Engeland veroorzaakt crisis in ^cidóc SouAont Q Lastello bv. loofdstad rerwacht dag :onder rumoer Dr. Zijlstra ziet wat lichtpuntjes FNV wil gevolgen van loonmaa tregel inhalen Meubelfabriek tóf Oistervvijk toonaangevend in eiken op KONINGINNEDAG woensdag 30 april GESLOTEN discotheek u.s.m. IJZEREN MAGGIE WEIGERT MEER TE BETALEN Dinsdag 29 april 1980, 70e Jaargang no. 21643 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De winter die een zomer was De nieuwe serie „De winter die een zomer was" om 20.27 op Ned. II en om 22.25 „Twee geloven op één kussen". Op Ned. I om 21.55 „Den Haag vandaag" en om 22.10 de docu mentaire „Het Hoofd van Ne derland" over de officiële af beeldingen van de koningin. Aanhoudend koel Aanhoudend koel en mogelijk een bui. Kans op wat zon. Zon op 06.09, onder 21.03 uur. Hoogwater Schev. 04.12 en 16.26 uur, laagwater 12.08 en 00.23uur. ADVERTENTIE zijn onze kantoren de gehele dag Directie Leidse Courant Voor bouw en interieur: \V. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 "Keukens open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen Grote schade door Alphense jeugdbende ALPHEN AAN DEN RIJN Een groep jongeren, die zich 'Hells Bengels' noemt, heeft in Alphen op diverse plaatsen grote vernielingen aangericht. De schade be draagt vele duizenden gul dens. In de Bonifatiusschool klom men de knapen door een toile- traampjer naar binnen. Aldaar werd bier gestolen. De flesjes werden op net schoolplein ka pot gegooid. Een geparkeerde auto moest het tevens ontgel den. De jongeren hebben aan zienlijke schade aangericht door over het dak van de wa gen te wandelen. Vele ruiten van de Ichtius-mavo werden ingegooid evenals een aantal T.L.-buizen. De schade be draagt ongeveer zesduizend gulden. Voorts werden ruiten vernield van een aannemings bedrijf, bij drie bouwketen en bij een bandenbedrijf. ADVERTENTIE jwwnsdag30aprij in Pleyn '68 Hazerswoude Aanvang 20.30 uur ■■■BH .(Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) LUXEMBURG „Een slechte dag voor Europa". Zo kenschetste premier Van Agt gisteravond laat het feit, dat de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap er ondanks zo'n twaalf uur vergaderen, weer niet in geslaagd waren een oplossing te vinden voor het Britse probleem. De reden daar van was, dat premier Thatcher „te weinig inschikkelijk" was geweest ten aanzien van de voorstellen, die met name West Duitsland en Neder land hadden gedaan om de bijdrage van Groot Brittannië aan de Gemeen schap omlaag te brengen, aldus pre mier Van Agt. De weigering van mevrouw Thatcher heeft nog niet geleid tot een breuk. Afgesproken is dat voorzitter Cossiga (Italië) van de Europese Raad zijn pogingen zal voortzetten om de par tijen tot elkaar te brengen. Daartoe zal hij on der meer een rondreis maken langs de diverse hoofdsteden. Premier Van Agt toonde zich lich telijk optimistisch over de mogelijkheid dat er over zes weken, tijdens de volgende Europese Raad, in Venetië, wel een oplossing zal worden gevonden. „De voorzitter kan dan voortbouwen met de stenen, die hier zijn aangedragen". Een direct gevolg van het voortduren van de impasse, is dat het accoord over de landbouw prijzen, dat zondagnacht met veel moeite was bereikt door de betreffende ministers, die spe ciaal hiervoor ook naar Luxemburg waren op getrommeld, voorlopig van de baan is. De En gelsen waren daarmee alleen accoord gegaan onder voorwaarde dat het probleem van hun bijdrage aan de Gemeenschap („lusten en las ten") zou worden opgelost De zaak van de landbouwprijzen is nu terugverwezen naar de Landbouwraad, die met een nieuw voorstel moet komen. Het nu verworpen accoord hield in een gemid delde verhoging voor alle producten met 4,5 procent, wat bijvoorbeeld het inkomen van de Nederlandse boer aanzienlijk verhoogd zou hebben. (zie verder pagina 7) Leeuwen springen in klaslokaal DEVIZES Honderden kinderen heb ben gisteren in het Britse Devizes ij lings de school moeten verlaten omdat twee leeuwen door de ramen naar bin nen waren gesprongen. De dieren ble ken te zijn ontsnapt uit een circus in de buurt. Scherpschutters van de politie hielden de zaken in de gaten, terwijl het circuspersoneel de dieren in een kooi probeerde te lokken. Dat lukte ook na negentig minuten. „Wij werden geconfronteerd met twee verwarde leeuwen en een heleboel opgewonden kinderen. Gelukkig bleken de leeuwen in het klaslokaal heel tevreden te zijn", aldus een politieman. Toon Hermans voorlopig uitgezongen AMSTERDAM Toon Hermans heeft zijn stembanden overbelast en moet voorlopig stoppen met zijn one-man- show. Hierdoor komen alle voorstellin gen van dit seizoen te vervallen. Hermans, die de afgelopen weken al last van zijn stembanden had en in Eindhoven voortijdig de show moest afbreken, wil tot september rust ne men. De cabaretier is ten slotte op ad vies van zijn arts gestopt, nadat hij het in Hilversum nog enkele malen had ge probeerd. Kinderen willen journaal zelf presenteren UTRECHT Het kinderbe- stuur van het comité Kin dervuist vindt dat het jeugd journaal door kinderen moet worden gemaakt en gepre senteerd. Kindervuist is dan ook kwaad op de NOS die in een advertentie volwassenen heeft opgeroepen om te solli citeren naar een baan bij het jeugdjournaal. De NOS heeft inmiddels een gepeperde brief ontavngen van de kin deren. Aanslag op Ghotbzadeh mislukt KOEWEIT De Iraanse minister van buiten landse zaken, Ghotbzadeh, die momenteel een be zoek brengt aan Koeweit, is ontsnapt aan een moordaanslag. Dit heeft het nieuwsagentschap van Koeweit bekend gemaakt, zonder verdere bij zonderheden te geven. Gothbzadeh maakt een rondreis langs een aantal Arabische landen. De reizend „officier van justitie" ayatollah Khalk- hali heeft er zijn verbazing over uitgesproken, dat twintig Amerikaanse helikopters en ruim achttien vliegtuigen zo'n 1500 km Iraans gebied konden binnendringen en dat Amerikaanse soldaten stel lingen konden betrekken zonder dat Iraanse luchtmacht daarvan op de hoogte was. Hij eist een diepgaand onderzoek. Vijf, tijdens de mislukte reddingsactie in Iran ge wonde Amerikaanse militairen hebben president Carter verzekerd, dat zij, „als het moet" weer zou den gaan. (Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De FNV-bonden hebben gister middag: in de Federatieraad nog eens afgesproken dat zij bij het afsluiten van cao's ernaar zullen stre ven in de contracten opgenomen te krijgen dat aan het eind van dit jaar de volledige automatische prijscompensatie in ere wordt hersteld. Tevens wil len de bonden komend jaar zoveel mogelijk inhalen van wat er dit jaar als gevolg van de loonmaatregel bij is ingeschoten. Hierdoor wordt het noodzakelijk, dat de nu af te sluiten cao-contracten een looptijd van langer dan een jaar krijgen, zodat zij doorlopen tot in een deel van 1981. Sommige werkgevers, waarmee tot dusver oriënterende ge sprekken zijn gevoerd, houden de boot af, anderen bieden wel openingen. Over enkele weken gaan de bonden hun eerste on- derhandelingservanngen uitwisselen om dan een gezamenlijk beleid uit te stippelen. FNV-voorzitter Wim Kok zei gisteren, dat geen genoegen zal worden genomen met het verbinden van een maximum aan de prijscompensatie, zoals door enkele werk gevers is voorgesteld. Die prijscompensatie is toch al ontoerei kend om de koopkracht te handhaven en de Nederlandse Bank en het Centraal Planbureau mogen dan somber doen over de economische situatie -geen groei in 1980- tal van jaarverslagen van ondernemingen geven volgens I'ok een heel wat rooskleu riger beeld. En als dan door het Planbureau berekend wordt dat de modale werknemer er dit jaar 1 procent op achteruit gaat in koopkracht en de modale ambtenaar 2,5 a 3 procent -de FNV berekeningen komen ongunstiger uit- dan kan er van beknibbe- lenop de prijscompensatie geen sprake zijn, aldus Kok. Jcersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ■dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. ^TW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Jmenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Hemmingway 's caféhouder overleden VENETIE De beroemdste caféhouder van Italië, Giusep pe Cipriani, is zondag op 80-ja- rige leeftijd in Venetië overle den. De Amerikaanse schrij ver Ernest Hemingway heeft hem in zijn roman „Across the River and into the Trees" om schreven als „de man, die de dorst van de wereld heeft ge lest". Met Hemingway behoor den vele vooraanstaande men sen uit de internationale kun stenaarswereld tot de gasten van „Harry's Bar", die Cipria ni in 1931 met geleend geld had geopend. I koningin die morgen haar verjaardag fcrt als prinses Juliana. rok mr. Pieter van Vollenhoven viert mor en zijn verjaardag. Vanmorgen presen teerde hij tussen 7 en 8 uur het radiopr- |amma ,,Een goede morgen met..." ISTERDAM Aan de vooravond van het af- len van koningin Juliana en de inhuldiging koningin Beatrix in Amsterdam ziet het er ir uit dat de hoofdstad een ongestoorde .tdag tegemoet gaat. Weliswaar hebben kra- igroepen een grote actiedag aangekondigd, ar tot een treffen met de politie zal het naar wachting niet komen. De feestelijkheden zul- n door de krakers niet verstoord worden en de >litie zal de activiteiten van de krakers niet ver- nderen. Amsterdam is immers volgens 77 pro- ent van de Nederlanders zo blijkt uit een IPO-enquête de stad waar de inhuldiging an de nieuwe koningin thuishoort, verigens wordt geen enkel risico genömen. uizenden politiemensen hebben een ijzeren ng gelegd rond het centrum van de hoofdstad i de plaats van de feestelijkheden: Koninklijk aleis, Nieuwe Kerk en Dam, waar vanaf half tier. aorgenochtend erewachten van studentenweer- aarheid, mariniers en andere militairen de ko- inklijke gasten verwelkomen. Om tien uur vindt e troonsafstand plaats, om elf uur verschijnen e afgetreden en de nieuwe koningin op het bor es van het paleis en om drie uur begint de in- uldigingsplechtighe'rd in de Nieuwe Kerk. !ie verder over de sfeer in Amsterdam pagina De uit Cuba afkomstige vluchteling Benito Ya- nez met zijn pasgebo ren zoon op het haven hoofd van Key West (Florida VS). Samen met zijn vrouw kon hij vanuit Cuba Florida be reiken op de vissers boot op de achter grond. De baby werd aan boord geboren. Als gevolg van de zeer gro te toevloed van vluch telingen in Florida is de noodtoestand uitgeroe pen in Key West, Miami en omstreken. De over heid van Florida heeft een beroep gedaan op de centrale regering in Washington om bij stand te verlenen voor de naar schatting 3500 Cubaanse vluchtelingen die al in de staat zijn aangekomen. Intussen ontbreekt nog ieder spoor van de vele vluchtelingen, die in het weekeinde op zee zijn overvallen door een storm, die gewoed heeft in de straat tus sen Cuba en Florida. AMSTERDAM Ondanks concurrentiepositie van het stra dat hij (nog) niet twij- perkt bleef tot 4,2 procent en kort van de overheid een de sombere geluiden die dr. bedrijfsleven heeft zich on- felt aan de mogelijkheid tot dat de export zelfs sterker grote bijdrage zou zijn tot J. Zijlstra, president van de voldoende hersteld", vindt economnisch en financieel groeide dan de wereldhan- herstel van het financiële en Nederlandsche Bank (ook hij toch dat de toekomst er herstel. „Maar de tijd gaat del. Daartegenover stelt hij economische evenwicht, dit jaar weer) laat horen iets rooskleuriger uitziet. wel dringen". Positief noemt dan weer dat het terugbren- over 's-lands economie „De In zijn jaarverslag zegt Zijl- hij het dat de inflatie be- gen van het financieringste- (Zie verder pag 19) Op de vlucht geboren circusleeuwen. door het raam naar bin- Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur num mer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1