Machts vertoon van hockeyteam Hecords Leefers en Litjens Sofia nieuw beginpunt voor water* poloploeg 1 Goede start van kanotop SPOHI IMIBLHME INDRUKWEKKENDE ZEGE OP WEST-DUITSLAND: 4-0 DUBIEUZE ARBITRAGE IN VERLOREN WEDSTRMDTEGENCUBA mmr- maaabh«s LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1980 PAGINA 20 KEULEN Bondscoach Wim van Heumen kan gerust zijn. Ook zonder Ron Steens (gestopt) en Ties Kruize (gebles seerd) is de nationale herenhockeyploeg tot grote daden in staat. Dat bleek dit weekeinde tijdens het viertandentoernooi op het nieuwe kunstgrasveld in Keulen. Was het vertoonde veldspel in de openingswedstrijd tegen Polen (43) vrijdag nog erg matig, zaterdag maakte Oranje diepe indruk door het sterk favoriete West-Duitsland de grootste nederlaag uit de historie van de onderlinge wedstrijden te bezorgen (4—0). De toernooiwinst werd gistermorgen vroeg zekerheid na een nieuw machtsvertoon tegen Spanje (0—2). De meest verbaasde man na afloop van de triomf tegen West-Duitsland was ongetwij feld Pierre Hermans, de 27-ja- rige doelman die langzaam maar zeker in belangrijke wed strijden de voorkeur krijgt bo ven Maarten Sikking (het einde van zijn illustere loopbaan is nabij), omdat de schoten die hij te verwerken had gekregen op de vingers van een hand te tellen waren. „Vier keer hoefde ik slechts in actie te komen", zei hij niet begrijpend. Het was tekenend voor het beeld van de wedstrijd. De Nederlandse machine liep zo geolied dat er voor de Westduitsers eenvou dig geen eer te behalen was. Van Asbeck schakelde het grote talent Blöcher, die een dag eerder tegen Spanje nog schitterde, volledig uit. Een an dere belofte van West-Duits land, de 19-jarige Schmidt,, kwam nauwelijks aan de bal en moest worden vervangen. Ook het aantal hoekslagen was ty perend voor de onmacht van de Europese kampioen. Neder land mocht zes korte en vijf lange hoekslagen nemen, West-Duitsland kreeg pas in de tweede helft twee strafcor- ners. Vermoedelijk verblind door de zwakke verrichting van Neder land tegen Polen verwaarloos den de Westduitsers de man dekking volledig. Nederland kreeg onwaarschijnlijk veel speelruimte en profiteerde daar dankbaar van. De nieu welingen Paul Leopold en Bob- Jan Hillen pasten wonderwel in de fel op succes beluste for matie. Keer op keer werd de Westduitse verdediging op het door de regen spekgladde kunstgras overrompeld. Zelfs een vakman als Michael Peter wist zich geen raad meer. Voortdurend zag hij veel van plaats verwisselende Neder landse aanvallers op zich afko men. Het was eigenlijk een wonder dat de schade voor de Westduitsers beperkt bleef tot A0. Doyer, die na een bles sureperiode steeds meer in zijn oude ritme komt, en de na het stoppen van Ron Steens tot aanvoerder benoemde Litjens scoorden elk tweemaal. Eerst genoemde met twee ouderwet se uithalen, Litjens uit de eer ste strafcorner en acht minu ten voor het einde uit een strafbal. Opvallend was de grote dosis zelfvertrouwen waarmee dit Oranje-nieuwe stijl speelde. West-Duitsland, zonder de ge blesseerde Trump, kreeg er langzamerhand een minder waardigheidscomplex van. Ook bleek de waarde van de loop trainingen onder leiding van Kees Koppelaar overduidelijk. Het uithoudingsvermogen van een Van Asbeck, een Van 't Hek, een steeds weer opko- mendé Diepenveen, was onuit puttelijk en stond tevens ga- Van Asbeck (rechts) en Steens (no. 15) sluiten de Spanjaard Romeu in. rant voor het uitblijven van de traditionele inzinking. Dit Ne derlands elftal was gewoon niet kapot te krijgen. „Ik had genoeg lucht over", zei van Asbeck na afloop, en dat is wel eens anders geweest. Voor de Westduitse trainer Klaus Kleiter kwam het spel van zijn team als een complete verrassing, vooral na de supe rieure winst tegen het in Keu len bijzonder zwakke Spanje (61). „Slechter kon het niet gaan bij ons", moest hij toege ven. „Het was erg leerzaam. Ik heb nu eens duidelijk kunnen zien waar onze zwakke punten liggen". En oud-international Fritz Schmidt zei: „het meest verbazingwekkend vond ik dat de Nederlanders zo vaak vrij aanspeelbaar waren". Het Westduitse hockeyteam kwam voor de eerste maal in de ge schiedenis van het kunstgras niet tot een doelpunt. De slotwedstrijd tegen Spanje was zondagochtend eigenlijk niet meer dan een verplicht nummer. Na de krachtsinspan ning van vijftien uur eerder te gen de gastheren was de moti vatie wat weggeëbd, al bete kende dit niet dat de Spanjaar den een kans op succes werd gegund. Met 62 liet Neder land er geen twijfel over be staan wie in Keulen over de beste ploeg beschikte. Litjens schroefde met drie treffers zijn toernooitotaal op tot acht, Van 't Hek maakte twee zeer fraaie doelpunten en Doyer scoorde met een verrassende push, die zelfs de Westduitse scheids rechter Stelter niet in het net zag flitsen. Na overleg met zijn Poolse collega Kuston besloot hij de treffer toch goed te keu ren. Van Heumen was met name goed te spreken over de ge toonde kwaliteiten van de de butanten Leopold en Hillen. „Zij hebben in dit toernooi erg goed gespeeld", aldus de goed gehumeurde bondscoach. „Toch is het nog niet zeker of zij een vaste plaats in de basis krijgen. Met Ties Kreuze in vorm heb ik een man te veel. Als de Olympische Spelen niet doorgaan heeft dit toernooi niet al te veel waarde voor me. Al is het wel zo dat ik het ren dement van de looptrainingen heb kunnen waarnemen. Voor het overige is er bij de spelers weinig te merken van gebrek aan inspiratie dat de Spelen mogelijk niet doorgaan. De eindstand van het toernooi is: 1. Nederland 36 145 2. West-Duitsland 9—5 3. Polen 3—2 68 4. Spanje 3—0 4—15. KEULEN Wouter Leefers heeft gisteren in Keulen te gen Spanje (9—2) het record aantal interlands van Ron Steens geëvenaard. Leefers en Steens voeren nu de ranglijst aan met een totaal van 139 interlandwedstrijden. Op 16 mei krijgt Leefers in Rotterdam de kans om koploper te worden. Steens heeft enkele weken geleden besloten zijn loopbaan te beëindi gen. Paul Litjens bereikte bij het vierlandenhockeytoernooi het indrukwekkende totaal van 200 doelpunten voor het Neder lands elftal. De jubilerende treffer kwam zaterdag in de wedstrijd tegen West-Duitsland acht minuten voor het ein de uit een strafbal tot stand. Litjens werd in Keulen met acht doelpunten topscorer. WILLEBROEK De Neder landse kano-kernploeg heeft in zijn eerste selec tiewedstrijd voor de sa menstelling van de Olym pische afvaardiging sterk gevaren. In het Belgisch nationaal sportcentrum Ha- zewinkel bij Willebroek plaatsen de pupillen van bondscoach Karei Muys zich het afgelopen week einde niet alleen in alle fi nales van' de elite-num mers, in die eindstrijden bevestigden zij in het alge meen de verwachtingen die in de series waren ge wekt. Een uitzondering daarop vormde eigenlijk alleen Jan Baayens gisteren in de k-1 500 meter. Verkrampt va rend werd hij in de finale negende en laatste. De regatta van Hazewinkel had met de olympische ploegen van Oost- en West- Duitsland, Polen, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Neder land en België een goede bezetting. Opmerkelijk was dat de Ne derlandse verrichtingen op de kilometer beter waren dan op de 500 meter. „Op zich niet verwonderlijk", al dus bondscoach Muys, „aangezien wij nog in trai- ningsopbouw zijn en het op de 500 meter op pure snel heid aankomt". De beste prestaties lever den Ron Stevens en Gert- Jan Lebbink op de k-2, Coach Karei Muys be reikte met zijn pupillen alle finales. 1000 meter. Achter de beide boten van Oost-Duitsland werd de Quo-Vadis/DKV- combinatie derde, vóór de nationale kampioenen van Italië, Zwitserland en Polen. Daarbij kwam nog dat de Nederlanders op de ongun stige lage boei voeren. Daags daarop gingen Ste vens en Lebbink op de 500 meter als zesde door de fi nish met overigens een ach terstand van slechts 0.4 se conde op de sterke Polen Olszewski en Ostrowski, die vierde werden. De k-4 met een Weerdenburg, Stevens, Lebbink en Baayens zag zich vrijwel op de streep een derde plaats ontgaan. De Italianen eisten met amper 0.3 seconde voorsprong het brons op. Ook Baayens mis te de derde plaats net. Dat de topposities voor de Ita liaanse oud-wereldkam pioen Perri en de Oostduit ser Helm (die vorig jaar in Duisburg de wereldtitel ver overde) waren, stond bij voorbaat vast. Felle strijd heeft Baayens bijna een ki lometer met de Oostduitser Nolte geleverd om de derde plaats. De man van De Geu zen moest in de slotfase buigen voor het geweld van de Oostduitser. Ook de k-2 Marijke Keg ge/Ineke Bakker was zater dag ingedeeld op een on gunstige boei, zonder be scherming tegen de schuin van voren inkomende harde wind. De gerenommeerde Oostduitse combinatie Ge- naus/Fischer en de sterke Belgische equipe Kuppens- /Vernaille scheidde zich van het veld van zeven boten af. Ondanks de ongunstige om standigheden bleven Kegge en Bakker in de k-2-race op de 500 meter goed volgen. Ze konden niet voorkomen dat ook de Italiaanse en de Poolse boot, zij het met mi nieme voorsprong, voor haar eindigden. Engelse kanovaarders be heersten gisteren de Inter nationale wedstrijden van de Twente-regatta. Een re latief sterke afvaardiging uit Engeland won vijf van de zes nummers. Nico Landeweer: drie doelpunten tegen Cuba. SOFIA De rode vlaggen en banieren die nog herinnerden aan het feest van de eerste mei, zwaaiden loom heen en weer in de wind. Het was eindelijk warm in Sofia, het bladgoud op de koepeldaken van de Alexander Nevski- kathedraal glinsterde nadrukkelijk. De vele parken en pleinen in de Bulgaarse hoofdstad waren overvol. Bulgarije leefde op na de „nat te moesson" die in deze tijd hoogst ongewoon is. Ook het Nederlands waterpoloteam had de zon opgezocht en keek vanaf een terrasje met gemengde gevoelens terug op het mondiale kwalificatietoernooi. Natuurlijk, de plaatsing voor Moskou was bereikt en dat was het uit gangspunt, maar bondscoach Ivo Trumbic en de zijnen hadden hoger willen grijpen. Ze hadden dit toernooi willen winnen om te laten zien dat er feitelijk geen twee kwalificatietoer nooien nodig waren op weg naar het Olym pisch bassin. Maar dat ideaal werd niet be reikt. In het cruciale duel met Cuba, het enige van de twaalf in Sofia deelnemende landen dat zeker naar Moskou gaat, leed Nederland een krappe en in ieder geval onverdiende ne derlaag: 9-8. Dat hadden de Cubanen voor een goed deel te danken aan de Bulgaarse scheidsrechter Nikola Exerov, voor wie bij voorbaat vast stond dat Nederland niet zou winnen. De macht van een waterpolo-arbiter is dermate groot dat zoiets dan ook niet gebeurt. Sport en politiek liepen hand in hand bij deze wedstrijd. Het was alle maal zo simpel en doorzichtig. Niet alleen is Cuba de enige definitieve Moskou-ganger, maar het politieke systeem komt ook aardig overeen met dat van Bulgarije. Beide landen kunnen het voorts uitstekend vinden met de Sovjet-Unie en de driehoeksverhouding ligt voor de hand. Daarom moest Cuba geholpen worden en Ne derland, dat als voornaamste belager van de Middenamerikanen werd beschouwd, zou dan wel de dupe worden. Hetgeen prompt gebeur de. Gaidanov, de tweede Bulgaarse scheidsrechter, bezorgde Nederland tegen Spanje de eerste verliespunten, maar werd voor de rest van het toernooi geschorst. Daarna was de Bulgaarse en tevens Cubaanse hoop gesteld op Exerov. Door zijn toedoen leed ook Griekenland een ne derlaag tegen Cuba. Een protest van de Helle nen werd afgewezen, omdat de organisatie moeilijk twee Bulgaarse scheidsrechters aan de kant kon zetten. Dat werd Nederland fataal. Het kreeg vier strafworpen tegen, waarvan drie hoogst discutabel en zoiets overleeft een ploeg nu eenmaal niet. Doodzonde Een domper voor Nederland, maar er was on danks alle ergernis geen echte verbittering. De meeste spelers wisten dat de ploeg, gemeten naar de tijd dat ze bij elkaar is. een ongekend hecht collectief vormt. Jan-Evert Veer: „Voor een goede winnende ploeg is het noodzakelijk dat zo'n team vier tot vijf jaar samenspeelt. Kijk maar naar de Australiërs, de Cubanen en de Spanjaarden. Daarom is het doodzonde dat de ploeg die in Montreal derde werd, uit elkaar is gevallen. Dat waren jonge jongens, van wie de meesten ook nu nog in de ploeg hadden kunnen zitten. Als dat het geval geweest was, behoor den we nu nog tot de wereldtop". Toch werd het team door Henk Lichtenveldt, in Montreal radio-verslaggever, later teammana ger en nu In een soort dubbelfunctie, beter ge noemd dan dat van de vorige Olympiade. „Be langrijk is dat de ploeg bij elkaar blijft. Of Mos kou nu doorgaat of niet. Dat eerste Is hoofd zaak. Ik zal er mijn best voor doen". Nadrukke lijk stelt hij dat vooraf goede afspraken moeten worden gemaakt. „Dat heeft de zwembond in het verleden altijd verzuimd en dan moest er achteraf gelijmd worden". De voorbeelden lig gen voor de hand: in Montreal werden de conf licten niet de wereld uitgeholpen en tijdens de wereldkampioenschappen in West-Berlijn is er ook heel wat af geruzied. Tussendoor was er nog het geruchtmakende conflict tussen „hofleverancier" AZC Alphen en de KNZB waardoor enkele internationals thuis bleven. Geleidelijk aan kwamen ze echter terug op hun plan er maar mee te stoppen: Jan-Evert Veer, Hans van Zeeland, Tonny Buunk en Nico Landeweerd en met de daaraan toegevoegde nieuwe talenten moet er veel mogelijk zijn. Hamvraag is of de ploeg niet opnieuw uiteen zal vallen indien de Olympische Spelen van Mos kou, wat Nederland betreft, nipt doorgaan. Sommige ouderen gaan er maatschappelijke problemen mee krijgen, sommigen ook hebben na tien, twaalf jaar geen zin meer in waterpolo. Dat geldt onder meer voor Veer die maar liefst zes avonden in de week traint en in het week einde bovendien nog coacht en speelt. Verslaafd Ook Buunk denkt er over zijn cap in de douche cel te hangen, omdat hij het zakelijk allemaal niet goed meer kan combineren. Op beide rou tiniers zal een dringend beroep worden gedaan voor het Nederlands zevental beschikbaar td blijven tot na het Europees kampioenschap, dat volgend jaar in het Joegoslavische Split wordt gehouden. „Ik kan het gewoon niet meer op brengen", zegt Veer nu, „maar ik ben aan polo verslaafd, dus wie weet, teken ik nog een jaartje bij". Ook Buunk liet zich in die bewoordingen uit. „Als het helemaal moet en het werkklimaat is goed, dan blijf ik er tot na Split bij. Veer en ik zullen in de tussentijd moeten proberen die jon ge gasten wat meer ervaring te laten opdoen". Zo beschouwd zou een niet-gaan naar Moskou voor het Nederlands waterpolo geen onoverko melijke ramp zijn. Hoewel het toernooi in Mos kou bij een westelijke boycot niet gedevalueerd wordt, aangezien toch alle sterke landen uit het Oostblok komen, zou het Nederland niet in een ongunstige positie laveren. Voorwaarde is wel dat deze formatie bij elkaar blijft. Om met coach Ivo Trumbic te spreken: „Na Moskou hoeft er niet opnieuw begonnen te worden, wel nee, we gaan gewoon door. Dit toernooi was een tussenstation op weg naar bijvoorbeeld Split". FRANS VAN DER MESPEL Nederland-Cuba 8-9 (3-2, 1-3, 2-2, 2-2). Scoreverloop: Van Zeeland 1-0, Oiaz (strafworp) 1-1, Landeweerd 2-1. Gerardo 2-2, Van Zeeland 3-2, Rizo 3-3, Rizo (strafworp) 3-4, Costa (strafworp) 3-5. Landeweerd 4-5, Noordegraaf 5-5, Benltez 5-6, Landeweerd 6-6, Diaz 6-7, Veer 7-7, Diaz (strafworp) 7-8, Noordegraaf 8-8, Domlngulz 8-9. Nederland-Canada 11-2 (2-0, 1-1, 3-0, 5-1). Scoreverloop: Noordegraaf 1-0, Veer 2-0, Noordegraaf 3-0, Dlon (straf worp) 3-1. Landeweerd 4-1, Van Zeeland 5-1, Veer 6-1, Van Belkum 7-1, Veer 8-1. Van Belkum 9-1, Nieuwenhui- zen 10-1, Lawrence 10-2, Nleuwenhuizen 11-2. Overige uitslagen: FrankrIJk-Egypte 11-4, China-Japan 6- 3. Israël-Mexlco 3-3, Australlë-Spanje 6-4, Canada-Grie kenland 3-7, Frankrljk-Chlna 6-6, Japan-Mexico 5-12, Is- raëi-Egypte 4-3. Cuba-Australlë 5-5, Spanje-Grlekenland 10-4. Eindstand poule A: 1. Spanje 7 (31-34), 2. Australië 7 (28- 22), 3. Cuba 7 (32-28), 4. Nederland (38-23), 5. Grieken land (24-36). 6. Canada 1 (16-34). Groep B: 7. China 9 (36- 24). 8. Frankrijk 8 (33-21), 9. Mexico 5 (30-19). 10. Israël 4 (23-25), 11. Japan 4 (26-38), 12. Egypte 0 (19-40).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20