ijft boven ■etonse kust arte dreiging in olieramp Londens hoogste en draaiende restaurant sluit de deuren .EUROPESE" VAN KANAAL...? LO Enige tientallen kilometers voor de Bretonse Ie Granit Rose" zijn duikers van een bergingsfirma uit Ie bezig met het dichten van de lekken in de Tanio, de die begin maart in moeilijkheden kwam en in het Ka- gezonken. De olie die tot op heden uit het op 87 meter dene liggende schip is weggevloeid heeft veel schade aange- let name de stranden en rotsen in en rond de plaatsen lel en Ploumanach zijn ernstig vervuild. Voor deze va torden is het van groot belang dat de duikers, die per eeër naar het wrak zijn afgedaald, erin slagen de olie- te stoppen. Alleen dan is er een mogelijkheid dat het honderden militairen, brandweerlieden en vrijwilligers i de nu nog inktzwarte rotsen en viesbruine stranden fct zomerseizoen olievrij te maken. Zo niet, dan moet e zo op het toerisme gerichte „Roze Granietkust" wor- vreesd dat. na de rampen met de Torrey Canyon in 1967 imoco Cadiz in 1978, de trilogie compleet en wellicht strofaal zal zijn. Het totaal met olie besmeurde stoffelijk overschot van een aalscholver. Een van de vele slachtoffers van de olievervuiling. mderhalve maand geleden de olie Tanio de Bretonse kust vervuilde, eerste conclusie dat de schade, vergelijking met de door de Amo- liz aangerichte verwoestingen, wel l. Spoedig echter bleek, dat dit ten dele waar was. Twee jaar gele- ird de kust van Bretagne over een otere afstand dan nu met olie be- >e 250.000 ton brandstof die toen in ilandde trok een zwart spoor van den kilometers lengte. Dit jaar pten „maar" een paar duizend ton afgezien van Wat vlekjes bij de i Trèbeurden en Perroc-Gierec, enige tientallen kilometers Granietkust" rond Trègastel en anach een zwarte aanblik gaf. Wan- len naar de oppervlakte van het ver- gebied kijkt moet dus inderdaad i gesteld, dat de ramp met de Amo- z „erger" was. jm... illend dikke en kleverige olie die de vervoerde en de problemen die zich or bij het schoonmaken van de rot- xjrdoen. trekken de balans tussen rampen echter weer in evenwicht, arte smurrie lijkt zich met een super- an het roze graniet te hebben ge- waardoor de in 1978 nog met suc- gehanteerde schoonmaakmethode water onder hoge druk en keihard !len) direct al weinig effect bleek te in. Vandaar ook dat men al snel op gegaan naar rigoureuzere midde- en strijd tussen hen die de „Roze tkust" koste-wat-kost vóór de zo- choon willen hebben (hoteliers en 'anthouders) enerzijds en vissers, |en en natuurbeschermers anderzijds at gevolg. De eersten waren bereid gebruik van chemicaliën, de ande- Blden (en stellen) dat het gebruik van iftige stoffen het leven in de zee on bare schade zou toebrengen, eze strijd kan binnenkort een einde Verleden week is een fabrikant wee nieuwe „schoonmaakmiddelen" proppen gekomen, die weinig of schade aan het natuurlijk milieu in ouden aanrichten. Het gaat hierbij soort zeep en een vloeistof op ba- onder meer kokosnootolie. De eer- De belangrijkste stranden rond Trègastel zijn inmiddels redelijk olievrij ge maakt. Er zijn echter nog wel plaatsen te vinden waar de kleverige massa het zand bedekt. En omdat zelfs de meest geperfectioneerde pompen door de olie verstopt raken, rest de schoonmakers niets anders dan de emmers en de schop. ste proeven waren, zowel wat het schoon- bruik varf deze middelen op grote schaal maken van de rotsen als de vervuiling van tot de gewenste resultaten leidt, de zee betreft hoopgevend. De komende Maar zelfs wanneer de „nettoyage" van de dagen zal moeten blijken of ook het ge- „Roze Granietkust" een succes wordt, EN Het enige restaurant waar klanten niet de de pilsjes of de maar wel de lelegenheid aan- ilijk kunnen stel- or het onmisken- levoel van draaie- gaat in juni De „Top of the (torenspits) in is sinds veer- •ar het hoogste van Groot-Brit- Niet alleen be- het zich 186 me- og op de 34e eta- de PTT-toren in Londense West maar het draait •regeld zij het id langzaam Deze operatie ge- geruisloos en bngeveer 20 mi- In die tijd kun- wachtende, inde en kauwen- mten heel Londen (houwen. Het •n op gerechten er vaak even •Is een rondje op bber wielen, die raaiende restau- beweging hou- eel de „Top of the geen oord is flastronomie beoe- fordt, heeft het in iren toch 1,6 mil- Iraaierige klanten Op de 35e ver van de postto- «vindt zich de bar het restaurant. Het iolen-gevoel te authentieker wanneer je op een bar kruk zit te wachten tot er op de 34e etage een tafel vrij komt. Het ronddraaiende res taurant wordt van de Britse PTT afgehuurd door de firma Butlin, die in Groot-Brittannië volk se vakantiekampen ex ploiteert. Butlin heeft nu van de PTT vernomen, dat het contract volgen de zomer niet vernieuwd zal worden. Het vervalt op 19 juni. Om het be staan van de Torenspits ordelijk af te ronden, worden de laatste drankjes en diners op 14 juni geserveerd. De sluiting is noodzake lijk, omdat de liften van de PTT-toren al zeven tien jaar in gebruik zijn Tegen begin 1983 ko men er njpuwe liften. In afwachting daarvan zal de PTT bekijken of op de hoogste etages meer kijklustige mensen toe gelaten zouden kunnen worden als er strengere veiligheidsmaatregelen van kracht zijn. De rest van de PTT-toren wordt gebruikt voor telefoni sche en tv-verbindin- gen. De openbare kijk- galerij onder het restau rant is sinds 1971 geslo ten voor het publiek. Dat jaar ontplofte op de 31e etage een vrij zware bom, achtergelaten door terroristen die on bekend zijn gebleven. Niemand werd gedood of gekwetst. De vrij ern stige schade bleef be perkt tot de betrokken verdieping Na die aanslag werd het restaurant zes weken gesloten. Sindsdien is het de enige plaats in Londen waar bezoekers nog kunnen genieten van een werkelijk uniek panoramisch uitzicht over de Britse hoofd stad. Met de appara tuur. die het restaurant rondwentelt, heeft men nooit pech gehad. Als Londense attractie bracht dit draaiende eethuis een miljoen pond per jaar op. Dat bedrag overtreft het commerciële succes van de meeste andere (en meestal betere) restau rants in Londen, Bij de '„Top of the Tower" werken 92 mensen, die telkens 120 gasten be dienen. Guido Edwards (63), manager sinds de opening, gaat na de sluiting met pensioen De Torenspits heeft een vast menu van 8.90 pond voor drie gerech ten. Er is ook een uitge breide keuze a la carte, te beginnen met fazant. Maar de Guide Michelin heeft het hoogste res taurant van Londen' nooit een sterretje waard gevonden. Wie nog „Dover sole en plein ciel" (Tong van Dover in de Lucht) wil bestellen voor de „Top of the Tower" gesloten wordt, moet zich haas ten. Na 14 juni zal in Londen weer iedereen op vaste grond eten en drinken. Als daar het restaurant voor je ogen' begint te draaien, is het tijd om af te rekenen en een taxi te bestellen ROGER SIMONS Na juni, wanneer de ,,Top of the Tower" sluit, zuilen toeristen in Londen een andere plaats moeten vinden om een panoramische blik over de^ritse hoofdstad te kunnen werpen. hangt het van de duikers bij het wrak van de Tanio af of de Bretonse kust de ko mende tijd olievrij blijft. Want zolang de drabberige, stinkende massa uit het schip ontsnapt, lopen de strandèn en rotsen bij elke vloed de kans om door een niet opge merkte olievlek te worden vervuild. Stolpen... Het zal voor de duikers in hun Intersub III, de naam van de onderzeeër, in elk geval geen gemakkelijke klus zijn. Volgens de plannen worden op de gaten in de romp van de tanker stolpen geplaatst, die met een synthetische stof worden volgespoten Deze stof sluit de lekken hermetisch af en is tevens gedurende lange tijd bestand te gen de druk die zowel de olie als het zee water op een diepte van 87 meter uitoefe nen. Omdat de omstandigheden waaronder ge werkt wordt verre van ideaal zijn - de diepte, de duisternis, de ligging van het wrak en de stromingen ter plaatse - kun nen de duikers niet meer dan twee uur per dag werken en zal het hele karwei, zo wordt verwacht, tussen de zestien en acht tien dagen in beslag nemen. Naar Parijs... Intussen laten de Bretonnen er geen twijfel over bestaan dat er op korte termijn dui delijkheid moet komen over het verdere lot van de Tanio. Om de ernst van hun verlangens te benadrukken is een Breton se delegatfe afgelopen woensdag naar Pa rijs getrokken, waar zij door president Gis- card d'Estaing is ontvangen. Een eerdere tocht naar de Franse hoofdstad, op 2 april, ontaardde nadat op de stoepen van het Elyssèe uit de Tanio afkomstige olie was gegooid in een grote vechtpartij met de beruchte Parijse oproerpolitie. Zover is het woensdag niet gekomen. Men heeft de Franse president verteld dat het wrak van de olietanker, naar de mening van de Bre tonnen, voor de komende winter van de Kanaalbodem moet zijn verdwenen. Men vreest namelijk dat het schip de herfst- en winterstormen niet zal doorstaan en door midden breekt, waarna het hele drama van voren af aan kan beginnen. Als een van de oplossingen ziet men het omhoog halen en wegslepen van de Tanio Franse militairen dragen een emmer met olie weg. De moeilijkheid hierbij is echter dat het schip ook dan zou kunnen breken. Een an dere mogelijkheid is het leegpompen van de ruimen. De diepte waarop de tanker ligt en het feit dat de olie verwarmd moet wor den alvorens zij te pompen is. zijn bij deze operatie grote struikelblokken. Het kan de Bretonnen overigens weinig schelen op welke manier de Tanio van de zeebodem wordt verwijderd, als het maar na de zo mer en vóór de winter is gebeurd. Betere beveiliging... De delegatie uit Bretagne heeft tijdens het onderhoud met president Giscard tevens eisen en voorstellen voor een betere be veiliging van de Franse noordwestkust te gen milieurampen ter sprake gebracht. Bij dit onderwerp wijzen de Bretonnen voort durend op de beloftes die de Franse rege ring in 1978, na de ramp met de Amoco Cadiz, heeft gedaan. De beveiliging in met name het Kanaal zou zo goed worden, al dus Parijs, dat de Bretonse kust geen olie gevaar meer te duchten zou hebben. Zo werd het scheepvaartverkeer in het Kanaal - wekelijks honderden boten - verbeterd, de radarapparatuur van de kustwacht ge moderniseerd en het aantal patrouille- vluchten van de luchtmacht boven het Ka naal opgevoerd. Desondanks werd de „Cóte de Granit Rose" andermaal door olie vervuild. In Bretagne heeft men daarom zelf plannen ontwikkeld, die wèl een grotere veiligheid van de kust tot gevolg moeten hebben. De filosofie achter die voorstellen is dat alle landen in West-Europa profiteren van de olie die door het Kanaal wordt vervoerd. Daarom moet de EG, in de zienswijze van de Bretonnen, de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van het scheepvaartver keer voor de Franse kust op zich nemen én de financiële consequenties daarvan dragen. In dit verband wordt onder meer gedacht aan een internationaal verbod op het ver voer van gevaarlijke stoffen met schepen van een bepaalde ouderdom. Verder ver wacht men veel van een betere organisatie van de kustwacht, bijvoorbeeld naar het model van de Amerikaans/Canadese Coast Guard, die erg véél gebruik maakt van vliegtuigen. Het opmerkelijkste plan behelst de oprichting van een speciaal loodswezen voor het Kanaal. Het zou een onafhankelijk instituut moeten worden, ge financierd door de Westeuropese landen én de eigenaren van olietankers, dat ook de opleiding van deze loodsen voor zijn rekening zou moeten nemen. Het wekt geen verbazing dat de Franse re gering met grote terughoudendheid op de wensen, verlangens en eisen van de Bre tonnen heeft gereageerd. Zowel een uit breiding van de eigen veiligheidsmaatre gelen als een samenwerking in Europees verband kost Parijs meer geld dan men er momenteel voor beschikbaar wil stellen. De Bretonse delegatie is zodoende slechts met wat vage toezeggingen uit Parijs ver trokken. De zwarte dreiging van een olie ramp zal voorlopig nog wel even boven de Bretonse kust blijven hangen. JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23