Ottawa adopteert Juliana ook. Op 12 mei zijn we met een gepant serde geldauto van een bank naar IJ- muiden gereden. Iedereen had maar één koffertje bij zich. We zagen niets onder weg. Alleen prins Bernhard keek af en toe door een klein raampje naar buiten. Hij vertelde dan wat hij zag, onder ande re in de bomen hangende parachutes. De hele sfeer was onheilspellend. Toen we met de auto op de pont bij IJmuiden stonden, kwam er een vliegtuig laag over. Waarschijnlijk zullen ze niet heb ben geweten, wie er in de auto zaten,' maar één van de militairen die ons bege leidden, begon te schieten en dat trok de aandacht. Het was een angstig avon tuur". In IJmuiden ging de groep aan boord van een Engelse marineboot. Na een paar dagen Londen verbleef de konin klijke familie drie weken op een buiten huis in Gloucester. „We kwamen ineens in een heel andere wereld", herinnert mevrouw Feaver zich, „het leek ons bij na zorgeloos. Onze bewakers daar had den slechts een gasmasker en een gum miknuppel". Prinses Irene, toen 9 maan den oud, werd op Buckingham Palace gedoopt. Het idee kwam op om prinses Juliana en de kinderen, Beatrix van twee en een half en Irene, naar Canada te l^ten vertrekken. Daar woonde prin ses Alice, een zuster van grootmoeder Emma, die was getrouwd met de graaf van Athlone, op dat moment de Engelse gouverneur-generaal in Canada. Op de Sumatra en begeleid door een ander Ne derlands marineschip werd de riskante reis naar Canada ondernomen. De over tocht was gespannen, maar verliep zon der incidenten. Het gezelschap werd voor een paar weken ondergebracht op een „country club" tussen Montreal en Ottawa, waarvandaan prinses Juliana haar eerste radioboodschap tot de Cana dezen richtte. De koningin en haar ge zelschap verbleven vervolgens een maand bij de Athlones op het „Govern ment House". Dat gebeurde allemaal nog steeds met dat ene koffertje", aldus me vrouw Feaver. ImÊm oen eenmaal een eigen huis gevonden was in het vredige Rockcliffe Park startte een leven van alledag, waar „een modale koninklijke hoogheid" waarschijnlijk alleen af en toe van droomt. Mevrouw Feaver: „We trokken erg veel met de kinderen op. Vrienden liepen in en uit. De prinses ging vaak zelf in de stad boodschappen doen. Maar .vooral voor de kinderen was het een prachtige tijd. De drie rechercheurs, die voor de veiligheid moesten zorgen, wa ren alleraardigst. De kinderen hadden meestal niet eens in de gaten dat ze in het oog werden gehouden. Ze liepen en later fietsten zelf naar school. Die fietsen waren trouwens een grote bezienswaar digheid. Toen ik voor het eerst op de fiets zat, vonden ze dat heel gek". Juffrouw Bernice Bunston, toen onder wijzeres aan de openbare school in Rock cliffe Park, herinnert zich de twee prin sesjes goed. „Twee snoezige kleine meis jes. Ze gedroegen zich opvallend natuur lijk. Beatrix, of Trixie zoals ze meestal werd genoemd, was een erg levendig kind, haar zusje was veel rustiger. We wisten, dat ze in het oog werden gehou den, maar de bewaker was nooit in de klas. Het was eigenlijk allemaal zo ge woon". Na enige tijd werd verhuisd naar een groter huis in de buurt. Mevrouw Fea ver: „Het eerste huis was enig, maar toch echt wel te klein. We zaten met dertien mensen in dat huis. Ook de secretaris, van de prinses en zijn vrouw woonden toen nog bij ons in". Het dagelijkse leven zelf veranderde niet veel. „De prinses werkte veel in de winkel van het Rode Kruis, ikzelf werkte in de bloedkliniek. We hadden wel eens exercities van het Rode Kruis, dat ging heel serieus. Ik kan me nog goed herinneren hoe de kinde ren, mijn dochtertje en Beatrix en Irene mij dan aan het lachen probeerden te WEL EN WEE VAN KONINKLIJKE FAMILIE WORDT IN CANADA OP DE VOET GEVOLGD zich van jongsaf altijd sterk van bewust geweest. Ik ben ervan overtuigd, dat ze een fantastische vorstin zal zijn. Ze zal niet alleen maar in naam koningin zijn, maar dat was haar moeder ook niet. Beatrix heeft een heel normaal studen tenleven geleid. Ze was vriendelijk en had een grote liefde voor zeilen en beeldhouwen". Bijna alle leden van de koninklijke fa milie zijn na de oorlog meerdere malen op bezoek geweest in Canada. Aan die bezoeken bewaren de heer A. H. J. Lo- vink en zijn vrouw uitermate dierbare herinneringen. De heer Lovink was in totaal bijna vijftien jaar, verdeeld over twee perioden, Nederlands ambassadeur in Canada. Hij is inmiddels 78, ongeloof lijk vitaal en is na zijn persionering in Canada blijven wonen. Zijn vier kinde ren en acht achterkleinkinderen wonen allemaal in Canada of de Verenigde Sta ten. De heer Lovink wil eerst wei even een lofzang kwijt op de Nederlandse emi grant in Canada. „Ik heb al die jaren nooit één klacht over één Nederlander gehad. Er is hier veel respect voor de Nederlander. Er is hier alleen wel eens wat algemene kritiek geweest op de NAVO-politiek, maar het hele beeld over ons land is hier altijd uitzonderlijk goed geweest". De openbare „Elmwood" school, waar Be (Foto Linda Marchand, Ottawa). maken. De kinderen hebben echt wel een heel fijne tijd gehad. We gingen veel skiën en sleetje rijden. Wijzelf hadden het druk met het Rode Kruiswerk, wé hebben veel gelezen, gepraat en vooral eindeloos gebreid, veel" voor de koop vaardij. Ik kan nu zelfs nog breien ter wijl ik in de bioscoop zit". De geboorte van Margriet in januari bracht de prinses en haar dochtertjes even in het volle licht van de publiciteit. De Canadezen waren opgetogen. Via een speciale wet plaatste het Canadese parle ment elke plek, waar de geboorte zou plaatsvinden, buiten het gezag van Ca nada om problemen over de nationaliteit van het nieuwe prinsenkind te voorko men. Verhalen over Nederlandse grond, die op de kraamafdeling zou zijn uitge strooid en andere anecdotes, zijn erg aar dig, maar niet waar. - uster Gladys Moorhead was één van de drie speciale verpleegsters, die door het ziekenhuis aan de prinses waren toegewezen. Zuster Moorhead ging ook mee toen prinses Juliana en haar baby uit het ziekenhuis werden ontslagen, teneinde moeder en kind thuis nog twee weken te begeleiden. Zuster Moorhead: „Het enige probleem met de prinses was, dat ze elke speciale behandeling weigerde. Er stonden haar vier kamers ter beschikking, waardoor de andere patiënten niet van de zonne- kamer gebruik konden maken. Dat vond ze verschrikkelijk. Ze wilde ook, dat de baby bij de andere baby's in de grote kraamkamer verzorgd zou worden. Ze had er de grootste moeite mee, dat dit al lemaal om veiligheidsredenen werd ge weigerd. Het enige wat haar lukte was dat ze hetzelfde ik moet zeggen saaie ziekenhuiseten kreeg als de andere rix en Irene hun eerste onderwijs genoten. patiënten. Ze was werkelijk een fantasti sche vrouw. Andere kraampatiënten wa ren meestal veel veeleisender. Prinses Juliana deed zo snel als mogelijk was al les zelf, ook de zorg voor de baby. Het was een prachtig kind. Ze had blond haar en heldere blauwe ogen. En van het begin af gedroeg ze zich voorbeeldig. Ze huilde zelden". In de paar weken bij de familie thuis werd zuster" Moorhead geconfronteerd met „een intiem en huiselijk gezin. Ze spraken Nederlands met elkaar, maar als er iemand in de buurt was die alleen En gels sprak, werd er, ook door de kinde ren, Engels gesproken. De kinderen wa ren altijd erg beleefd. Het enige pro bleem dat ik heb gehad, was toen ik voor 't eerst het huis verliet en bij terugkeer de grootste moeite had de bewaker te overtuigen, dat ik was aangewezen om de prinses en de baby te verzorgen". Nadat het enthousiasme over de konin klijke geboorte wat was weggeëbd, nam het normale leven van de familie Van Oranje weer z'n alledaagse loop. Me vrouw Feaver: „De geboorte van Margriet heeft het normale patroon niet echt doorbroken. De Canadezen lieten prinses Juliana met rust. Als ze naar de bioscoop ging, naar een winkel of naar de kapper, kwam de herkenning vaak Ëas als ze alweer verdwenen was", levrouw Feaver vertrok niet lang na prinses Juliana naar Nederland. In 1948 keerde ze met haar tweede man terug naar Canada. Dochter Renée, al die jaren bijna onafscheidelijk geweest van haar leeftijdgenootje Beatrix, bleef achter. Vanaf de derde klas van het gymnasium trok ze bij de koninklijke familie in. Na het gymnasium studeerde ze met Beatrix in Leiden. Renée, inmiddels getrouwd met een Canadese zakenman en ook al weer jaren terug in Canada, onderhoudt nog een intensief contact met Beatrix. Mrs. Renée Bradbooke Smith: „Beatrix heeft zich in feite haar hele leven op haar toekomstige rol voorbereid, ze is er adat hij tot 1949 de laatste Nederlandse gouverneur-generaal in In donesië was geweest, begon de heer Lo vink aan zijn eerste periode als ambassa deur in Canada. Hij heeft de koningin bij vele gelegenheden meegemaakt. Bij alle waardering die hij voor de koningin heeft („ze mag wat mij betreft de ge schiedenisboekjes ingaan als de moeder des vaderlands") is hem één aspect van haar persoonlijkheid in het bijzonder bij gebleven. „Ze heeft een ongelooflijke tact in de relatie met mensen. U moet weten dat bij zulke bezoeken veel men sen, vooral de vrouwen, haar even aan willen raken. Vooral voor emigranten is de koningin het symbool van de binding met het vaderland. Sommige mensen zijn zich niet eens bewust van die drang tot aanraking. Ik heb nooit één verve lend incident meegemaakt. Ik herinner me nog goed, dat we eens op het vlieg veld van Winnipeg waren. Er waren duizenden emigranten. De koningin was al in het vliegtuig, toen er een man naar voren kwam met een kind in zijn armen. Het jongetje had één been in het gips. De man zei niets, keek alleen maar ver wachtingsvol naar boven naar het vlieg tuig. Toen ik het bemerkte, keek ik naar de koningin. Ze zag de man meteen, liep de trap van het vliegtuig weer af naar beneden en schreef op het gips: beter schap, Juliana, en daarachter de datum." Mevrouw Lovink, die haar echtgenoot naar de kroon steekt in „leeftijdsontdui king" en vitaliteit, denkt al evenzeer met onverholen plezier t^rug aan die ontmoetingen, vooral aan de informele, met koningin Juliana. „Ik ben nu een maal dol op de koningin. Ze is zo opge wekt, warmvoelend en intelligent. Haar ongedwongenheid leidde wel eens tot problemen. Ik herinner me, dat we hier eens met een groot gezelschap rond het open haardvuur zaten, toen de koningin plotseling op de vacht voor het vuur ging zitten. Anderen volgden dat voor beeld, ook een aantal oudere heren met zwaar krakende knieën. Het heeft ons heel wat moeite gekost ze later weer op de been te brengen. De koningin is ook dol op spelletjes. Ze wilde graag met me scrabbelen. Ze won altijd en op een gege ven moment zei ze: ik geloof dat u me laat winnen. Ik zei dat dat echt niet het geval was, maar dat ik maar steeds aan minder parlementaire woorden moest denken. Oh, dat mag best, zei de konin gin. Daar ben ik te goed voor opgevoed, zei ik toen weer. Ik hoop echt, dat ze nu meer tijd gaat krijgen om spelletjes te doen". DICK TOET Martine Feaver bracht vijf jaar met de koningin in Ottawa door. eindeloos veel gebreid". (Foto Linda Marchand, Ottawa). Het tweede huis, waar de familie van Oranje in Ottawa woonde. Het huis heet nu „Stormway" en is sinds enkele jaren de officiële ambtswoning van de Canadese oppo sitieleider. (Archief The Citizen, Ottawa). anada juni 1940. Hoewel er tijd nog geen onderzoeken bestaan luisterdichtheid, moeten grote aan- Canadezen naar de radio luisteren, juropa komen onheilspellende be- :n. Europa, waar veel Canadezen wortels" hebben, wordt overspoeld >de krankzinnige nazigolf. Plotseling ar de stem van prinses Juliana, dan 31, erfgename van de Nederlandse n. Ze is de hel ontvlucht-.. Via de Ca se radio vraagt ze de Canadezen om. veilig plekje in hun midden, k innige relatie is geboren. De Cana- n drukken de prinses, die niet om f èlijden maar om een glimlach voor 1 kinderen vraagt, meteen aan het Prinses Juliana zal bijna vijf jaar ;eren in een sfeer die haar, buiten de en om het lot van haar landgenoten, aat zal stellen de meest „menselijke" l van haar leven door te brengen. Ï2 n het moderne archief van „The jen", één van de twee Engelstalige iten in de Canadese hoofdstad Otta- zijn de mappen met „Juliana, queen ie Netherlands" en van de andere le- van het koninklijk huis goed gevuld, iet eerste na-oorlogse bezoek aan Ca- I in 1952 verschijnt „The Citizen" een grote kop: „Een koningin komt s". Bij een tweede bezoek heet het: awa heet zijn geadopteerde koningin torn". Een speciaal plekje is er in de adese harten voor prinses Margriet, tijdens het verblijf van de koningin 'anada werd geboren. „Het eerste ko- tlijke kind, dat in Noord-Amerika is >ren", wordt trots in vrijwel elk ver over Margriet geschreven. Ze wordt a even vaak „de prinses van Ottawa" .prinses Margriet" genoemd. 1 in geboorte van een prinsesje op 19 ja- ri 1943 is voor de Canadese kranten, ÏOdé'y™ dagelijks gewijd zijn aan grim- oorlogsnieuws en waarin zelfs strip- cht ur Tarzan het opneemt tegen Duitse ts, een welkome afleiding. pagina's worden eraan besteed. Ook het huwelijk van Margriet in 1967 t Ottawa feest. Datzelfde gebeurt als r eerste kind wordt geboren. In het elijk ziekenhuis in Ottawa, waar ises Margriet ter wereld kwam, wor- u;Q beschuiten met muisjes gegeten. „De ises van Ottawa komt thuis" bazuint Citizen, als de prinses met haar Igenoot in de zomer van 1978 een be- c aan Canada brengt. Maar ook bui- ÏJe hoogtepunten wordt het wel en an de koninklijke familie in Cana- de voet gevolgd. leeft hier heel sterk", zegt Ben Ba- sky, een Nederlander, die 27 jaar1 m naar Canada trok, dé Neder- i taal nog in aangepast tempo weet iteren, en die nu hoofd is van de ng Public Relations van The Citi- Daarnaast is Babelowsky een be- kunstenaar, wiens tekeningen en ZH^Z3erverfschilderijen ook ver buiten Ca- in trek zijn. „Nederlanders hebben r altijd een streepje voor gehad. Dat »t, omdat Nederlandse emigranten altijd uitstekend hebben kunnen en. Maar het heeft ook te maken de populariteit van de koningin. Ze met de Canadezen in de bioscoop :orn te eten, ze deed vaak haar eigen Ischappen. Dat heeft hier erg aange- >ken", aldus Babelowsky. Het bericht de troonswisseling is volgens hem )ttawa wel als een verrassing geko- „Maar niet als een schok. Men wist het ooit moest gebeuren. De belang ing voor de koninklijke familie is steeds groot". ehalve een naar de konin- genoemde straat en de tot Queen ana Hall gedoopte gymzaal van de o- bare school in Rockcliffe Park zijn er meer zoveel tastbare herinneringen het verblijf van de Nederlandse ises. Maar in elk geval eenmaal'per kunnen de inwoners van Ottawa er welijks aan voorbij. Dat is als in het te Canadese vooijaar de tulpen in ii staan. Het zijn er inmiddels twee oen, want sinds de prinses in 1945 trok heeft ze haar gelofte om elk jaar grote hoeveelheid tulpebollen te den gestand gedaan, kcliffe Park, een fraaie buitenwijk de Ottawa-rivier, met veel groen en rmante laantjes, slechts een kilome- of vier verwijderd van het stadscen- n, draagt alle kenmerken van derge- e wijken in andere hoofdsteden, veel omaten en hoge regeringsfunctiona- en en dus een druk „verhuiswagen- keer". Het huis, waar de prinses in 3 eerst haar intrek nam, een elegante a met zes slaapkamers, wordt thans 'oond door de „tweede man" van de tse ambassade. Het dichtbij gelegen tere huis, waar de prinses later in c, is enkele jaren geleden de officiële itswoning geworden van de Canade- (ppositieleider. Daar werd de afgelo- maand dus verhuisd. Trudeau eruit, rk erin) zijde. In Canada bereikte haar het droe ve bericht, dat haar man, Willem Roëll, die was achtergebleven in Nederland, door de Duitsers was geëxecuteerd. Me vrouw Feaver heeft na de oorlog een paar jaar in Nederland gewoond, waar haar tweede man verbonden was aan de Canadese ambassade in Den Haag. Ze woont nu al weer vele jaren in Canada. In Ottawa, in Rockcliffe Park. Bij onof ficiële bezoeken aan Canada, wat nogal eens voorkwam toen prinses Christina in Montreal studeerde, logeerde de konin gin soms bij haar. Ze schrijven elkaar op gezette tijden. u evrouw Feaver, een ele gante dame, wie haar leeftijd niet is aan te zien, herinnert zich het vertrek uit Nederland nog levendig. „Ik was bij mijn moeder in Wassenaar, toen er ge beld werd. Of ik snel met een gepakt koffertje naar Huis ten Bosch kon ko men. Met mijn dochtertje Renée, toen twee jaar, ben ik er snel heengegaan. Mijn man, een huzaar, was in dienst. We zijn een paar uur op Huis ten Bosch ge bleven en daarna naar het paleis Noor- deinde gegaan. Twee, drie dagen hebben we in een kleine schuilkelder doorge bracht. Koningin Wilhelmina was daar „We hebben Rechts: De drie verpleegsters, die prinses Juliana en haar baby Margriet in 1943 verzorgden, gefotografeerd toen Margriet in 1967 zelf haar eerste kind kreeg. Geheel links zuster Gladys Moor head, die moeder en baby in 1943 ook nog enkele weken thuis ver zorgde. (Archief The Citizen, Otta wa). Links: De doop van prinses Margriet in Cana da. Links achter met witte hoed mevrouw Martine Roëll. Links op de voorgrond naast Beatrix en Irene staat Renée Roëll. (Archief The Citizen, Otta wa). „Ik wil niet uw medelijden. Medelijden is voor zwakken en ons verschrikkelijke lot heeft ons sterker gemaakt dan ooit tevpren... U zult de kinderen vaak zien, zelfs heel vaak, want we willen onszelf niet opsluiten. Dat zit nu eenmaal niet in onze natuur. Geeft u ze alstublieft uw ghmlach en ze zullen gelukkig zijn en ze zul len niet om veel meer vragen". Mevrouw Martine Feaver geeft ruiterlijk toe, dat prinses Juliana in deze minzame omgeving wellicht de gelukkigste jaren van haar leven zou hebben gehad als niet voortdurend de afschuwelijke we tenschap over het lot van de Nederlan ders aanwezig zou zijn geweest. En me vrouw Feaver kan het weten. Voordat ze na de oorlog met een Canadese diplo maat trouwde, heette ze Martine Roëll en was ze één van de weinige intieme vriendinnen van prinses Juliana. Ze vluchtte met de prinses uit Nederland en verbleef al die jaren in Canada aan haar

Leidse Courant | 1980 | | pagina 33