal van het stadhuis (zijde Bree- straat) te verkrijgen. De ten toonstelling in het stadhuis is tot vanavond negen uur open. „Tramlijn Begeerte" mist spanning LEIDEN „Tramlijn Be geerte" van de Amerikaan Tennessee Williams is, even als zijn „Glazen Speelgoed", gebaseerd op de tegenstel ling tussen het geïndustria liseerde Noorden van Ame rika en het Zuiden met zijn vele plantages. Door de ver schillende achtergronden, hebben Noord en Zuid een aparte cultuur, die op vele punten botst. Belangrijk zijn daarbij de aristocrati sche afkomst van vele Zui derlingen, en hun arrogante neerbuigendheid ten opzich te van negers (voorheen im mers slaven op hun planta ges) en immigranten. Belle Dubois is opgegroeid als echte Zuidelijke lady, maar heeft moeten toezien hoe het statige ouderlijk huis aan fi nanciële lasten te gronde gaat Thuisloos en stuurloos zoekt ze steun bij haar zuster Stella, die gelukkig getrouwd is met de Pool Stanley Kowalski. Blan che begrijpt niets van de ver houding tussen die twee, en raakt op vijandige voet met Stanley. Door zijn toedoen raakt ze geheel in de vernie ling, en wordt ze afgevoerd naar het krankzinnigenge sticht. Globe probeerde in haar voor stelling, zaterdag in de Schouwburg, niet alleen de strijd van de neurotische Belle tegen de werkelijkheid weer te geven, maar ook de achter grond waartegen die afspeelt. Globe heeft dat op de slechtste manier aangepakt, namelijk door het in uiterlijkheden te zoeken. De personages laten hun grofheid zien door onop houdelijk te boeren. Reclame borden van de bioscoop funge ren als ondertitel bij de scènes (b.v.„Gone with the wind" wanneer Belle wordt opge haald); de songs die tussendoor live werden gebracht zorgden aanvankelijk voor aardige sfeertekening, maar werden naderhand hinderlijk nadruk kelijk. Dat de zangeres na de pauze tien minuten lang een one-woman-show, compleet met babbel tussendoor kon hebben, liep wel de spuigaten uit. Het had niets met de voor stelling te maken en verbrak de spanning volledig. Die spanning was toch al minimaal door het gédoe met reclame- en lichtborden, en het gefor ceerd simpele décor, dat op punten zo onfunctioneel en onlogisch was, dat het voor een onrustig toneelbeeld zorg de. Het spel van de acteurs was niet geïnspireerd, en miste de nodige heftigheid. Theu Boermans als Stanley was re gelmatig onverstaanbaar. Door alle (overbodige) toevoegingen is „Tramlijn Begeerteeen overladen en logge voorstel ling geworden, die door de ac teurs niet naar een hoger ni veau getild werd. JACUELINE MAHIEU LEIDEN Duizenden an tiekliefhebbers kwamen vrijdag, zaterdag en zondag naar de Groenoordhallen om het aldaar tentoongestel de antiek te bewonderen (of te kopen) en om verscheide ne 'oude' ambachtslieden hun edele beroep te zien uit oefenen. De antiekbeurs, waarop zeventig handela ren, afkomstig uit het hele land, aanwezig waren, bood een keur aan antiquiteiten. Vooral de antiekliefhebber, maar ook liefhebbers van minder belegen waar, kwa men ruimschoots hun trek ken. De deelnemende antiquairs waren vooraf geselecteerd en aan de kwaliteit van de pro- dukten viel niet te twijfelen. Niet alleen de kwaliteit, maar ook de kwantiteit liet niet te wensen over. Degenen, die niets kochten, hadden vaak al leen aan het bekijken al ge noeg plezier. Nostalgie vierde gedurende drie dagen hoogtij. Als extra evenement oefenden negen ambachtslieden hun oude beroep uit De bezoekers van de antiekbeurs konden zien hoe de tabaksbladeren tot heuse sigaren werden omgeto verd, hoe de tingieter en hoe de man met de knipmutsen werken. Een stuk boom, dat na enig schaaf-en zaagwerk in houten schoenen verandert (ook wel klompen genaamd) was eveneens voor velen het aanschouweq meer dan waard. Daarnaast waren verscheidene kantklos te rs aan het werk en de mandemaker fabriceerde diverse modellen. Bovendien was er nog de glasblazer en de man die naambordjes met de hand maakt en beschildert Tenslotte was zaterdag de sneltekenaar Guus Ong pre sent om menig Leidenaar ka rikaturaal dan wel op een iets voordeliger manier te vereeu wigen. De attractie van de an tiekmarkt gisteren was het borduren van wandkleden. Jubileum oud-strijders De Leidse afdeling van de Nederlandse Bond van Oud Strijders (NBOS) en bet Veteranen Legioen Nederland (VLN) vieren binnenkort bet 35-jarig bestaan. In bet Protestants Militair Tehuis aan de Katwijksc Tulp straat wordt vrijdag 9 mei om acht uur ter gelegenheid biervan een receptie gegeven. In 1925 werd de bond van dragers van 'Het Mobilisatiekruis' opgericht Deze bond functioneerde tot 1940. Na een sluimerend be staan In de Tweede Wereldoorlog werd de afdeling in 1945 in Leiden heropgericht In '50 sloot de afdeling zich aan bij de NBÓS; In 1979 kwam er een fusie tot stand met bet VLN. De leden komen eenmaal per maand bijeen in bet Katwijkse PMT. Natuurwandelingen De Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie maakt zaterdag 10 en zondag 11 mei natuur wandelingen in „De Horstenaan de Horstlaan in Voor schoten. Zaterdag 17 mei wordt een wandeling gemaakt in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg 73. Deelnemers aan deze wandeling dienen zich voor 10 mei op te gevet mejuffrouw J. Kruijer in de Hortus, tel 148333, toestel 6 Alle drie de wandelingen, die anderhalf uur duren, be^ nen om tien uur. Ze worden gemaakt onder leiding van natuurgidsen. Hortus-concert Bet Toonkunst Orkest Lelden geeft zondag 11 mei een concert In de Oranjerie van de Hortus Botanicus aan het Rapenburg. Het orkest staat onder leiding van René Verboef. Solistische medewerking verlenen Ber nard KruysenHenny Vossen en Christine Janssen Uitgevoerd worden werken van Locatelli en Bach. kele blazers uit het orkest brengen composities van Karl Dit ter van Dittersdorf ten gehore. Het concert be gint om twee uur. De toegangsprijs Is twee gulden vijf enzeventig en twee gulden voor CJP-houders. Kinde ren hebben gratis toegang. Feest Meerburg De stichting voor jeugd-, jongeren- en volwassenenwerk voor Meerburg organiseert zaterdag 10 mei feest voor de buurtbewoners, 's Middags is er in clubhuis Klein Matilo een optreden van een muzikale clown en een goochelaar. Zij geven een anderhalf uur durende show, die om twee uur begint De toegangsprijs is een gulden vijftig. De show is vooral bestemd voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 's Avonds treedt het muzikale gezelschap „De Randstad- spelers" op in „De Eendekooi" m Zoeterwoude. Tevens is er een grote verloting met als hoofdprijs een draagbare te levisie. De toegangsprijs tot dit tiende wijkfeest bedraagt vijf gulden. De Randstadspelers. Leiden heeft gisteravond op stemmige wijze de doden van de Tweede Wereldoorlog herdacht In de Marekerk werd een her denkingsbijeenkomst gehouden, waar de minister van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk werk, mevrouw T. Gardeniers-Be- rendsen een toespraak hield. Zij trad hiermee in de voetsporen van oud-burgemeester A.J. Vis, die deze taak gedurende zijn burgemeesterschap elk jaar heeft vervuld. Het openingstoe spraakje werd gehouden door loco-burgemeester C. Waal. Het Alma Materkoor onder leiding van Louis van Wijngaarden zorg de voor de muzikale omlijsting. Na afloop van de bijeenkomst werd een Stille Tocht gemaakt naar het verzetsmonument te genover molen „De Valk". Hier legden onder anderen loco-bur gemeester en mevrouw Waal een krans. Rechts op de foto: me vrouw Gardeniers. 'J LEIDEN De openluchtba- den 'De Vliet' en 'De Zijl' werden zaterdag voor het pnbliek geopend. Ter gele genheid van de eerste zwem- dag in de open lucht, was de toegang gratis. Desondanks trokken slechts achthonderd Leidenaars de stoute schoe nen aan om zonder die schoenen overigens aan de voeten te houden het wa ter in te plonsen. Weliswaar was de watertemperatuur 22*C, maar daarbuiten was het aanmerkelijk frisser. De krachtige wind deed menig waterrat huiveren. Een enke ling stond om zeven uur 's morgens al op de duikplank; dat zijn de grage zwemmers, die zich hun zwemgenot slechts door een decimeters dikke ijslaag laten ontnemen. De directie van 'De Zijl' was niet bijster tevreden met de 245 bezoekers. Bij 'De Vliet' was men over het bezoek van de 550 sportievelingen best te vreden. Maar beide zwemba den moeten het toch van het warmere weer hebben, wan neer zo'n drieduizend mensen dagelijks het zwembad bezoe ken. Om de stookkosten te drukken zijn de baden dit jaar twee weken later geopend dan vorig jaar het geval was. De directie van de Sportstichting verwacht dat het verschil in temperatuur tussen het water en de buitenlucht hierdoor kleiner is, zodat het water ge durende de eerste weken niet extra verwarmd hoeft te wor den. De belangstelling voor de open dag In de Leidse zwembaden was teleurstellend. Hl< een kijkje in De Vliet. BURGERLIJKE STAND LEIOEN Geboren: Marina Wlfhei- mlna, d.v. M. W. Kralt en O. J. Schui temaker. FrancJska Hermlna, d.v. W. J. van den Berg en G. van Weeren, Marcellus Cornells, tv. A. C. Vreen- burg en H. P. J. Ultendaal. Nldlen, d.v. G. Ploos van Amstel en P. J. Sijs- ma. Gaöl Sebastlaan Yves, z.v. P. J. Connan en A. B. M. Bronkhorst. Alexander Michel, z.v. P. Masmeljer en M. van Vliet, Robert Paul. z.v. W. L. Kuiper en A. den Heljer, Marjolein, d.v. J. G. van Miltenburg en A. W. van der Linden, Pascal. z.v. J. J. Schaap en S. P. de Reus. MazJedt, z.v. H. Bellart en Z. Lamrlnl, Slcco, z.v. P. W. J. de Keijer en M. Waage. Anneiies. d.v. H. Meester en J. C. Jaspers®, Else-Marijn, d.v. B. L. Schut en M. J. Hessen. Barbara Ml- chéle Marie-Anne. d.v. A. C. H. Sik- klng en M. J. E. van der Helm, Ma rlon, d.v. A. J. Hermans en W. J. M. Hoogeveen. Kim, d.v. F. H. van der Helden en P. M. Hoeneveld, Thealita Rebekka, d.v. A. J. Geerts en C. den Hoed, Felicia Elizabeth, d.v. S. A. da Costa en W. L. J. M. Straetmans, Emile Steven, z.v. R. K. lamrï en R. Roshanali. Adrians Janna, d.v. G. Ooms en M. J. Valk, Juliaan Ronald, z.v. R. H. B. Meijboom en J. C. M. de Maes Janssens, Michael, z.v. A. S. D. van den Assem en S. de Rooi). Brech- tje Dieuwertje. d.v. J. Verduijn en A. Dronkert, Jeroen, z.v. N. van der Bent en A. Slngerling. Petronella, d.v. A. J. Erades en P. Kromhout, Jacob Cor nells, z-v. J. C. van .Beien en W. L van den Oever. Patrick. z.v. G. I. Slra en N. Oppelaar. Adrlaan Schalk. z.v. A. Versluis en P. van den Berg, Johanna Maria. d.v. C. J. M. Stijnman en J. G. M. Schuijt. Bianca, d.v. W. Buurman en J. van Dulvenboden, Rogier, z.v. W. Kuzee en J. J. Sassen. Getrouwd: T. L M. van de Kooy en J. Zwanzlger. E. H. C. Kruyt en M. Heemskerk, H. D. van Gelderen en S. B. M. A. de Kul J per. A. Tegelaar en S. J. de Raad. Ondertrouwd: F. J. van den Akker en S. H. C. M. Koopman. B. Boom en J. Hoogenkamp. J. Glasbergen en A. Busink, D. C. L. Honders en V. M. A. van Slambrouck. P. J. M. van de Kooy en C. M. Belt. J. Kromhout en J. G. van Tongeren. F. C. van der Melj en M. Venloo. J. Paats en T. E. Boeft, E. A. Rinnooy Kan en H. A. Heijnlng, R. Sloos en J. H. Klein. G. J. Stlk- voort en L Taas, P. Vlasveld en A. Holverda. Overleden: C. J. Thoren. geb. 19 Jul. 1895, geh. gew. met S. J. J. I' Thee- len, W. Vink. geb. 5 dec. 1910. man, J. Mieremet, geb. 17 jan. 1901, geh. gew. met T. van de Logt, J. A. W. T. H. van der Veen, geb. 2 april 1910, echtg. van G. W. van Uden, H. S. Swart, geb. 13 leb. 1964, dochter. C. de Vreede, geb. 11 dec. 1921, man, W. J. C. M. Markenhof. geb. 9 okL 1938. echtg. van W. C. J. van der Splinter, E. B. Stock. geb. 16 sept. 1895, geh. gew. met A. F. Kuljsten. A. Harmse, geb. 23 mei 1914. man. G.C. Brouwer, geb. 1 april 1929. man, G. R. Wubkes. geb. 26 nov. 1922, echtg.' van J. Florisson, R. Kramer, geb. 16 april 1914. man, J. E Bodaan. geb. 17 april 1980, dochter. P. Kruijt, geb. 26 nov. 1912, echtg. van J. M. de Jong, A. Vink. geb. 13 mei 1910, man, C. Roele. geb. 12 juli 1917, man. J. Mieremet. geb. 14 mei 1914. echtg. van L. Stakenburg, H. J. van den Burg. geb. 25 nov. 1925, echtg. van H. Noppe. I. van den Nieuwe rv dljk, geb. 19 aug. 1924, man, J. Pronk, geb. 26 (eb. 1912, man, C. J. van der Harst. geb. 17 (eb. 1937, man. J. J. J. van Houtert, geb. 13 juli 1939. man, A. Kralt. geb. 31 Juli 1909, vil, M. T. Brouns, geb. 12 Jan. 1926, geh. gew. met J. C. A. Puls. D. Spek. geb. 6 (eb. 1911, man, A. Noort, geb. 1 juli 1926, echtg. van J. M. de Wit, J. Kwestro, geb. 7 feb. 1902. vrl., J. Kuchler, geb. 2 jan. 1904, echtg. van J. de Nie. LEIDEN Twee Oostenrijkers zijn zaterdag morgen In all vroegte mishandeld. In verband hiermee is een 19-jarij Leidse student gearresteerd. De twee buitenlanders liepen rond half zeven op de Prinses# kade. Zij doodden de tijd totdat de touringcar waarmee zf' Leiden waren gekomen, weer zou vertrekken. Door onbe oorzaak wekten zij de agressie van de student, die een van he de muts van het hoofd trok en vervolgens begon te schop] te slaan, waarbij hij tevens een stuk glas als wapen gebi Zonder ernstige verwondingen konden de Oostenrijkers ontko men. De jongeman, die onder invloed van alcohol bleek te ye' keren, werd door de politie ter afkoeling naar het politiebupe* meegenomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4