^11 MV' Oranje-Nassau: „samenkomst van Duitse en Franse adel in Nederlands vorstenhuis I LIJFT Willem Alexand' Alexander Maurits Willem Juliana Bernbard' Wilhelmina Hendrik Frederik Willem I Wilhelmina Albrecht Marianne crederik Willem IV Anna van Engeland Willem III Maria Stuart Henriette Agnes Hendrik Casimir "Willem Frederik Albertine Agnes Johan Willem Fri< Maria Louise Ernst Casimir pjbertine Lodewijk Adolf Hendrik en vorst(in) sterft twee JT bij zijn (haar) troonsafstand (ab- tie) en bij het feitelijk overlijden, 'ingin Juliana gaat straks als prin- rder door he* leven, Beatrix wordt uwe koningin der Nederlanden. tornt er met Beatrix een nieuwe ge- op de Nederlandse troon, opval- is dat ze 1in tegenstelling tot haar Irene, Margriet en Christine oude traditie van het Huis van voortzette. Huwde menige Oran- in het verleden vaak een lid van Duitse adel, in 1966 eveneens met een Duit diplomaat Claus von Amsberg. huwelijk waar aanvankelijk een aantal Nederlanders vraagtekens onder meer vanwege het feit Claus tijdens de nazitijd mili- geweest. Thans kan men consta- dat hij algemeen in ons land geac- is en gerespecteerd wordt, ïaam Oranje-Nassau de regerende ttlandse koning(in) is officieel prin- van Oranje en Nassau, hoewel dat [er een formele titel is geeft de Igere verbondenheid weer met ener- 1 het voormalige graafschap (later Orange in Zuid-Frankrijk, met het vroegere Duitse (laterhertogdom) Nassau in van de rivier de Lahn bij Ko en Wiesbaden. De naam Nassau direct betrekking op de gelijkna- burcht aan de Lahn (thans een rui- die daar ooit gebouwd werd door de van Laurenburg. Oranje staat ezegd voor Orange, dat Karei als prinsdom schonk aan Guil- au cornet (Willem met de hoorn) voor diens heldendaden in de de Saracenen. De eerste Wil- van Oranje, die het laatste gedeelte leven sleet in de door hem zelf abdij van Gellone. erug naar het slot Nassau en van Laurenburg. Van dit geslacht liet Walram van Lau- (plusminus 1146-1198) zich als van Nassau noemen, waarna zoon Hendrik II, bijgenaamd de Rij- 1180-1247/51) in 1240 on- het slot Dillenburg liet bou- ;en op de hoogte nabij de ge- stad aan het riviertje de Dill. in 1760 werd het door isen nagenoeg met de grond ge laakt, waarna de Duitsers er in eeuw de (afschuwelijke) 40 me- hoge Wilhelmstoren op bouwden ter van de Duitse keizer werden zo- Willem van Oranje (later bijge- de Zwijger) als diens zoon Mau- Maurits, die van de burcht een haast onneembare vesting en daarmee de woede van de Lodewijk XIV opwekte, later onbewust het het onafhankelijke prinsdom. II van Nassau had twee zoons II en Otto), van wie de eerste stamvader van het groothertogelijk —■n Luxemburg kan worden be- terwijl uit de Otto-lijn het Ne- Jlandse vorstenhuis stamt. Met dë in 1912 van groothertog Willem IV van de Nederlandse koning Wil- stierf de Walramlinie in de lijn uit; het tegenwoordige van Luxemburg stamt in de vrou- lijke lijn van de Walramlinie af. ets dergelijks gebeurde ook met Otto-lijn. Met de dood in 1702 van de dhouder-koning Willem III stierf de innelijke tak van prins Willem van anje uit, maar door het huwelijk van lertina Agnes, dochter van stadhou- Frederik Hendrik, met de Friese ihouder Willem Frederik van Nassau rd de vrouwelijke tak voortgezet. Zij den de titel prins van Oranje en wer- derhalve met het hoogste ambt in de ibliek bekleed. Er was echter wel het ge aan voorafgegaan. Want na de ld in 1702 van Willem III (begin van tweede stadhouderloze tijdperk, al d dit niet voor Friesland en Gronin- 1) liet niet alleen de Friese stadhouder lan Willem Friso zijn rechten op de enis gelden. De koning van Pruisen, afstamde van Louise Henriette, een lere dochter van Frederik Hendrik, dat evenzeer en ook de Franse i van Conti betwistte hem het recht opvolging in de lijn Oranje. Met aatste komt ook de Franse Lodewijk V in beeld. Verscheidené malen had de protestantse inwoners van het ïsdom Orange, dat hem eern doorn in oog was, getreiterd en laten tuchti- Toen Willem III overleed zag hij kans schoon om een telg uit het Huis Conti als zijn zetbaas in het zelfstan- prinsdom neer te „poten". Maar ook 'riese Nassaus lieten zich in die jaren ns van Oranje noemen. Aan dat alles am in 1731 formeel een einde door de ijving van het prinsdom bij Frankrijk. Nassaus mochten daarmee wel een sitting zijn kwijtgeraakt, dat wil niet [gen dat de herinnering aan dit stukje inkrijk zou verdwijnen. Het „ik zal ïdhaven" (je maintiendrai), de oranje npel ep de rood-wit-blauwe driekleur de prinsen van Oranje zijn naar de derlanden overgebracht en zijn daar nationale symbolen geworden. m de relaties tussen de ius en de Oranjes goed te kunnen [rijpen, moeten we teruggaan naar het van de vijftiende eeuw. In 1403 JWde graaf Engelbert I van Nassau Johanna van Polanen, een Neder- idse erfdochter met bezittingen in Hand, Zeeland, Utrecht, Brabant en negouwen. Een van de belangrijkste dit rijtje is de Baronie van Breda, ar Engelbert I gaat wonen. Twee ge sties later verwerft Engelbert II als dste kleinzoon de Nederlandse bezit- C Beatrix Nassau Oranje Willem III Sophie Willem V Wilhelmina Willem II Anna Pavlovna Hennen Ca^an°a Frederik Hendrik' Amalia van Solms mwff Maurits Rijke Stolberg ting, waarna zijn opvolger graaf Hendrik III van Nassau in 1515 trouwt met Clau dia van Chalon, prinses van Orange. Op deze manier ontstaat de verbinding Nas sau-Orange, later Oranje. De zoon uit dit huwelijk, René (Reinier), erft bij de dood van Claudia's broer Philibert in 1530 het soevereine prinsdom Orange en noemt zich vervolgens René van Chalon, prins1 van Oranje, graaf van Nassau. Overigens gebeurde dat niet van de ene op de andere dag. Met name Philibert pleitte tevergeefs voor de souvereinitiet voor zijn prinsdom bij de Franse koning, waarna hij partij koos voor (de Spaanse) keizer Karei V, de aartsvijand van Frankrnk. In 1530 sneuvelde hij bij Flo rence. Philibert was kinderloos gestor ven en zijn neef en erfgenaam Reinier van Nassau Breda had plechtig ver klaard zowel de naam als het wapen van Chalon te aanvaarden. Zo komen in deze .René van Chalon de lijnen van de Nas saus en de Oranjes samen, waarbij bij zijn dood zijn elfjarig neefje graaf Wil lem van Nassau het prinsdom Oranje erft, waarmee de basis werd gelegd voor de eeuwenlange verbintenis tussen ons land en het geslacht Oranje-Nassau. Waar Willem zich hartstochtelijk inzette voor de onafhankelijkheidsstrijd van de Nederlanden op zijn praalgraf in Delft wordt hij geëerd als de man „die twee maal voor het grootste deel op ei gen kosten machtige legers verzamelde en ze twee maal in het veld bracht onder opperbevel der Staten, die Spanjes dwin gelandij afwendde, de ware godsdienst en de oude wetten terugriep en herstel de" daar liet hij de inwoners van zijn prinsdom min of meer aan hun lot over. Zijn zoon Philips Willem, die jarenlang in Spaanse gevangenschap was geweest, kreeg het prinsdom als soort zoenoffer, omdat hij in de Nederlanden geen rol van betekenis kon spelen. En Maurits maakt er een echte soldatenstad van, daarmee de afgunst van de Franse vor sten opwekkend, van wie de zonneko ning het prinsdom tenslotte bij Frankrijk inlijfde. ven nog terug naar de Ne derlanden: in 1747 trad Willem IV (zoon van Johan Willem Friso en Maria Louise van Hessen-Kassei, Marijke Meu) op de voorgrond en werd benoemd tot erfstad houder van de Verenigde Nederlanden. Overigens een slappe figuur deze Willem en zijn zoon Willem was niet veel beter. Op geen enkele wijze wisten zij een ade quaat antwoord te geven op de vragen van hun tijd en als gevolg van de woe lingen in Frankrijk werd in 1795 in ons land dan ook zonder veel moeite de Ba taafse Republiek uitgeroepen. Maar ook de Franse Revolutie trok voorbij, even als Napoleon, en in 1813 deed Willem I als souverein vorst zijn intrede in ons land, waarbij hij in 1815 gekroond werd tot koning der Nederlanden. Met de dood van Willem III (1890) stierf de mannelijke lijn van de Otto-tak uit, maar Wilhelmina, geboren uit het huwe lijk van Willem III en Emma van Wal deck Pyrmont zette in de vrouwelijke lijn het Huis van Oranje Nassau voort. De rest is gauw verteld: koningin Wil helmina (1890-1962) trouwde met Hen drik van Mecklenburg Schwerin, waar na in 1948 hun dochter Juliana de troon van haar moeder overnam. Thans staat zij op het punt de fakkel over te dragen aan haar dochter Beatrix. Of zij de laat ste regerende vorst in ons land zal zijn, zoals wel wordt beweerd? Elk antwoord op die vraag is louter speculatie. Zoals de zaken er thans voorstaan wordt Willem - Alexander op zijn achttiende jaar kroon prins der Nederlanden om later tot ko ning te worden ingehuldigd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 39