^eidae (Bowia/nt r Amerikaanse militaire actie in Iran mislukt Burgemeester verwacht afbraak 80gif-huizen 50.000 plaatsen minder in bouw WMê nee aan moe" Krol voor drie jaar naar Vancouver Whitecaps BROKX VOORSPELT: iJwrsdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directpur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas facteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) enten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 25 april 1980, 70e jaargang no. 21640 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Haar verliezen Tv-spel „Haar verliezen" om 20.40 uur op Ned. I. Om 21.55 uur „Partners in Nederland" en om 22.25 uur „Roald Dahl". Om 22.50 uur „Wat voor weer in Den Haag?". Op Ned. II om 20.27 uur „Ja mes Herriot" en om 21.20 uur „Showroom". )merfverdrijW-, ntncicthij. oP het kant I^-ie van de- itutcxjn Den Haag flatteoen vanmor- dit stijft zeggen of irle rd van de ex- de lalldaat straf" ijke gevolgen Yrcn lebben. „De 13K- p of hij daad - krijgt ijk in vreem- toe. fjgsdienst in m 44,'n. Hij is niet list van een fi/T\ [etreden. We nog niet wat aldus een voerder van f .nisterie. .VAN nditpLAARS impru ^ant airheid jlyesw enulfet velel jren jlUlZen 1144)iuleren VA BOSCH - heid moet maatre- treffen dat verhuizen bevorderd, moet ge worden aan kvoeren van nurbelasting, iet opheffen beperkende Ingen bij ver- van wonin- tn aan een lubsidie bij >pen van een Ig zolang de im hoge ren- d voort- Dat is vol- i voorzitter it van de van Make- zoals hij tag in Den i op de jaar- Dode bij ruzie om een badkuip AMSTERDAM Ruzie om een badkuip in een woonboot tussen vijf bevriende Amsterdammers is gisteravond zo hoog opgelopen, dat de eigenaar van de boot, die zich ermee wilde bemoeien, in blinde woede op een van de mannen in stak. Deze werd in de hartstreek getroffen en overleed vrijwel onmiddellijk. Een andere man werd bij de ontstane vechtpartij ge wond. De ruzie was ontstaan, omdat enkele man nen elkaar het eigendom van de badkuip betwistten. De eigenaar van de boot, die mee hielp bij het verhuizen van de later overleden man van de boot naar elders, kon zich bij de ruzie niet meer beheersen en greep een mes met bovengenoemd fa taal gevolg. Amsterdam - Deze competitie speelt Ruud Krol, aanvoerder van Ajax en het Nederlands elftal, nog uit voor zijn club. Half mei vertrekt hij naar Canada waar hij zal uitkomen voor de Vancouver Whitecaps. Vandaag heeft hij een driejarig contract getekend voor de ploeg die het afgelopen seizoen kampioen werd van de Amerikaanse competitie. Ruud Krol (31) was reeds van begin dit jaar in contact met Vancouver Whitecaps, dat eveneens al tot overeenstemming was gekomen dat een transferbedrag, inclusief afkopen van het nog een jaar geldende contract van Krol bij de Amsterdammers, van ruim een mil joen gulden zal worden betaald. De onderhandelingen tussen Krol en Vancouver Whitecaps golden nog slechts secundaire punten. Deze zijn in een gisteren gehouden gesprek met de leiding van de Canadese ploeg opgelost. Ruud Krols contract vermeldt dat hij voor officiële wedstrijden van het Nederlands elftal wordt vrijgegeven. Krol was dertien jaar lid van Ajax, speelde elf jaar in de hoofdmacht en is record-international. Bollenvelden en boomgaarden volop in bloei LEIDEN De bollenvelden tussen Leiden en Haarlem bloeien volop met hyacinten en tulpen en nog wat narcis sen. Ook in de Keukenhof in Lisse staat alles prachtig in bloei. De koude kas is thans op zijn hoogtepunt, de war me kas raakt uitgebloeid. In de kop van Noord-Hol land staan bij Breezand en Julianadorp de bollenvelden ook nog volop in kleur, ter wijl diep in het zuiden, in Zuid-Limburg de appel-, pe ren-, en kersenbomen prachtig bloeien, evenals trouwens in de Betuwe. Vijfjarige tussen open ruit gestikt Assen De vijfjarige Harold Willems in As sen is gisteren bij een ge parkeerde auto op tragi sche manier om het le ven gekomen. Toen hij op zijn tenen staande door een gedeeltelijk open ruit van de auto naar binnen wilde kij ken kon hij zijn hoofd niet meer terugtrekken. Hij bleef hangen en hing zich in paniek geraakt daardoor op. In Leidschendam: Politie vindt 25 kilo hasj LEIDSCHENDAM Na een anonieme telefonische tip heeft de Leidschendamse politie gisteravond op de rijksweg Amsterdam-Rijs- wijk een auto aangehouden waarin 25 kilo hasj werd vervoerd, ter waarde van zo'n dertigduizend gulden. De inzittenden, twee 33-jari- ge Amsterdammers, werden gearresteerd. De mannen vertelden on weg te zijn naar Rotterdam. De hasj werd aangetroffen in plastic zakken in de kof ferbak. OA OM GIJZELAARS IN TEHERAN TE ONTZETTEN WASHINGTON Het Wit te Huis heeft vanmorgen vroeg bekend gemaakt dat een militaire poging de gij zelaars in de ambassade in Teheran te ontzetten, is mis lukt wegens een „technische storing". Een botsing van twee Ame rikaanse-vliegtuigen ergens in de woestijn in Iran resul teerde in de dood van acht bemanningsleden. Wanneer de actie heeft plaats gehad, is nog niet bekend. Volgens perssecretaris Jody Powell, die een verklaring aan ver slaggevers voorlas, zijn alle Amerikanen die betrokken waren bij de operatie, waar onder een niet nader ge noemd aantal gewonden, uit Iran gebracht. President Carter die opdracht gaf tot beëindiging van de actie, „neemt de volle dige verantwoordelijkheid op zich voor de beslissing de reddingspoging te onderne men." In de lezing van het Witte Huis was er „een technische storing opgetreden bij het voorbereiden van een reddingsoperatie. „Tijdens de daarop volgende terugtrek- De vrouw van een van de Amerikaanse gij zelaars, Louisse Kennedy, bracht gisteren een bezoek aan de Britse premier Tatcher. Eerder had zij al de Franse president Gis- card d'Estaing bezocht en gevraagd om Europese steun voor het beleid van presi dent Carter tegen Iran. king van het Amerikaanse personeel was er op een afgelegen plek in de Iraanse woestijn op de grond een botsing van onze vliegtuigen. Er deden zich geen militaire vijandelijkheden voor, maar de president betreurt ten zeerste dat acht Amerikaanse bemanningsleden van de twee vliegtuigen werden gedood en anderen gewond bij het ongeluk. De Amerikanen die betrokken waren bij de operatie zijn per luchtbus vervoerd uit Iran en degenen die gewond raakten, worden medisch behandeld en zullen naar verwacht herstellen". Het Witte Huis heeft vervolgens gepro beerd het geweldadige van de actie te ont zenuwen 'door er op te wijzen dat „deze missie niet voortkwam uit een vijandige houding tegenover Iran of het Iraanse volk en er zich geen persoonlijke onge lukken aan Iraanse zijde voordeden. Gisteren lekte naar een krant in Los An geles uit dat de naaste stafmedewerkers van Carter zich bezorgd hadden getoond over een militair ingrijpen. Ook de leider Van de democratische meerderheid in de 4 senaat Robert Byrd toonde zich over deze mededelingen verontrust, maar hij voegde daar aan toe dat hij tot nu toe geen aan wijzingen had gekregen dat het Witte Huis een militaire actie in voorbereiding had. Volgens de wet zou hij daarvoor moeten worden geraadpleegd. In de Amerikaanse strategie om de gijze laars te bevrijden die door het tech nisch falen voorlopig stopgezet lijkt te zijn blijken tevens de mededelingen te pas sen van Amerikaanse functionarissen die gisteren Iran waarschuwden voor het ge vaar dat het land uiteen zal vallen door de blokkering van het nationale leven als ge volg van het blijven vasthouden de gijze laars, de opstanden van de Koerden en de jongste studentenonlusten aan de univer siteiten. Er werd op gewezen dat Iran tot 1946 verdeeld was in een Russische en Britse zone en dat op grond van een na de oorlog gesloten verdrag de Amerikanen en Russen het recht hebben om in de situ atie in Iran in te grijpen. In de verklaring die president Carter van morgen bekend maakte werd er op gewe zen dat de actie was ondernomen „om hu manitaire redenen, om de nationale be langen in dit land te beschermen en om de internationale spanningen weg te ne- Vanmorgen werd ook bekend dat een sterke Amerikaanse vlooteenheid van de Stille Oceaan op weg was naar de Perzi sche Golf. Voorzien van gasmaskers en speciale beschermende kleding voeren deskundigen de proef-afgra- ving uit. PROEF- AFGRAVING LEVERT 40 VATEN OP LEKKERKERK Burgemeester Ou- werkerk van Lekkerkerk houdt er re kening mee dat de gif-affaire in zijn gemeente zal nopen tot de afbraak van circa 80 huizen. De afbraak is no dig, zo meent hij, om de vroegere slo ten te kunnen afgraven die onder Lek- kerkerk-West doorlopen. Aangeno men wordt dat de meeste vaten met chemisch afval in de bodem zijn te recht gekomen bij het dempen van deze sloten. Bij de proef-afgraving van een parkeerterrein in de getroffen wijk'zijn gisteren in totaal 40, veelal doorgeroeste en uit elkaar gevallen, va ten aan de oppervlakte gebracht. Het tolueen- gas dat daarbij vrij kwam dwong de uitvoerders van de ontgraving tot het dragen van bescher mende kleding en gasmaskers. De vaten zijn overgebracht naar het bedrijf Trans Storage in de Botlek. Daar wordt de inhoud onderzocht en bekeken hoe het gif het best vernietigd kan worden. Het tot nu toe bij 73 bewoners (onder wie 26 kinderen) uitgevoerde medisch medisch onder zoek heeft in drie gevallen dubieuze resultaten opgeleverd. Onduidelijk is nog of de betrokke nen werkelijk iets mankeren. Mogelijk komen de afwijkende gegevens voort uit een manco in de statistische bewerking, zo zei minister Gin jaar gisteren. Inmiddels heeft de rijksoverheid de coördinatie op zich genomen van alle activi teiten die in verband met de gif-affaire worden ontplooid. Hiertoe is een speciale ambtelijke commissie geformeerd. Unaniem aanvaarde ba sis van het beleid is, zo beklemtoonde minister Ginjaar gisteren, dat alle verontreinigingen uit de bodem van Lekkerkerk-West verwijderd moeten worden. Ongeacht de kosten die waar schijnlijk in de tientallen miljoenen zullen lo itering van ond zei,dringend nood- Ijk voor het herstel Ie woningmarkt. Over jvoeren van de huurbe- ig heeft staatssecretaris k van Volkshuisves- vorige week al een lallonnetje opgelaten, orzitter van de make- ond drong verder aan slechten van de door rheid opgeworpen ver- empels, zoals beper- ï-a t gemeentelijke bepa- IMn bij de verkoop van pgen. Ook de regeling ,e* woonvergunningen en I overdrachtsbelasting •sekf hierbij een belemme- rol. bekende t kleuter die EN De 3-jarige Sebas- Koome is gisteren om es tijdens het spelen in nktiwater van de Stinksloot en. Een onbekende man het kind uit het water ild. Even later werd het door de Eerste Hulp- behandeld en daarna ;ebracht naar het A.Z.L. Gromyko bezoekt Parijs (Van onze correspondent PARIJS - De Russische minis ter van Buitenlandse zaken Gromyko heeft gisteren en vandaag een bezoek gebracht aan de Franse hoofdstad waar' hij zich onderhouden heeft met zijn Franse ambtsgenoot Jean-Francois Ponget en presi dent Giscard d'Estaing. Het is het eerste bezoek van een Rus sische minister aan een West europees land sinds de inval in Afghanistan. Over het onder houd is niets uitgelekt en de verwachtingen zijn nihil. Zo wel Fransen als Russen hou den het been stijf en het gaat dan ook waarschijnlijk om een dovemans-dialoog. Niettemin hechten de Russen er blijkbaar aan contacten te onderhouden met de Fransen, al zijn die slechts symbolisch en leveren ze niks op. Volgens Russische functiona rissen was het Kremlin tot voor kort bereid de troepen voor een deel terug te trekken, maar de militairen ter plaatse zouden zich tegen een dergelij ke terugtrekking hebben ver zet en versterkingen hebben geëist. 1221 krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer "^248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be- Vrachtwagen verliest j lading buizen I ALPHEN AAN DEN RIJN I Een Oostenrijkse vracht- wagen-combinatie veroor- j zaakte gistermiddag grote ravage op de Prinses Bea- trixlaan, ter hoogte van de j Eikenlaan. De Oostenrijkse i chauffeur ihoest sterk af- j remmen voor een van rechts, uit de richting Eikenlaan komende auto, waardoor de lading van de vrachtauto op het wegdek terecht kwam. De vrachtauto was geladen met stalen buizen. De vracht ramde de wanden van de op legger zo dat deze de lading niet meer konden tegenhou den. Het duurde drie uur voordat het wegdek weer vrij was voor het verkeer. De Alp- hense politie zorgde gedurende de ravage voor een omlei dingsroute. Illegalen krijgen laatste kans (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (Justitie) en zijn col lega Albeda (Sociale Zaken) geven de illegaal in Neder land verblijvende buitenlan ders een laatste kans op een verblijfsvergunning (regula- risatie). Dat was gisteren het resultaat van het Ka merdebat over de aanvanke lijke weigering van het kabi net. Het CDA, waarvan eerst zes leden vóór zo'n laatste kans hadden gestemd en dat woens dag in zijn geheel tegen was, verklaarde zich gisteren toch alsnog akkoord. De laatste kans voor de illega len is aan de volgende voor waarden gebonden: melding door de werkgever bewijsvoering van betaalde belasting en premie door de il legale een bepaalde tijdsduur van het arbeidscontract het onverlet laten van het vervolgingsbeleid van illegale buitenlanders en hun werkge vers. UTRECHT Het is mogelijk dat voor de komende twee jaar in de bouw rekening moet worden gehouden met een verlies van 50.000 tot 55.000 arbeidsplaasten in de bouw, wanneer men ervan uitgaat dat van de 106.000 geprogram meerde woningen er slechts 75.000 vergunningen kunnen worden afgegeven. Aldus een rede van staatssecretaris Brokx bij de opening van de Bouwbeurs '80 in Utrecht, die vanmorgen werd uitgesproken door secretaris-generaal Wolfferen. Volgens Brokx komt dit verlies aan arbeidsplaatsen neer op een verlies van 28.500 manjaren. In de direct van de bouw afhanke lijke sectoren, zoals bijvoorbeeld de materiaalleveranciers en de woninginrichters, gaan dan nog eens 19.500 manjaren verloren: in totaal dus ongeveer 48.000 manjaren. Drastische verhoging van het aantal woningwetwoningen zon der iets te doen een de koopsector lost volgens Brokx de proble men niet op. De koopsector legt namelijk een grotere druk op de huursector. Mensen met hoge inkomens stromen minder door naar koopwoningen, waardoor de woningzoekenden met een kleine beurs gedupeerd worden. Volgens hem bestaat er nog steeds behoefte aan koopwoningen, maar het probleem is dat deze zich niet omzet in een krachtige vraag. Als een van de oorzaken van de „dramatische ineenstor ting" van de premiekoop-sector en de vrije sector zag Brokx de hoge rentestand van de afgelopen periode. Hij gelooft dat het renteniveau stabiel zal blijven op het nu bereikte lagere niveau. Hij stelde nogmaals dat het kabinet niet zal tornen aan de af trekbaarheid van de hypotheekrente. (Zie verder pag. 25) Spoedig eind aan gijzeling Bogota BOGOTA In de Colom biaanse hoofdstad Bogota wordt verwacht, dat zater dag of zondag een einde komt aan de gijzeling van diplomaten in de Domini caanse ambassade. De guer rillastrijders zouden het ko mend weekeinde naar Cuba vliegen, dat hen asiel heeft toegezegd. Volgens de plannen zouden alle gijzelaars, op vijf na, worden vrijgelaten bij het vertrek uit Bogota. De ove rige diplomaten zouden bij aankomst in Cuba worden vrijgelaten. De gijzeling in de Dominicaanse ambassade begon op 27 april, toen de ambassade tijdens een diplo matieke receptie werd over vallen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1