Idenburg (NOC): „West-Duitsland spil waarom West Europa draait" lerman Snoei jink limste sprinter Eerste seizoenzege voor Boet van Duimen Sportwereld Ernstig ongeval Nooteboom SPELEN TE ONTDOEN VAN POLITIEK KARAKTER veede titel mmy onnors BibiVos achtste LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1980 PAGINA 15 iME Vertegenwoor- rs van achttien na sale Olympische comi- uit West Europa heb- zaterdag in Rome hiem een acht punten inde resolutie aange- leien, waaronder deel- i-iing aan de Olym- ihe Zomerspelen in "ikou mogelijk wordt laakt. In de resolutie n de vertegenwoordi- y i een laatste, vertwij- *e, poging de spelen Intdoen van het natio- j* serende en politieke kter. i Italiaanse hoofdstad wa- vertegenwoordigers aan- I uit West-Duitsland, An- i, Oostenrijk, België, De- arken, Finland, Frankrijk, >t-Brittannië, Griekenland, nd, Liechtenstein, Malta, irland, San Marino, Zwit- nd, Turkije en Italië. Het idse Olympisch comité liet door Denemarken verte- yoordigen. Inmiddels heb- de comité's van Spanje en ugal, die niet in Rome aan- g waren, zich achter de re- ie geschaard. >asis voor de acht punten nde verklaring diende het jssiestuk dat de voorzitter het Franse comité, Collard, ergadering voorlegde. Het ilschap kwam overeen de ande voorwaarden voor ituele deelneming bij het te deponeren: ij de opening van de Spe- tullen de deelnemende lan- vertegenwoordigd worden één atleet, die de Olym- he vlag draagt. 2. De deelnemende landen ne men uitsluitend deel onder de Olympische vlag. 3. Als volkslied wordt uitslui tend de Olympische hymne ge speeld. 4. Het gebruik van Olympische vlaggen en hymnes geldt voor de opening, de medaille-uitrei king en de slotceremonie. 5. Op de kleding van de deel nemende atleten zal alleen de naam van het desbetreffende Olympische comité zichtbaar zijn. 6. Het IOC geeft de toezeg ging. dat de officiële toespra ken tijdens de opening geen politieke achtergrond bevat ten. 7. De Nationale Olympische comité's beperken hun activi teiten in Moskou uitsluitend tot de sportieve gebeurtenissen. 8 De Nationale Olympische co mité's zullen niet deelnemen aan het Olympisch jeugdkamp. Het IOC zal zich de komende dagen over deze resolutie moeten buigen. Conformering van het overkoepelende or gaan lijkt een haalbare zaak, omdat de Westeuropese comi té's bij het opstellen van de verklaring als uitgangspunt hanteerden, dat de punten bin nen het Olympisch Handvest moesten liggen. Op die manier zou voorkomen worden dat er eventuele aanpassingen in het IOC-reglement noodzakelijk zouden worden om de deelne ming van de Westeuropese landen aan de Spelen open te houden. Een dag na de bijeenkomst in Rome gaf de Westduitse rege ring een verklaring uit, waarin nadrukkelijke aanbeveling geen afvaardiging naar Mos kou te sturen werd bevestigd. Ernstige gezichten tijdens de vergadering van Westeuropese Olympische Comité's in Rome. V.l.n.r. Franco Carraro (Italië), Willy Daume (West-Duitsland), Raoul Mollet (België). Hans-Dietrich Genscher, de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, zei gisteren: „Ik heb de vaste overtuiging, dat de Westeuropese Olym pische comité's, die in Rome bijeen waren, voor de komen de besluitvorming in overwe ging zullen nemen, dat de ge meenschappelijke belangen zo waardevol zijn dat zij de aan bevelingen van hun regeringen zullen opvolgen en geen ploeg naar Moskou zullen afvaardi gen". Speelruimte Mr. J. D. J. Idenburg, die in aspect zwaar weegt, hebben nu aanzienlijk meer speelruim te. Trouwens, niemand onder vindt nadeel van de gemaakte afspraken". zijn functie van voorzitter van het Nederlands Olympisch Co mité de vergadering bijwoon de, toonde zich tevreden over het verloop van de bijeen komst. „Wij zijn nu construc tiever bezig geweest om sa men een conclusie te bereiken. Op de vorige bijeenkomsten pese comité's in principe afge- lag het accent meer op het af- sproken hebben aan de Spelen tasten van eikaars mening zon- deel te nemen. „Maar veel zal der dat er veel lijn in de dis- afhangen van de beslissing van cussle zat. Nu hebben we een de Wéstduitsers op 15 mei in gezamenlijk besluit genomen". Düsseldorp. Opvallend was dat De waarde van de resolutie lag in Rome Daume (voorzitter volgens Idenburg in de grotere Westduits comité) niet veel ge speelruimte die verschillende zegd heeft. Het leek er op alsof comtié's toegereikt zijn. „Lan- hij bang was de besluitvorming den, waarin het semi-politieke in eigen land te beïnvloeden door uitspraken, die via de pers of radio zijn achterban zouden bereiken. Over de uitspraak van het Westduitse Olympische Comité verkeerde mr. Idenburg In het ongewisse. „Daume heeft mij bij herhajing verzekerd, dat de kansen momenteel fifty-fifty liggen. Ik heb daarnaast de in druk, dat Daume elke moge lijkheid om de beslissing uit te stellen zal aangrijpen. De slui tingsdatum van 24 mei heeft alleen betrekking op het aantal disciplines waaraan je als land deelneemt. De lijst van deelne mende atleten dient pas tien dagen voor het begin van de spelen in Moskou te zijn. Hij heeft dus nog wat speelruim te". De reden voor het mogelijke Duitse uitstel ligt volgens Iden burg op het politieke vlak. „Daume heeft van Bondskan selier Helmut Schmidt verno men, dat hij een afspraak met de Franse president heeft dat Giscard sterk invloed zal uitoe fenen op het Franse comité af te zien van deelneming. Vol gens Collard, de voorzitter van de Fransen, is daar geen spra ke van, maar Daume klampt zich vast aan die mededeling van Schmidt. Hij zelf is duide lijk voorstander van deelne ming en hij vindt het verschrik kelijk als zijn comité de stoot geeft tot een algeheel Westeu ropees thuisblijven. Met uit zondering dan van De Engel sen, die in Rome hebben laten doorschemeren, dat zij in Mos kou aanwezig zullen zijn. Zij vinden dat de motivering van hun besluit om te gaan niet aangetast is, en dat niets in de toekomst tot intrekking ervan zal kunnen leiden". Het Nederlandse standpunt zal naar de mening van de voorzitter grotendeels afhan gen van de beslissing van de Westduitsers. „Wij kunnen niet zonder meer aan het Westduitse besluit vooTbij gaan. Persoonlijk heb ik uit alle discussies de indruk dat de Westduitsers in Moskou verstek zullen laten gaan. Als ze niet gaan, heb ik het ge voel dat meer Westeuropese landen dat voorbeeld zullen volgen. Zwitserland bijvoor beeld, Luxemburg ook en Ne derland waarschijnlijk ook". „Als West-Duitsland nee zegt tegen de Spelen, kan dat wel eens een sneeuwbaleffect heb ben. West-Duitsland blijft de onzekers factor en blijft gro tendeels bepalend voor de houding van de andere West europese landen. Daar heeft Rome niets aan veranderd". Afschrijvingen van nationale Olympische sportbonden aan het evenement in de Russische hoofdstad heeft Idenburg nóg niet ontvangen. „De sportbon den hebben zich destijds una niem voor deelneming uitge sproken. Tot dusverre heb ik niets vernomen over afschrij vingen om politieke redenen. Ik kan mij voorstellen, dat de hippische bond er niet veel meer voor voelt om naar Mos kou te gaan nu al vele landen afgezegd hebben. Voor het hockeytoernooi van de dames geldt dat evenzeer. Wel heb ik begrepen dat er in Nederland moeite bestaat met het punt waarop beslist moet worden om af te zien van deelneming omdat de sportieve waarde van het evenement aanzienlijk iSEN Herman Snoeijink heeft za- ig in Rijssen de langste amateur- lerklassieker van Nederland, de Ie van Overijssel, gewonnen. Hij ikte deel uit van een kopgroep van renners die een voorsprong van minuten opbouwde. In de eind- lint toonde Snoeijink zich de slim- [routinier uit Denekamp bleef lange tijd in het van Hans Vonk, die op een voor Snoeijink ;ende manier de sprint aantrok. In de i honderd meter flitste Snoeijink langs wt. Dat betekende een zege waar de Twent I waarde aan hechtte. „De klassiekers in Ne land stellen niet zoveel voor", aldus leijink. „Het parkoers is vaak niet te vergelij- jen met die in andere landen. De Ronde van irijssel en die van Limburg vormen hierop uitzondering. Ik ben dan ook erg blij dat ik, nog wel voor eigen publiek, hier heb gewon nen". De Belgische profkampioen Gery Verlinden heeft gisteren de semi-klassieke wedstrijd om het kampioenschap van Zürich gewonnen. Jo- han van de Velde was met een zevende plaats op achttien seconden de beste Nederlander. De Spanjaard Jesus Lopez-Carril won zaterdag de elfde etappe van de Ronde van Spanje. Gis teren eindigde de twaalfde etappe in een over winning voor de Belg Etienne de Wilde. Faustino Reperez behield het afgelopen weekeinde de leiding in het algemeen klassement met 2 minu ten en 55 seconden voorsprong op zijn Spaanse landgenoot Pedro Torres. De Fransman Regis Delepine won zaterdag de eerste etappe van de Ronde van de Oise. De tweede etappe eindigde in een Belgische zege: Paul de Keijzer ging in Luik als eerste over de eindstreep. Patrick Bonnet, die vrijdag het snel ste was geweest in de proloog, behield de lei derstrui. Gery Verlinden laat geen twijfel over zijn vreugde als hij finisht in Zürich. .LAS Jimmy Connors ft voor de tweede keer het T-eindtoernooi gewonnen. I» Amerikaanse finale ver- »g de nummer drie van de «Idranglijst de hoogst ge lieerde John McEnroe in sets: 2-6, 7-6, 6-1, 6-2. inors verdiende daarmee .000 gulden. inroe, die Connors vorig in de halve finale had uit- chakeld, begon veel betër. won de eerste set betrek- k gemakkelijk met 6-2 en ook in de tweede set dicht vinst. Op de stand 6-5 voor inroe en 15-15 scoorde hij, |ens de lijnrechter, die de ingaf, op een diepe drive punt. Hoofdscheidsrechter i corrigeerde echter de be- sing van de lijnrechter en leidde tot heftige woorden- seling met McEnroe. De eidsrechter bleef op zijn ïdpunt staan en McEnroe uit zijn concentratie toen weer verder speelde. Con- s maakte er 6-6 van en won tiebreak, dankbaar profite- d van fouten van zijn tegen- «ïder met 7-4. verlies heeft lang doorge it. In de laatste twee sets igde McEnroe er slechts keer in zijn service-game behouden en dat verklaart sprekende cijfers 6-1, 6-2 'r Connors, die na Ken Ro- 'all de tweede speler is met ie overwinningen in het stertoernooi van WCT. Con 's won ook in 1977. Voor volle tribunes op de renbaan Duindigt gaat het deelnemersveld aan de vierde koers om de Leeuwarden-prijs de bocht in. IjpCKENHEIM Bij Interna- tionale motorraces op het cir cuit van Hockenheim heeft Boet van Duimen gisteren de 500 cc-klasse gewonnen. Van Duimen had op de eindstreep bijna vijf seconden voor sprong op de Zwitser Frut- schi, die als tweede eindigde. Opvallende prestaties waren er ook van Henk van Kessel, Theo Timmer en Klaas Her- nandt. Henk van Kessel eindigde in de lichtste klasse, tot 50 cc, op de vierde plaats en behaalde dezelfde klassering in de 125 cc. Theo Timmer kwam in de lichtste categorie uitstekend voor de dag door als tweede na winnaar Doerflinger uit Zwitserland de eindstreep te passeren. Klaas Hernandt leg de in de 250 cc op de vierde plaats beslag en in de 350 cc op de vijfde. In beide klassen ging de zege naar de Westduit ser Anton Mang. De grootste belangstelling ging uit naar de zwaarste klasse, tot 500 cc. Coryfeeën als Barry Sheene en Wil Hartog kwamen wel aan de start, maar verdwe nen al vrij snel uit de race. Na enkele ronden besloeg de voorkant van de helm van Sheene, waarop de Brit de strijd staakte. Hartog moest kort daarna opgeven met mo- torpech. Daardoor lag de weg vrij voor Boet van Duimen om zijn eerste seizoenzege te be-, halen. In de race van de 250 cc-klas- se deed zich een ongeval voor. De 22-jarige Westduitser Rene Kamlot kwam in de oostbocht ten val en werd per helicopter met een schedelbasisfractuur en inwendige verwondingen naar het academisch zieken huis in Heidelberg overge bracht. Bij de internationale motor crosswedstrijd zijspan in het Duitse Bielstein, meetellend voor het interserie-klassement, is de Nederlandse combinatie Jan Bakens/Piet van Deute- kom in beide manches in de voorste gelederen geëindigd. In de eerste omloop eindigde het duo op de zesde plaats, in de tweede een plaats hoger. Ton van Heugten en Frits Kig- gen, de nationale zijspankam- pioen, haalden alleen in de eerste manche de eindstreep In die seance werden zij derde. In de tweede vielen zij met mo- torpech uit. Dagwinnaar werd de Westduitse combinatie Brockhausen/ Rebele. (Van onze sportredactie) VENHUIZEN Tijdens we graces van de Nederlandse Motorsport Bond in het Noordhollandse Venhuizen heeft de Schiedamse motor coureur Willem-Jan Noote boom gisteren een ernstig ongeval gehad. Nooteboom kwam tijdens de 350 cc-race ten val en is met hersenletsel in een Hoorns ziekenhuis op genomen. De laatste berich ten luiden dat de jonge cou leur buiten levensgevaar is. Nooteboom viel toen de leider van de kopgroep, Duke Wille, een achterblijver binnendoor wilde passeren. Dat lukte de coureur uit Den Oever niet, waarbij hij met een snelheid van 200 km naar links diende uit te wijken. Wille, een als on gecontroleerd bekend staande rijder, raakte daarbij de stro- ballen waarna hij in de sloot terecht kwam. De hem op de hielen volgende Nooteboom ging over de machine van Wille heen, werd „gelanceerd" en kwam 100 meter verder tot stilstand op het asfalt. Tijdens zijn ernstige val verloor Noote boom zijn helm, waardoor men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Jack Middelburg uit Honse- lersdijk, de 500 cc-coureur die al maanden niet meer in actie was geweest, benutte de races in Venhuizen om weer wat wedstrijdritme op te doen en zijn Yamaha op Grand Prix-ni- veau te brengen. Middelburg won met zijn halve liter de 500 cc-klasse, maar ook de 750 cc. In deze wedstrijd ging Middel burg pas voluit, hetgeen hem een voorsprong van 44 secon den opleverde. Middelburg liet zich in Venhuizen overigens nog aanduwen. Een loopstart wilde hij zelf nog niet maken. „Te riskant voor het pas her stelde been. Dat komt volgen de week in Italië wel", aldus de Westlandse coureur. Verwijten in turnfederatie LYON Vijftièn Westeurope se landen alsmede Canada, de Verenigde Staten, Austra lië en Mexico hebben Joeri Titov, de voorzitter van de in ternationale gymnastiekfede- ratie (FIG), gevraagd om een verschuiving van het congres, dat kort voor de Olympische Spelen in Mouskou wordt ge houden. Titov kreeg in Lyon, waar de Europese jeugdkampioen schappen werden gehouden, een resolutie in handen waarin de negentien landen spreken over een inbreuk op de regels. De landen verwijten Titov on der andere dat Zuidafrikaanse afgevaardigden geen inreisvi* sum hebben gekregen voor een internationale jury-cursus, die onlangs in de Sovjet-Unie is gehouden. De landen die de resolutie indienden vrezen dat de Sovjet-Unie, wegens de dreigende boycot van de Olympische Spelen, vertegen woordigers van de landen die niet naar Moskou gaan, geen visa zal geven. LYON De tweede Europese jeugdkampioenschappen tur nen zijn in Lyon, evenals twee jaar geleden in Milaan, een groot Oo8teuropee8 succes geworden. Bij de meisjes bleef de titel vierkamp in Roemeense handen. Ekateri- na Szabo (Roe.) nam de titel over van haar landgenote Emilia Eberle. De Roemeense veroverde gis teren in de toesteifinales ook nog de Europese titels op sprong, balk en vrije oefening. Het kampioenschap op de brug was voor het Russinnetje Natalia Ponomarenko. Op de brug ongelijk was ook nog een succesje voor Nederland weg gelegd. Bibi Vis slaagde er in zich als enige nlet-Oosteurope- se te plaatsen voor een toe stelfinale. Zij eindigde op de brug met ongelijke liggers als achtste. HERENTALS Fonsy Grethen uit Luxemburg heeft gisteren zijn Europese jeugdbiljarttitel libre geprolongeerd. De Neder landers Van der Ven en Koore- vaar eindigden respectievelijk als vierde en vijfde. BUGOJNO De Nederlandse grootmeester Jan Timman heeft in de eerste ronde van het internationale schaaktoer nooi van Bugojno met zwart remise gespeeld tegen de Rus sische oud-wereldkampioen Michael Tal. DORDRECHT Na Hakim Braham en Cor Lems heeft DS '79 een derde speler voor het komende seizoen aangetrok ken. Doelman Henk Feyt van PSV tekende voor één jaar. DISOL De Nederlandse damploeg heeft gisteren een overwinning van 11-9 op België behaald. LENT Petra Polman is za terdag Nederlands kampioen dammen voor dames gewor den. DEN HAAG Cor van Aan- hold is zaterdag voor de kust van Aruba wereldkampioen zeilen in de Sunfish-klasse ge worden. BELGRADO De Rus Tara- nenko heeft zaterdag tijdens de Europese kampioenschap pen gewichtheffen het wereld record trekken verbeterd. Hij kwam tot een gewicht van 190 kilo. De Russen veroverden op de dertig onderdelen zeventien maal goud. KIEL Jan-Mare Scheur heeft tijdens de surfwedstrijden om de Smirnoffbeker de tweede plaats bereikt. De Westduitser Pudenz werd winnaar. KARL MARX-STADT De Olympische marathonkam pioen van Montreal, Waldemar Cierpinski, heeft de internatio nale marathon van Karl Marx- Stadt gewonnen. De Noor Oy- vind Dahl eindigde als tweede. NIJMEGEN Ingrid Bolle- boom heeft gisteren de vijfde en laatste wedstrijd van de Grand Prix turnwedstrijden ge wonnen. HENGELO Gerard Mentink heeft gisteren een internatio nale halve marathon met een ruime voorsprong gewonnen. HEILBRONN De Nederland se karateploeg heeft gisteren een dubbele overwinning be haald op West-Duitsland.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15