Niet langer voorde enkeling, nu binnen ieders bereik OLIEVERF PORTRET TEGEN BETAALBARE PRIJS Lü' J MflVet onderwerp „vrienden nissen van het koninklijk huis" d een bron van vele speculaties lichtsels geweest. Borrelpraat ec uimzuigerij hebben vaak geleid wildste verhalen over bepaalde en die geregeld op Soestdijk of in Drakensteyn op de koffie zoo men of een spelletje bridge ïou- men spelen. i en Bernhard hebben hun privé- altijd zo goed mogelijk weten te rmen, zodat er weinig bekend is B mensen die herhaaldelijk in pa- estdijk over de vloer plachten en te komen. Uiteraard zijn er de be kende, min of meer verplichte wekelijk se bezoeken van de premier en de vice- voorzitter van de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering. In sommige gevallen zijn deze personen echter in de loop der tijd tot vertrouwe lingen van het koningspaar geworden, waardoor de relatie een meer vriend schappelijke dan formele basis kreeg. De premiers Drees en Den Uyl waren daar een voorbeeld van, evenals de huidige vice-voorzitter van de Raad van State, dr. M. Ruppert en diens voorganger, wij len dr. L. J. M. Beel. Buiten de politieke ambtsdragers om zijn echter weinig mensen bekend, die tot de echte vrien den van „Soestdijk" behoren en hebben behoord. De meest frequent opduikende naam is wel die van Hans Teengs Gerrit sen, die net als diverse andere vrienden en kennissen van het koningspaar een oud-verzetsstrijder is. "an de kring van vrienden, ver trouwelingen en kennissen van Beatrix en Claus is in de loop der jaren iets meer bekend geworden, hoewel ook door en over deze mensen terecht veel wordt verzwegen. Toen in 1964 vele kranten en weekbladen bol stonden van de na men van mogelijke huwelijkskandidaten voor Beatrix werden er vaak personen, genoemd die de prinses slechts één keer of zelfs soms helemaal nooit had gezien. Slechts van één jongeman was het zeker dat hij goed met Beatrix bevriend was: Bob Steensma uit Leiden, een studiege noot van de kroonprinses. Bob trouwde echter al toen Beatrix nog niet eens ver loofd was. Hij behoort tot een klein club VAN RUPPERT TOT HUUB OOSTERHUIS De vriendenkring van Beatrix en Claus 853, 026 IK Wat is hei toch dat een schilderij onder scheidt van elke andere muurversie ring? Want welk huis we ook binnen stappen, in welke stijl het interieur ook is... een echt schilderij aan de muur vangt meteen onze blik. En het vreem de is-vocrai bij het zien van een portret - dat we allemaai wel eens hebben ge dacht aan zo'n schilderij van onszelf, of op zijn minst van iemand die ons 't meest dierbaar is of net als vroeger aan GARANTIE VOOR TEVREDENHEID Onze olieverfschilderijen worden van zelfsprekend in kleurenuitvoering ge leverd. Het formaat is 40 x 50 cm. Onze unieke garantie voor tevreden heid houdt in dat, wanneer het schil derij onverhoopt niet overeenkom stig de aibeclding geschilderd is, door onze kunstschilders kosteloos een nieuw exemplaar geschilderd zal worden. zo'n gezellig familie-portret Maar zo'n gedachte werd dan ogenblikkelijk opzij gezet als onbetaalbaar. Dat was ook zo... tot nu toe. Want nu kunt u een royaal portret laten schilderen voor een betaalbare prijs. Schilderkunst geeft zeggingskracht Natuurlijk past een schilderij, in ons nostalgische denken, het ademt de sfeer uit van een rijk verleden. Maar je studiegenoten, van wie sommigen zelfs nu nog af en toe contact met Draken steyn hebben. Een echte vertrouwelinge van de prinses is (ook nu nog) mevrouw Ramondt uit Hilversum, die indertijd de conrectrix was van het Baarns lyceum waar Beatrix op het gymnasium zat. In lief en leed heeft mevrouw Ramondt de prinses veelvuldig met raad en daad terzijde ge staan. Evenals haar moeder heeft ook Beatrix in de loop der jaren een goed contact met „Vader Drees" opgebouwd. Beatrix be wondert hem in hoge maté en zij heeft, met name op staatsrechtelijk gebied, veel van hem geleerd. oen Béatrix en Claus een maal getrouwd waren, begon het paar zich op Drakensteyn en overal in het land goed voor te bereiden op de taak die komen zou. Vooral in de eerste tien jaar na hun huwelijk hebben prinses en prins met tal van groepen uit de maat schappij contacten gelegd. Met name in die periode zijn uit al die contacten ver schillende vriendschappen ontstaan. Het paar nodigde onder meer regelmatig groepen beeldende kunstenaars en schrijvers op Drakensteyn uit. De avon den die daar werden doorgebracht ken merkten zich door, wat insiders noemen, een „uiterst ongedwongen sfeer". Het zal er ook inderdaad wel heel anders zijn toegegaan dan een fraaie anekdote over Laurens-Jan Brinkhorst het bezoek van een groep schrijvers aan koningin Wilhelmina verhaalt. Het ging daar zo stijfjes en formeel toe, dat de dichter J. C. Bloem op een gegeven mo ment een pijnlijke stilte probeerde te doorbreken met de opmerking: „Majes teit, wat heeft u daar een leuke foto staan. Wie zijn die meisjes?". Waarop Wilhelmina verbaasd en enigszins geïrri teerd zei: „Maar meneer Bloem, weet u dat niet eens? Dat zijn m'n kleindoch ters". Hetgeen de altijd verstrooide Bloem laconiek deed opmerken: „Ach, wat leuk zeg. Hoe heten ze?". Uit de gezellige avonden met de kunste naars is een warme vriendschap ont staan tussen Beatrix en Claus en de in drukwekkende pastor-dichter Huub Oosterhuis. Volgens ingewijden bezoekt 'hij Drakensteyn tot op de dag van van daag herhaaldelijk. it de contacten die Claus op bouwde als voorzitter van de Nationale Adviesraad voor Ontwikkelingssamen werking en van de Stichting Nederland se Vrijwilligers ontstonden hechte ban den met Bas de Gaay Fortman (voorma lig ontwikkelingswerker in Zambia en PPR-fractieleider in de Tweede Kamer en thans PPR-fractieleider in de Eerste Kamer) en de Tilburgse hoogleraar Frans Alting von Geusau, afkomstig uit de KVP. Ook moet in dit verband ge noemd worden Piet-Hein Houben, zoon van de vroegere Limburgse goeverneur en zwager van Alting von Geusau. Een zelfde vriendschappelijke vertrouwens relatie was al ontstaan tussen Beatrix en Claus en Laurens-Jan Brinkhorst (voor malig staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en thans lid van de D'66-fractie in de Tweede Kamer) en diens echtgenote. Beatrix kende de vrouw van Brinkhorst al uit haar studietijd: ze woonden in Lei den in hetzelfde huis. Bas de Gaay Fortman Overigens hebben ook enkele goede vrienden uit het „vroegere leven" van Claus nog frequent contact met het Dra- kensteynse echtpaar. In buitenlandse koningshuizen hebben Beatrix en Claus door diverse reizen ook enkele goede vrienden gevonden. Het paar onderhoudt, volgens de Rijksvoor lichtingsdienst, zeer vriendschappelijke contacten met het Noorse en Japanse kroonprinselijke paar, met kroonprins Hassan van Jordanië, met koning Juan Carlos en koningin Sophie van Spanje en tenslotte met een aantal telgen uit zij takken van het Britse koningshuis. ver de hofhouding die Beatrix en Claus in paleis Noordeinde zullen aanstellen is nog niets bekend. Ze ker is in elk geval dat niemand van de vergrijsde hofhouding van Soestdijk mee zal verhuizen naar Den Haag. De nieuwe koningin en prins hebben geheel zeil hun personeel en hoffunctionarissen uit gekozen. Dezelfde waas van geheimzin nigheid ligt over de vraag of het paai een aantal eigen politieke adviseurs zal aantrekken. Het ligt voor de hand dat in eerste in stantie dr. Ruppert de steun en toever laat van Beatrix zal worden, waar het om staatsrechtelijke zaken gaat. Volgend jaar zomer treedt Ruppert af als vice- voorzitter van de Raad van State. Hij zal dan worden opgevolgd door Staatsraad mr. J. van der Hoeven, lid van de PvdA, die het evenals Ruppert ook uitstekend met Beatrix en Claus kan vinden. In elk geval staat vast dat Beatrix in de afgelo pen jaren al een aantal goede raadgevers in de Raad van State heeft gevonden, te meer daar zij veelvuldig in Den Haag de woensdagse vergaderingen van dit- hoge College heeft bijgewoond. Haar eerste grote vuurproef wordt de kabinetsfor matie na het aftreden van het kabinet- Van Agt. Aan adviseurs zal ze dan heus geen gebrek hebben. DICK VAN RIETSCHOTEN een mooier manier van vereeuwigen bestaat er niet meer nog heeft 't een stuk kunste naarsschap in zich wat elk portret nu net onderscheidt van een willekeurige vergrote kiek, hoe goed ook. Het is nu juist het vakmanschap van een schil der dat de scherpe kantjes van de reali teit, tegen de achtergrond van zijn indruk van iemands karakter plaatst. Juist datmaakt een geschilderd portret zoveel levensechter, omdat er méér uit straalt dan een geslaagde gelijkenis. Dat kunstenaarsschap spreekt straks ook uit het portret dat wij voor u hopen te maken. Een werk dat de kun stenaar terecht met zijn naam zal sig neren. Royaal formaat, prachtig ingelijst Het portret dat u laat schilderen wordt uiteraard in olieverf opgezet en gever nist. Het doek meet 40 x 50 cm en wordt na droging gevat in een rijke en stijlvolle lijst. Denkt u eens in, een por tret van vrouw of kind, van uzelf of van uw lievelingsdier, wat een rijkdom aan uw muur. En niet zoals vroeger uren lang poseren. Want ditmaal begint uw portret bij de techniek. Alles wat nodig is, één (liefst twee dezelfde) goed gelijkende scher pe kleurenfoto's, op een niet te klein formaat. Daarvan af wordt uw portret geschilderd. Feilloos en weergaloos mooi. Een persoonlijk cadeau is 't mooiste cadeau Op tal van momenten in ons leven kunnen we iemand (en ook onszelf trouwens) verrassen met een echt per soonlijk cadeau. Laten we eerlijk zijn, is er een meer persoonlijk cadeau te bedenken dan een schilderij van iemand die ons dierbaar is? Een unie ke kans om iets te geven dat tot in lengte van jaren een blikvanger, een trots in de familie zal zijn. Dat kan bij een geboorte zijn, een huwelijk, een bruiloft van zoveel jaar, een jubi leum een schilderij is zoveel meer dan een herinnering. En omdat voor altijd vast te leggen, zorgen wij dat op de lijst een klein koperen plaatje met inscriptie wordt bevestigd. Hoe komt u in het bezit van uw portret en wat kost 't? Atelier Carel Verlaer heeft een aantal kunstenaars, die befaamd zijn om hun perfectie in het portretschilderen. En voor een prijs die u zal verrassen. Alles wat u hoeft te doen is een kleurenfoto met rustige effen achtergrond (van zelfsprekend scherp) aan ons opsturen samen met het ingevulde Inteken formulier. De kunstenaar gaat daarna met palet en penseel aan de slag. Dan moet uw portret drogen, gevolgd door het aanbrengen van een vernislaag. Tenslotte wordt het feilloos ingelijst in een stijlvolle prachtlijst die het geheel tot een pronkstukaan uw muur maakt. En na zo'n tien weken kunt u uw aan winst ophalen. Voor dat kunstwerk betaalt u de alleszins aantrekkelijke prijs van f 690,- (incl. BTW). Voor de betaling kunt u kiezen ui t twee mogelijkheden: bij ontvangst of in 12 termijnen. Driejaar GRATIS verzekerd Uwaanwinstwordtdooronsgratisdrie jaar verzekerd tegen brand, breuk, waterschade, diefstal e.d. Welkom in onze showToom Voor veelmensen is een aanbod als dit te mooi om waar te zijn. Dan kunnen we u alleen maar aanraden: bel ons op voor een afspraak en kom zo'n schil derij in onze showroom bekijken. Brugstraat 6, Loenen a/d Vecht. U bent daar alle dagen - ook zondags - van harte welkom. Een ander belangrijk punt is dat u misschien niet over een goede foto beschikt Ook dan maken we graag een afspraak (02943-4499) met u om in onze showroom GRA TIS die opname temaken. En natuurlijk zenden we u op verzoek alle gewenste verdere informatie. Telefonische informatie: 02943-4499 K.v.K.Utrecht. Reg.nr. 52586 IIntekenformulier I Geschilderd portret in fraaie lijst met I naaminscriptie Geheel volgens het omschreven aanbod wens ik: Oschilderij! en) naar bijge- leverde foto te bestellen. De prijs van een dergelijk olieverf J schilderij kompleet met pracht- I lijst bedraagt f690,- (incl. i BTW). O U ontvangt hierbij voor elk por- tret een goedgelijkende kleuren foto met rustige effen achter- I grond. O Belt u mij voor een afspraak om j kosteloos in uw showroom een J goed gelijkende foto te maken voor elk schilderij-ookzondags i Het bedrag voor elk schilderij kan ik bij ontvangst, of in termijnen voldoen. Ik geef de. voorkeur aan betaling: O bjj ontvangst O in 12 termijnen Het schilderij is gratis gedurende 3 jaar verzekerd tegen breuk, brand, waterschade, diefstal, e.d. Op het koperen inscriptieplaatje de volgende naam inslaan: (niet meer dan 20 letters) i i m I ei O vooraf uitgebreide informatie te ontvangen O vooraf een bezoek te brengen aan I uw showroom Bn nen a/d Vecht. Vo bel 02943-44 99. Naam: Straat: Plaats: Postcode: Tel.: Geboortedatum Handtekening: In gesloten envelop zonder post zegel verzenden aan: Atelier Carel Verlaer Antwoord nummer 90, 3600 ZK Vreeland.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 29