Ed van der Elsken zet nood in de wereld op de foto Boeken over Kafka en Slauerhoff Ed van der Elsken is al meer dan ilertig jaar fotograaf. Volgens lijn eigen zeggen was hij vroeger een onmogelijke jongen en de wanhoop van zijn Ouders. Hij begon van onder af aan ■Is dorpslotograaf en krullenjongen. Nadat hij enige bekendheid had gekregen, maakte hij honderden reportages vooral buiten Europa. Daarnaast is een eantal televisiefilms door hem vervaardigd en bovendien heeft hij tien fotoboeken op zijn naam staan. Zijn eerste lotoboek: „Een Jefdes- geschiedenis in St. Germain des Prés" verscheen al in 1957. Daarna kreeg hij opdracht voor een boek dat in equatoriaal Afrika Werd opgenomen: „Bagara". Andere boeken zijn: „Sweet Life", „Hallo", „Jazz", „Amsterdam" en „Eye love you". Aan zijn voorlopig laatste boek, .Avonturen op het land", heeft hij twee jaar gewerkt. vormt de reis waarvan hij net terug is uit Thai land. ,,lk had een artikel ge lezen in het N.R.C. over een bergstam in Thai land die op het moment wordt uitgemoord. Daar heb ik tien boe ken over gelezen. Ik ben naar Parijs gegaan en heb daar met men sen gepraat die er meer van wisten. Daar na ben ik er naar toe gegaan en heb ik een expeditie te voet ge maakt door de bergen. Over zo'n moordpartij ben ik woest en woe dend. Het zijn mensen wie hun onafhankelijk heid niet wordt gegund. Terwijl ze gewoon hun eigen leven proberen te leiden, worden ze vol gens plan uitgeroeid. Ik vind het belangrijk dat zoiets in het nieuws komt". ,,Het is trouwens moei lijk om nog tot mensen door te dringen. De in formatie via radio, tele visie, kranten en tijd schriften Js zo saai. Het is zo formalistisch dat iedereen er doof voor wordt. Het geschreven woord is enorm gede valueerd. Ik probeer een verrassende ma nier te vinden om men sen te bereiken". Kunst „Wat vind je van het sociaalculturele aspect van fotografieFoto grafie wordt als vorm van recreatie bijna even universeel bedre ven als seks en dan sen". (uit: „Over foto grafie" van Susan Son- tag). ..Vroeger was amateur fotografie erg schattig. Er zat weinig kwaad bij. Nu is het misschien meer bij een bepaalde status gaan horen zoals indirecte verlichting, een auto en kamer breed tapijt, ledereen maakt foto's dus ik moet ook wel: zegt die amateur". Misschien worden fo to's nu meer gemaakt uit conventie en confor misme. De onschuldige amateurs vind ik echter nog steeds prima. Ik werd laatst gevraagd een trouwreportage te maken voor een be vriend iemand hier uit de buurt. Dan hoef ik niet met mijn fameuze zonder zelf „literatuur" te maken, stimuleerde hij. Als redacteur van literaire bladen en als ontdekker van auteurs, heeft hij veel betekend. Dit boekje over Slauerhoff is als biografie natuur lijk helemaal niet volledig. C. J. Kelk heeft in de zestiger jaren een veel completer beeld gegeven van het leven van Slauerhoff. Maar Van Wessem schrijft niet vanuit het gevoel volledig te moeten zijn, geen detail over te mogen slaan, maar vanuit een zeer warme, persoonlijke betrokkenheid bij datgene wat Slauerhoff meemaakte. Het is altijd een curieus boek geweest. De merk waardige foto's; die in de BZZTöH-uitgave geluk kig ook zijn opgenomen: Slauerhoff als slanke jon geman in tropisch wit scheepsuniform in het zon licht van Soerabaja. Hij knijpt zijn ogen dicht, voelt zich kennelijk heel ongemakkelijk dat hij op de foto moet, probeert dat te verbergen, door een achteloos haJf leunen, half zitten op een bloembak. Zijn rechterhand nonchalant in de broekzak, maar zijn linkerhand, die hij gespannen heeft gesloten, verraadt het gevoel van onbehagen. Naast deze en andere typerende foto's (zoals die in 1934 in Tan- ger, waar de dichter op een rommelig achtererf is gefotografeerd), bevat het boek nog steeds de an dere „curiosa" uit de eerste uitgave, met name het een en ander uit de literaire nalatenschap van Slauerhoff. Een boek over een belangrijk auteur, die in zijn le ven even avontuurlijk geweest schijnt te zijn als in zijn werk. Het verslag van Van Wessem, heet van de naald, als je dat van een biografie zeggen kunt, blijft van wezenlijk belang in de bibliografie van Slauerhoff. Het is bovendien erg boeiend voor ie der, die iets van Slauerhoff las en wat meer wil we ten. van de wereld waarin hij leefde. Of waaruit hij vluchtte. JAN VERSTAPPEN Jan Molitor „Franz Kafka, zijn tijd en zijn werk" én Constant van Weaaem: „Slauerhoff". Twee herdrukken van BZZToH. tor staat met beide benen op de grond in zijn on derzoek naar Kafka's werk. Hij gaat de biografie van de auteur, zijn familie-verhoudingen na. Hij kent de plaatsen, die een rol speelden in Kafka's leven en met name kent hij Praag en de joodse wijk, waar Kafka gewoond heeft! Molitor brengt met die kennis een heleboel thuis van wat er aan mysterie lijkt te bestaan in de ver halen en romans. De merkwaardige functie en op bouw van het ambtenarenkorps in het vroegere Tsjecho-Slowakije, het feit dat dat land deel uit maakte van de Oostenrijks-Habsburgse Dubbel monarchie, dat alles is rechtstreeks terug te vin den in de verhalen van Kafka, waar het allemaal heel bedacht en symbolisch lijkt. De vreemde ambtenaren, landmeters, gerechtsdienaars, de merkwaardige relaties van dorpelingen met vreem delingen, dat alles heeft een heel concrete werke lijkheid als achtergrond. Molitors boek „Franz Kafka, zijn tijd en zijn werk" is natuurlijk gevolgd door veel andere publikaties, diepgaande studies. Maar daarin is het onderzoek van Molitor toch een ietwat klassiek herkennings punt gebleven, zo lijkt het. Slauerhoffs leven Een soortgelijk kernpunt bestaat ook In de reeks boeken die zijn gewijd aan Slauerhoff, onze ro manschrijver en dichter, die in 1937, na een ge tergd en rusteloos leven vol omzwervingen, in Ne-, derland overleed. Drie jaar later geeft zijn vriend Constant van Wessem de eerste biografie van de auteur. Een klassiek boek voor wie zich heeft ge bogen op de historie van de literatuur tussen de twee wereldoorlogen. Constant van Wessem was op zijn eigen manier zeer actief In het literaire ge beuren. Zonder zelf veel te publiceren, vooral ook stijl aan te komen zet ten. Daar vinden ze hier niks aan. Neen, dat wordt een trouwrepor tage in de stijl zoals die gebruikelijk is in Edam en omgeving". „Het lijkt wel de kruis gang van Christus zoals die in staatsies wordt uitgevoerd. Eerste staatsie: bruid in het ouderlijk huis. Tweede staatsie: bruidegom met bruidsboeket in de hand drukt op de bel. Derde staatsie: bruid en bruidegom etc. Dit worden dan heel gefor maliseerde foto's met daarvan de juiste ver grotingen voor op het dressoir. Anders zou den de bruid en bruide gom er niet gelukkig mee zijn. Zo'n fotoserie is in zo'n geval emotio nele noodzaak gewor den". „Een ander voorbeeld is mijn buurman Klaas: een broodvisser. Hij was nooit verder ge weest dan Antwerpen. Op een dag zei ik: Kom op Klaas, stap in, we gaan naar Parijs. Klaas moest en zou op alle historische plekken worden gefotografeerd: Er zijn van die boeken, die in de wereld van de li teratuur en de studie ervan een zekere faam heb ben, maar nogal onbereikbaar zijn. De student of de geïnteresseerde leek kan in een bibliotheek dan wel een beduimeld exemplaar van een druk uit een ver verleden bemachtigen, terwijl het boek ge noeg kwaliteit, inhoud en zeggingskracht heeft om het meer aandacht en dan ook meer verspreiding te geven. BBZTóH doet daar wat aan met de uitgave van twee van dergelijke studies. Een ervan gaat over Kafka en verscheen bijna dertig jaar terug, zonder ooit herdrukt te zijn, hoewel de belangstelling voor het werk van de auteur van „Het Proces" en „Het Slot" de laatste tientallen jaren alleen maar is toe genomen. Het andere boekje is zelfs veertig jaar oud. Het is een eerste biografie van Slauerhoff, drie jaar na diens dood uitgebracht (uitgeverij Stols in 1940). Over Slauerhoff is intussen weer allerlei biogra fisch materiaal gepubliceerd, in binnen- en buiten land, maar het aardige en het belangrijke van dit boekje van Constant van Wessem is nog steeds niet weg te denken. De studie over Kafka is geschreven door Jan Moli tor (een pseudoniem van Aimè van Santen, die het in 1951 onder deze Nederlandse naam uitgaf), die eigenlijk een eerste poging heeft ondernomen tot ontmythologisering van Kafka's werk. Zijn verhalen en romans waren rommelig en onvolledig uitgege ven In de Jaren vijftig, de uitgever en vaak ook be werker van die Kafka-boeken, Max Brod, had het werk eigenlijk al bij eerste verschijning „geduid", door commentaren en toelichtingen, waarin vooral de metaphysische aspecten en de diepe onder grond van symboliek werdei benadrukt. Jan Moli- dat was een leefbare criminaliteit. Ze hadden een duidelijke begren zing van hoe ver ze gin gen. Nu is het een ze- nuwenbuurt geworden. Zware jongens durven de Zeedijk niet meer op. Dit komt door de hard drugs en de Suri naamse en Chinese on derwereld die daar de heerschappij voeren. Mensen gebruiken hun handen niet meer. Het is trouwens een biolo gische wet-.dat mensen ruimte nodig hebben. Door overbevolking ontstaan veel conflic ten". Limiet „Je hebt altijd bekend gestaan als mensenfo tograaf. Hoe vinden mensen het over het al gemeen om gefotogra feerd te worden? Su- san Sontag heeft het In haar boek: Over foto grafie" over de angst van mensen om op de foto te komen". „Ah bon. Zegt moe Sontag dat? Ik heb dat boek niet gelezen. Ik heb het te druk met fo to's maken. Over dat fotograferen van men sen: ik ga niemand voor aap zetten. Daar ligt mijn limiet niet. Als het achteraf toch ver velend blijkt op de foto, publiceer ik hem niet. Alleen als ik duidelijk in een situatie zit dat ik mensen gemeen vind. zoals de politie tijdens het tijdperk van Van Hall, laat ik dat merken in mijn foto's. Na Van Hall vind ik echter dat de politie zich veel soe peler is gaan opstellen. Dan moet je dat toege ven. vind ik. Het is stom dat sommige mensen altijd maar fas cist blijven roepen". Moed Ed van der Elsken heeft een duidelijk omlijnd beeld van Iets voordat hij aan een reportage gaat beginnen. Hij foto grafeert de nood In de wereld op een dusdani ge manier dat de lezer van het geïllustreerde tijdschrift het vriendelij ke maar daarom niet minder dringende ver zoek krijgt niet alles „als ver van zijn bed" te beschouwen. Een voorbeeld daarvan voor de Eiffeltoren, voor de Notre Dame en voor de Are de Triomp- he. Dan wordt het een soort bezwering van: daar ben ik geweest". Het fotograferen is voor Ed van der Elsken een dagelijks genoegen maar hij moet wel, vindt hij zelf. Hij barst van de energie en met zijn vakkennis probeert hij het allerbeste te doen. „Er gebeuren zo veel fantastische din gen. Daaruit kies ik de dingen waar ik aan toe ben". Zijn grootste ver dienste is misschien dat de gebeurtenis zich voordoet en hij hem vastlegt zonder te kij ken of het nu esthe tisch is of wat dan ook. Zijn foto's zijn momen topnamen. De naam Ed van der Elsken is een begrip geworden. Hij zal de laatste zijn om dat te ontkennen maar tegelijkertijd lijkt hij het niet erg belangrijk te vinden. „In het zweet des aan- schijns moet ik mijn brood verdienen". „Shit. Je denkt toch niet dat ik me nu nog als een hippe tiener ge draag. Ik verander steeds. Het leven be staat uit allerlei fases. Ik ben wijzer geworden, minder agressief. Ik be leef heel veel. Sinds tierv jaar woon ik hier bij Edam. Ik zit hier lie ver dan in de stad waar je steeds wordt afge leid door allerlei onbe nullige dingen". „Steden zijn hyperge- mechaniseerde toe standen waarin verve lende dingen gebeuren. Het wordt afgestraft, zoals ze in de steden leven. Mensen stappen dan hun verwarmde airconditioned kanto ren binnen. Buiten heb ben de mensen meer relatie met hun omge ving. Ik heb aan den lij ve ondervonden hoe ongelooflijk het buiten- gebeuren is. Ik ben vol komen gerevitaliseerd. Tot mijn vijfenveertig ste heb ik in het hartje van Amsterdam ge woond. Vroeger vond ik het fantastisch. Die metropool van rassen trok me aan". „Ik woonde temidden van de penose maar JOSE VAN BREUKELEN Er komt veel „close photography" in het boek voor. Kijk". Ent housiast toont hij een reusachtige lap papier waarop op indrukwek kende wijze de steek- slurf van een doodge wone vlieg Is afge beeld. „Anneke en ik hebben onze eigen paarden, ratten, mui zen. vliegen, vogels, muggen enzovoort twee jaar intensief be- kene en geobserveerd. De seizoenen, de waan zinnige luchten en wol kensituaties. Je kunt rustig stellen dat deze omgeving me bezield heeft. Dit alles was zo belangrijk voor me dat ik daarvoor twee jaar niet op reis ben ge weest. Het is hier een zaam en stil, je komt echt tot rust. Maar nu is het welletjes, binnen kort ga ik weor op reis. Er komt een nieuwe fase in mijn leven. Ik kan hier nu geen vogel meer zien". Ivoren toren „Vind je niet dat ie na het hippietijdperk zoals je hier leeft in een ivo ren toren bent komen te zitten?" Franz Kafka Wat was het uitgangs punt voor „Avonturen op het land"? „Het uitgangspunt was dat op een stukje gras land waar zogenaamd niets te beleven valt zich alle drama's van het leven afspelen. Het kan net zo spannend zijn als een „Baretta"- film. Alles is opgeno men binnen een straal van tien kilometer. Het gaat over mijn eigen erf en alles wat ik daar kan zien. We (Ed en zijn vrouw Anneke) hebben bijvoorbeeld slootwater in een aquarium over gebracht. Wat zich daarin afspeelt aan moorden, achtervolgin gen en overvallen: het lijkt Harlem in New York wel. Er zijn andere dramatische dingen bij als dekkende paarden, keizersneden en de zware winter van '79. Daar heb ik opnamen van, dat lijkt de terug tocht van Napoleon uit Rusland wel". „We hebben gewerkt met een elektronenmi croscoop. .Het is on voorstelbaar wat voor een schitterende struc turen je daaronder ziet.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23