In ruim een uur melkt boer Van Santen zestig tot zeventig koeien sNederlander zuiniger han met bolletjes kopen oorschotense melkveehouderij ot in detail op kleurenplaat OP EEUWENOUDE BOERDERIJ IN VOORSCHOTEN ,1^ NOG GEEN MAROKKAANSE TOMATEN LICHTE STIJGING VAN BLOEMENPRIJZEN Nieuw interventiesysteem op komst ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1980 PAGINA 13 beh nvli iyon; jj terd u I t dal igenlu ma» an [OORSCHOTEN „Kasteelhoeve" la eet de boerderij van melkveehouder J. van Santen in Voorschoten. Deze j aam is te danken aan het nabije kas- eel Duivenvoorde, waar de boerderij roeger bij hoorde. De boerderij is •uwenoud, maar in de loop van de id zijn er steeds noodzakelijke ver- ieuwingen aangebracht. Zo ontstond zeli et bedrijf, dat op een grote kleuren- r; 'andplaat tot in de geringste bijzon derheden is afgebeeld door de beken- tekenaar Rudolf Das. ij de Kasteelhoeve behoort 33 ha gras- nd. Hiervan ligt 16 ha vlakbij de boer- 'erij. De rest ligt aan de overkant, dat il zeggen: aan de andere zijde van de eurseweg. Dit is een belangrijke ver- 'i eersweg, zeker geen weg om bijvoor- 1 eeld tweemaal daags over te steken met en stel koeien. Daarom gebruikt Van anten dit land voornamelijk voor het laaien van kuilgras en voor de rest laat ij er de droogstaande koeien en het ingvee weiden. De melkkoeien en de d alfkoeien (dat zijn aanstaande moeders) artoeven in de ligboxenstal. Dat wil iggen: zo is de situatie in milde jaarge- jden. In de winter blijft het hele gezel- 3 :hap in de stal. De ligboxenstal biedt laats aan 105 koeien, oer Van Santen ziet kans om zijn meik oeien gemiddeld moeten er twee- ïaal daags zestig tot zeventig koeien 'orden gemolken binnen vijf kwar tier van hun melk te verlossen. Zijn die ren geven blijkens de gegevens van de melkcontrolevereniging gemiddeld 5.723 liter melk met 3,33 procent eiwit en 3,7 procent vet in een lactatieperiode van 325 dagen. Gemiddeld per dag is de melkgift 17,62 liter. Driemaal per week komt een tankauto, de zogeheten rijden de melkontvangst die in de kring van deskundigen RMO wordt genoemd, de melk afhalen. Melktijd Het melken op dit bedrijf geschiedt 's morgens van kwart voor zes tot zeven uur en 's avonds van vijf tot kwart over zes. „Dat is zuivere melktijd", zegt Van Santen. „Ik ben natuurlijk wel meer tijd kwijt met de dingen die ik voor en na het melken moet doen". Maar als je ziet in welk tempo hij zijn bezigheden ver richt, ben je ervan overtuigd dat ook deze werkzaamheden niet meer tijd in beslag zullen nemen dan werkelijk strikt nodig is. Wie, zoals de heer Van Santen, een een mansbedrijf erop nahoudt al steekt zijn vrouw uiteraard menigmaal een handje toe moet zijn tijd goed gebrui ken. En bovendien zijn bedriif op z'n duimpje kennen. Voor een invaller, zoals die onlangs werd ingeschakeld toen het echtpaar Van Santen een weekie ging uitblazen op de Canarische Eilanden, dreigt het weieens wat te veel van het goede te worden. Maar de Van Santens troffen toch bij thuiskomst alles in bla kende welstand aan. „Met deze appara tuur gaat het toch heel wat makkelijker dan vroeger", meent Van Santen, 's Zomers brengen de koeien de dag bui ten door en ze blijven 's avonds na het melken binnen tot de volgende ochtend. Ze grazen minder en zo kan Van Santen optimaal gebruik maken van de beperk te oppervlakte land aan deze kant van de gevaarlijke weg. „Nee", zegt hij, en zijn vrouw knikt instemmend, „het is niet lastig om de dieren uit de wei naar de stal te krijgen. Ze komen al aanlopen als het tijd is voor het melken. Altijd de zelfde dieren voorop en dezelfde achter aan". Roodbonten Het vee van Van Santen is zwartbont en roodbont. De roodbonten zijn in de meerderheid. „Ik fok door met rode stie ren", verklaart Van Santen. Hij geeft de voorkeur aan roodbonte koeien. Omdat die bij verkoop nog weieens wat meer willen opbrengen dan hun zwartbonte zusters. „De roodbonten zijn iets meer behangen", verklaart hij, een vakterm voor bevleesdheid van de koe gebrui kend. We komen hier echter op een ge bied vol voetangels en klemmen want over de eigenschappen van verschillende kleuren koeien komen de kenners niet uitgepraat en uitgeredetwist. [oorschoten Voor wie 'eleens precies zou willen ■eten wat er allemaal te zien en te doen is op een boer derij waar melkkoeien wor- len gehouden, is er een zeer jijzondere kleurenwandplaat e,beschikbaar. Tot in de gc- jingste details staat op dit 82 brede en 60 cm hoge affi- een bestaand melkvee- iderijbedrijf (van J. J. van inteh te Voorschoten) afge leid. Het is een werkstuk 'an de tekenaar Rudolf Das. iij biedt de toeschouwer een pmplete inkijk en doorkijk vanuit de lucht". 0; Hen %ziet de koeien in hun 4.00; igboxenstal. Dit type stal heeft een enorme opmars ge maakt in ons land. De dieren kunnen hierin vrijelijk rond lopen en wanneer ze daaraan behoefte hebben, kunnen ze gaan liggen in de daartoe be stemde ligplaats (ligbox). 's Zomers verblijven de koeien overdag in de wei. Grenzend aan de stal ziet men twee belangrijke ruim ten. In de ene worden de koeien gemolken. Hier kun nen acht koeien tegelijk wor den bediend. In de tweede ruimte bevindt zich een grote koeltank. Daarin komt de melk rechtstreeks van de koe terecht. Verscheidene interessante onderdelen van het bedrijf staan nog eens extra en ver groot op de plaat afgebeeld. Zo kan men precies zien hoe de boer de koeien melkt, hoe een ligbox er uitziet, hoe de dieren eten door een zelfslui- tend voerhek, wat een koe kalender (met data voor be vruchting en drachtigheid van de koeien) is en hoe die werkt en men kan zelfs een kijkje nemen in de koffer ruimte van de auto van de inseminator. Op de plaat is ook te zien hoe een hooiberg precies in el kaar zit, hoe een grasopraap- Melkveehouderij wagen werkt, wat er in de verschillende schuren en an dere gebouwen te vinden is en zelfs hoe de boer en boe rin hun moestuintje hebben ingericht. Bij alle onderdelen staan cijfers. Onderaan de plaat wordt alles verklaard. Déze kleurenaffiche is een uitgave van de Stichting Pu blic Relations Land- en Tuin bouw te Den Haag. Het is (te gen kostprijs) verkrijgbaar door 5,- (vijf gulden) over te maken op postgiro 536616 m.v.v. „Melkveehouderij plaat". Men krijgt de wand plaat dan opgerold in een ko ker thuisgestuurd. De wandplaat van Rudolf Das, die In werkelijkheid in mooie kleuren is uitgevoerd vi )EN HAAG De tijd van de bollen •ste s weer aangebroken! Van heinde en d rerre trekken de bloeiende bollenvel den bezoekers maar ook menig bezit- er van een simpel tuintje bij zijn wo- P ling bekijkt met trots zijn met zorg qa ekweekte hyacint of narcis. 28- Poch heeft in het algemeen de Nederlan- oo ier het zuiniger aan gedaan met zijn bol- :.90 etjes, zo blijkt uit een onderzoek inge- Jjoo teld door het Produktschap voor Sierge- .'[30 vassen. Waar in het tweede semester 'an 1976 door ruim 24 procent van de - iederlandse huishoudingen bloembollen i.oo verden gekocht, was dat in 1978 terug- [elopen tot 20,5 procent en in de tweede ïelft van 1979 zelfs tot 14,7 procent en iat betekent nu ook minder bollen in de J Iederlandse gezinnen. daling van het aantal kopers blijkt 1)50 'erantwoordelijk te zijn voor de vermin- .00 lering van gekochte hoeveelheden 'loembollen namelijk van 968 bollen per >0 00 Nederlandse huishoudingen in 1978 loJj ot 720 bollen in de tweede helft van 3,80 '979. Opvallend is wel dat per kopende Huishoudingen gemiddeld 49 bollen wer- 'en gekocht tegen 47 in 1978. De gemid- •50 lelde prijs per bloembol bleef in de laat- ile twee jaar 27 cent per stuk en dus !m teeg de gemiddelde besteding per huis- louden van 12,56 tot 13,25. Er blijkt •ok een verschuiving te zijn in de keus van bloembollen. Zo werd in de tweede helft van 1978 31 procent tulpen ge kocht, 26 procent hyacinten en 14 pro cent narcissen, samen 71 procent van het totaal gekochte bollen. Dat aandeel blijkt afgelopen halfjaar te zijn gedaald tot to taal 63 procent, waarvan tulpen 28 pro cent, hyacinten 23 en narcissen 12 pro cent. De amaryllissen geven een toena me te zien van 6 procent naar 11 pro cent. De tulpen hebben de meeste belangstel ling in de gezinnen met 44 stuks per ko per, gevolgd door krokussen met 36, nar cissen 26 en hyacinten 11 bollen. De ge middelde prijzen die in het afgelopen halfjaar werden betaald bedragen res pectievelijk 21, 15, 25, 56 en amarylissen 5,90. Over de hele linie heeft een forse in krimping plaats gevonden van het aantal kopers, evenwel zonder dat de gemiddel de gekochte hoeveelheid per kopende huishouding zich noemenswaard wijzig de. Opvallend is dat de aankoop van amaryllis in alle kopende klassen is toe genomen. Er wordt een klantenverlies in het twee de halfjaar 1979 vastgesteld zowel bij de tuinbezitters als niet-tuinbezitters. Van eerstgenoemde groep daalden de beste dingen met 25 procent tegenover 1978 en in laatstgenoemde groep met 10 procent: Dit is vooral een gevolg van de grote trek bij de niet-tuinbezitters naar de amaryllis. Uitgaande van de totale bestedingen aan bloembollen moet worden vastgesteld dat deze ten behoeve van de tuinen daalt. In 1976 bedroeg het tuinaandeel nog 71 procent tegen 61 procent in het afgelopen jaar. Doch hiertegenover staat, dat voor geschenk en balkon een stijging in uitgaven valt te constateren. De daling in de bestedingen op de totale bloembollenmarkt in de Nederlandse ge zinnen blijkt vooral de postordermarkt te hebben getroffen, waarvan het aan deel daalde van 16 tot 10 procent. Ook de markthandel en hovenier beho ren tot de verliezers. Het aandeel van eerstgenoemde in de bollenhandel daalde van 13 naar 12 pro cent en van de hovenier van 4 naar 2 procent. Het blijkt dat supermarkten, tuincentrum, zaadwinkels en dergelijken zich beter hebben weten te handhaven. Het aandeel van levensmiddelenbedrij- ven in de bollenmarkt steeg van 22 tot 24 procent en het tuincentrum van 13 naar 15 procent, terwijl de zaadwinkel zelfs van 5 naar 9 procent ging. Een top jaar in de huishoudelijke bestedingen aan bloembollen was 1978 met totaal 11,4 miljoen gulden tegen 10,5 miljoen in het jaar daarvoor en bedroeg in 1979 8,8 mil joen. Het is een feit, dat de Marokkaanse to maat alwéér bijna 4 weken van de West- Duitse markt verdwenen is. Daardoor is de totale concurrentie op de West-Duitse markt aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Ook de export naar Frankrijk onderging de afgelopen weken een aanzienlijke in krimping. In de derde week van april ex- porteerde Marokko 2 miljoen kilo minder naar Frankrijk. De Franse markt werd als gevolg hiervan voor een aanzienlijk deel voorzien van Spaanse en Canarische to maten. Naar verwacht zal de Marokkaan se export eind april, begin mei weer op gang komen. De prijsontwikkeling op de Hollandse markt was de afgelopen week minder spectaculair als in de daaraan voorafgaande week. De prijzen daalden vrij sterk. De prijs van de A-I-tomaten daalde van 4,51 naar 3,52 per kilo. Voor de grovere B-I-tomaten daalde de prijs van 4,47 naarJ 3,57 per kilo. Voor de vleestomaten (BBB) daalde de prijs van f 5,24 naar 4,36 per kilo. Het is een op vallend verschijnsel dat de vraag van West-Duitsland dit seizoen achterblijft bij de vraag van vorig seizoen. Met de kro ning van Prinses Beatrix en 1 mei, de dag van de arbeid, in het vooruitzicht, kan de afzet van tomaten wel enige stagnatie on dervinden. Dit zal een vaste prijsvorming niet direkt bevorderen. Toch lijkt het erop dat de prijs zich rond de 20 gulden per kistje van 6 kilo zal weten te handhaven. Komkommers In de week na Pasen stagneerde de afzet van komkommers, dit had onmiddellijk tot gevolg dat de prijs aanmerkelijk daal de. Daarna leefde de afzet weer op met als gevolg oplopende prijzen. De afgelopen week kenmerkte zich door een vrij vast prijsverloop. De prijzen veranderden na genoeg niet. Voor de sorteringen van 41/76 lagen de prijzen tussen de 76/95 cent per stuk (vorig seizoen 56 en 76 cent). Concurrentie is er nog steeds nagenoeg niet. Er wordt een groter aanbod ver wacht, de prijs zal meer onder druk ko men en waarschijnlijk een lichte daling ondergaan. Aubergines Het aanbod van aubergines was al vroeg in het seizoen van een behoorlijk grote omvang. De aanvoer viel in de week na Pasen iets terug, maar nam daarna weer flink toe. In vergelijking met vorig sei zoen worden er dan ook aanzienlijk meer aubergines aangevoerd. De handel kan het aanbod maar moeilijk verwerken, vandaar dat de prijs behoorlijk daalde. De gemiddelde prijs schommelde de afgelo- Het sorteren van tomaten pen week tussen de 2,35 en 2,52 per kilo (vorig seizoen 3,26 en 3,32). Het aanbod lijkt verder te blijven groeien, waardoor de prijsdruk zal blijven bestaan. Overige gewassen. Paprika's werden met uitzondering van de gele sorteringen goedkoper. Voor de groene paprika's werd er gemiddeld 3,45 per kilo betaald en voor rood lag de prijs op 7,30 per kilo. Italië is de grootste concurrent op de Wes(-Duitse markt, dit lijkt voorlopig wel zo tè blijven. Het aan bod zal groter worden en de prijsdruk houdt aan. Ondanks het kleiner wordende aanbod van glassla en een beperkte con currentie moest de prijs het de afgelopen week weer ontgelden. De gemiddelde prijs daalde weer en wel naar 21 cent per krop. Ondanks alles lijkt de prijs zich door een kleiner wordend aanbod toch te kunnen herstellen, er wordt daarom op hogere prijzen gerekend. Het kleinere aanbod van rettich werd tegen hogere gemiddelde prijzen verhandeld, de prijs bedroeg 98 cent per stuk. Door een groeiende concur rentie van Duitse rettich lijkt de prijs te dalen. Voor bloemkool van onder glas werden er de afgelopen week goede prij-; zen betaald, nl. 3,30 voor de „zessen" en. 3,15 voor de „achten". De aanvoer van winterbloemkool vanuit Zeeland zal in de maand mei van steeds grotere betekenis' worden. De prijzen voor bloemkool zullen geleidelijk dalen. Door de rekordaanvoer van radijs moest de prijs het duidelijk ont gelden. De gemiddelde prijs daalde van 64 cent per bos naar 49 cent. Een verdere prijsdaling ligt niet in de verwachting. D§. toegenomen vraag naar Chinese kool maakte het mogelijk dat het aanbod (dat groter uitvalt als het vorige seizoen) tegen een redelijke prijs afgezet kon worden. Er werd 1,12 per kilo betaald. De situatie lijkt niet veel te veranderen. De hoge an- dijvie-prijs aan het begin van de week brokkelde in de loop van de week af en kwam op 1,30 per kilo te liggen. Door een groeiend aanbod van ijsbergsla lijkt de prijs van 87 cent per stuk zich de ko mende week niet te kunnen handhaven.' De aanvoer van prei is vrij omvangrijk, de prijs bedroeg 60 cent per kilo, een lage re prijs is niet uitgesloten. Van bospeen werd er gemiddels 2,45 per bos betaald. Postelein bracht 1,65 per kilo op. Rabar ber is een flink stuk goedkoper geworden, er werd 35 cent per kilo betaald. Er moet gesteld worden dat afgelopen week het een „tamme" bloemenmarkt was, mede als gevolg van het stabiele, maar wel koude weer. Hetgeen beslist niet betekent, dat de gang van zaken bevredi gend kan worden genoemd, afgezien van wat uitschieters zoals de jaarrond geplo zen chrysanten, maar ook ten kwade zoals bij de rozen die het er nu al enkele weken in de prijzen bij laten zitten. De CCWS kon afgelopen week aan vrij wel hetzelfde omzetcijfer van vorig jaar komen, namelijk 12.502.771,67 maar voornamelijk door een miljoen ruimer tQ- tale aanvoer van 37.027.122 bos of stuks. En daartoe hebben vooral de pot- en perkplanten bijgelddragen. Somber was het beeld van voorgaande week met vrijwel gelijke aanvoer en een miljoen gulden lager omzetbedrag. Het sterk wisselende weer van warmte naar kou drukte toen een stempel op de gang van zaken, veel minder dan afgelo pen week nu de kou zich handhaafde. In het begin van de week trokken de prij- 'zen in het algemeen wel iets aan, nadat de bloemenstroom van de warme dagen was verwerkt. Als gevolg van de weersom standigheden in het buitenland kwamen de bloemenprijzen in ons land onder druk te staan, hetgeen eveneens 'gold voor de potplanten. Opvallend is de stagnatie met betrekking tot de prijzen voor grootbloe- mige rozen, hetgeen ook het geval is met de grootbloemige chrysanten. De aanvankelijke verwachting dat na de pasen de aanvoeren zouden afnemen, is niet in vervulling gegaan en zij vertonen in elk geval weinig of geen verschil met het vorig jaar. Nadat in voorgaande week van zeer slech te prijzen voor de bloemen moest worden gesproken, is het beeld afgelopen week dan iets verbeterd. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 28(29); trosanjers 29(33); anthurium 29(33); snijgroen 1,70(1,59); jaarrond troschrysanten 43(49); idem geplozen 65(57); normaal geplozen 37; freesia 19(16); gerbera 23(22); gladiolen 39(44); irissen 18(13); grote eymbidium 55(67); idem klein 28(28); grote rozen 35(36); idem klein 27(28); Sonia 32(33); Belinda 26(30); red Garnette 20(23); tulpen 8(10). Wat de importbloemen betreft, deze aan voer lag hoger dan vorig jaar met een to taal van 194.518 bos of stuks tegen vorig jaar 158.730. Gemiddelde prijzen voor de importpro ducten waren voor de anjers 33(26); tro sanjers 37(31); grootbloemige rozen 17; kleinbloemige 37(31); Statice 42(62). Nadat het voorgaande week met de pot planten beslist niet zo best ging, kwam er nu wel enige verbetering, vooral wat de bloeiende soorten betreft. Er kan worden verwacht dat in de komende weken het aanbod wel zal toenemen. Met de perkplanten wil het nu wel gaan, doch in minder mate dan enkele weken geleden. Overigens heerst er ook in kringen van de bloemenkwekers ernstige ongerustheid over de kostenstijging vanwege de nieuwe gasprijzen. De indruk is dat de overheid wel te gemakkelijk heeft gedacht aan het. feit dat een ernstige verstoring van de markt zal optreden. Het betekent een aan slag op het inkomen van de kweker, zon der dat er tegenmaatregelen mogelijk zijn. Gesteld wordt dan ook dat de nieuwe las tenverzwaring een latente druk legt op de glastuinders. Overigens zijn er als geheel nog weinig aanwijzingen in de richting van prijsverbetering in de bloemen en planten. De potplantenhandel was in het begin van de week aan de zwakke kant doch her stelde zich later min of meer. De aanvoer bedroeg 1.043.131 stuks met opbrengst van 2.021.083,93 tegen 978.043 stuks voor 1.812.898,73 vorig jaar. Met Moederdag in het zicht, kan voor deze week een vlotter handel met moge lijk prijsverbetering worden verwacht. Dit jaar staan 5981 ha. tulpen uitgeplant. Daarmee is het areaal van 1974 heel dicht genaderd. Toen registreerde men 6017 bunder, maar dat was dan ook een jaar dat de bloembollenkwekers lang zal heu gen. Het aanbod bollen was vele malen groter dan de vraag en de gehele markt tuimelde met veel geraas door de funda menten. Miljoenen bollen konden geen koper vinden. Ze draaiden door en wer den kapot gemalen. Een compleet ramp jaar, dat beide voorgaande jaren die ook al niet te best waren geweest, nog verre overtrof. Het gevolg was dat een jaar later het areaal was gekrompen naar 5587 ha. Wer ken en er dan ook nog geld op toeleggen, daar had men gauw tabak van. Tabak en- gros! Het ging in 1975 trouwens ook nog zo briljant niet. Resultaat: er kwam in 1976 een areaal uit de bus van 5022 ha. Toen ging het meteen uitstekend. Een kleiner areaal betekende een sterk ver minderd aanbod. Daar kwam nog bij dat de oogsten die na 1975 volgden, bepaald niet overdadig waren. De bollen hebben de afgelopen jaren beslist niet over de mand gelopen. De kwekerslust nam door de goede prijzen natuurlijk wel weer toe. In 1977 bleken er 5243 ha. te zijn uitge plant, een jaar later 5539 bunder, in 1979 5891 ha. en nu dus 5980 bunder. Rood licht Het is duidelijk dat tempo van de uitbrei dingen kan niet aangehouden worden. Doet men het toch, dan rijdt men met open ogen door alle beschikbare rode lich ten. De verkopen in het buitenland ne men maar heel traag toe en alle hoop te vestigen op de binnenlandse broeicr, lijkt een riskante zaak. Ongeveer 30% van de totale tulpenproduktie wordt nu al door de binnenlandse broeierij opgesoupeerd. Dat zijn formidabele aantallen, maar die binnenlandse broeierij is geen vat zonder bodem. Als gevolg van de allesbehalve florissante uitkomsten in de winter van 1979, hebben de broeiers voor het seizoen dat nèt afgelopen is, pakweg vijftig mil joen minder tulpenbollen opgeplant. Nieuw systeem Er wordt dan ook heel drukgetimmerd aan een nieuw interventiesysteem. In de rampjaren 1972 tot 1975 had men voor tulpenbollen nog een minimumprijs. Brachten ze die niet op, dan werden ze doorgedraaid maar kregen de telers in ie der geval al naar gelang van de maten nog 5,-, 4,- en 3,- per 100 uitbe taald. De innameprijs staat nu al enkele jaren op nul. Dat wil dus zeggen dat de tulpenprijs kan wegzakken naar één cent per stuk. Daar staat dan wel tegenover dat men ook geen surplusheffing behoeft te betalen. Het aantal bloembollenkwekers is sterk teruggelopen. Na een absolute top in 1964 met 14.000 bedrijven die bloembollen teelden, houdt het nu met 6000 bollenbe- drijven al op. En daarvan houden 3800 kwekers zich bezig met de teelt van tul pen. Kapitaalvernietiging Niet de eersten de besten verwachten dat dit aantal opnieuw sterk zal slinken als de slechte jaren er aan komen. Dat zou kapi taalvernietiging op grote schaal beteke nen. Tal van kwekers hebben immers voor enorme bedragen geïnvesteerd in schuren, nieuwe cultiviTi-s, machines (die slechts enkele maanden per jaar gebruikt kunnen worden!), enz. Daarom wil men tot elke prijs catastrofes voorkomen. En, wel door middel van plantgoedinname vooraf. Een begelei dingscommissie is al maanden nijver doende het uitgebrachte rapport te bestu deren. Alle „ins and outs" zijn doorgeno men en op de burelen van het Produkt schap voor Siergewassen in Den Haag is men momenteel bezig met een ontwerpre geling. Gekozen is voor inname van plantgoed door middel van inschrijving, het zgn. tendersysteem. Opkoop van le verbare bollen zou een zeer kostbare zaak worden. Vraagteken Aangenomen dat het bloembollenvak straks accoord gaat met het voorstel, voor een interventiesysteem-nieuwe-stijl, dan is er nog het probleem dat een dergelijke regeling momenteel niet uit de straatblok- ken kan. De EEG-bepalingen maken dat onmogelijk. Plantgoedinname stuit nl. in Brussel op juridische problemen. De minister van Landbouw is dan ook vriendelijk maar dringend verzocht in Brussel een juridisch kader te scheppen dat inname van tulpenplantgoed wel mo gelijk maakt, zo heeft de voorzitter van het PVS, ir. J. E. C. Spithoven, laten we ten. Voor dat doel moeten dan wel EEG- verordeningen worden gewijzigd. Welis waar heeft men goede moed daar voor de benodigde openingen voor te kunnen ma ken, maar het zal geen zaak zijn die in een vloek en een zicht voor elkaar kan komen. Of men kans ziet alles voor het a.s. seizoen rond te hebben, dat is een punt waar men een groot vraagteken ach ter kan plaatsen!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13