Oefeningen waren succes; merkelijkheid werd mislukking GOED PITTIG. NIET ZO SCHERP BRANDARIS.0MDKME GOED ZWAAR IS. HARLY'S ANGELS" IN IRAANSE WOESTIJN •JaT* Europa weinig geneigd tot solidariteit met VS Honderden Cubaanse vluchtelingen in noodweer verdronken 1TAATSGREEP IN IRAK TEN STELLIGSTE ONTKEND Moeizame zege van Kennedy in Michigan Waar 'n CitroënVisa je met één volle tank al niet kan brengen. ^IITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1980 PAGINA 9 fa 'ir »e tf.inS 7jw'j l( (Van onze correspondent Dick Toet) inlHINGTON Tenminste 20 keer was fbevrijdingsoperatie" perfect verlopen, swaar gebeurde die repetities in de gro- >aioulmeerwoestijn ten westen van Salt City, maar het vertrouwen was flink teid. De 21ste keer ging het mis, dit- in de grote zoutwoestijn ten zuid-oos- 7 c ran Teheran, waar domme materiaal- glorie vervormde tot diepe verslagen- Zes helikopters, een transportvliegtuig :ht doden bleven in de woestijn achter, elitekorps van commandant kolonel les Beckwith, dat wel wordt aangeduid Charly's Angels" keerde terug, zonder telden. Ie br jrt na de bezetting van de Amerikaanse e ssade in Teheran, bijna een half jaar gele- was de speciale training in het diepste ge in Fort Bragg (Noord-Carolina) begonnen, groep van enkele honderden speciaal gere- erde militairen van alle Amerikaanse smachtonderdelen („die als het zou moeten ïjev uit het Kremlin kunnen halen") richt- rh aanvankelijk daar vooral op de moge- se d "d om Per helikopter op de bezette ambas- *>neer te strijken. Later werd dit plan gewij- kreeg de uiteindelijke operatie gestalte, de helikopters in de bergen vlak buiten ran zouden worden achtergelaten en van- ar v uit met voertuigen naar de ambassade zou pan en gereden. De bevrijding van de gegijzel- werd niet als het grootste probleem be- jwd. Via handlangers in Teheran was men i Verenigde Staten volledig op de hoogte ster momenten gedurende de nacht, waarop Waking van de ambassade minimaal was. aantal is onbekend, maar vaststaat dat de Ite maanden Amerikaanse commando's in zijn binnengeglipt en van binnen uit be- ijke gegevens hebben doorgespeeld. Zij en ook een rol hebben moeten spelen bij de ndelijke bevrijdingsaktie. meest riskante onderdeel van de operatie, 6 ondermeer defensieminister Harold rn, was de eerste fase. Hoe hou je een der- c plan geheim en hoe krijg je vervolgens toch niet onaanzienlijke luchtvloot onbe- Idag last 1 bij c Leden van een Iraanse bergingsploeg, die opereren in het woestijngedeelte v Amerikaanse commandoraid ter bevrijding van de de gegijzelden in Teheran, is, wuiven enthousiast naar een overvliegend Iraans transporttoestel. spied Iran binnen? De eerste fase liep in ieder geval gesmeerd. Met het risico van latere fru straties werd de wereld op geraffineerde wijze zand in de ogen gestrooid. Op 11 april nam president Carter het besluit tot de bevrijdingsaktie. Belangrijke aanleiding was de als „krankzinnig" bestempelde beschuldi ging van de ayatollah Khomeiny, dat Amerika de hand had in de dreiging van Irak om het buurland binnen te vallen en dat de gijzelaars zouden worden gedood als Irak die bedreiging uit zou voeren. Vanaf die datum hebben Car ters uitlatingen voortdurend in het teken van de versluiering gestaan. Zijn krachtiger taal ten aanzien van Iran leek er uitsluitend op gericht de druk op Iran en de tot dan toe weinig toe schietelijke bondgenoten te vergroten. De aan dacht werd gericht op een mogelijke militaire blokkade als Iran binnen een bepaalde termijn (waarvan de juiste datum erg vaag bleef) geen stap in de goede richting zou hebben gezet. Zijn aankondiging op 18 april dat geen Amerikanen meer naar Iran mochten reizen vergezeld van de suggestie dat de media hun mensen maar liever terug moesten halen, leek te passen in de nieuwe merendeels symbolische maatregelen tegen Iran. De werkelijke opzet was zo min mo gelijk Amerikanen in Iran te hebben als de o- peratie zou plaats hebben. Het bezoek van de moeder van een van de gegijzelden aan Iran werd in het Witte Huis dan ook met een voor buitenstaanders op dat moment onbegrijpelijke bezorgdheid gade geslagen. De door de EG-lan- den genomen besluiten, waarbij 17 mei als ulti matum werd gesteld voor zwaardere Europese sancties, speelde de misleidingstaktiek volledig in de kaart. Amerikaanse akties zouden in ie der geval tot die 17e mei uitblijven, aldus de al gemene opinie. Aan de Amerikaanse pers wer den opzettelijk berichten doorgespeeld over grote bezwaren in Carters eigen staf tegen mili taire aktie. De werkzaamheden van de presi dent rond het uur "U" waren niet van normaal te onderscheiden, maar tijdens elke kleine on derbreking snelde Carter naar zijn bureau om de laatste ontwikkelingen te vernemen. De trip van de acht helikopers vanaf het in de Arabische zee gelegen vliegdekschip Nimitz naar het eindpunt van de eerste fase in de woestijn bij het stadje Tabas (bijna 800 km.) verliep onbespied, zij het niet zonder proble men. Een helikopter kreeg pech, moest landen en werd ergens ten zuiden van Tabas in de woestijn achtergelaten. De bemanning werd door een andere helikopter opgepikt. Een twee de helikopter kreeg navigatieproblemen in een zandstorm en keerde terug naar de Nimitz. Nog verliep de operatie volgens plan, omdat op het laatste moment was besloten niet een, maar twee reservehelikopters mee te nemen. Het noodlot slaat echter onbarmhartig toe als ter plaatse ook een derde helikopter een storing in het hydraulisch systeem krijgt en niet meer kan opstijgen. De dienstdoende commandant durfde het met vijf helikopters niet aan. Via een boven Iran cirkelend verbindingsvliegtuig adviseerde hij het hoofdkwartier in Washington de operatie te staken. Carter, gesteund door de defensietop, heeft weinig tijd nodig. Hij volgt het advies op. De botsing van een heikopter met een van de transportvliegtuigen bij het vertrek geeft de mislukte aktie nog een extra bizar tintje. Acht doden blijven in de smeulende vliegtuigen ach ter. Van onze speciale ever Rik in 't Hout) BURG Ondanks ie, persoonlijke brie van de inmiddels afge- len Amerikaanse minis- itóCyrus Vance van Buiten- dse Zaken, aan zijn ne- 0f] betrokken collega's, ziet er niet naar uit dat de ijz opese Gemeenschap in ■^kwestie-Iran werkelijk dair wil zijn met de Ver fde Staten. Na de eerste van de Europese Raad f (conferentie) in Luxem- was het duidelijk dat :hillende lidstaten, met i Italië en Groot-Brit- ië, zoeken naar moge- leden om zo min moge- economische strafmaat- len te hoeven nemen te- Iran. Daarmee is de 'eis tl kans vrij gering geworden, dat de „Negen" op 17 mei, wanneer zij over de econo mische sancties moeten be slissen, tot daden van enige betekenis kunnen komen. De brieven van Vance bereik ten de delegaties in Luxem burg kort voor de aanvang gis teren van de topconferentie. De Amerikaanse minister vroeg daarin begrip voor de - mislukte - reddingsoperatie in Iran en stelde vervolgens dat het .juist nu" absoluut noodza kelijk was, dat de Europese Gemeenschap zich solidair verklaarde met de Verenigde Staten. Vance verklaarde met nadruk dat zijn regering voor lopig zou afzien van (verdere) militaire actie. Hij sprak de wil uit van de Verenigde Sta ten om met diplomatieke en politieke middelen de bevrij ding van de gijzelaars te be werkstelligen. Daarbij is de steun van de Gemeenschap onontbeerlijk, aldus Vance. Dit alles kon echter niet ver hinderen dat er in de Europese Raad discussies ontstonden over het nut van sancties. Dit gebeurde vooral tijdens een half-officiële vergadering na het diner. Zowel Italië als Groot-Brittannië, die beiden grote economische belangen hebben in Iran, wierp de vraag op of de 53 gijzelaars nu werkelijk gediend zouden worden met economische strafmaatregelen tegen Iran. Ook wezen zij er op dat dit soort actie pas na enige tijd ef fect zou sorteren en dan nog voornamelijk ten nadele van de gewone bevolking, „die part noch deel heeft aan de gijzeling". Ook waren er lan den. die zich boos toonden over het feit dat Amerika uit gerekend een paar dagen, na dat de Europese Gemeenschap met veel moeite tot solidariteit had besloten, een nieuwe mili taire actie hadden onderno men. Maar opmdat de meeste deel nemers aan de Raad, onder wie premier Van Agt en mi nister Van der Klaauw, toch (pal) achter de Verenigde Sta ten wilden gaan staan, werd afgesproken dat men tenmin ste de schijn zal ophouden. Dit door in het slotcommuniqué, dat vandaag verschijnt, de herbevestiging op te nemen van de conclusies, waartoe de ministers van buitenlandse za ken vorige week kwamen: nu diplomatieke druk en mis schien op 17 mei economische sancties. Bemiddeling De Turkse regering heeft gis teren aangeboden te bemidde len tussen Amerika en Iram Het is de eerste maal dat de Turken een dergelijk voorstel doen. Weliswaar werd de be vrijdingsactie door de Turken in strijd met het internationaal recht genoemd, maar men meent dat men bij uitstek in staat is tussen beide landen te bemiddelen. De Amerikanen, noch de Turken hebben tot nu toe op het voorstel gerageerd. De Egyptische president Sadat heeft laten weten dat hij ge heel en al achter de Ameri kaanse pogingen staat om de vrijheid van de gijzelaars te verkrijgen. Hij drukte zijn die pe verdriet uit over de dood van de acht, bij de actie omge komen Amerikaanse militai ren. Oud-premier Rabin van Israël die verantwoordelijk was voor de Israëlische commando-actie in Entebbe, Oeganda, heeft Carter geprezen voor het on dernemen van de actie, maar hij verweet Carter dat hij niet gezorgd had voor alternatie ven. „Als je zo'n actie onder neemt, moet je er altijd voor zorgen dat je andere mogelijk heden achter de hand hebt, al dus de oud-premier. Volgens andere Israëliërs getuigde ze van te weinig verbeeldings kracht en was te veel geënt op Entebbe. Duidelijk blij met zijn veilige aankomst in Florida en zijn toelating tot de Verenigde Staten toont zich deze Cubaan, die hier wordt begroet door een familielid. Nog steeds komen Cubaanse vluch telingen met bootjes naar Key West. Vandaar gaan zij naar Mia mi, waar over hun toelating wordt beslist. KEY WEST De toenemende stroom Cubaanse vluchtelin gen, die proberen met wankele bootjes de Amerikaanse staat Florida te bereiken, wordt ernstig bedreigd door slecht weer. In de ongeveer 140 kilometer brede straat tus sen Cuba en Florida staan metershoge golven en de winds nelheid is toegenomen tot meer dan 100 kmu. Honderden vluchtelingen zijn verdronken, nadat hun bootjes waren omgeslagen. In de afgelopen dagen zijn ruim 1100 vluchtelingen aangeko men. Sedert Havanna toestemming heeft gegeven, dat zij, die dat willen het land per schip mogen verlaten, zijn ongeveer 3000 Cubanen overgestoken. Thans vreest men dat honderden tijdens die tocht in het noodweer zijn verdronken. Ooggetuigen hebben verklaard, dat tenminste tien boten zijn omgeslagen. Een grote vissersboot met ongeveer 200 Cubanen aan boord heeft tijdens het weekeinde noodseinen uitgezonden, die door drie schepen werden opgevangen. Nadien heeft men niets meer van het schip gehoord. Een helikopter van de Amerikaanse kustwacht heeft acht omgeslagen boten waargenomen. Overlevenden waren ner gens te bekennen. De uittocht van Cubanen uit Cuba is begonnen na het paas weekeinde. Met pasen waren 10.000 Cubanen samengestroomd op de terreinen van de Peruaanse ambassade om te proberen asiel te verkrijgen. Toen president Fidel Castro had aangekon digd, dat iedereen die wilde het land mocht verlaten, haastten Cubaanse ballingen in de VS zich om de vluchtelingen met boot jes over te brengen. loss prol o NN/ROME Zowel de (akse ambassade in Bonn die in Rome hebben ten iah ligste ontkend, dat in ijn| een staatsgreep zou zijn >nd leegd, waarbij president ge dam Hussein het leven hebben gelaten. Het be-' ;n ait van de staatsgreep was afkomstig uit Iraanse bron. „Een volledig onjuist bericht", zei een Iraakse woordvoerder in Bonn. „Wij hebben juist en kele vrienden uit Bagdad van het vliegveld opgehaald en zij hebben verklaard dat alles in het land rustig was". In Rome zei een woordvoerder dat pre sident Saddam Hussein op het vliegveld van Bagdad was, om de president van de Seychel len te ontvangen, toen de Iraanse radio gewag van zijn dood maakte. In Damascus (Syrië) onder brak de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ghotbza- deh een persconferentie om het nieuws over de vermeende staatsgreep in Irak bekend te maken. Even tevoren had hij van een medewerker een briefje aangereikt gekregen. Ghotbzadeh las het en vroeg: „Is het heus?". Daarop richtte hij zich tot de journalisten en zei: „Ik kan u tot mijn grote vreugde bekend maken, dat in Irak een staatsgreep heeft plaats gehad ?n dat Saddam Hussein is afgezet". De Visa Spécial heeft een tankinhoud ge 140 liter. Hij verbruikt bij 90 km/h nstant slechts 1 op 17,5.Wat betekent dat n theorie zo'n 700 kilometer ver komt. En zelfs als we praktijk- n istandigheden (remmen, trekken, het weer, e.d.) in del imerking nemen, moet wel erg tegenzitten als u 'técn tank niet makkelijk De CitroënVisa. Basisprijs va van Amsterdam naar Chartres komt. Of een andere plaats tot op zo'n 630 kilometer van uw woonplaats. Een afstand die u overigens aflegt met al het denkbare comfort. Zoals veel binnenruim te. Optimaal bedienings gemak. Een stabiel wegge drag en een perfecte zit. Prettige reis!' f12.355.-. Rijklaar va.f12.930.-. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De eerste voorverkiezing na de mislukte Amerikaanse bevrijdingsaktie in Iran heeft weinig duide lijkheid opgeleverd over de invloed ervan op president Car ters toch al zwaar gekneusde populariteit. Senator Edward Kennedy won zaterdag in Michigan, maar net als bijna een week geleden in Pennsylvanië slechts met een miniem ver- schil. Kennedy heeft een uitbundige zege nodig om Carter alsnog se rieus te bedreigen op de nationale Democratische conventie in New York, waar in augustus ruim 3300 gedelegeerden gaan uit maken wie de Democratische kandidaat voor het Witte Huis wordt. De „caucuses" in Michigan, een serie voorverkiezings bijeen- gedelegeer vooral in het teken van de gigantische problemen in de Ameri- komsten, waarbij 141 erden de inzet vormden, stonden kaanse auto-industrie, waarvan Detroit, Michigans grootste stad, het centrum is. Kennedy, die zijn campagne de laatste tijd vooral toespitst op de zorgelijke economische situatie, rekende op een goed resultaat in Michigan. Kennedy verwierf precies een gede legeerde meer dan Carter, die er inmiddels bijna 1200 van de vdtor een meerderheid benodigde 1666 achter zich heeft. advertentie Donkere tabakken. Uitgekiende samenstelling. Mooi lang gesneden. Praktisch zonder gruis. Prettig van geur en pittig van smaak zonder scherp te zijn Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers opBrandarb u i"tappen?

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9