Argentijnse economie duidelijk in de lift Beurs uan Amsterdam Saoedi Arabië verstrekt krediet aan Turkije General-Dynamics ontwikkelt straaljager type F-16met nieuwe motor Inflatie in Europa stijgt ,EEN INFLATIE VAN 150 PROCENT; JE LEERT ER MEE LEVEN" Resultaten Wereldhave in eerste kwartaal gelijk - ECONOMIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 MEI 1960 PAGINA 15 ANKARA - Premier Suleyman Demlrel van Turkije heeft meegedeeld dat Saoedi Arabië Turkije een krediet zal verstrek ken van 250 miljoen dollar. De Turkse radio heeft bericht dat volgens Demirel de procedure voor de overboeking met het bedrag spoedig voltooid zal worden. Adviseur Turgut Ozal van premier Demirel is maandag begonnen aan een reis naar het Midden-Oosten. Op zijn programma staan be zoeken aan Qatar en Saoedi Arabië. Op 15 april hebben de 24 landen van de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) besloten om Tur kije financiële hulp te verstrekken voor in totaal 1,16 miljard dollar. ST LOUIS - General Dynamics Corporation ontwikkelt een straaljager van het type F-16 met een motor uit eigen huis van het type J-79. De nieuwe straaljager is bestemd voor landen die een moderne straaljager willen aanschaffen die niet hoeft te vol doen aan de hoge normen van de F-16 die is uitgerust met motoren van Pratt and Whit ney van het type F-100, zo heeft topman Da vid Lewis op de jaarvergadering van Gene ral Dynamics Corporation meegedeeld. Electric heeft nu 164 straaljagers van het type F-16 die zijn vervaardigd in haar vestigingen in de VS en West-Europa, afgeleverd aan de VS, België, Denemarken, Nederland, Noorwe gen en Israël. Van deze landen overwegen er reeds enkele om toestellen bij te bestellen. De nieuwe F-16 wordt ontwikkeld in de vesti ging van General Dynamics in Fort Worth. In het eerste kwartaal van dit jaar heeft het con cern, dat zich ook bezig houdt met scheeps bouw en telecommunicatie-apparatuur, een winst geboekt van 36,3 miljoen dollar, 23 pro cent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. BRUSSEL In alle landen van de EG zijn de eerste drie maanden van dit jaar de prijzen sneller gestegen dan in het eer ste kwartaal van vorig jaar. De inflatie neemt dus duidelijk toe. In de gemeen schap als geheel stegen de prijzen met 4,2 procent, tegen 3 procent in het eerste kwartaal van vorig jaar. Een en ander is uitgerekend door het Europees bureau voor de statistiek. De prijsontwikkelingen in de negen EG-lan- den lopen, gemeten over een jaar, sterk uit een. In Duitsland en de Benelux lag de infla tie tussen maart vorig jaar en dezelfde maand dit jaar rond de zes procent. In Frankrijk, Denemarken en Ierland tussen de 13 en 15 procent, in het Verenigd Koninkrijk en Italië ongeveer 20 procent. Veel koersen in reactie AMSTERDAM, vrijdag Op de Amsterdamse effectenbeurs zijn vrijdag veel koersen wat gedaald. De onverwachte ver hoging van het disconto had op de obligatiemarkt lagere koersen tot gevolg waarbij verliezen werden geleden op lopend tot omstreeks 40 cent. In de aandelensector gingen de noteringen eveneens laag. De belangstelling on ken te doen was, mede gezien het lange weekeinde, niet groot. Tegen de koers van 100 pet stond vandaag de inschrijving open op 150 min 10,5 pet obligaties ten laste van de Ne derlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden. De looptijd van deze lening is 15 iaar. De belangstelling voor de lening werd behoorlijk ge noemd. Van de internationale aande len boekten Unilever en Hoog ovens het grootste verlies. Bei de fondsen lagen ƒ0,70 lager in de markt. Aandelen Kon. Olie openden ƒ0,50 lager op 152,10, een reactie die be perkt bleef doordat de" prijs van de Amerikaanse dollar met ongeveer een cent naai boven ging tot circa 2 gulden. In de scheepvaartsector moest Van Ommeren f 2 terug tot ƒ244 en Nedlloyd verloor ruim 1 op 86. Van de bankaandelen verloor de ABN 3 op 302 terwijl de NMB een gulden achteruit moest tot ƒ213. Aandelen AMRO bank noteerden ruim een gulden lager op 62,20. Van de hypotheekbanken was de Friesch Groningsche Hypo theekbank fractioneel hoger op ruim ƒ69 terwijl de koers van de aandelen Westland-U- trecht Hypotheekbank met 2 daalden tot 255. De bouwaandelen gaven een verdeelde stemming te zien. Aandelen Bos Kalis noteerden vriiwel onveranderd op circa ƒ90, terwijl de koersen van Volker-Stevin en Hollandsche Beton. Groep ruim f 1 terug moesten tot krap 60 en circa 76. Van de uitgeversaandelen was Elsevier-NDU een gulden hoger op 204, terwijl aande len VNÜ enkele dubbeltjes te rug moesten tot iets onder de 90. Van de verzekeringsaan delen verloor Ennia bij de ope ning van de beurs ƒ1,50 op ƒ130,50 en ging de notering van Nationale Nederlanden I met ƒ0,30 naar beneden tot ƒ116,20. Aandelen AMEV no teerden ƒ0,80 onder het ni veau van donderdagmiddag op Daggeld omhoog AMSTERDAM - Het tarief voor daggeld is gisteren met een half procent verhoogd tot 11,75 pet. Deze maatregel is genomen in navolging van de verhoging van de discontota rieven met een half procent. POELDIJK „Westland Noord" vrij dag, 2 mei 1980. Tomaten A: 1500-1650; B: 1520- 1590; C: 1480-1560; CC: 1300-1380; Vleestomaten B: 1480-1530; BB: 1520-1610; BBB: 1650-1720; BBBB: 1660; Aubergines 500: 260; 400: 270- 285; 300: 330-390; 225: 345-365; 175: 370-390; 100: 375-400; Bloemkool 5: 350-395; 6: 285-380; 8: 220-300; 10: 185-240; 12: 165-290; 15: 135; Kom kommers I 91: 126-128; 76: 121-124; 61: 103-110; 51: 90-94; 41: 78-80; 36: 63-67; 31: 48-53; 26: 41-57; krom kg.: 64-66; grof stek: 48-56; Sla: 18.5- 39.5; Pepers groen: 970-1180; rood: 1780; Andijvie: 130-225; Spinazie: 46- 66; Postelein: 111-135; Prinsessebo- nen: 1370-1580; Snijbonen: 550-800; Ice-bergsla: 107-118; Rabarber 25- 31; Prei: 30-53; Raapstelen: 25-34; Selderij: 21-48; Krulpeterselie: 27-42; Radijs (kl.): 41-47; (gr.): 71-90; Cour gettes: 104-126; Frankethaler: 4880; olden Japan: 840-970; June blood: kaasmarkt alkmaar ALKMAAR - 02/05 Aanvoer 30.832 k Comml»aJenoterlng«n In guldens per kg: I brtekseda/nmer 5.62, middelbare 5,67 C^AJdM v „Onder het nieuwe regime groeit in elk geval het graan sneller", zeggen sommige Argentij nen met een lichte ondertoon van spot. Dat is natuurlijk niet waar. Feit is wel, dat zelfs de te genstanders van de militaire junta grif erkennen dat het met Argentinië's economie in ieder geval weer de goe de kant op gaat. Onze verslaggever Jan Bartelds was in Latijn-Amerika en kreeg de kans om even in Argentinië rond te kijken. De inflatie is vooral merkbaar op het platteland BUENOS AIRES Het is altijd al moeiljk om te begrijpen, hoe de eco nomie van een land precies in elkaar steekt. Maar wie zich in die van Ar gentinië probeert te verdiepen, ont dekt al spoedig dat hij de moed maar beter kan opgeven. De toestan den daar zijn, naar Europese maat staven, zo ingewikkeld, dat je blijk baar Argentijn moet zijn om er nog iets van te begrijpen. En zelfs dan blijft het moeilijk. Het land heeft zich in de afgelopen vier jaar wonderbaarlijk snel weten te herstellen van het in 1976 nog bij na onafwendbaar lijkende econo misch bankroet. Terwijl in het begin van dat jaar de deviezenreserve nog maar veertig miljoen gulden be droeg, zodat het land bijna niet meer aan zijn internationale financiële verplichtingen kon voldoen en er bijna geen bank of land ter wereld bereid kon worden gevonden om nog krediet te verschaffen, is de situatie thans volkomen anders. Argentinië is weer volop kredietwaardig gewor den en bankiers staan bijna in de rij om geld naar het land te mogen brengen voor nieuwe investeringpro jecten. Argentinië's succesvolle economische comeback wordt, nationaal en interna tionaal, vrijwel volledig toegeschreven aan de minister van economische za ken, José Alfredo Martinez de Hoz. Hij haalde op 2 april 1976 een forse streep door een groot aantal niet op elkaar af gestemde, maatregelen van zijn voor gangers en presenteerde een econo misch beleidsplan, dat nu eens wèl een visie ontplooide voor de lange termijn. Aan de overdreven staatsbemoeienis met dat deel van het bedrijfsleven dat terwille van de werkgelegenheid kunstmatig in stand werd gehouden, zou een einde worden gemaakt. De na tuur en de wereldmarkten hielpen de minister een handje. Een paar goede oogsten en uitstekende prijzen voor graan en vlees, de twee belangrijkste exportprodukten van Argentinië, brachten genoeg geld in het laatje om snel bijna alle economische problemen uit het verleden te kunnen vergeten. Behalve de inflatie. Die bleef toren hoog, want in de bestrijding daarvan faalden De Hoz en zijn medewerkers tot nu toe volkomen. de bakker, de slager en de kruidenier wordt er afgehaald. En liefst zo kort mogelijk tevoren. Elke dag rente telt. Manipuleren Schouderophalend „Een geldontwaarding van 150 procent per jaar is soms wat lastig. Maar acht, je leert er mee leven. We komen er wel doorheen", aldus veel Argentijnen, die schouderophalend voorbij gaan aan het grootste probleem waarmee hun land al vele jaren heeft te kampen. „Al jaren lang hebben we niet anders meege maakt, dan dat we met ons geld steeds minder konden doen. Het is niet goed, maar je went er aan", zegt in Buenos Aires de 47-jarige bankdirecteur en re- gerings-adviseur dr. Jose Maria Dagni- no Pastore. In 1974 bereikte het werkelijk besteed baar inkomen van de „modale" Argen- bergafwaarts. In 1976, het jaar van de militaire staatsgreep, steeg de inflatie tot 900 procent. Het jaar daarop werd het weer iets beter: 350 procent. On danks het intussen opgetreden econo misch herstel werden 1978 en 1979 af gesloten met een nog onduldbaar hoog inflatiecijfer van 150 procent. De in Nederland inmiddels beruchte prijscompensatie, die Argentinië ook kent, heeft de geldontwaarding in de afgelopen jaren niet kunnen bijhouden. Hetgeen ertoe leidde, dat elke zichzelf respecterende Argentijn allerlei kunst grepen ging toepassen om zijn persoonr lijke schade zoveel mogelijk te beper ken. De banken geven op spaartegoe den rentes van tientallen procenten per maand en bieden daarin bovendien zo sterk tegen elkaar op, dat het een na tionale sport is geworden te trachten daarvan maximaal te profiteren. Spaar geld en salaris verhuizen van de ene bank naar de andere en blijven alleen maar op een rekening staan, zolang er geen andere bank is gevonden die een nog hogere rente betaalt. Alleen wat absoluut nodig is voor het betalen van En het bedrijfsleven doet lustig aan dit rentespelletje mee. Noodgedwongen meestal, omdat het de enige manier is om de inflatie te omzeilen, aan het eind van het jaar net quitte te draaien of nog een klein winstje over te houden. Bo vendien; het manipuleren, speculeren, sjoemelen en sjacheren zit elke recht geaarde Argentijn in het bloed. En zelfs de moderne manager verloochent zijn natuur niet. Dus speelt ook hij met geld, in plaats van het voor zijn bedrijf en voor zijn land te laten werken. Minister De Hoz van Economische Za ken wil er alles aan doen, om aan dit fenomeen een einde te maken. „Velen van ons volk leven nog bij de dag. Het wordt tijd dat ze leren plannen maken voor de toekomst en die dan ook uit voeren. En ons daardoor helpen de eco nomie en de welvaart naar een hoger peil te brengen", is ongeveer zijn me ning. Pastore onderschrijft die visie. „Ons land is het Brazilië van de toekomst", zegt hij met kennelijke waardering voor Argentinië's noorderburen. „We hebben onmetelijke rijkdommen. Onze energie-voorziening kunnen we, zelfs als de economie een forse groei zou vertonen, zelf verzorgen. Nu al voor zien we voor meer dan negentig pro cent in onze eigen oliebehoefte. We hebben aardgas. We hebben voldoende uranium in de eigen bodem om elektri citeit door middel van atoomkracht te kunnen opwekken. We hebben water dat ons niet alleen energie kan opleve ren, maar dat ook een deel van onze transportproblemen kan oplossen en voor bevloeiing van onze gronden kan worden gebruikt." Onderwijs Maar er is meer; het onderwijs zal op een hoger plan moeten worden ge bracht, want na de lagere school is er Minister De Hoz: „Krachtige aan pak". onvoldoende gelegenheid tot het volgen van kwalitatief goed voortgezet onder wijs. Er is een groot gebrek aan leer krachten die in staat zijn moderne ont wikkelingen, vooral op technisch en wiskundig gebied, tijdig aan de op groeiende generatie door te geven. Ook de arbeidsprocessen in de bedrij ven moeten worden aangepast. De pro- duktiveit moet worden opgevoerd. Daar waar dat mogelijk is zal de com puter zijn intrede doen. Misschien zal dat het werkloosheidspercentage, eind vorig jaar weinig meer dan een half procent van de werkende bevolking, iets doen toenemen. Maar dat geeft an dere bedrijven de kans om eindelijk de werknemers aan te stellen, die ze tot nu toe door de overspannen arbeids markt gewoon niet konden krijgen. Jorge Horacio Kogan, directielid van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij Aerolineas Argentinas en directeur van het Nationaal Vervoersplan is al druk doende, in het kader van het „Natio naal Plan" het snoeimes te hanteren. Zo zullen de havens worden gemoder niseerd en onder meer geschikt ge maakt voor containerschepen. Ze moe ten dieper worden, net als veel binnen landse waterwegen, om het nuttig laad vermogen van de boten optimaal te kunnen gebruiken. De infrastructuur in die delen van het binnenland die nu nog slecht toegankeljk zijn moet wór den verbeterd. Dat betekent meer vliegvelden, nieuwe wegen, nieuwe railverbindingen. Voor een optimaal gebruik van Argentinië's bodemschat ten, olie en aardgas, zal het pijpleidin- gennet drastisch moeten worden ver groot. Tenslotte zal de zeevisserij, die nu ondanks de rijkdom aan zeevoedsel van de kustwateren haast niets voor stelt, een forse impuls moeten krijgen. Duidelijk is dat het „Nationaal Plan" diep zal ingrijpen in de staatsbedrijven met elkaar verantwoordelijk voor 42 procent van de landelijke productie en het ambtenarenapparaat. Het valt daarom te verwachten, dat de meeste Argentijnen aan die volstrekt niet bij hun volksaard passende rationele en pragmatische aanpak vé sche problemen moeten DEN HAAG - De resultaten van NV Beleggingsmaat schappij Werelhave per aan deel zijn in het eerste kwar taal van 1980, ondanks de uitbreiding van het uitstaan de aandelenkapitaal met 25 pet in 1979, tenminste gelijk geweest aan die in dezelfde periode van 1979, zo heeft de directie in de jaarvergade ring medegedeeld. Wereldhave gaat voorts haar huidige belangen in de V.S. bundelen in haar Amerikaan dochtermaatschappij West World Holding Inc., die ook voor deelneming door derden zal worden opengesteld. West World Holding is opgezet als een Real Estate Investment Trust (R.E.I.T.), waardoor vrij stelling van vennootschapsbe lasting wordt verkregen. In to taal zullen in eerste instantie 6.500 aandelen worden ge plaatst tegen 10.000 dollar per stuk. Aandeelhouders van Wereldhave worden in de ge legenheid gesteld tot voorin schrijving. De beleggingen van Wereld have in de V.S. zullen door deze en eventueel volgende emissies niet verminderen. De opbrengsten van bij derden ge plaatste aandelen zullen door West World Holding in hun geheel worden bestemd voor uitbreiding van de Ameri kaanse beleggingen. Door derden de mogelijkheid te geven in West World Hol ding deel te nemen wordt de nodige verbreding van de ba sis voor verdere penetratie in de Amerikaanse onroerend goedmarkt bereikt en een goe de fiscale opzet mogelijk ge maakt, zo meent Wereldhave. VAN DER GIESSEN Van der Giessen-de Noord NV zal haar resultaten over 1979 met een vertraging van enkele we ken publiceren omdat volgens de raad van bestuur bepaalde financiële maatregelen van de overheid om technische rede nen niet geheel tijdig konden worden afgewikkeld. V/H G. KEY NV Hout handel voorheen G.Key stelt voor het dividend op de gewo ne aandelen te verlagen van 15 tot 12 pet en op de cumula tief preferente aandelen van 7,8 tot 7,2 pet. De omzet steeg vorig jaar van f 65 tot f 67 min maar de winst na belastingen daalde van f 0,8 tot f 0,5 min, aldus het bedrijf. Het resultaat is vorig jaar nadelig beinvloed door de lange winterperiode, alsmede door belangrijk hoge re rentelasten. De jaarvergade ring is op 19 juni. SHELL Op dinsdag 20 mei voorbeurs zal de Koninklijke-Shell Groep de fi nanciële resultaten over het eerste kwartaal bekend maken. ARM NV Amsterdamse Rijtuigmaatschappij (ARM) stelt voor over 1979 een onver anderd dividend uit te keren van 16 pet in contanten. De geconsolideerde winst na ven nootschapsbelasting is met 8 pet gestegen van f 4,5 tot f 4,8 min. De nettowinst per aan deel van f 100 steeg van f 55,70 tot f 60,08, aldus het bedrijf. hoofdfondsen Slotkoor» Slotkoor» 68.30 67.80 302Ó0 300.50 Slotkoor* Slotkoor* 152-10 152.30 overige aandelen Slotkoor* Slotkoor* Slotkoor* Slotkoor* 181 !Ó0 Blydenst C Bols Borsumlj W Schev. Expl HVA-^tyen coi obligaties beurs van New York Chrysler buitenlands geld (Prijs In guldens) Belgische Ir. (100) Griekse drochme (tOO)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15