Fototentoonstelling brengt Tweede Wereldoorlog in beeld KRANT Exportslachterij Bos terug in Leiden Warrige forum discussie in Stadsgehoorzaal 200FOTO'S VAN ANNE FRANK STICHTING Viva Europa: voorzichtig cabaret Collegium Musicum goed op dreef Amnesty- toneel mist kracht Herdenking in Voorhout 2 STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 MEI 1980 PAGINA 3 LEIDEN In een tijd, waarin in de hele wereld nog steeds neo-fascistische tendensen zijn waar te nemen, kan het goed zijn zich (opnieuw?) een beeld te vormen van de oorzaken en de gevolgen van het anti-semi- tisme. Bewoners van vele ge meenten in de Leidse regio krijgen die gelegenheid volop de komende dagen. In de ver schillende gemeentehuizen en clubhuizen in de Leidse regio is een bijzondere expositie van de Anne Frank Stichting, die in Amsterdam de laatste acht jaar al vele duizenden bezoe kers heeft getrokken, inge richt. De tentoonstelling is in Leiden te bezichtigen tot 9 mei bij de afdeling Voorlichting in het Stadhuis, in clubhuis „Op Eigen Wieken", Valkenpad 2, in clubhuis „Westerkwartier", Ten Katestraat 10a, in de voor malige Du Rieuschool, Du Rieustraat 4, in clubhuis „Morschwijck", Topaaslaan 19, in clubhuis „De Zeven sprong", Bernhardkade 35. Anne Frank-krant De tentoonstelling is samengesteld uit ruim tweehonderd foto's met onder schriften. Zij is vorig jaar op grond van opgedane ervaringen geheel gere viseerd, zodat bezoekers er gerust op kunnen zijn een evenwichtig beeld voorgeschoteld te krijgen van deze zwarte bladzij uit de wereldgeschiede nis. De Anne Frank Stichting heeft eveneens een Anne Frank-krant laten maken. In deze krant wil de stichting een relatie leggen tussen de Tweede Wereldoorlog en vandaag de dag. De krant behandelt namelijk een grote verscheidenheid aan onderwerpen als fascisme, anti-semitisme, discrimina tie, en het weer af en toe opduikende neo-fascisme in Nederland, West- Duitsland en andere delen van de we reld. De krant, die het beste kan wor den gezien als een aanvulling op de tentoonstelling is in de eerste plaats bestemd voor de wat rijpere jeugd. Lezenswaardigheid De coördinator van de tentoonstelling en tevens samensteller van de Anne Frank-krant Aik Meeuse hierover. „De krant gaat duidelijk verder dan de tentoonstelling. Hoewel de krant in de eerste plaats voor jongeren is ge maakt, is de lezenswaardigheid en het niveau van de onderwerpen zeker aan DE TWEEDE WERELDOORLOG, EN VANDAAG schuld van bijvoorbeeld de woning nood geven aan buitenlanders als Turken en Surinamers. „De Joden vervolging in Duitsland is ook klein begonnen", licht hij toe. „Stap voor stap gaat zoiets verder. In het Duits land van voor de 2e W O. is deze mentaliteit langzamerhand doorgesij peld in de regering met alle gevolgen van dien. Nu vind ik beslist niet, dat de Nederlandse regering in dit ver band en op dit moment iets te verwii- ten valt Het is echter wel belangrijk tijdig alert te zijn op de kleine dingen, die groot kunnen eindigen". Wat de neo-fascistische tendensen in de te genwoordige tijd aangaat de Anne Frank-krant besteedt hier uitgebreid aandacht aan laten de samenstel lers van de krant voorbeelden zien van organisaties als het Nationaal Jeugdfront (deze groep wil Nederland zuiveren van Joden, Surinamers, gast arbeiders en linkse mensen), de Natio nale Centrum Partij (verantwoorde lijk voor de tien gewonden in de Am sterdamse Mozes en Aöronkerk, die indertijd door illegale Marokkanen is gekraakt), en publicaties in Duitsland, die het publiek proberen te overtui gen, dat de vergassing van zesmiljoen Joden een fabeltje is. Nationaal onbehagen Vooral om de kleine aspecten van het neo-fascisme tijdig te herkennen, geeft de krant een opsomming van mogelijkheden om de diepere oorza ken van nationaal onbehagen niet ge lijk in de schoenen van minderheden te schuiven. „Tenslotte, wie het kwaad niet vanaf het begin af aan be strijdt, loopt het gevaar na A ook B te zullen zeggen en zo stapje voor stapje meegesleurd te worden, net als des tijds met de NSDAP (National Sozia- listische Deutsche Arbeiter Partei)", waarschuwt de krant tot slot. In dit verband halen de samenstellers een veelzeggend gedicht aan van een do minee in het verzet. Martin Niemöl- ler. Toen de Nazi's de communisten De Anne Frank-krant jjeeft in redelijk kort beatek een overzichtelijk beeld over het hoe en waarom van de Tweede Wereldoorlog. fie0 w geziregm. Wat vooraf ging aan de Tweede Wereldoorlog te bevelen voor volwassenen". De heer Meeuse die ook de verspreiding van de bijna zeshonderd tentoonstel lingen, die in Nederland aan de ver schillende gemeenten zijn gezonden, heeft geregeld, ziet tendensen in de huidige maatschappij, die enigszins vergelijkbaar zijn met de periode van voor de Tweede Wereldoorlog. „Deze StBD VOOT Stap tentoonstellingen en uiteraard de krant zijn alleen zinvol als de mensen De heer Meeuse is vooral bang voor er ook wat mee doen", beklemtoont de mensen, die zo gemakkelijk de hij het belang van de beide informa tiebronnen. „Het gaat erom hoe we iets verschrikkelijks als de gebeurte nissen voor en tijdens de W.O. II kun nen voorkomen en eventueel tijdig zien aankomen. Anders heeft het geen zin". want ik was geen communist Toen ze de sociaal-democraten ge vangen namen heb ik gezwegen, want ik was geen sociaal-demo craat Toen ze de katholieken haalden heb ik niet geprotesteerd want ik was geen katholiek. Toen ze mij haalden was er niemand meer die protesteren kon". LEIDEN De lering, die de Nederlanders uit de periode 1940-1945 hebben getrokken en 'hoe moeten we verder', waren de voornaamste onderwerpen, die gisteren tijdens een warrige forumdiscussie in de Stadsgehoorzaal aan de orde kwamen. De forum discussie werd in het kader van de viering van de bevrijding gehouden. De generatie van voor- (ver zetslieden) en die van na de oorlog (scholieren) wisselden gistermorgen van negen tot twaalf uur met elkaar van gedachten. Voor sommigen bleek de oorlog te ver in het verleden te zijn gevoerd, ande ren waren er vast van overtuigd, dat op de misstap pen, die een deel van de mensheid heeft begaan, niet genoeg de aandacht kan worden gevestigd. Acht personen, die zich tijdens de oorlog actief hebben verzet te gen de invallers en waarvan de meesten een groot deel van de oorlog in concentratiekampen heeft doorgebracht, vormden het forum. Een van de scholieren vroeg zich af of het wel terecht is, dat na 35 jaar ieder jaar de oorlog nog wordt herdacht „Is het niet be ter die tijd te besteden aan het verlossen van de bevolking in bijvoorbeeld een land als Chili, waar mensen momenteel op de zelfde wijze onderdrukt worden als toen in de oorlog." De heer Beekman, oud-verzetsstrijder antwoordde de vragen steller, dat de mens zo veel verder in ontwikkeling is dan ande re diersoorten, omdat de mens in staat is te leren van het verle den. „Dit mag nooit meer gebeuren. Zolang we de jongere gene ratie nu maar met de neus op de feiten van de Tweede Wereld oorlog drukken, wordt hopelijk bereikt, dat het zich niet her haalt. Je moet ervoor waken, dat het niet weer gebeurt en déér- om mogen we niet vergeten," aldus Beekman, die overigens het overgrote deel van de leerlingen in de goed gevulde Stadsge hoorzaal achter zich geschaard zag. De heer Koch sloot de bijenkomst af met woorden, die hij na mens het gehele forum tot de scholieren richtte: Jioud je idea len gedurende je hele leven, maar niet zonder het onderscheid tussen ideaal en illusie te kunnen maken." Daarmee kwam een einde aan een langdurige en af en toe langdradige discussie, die in zoverre waardevol bleek, dat de meeste aanwezigen tot na denken werden gezet. Het laatste woord over de jaren '40-'45 is dan ook nog niet gevallen. Het is de bedoeling, dat op de scholen de discussie wordt voortgezet. Rijnsburgs golfslagbad geopend RIJNSBURG Met een druk op de knop, waarmee .zij de golfelaginataUatie in werking stelde, opende het Tweede Kamerlid voor de WD, me vrouw E. Verkerk-Terpatra gistermiddag het openlucht zwembad met golfalagaccom- modatie ,,'t Waterboa". Ver volgens aanschouwde me vrouw Verkerk, die vroeger als Erica Terpstra vele me dailles met zwemmen heeft gewonnen, enkele demon straties kanovaren door de Leiderdorpse kanovereniging en de Eindhovense gehandi capten sportvereniging. Met zijn 1200 m2 meter is ,,'t Waterbos" het grootste golfs lagbad van Nederland. Behalve het golfslaggedeelte Is er een diep basin waar polo-wedstrij- den kunnen worden gespeeld. Tevens is er een peuterbad. Bij dit bad is een moeder/peuter- hoek ingericht. Een tegelpad scheidt dit gedeelte van de diepe basins. Rond de baden ligt een groot betegeld terras, er is een damveld en er wor den nog een volleybalveld en een barbequekuil aangelegd. Mevrouw E. Verkerk-Terpstra verricht de officiële han deling. MARKTEN Groenteveiling Leiden, 2 mei 1980 Andijvie 110151; peulen 1920-2110; snijbonen 610-700; spitskool 125—145; postelein 100145; prei 55—78; rabarber 3959; spinazie 55 80; witlof 200250; bloemkool 6 st. 380—410; bloemkool 8 sL 345—355; sla, zwaar 15—40; peterselie 69; radijs 6393; sel derie 11—21; paprika kg. 140, st 3050. De Japanse prins Takahlto van Mikasa hield gistermiddag In de Keukenhof een door de heer J.F. van den Berg ge kweekte tulp ten doop, die de naam „Prlnce Mikasa" kreeg. De ter gelegenheid van het bloemcorso In Nederland ver blijvende Nieuw Zeelandse 'Tu lip Queen' Marianne Hoen (20) overhandigde de echtgenote van de prins, prinses Yumiko, vervolgens de eerste bos 'Prin ce Mikasa'-tulpen. Het Japan se prinselijke echtpaar Is dezer dagen in Nederland naar aan leiding van de Inhuldiging van Koningin Beatrix. Gisteroch tend bracht het paar vergezeld van de Japanse ambassadeur een bezoek aan Leiden. Onder meer namen de prins, die een archeoloog met belangstelling voor Egypte Is, en de prinses een kijkje in het rijksmuseum van Oudheden. LEIDEN Ondanks herhaal de pogingen om voor het caba ret in Nederland nieuwe vor men te vinden men denke aan Neer lands Hoop, aan Koot en Bie schijnt het aloude sketchje/liedje-recept nog steeds een enthousiast pu bliek te vinden. Dat bleek gis teravond heel duidelijk in de Leidse Schouwburg bij het op treden van Marijke en Sieto Hoving. Met hun programma Viva Europa slaan zij ver trouwde paden in en bonwen se voort op hun met Tingel Tangel zo succesvol begonnen carrière. Het is het soort cabaret dat net als de koningin, kaas en tul pen een Hollands handelsmerk schijnt te zijn. Iemand als Wim lbo heeft er een hoge hoed van op: „Cabaret op niveau" noemt hij het, en gedeeltelijk moet ik die kwalificatie onder schrijven. Want na tweeënt wintig programma's kun je na tuurlijk wel van enig vakman schap spreken. (Dat geldt dan ook niet voor de veel jongere medewerker Guidor de Groot). Zo weet Sieto op be wonderenswaardige wijze het publiek te bespelen, zodra hij actuele zaken in de Nedeland- se politiek bespreekt en geeft Marijke een prachtige vertol king van een ontroerende Bracht/weil-compositie. Va klui, zonder meer. Dat neemt helaas niet weg, dat ik het ca baret van deze vaklui soms be denkelijk vind. Niet vanwege de vorm: daar schijnt gewoon nog een publiek voor te zijn. Maar wel om de inhoud, want een zekere lafheid kun je het tweetal in dat opzicht niet ont zeggen. Er wordt in hun pro gramma veel gezegd, maar nog meer verzwegen. Het is niet: wij zijn voor kernenergie, maar wij verwerpen steen koolwinning en niet: wij zijn tegen feminisme, maar, wij be klagen die zogenaamde „huis mannen" en zo is er veel meer. Zo worden ook, zonder schaamte, zaken aangepakt die in wezen allang besproken en op de planken gebracht zijn. Ik iiuem: abortus, de paus, psy chiatrische patiënten, bejaar den en nog maar eens het feminisme. Daarover wordt dan zodanig gezongen en gepraat, dat je soms een lichte gêne door het publiek voelt waaieren. En dat vind ik nu vreemd. Hoe heeft dat pu bliek het weekend gehaald? Het moet bij Bram en Freek, maandagavond op het scherm, toch minstens een lichte hart verlamming te verduren heb ben gehad. Jos Nijhof LEIDEN Kennismaking op een muziekconcours was de aanleiding voor Collegium Musicum en het Delftse Jonge- renmuziekgezelschap Krashna Musika om gezamenlijk te musiceren. Gisteravond was dat het geval in de Lutherse kerk, waar beide gezelschappen vertegenwoordigd door hun koor en orkest werken brachten van oo. Brahms, Haydn, Beethoven en Schubert. Na het koorwerkje, gecomponeerd door één van de leden van Krashna, bleek de uitvoering van Begrfibnisgesang van Brahms een zware opgave. Brahms stelt muzikaal hoge eisen en het koor moest alle expressieve kracht aanwenden om de gecompliceerde harmonieën een duidelijk karakter te geven. De begeleidende blazers klonken wat zwak en weinig samenhangend. In de twee Madrigalen van Hendrik Andriessen klonk het or kest zeer vol in een voor Andriessen karakteristieke orkestratie. Het koor overtuigde nu zeker met een genuanceerde en kleurrij ke klank. In de uitvoering van Haydns celloconcert in D trof het orkest de juiste, scherp geaccentueerde toon die het werk een zekere gela denheid geeft. De solist. Peter Ypma, had een nogal zwakke in zet, waarmee hij met moeite boven begeleiding uitkwam, een verhouding die zich in het tweede en derde deel geheel corri geerde. Geleidelijk won zijn toon aan uitdrukkingskracht, waar mee hij, en met een goede techniek, tot een geïnspireerde ver tolking kwam. Collegium Musicum verraste in de Rosamunde van Schubert met een sterk koor. Het orkest had daar wat dynamischer kun nen klinken. De twee liederen op. 112 van Beethoven bleken door hun uitersten in dynamiek en grote intervallen niet een voudig. De muzikaliteit echter kon vooral in het Allegro, on danks de technische ontsporing geslaagd genoemd worden. Krashna Musica besloot met Schuberts 5e symfonie en wel met dezelfde pittige toon die al eerder te horen was. Verdienstelijk was het dat deze aan het muzikale gevoel geen afbreuk deed. Schuberts lyriek klonk, met name in het Andante, vol overgave. Ook op de technische weergave viel weinig aan te merken. Dirk Vooren LEIDEN Met de beoordeling van de D'rop of dYonder show', die gisteravond in het LAK in premiere ging, doet zich een probleem voor dat bij iedere beoordeling van poli tiek dan wel geëngageerd toneel opdoemt Men moet dat to neel in de eerste plaats kritisch bekijken op zijn functie en niet op zijn theatrale kwaliteiten. De 'D'rop of d'ronder show' is bedoeld voor buurthuizen en voor buitenoptredens. In samenwerking met Amnesty International heeft eNVe-Drama van het LAK de productie opgezet om het publiek enig inzicht te geven over onderdrukking in de wereld. De strekking van de show is, dat er niet alleen onderdrukking in Midden- en Zuid-Amerika, in de Sovjet-Unie of in Zuid-Afri- ka voorkomt, maar ook in Nederland. Daartoe heeft men een show-programma gecreëerd dat weliswaar over onderdrukking gaat, maar waarin de show-master zelf ook zijn personeel en het publiek onderdrukt Maar juist dat idee komt niet goed uit de verf, omdat in de 'D'rop of d'ronder show' de juiste kracht, de juiste speelspanning ontbreekt Op de momenten dat de show-master onderdrukker is, ontstaat er een „doen-alsof'-situatie, maar blijft een werkelijk contrast afwezig. Dat is jammer, want het idee om politiek of sociaal-maatschap pelijk materiaal in de show-vorm te verwerken is wel niet nieuw, maar werkt altijd, zeker met de toevoeging van een on derdrukkende presentator. De tegenstelling tussen de opgeruim de show-toon en het gruwelijke onderwerp kan die schok bij het publiek te weeg brengen, die een opening biedt voor een discus sie. Gisteravond In het LAK-theater ontstond die schok niet Moge lijk dat zo'n schok er wel komt in de buurthuizen waar de 'D'rop of d'ronder show' gespeeld gaat worden. Als dat wel zo is, mo gen de makers hun productie toch geslaagd nngmen, nnrfankt mijn kritiek. Paul van der Plank VOORHOUT De gevallenen in de oorlogsjaren '40-'45 worden morgen met een interkerkelijke dienst in de Bart- holomeuskerk herdacht De dienst zal worden geleid door pastoor J.WJkL Nijman en ds. A.WJEL Brokerhof. Muzikale medewerking wordt verleend door het gemengde koor 'Voorhout' onder leiding van P. Siereveld en de organist WJ. Dekker. Na de kerkdienst volgt een herdenkingsbijeenkomst bij het monument aan de Voor hou tse Churchilllaan. Burgemeester M.Th. Van de Wouw zal een krans leggen namens het gemeen tebestuur. VOORTBESTAAN SLACHTHUIS NIET LANGER IN GEVAAR LEIDEN Exportslachterij B. Bos BV zal zich op dinsdag 6 mei weer in Leiden vestigen na een afwezigheid van acht jaar. In februari 1972 werd het bedrijf naar Naaldwijk overgeplaatst nadat het ne gen jaar hier gevestigd was geweest. De van het voormalige Openbare Slacht huis aldaar. De terugkeer van B. Bos BV naar Lei den moet gezien worden in het kader van de poging van het gemeentebe stuur om het Leidse Slachthuis in par ticuliere handen voort te laten bestaan. Met dé komst van Bos naar Leiden op economisch verantwoorde basis het Leiden. Deze nieuwe BV wordt mede slachthuis voort te zetten. Met de be- opgericht door twee BVa die nu al In staande slachtproduktie van 70.000 kal- Leiden slachten, te weten A&L Philip veren, 8000 runderen en 10.000 schapen BV en de Leidse Vleescentrale BV. Bos en geiten zal er circa 20 miljoen kilo uit Naaldwijk sluit zich nu bij dit sa- vlees in Leiden geproduceerd worden, men werkingsverband aan. De onder- hoofdzakelijk voor de export handelingen over de overname verke ren thans in het eindstadium en het is wordt een uitbreiding van de productie Zoals bekend heeft het Leidse gemeen- te verwachten dat de gemeenteraad belangrijkste reden om te vertrekken' van het slachthuis verkregen met tebestuur het principebesluit genomen half juni met de voorstellen zal instem- was toen dat er in Naaldwijk kans be- 60.000 kalveren en 70.000 schapen per om het Openbaar Slachthuis over te men, zodat de overdracht per 1 juli kon stond op een eigen bedrijf in de vorm jaar. Hiermee is het thans mogelijk om dragen aan een nieuwe BV Slachthuis plaatsvinden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3