anada gaat niet naar Moskou Lammers wint Procar-race Van Zetten na turnverliestoch tevreden Zijspancrossers goed op dreef Grote klasse van Gerard van Eykelenborg IEL LANDEN STELLEN BESLISSING UIT IsPORTTRIBUNE ZIJDELINGS asket - tgilteam or «sluit goed ;erland «beslist ierik schiet leeste kleiduiven IA 16 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF MAANDAG 28 APRIL 1980 PAGINA 17 23 Trainers FBO (werkgevers) en WON (oefenmeesters) zijn in prin cipe een CAO voor trainers overeengekomen. Het op merkelijkste in deze lang verwachte en de trainers meer zekerheid biedende arbeidsovereenkomsten, die overigens nog moet worden uitgewerkt en op papier gezet, is dat er een paragraaf in voorkomt dat een profclub twee trainers in dienst moet hebben, van wie één „slechts ten dele", dus part-time. Aan de ene zijde dus een pluspunt voor de trainers (CAO), aan de andere kant een aantasting van het trainersbestand. Verscheidene betaald voet balorganisaties hebben twee trainers in volledige dienst, de hoofdtrainer en de assistent. Moet bij Ajax, om een voorbeeld te ge ven, Bobby Haarms van full-timetrainer tot part-ti mer worden? Er werden meer punten tijdens de le denvergadering van de FBO besproken die er niet glansrijk door zullen ko men. De FBO is het niet eens met de arbeidstijden van de profs (35 uren per vijf dagen) die de VVCS (werknemers) voorstaat en wil eveneens de de spelers raden een zeer beperkte bevoegdheid geven, welke laatste punt in tegenstelling is met het rappoort Gezon der Betaald Voetbal en uit eraard ook de VVCS niet welgevallig kan zijn. Op de algemene vergadering be taald voetbal op 10 mei zal hierover waarschijnlijk nog wel een hartig woordje worden gesproken. Saneren Daar zal ook ter sprake ko men de onlangs nogal plot seling door mr. Vilé, voor zitter betaald voetbal, geui te wens het aantal clubs te rug te brengen van 37 tot 32, het in het rapport Ge zonder Betaald Voetbal ge noemde minimum omdat anders de toto niet kan draaien. Dat is door menig een een zwak argument ge noemd, want er zouden dan koste wat kost bvo's in stand gehouden moeten worden om de (teruglopen de) toto geen geweld aan te doen. Vreemder is dat zowel het Budget Bewa- kings Instituut als de FBO volkomen in het duister tast wat betreft de motie ven die het bestuur betaald voetbal tot dat voorstel hebben gebracht. Ook dat punt, toch waarlijk van im- portatie, zal op 10 mei stof tot discussie opwerpen. Het is niet aannemelijk dat vooral de „bedreigde" clubs, hoewel niemand weet welke mr. Vilé en de zijnen op het oog hebben, zich zonder meer bij een eventueel besluit zullen neerleggen. Daarvoor zul len gronden aanwezig moe ten zijn. En alleen die vor men al een probleem. Zijn dat gronden van financiële aard of van speltechni- sche? Een erkend zwakke ploeg kan best een sluiten de begroting hebben, zoals ook andersom mogelijk is. Bondstrainer Al enige tijd is er onenig heid tussen trainer Rob Voorbij en de schoon- springster Caroline Lint huis. Tijdens de algemene jaarvergadering van haar vereniging Morgenstond kwam het tot een uitbar sting. Voorbij werd ontsla gen door het bestuur van zijn vereniging. Volgens het bestuur van deze vereni ging was hij niet te handha ven. Als bondstrainer heeft hij op het ogenblik nog grote waarde voor het schoonspringen in Neder land. Immers, naast Caroli ne Linthuis die niet meer onder hem wil trainen, zijn er nog veel meer talenten in Nederland. Maar als het zo doorgaat, sneuvelt Voorbij straks op twee fronten. Het zou verstandig zijn dat juist in het Olym pische jaar de zwembond ingrijpt en met bondstrai ner Voorbij en betrokkenen aan de tafel gaat zitten. Een bondstrainer hoort bij buitenlandse wedstrijden de afvaardiging te begelei den. Zo niet, dan zal ook hierin een beslissing moe ten worden genomen. i de d< jen om 7-8-1. ITREAL Het Canadese Olympische ité heeft zaterdag besloten niet naar [OU te gaan. Op een bijeenkomst in Ireal stemden 137 leden van het comi- ior het volgen van de Canadese rege- ier oproep, de Amerikaanse boycot van llympische Spelen te steunen uit pro- tegen de voortgezette militaire aanwe- eid van de Sowjet-Unie in Afghanistan, ndertig leden stemden tegen. rdag heeft het Russische dagblad „Pra- zijn lezers voor het eerst geinformeerd de mogelijkheid dat een groot aantal erse landen de spelen in verband met de interventie in Afghanistan zal boycotten. In een commentaar duidt het blad de invasie aan als noodzakelijk om de imperialistische agressie op afstand te houden. „De gebeur tenissen in Afghanistan hebben niets met de Olympische beweging te maken", aldus de Pravda. Het bestuur van de Westduitse Sportbond (DSB), waarin verenigd bijna alle sportor ganisaties in het land, heeft het Westduitse Olympisch Comité geadviseerd niet deel te nemen aan de Spelen. De DSB haakt hiermee in op de eerder uit gebrachte adviezen van de Westduitse rege ring en parlement. „Sport is niet meer los te maken van politieke ontwikkelingen", was de strekking van het advies. De Britse zwembond heeft de definitieve be slissing over deelneming aan de Olympische Spelen drie weken uitgesteld. De bond kon digde zaterdag in Loughborough aan pas op 16 mei zijn standpunt te bepalen. De bond wileerst weten waartoe andere nationale zwemorganisaties beslissen voordat zij zich vastlegt. Ook het Olympische Comité van Zwitserland wil zich nog niet binden. Het dagelijks be stuur stemde zaterdag in Bern met zeven te gen vijf bij twee onthoudingen voor het zen den van een afvaardiging naar Moskou. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat de beslissing tijdens de algemene vergadering op 10 mei anders uitvalt. De bondsvergadering van de Nederlandse Judobond stemde zaterdag in Utrecht zon der voorbehoud voor deelneming aan de Spelen. Van de 47 aanwezigen waren 37 af gevaardigden voor, negen tegen en ont hield zich een van stemming. Voor het Olympisch Comité van Venezuela bestaat evenmin weinig twijfel. Het heeft de delegatie naar Moskou, die zal bestaan uit 25 topsporters, al samengesteld. San Mari no heeft voor de Spelen 14 sportlieden en 12 begeleiders aangewezen. Het Olympisch Comité van Japan zal pas op het laatste nippertje over de deelneming be slissen. Vlak voor het sluiten van de inschrij vingstermijn (24 mei) zal het comité de orga nisatoren laten weten of Japan meedoet. Tij dens de algemene vergadering herhaalde het Japanse Olympisch Comité zaterdag in Tokio „in principe" voor deelneming te zijn. Niettemin achtte men het verstandiger een definitief oordeel pas te geven „nadat wij hebben kennisgenomen van de opstelling van andere landen". PALMAS Nederland t de laatste wedstrijd in vierlandentoernooi basket- n Las Palmas tegen Frank- g zwi f ®t 9675 (4829) ge sgen Fien- Het was de eerste >p Euri winning van Oranje op de het f< sen sinds zes jaar. De eukelfite maal dat Nederland ze- zoor <erde was tijdens het Euro- te vekwalificatietoernooi dat in Utrecfi'n Hagen werd gehouden, het zi voortreffelijke wedstrijd spaalti,de Woudstra, die de gro- nimator was, waarmee de naf sre spelers echter niets te- wordt gedaan. De over- eers lin9- die regelmatig tot wieild kwam, kan gerekend aotiscden een van de hoogte- Brd bi,en van de verrichtingen im, d Oranje- Frankrijk, dat zich spec urenda dria weken in Cola- n vot1 (V-S.) tegen de Ameri- ffer nse olympische ploeg had 00t f bereid op dit toernooi, r Va gedwongen om zich tot ingei ledigen te beperken in do, ontmoeting die als kijk- met een negen mag wor- gehonoreerd, ituati Sowjet-Unie won het vier- r pdentoernooi. De laatste noeiflstrijd tegen Spanje werd 9380 gewonnen. Bij de jyvas de stand 4940 in iordeel van de Russen. Sowjet-Unie was Tkats- de topscorer met 18 uiven. 'uerl ffer. £74 .000. SM )UM De vierde en laat- 2mem ontmoeting in de damin- and Nederland—Sovjet- raml' e eindigde zaterdag na De uiterst enerverend duel in zege van 86 voor het lerlands zevental. Hier- kwam de eindstand op -28. 1 remise van Sijbrands en i der Wal bracht Van Har de. stand op 4—2 voor Ne- and. De student in medicij- uit Groningen won overtui- eid van de kwetsbare achil- voo iees in het Sowjet-team, iltoei <ander Baljanski. Deze rsprong hebben de Neder- slavi'se spelers niet meer uit zate/Kien gegeven, al kostte dat it ge I moeite en spanning, Ité 9end jaar zal de interland- Jstrijd te Minsk worden ge- ipes^eld. waarschijnlijk-met tien- in en in plaats van zeventallen, fini mes in het afgelopen weekeinde speelde eerste drie ronden (jii het persoonlijk dames- ans( npioenschap van Nederland >la 'en verrassende ontwikke- won |en te zien. Zo verloor titel- trac dster Lenie Toonen in de clul Mngsronde van Petra Pol- de tweede zitting nter Annemieke van der va, aats. Voor Toonen lijkt een mefl0n9at'e van haar titel al iwel uitgesloten, want Pol- n, die tevens Eef Nieuwen- izen versloeg, gaat nu met punten aan de leiding. Op oer n punt gevolgd door Mieke tmeier, Van der Kraats en Veenboer. MNGHUIZEN John Pie- ndsC heeJÏ 'n B>dd'n9huizen in Flevopolder voor 150 toe- - chouwers de Nederlandse ti ll kleiduivenschieten (onder- lene eel skeet) behaald. Pierik 01 choot het magere totaal van 92 duiven op het maximale intal van 200. Hij nam de ti- aay. °ver van Kiek van leperen, .up. ie als vierde eindigde. Als reede eindigde Eric Swin- ds. e'8, die na barrage Leo ris. «heers naar de derde plaats mvees. DONINGTON Jan Lammers heeft zaterdag de eerste Procar 65-race van het seizoen gewonnen. Op het circuit van Doning- ton (Engeland) was hij veruit de snelste. De Procar-races zijn wedstrijden, die in BMW Mi-wagens worden gehouden en waaraan de azen van het formule 1-gebeuren deelnemen. Hans Heyer uit West-Duitsland eindigde als tweede en de Au straliër Alan Jones bezette de derde plaats. Lammers legde de veertig ronden (152 kilometer) af in 49 minuten en 44.39 se conden. Heyer werd tweede in 49.56.61. De Italiaan Teo Fabi won op de Nürburgring de derde autorace voor het Europese kampioenschap in de formule 2. Fabi legde de ruim 205 kilometer af in 1 uur 8 minuten en 8.51 seconden, het geen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 181 kilometer per uur. De Engelsman Brian Henton werd tweede. Huub Ro- thengatter bezette de zesde plaats. In de stand om het Europees kampioenschap heeft Henton de leiding met 21 punten, Rothen- gatter deelt de vijfde plaats met vier punten. In de formule super VW was Arie Luyendijk succesvol. Hij won de race, die meetelde voor de strijd om de Europese beker, in een tijd van 43 minuten 57.42 seconden. Ook in het klassement heeft Luyendijk de leiding met 35 punten. De Fin Varjosaari staat tweede met 27 punten. De Voorjaarsraces op het circuit van Zandvoort trokken gisteren weinig belangstelling, waaraan het kille weer (mist) zeker debet was. Een spectaculair ongeluk gebeurde in de eerste ronde van de Formule Ford 2000-renwagens. De wagens van de Zuidafri- kaanse coureur Basil Mann en van Maarten Henneman kwamen voor het ingaan van de Gerlachbocht met elkaar in botsing. De strijd was toen in feite al gestreden. Fred Krab won moeiteloos. Ernst Antonides en Fred Frankenhout werden in de slotrace van de toerwagens boven 1600 cc uitgeschakeld toen hun wagens op elkaar reden. Loek Vermeulen boekte vervolgens een gemakke lijke overwinning. LEEUWARDEN Hans van Zetten, de nieuwe trainer van de turnsters toonde zich zaterdagavond in Leeuwarden na het duel met Roemenië, de wereldkampioen teams, tevreden. Na de nederlaag van 192.20 - 179.85 punten zei hij: „De ploeg heeft uitstekend gewerkt, zeker gezien tegen de achtergrond van de laatste maanden", waarmee hij doelde op de onzeker heid die nog steeds bestaat over het aantrekken van een bui tenlandse trainer/ster. Dé naam Leona Horvath wordt weer genoemd maar zij heeft van de Hongaarse autoriteiten (nog) geen toestemming gekregen. Van Zetten: „Voor 1 juli moet een beslissing worden genomen, anders raken we te ver achter". De Nederlandse ploeg werd in Leeuwarden voor de eerste maal geconfronteerd met de waardering volgens de nieuwe code, de pointage, waarin virtuositeit, orginaliteit en risico extra gewaar deerd worden. Van Zetten had voor zichzelf een berekening ge maakt dat de ploeg op een totaal tussen de 163 en 165 punten zou uitkomen. Gezien het feit dat slechts zeer weinig fouten wer den gemaakt, vond hij een totaal van 169 punten redelijk. Neder land scoorde evenwel bijna 180 punten. De Roemeense Dumitrita Turner bereikte het hoogste totaal: 38.80 punten, voor'Melita Ruhn (38.75), Rodica Dunca (38.50), Emilia Eberle (38.30), Marilena Vladarau (37.75) en Aurelia Pinza- ru (36.00). Ingrid Bolleboom was met 37.25 de beste Nederlandse voor Ma rijke Aarnoutse 36.05, Debbie Amson 34.85, Carla Duplessis 34.60, Trees Koolhof 34.55 en Bibi Vos 30.00. MAKKINGA De Nederlandse motorcoureurs hebben in Mak- kinga de tweede wedstrijd van een serie van tien om het wereldkampioenschap zijspancross beheerst. De eerste man che leverde een overwinning op voor Ton van Heugten en Frits Kiggen en de tweede manche eindigde in een zege voor Tonny Bens en Henk van Heek. De combinatie Jan Bakens/Piet van Deutekom werd winnaar van de dag. in beide manches kwam het duo tot de derde plaats. Op het zandcircuit van Prikkedam waren ruim 8000 toeschouwers. In de vierde motorcross, meetellend voor het wereldkampioen schap in de 125 cc-klasse, hebben de Belgen Harry Everts en Marc Velkeneers hun voorsprong in het algemeen klassement opnieuw uitgebreid. Na de races in het Franse Verdun is er in deze klasse sprake van een Belgisch onderonsje, waarbij voor de overige deelnemers slechts incidentele succesjes lijken wegge legd. Op het door de aanhoudende regen zware leemcircuit van Verdun waren voor de Nederlanders geen prijzen gereserveerd. Peter Groeneveld eindigde in de eerste manche op de elfde plaats, Henk Seppenwolde kwam in de tweede als vijftiende over de streek. Bennie Wilken uit Nieuw-Schoonebeek zegevierde gisteren in Fleringen (Overijssel) in het nationaal kampioenschap motorcross in de 250cc klasse. Zijn puntentotaal kwam daarmee pp 162. WASSENAAR Gerard van Eykelenborg kreeg gistermiddag op Duindigt terecht de handen van het publiek weer op el kaar. De pikeur van Stal Westland uit Wateringen, die de afgelopen jaren de ene grote koers na de andere wint met Kees Verkerk, weet wat finish- rijden is en hoeft niet al tijd een „Keessie" voor zijn sulky te hebben om tot succes te komen. In de Uno Boyprijs ging Ma- nus Bouwhuis met Talon Beroona als groot favo riet van start. Maar on danks het feit dat Gerard van Eykelenborg met zijn Speed Westlandia twintig meter aan Talon Beroona moest geven, zegevierde hij wel en moest Taron Beroona genoegen ne men met een tweede plaats voor Rasch Hano ver met Guus Knijnen- burg. Geen half uur later was Ge rard van Eykelenborg gastrij- der achter Tirano R. Deze driejarige hengst is in training bij eigenaar Aben, maar deze vertrouwde de teugels aan de Westlandse pikeur toe. Tor pedo Fortuna met Jan van Dooyeweerd was het paard van de koers. Lang verbleef deze driejarige hengst, die als tweejarige driemaal op rij won, in de middenmoot van het veld, sloeg in het laatste stuk toe maar kon Tirano R en Sterling Moss niet meer benaderen. Sterling Moss ging lang aan de leiding, maar verloor op de eind streep door het beter onder steunen van Gerard van Ey kelenborg van Tirano R. Al leen heel grote pikeurs kun nen zoals Van Eykelenborg zijn paard over de eindstreep bracht. Insiders zeggen dan hij droeg zijn paard over de finish, Grote klasse, die men maar zelden op Duindigt ziet. Het kon niet op voor Van Ey kelenborg, want later op de middag won Peter Harvester met Van Eykelenborg eerste knecht, Harry van Ooyen. Zaterdagmiddag zegevierde Gerard van Eykelenborg bo vendien met Topsey in een dead heat met Tornado Star en werd hij met Rea Silvia tweede achter Sergio Fortu na. Manus Bouwhuis ging de Duindigt-tweedaagse zater dag van start met een fraaie overwinning met Tjerry Belle. Sandy Regina moest twintig meter geven in deze koers en Tornado Star (8) met Wim Duivenvoorde en Topsy met Gerard van Eykelen borg gaan gelijktijdig over de finish in de Houtrust- prijs. verloor bovendien nog wat aan de start. Maar wat een enorme klasse heeft deze vierjarige merrie. In de laat ste rechtelijn kwam het paard erg hard opzetten. De snel heid moet in de laatste vijf honderd meter zeker rond de 1.15 minuut zijn geweest. Sandy Regina werd tweede maar eigenaar Jan Heins zal van het paard nog veel ple zier beleven. Bij de volbloeds maakte Te legrams Again grote indruk op het publiek. Het paard, dat pas voor de tweede keer aan de start verscheen, is een grote openbaring en ver wees de uitstekende Pen- nanth naar de tweede plaats. Bij de amatrices en amateurs was de aankomst Esther, Ne ver Tell en Sandy May een verrassing. Deze volgorde was goed voor een trio van ruim vier mille. Favorieten als Flying Jinks, That's Swanee en King's Lion lieten het lelijk afwêten^HUR vAN R|JSW|JK Daar kwam Maarten Henneman goed van af. Bij een botsing in de klasse formule-2000 werd zijn bo lide vernield. Hij kwam er zelf zonder kleerscheuren af.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17