Dagelijks leven in de oorlog aangrijpend en verhelderend voor wie het niet meemaakte Gijzeling in Bogota ten einde; bezetters naar Cuba uitgeweken Zwaar verlies CDU in Saarland Boek van de Maand Dat kan ons niet gebeuren dqtk niet«beuren. Brokx wil gemeentegarantie voor nieuwbouw optrekken Frans voorstel voor oplossing Britse bijdrage nst BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1980 PAGII mi Een uitgave over de tweede wereldoorlog als Boek van de Maand in mei 1980: Het lijkt bijna een cli ché in een tijd dat de televisiedocumentaires bol komen te staan van herdenkingen en terugblikken. Maar wat een verademing als zo'n boek toch een document blijkt dat een zeer aparte plaats in kan nemen tussen wat er al aan boekwerken bestaat over die zwartste periode in de moderne geschiede nis. „Dat kan ons niet gebeuren..." heet dat Boek van de Maand, geschreven door de inmiddels ge- pensionneerde Parool-journalist Evert Werkman met medewerking van de historici Geert Jan van Setten en Madeion de Keizer en de mensen van het Rijksinsttuut voor oorlogsdocumenatie. De onder titel luidt: „Het dagelijks leven in de Tweede We reldoorlog" en juist die beperking geeft het boek z'n belang. Geen documentaire over fronten, oor logsgeweld en slagvelden, maar een boek over het thuisfront, over een volk dat nooit gedacht had dat zoiets ooit zou kunnen gebeuren, over hoe gewone mensen probeerden door te leven in'een steeds be nauwder, verschrikkelijker situatie culminerend in de afschuwelijke hongerwinter van '44/'45. Een boek met feiten, anecdotes, kr&ntecitaten, verorde ningen, advertenties, dagboekfragmenten en ande re persoonlijke verslagen rond het wee van de doorsnee-landgenoot. Geïllustreerd met afbeeldin gen van affiches, nooit eerder gepubliceerde foto's uit privé-archieven, plaatjes van typische oorlog sartikelen, noodvoorzieningen, gebruiksvoorwer pen uit dat dagelijkse leven (Bezige Bij, tussen 1 en 31 mei f 22.50, daarna f 32.50). Juist zo'n opzet moet naast de grotere overzichtelijke werken die er over de periode '40-'45 bestaan, Neder landers die het allemaal mee gemaakt en overleefd hebben een unieke terugblik geven op die periode in hun leven. Maar daarnaast heeft Werkmans boek meer dan enig ander juist door zijn accent op de gewone, al ledaagse dingen, een heldere, voorlichtende functie voor wie het niet beleefd hebben, voor de latere gene ratie die de historie kennen uit overlevering maar nooit wérkelijk kunnen beseffen wat het is om vijf jaar onder vreemd juk te moeten leven. Wanneer je als on dergetekende geboren bent in die Tweede Wereldoor-» log, vindt je eerste bewuste confrontatie met de perio de daarvóór meestal via de rommelzolder plaats. Via de oude doos waar nog een paar smoezelige, zinken oorlogsmuntjes liggen waarmee de Duitser het bestaan de, nikkel, brons en zilver confiskeerde voor de oor logsindustrie. via omslagen van bonkaarten, via die gladde koptelefoon waarmee illegaal naar de radio werd geluisterd en de zware „knijpkat", de lamp met dynamo, die overigens nog lang nadien zijn werk zou doen. Daarna komen de verhalen. Met horten en sto ten, met het gevaar, de honger, de droefenis, met de bekentenissen van onvermogen te dóen wat gedaan had moeten worden, met de pogingen dat wel te doen, met het onderduiken en met de gaven van de bevrij ding die als een langverwacht manna uit de hemel kwamen vallen. Maar het totale beeld moet je jezelf maken, moet je samenrapen uit meningen, boekwer ken, persoonlijke verhalen en dan nog blijft het een in feite onmogelijke zaak. „Dat kan ons niet gebeuren" is een boekwerk dat daarbij helpt. Dat juist die dagelijkse werkelijkheid voelbaar maakt. Ongelovig Werkman begint zijn boek uiteraard vóór de oorlog, tijdens de crisisperiode met alle ellende vandien, met inadequate regeerders die machteloos tegenover de nood stonden, met een wereldramp op uitbarsten maar het veilige, neutrale, tolerante Nederland daartegeno ver, waar zoiets „toch niet zou kunnen gebeuren", waar waarschuwingen ongelovig in de wind worden geslagen. Een droom die op 10 mei 1945 falikant aan „Dat kan ons niet gebeuren": Evert Werkmans Boek van de Maand met het relaas van het dagelijks leven in de Tweede Wereldoorlog. flarden zou worden gescheurd. Werkmans boek begint wat de illustraties betreft met het plakkaat van de vóór-mobilisatie op 24 augustus '39 en eindigt met een reproductie van het Extra Bulletin no. 1 van het dan niet meer illegale blad Het Parool. De binnenkant van de omslag sluit bij dat laatste hartroerend aan met een prachtige brief gedateerd 10 mei '45, op goed geluk ge schreven door een vader aan zijn zoon Frans, ergens en elders in Nederland. Een brief die over de barre laatste loodjes van de hongerwinter vertelt, maar die tegelijkertijd een ontroerende toekomstverwachting uitspreekt in de jeugd van Nederland, in het komende opbouwwerk Een typisch vaderlijke „preek" en in be paalde opzichten misschien wel beklemmend en be schamend voor de wereld die daarna kwam. Net zoals trouwens het tekstslot van Werkmans boek Een ano niem poëziecitaat: „Maar als ik leven mag tot dé bevrijding En juichen op het overwinningsfeest. God, doe mij dit dan weten: wat voorbij ging Aan nood en leed is niet vergeefs geweest." Evert Werkman schrijft erachter aan: Mooie woorden bij een mooie vrede. Te mooi om waar te zijn" Bonnen Tussen die twee uitersten gebeurt het allemaal. De verhalen van de bonnen uit het dagboek van een Am sterdamse huisvrouw die geen krant gelezen heeft, wie daardoor de wisseling in het distributiesysteem ont gaan is en die huilend, zonder haar rantsoen eindigt. De voor velen waarschijnlijk nog opwindende afbeel dingen van de wikkels van de Zweedse margarine (Elit extra en Basta Riksvaxt) die de laatste loodjes ko men verlichten. De brandnetelsoep die een delicatesse geworden is. En waardoor de vraag naar brandnetels zo groot wordt dat handelaren er een slaatje uit probe ren te slaan. De reclame voor zeeep (vaak surrogaat, niet schuimend en niet reinigend) die tegen inlevering van beenderen (soepbeentjes) verkregen kan worden, een kranteknipsel van het weerbericht op de dag van de Duitse inval: „zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind". Werkman concludeert: De wind zou vijf jaar lang uit het oosten blijven waaien. De propa- ganda-foto's van Duitse soldaten kleine kinderen hel pend, tussen tevreden uitziende Nederlanders in de rondvaartboot. De affiches voor de Winterhulp, waar- overheen gekrast „Geen piek voor Piek" (de als pro- Duits bekend staande Carel Piek was directeur van de stichting) en het rijm „Zelfs de knopen van m'n gulp zijn nog te goed voor de Winterhulp". Twee onthullen-' de foto's aan begin en eind van het boek: Van een win kel die eerst nog „Beatri" heet, maar die de slot „x" aan het eind van de oorlog teruggeschilderd krijgt. De NSB-er colporterend met Volk en Vaderland („Op de hoek van de straat staat een NSB-er, 't is geen man, 't is geen vrouw maar een rasplebejer"), het drama van Rotterdam, de slaafse gehoorzaamheid van de kranten, de afschuwelijke propaganda op de radio: Jacques van Tol, ooit Louis Davids' tekstschrijver als Paulus de Ruiter met „Dat was de Jodenman, de dikke Joden- man, de uitgekookte, gaargestookte vette Jodenman" Boeken met waanzinnige titels als „Moeder, vertel eens wat van Adolf Hitler", affiches met een welgeda ne heer met het opschrift „Ook zo tevreden?" en daar onder „Hij werkt in Duitschland". Werkman geeft commentaar op de diverse houdingen ten opzichte van de Duitse bezetters die onder de be volking leefden. De belangrijkste was die van „overle ven", het grote verzet is slechts aan enkelen gegeven, de meesten hebben slechts de wapens van speldeprik- ken, van lijdelijkheid en vaak zelfs ook dat niet. Werk- HUISH0U0ZKP Of WASCHPOEDEft QM M M BON Ut M fttöERt AANKOHWefHflfK IKM SUGEKWIHKEIS: Een van de tekenende affiches: Soepbenen vi (surrogaat) zeep die niet schuimt en niet reinigt. man steekt geen beschuldigende vingers uit. Hij plaatst het persoonlijke leven van de Nederlanders duidelijk in hun moeilijke omstandigheden, en zijn verwijten zijn hoogstens begripvol. Achter in het boek een chro nologisch overzicht van de gebeurtenissen, een korte verklaring van namen die de na-oorlogse generatie misschien niet alles meer zeggen. Het boek zelf is half- chronologisch, met hoofdstukken over min of meer af te ronden onderwerpen waaronder het zeer interessan te „Ambtenaren? Die hebben nergens last van". Ook daar medewerkers en tegenwerkers, blijvers zonder meer, en bewuste blijvers die bang waren „verkeerde" landgenoten op hun plek te krijgen. „Dat kan ons niet gebeuren" is een verzorgd boek en een triest en rijk document tegelijkertijd. Dat beter dan enig commen taar, door het feitenrelaas van vijf jaar oorlog een blik geeft in onze samenleving van toen. Aanbevolen voor iedereen. Speciaal voor wie de oorlog niet hebben mee gemaakt. BERT JANSMA Vooral oudere mensen in de rij bij de „centrale keuken" BOGOTA De Colum- biaanse linkse guerrilla strijders hebben gisteren hun twee maanden gele den begonnen bezetting van de ambassade van de Dominicaanse Repu bliek beëindigd zonder het belangrijkste doel, de vrijlating* van hun kameraden uit de gevan genis, verwezenlijkt te hebben. Zij kregen wel het geëiste losgeld, onge veer vijf miljoen gulden. Zij zijn met een vlieg tuig naar Cuba vertrok ken met medeneming van twaalf gegijzelden, die overigens onmiddel lijk na aankomst wer den vrijgelaten. De bezetters van de ambassa de, behorend tot de linkse be weging „M-19", hadden de vrijlating geëist van 311 perso nen, die op beschuldiging van guerrilla-activiteit in Colum- biaanse gevangenissen zitten en aanvankelijk vijftig miljoen dollar in ruil voor de vrijlating van hun gegijzelden. Columbia heeft hun in ieder geval be loofd dat leden van de intera- merikaanse commissie voor mensenrechten aanwezig mo gen zijn, als deze gevangenen berecht worden. Voordat de guerrillastrijders per vliegtuig het land verlieten, werden de gegijzelde ambassadeurs van Israël, Egypte, Venezuela en de Dominicaanse Republiek vrijgelaten. Zeven andere am bassadeurs, twee zaakgelastig den en drie consuls moesten mee naar Havanna. Zij wer den, zoals gezegd, onmiddellijk na aankomst vrijgelaten. Zoals bekend deden de guer rillastrijders van „M-19" twee maanden geleden een aanval op de ambassade van de Domi nicaanse Republiek in Bogota tijdens een receptie die aldaar gegeven werd in verband met de nationale feestdag van de Dominicaanse Republiek. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecre taris Brokx is van plan de grens voor het verkrijgen van gemeentegarantie voor de woningbouw, die thans maximaal 125.000 gulden be draagt, in ieder geval op te trekken tot 150.000 gulden „en wellicht nog wel iets ho ger". Bovendien wil hij meer rekening gaan houden met de zogenaamde dubbele inkomens, om de partners een grotere kans te geven een eigen woning te finan cieren. De staatssecretaris zei dit zaterdag in het VARA-radioprogramma „In De Rooie Haan". De bedoeling van Brokx is om de steeds verder inzakkende markt voor nieuwbouw hier mee weer op gang te krijgen en de achterstand in het bouwprogramma weer in te lo pen. Ook de dreigende werke loosheid in de bouw moet vol gens hem zo worden voorko- Een mogelijke oplossing voor de stilstand die. op het ogen blik heerst in de bouw van premiekoopwoningen, ziet Brokx in de verschuiving van premiekoopwoningen naar premiehuurwor.ingen. „De vele leegstaande premiekoop woningen zouden kunnen worden omgezet in premie huurwoningen. Op die manier kunnen de bedrijven het geld weer investeren in de nieuw bouw van huizen", zo stelde hij. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - De christen-democraten heb ben gisteren bij de parlementsverkie zingen in de kleine deelstaat Saar land aanzienlijke verliezen geleden en zij hebben zelfs hun positie als grootste fractie moeten afgeven aan de winnende SPD. Niettemin blijven zij vrijwel zeker in de regering aange zien zij als enige in de Bondsrepu bliek daar een coalitie vormen met de liberale FDP die ongeveer evenveel stemmen behaalde als vijf jaar gele den en die al vantevoren had aange kondigd dat zij ook in de toekomst met de CDU in zee wil gaan. De milieugroepering van de „Groenen" die er voor het eerst aantrad, kon, naar verwachting, met circa drie procent van de stemmen de drempel niet overschrij den die hun toegang zou hebben gegeven tot het parlement in Saarbrücken. Gezien de geringe omvang van de deel staat en de specifieke verhoudingen daar kunnen de verkiezingen in Saarland niet als een graadmeter worden aangemerkt voor de Bondsdagverkiezingen in okto ber. Desalniettemin blijft het opmerke lijk dat de CDU, die in 1975 biina de ab solute meerderheid had behaald, nu on geveer ijf procent van haar aanhang heeft verloren en dat zij voor het eerst door de sociaal-democraten werd over vleugeld die hun verkiezingsstrijd onder het vaandel van Helmut Schmidt had den gevoerd. (Vervolg van voorpagina) LUXEMBURG Voor de regeringsleiders is een ak koord over de landbouwprij zen onontbeerlijk om van daag te kunnen beslissen over het meest dreigende probleem voor de EG op dit moment, de Britse bijdrage aan de EG-kas. De Engelsen hadden zich tot het laatst te gen een akkoord over de (verhoging van de) land bouwprijzen verzet, omdat dit automatisch zou leiden tot een grotere aanslag op dc toch al beperkte EG-begro- ting, maar hebben hun ver zet grotendeels opgegeven in afwachting van een oplos sing voor de Britse bijdrage aan de EG. Frankrijk kwam gisteren met een belangrijk compromis voorstel, dat door de Engelsen als interessant werd aange duid. Het voorziet erin dat de Britse bijdrage aan de EG-be- groting voor drie jaar wordt vastgesteld op het bedrag dat Londen in 1979 aan de Euro pese Gemeenschap kwijt was: ruim 2,3 miljard gulden. Dat is ongeveer de helft van het be drag dat Engeland dit jaar net to zou moeten afdragen. Tot nu toe had premier Thatcher een halvering van het Britse verlies (dat ontstaat doordat de Britten veel meer moeten be talen dan dat zij van de EG ontvangen) als onvoldoende van de hand gewezen. Fransen willen deze tegemoet koming eind 1982 stopzetten, een gedachte die voor de Brit ten moeilijk verteerbaar blijft. Ruiten ingegooid SASSENHEIM De ru van de snackbar 'Belinfa op de hoek Hoofdstr /Zuilhofstraat zijn gij nacht ingegooid. De to schade bedraagt drieduh gulden. De politie verklaarde, da reeds lange tijd tegenstellin bestaan tussen de bezoe het eethuisje en de be kers van de nabij gelegen Verscheidene malen was dreigd met het ingooien de ruiten totdat men gist daadwerkelijk tot actie o ging. Het onderzoek van politie duurt voort. Ontploffin in snackbaife (Van HIN itrr Cit jeid. HAZERSWOUDE Een in de gasleiding van het c taria van B. van der Z\» aan de Willem Kloosst heeft zaterdagmorgen ,j 06.00 uur een ontploffing j^£ gevolg gehad. De vrijwilj brandweer onder leiding ingenieur Fraanje was de de ontploffing volgende br spoedig meester. De sn, bleef het gedurende het einde gesloten. c ran gloi 11 ort ;erde sma- njev :h a 'Fantastica' uit de ether LEIDEN De Leidse p [id tie heeft zaterdagmiddag piratenzender 'Fantast uit de ether gehaald. Een 21-jarige Leidenaar zorgde onder de naam 'Fan tica' regelmatig radio gramma's. Hij gebruikte zender met een vermogen v U11 1 i ewnJ uwd 25 Watt, vijftig maal ster**®" dan wettelijk is toegestaan.e Vechtpartij in Janvossensteeg toch LEIDEN Twee perso s raakten in de nacht van terdag op zondag gewi pj' tijdens een vechtpartij in t Janvossensteeg. De vechtpartij ontstond nh vier personen een café w; -m uitgezet. Buiten het etablif j I ment raakte de café-eigei"^ en diens zoon slaags met vier uitgezette bezoekers, m 27-jarige en een 23-jarige raakten hierbij gewond. hebben een aanklacht in diend wegens mishandelinj jjjm. ndel Akkoord bereii er tussen Belgisch regeringspartij* akkoord reikt. Dit heeft de Belgisf^" 'Së.' ted Het akkoord tussen de Waa Vlaamse socialisten, libe christen-demoera legt meer de nadruk op het lang van een snelle oploss de economische prol f dan op een snelle zenlijking van de omstre staatshervorming. Naar luidt wordt de laatste, w; begrepen de status van Br sel, zelfs „bevroren" tot 198 Opstand in gevangenis VS MICHIGANIndestaatd vangenis van Indiana zijn teren ongeveer tweehondi gevangenen in opstand gel men. Zij hebben zes pen neelsleden, onder wie een af tal cipiers, gegijzeld. In de gevangenis zitten rol dan vijftienhonderd gevaij nen, die straffen uitdienen f tien jaar tot levenslang. Dl de gevangenen wordt sinda ren geklaagd over slechte I standigheden in het hond^ jaar oude gebouw. Oud-minister Salvador vermoord SAN SALVADOR De 1 malige minister van ondert van El Salvador, Walter Bei ke, is gisteren voor zijn huis San Salvador doodgeschot i Volgens de politie werd Bei ke door een man met een i chinepistool onder vuur ge D men. Hij was op slag dood." Beneke, een bekend tief lid nt rijkste families van het ll was ambasadeur in Ja| 'oordat hij minister «lerwijs werd. NOORDWIJK De afdel van de PvdA houdt met plaatselijke PPR en PSP feestelijke 1-meibijeenko in café De Wels aan de Al ham van Royenstraat Noordwijk. De bijeenki begint om 20.00 uur. im

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8