Topprestatie van Gerard Nijboer Hogervorst met een been winnaar driedaagse van Noord- Holland Dramatisch hoekeytoernoo! dam@§ f Redelijke prestaties roeitop MARATHONLOPER REALISEERT „ONMOGELIJKE" TIJD IN AMSTERDAM AFSCHEID COACH EN VIJF SPEELSTERS? LEIDSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1980 PAGIN* AMSTERDAM Gerard Nijboer heeft in de vijfde internationale Marathon van Amsterdam geschiedenis geschreven. Nooit eerder was een Nederland op het 42 kilometer en 195 meter lange traject zo snel geweest. Sterker nog, met zijn tijd van 2.09.02 behoeft hij op de we reldranglijst aller tijden slechts de Au straliër Derek Clayton voor zich te dul den. Bovendien heeft diens al in 1969 te Antwerpen gevestigde 2.08.34 altijd ter discussie gestaan, omdat het parcours niet de vereiste lengte zou hebben ge had. Aan de prestatie van Gerard Nij boer behoeft niet te worden getwijfeld omdat de organisatie waterdichte be wijzen had, dat het traject wel de ver eiste lengte had. Al blijft het opmerkelijk, dat de meeste deelnemers hun beste prestaties over troffen. Resteert de vraag waarom de Nederlander niet alleen ruimschoots on der de Olympische limiet van 2.15,0 bleef, maar bovendien in zijn derde ma rathon na Enschede en New York zijn persoonlijke record met bijna acht minu ten omlaag haalde. Per slot van rekening was de voorbereiding van de 25-jarige Enschedese student in de Sociaal Psy chiatrische Verpleegkunde niet van dien aard dat op een tot de verbeelding spre kende tijd mocht worden gerekend. Een hardnekkige voetblessure weerhoudt Nij boer er eigenlijk al twee jaar van om pijn vrij te kunnen trainen, hoewel hij zelf de ernst van de blessure bagatelliseert met de opmerking dat hij de afgelopen maan den harder dan ooit heeft getraind. Zelfs zijn studie werd naar het tweede plan ge schoven, al rekent hij er min of meer op, dat hij weldra de schoolbanken definitief zal kunnen verlaten. Dagelijks besteedt hij meer dan drie uur aan de sport, die hij vanaf zijn achttiende serieus beoefent. En dat is een intensiteit, waarvoor som mige Amerikaanse en Russische groothe den zich niet zouden voor hoeven te schamen. Trainingscoördinator Bob Boverman had Van der Heul gevraagd om terwille van de Olympische selectie in de beginfase een hoog tempo aan te houden. Van der Heul kweet zich bijzonder goed van deze taak, maar kon na vijftien kilometer toch niet voorkomen dat de kopgroep bijna een minuut achterstand had op het sche ma dat Szekeres vorig jaar hanteerde. Gerard Nijboer kreeg die tussentijd van de meefietsende Boverman ook door en besloot vanaf dat moment zelf als tem- pobeul te gaan fungeren. De slijtageslag die volgde, resulteerde wel bij het afval len van Van der heul. maar ook van oud nationaal kampioen Roelof Veld, de door blessures achtervolgde clubgegenoot van Nijboer. Theo Hogervorst (geheel links) in de kopgroep met in zijn achterhoofd de stellige gedachte de driedaagse van Noord-Holland te winnen. Dat deed hij ook. De Marathon van Amsterdam was de laatste mogelijkheid voor lopers om de Olympische limiet te halen en zich te kwalificeren kou. Daaraan voldeed de juichende winnaar Gerard Nijboer na strale race. Inmiddels had Nijboer de aanval ingezet en even na het keerpunt viel de definite- ve slag, toen de atleet van Daventria de marreerde en in een oogwenk een gat van enkele tientallen meters liet vallen. Met gebruik van alle overgebleven krach ten slaagde er in in de niet voor mogelijk gehouden toptijd op de Dam te finishen. Kwaliteit De Hongaar Szekeres bleef op de val reep nog de Belg José Reveyn voor, al bedroeg het verschil op de eindstreep slechts luttele meters. Cor Vriend legde beslag op de vierde plaats en gaf daar mee aan dat Nederland over een uitgele zen korps marathon-vedetten beschikt. Bob Boverman: „Dit moest eens gebeu- gezien de trainingsbenadering en Wim Verhoorn. Je ziet dat er van mij en Wim Verhoorn. Je ziet dat er kwa liteit in de groep schuilt en ik hoop alleen maar dat de prestatie van Gerard voor lange afstandslopers een aansping zal zijn om ook voor de marathon te gaan kiezen, want in ons land zijn ze voor die afstand altijd nog wel wat huiverig". Commentaar van Gerard Nijboer ten slotte: „Ik heb gewoon geboft dat mijn harde aanpak het maximum aan rende ment heeft opgeleverd. Over het alge meen prefereer ik dat beulswerk niet zo. Nu moest ik wel, gezien de Olympische pressie. Nu dit gelukt is ga ik het rustiger aandoen, ook met het oog op examens die voor de deur staan. En dan maar kij ken of Moskou doorgaat". HES LAGRAND ZAANDAM Theo Hogervorst heeft, bijna met een been, de driedaagse Ron de van Noord-Holland gewonnen. Ho gervorst, een van de weinigen uit de Olympische selectieploeg die in Noord- Holland traint, zat zowel zaterdag als zondag in de eerste groep. Zijn greep naar de macht echter deed hij zondag morgen in de tijdrit van 13 kilometer in Huisduinen. Hij werd daar winnaar met zes seconden voorsprong op de Brit Derek Hunt, maar was bijna drieëneen halve minuut sneller dan Jan Feiken, die als klassementsleider aan de tijdrit was begonnen. De 24 seconden die Hogervorst, de beste man uit veruit de sterkste ploeg, na de tijdrit van Hunt scheidden, bracht hij vei lig thuis naar Zaandam. Hij deed het deels door eigen kwaliteiten, maar ook dank zij de belangrijke steun van zijn ploeggenoten. De winst van ruim een mi nuut, die twintig man vrijdag in de ope- ningsrit opbouwden, heeft de Ronde be slist. Zowel zaterdag als zondag werden de verschillen slechts in seconden geteld. Daardoor ligt de veronderstelling van een letterlijk en figuurlijk vlakke ronde voor de hand. En dat is juist. De room was er al voor de start af door het rijden van na tionale selecties in Frankrijk. Wat over bleef was een groep jongeren, die zich nauwelijks heeft gemanifesteerd. De oude garde, van wie bijvoorbeeld Peer Maas, Dick Groen en Frits Schür belang rijke rollen speelden, en een aantal verte genwoordigers van de middenklasse, zorgden over drie dagen en zo'n 450 ki lometer niet voor verrassingen. Theo Hogervorst, vorig jaar een van Ne derlands vier uit de ploegentijdrit bij de wereldkampioenschappen, was onmis kenbaar de sterkste. De 24-jarige eier- handelaar uit Pijnacker relativeerde zijn overwinning met: „In een ploegentijdrit ben ik behoorlijk sterk en verder kan ik alles een klein beetje. Hier was de con currentie niet zo groot". Zoetemelk Joop Zoetemelk komt steeds beter in vorm. Gisteren won hij na een korte solo in de slotfase het'criterium voor beroepsrenners over 100 kilometer in het Noordbrabantse Lieshout. Het was zijn tweede overwinning in het seizoen, dat hij zo ongelukkig begon met een sleutelbeenbreuk in de Ronde van de Middellandse Zee. Eerder zegevierde Zoetemelk in de Grote Prijs Pino Cerami in Wasmuel (B.). De animator van de wedstrijd in Lieshout was overigens Bert Oosterbosch. De re gionale favoriet demarreerde verschillen de keren uit het peloton, dat echter tel kens reageerde. In de slotfase waagde Zoetemelk zijn kans. Theo de Rooy en Adrie van Houwelingeri vormden met de Tourrenner een kopgroep. In de laatste ronde schudde Zoetemelk zijn mede vluchters van zich af met een nieuwe de marrage. Tweede Ad Wijnands is als tweede geëindigd in de amateurwielerronde van Loir en Cher. Leon Dejita uit de Sowjet-Unie werd de winnaar. Hij had in het eind klassement een voorsprong van 1.18 minuten op Wijnands. Dejits, die met de Russische ploeg de eerste keer aan deze ronde deelnf legde de basis voor zijn overwinning de individuele tijdrit van zaterdag» tend. De race tegen de klok over 20 meter in de omgeving van Onzain leve| een overwinning op voor de Franse tervolgingsspecialist op de baan, Bondue. Johnny Broers bezette de t\ de plaats met een achterstand van 12 conden en Dejits werd derde in 2£ Het tweede gedeelte, een rit over 131 lometer van Onzain naar Blois, werd wonnen door Jac van Meer. In het s meen klassement eindigde Frank Mo die lange tijd de leiding had, als deri Kuiper De Belg Jean-Luc van den Broul heeft zaterdag de wielerronde van| dre en Loire gewonnen. De Fransman Jacques Osmont worl laatste etappe over een afstand vanl kilometer naar Tours. In de massasi van het peloton versloeg hij de Beft Schepmans en Wayenberg, die resp| tweede en derde eindigden. In het klassement werd Hennie Kuiper op 9 sec. en De Rooy vijfde op 43 S| Ronde van Spanje De Westduitser Klaus-Peter Thaler i zaterdag de vierde etappe van de Ro van Spanje en de Spanjaard Rupi gisteren de vijfde. In het algemeen k sement behield de Italiaan Visentini leiding met twee seconden voorspr op Sean Kelly. De Nederlanders staar zeer bescheiden plaatsen geklasseeri Voor de 97e keer werd op het Amsterdam-Rijnkanaal de Varsity gehouden. Het hoofdnummer, de oude vier, werd door deze ploeg gewonnen: Orca uit Utrecht, die de 3000 m. aflegde in 9 min. 58.54 sec., een baanrecord. Dat was in het bezit van Laga. Orca had nog nooit de Varsity voor het eerst gevaren in 1878 ge wonnen. Vandaar de uitbundige vreugde. MANNHEIM De Nederlandse roeitop draait in de aanloop naar de Olympische Spelen redelijk mee. Dat bleek tijdens de eerste internationale roeiwedstrijden van dit seizoen, die in het afgelopen weekeinde in Mannheim (West-Duitsland) werden gehou den. In het sterk bezette toernooi leverde de Aegir-combinatie Jan Willem de Waard-Rob van der Vliet de beste prestatie. Zij maakten in de ongestuurde twee duidelijk tot de Eu ropese top te behoren. Weliswaar eindigden de Groningers in de fina le ruimschoots achter de winnaars van het zil ver, tijdens het wereldkampioenschap van vo rig jaar, de gebroeders Pimenov uit de Sov jet-Unie, maar het verschil met de Zwitsers Trümpler en Netzle, die in Bied brons verover den, was verrassend klein. In deze race bleek dat de Nederlanders nog niet opgewassen zijn tegen het sprintgeweld van de tegenstanders. Mogelijk wordt dit veroorzaakt door dat zij pas sinds enkele dagen van duurtraining op specifieke baantraining zijn overgeschakeld. De dames-twee zonder stuurvrouw Joke Dier- dorp/Jacqueline Stafels voldeden door giste ren als derde te eindigen achter Zerkova/Bal- toetit uit de Sovjet-Unie en de Franse Olym pische twee. Zij versloegen de tweede Russi sche ploeg. De oplossing van het conflict rond de dames vier met stuurvrouw, is voorlopig niet in zicht. Met groot machtsvertoon werd de door de roeibond beschermde vier (Ruys, Brummel- kamp. Visser en Pentenga) naar het tweede plan verwezen. Verantwoordelijk hiervoor was de „dissidenten vier" (Vosmaer, Rijntjes, Quist en Kruiswijk). Nadat de laatste vier in maart uit de boot viel, omdat zij weigerde met de voorstellen van de TAC (technische advies commissie) akkoord te gaan, hebben zij aan getoond van veel hoger niveau te zijn. Zater dag bedroeg het verschil tussen beide ploe gen acht seconden. Gisteren was de marge zo groot dat de TAC-vier er niet in slaagde zich voor de finale te plaatsen. Na intern beraad heeft de TAC-gezien de resultaten van Mann heim, besloten geen pogingen te ondernemen om een acht te vormen. Beide ploegen blijven doorvaren tot aan het eerste NOC-kwalifica- tietoernooi in Essen. KEULEN Het vierlanden- toernooi in Keulen is voor het Nederlandse dameshoc keyteam onverwacht drama tisch afgelopen. Niet alleen verloor Nederland de beslis sende wedstrijd tegen West- Duitsland met 3-2, waardoor een einde kwam aan een reeks van zes overwinnin gen in de onderlinge ont moetingen maar door de dreigende boycot van de Olympische Spelen reali seerden coach Huib Tim mermans en een vijftal speelsters zich plotseling ook, dat dit met grote waar schijnlijkheid hun afscheids- wedstrijd betekende. Tim mermans zou coach blijven tot en met Moskou, Maria Mattheu8ens, Anneke van Puffelen, Toos Bax, Suzan de Wijn en Cathy Wouden berg wilden hun carrière met een Olympische plak beëindigen. Vooral voor Suzan de Wijn was het een hard gelag. De 26-jarige Hilversumse zag haar roemruchte interrand- loopbaan abrupt doodlopen. Zaterdag werd zij tijdens haar 84e wedstrijd voor Oranje, te gen Ierland dat geen partij was voor de wereldkampioen (3-0), zeven minuten voor het einde vervangen. Op de slot dag gaf Timmermans haar nemen. Na het verplichte nummer bankzitten keerde zij de rest van het ge zelschap verbitterd de rug toe. Huilend werd zij opge vangen door enkele familiele den. „Ik ben erg teleurge steld dat ik op deze manier moet stoppen", zei zij geë motioneerd. „Meer wil ik er op dit moment niet over zeg gen". Timmermans voelde met haar mee, maar kon haar niet troosten. „Ik vond haar zaterdag onzeker spelen", zei hij. „Ze heeft altijd de belang rijke wedstrijden meegedaan. Deze keer is het anders gelo pen. Dat heb ik ook met haar besproken. Ik laat het hier heus niet bij. Als ze wat is bedaard, zullen wij over de zaken nog wel praten". Kater Timmermans had het giste ren trouwens ook moeilijk. Als het NOC op 19 mei be sluit geen ploeg af te vaardi gen naar Moskou treedt de 53-jarige Amsterdammer te rug als coach. „Er blijft dan natuurlijk wel een kater ach ter", aldus Timmermans. „De hete gang van zaken i9 zo wei erg onbevredigend, niet allen voor mij, maar ook veor de speelsters". In de eerste helft van de re- If: jÉÉir De Nederlandse defensie is gepasseerd en Gudrun Neumann zal West-Duitslan op een voorsprong van 21 brengen. vanchewedstrijd van Vancou ver, waar Nederland de West- duitse dames in de finale om de wereldtitel met 4-1 de baas bleef. Zag het er in het begin niet naar uit dat Oranje een nederlaag tegemoet zou gaan. Met Vib Ramaer voor de geblesseerde Det de Beus In het doel, Madeion Belien als vrije verdediger en de weer herstelde Fieke Boek horst als voorstopper, startte Nederland sterk. Al in de zes de minuut verzilverde Fieke Boekhorst de eerste strafcor- ner. De gelijkmaker van top scorer Christine Moser uit een in een vrijgevige bui door de Schotse Margot Barr toe gewezen strafbal was een domper, maar beïnvloedde het snelle, geïnspireerde spel van de Nederlandse dames nauwelijks. Greep kwijt De afwerking liet echter, zoals de laatste tijd zo vaak, te wensen over. Terwijl de wedstrijd steeds harder werd en het spel vaker moest worden onderbroken wegens blessures (het toer nooi telde trouwens opval lend veel gewonden) raakte Nederland de greep op de wedstrijd kwijt. Toen Gu drun Neumann en Christine Moser kort achter elkaar het doel vonden (3-1), was het in feite gebeurd met Neder land. Ook de achttienjarige Marjo lein Eysvogel, die zaterdag haar debuut maakte met een treffer, kon niet voor nieuwe impulsen zorgen. Een tegen doelpunt van Toos Bax uit de rebound van een strafcorner bracht in de slotfase nog wel enige spanning, maar meer ook niet. Er breekt nu voor de nationa le dameshockeyploeg een pe riode van onzekerheid aan. In ieder geval prevaleert de ko mende weken de strijd om de nationale clubtitel en Pinksteren het toernooi de Europese beker (met ki pioen Amsterdam) in Barci na. Mocht het NOC besli een ploeg naar Moskou] zenden, dan zullen Timi mans en zijn selectie van: mei driemaal in de week eenkomen om te proberei voor een groot deel wegi de motivatie voor de Ol pische spelen terug te gen. Het scoreverloop van de onl ting met Ierland was als volgt: 5. semieke Hillen 1-0, 8. Toos Bax 63. Marjolein Eysvogel 3-0. West-Duitsland-Groot-Brittannië 1 (2-0): 9. Christina Moser 1-0, Christina Moser 2-0, 45. Jenn Givan 2-1, 50. Birgit Hagen 3-1, Gaby Appel 4-1. Groot-Brittannié-lerland 4-0 (2 19. Marilyn Pugh 1-0, 31. J Swinnerton 2-0, 48. Marilyn Pu 55. Jane Swinnerton 4-0. De eindstand: 1 West-Duitsland 6 9-4 2 Nederland 3 3 3 Groot Brittanniö 3 3 4 Ierland 3 0 ES2SE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 24