Schrijffout geen obstakel voor Afletfekflnale in Zagreb Didier Pironi Eddy Stibbe Pech voer Ruud Pools op Duindigt ZIJDELINGS ÜLITARYVAN AMSTERDAM NEDERLANDSE AANGELEGENHEID Selectie basketbal Portisch bijna winnaar Vierde plaats volleybal heren LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1980 PAGINA 13 Nog moeilijker Ooit waren de besprekin gen tussen het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) en de Ne derlandse Katholieke Gym nastiek Bond (NKGB) zo ver gevorderd dat er een redelijke hoop op samen werking was ontstaan. Na de wedstrijden die in het weekeinde in Nijmegen zijn gehouden, lijkt een compromis verder weg dan ooit. Het NKGB wen ste deel te nemen aan deze „open" wedstrijden maar het KNGV voelde daar weinig voor. Er kwam een tussenoplossing uit de bus: de selectie die op Pa pendal traint in de elite klasse, de selectie van de NKGB in de Olympische klasse. Een lepe oplossing van het KNGV dat waar schijnlijk beducht is voor de kracht van de top van de NKGB, die uitstekende turnsters herbergt. De to tale turnwereld wordt evenwel de dupe van deze handelwijze. Indien de NKGB zijn top zou kunnen inbrengen, zou de Neder landse turnploeg versterkt zijn. Het is al vele jaren geleden, tijdens de Gym- naestrada in Rotterdam, dat werd geconcludeerd: „Als KNGV en NKGB sa men zouden gaan, zouden we ijzersterke ploegen kunnen opstellen". Die verzuchting kwam van in siders van het KNGV. Hij geldt nog. Helaas zal een samenwerking, na hetgeen is voorgevallen, nog moei lijker worden dan hij al was. Rechtspraak Het woord klassejustitie is meermalen gebruikt als het de straffen betrof die de tuchtcommissie van de KNVB uitdeelt. Er is de af gelopen week weer met twee maten gemeten. Toen Feyenoords trainer Jezek verstek moest laten gaan bij het duel met AZ in de Kuip, nam zijn assistent Clemens Westerhof de honneurs waar. Hij verga loppeerde zich kwaad de bal naar Hovenkamp gooien en werd ge schorst voor vier weken. Bij PECHaarlem werd Barry Hughes door scheidsrechter Van Ette- koven uit de dug out ver wijderd. Evenals Wester hof heeft ook de Haarlem se trainer geen blanco strafblad waar het hun op treden langs de lijn betreft. Hughes kreeg evenwel slechts een (forse) boete en een voorwaardelijke schorsing. Wie het begrijpt mag het zeggen. Verdwijnen Niemand denkt momenteel aan schaatsen maar het tumult in deze sport blijkt nimmer te verstillen. Coach Egbert van 't Oever zal van het toneel moeten verdwijnen. Een beslissing die niet zo vreemd is, want omdat het vrijwel zeker is dat ex-coach Leen Pfrom- mer coördinator van de trainers van de KNSB zal worden, heeft hij een stem in het kapittel. En Pfrom- mer is niet zo gechar meerd van Van 't Oever, die hem opvolgde. Indien Van 't Oever op grond van zijn mindere capaciteiten het veld moet ruimen, kan men daarmee vrede heb ben. Indien er ook maar een schijn van rancune is, niet. PALMA DE MALLORCA De finales van de Europese bekertoernooien voor landenploe gen in de atletiek zullen in 1981 in Zagreb worden gehouden. Pe wedstrijden worden op 15 en 16 augustus verwerkt. Voor de finale van de strijd om de Europese meerkamp-bekers voor landenteams is Birming ham als organisator aangewezen. Tijdens het congres van de Europese Atletiek Associatie, dat zaterdag en zondag in Palma de Mallorca werd gehouden, werd de organisatie voor het eerste toernooi om de Europese marathonbeker op 13 september toevertrouwd aan het Franse Agen. De Nederlandse herenploeg is voor de halve fi nales van de strijd om de Europese beker, die op 4 en 5 juli in Lille wordt gehouden, ingedeeld bij België,Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Oost- Duitsland, Italië en de winnaar van de voorron de in Luxemburg. De Nederlandse dames gaan op 4 en 5 juli 1981 voor de halve finales naar Groot-Brittannië, waar Londen of Edinburgh de plaats van handeling is. De Nederlandse dames ontmoeten Bulgarije, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Joegoslavië en de winnaar van de voorronde in Barcelona. Voor de halve finales van de meerkampers gaan de Nederlandse dames en heren op 11 en 12 juli 1981 naar Brussel. Tegenstanders in de Bel gische hoofdstad zijn: België, Tsjecho-Slowa kije, West-Duitsland, Groot-Brittannië, IJsland, Polen en Spanje. 3ironi rijdt aan de kop van het (nog) lange veld. Hij zou die positie niet meer afstaan. ZOLDER De Fransman Di- op het circuit van Z< Grote Prijs van België gewon nen, de vijfde wedstrijd om wereldkampioenschap r 'vanvoor 'ormu,e 1-coureurs. Een andere Fransman, René Ar- noux, kwam als vierde over eindstreep en nestelde zich daardoor aan de leiding het voorlopige klasse ment. Jan Lammers eindigde op de twaalfde plaats met acht ronden achterstand om de winnaar. De race op het 4200 meter lan ge circuit van Zolder is, zonder afbreuk te doen aan de presta tie van Pironi, een wedstrijd AMSTERDAM Bondscoach Jan Sikking heeft de selectie- groep voor het voor-Olym pische basketbaltoernooi in Zwitserland teruggebracht tot dertien spelers. De groep, die vandaag naar Lugano vertrekt, bestaat uit: René Ridderhof (Rowic); Syd Bruinsma, Jim Woudstra, Mit chell Plaat (Leiden); Al Faber, Kees Akerboom, Dan Cramer (EBBC); Anton van Helfteren (Punch); Randy Wiel (Amstel veen); Emil Hagens (Stars); en Paul en Solm (BOB) plus Bert 1 Kragtwijk en Eric Griekspoor, die het afgelopen seizoen in de Verenigde Staten hebben ge speeld. ninu- |n <je groepswedstrijden van 1 o0* het voor-Olympisch basketbal- rente toernooi in Varna zullen de Ne derlandse dames uitkomen te gen Bulgarije, China en Nige ria. Het toernooi begint van daag en duurt tot en met 15 mei. De eerste vijf plaatsen zich voor Moskou. Om het zo ver te brengen, dient de ploeg zich voor één van de finalepou les te kwalificeren. Daarvoor is tenminste een tweede plaats in de groep vereist. De groepsindeling voor het toernooi in Varna luidt: 1. Ja pan, Cuba, Polen, Kenia; II: Bulgarije, China, Nigeria, Ne derland; III: Joegoslavië, Zuid- Korea, Groot-Brittannië, Mexi co; IV: Tsjechoslowakije, Frankrijk, Brazilië, Ierland; V: Verenigde Staten, Hongarije, Australië; VI: Canada, Roeme- (Cannië, Italië, West-Duitsland. illing MEXICO STAD De Hon gaarse grootmeester Lajos Portisch heeft zijn kandida- tentweekamp met oud-weeld- kampioen Boris Spasski bijna gewonnen. De laatste partij werd zater dagavond in Mexico Stad in een voor Portisch voordelige stelling afgebroken. De Hon gaar, die met zwart speelt, heeft aan remise voldoende om de match op zijn naam te schrijven. Uit de dertien tot nu toe gespeelde partijen behaal den beide grootmeesters één overwinning. Portisch won zijn partij met de zwarte stukken, (owv hetgeen als een grotere pres- >OO0 tatie wordt beschouwd dan oen zege met wit. raket weg bij de start en ver wees Alan Jones, die de snel ste trainingstijd had verwezen lijkt, onmiddellijk naar de tweede plaats. Pironi werd daarna niet meer bedreigd. Jo nes drong niet aan en bepaal de zich tot het veilig stellen van de tweede plaats. De Wil- liams-coureurs, winnaar van de Grand Prix van Argentinië, was de enige die niet door de Fransman gedubbeld werd. De overige piloten kregen één of meer ronden aan hun broek. Was er aan de kop weinig spanning te verlenen, bij de achtervolgers was die er wel. Vooral het duel tussen Arnoux en Jarier was boeiend. Arnoux was vrij vroeg in de race terug gevallen. In de achttiende ron de zakte hij van de vijfde naar de tiende plaats. De Renault- rijder gaf zich echter niet ge wonnen en vocht zich verbeten een weg terug naar de plaat sen, die punten opleverden voor het wereldkampioen schap. Die bereikte hij vrij ge makkelijk. Alleen toen hij van de vijfde naar de vierde plaats wilde oprukken, stootte hij op een hardnekkige tegenstand van Jarier. Pas in de voorlaat ste ronde passeerde Arnoux zijn landgenoot in de chicane. Jan Lammers reed lang geen slechte race. Lange tijd reed hij in tiende positie en kon hij wereldkampioen Scheckter achter zich houden. In de elfde ronde moest de Nederlander de Zuidafrikaan voorbij laten gaan. Later begon het moeilij ker te gaan. Hij verloor zicht baar kracht (en terrein). In de 35e ronde werd hij door Pironi gedubbeld en met nog een tiental ronden te rijden viel Lammers bijna stil voor de tri bunes. Uiteindelijk werd hij nog twaalfde met acht ronden achterstand op winnaar Pironi. Uitvallers waren er op Zolder genoeg. Jabouille reed al na één ronde de pits binnen, ter wijl een paar honderd meter verder Jochen Mass zijn wa gen aan de kant zette. De Bra ziliaan Nelson Piquet, medeko ploper in het voorlopige klas sement na vier races, beland de in de 32e ronde bij de Ka naalbocht In de vanghekken. De schade viel nogal mee, maar zijn kansen op een rede lijke klassering, die punten voor het wereldkampioenschap zou opleveren, waren vervlo gen. AMSTERDAM Een schrijffout van een offi cial heeft de overwinning van Eddy Stibbe met zijn toppaard Autumn Haze in de achtste Military van Amsterdam toch niet in de weg kunnen staan. Het incident had zaterdagmid dag in het Amsterdamse Bos plaats tijdens het gemakkelijkste onderdeel, de uithou- dingsproef, een wegparcours over bijna zes kilometer, waarvoor een maximale rijtijd van tien minuten stond. Vrijwel alle deelnemers kenden geen problemen op dit traject en kregen dan ook geen enkel strafpunt op hun conto. De geroutineerde Stib be deed er volgens de officiële tijdwaarnemers 57 seconden te lang over. Voor het overige reed hij Autumn Haze foutloos over alle obstakels en bleef hij telkens binnen de tijd. De 57 „fatale" seconden deden de winnaar van de dressuur naar een kansloze 22ste plaats in het tussen- klassement tuimelen. Er moest iets niet klop pen. Stibbe begreep er niets van en beende woedend rond Russen de wedstrijdcommissa rissen. Die hadden, gezien het opvallend ver schil, ook wel in de gaten dat er iets mis moest zijn. De zaak werd tot op de bodem uitgezocht en uren na afloop van de uithoudingsproef werd besloten dat Stibbe zijn paard binnen de tijdsli miet over het parcours had gestuurd. Er was een schrijffout gemaakt. Stibbe kreeg de eerste positie terug en dat maakte voor hem meteen de weg vrij voor de zege in het totaalklassement van de driedaagse in het Amsterdamse Bos. Het springparcours was namelijk te licht van op zet om nog grote wijzigingen in het klassement te veroorzaken. De eerste Military van het Nederlandse seizoen was, volgens de wens van de Nederlandse to- pruiters, niet al te zwaar. Slechts drie hindernis sen van de cross-country, waarbij de watercom binatie, stelden vele ruiters voor problemen. Het rijden in het zwaarste paardesportonderdeel werd voor het overige aanmerkelijk verlicht door het weer. Het bleef drie dagen droog. De Nederlandse top weerde zich tegen de volledige Poolse en Belgische Olympische selectie uitste kend. Stibbe won voor de jonge Westduitse amazone Heine Rigters, die naast de tweede ook de vijfde plaats pakte. Van de Nederlandse Olympische kandidaten bleven ook Martin Lips, Simon de Jonge en Gerrit Lozeman de beste Pool voor, terwijl ook Anchela Rohof als beste Nederlandse amazone in de top-tien eindigde. Voor de Olympische chef d'equipe van de Mili tary-ruiters, David Stibbe, alle redenen om te vreden te zijn. „De stijgende lijn moet zich nu doorzetten in Hooge-Mierde. Dan weten we in middels ook of voor ons de Olympische Spelen nog doorgaan of niet". Eddy Stibbe's zege kwam ondanks een fout van een official niet in gevaar. RUSSELSHEIM Het Neder lands volleybalteam is. zater dag in hetntoernooi om de Lentebeker als vierde geëin digd. In de strijd om de derde plaats verloor Oranje 3-2 van West-Duitstand. De setstan den waren 12-15, 15-12, 15-13, 13-15 en 4-15. In de laatste wedstrijd van het toernooi in Rüsselsheim heeft Nederland voldoende kansen gehad op winst. Voor de derde keer verspeelde Oranje (met in de basisopstelling Pim Rate- rink, Wim Thewissen, Erroll Rooij, Ad van der Velden, Pe ter van Velzen en Marcel Stur- kenboom) een voorsprong van 2-1 in sets. Toen Nederland in de vierde set plotseling tegen een ach terstand van 9-0 opkeek, volg de een knap herstel. De ploeg van de bondscoaches Ben Kry- sik en Peter Murphy kwam zelfs met 10-9 aan de leiding. In een spannende slotfase moest aanvoerder Ad van der Velden wegens een enkelbles sure het veld verlaten. De Westduitsers profiteerden on middellijk. In de vijfde en be slissende set werd deze steun pilaar pijnlijk gemist. WASSENAAR „Of je een klap in je gezicht krijgt", ver telde Ruud Pools gistermid dag op Duindigt. In de Prijs der Veelbelovenden kwam Sam Hollyrood met Ruud Pools niet aan de start. Op 30 april won het paard op de Hil- versumse baan over 2000 me ter in een kilometertijd van 1.18.7 minuut. Dus terecht was hij in deze vorm als groot favoriet op Duindigt vertrok ken. Maar nadat Sam Holly rood uit de veewagen was ge stapt, bleek dat het paard rechtsachter kreupel was en daardoor niet kon starten. De eerste prijs in de Prijs der Veelbelovenden was nu voor Stella Fan Skarn met A. de Wrede. Voor de eerste keers langs de goed gevulde Duin- digttribune ging Stella Fan Skarn, die vier keer achtereen had gewonnen, aan de leiding voor Salvo Estancia, Sef Haze laar en Sinton. Derbywinnaar Sam Avon maakte fouten na de start en kon geen enkele rol spelen. Stella Fan Skarn won voor de snel opkomende Snel E en Sef Hazelaar, die weer een beetje in zijn oude doen komt volgens trainer/pikeur Wim Velis. Salvo Estancia werd vierde voor Ster Buiten zorg, die ook een fout maakte aan de start. In het ihternatlonaal hoofd nummer om de Sam Avonprijs Spanish Main met Kevin Davies gaat als eerste over de eindstreep in de supertrioren op Duindigt voor Roseburn en Mush Kabad. kwamen slechts zes paarden aan de start. Door het ontbre ken van Meadow Frank had Martin Vergay met Nanouk het op papier niet moeilijk. Maar de fijne vorm bij de achtjarige hengst Nanouk loopt iets terug en daarom moest Martin Ver gay in de eindstrijd alles op al les zetten om leider Kaballus te verslaan In de kilometertijd van 1.21.1. In de Ster Buiten- zorgprijs viel Torpedo Fortuna met Jan van Dooyeweerd niet mee. In de eindstrijd kwam het paard snelheid te kort. Shirley Mac, liep een van haar betere koersen in handen van Hugo Langeweg en zegevierde in een kilometertijd van 1.24.3 secon den. Achter Torpedo Fortuna kwam Sapeli Du Bois op de derde plaats. In handen van Jacky de Jong maakte de vier jarige ruin vlak na de start een grote fout maar kwam erg sterk terug. Met groot vertoon van macht won Sonny Alkestis met Siem Hartman de Sonja Woldberg- prijs. Vlak na de start nam Scotch Oostwijck de leiding maar sprong even later weg, kwam erg sterk terug, kreeg aansluiting bij het peloton maar sprong tijdens zijn op mars weer in de fout en werd uitgeschakeld. Pavette Bron stee trof ook dit lot. Met enke le lengten voorsprong zege vierde Sonny Alkestis voor de sterk gaande Sun van de Lente en President. De supertrioren leverde geheel volgens de verwachtingen een overwinning op voor Spanish Main met Kevin Davies. In het laatste stuk sloeg deze Engel se combinatie hard toe en ver wees Roseburn naar de twee de plaats voor Mush Kabad, De stal van Margot van Dijk behaalde gisteren twee over winningen, eerst met Sir van Engeland en later op de mid dag met de oude Angry Briga de. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13