Joegoslavië Irouwt om Tito Wetsontwerp abortus: PvdA neigt tot instemming M Negen doden bij pauselijke mis raid&e Goiua/nt othekersdilk 34 2312 DD Lelden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Dlrecleur-hoofdredacteur J. J. Hallewas el-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) onnemenlen: kwartaal ƒ46,30: jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Baskanaries'' n kanariekoor Maandag 5 mei 1980, 70e jaargang no. 21648 Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel krachtige noordoosten wind. overal droog. Middagtempera- Morgen zon op: 05.58. Onder tuur omstreeks 11 graden. Ma- 21.12. Hoogw.: 7.12 en 19.51. tige, aan de kust nu en dan Laagw^ 3.12 en 15.31 OSKOU Vogelkenners in de Oekraïne zijn geslaagd kanaries te fokken, die de baspartij innen zingen in een kanariekoor dat onder meer Mondscheinsonate van Beethoven en een aantal iissisehe volksliederen op zijn repertoir heeft n. Dit meldt het blad Moskou-Nieuws. Nu men i geslaagd is ook baskanarieste fokken, kan koor bogen op een „volledige harmonie", aldus blad. dat verder meldt dat al ongeveer twee iljoen mensen naar de uitvoeringen van het ka- iriekoor hebben geluisterd. Het repertoir van de igels omvat bijna 80 liederen en soms wordt het door menselijke stemmen of violisten bege- „Dode prinses" op Amerikaanse tv WASHINGTON Ondanks dreigementen van Arabisch- Amerikaanse groepen blijft de Amerikaanse omroepmaat- schappij „Public Broadcasting Service" (PBS) bij haar voorne men de film „Dood van een prinses" op 12 mei uit te zen den. Zoals bekend heeft de uit zending van de film in zowel Groot-Brittannië als Nederland de woede van veel Arabieren opgewekt en is de Britse ambas sadeur in Saoedi-Arabië, als vergelding voor de uitzending, uitgewezen. Minister wil meer treinen DEN HAAG Minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) verwacht een ver dergaande groei van het treingebruik. Hierdoor zul len er meer treinen moeten worden ingezet dan was De minister schrijft dit in een nota naar aanleiding van de behandeling in de Kamer van het structuurschema verkeer en vervoer en het meerjaren plan personenvervoer 1980- Krakers vinden politie te laks UTRECHT De Utrechtse krakers vin den dat de politie al te laks optreedt in si tuaties waarin zij door knokploegen be dreigd worden. „Krakers die een ruit inslaan om een pand binnen te komen, worden meteen gepakt", aldus klagen zij in een gezamen lijke verklaring, „maar knokploegen blij ven ongemoeid". Een groep van 20 jonge lui is zaterdagmorgen vroeg door particu- liren verjaagd uit een pand aan de Van Noortstraat in Utrecht Een soortgelijke actie in Eindhoven is overigens door de politie daar, el degelijk verijdeld. Hockeyers vermoord NEW DELHI Afghanistan zal niet met een volwaardige hockeyploeg aan de Olym pische Spelen in Moskou kun nen deelnemen. In Kaboel is bekendgemaakt dat de bus waarmee de ploeg reisde in de omgeving van Kunduz, zo'n 400 kilometer van Kaboel, door opstandelingen is aange houden. De 18 hockeyers, die terugkeerden van een wed strijd in de Sovjet-Unie, wer den uit de bus gehaald en ter plekke neergeschoten. Slechts enkelen, het juiste aantal is niet bekendgemaakt, zouden aan de dood zijn ontsnapt IELGRADO De gisterenmiddag op 87-ja- ige leeftijd overleden president van Joegos- avië, Tito, wordt donderdag in Belgrado be- raven. Vanmorgen is het stoffelijk over- chot van Josip Broz, zoals Tito eigenlijk leette, per trein vanuit Ljubljana, waar hij i overleden, naar de Joegoslavische hoofd- lad vertrokken. Morgen en woensdag zal ito opgebaard liggen in het parlementsge- iouw, waarna hij in het park van zijn imbtswoning ter aarde wordt besteld. De «grafenis zal worden bijgewoond door vele taatshoofden, regeringsleiders en ministers rit de hele wereld. Wie Nederland in Belgra io zal vertegenwoordigen staat nog niet ast; zeker is wel dat de Westduitse Bonds- anselier Helmut Schmidt en Bondspresi- lent Carstens, de Britse premier Thatcher in de Zweedse koning de begrafenis zullen bijwonen. In de hele wereld is met droefheid gereageerd ojhet eigenlijk al lang verwachte overlij den van president Tito. Begin januari werd hij wegens een storing in de bloedsomloop in het linkerbeen opgenomen in een hypermodern ziekenhuis in de Sloveense hoofdstad Ljubljana. Toen bleek dat de moeilijkheden niet met me dicijnen waren te verhelpen, werd op 20 janua ri zijn linkerbeen afgezet. Daarna deden zich geen problemen voor, tot 10 februari, toen in net dagelijks medisch bulletin eeen aantal com plicaties werd vermeld. Sindsdien is het met de gezondheid van het 87-jarige staaatshoofd, woensdag zou hij 88 worden, steeds slechter ge- taan. Zo kreeg hij last van zijn hart, longontste- ing, interne bloedingen, hoge koorts en op het laatst verzwakking van de lever- en miltfunc tie. Op 23 april lieten de artsen weten, dat Tito in coma lag. De afgelopen week werd nog mel ding gemaakt van een verbetering van toestand van Tito. Maar gistermiddag werden, in tegen stelling tot de gewoonte, twee medische com muniqués uitgegeven, waarin melding werd ge maakt van een plotselinge verslechtering van de gezondheid van de patiënt Het tweede was gedateerd op half vijf 's "middags, toen de presi dent blijkens de latere officiële bekendmaking al was overleden. Om half acht 's avonds werd Tito's dood pas door de Joegoslavische radio en televisie bekendgemaakt. In de hoofdstad Bel grado gingen vervolgens vele mensen de straat op om de vlaggen, die na de viering van 1 mei waren blijven hangen, tot halfstok te strijken. In een eerste reactie zei president Carter, dat een man was overleden die „hoog boven het to neel van de wereld uittornde". Hij voegde hier aan toe, dat de VS „geen terroristische daden tegen Joegoslavië zullen dulden en vertrouwen hebben in de nieuwe leiding". Secretaris-gene raal Waldheim van de VN noemde Tito een „waarachtige held". De Westduitse regering noemde de Joegoslavische president „een vech ter voor de onafhankelijkheid van zijn land en kampioen van de beweging van niet-gebonden landen". De Russische televisie bracht het nieuws van Tito's overlijden als laatste bericht in het buitenlands nieuws, maar prees de Joe goslavische president als een „prominent leider van de internationale communistische bewe ging". De Russische media herinnerden eraan, dat Tito vele malen de Sovjet-Unie heeft be zocht, maar spraken niet over zijn breuk met Stalin in 1948. (Zie verder pagina's 19) Koningin Beatrix legt eerste krans bij monument op Dam AMSTERDAM Bij de natio nale dodenherdenking op de Dam in Amsterdam (foto links) heeft koningin Beatrix gisteren samen met prins Claus de eer ste krans gelegd. Na haar leg den prinses Juliana en prins Bernhard een krans. Aan de plechtigheid, waarbij tevens de gevallenen werden herdacht van de oorlogen na 1945 in In donesië, Korea en Nieuw-Gui- nea, werd onder anderen deel genomen door de 350 Canade se oud-strijders die momenteel in de hoofdsatad te gast zijn. De stille tocht naar de fussilla- deplaats op de Waalsdorper- vlakte in Den Haag. is gistera vond bijgewoond door naar schatting 6000 mensen. Hier legde burgemeester Schols van Den Haag een krans. Zaterdagmiddag onthulde prin ses Juliana (foto rechts) aan de Hogeweg in Den Haag het bij na drie meter hoge beeld dat „De val van Icarus" heet en dat door Titus Leeser gemaakt is ter herdenking van de slachtoffers van het England- spiel. Ook in tal van andere plaatsen in het land zijn het af gelopen weekeinde bijeenkom sten gehouden ter nagedach tenis van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de regering bereid is in te stemmen met enkele veranderingen in haar wetsontwerp op de abortus, zal de PvdA er waarschijnlijk vóór kunnen stemmen. Dat heeft het socialistische Tweede-Kamerlid Roethof dit week einde gezegd in een radioprogramma. Roethof toonde zich tevreden over het feit, dat in het wetsont werp de vijf dagen „bedenktijd" nu ingaan op het moment dat de vrouw een bezoek brengt aan haar huisarts. Als men deze re- g nu ook van toepassing verklaart voor buitenlandse vrou wen en een bezoek aan een centrum van de NVSH gelijkstelt niet de huisarts, dan is de PvdA voor een groot deel tevreden gesteld. Dan zullen de socialisten waarschijnlijk ook niet met een eigen initiatief-wetsontwerp komen, aldus Roethof. Minister Ginjaar (Volksgezondheid), die ook in het radioprogramma Werd ondervraagd, kon niet zeggen of de regering dit soort amendementen zal kunnen aanvaarden. De steun van de PvdA voor de regering van groot belang zijn, omdat het lang niet zeker is dat CDA en VVD zich unaniem achter het wetsontwerp zuilen scharen. D'66 wijst het ontwerp af. Kinsjasa Bij hun pogingen het Volkspa leis in Kinsjasa (Zaire) binnen te komen, waar paus Johannes Paulus II, gisteren voor een half miljoen mensen een mis heeft opgedragen, zijn negen personen om het le ven gekomen. doodgedrukt. Circa 70 mensen raakten in het gedrang ernstig gewond. Het bericht van de ca tastrofe bereikte de paus pas na afloop van de mis, die vier uur duurde. Eenmaal op de hoogte gesteld, besloöt hij van de rest vari het voor gis teren geplande programma af te zien. Tijdens de plechtigheid in het door Chinese architecten ontworpen volkspaleis, werden acht bisschop pen gewijd uit Zaire, Boeroendi, Soedan en Dji- boeti. Steun voor boycot hogere benzineprijs LEEUWARDEN De op roep van de noordelijke Bovag-besturen de bezine te gen de oude prijs te blijven verkopen heeft in Friesland nogal wat gehoor gevonden. In de provincie Groningen heeft de oproep veel minder succes gehad, zo heeft een steekproef het afgelopen weekeinde uitgewezen. In Friesland verhoogden over het algemeen alleen die pomp houders de benzineprijs, die rechtstreekse verplichtingen hebben aan de benzinemaat schappijen. De pomphouders die de boycot steunden wilden hun actie in ieder geval tot inorgen volhouden. Morgen zouden ze bijeenkomen om over voorzetting van de actie te vergaderen. Van minister van Aardenne mogen de on dernemers de prijsverhoging (met zes cent) net zolang ach terwege laten als hun goed dunkt. „Het staat iedereen vrij om genoegen te nemen met een geringere winstmarge", zo "ei hij zaterdagavond. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer 070-469522 en krant wordt dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM Leo Been hakker blijft ook volgend seizoen hoofdtrainer bij Ajax. Het be stuur van Ajax is bijzonder te vreden over de aanpak van Beenhakker en ziet geen enkele aanleiding een andere trainer aan te trekken. Beenhakker heeft de afgelo pen dagen ai ge sprekken met zijn bestuur ge voerd om de puntjes op de I te zetten. Met name is gepraat over versterking van de spelersgroep. Been hakker: „Het valt niet moeilijk te raden, dat onze inte resse uitgaat naar een libero en een spits. De opvol ger van Ruud Krol moet van ongeveer dezelfde klasse zijn. Jammer dat Bruno Pezzey zijn contract heeft ver lengd bij Eintracht Frankfurt. Die is nog jong en ik re ken hem tot een van de beste libero's van Europa. We hebben nog enkele kandidaten op het oog. Inderdaad in het buitenland, want in Nederland is de spoeling wel erg dun". Beenhakker ontkende dat er contacten zijn met Huub Stevens van PSV. AMSTERDAM Competitieleider Jan Huijbregts, gis teren aanwezig tijdens de wedstrijd Ajax-Sparta, heeft Feyenoord en Ajax uitgenodigd om morgen naar Zeist te komen. Dan zal bekend worden waar de bekerfina le tussen beide clubs gaat plaatsvinden. Het wordt of de Rotterdamse Kuip of het Olympisch Stadion. De door Huijbregts te verrichten loting zal de keuze be palen. ROTTERDAM Excelsior bezit een gezellig maar ui termate klein stadion. Zondag kan Ajax kampioen worden als het van de Kralingse ploeg wint. Excelsior heeft besloten, met het oog op de te verwachten be langstelling, uit te wijken naar de Kuip. Excelsior-Ajax derhalve zondag in het stadion van Feyenoord. Eerste controle stimulerende middelen HAARLEM Bij alles wat na de rust gebeurde bij HaarlemNEC kwam ook nog de eerste controle op het gebruik van stimulerende middelen. De Amster damse arts G. van EnsL de eerste gespecialiseerde sportarts in ons land, was ermee belast en door lo ting moesten zich na het duel melden: Hiddink, re serve Raeven en Dries Visser van NEC; reserve Van Niekerk, reservedoelman De Jong en Metgod van Haarlem. Van Enst: „Dit is dus geen dopingcontrole maar een anoniem onderzoek, zoals destijds door de KNVB is bepaald. De flesjes gaan naar het KNVB-centrum in Zeist en er staat alleen „betaald voetbal" op. dus geen naam. Dit is niet de enige wedstrijd, er zijn er meer, ook in het amateurvoetbal. Als alle flesjes in Zeist zijn ontvangen, gaan ze in één grote zending naar het laboratorium en dat zal wel Nijmegen zijn. De wedstrijden waar gecontroleerd wordt, worden door een notaris geloot en de artsen er hebben zich on geveer twintig voor dit werk opgegeven voeren bij toerbeurt de controle uit, die dus geen repercussies zal hebben indien eventueel verboden middelen zou den worden aangetroffen want ik heb al gezegd dat de controle anoniem is". Ook na Feyenoord—Roda JC werd een controle uitge voerd. Jongbloed, Bregman en Kolding van Roda en reserve Van Til, Petursson en Brard van Feyenoord werden door het lot aangewezen. Cupfinale later op tv. HILVERSUM Op zaterdag 10 mei wordt in het Wembleystation in Londen de Engelse Cupfinale ge speeld tussen Arsenal en de tweede divisieploeg West Ham United. Deze eindstrijd komt niet in zijn geheel rechtstreeks op het Nederlandse tv-scherm maar eerst als het duel een uur aan de gang is. De TROS zal, met commentaar van Koen Verhoef, om 17 uur beginnen met de integrale uitzending. .w. •V 'SJ/ J' I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1