Wat Kaan kan, kan Kaan alleen r ranje-commercie viert hoogtij in deze dagen. Waar gevoelens van aanhankelijkheid jegens het vor stenhuis in sluimertoestand waren ge raakt, zijn deze door de troonswisseling klaarwakker geschud. Een beetje oranje fan wil zijn liefde voor het vorstenhuis niet alleen met vlag en wimpel uiten, maar ook door de aanschaf van een her innering. Penningen, boeken, platen of wandtegeltjes doen de kassa opgetogen rinkelen. Hoe hard precies, is niet te zeg gen. Dat 't om vele veie miljoenen gul dens gaat, staat wel vast. De slag in de oranje-handel is heel alert en op een breed front gevoerd. Al direct in de dagen na de aankondiging van de troonswisseling is de beeltenis van (Juliana en Beatrix verschenen op dui zenden in de handel gebrachte herinne ringslepeltjes, stickers, T-shirts, tegeltjes, penningen, sjerpen, linten, vlaggen, oranje-kalenders, ballonnen, sierbordeh en andere stukken servies. De boeken- en de platenindustrie zijn daarbij niet achtergebleven. Uitgevers hebben tal van boeken op de markt ge bracht over „de levensloop" van de ko ningin, over prinses Beatrix „van ge boorte tot heden", over de hele Oranje familie en de geschiedenis van het Huis van Oranje. Uiteraard met vele „unieke foto's". De boeken „Juliana een mensen leven", „Beatrix onze jonge koningin" en „Wie ben ik dat ik dit doen mag", ver schenen in oplagen van respectievelijk 140.000, 25.000, en 6000 exemplaren. De grammofoonplaten „Trix, Trix, nu kom je op de riks" en „Dank u wel, ko ningin", zijn er twee uit een reeks sin gles en elpees, die door de platenindu strie ter gelegenheid van de troonswisse ling op de markt zijn gebracht. De single „Juliana bedankt", gezongen door Willi Alberti werd al opgenomen in de nacht direct na de afkondiging van het aftreden. André van Duin reageerde met een eigen single om namens prins Bernhard de heer Alberti weer te bedan ken. Compleet met Duits accent. In de winkel is verder een dubbelelpee te vinden onder de titel „Juliana Regi- na". De toespraken van de koningin die erop te beluisteren zijn, geven de elpee een documentair karakter. Nog een andere platenmaatschappij had allang de single „Lieve koningin"op de planken liggen en reageerde daarmee dus heel alert op de aankondiging. De inhuldiging van prinses Beatrix in de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt door deze maatschappij rechtstreeks op de plaat gezet, die Juliana-Beatrix" gaat heten. Dat in de oranje-handel alle mid delen worden aangegrepen om maar te kunnen deelnemen in de ongetwijfeld kortstondige maar hoog opgelaaide koop lust van oranje-fans, mag de muziekcas- sette „Koningin 70 jaar" illustreren, die nu opnieuw wordt uitgebracht. De vraag van Nederlanders naar henn- neringsartikelen- is groot. Zo groot, dat alleen al een Dokkumse vlaggenfirma van maar liefst tienduizenden klanten kan spreken, die een oranjewimpel heb ben aangeschaft. Maar deze handel in oranje-artikelen heeft ook z'n uitwassen. Een bedrijf in Amsterdam verkocht de afgelopen twee maanden duizenden gou den en zilveren zogenaamde koningin- nedukaten, voor respectievelijk 995 en 195 gulden per stuk. Veel te duur, schreef het weekblad Beleggers Belan gen, omdat de werkelijke goud- en zil- verwaarde neerkomt op respectievelijk 280 en 39 gulden. Waarop de dukatenfir- ma in een kort geding rectificatie van het bericht eiste. Wat de rechter afwees. Ongekroonde koning in de nieuwshan- del rond ons vorstenhuis is en blijft Ri chard Kaan. Op deze pagina een interT view met hem. HENK ENGELENBURG ouvenirhandel: uliana bedankt! Een ontmoeting met een van de leden van het koninklijk huis is voor Kaan (hier met prins Bernhard) een doodnormale zaak... telefoon op het ehao- bureau van Benelux F. Kaan rinkelt die 'borgen om eveE over tienen voor de rtigste keer. Onder de witte knop zit lm aal de Amsterdamse mode-ontwer- Frank Gavers, die gisteren nog lens verguld leek met het aanbod om schets van een bruidsjapon voor de a Moeder des Vaderlands Beatrix or één van Kaans oranjegemalen kie- ndieven te laten vereeuwigen. Het litse weekblad Aktuelles had dit één- ps-onderwerp aanvankelijk uit de ignetron oven "van Henk van der Mey- ns Privé willet» betrekken, maar toen poging kapseisde nam de redactie vervaard contact op met het orakel aan. Deze donor van koninklijken oede bedacht a la minute een instanto- ossing: we maken dezelfde reportage >g een keer over voor onze Duitse ienden. t het telefoongesprek blijkt nu pas, dat heer Govers eerst baar geld op tafel il zien alvorens zijn medewerking aan snode plan te verlenen, toch reeds stotend gezonde kleur op :t cherubijnengelaat van Kaan bewolkt lontaan tot diep religieus purper. Met n hand op de hoorn sist hij kwaadaar- g: „Smerige moderat". Maar een secon- later is hij alweer zo ver van de schok prsteld, dat hij waarachtig kans ziet om (iet een opgewekte stem van twee delen [oning en drie delen dropwater te vra- jen, waarom de heer Govers' dit niet leeft gezegd, toen gisteren de waterdich- e afspraak gemaakt werd. ,Ik heb nu twee van mijn beste mede- verkers naar Amsterdam laten reizen", .egt hij uit, „en u moet toch kunnen be grijpen, dat ook u van deze transactie nooit slechter kunt worden". Wederom daalt zijn hand op de hoorn en nchroon ventileert zijn mond: „Wat inkt-ie wel, de kruimeldief". Een se- Dnde later vraagt-ie: „Welk bedrag hebt eigenlijk in het hoofd?" et antwoord doet hem nerveus naar dem snakken: „U jokt meneer Govers. Iet spijt me, maar u jokt in commissie, 'oevallig heb ik gehoord, wat Privé u leeft betaald en dat was beslist geen ijftienhonderd gulden. Als u wilt kan i u het bewijs zwart op wit geven. Over ijfhonderd valt wellicht nog te praten, daar daarvoor zal ik eerst contact moe- en opnemen met mijn opdrachtgever in Juitsland. Ik bel u over een paar i en terug". RICHARD F. KAAN, HANDELAAR IN BLAUW BLOED, GOOIT EIGEN MOBIELE EENHEID IN DE STRUD meent u. Ja, dat verbaast me niet. Apro pos, bent u nog van plan om rondom de kroningsdatum het een en ander uit te geven? Juist ja, alleen de jaarlijkse Juliana-kalender wordt voortaan de jaarlijkse Beatrix-kalender. Nou, dan zie ik uw heer Ros zeker wel een dezer da gen bij ons verschijnen om dia's uit te zoeken. Goedemiddag meneer Van der Worp". een snelle ruggespraak net zijn gerrnaanse vrienden klimt Kaan /ederom vol strijdlust op de barricaden an Bell. Meneer Govers. Duitsiand gaat akkoord iet zeshonderd Mark. Maar voor dat be- rag moet u dan wel twee schetsen ma len. Wat zegt u? Dat interesseert ons liet. Maak er maar één van de voorkant n één van de zijkant. En alvast bedankt oor uw vriendelijke medewerking me ieer Govers". linde van het draadnummer zonder angnet. Kaan zakt onderuit in zijn unctionele bureaustoel en schenkt zijn jast de balsemende blik van een oprech te blijkijker. Zojuist heeft hij ook Uitge verij Ten Have aan de lijn gehad; of het vaar was, dat koningin Juliana op korte ermijn haar memoires gaat publiceren. )eze oranjetip was aan hem doorgesluisd ria het weekblad Story, dat het bericht eeds op de voorpagina van één der ko llende nummers als coverstory heeft langekondigd. Daarna pas verzocht de edactie Kaan om onder dit exclusieve pookverhaal een solide bodem te metse- |ën. „Wat zegt u meneer Van der Worp? Niets van bekend. Onwaarschijnlijk Kaan de hoorn heeft neergelegd, roept hij geestdriftig: „Dit zijn voor ons gouden dagen. Je moet wel dag en nacht ploeteren, maar als je je ei gen foto's over de volle breedte in een blad als Der Stern ziet staan, krijg je toch even een machtig brok in de keel. Ja, dat geeft me een kick van jewelste". ,;In 1976 was ik met mijn fotograaf Eric Dikker bij het huwelijk van Karl Gustav en Sylvia in Stockholm. Daar hebben we in feite geleerd, wat je als fotograaf moet doen en laten. We wisten bijvoorbeeld, dat er buiten de kerk zegge en schrijve zes plaatsen waren om behoorlijke pren ten te schieten. Die trouwplechtigheid begon 's morgens om elf uur, maar Dik ker stond mooi om drie uur 's nachts te vernikkelen op zijn post. En ik zat toen al op de mooiste plek in de kerk". „Weet je, wat het resultaat was? De dia's en de zwart-wit foto's werden letterlijk uit onze handen gerukt En de week erna hadden acht van de tien Duitse weekbladen onze kleurenfoto's op de voorpagina. Kijk, dat noem ik passie voor je vak hebben. Er stonden rondom ons heen honderden Zweden met klein- beeldcamera's te rammen. Maar die kwamen niet eens aan de bak". „IK KRIJG NU AL VOLWASSEN NACHTMERRIES VAN DIE KRONING re moet in dit gekke vak con stant met je ogen wagenwijd open lopen. Want voordat je het weet is een ander je vóór en haalt de vette kluiven voor je neus weg. Ik zal je een voorbeeld geven. Op 30 januari krijg ik een tip, dat ze in de tuin van paleis Soestdijk bezig zijn met het opbouwen van een straalzender. Een paar weken daarvoor had er in Margriet een groot interview gestaan, waarin Beatrix tegen Mies Bouwman zei, dat haar moeder er voorlopig niet over peinsde om af te treden. WTat denk je dus op zo'n moment? Ik dacht in elk geval: Het lijkt me sterk, dat Beatrix nu ook al in commissie staat te liegen". „Maar ja, voor de zekerheid toch even een belletje naar de secretaris van de ko ningin op Soestdijk. „Meneer Vernède, als u op dit moment uit het raam kijkt, ziet u dan wellicht een straalzender van de NOS staan?". „Meneer Kaan, ik zie niks". „Meneer Vernède, mag ik daaruit con cluderen, dat de gordijnen dicht zijn? Als u even de moeite zoudt willen nemen om door een kier te kijken, ziet u dan wellicht iets meer?" „Haha, die meneer Kaan. Ik kan u al leen maar aanraden om vanavond om acht uur naar de televisie te kijken". „Kijk, dat vind ik sportief van de man. Vernède is inderdaad ingehuurd omdat hij met een slot op zijn mond is geboren. Maar evenzogoed gaf hij me toch een bruikbare aanwijzing. Het kon er bij mij namelijk niet in, dat de koningin haar dochter voor de verandering nou eens via de televisie wilde feliciteren met haar verjaardag". „Om vijf uur die middag heb ik dus aan al mijn relaties een telexboodschap ge stuurd, waarin stond, dat er belangrijk nieuws uit Soestdijk op komst was. Een kwartier later stond mijn telefoon al roodgloeiend. Waar die Bilder bleven. „Wir brauchen Bilder". Voor die Duit sers was de troonsafstand van Juliana op dat moment al een voldongen feit. „Sei mal ruhig", riep ik steeds wanhopiger, „die Bilder worden vanavond nog als luchtvracht verstuurd". at kon ik met groot lef be weren, want de honderden mappen met verhalen, foto's en dia's lagen al vijf jaar kant en klaar bij ons op kantoor. Zes verhalen over Juliana, zes over Beatrix en daarnaast nog eens dertig zwart-wit foto's en dertig dia's. Een kapitale inves tering dus. Het enige, wat er nog aan ontbrak was een velletje met het laatste hot news. En dat hebben we er in een kwartier uitgeramd". „En dat is nog maar pas het begin. Want de echte krachtproef komt op 30,april. Dan wordt het echt knokken. De kro ning in de Nieuwe Kerk in Amsterdam begint om drie uur en is rond vijf uur af gelopen. Voordat daarna het materiaal, ontwikkeld is, zijn we al gauw weer twee uur verder. En tel er dan nog maar eens twee, drie uur bij voor het duplice ren van de dia's. Tegen elven kunnen we de zaak dus wegsturen naar de re dacties van zo'n 150 dag- en weekbladen in de hele wereld. Uit Frankrijk, Duits land, Engeland, Zuid-Afrika, Amerika, Japan en Scandinavië zijn nu al comple te fotoreportages besteld. En elke dag- komen er nieuwe klanten bij". „Wil je geioven, dat ik er nu ai meer dan volwassen nachtmerries van neb. Want wat kan er niet allemaal mis gaan op zo'n dag. Op papier klopt alles tot op d'e seconde. Dat is geen punt. Ik heb twintig fotografen gecharterd, die de plechtig heid van begin tot eind stevig in de hand zullen houden. Een zit er op het dak van de Bijenkorf, een op het dak van Peek Cloppenburg, drie houden het stuk tus sen het paleis en de kerk onder schot, twee zitten er in de kerk, drie vangen achter het paleis de gasten op en de rest maakt opnamen van het publiek en van de eventuele rellen. Dat is dus allemaal puntgaaf geregeld". „Maar nou zal de koerier een lekke band krijgen. Nou zal de ontwikkelmachine het opeens laten afweten. Dan zijn de rampen niet meer te overzien". spektakel. Als straks zijn mobiele een heid in volledige gevechtsuitrusting bezit neemt van de hoofdstad, zal hij persoon lijk vanuit zijn tijdelijke crisiscentrum in de donkere kamer van het fotobedrijf Capi Lux met telefoons en walkie-talkies de strategie van de aanval bepalen. Want niet voor niets is hij in onze moe rasdelta de ongekroonde koning der hof- fotografen, die met de precisie van een thermometer de oranjekoorts registreert. Geen glimlach op Drakensteyn is tot nog toe ontsnapt aan de zoemlenzen van zijn lakeien, geen gerucht achter de hekken van Soestdijk viel door de fijnmazige netten, waarin hij in de loop der jaren de opstallen van oranje heeft gevangen. „Het hinderlijk volgen van gekroonde hoofden en hun wassende aanhang", geeft Kaan overigens ruiterlijk toe, „kan voor beide partijen frustrerend werken. Met name op de manier, zoals het nu gaat. De fotografen hebben nauwelijks speelruimte en zijn gedwongen om steeds opnieuw dezelfde stompzinnige platen te maken in Lech en Porte Erco- le. Juliana met een koninklijke sneeuw bal in haar hand, de prins met zonnebril en anjer. Je kent dat wel. Elk jaar wor den de onderdanen getracteerd op de zelfde vorstelijke strip zonder plot en happy-ending". „En als je een keer per ongeluk, gewoon door stom toeval, een plaat schiet, die buiten het geijkte kader valt, kun je hem tien jaar later nog als gouden gelegen- heidskiek verkopen". „Zelf hebben we tijdens de onafhanke lijkheidsfeesten in Suriname Beatrix en Claus tijdens een aanminnig dansje gefo tografeerd. Dat is dus ruim vier jaar ge leden. Maar evenzogoed heeft Story die plaat kortgeleden gepubliceerd onder de vette kop: De liefdesdans van onze nieu we koningin". „Ik heb al een paar keer brieven ge schreven aan de Rijksvoorlichtingsdienst en daarin heb ik mijn grieven opgesomd. „Stop nou eens eindelijk met die afge zaagde flauwekul", stelde ik voor, „geef ons een faire kans om een fijne serie pla ten van de koninklijke familie te ma ken". Het antwoord was: „Doe maar eens een voorstel". Prompt kwam ik met de suggestie om de luidjes in een gemoe delijke stube in Lech achter een roemer wijn te laten poseren. „Onmogelijk", rie pen de voorlichters ontzet, „de koninklij ke familie is niet in Oostenrijk om wijn te slempen, maar om te skiën". En hup, daar stonden we weer tot aan onze knieën in die rotsneeuw om het oranje- grut op de lange latten te knippen". Richard Kaan ach ter een tafel, be zaaid met royalty uitgaven... ^■^■och is het Richard F-. Kaan ambitieuze zoon van een Haagse gros sier in kappersbenodigdheden over duidelijk aan te zien, dat hij machtig veel zin heeft in het nakend kronings- Si eerlijk gezegd ben ik bang, dat er straks niets zal veranderen op dat punt. Het zit er zelfs dik in, dat het fotograferen ons dan nog moeilijker wordt gemaakt. Trix is nu eenmaal aan wijsbaar een stuk lastiger dan haar moe der. §Die ziet ons helemaal niet staan". „En van Claus hebben we ook weinig steun te verwachten, want volgens mij zit-ie thuis behoorlijk onder de plak en reageert hij zijn onlustgevoelens buiten de paleispoort op ons af". Betekent dit wellicht, dat Kaan het oranje-gebeuren straks voor gezien houdt en zich zal gaan toeleggen op het fotograferen van de wonderlijke wereld onder de zeespiegel? „Ik peins er niet over", waarschuwt hij strijdlustig, „als het aan mij ligt blijf ik tot mijn laatste snik achter de coniferen op Soestdijk staan om de krentenmikken van het dankbare volk te portretteren". Want één ding is nu wel zeker: Wat Kaan kan, kan Kaan alleen. LEO THURING

Leidse Courant | 1980 | | pagina 47