'otale fqanq Z'67 CAO voor (anderhalve) trainerop komst )nmachtig PC Den Haag gelukkige winnaar AJAX KAN FALEN ZO VEEL HET WIL TWENTE BEWUST IN BELANGEN Andere opzet competitie betaald voetbal? l—l IIIIHMIBTWiniT MAANDAG 23 APRIL IdSO paammnmm DEN HAAG Driemaal achtereen heeft AZ'67 de gelegenheid voorbij laten gaan om Ajax naar de kroon te steken. Bewijzen zijn er niet, maar het ziet er naar uit, dat de Alk- maarders de titel niet willen. Enerzijds omdat zij zichzelf voor een Europe se kampioens-competitie te zwak achten, an derzijds omdat UEFA Cupvoetbal - in elk ge val een ronde meer - financieel aantrekkelij ker is, mits een ploeg er niet in de eerste ron de wordt uitgeknikkerd. Op deze manier kan Ajax falen zoveel het wil, maar de titel gaat niet aan de neus van de Amsterdammers voorbij. AZ'67 is immers de enige concurrent - de rest staat te ver achter - en faalt even zeer. Voor FC Twente was het duel met AZ'67 van groot belang voor een plaats in het Europese voetbal, die momenteel dichtbij is na de winst van Utrecht op concurrent Roda. Tenzij Spar ta met (kampioen) Ajax in de bekerfinale komt. Dan zijn er nog slechts de plaatsen twee tot en met vier, die recht geven op UEFA Cupvoetbal en valt, zoals de zaken er thans voorstaan, FC Utrecht daar nog net in en Twente niet. Met UtrechtTwente aanstaan de zondag op het programma kan wat het UEFA Cuptoernooi betreft een beslissing val len. Dat zou eveneens het geval kunnen zijn met de immense strijd om degradatie te ontlopen. Haarlem staat er het slechtst voor met 22 punten. NAC en Vitesse hebben er 24, NEC 25, Sparta en PEC Zwolle 26 en GO Ahead 27. Indien NEC zondag de uitwedstrijd tegen Haarlem wint, moet de pleog van Hughe? de eredivisie vaarwel zeggen, ais NAC een punt uit het thuisduel met FC Den Haag haalt. De grote winnaar van het afgelopen weekein de was MVV, dat zich ten koste van NAC ver zekerde van weer een jaar voetbal in de ere divisie. W— ZEIST Het bestuur betaald voetbal heeft Herman Chou- toer, lid van dat bestuur, be noemd tot voorzitter van een werkgroep competitiezaken. Deze commissie zal moeten bezien of het wenselijk is, dat de competitie van de profsec- tie een andere opzet krijgt. Indien de commissie van me ning is, dat dit het geval is, zal zij moeten aangeven, wat de consequenties van een andere opzet zijn. De Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) zal er bij het sectiebe- stuur op aandringen dat dege nen, die in het recente verle den activiteiten op het gebied van een andere competitie-in deling hebben ontwikkeld, in deze commissie worden opge nomen. ZEIST De ledenvergadering van de Federatie van Be taald Voetbal Organisaties (FBO) heeft zich zaterdag in Zeist in principe akkoord verklaard met de overeenkomst die is bereikt ten aanzien van een CAO voor trainers in het betaald voetbal. De werkgevers en een delegatie van de Vereniging Van Oefenmeesters in Nederland (WON) waren dinsdag jl. tot een akkoord gekomen. De redactiecommissie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van beide partners, zal de overeenkomst in reglemen ten uitwerken, waarna FBO en WON hun definitieve goed keuring aan de CAO dienen te hechten. Bepaald wordt on der meer, dat elke profclub twee trainers in dienst moet hebben, waarbij er één slechts ten dele in dienst van de club mag zijn. Langdurig is tijdens de vergadering gesproken over de ver lenging van de collectieve arbeidsovereenkomst van spe lers, die per 1 juli afloopt. De uitgangspunten voor de on derhandelingen werden aanvaard. De FBO heeft op ten minste twee punten een duidelijk afwijkend standpunt ten opzichte van de Vereniging Van Contractspelers (VVCS). De FBO wil de spelersraden een zeer beperkte bevoegdheid geven en deelt voorts niet de mening van de VVCS met be trekking tot de wekelijkse arbeidsduur van de profvoetbal lers. Mr. J. Peper, de secretaris van het Algemeen Werkgevers verbond, waarbij de FBO is aangesloten, heeft de afgevaar digden voorgehouden dat ook het betaalde voetbal gebon den is aan de loonmaatregel van de regering. Dat houdt in dat de totale loonsom per betaalde voetbalorganisatie slechts met 0,75 procent mag stijgen. De wens van het bestuur betaald voetbal het aantal clubs terug te brengen van 37 naar 32 is slechts zijdelings ter sprake gekomen. Floor Bouwer, die deel uitmaakt van het Budget Bewakings Instituut (BBI), verklaarde dat ook zijn organisatie verrast is door de wens van het sectiebestuur tot nieuwe sanering, omdat men de motieven ervoor niet kent. ,,Wij hebben niet verder over deze saneringsplannen gesproken", aldus Eugène Lemmens, secretaris van de FBO. „Ook wij kennen de motieven niet. Wij wachten af welke mededelingen het sectiebestuur zal doen op de alge mene vergadering van zaterdag 10 mei." (van onze sportredactie) iCHEDE Veel meer dan AZ'67 was FC Twente lan doordrongen welke belangen er nog op het I stonden. De Enschedese formatie besefte terde- Jat er gewonnen moest worden om uitzichten te len houden op deelneming aan het toernooi om UEFA Cup maar de Alkmaarders realiseerden i niet welke riante mogelijkheden er waren om lelijk een geslaagde greep naar de landstitel te nen doen. Na de nederlaag van Ajax bij FC Den g zou AZ'67 immers lijstaanvoerder - dank zij een >r doelsaldo - kunnen worden als in het stadion (man twee punten gepakt zouden worden. Maar r, zoals dat eerder gebeurde, faalde AZ'67. ummer twee op de vader- ;e ranglijst stumperde er wat op los tegen FC ithe, dat al zijn capacitei- >n reserves wilde aanspre- om een positief resultaat ereiken. Dat lukte uitmun- met 4-1, in welke score otale ontluistering van de dhollanders maar matig spiegeld werd. Met wat Ier speelsheid en wat meer ratesse, en fortuin, zou dit Twente een monsterover- ing hebben behaald, r ook met 4-1, een resul- waar helemaal niets op af ngen viel, was de blamage AZ al erg genoeg.Zo dat oefenmeester Georg iler het vertikte om zijn ende collega Hennie Hol- !te complimenteren of zelfs ïr te feliciteren. De tik was hard aangekomen, dat kier na afloop niet veel lr kon doen dan wat mom- Rover „gebrek aan kwali- en routine". En hij klaagde ter:,, Achteraf kan ik wel gen, dat we tijdens het hele roen toch steeds twee of steunpilaren hebben moe missen. Vandaag misten vooral een figuur als Jan ers, die het spel op het denveld naar zich toe kan ken. Op het middenveld ben we de slag verloren." Twente, dat nog steeds rfin Jol moet missen, maak- van het begin af duidelijk het nog wel degelijk om de ikers ging. In de derde mi- I al manoeuvreerde Aad met een simpele voetbe- mg Thoresen in een goede ingsstelling, maar de Noor, nog hinder ondervond van liesblessure, liet de bal lig- bij zijn poging Richard van Meer te passeren. Tegen behoedzaam bouwende FC Aad Kila onderweg naar zijn fabelachtige doelpunt. Hij is Nygaard al gepas seerd, „neemt" op de foto Weijsters, zal nog Fred Fi- lippo en v.d. Meer laten staan en Treytel tot slot kansloos laten. Twente is op 20 gekomen en het debacle tekent zich voor AZ duidelijk af. Twente - Hennie Hollink: „We hadden afgesproken dat er goede sluiting moest blijven tussen achterhoede en mid denlinie, om vandaar uit de za ken ordelijk te laten verlopen" - kreeg AZ wel enkele moge lijkheden, voornamelijk als ge volg van onzuiver plaatsen of balverlies van Enschedese ver dedigers, maar Kist, Welzl, Tol en Nygaard slaagden er niet in de voortreffelijke doelman An- dré van Gerven in de proble men te brengen. Zeven minuten voor de pauze kwam FC Twente verdiend aan een voorsprong. Een voorzet van Thoresen werd door de opgerukte Jaap Bos, tussen Weijsters en Reijnders in, in gekopt. AZ werd er agressiever door. Kees Kist schoot dave rend hard in maar met een schitterende reactie zorgde Van Gerven er voor, dat de be zoekers in plaats van de gelijk maker slechts hun eerste hoekschop kregen. Niet te geloven FC Twente, dat in Heini Otto zijn onbetwiste uitblinker had, kon vlak voor de pauze de buit al nagenoeg binnen halen. Bleuming goochelde bij de zijlijn wat met de bal, Nygaard vond het niet nodig om energiek in te grijpen, waardoor Aad Kila de gele genheid kreeg om te begin nen aan de mooiste solo uit zijn voetballoopbaan. Hij snelde langs Nygaard, Weijs ters en Filippo, omspeelde ook Van der Meer en besloot zijn onstuitbare rush met een voor Eddy Treytel onhoud baar schot (2-0). Kila „Ik dacht: ik ga maar een eindje lopen met die bal. Niet te ge loven, ze vielen me niet eens aan...." Met die voorsprong kon FC Twente de tweede helft vol vertrouwen tegemoet zien. AZ moest komen, waardoor de thuisclub de gelegenheid kreeg talloze tegenstoten te plaatsen. Doordat het centrum van de Alkmaarse defensie zwak be zet was, kwamen er volop kan sen voor FC Twente om de score uit te bouwen. Dat ge beurde nadat een reeks appe tijtelijke mogelijkheden was gemist. Een pass van Ab Grit- ter, die met Niels Overweg wei nig moeite had om Kees Kist aan banden te leggen (Over weg later: „Volgens mij heeft Kist een beetje last van vedet te-neigingen gekregen"), be reikte Thoresen. De Noor liet Peter Arntz en Fred Filippo zijn hielen zien en maakte alleen voor Treytel geen fout: 3-0. Na een kwartiertje, waarin vrij wel alles gebeurde wat voetbal zo aantrekkelijk en spannend kan maken - Filippo had daar bij het geluk dat hij wegens spelbederf niet de gele kaart kreeg - ging Thoresen opnieuw op avontuur. Hij liet Treytel uit zijn doel komen om met een sublieme lob 4-0 te laten note ren. Dat Kees Kist er twee mi nuten later 4-1 van maakte, was alleen maar belangrijk omdat hij daardoor alleen aan de top van het klassement van de topscorer kwam. De afgang voor AZ, dat Talan en Schou- wenaar ingezet had voor resp. Reijnders en Tol, was com pleet. Scoreverloop: 38.Bos 1-0. 45.Kila 2-0, 68.Thoresen 3-0,84.Thoresen 4-0. 86. Kist 4-1. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 12.000. FC TWENTE: Van Gerven;Di|ling, Gritter. Overweg. Zondervan; Kila.Ot- to.Bos(Rutten); Bleuming. Lindsted, Thoresen. AZ'67: Treijtel; Reijnders(Ta!an), v.d.Meer, Filippo. Arnzt; Metgod- .Weijsters.Nygaard; Welzl,Kist, Tol- (Schouwenaar). HAAG Het is inmiddels wel duidelijk dat Leo Beenhak- niet de goede trainer is voor Ajax. Niet alleen mist hij es- liële taktische capaciteiten voor dit niveau, hij blijkt ook in staat de juiste beslissingen te nemen in stress-situa- Beenhakker dreigt er volledig onderdoor te gaan nu de tningen bij en voor Ajax zo hoog oplopen, met de onver- lelijke nadelige financiële gevolgen. Op de beslissende nenten is gebleken dat Beenhakker niet het beginpunt 'die prestaties is. De uitschakeling van Ajax in de Europa begon bij (taktische) missers van Beenhakker, de crisis Ie nationale competitie is er een voortzetting van. nuut blunderde op een gevaar loze inzet van Goodlass, want anders waren (mede door de nederlaag van AZ bij FC Twen te) de problemen weer blijven sluimeren. Zover is het dus niet gekomen in een slechte ont moeting waarin voor FC Den Haag weinig anders dan de eer op het spel stond. In de eerste helft was daar trouwens ook niet veel van te merken. FC Den Haag speelde evenals Ajax zonder echte spits en bo vendien net zo ongeïnspireerd. FC Den Haag heeft dan het ex cuus een aanzienlijk minder begaafd team te zijn dan de landskampioen. Bovendien leek de spitspositie besmet want achtereenvolgens ver dwenen Van Leeuwen, Van Delft en Treling geblesseerd in de behandelkamer. Treling kon daardoor zaterdagavond pas ongeveer twaalf minuten voor het einde worden ingezet. Hij zorgde prompt voor gerommel en inderect voor de winst van de Hagenaars, want Schrijvers wekte de indruk nog een actie van Treling te verwachten na dat Goodlass vanaf links voor bij Krol had gepasst. Daardoor ging hij te laat naar de linker hoek en rolde de bal zachtjes onder zijn armen door (1-0). Pond die treffer kende FC Den AJAX NIETTE STIMULEREN nhakker kan niet zorgen de stimulerende impulsen een vakman kenmerken. Itemin liet Ajax zich be- irlijk van een milde kant door ondanks de proble- toch een verbintenis voor volgend seizoen aan te met Beenhakker. Maar dtekeningen werden nog gezet. Logisch dat Been- ker de mogelijke nadelige olgen 'voor zichzelf inzag, een lamlendig Ajax zater- met 1-0 bij FC Den Haag 'oor. Beenhakker weigerde maar een woord te zeg- Een geslotenheid, die niet en voortkomt uit teleurstel- over die ene nederlaag in Zuiderpark. Want de onte- denheid na het duel met FC Haag, als zoveelste in een ks, zal ook het bestuur wel het denken hebben gezet, problemen voor Ajax wor- namelijk niet opgelost met aantrekken van een (goe- spits en de onmacht van 67 om te profiteren van de sterdamse misstappen. Zo- 9 er in de organisatie een ikke schakel zit (Beenhak- zullen de verrichtingen in veld nooit constant wor- was eigenlijk maar geluk- dat Schrijvers in de 83e mi- Haag een goede periode, voor al dank zijindividuele acties van Goodlass. Uit een daarvan halde hij vanaf ongeveer 25 meter uit, maar Schrijvers red de dit keer perfect met de vuist. Politie Verder hielden FC Den Haag en Ajax zich bezig met de vraag hoe je het publiek van de tribunes jaagt. De politie kwam de ploegen te hulp door af en toe een charge uit te voe ren tussen vechtpartijtjes, don derbussen en rookbommen door. Malaise dus rond, maar vooral op het veld. Beenhakker wilde het weer eens proberen met Arnesen in de spits, maar dat paardemiddel hielp niet. De ruimte die de Deen moest scheppen, werd slechts spora disch opgevuld door de enige Ajacied die werkt voor zijn geld, Schoenaker. Het verhaal rond Jensen (wegens blessure vervangen door de goedwillen de maar beperkte Van Geel), Arnesen, Lerby, Tahamata, Bonsink en (invaller) Ling is zo langzamerhand versleten. Allen zijn compleet uit vorm, maar bovendien niet te stimuleren door de angstige en oneigenlij ke speelstijl die Beenhakker de ploeg meent te moeten opleg gen. FC Den Haag kon wegens de goede bedoelingen in het tweede gedeelte aanspraken doen gelden op de zege. Ook al maakte de formatie van de scheidende trainer Piet de Vis ser een onmachtige indruk. Zelfs de enkele fraaie bewegin gen van Goodlass. Schoenma ker en Jonker (de technicus stond tegenover loper Schoe naker, hetgeen zonder schade bleef door Ajax' zwakte) maak ten weinig los tegenover een redelijk massale verdediging van Ajax. Het gelukje dat de thuisploeg nodig had, kwam nog net op tijd en was recht vaardig. Misschien dat FC Den Haag nu eens goed gaat na denken over de toekomst en dat Ajax de juiste consequen ties trekt uit een periode, die onnodig is geschapen en al veel te lang heeft geduurd. DICK HOFLAND Scoreverloop: 83. Goodlass 1-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 13.269. FC Den Haag Galjè; Tempelaar, Van Vliet,. Wickel. Korevaar; Schoen maker (Van Bergenhenegouwen), Jansen. Jonker; Melis, Wetzel (Tre ling), Goodlass. Ajax Schrijvers: Wijnberg, Krol. Van Dord. Boeve; Schoenaker. Jen sen (Van Geel). Lerby; Bonsink (Ling), Arnesen, Tahamata. Piet Schrijvers maakt zijrt beslissende fout op een gevaarloze inzet van Ron Goodlass. (foto links). Waarna Harry Melis (links) en Chris Treling juichen en Pim van Dord naar zijn hoofd grijpt. Schrijvers denkt op de grond na over zijn mis ser. (foto rechts).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15