[n '79 toonde Nederlandse ouwwereld twee gezichten Pius XII steunde aartsbisschop De Jong uitdrukkelijk in verzet tegen nazi's DPR Rotterdam over jaarthema Mondhygiënisten nodig oor bestrijding van ndbederf scholieren Creativiteit op school niet aan vak gebonden [OLLANDSE BETON GROEP: rfl) orig jaar vooral ~\inder voetgangers erongelukt Marihuanavondst Werk schoolhoofd: volledige baan NATIONALE INVESTERINGSBANK: Investeren in energiebesparing biedt bedrijfsleven grote kansen kerk wereld Korte metten Paus ontmoet aartsbisschop Canterbury in Afrika LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 APRIL 1980 PAGINA 9 iWIJK De teruggang in de •rlandse bouwindustrie heeft iegatieve invloed op de winst jes. Ook de bouwmarkt buiten ipa ontwikkelde zich vorig jaar de Nederlandse ondernemers in gemeen niet gunstig. Er is geen ik aan werk, maar de toegeno-- internationale concurrentie met aast een groeiende activiteit lokale maatschappijen drukt de ges. Aldus ir. M. Bijl, president de raad van bestuur van de Hol- :he Beton Groep bij de presen- van het jaarverslag. rfly ©bouwmarkt in Nederland vertoonde ccini' di De f hee beze Pica! naki ilder iroke in 1979 twee gezichten. In de eerste helft van het jaar steeg de bedrijvig heid door het wegwerken van de door de barre winter opgelopen produk- tieachterstand. In het tekort aan vak mensen kon zelfs niet worden voorzien, wat extra kosten veroorzaakte. Vooral voor de financiering van de wo ningbouw moet wat gebeuren, want daardoor komt de stagnatie, terwijl de vraag naar woningen blijft bestaan. Volgens de HBG is het onvoorstelbaar dat de regering zou werkeloos zou blij ven toezien, als de werkgelegenheid in de bouw zou teruglopen. „Het is moei lijk om de mensen opnieuw aan te wer ven, als de bouw weer aantrekt", „Voor de koopwoningen in de vrije sec tor is er ook het probleem van de hoge grondkosten, waar wat aan gedaan moet worden", aldus de heer Bijl. De gemeenten verlagen vaak de grondprijs voor de premiekoopwoningen en de woningwetwoningen, door er bij de grondprijs van de koopwoningen in de vrije sector wat op te leggen. In het buitenland heeft HBG de afgelo pen maanden voor zeshonderd miljoen gulden aan orders weten te bemachti gen. Voor nog circa honderdvijftig mil joen gulden aan opdrachten is de mon delinge toezegging al binnen. De omzet van HBG steeg vorig jaar van 2484 min tot 2824 min. Zonder de overneming van de delen van Neder- horst Bouw BV en het Britse Mears zou de omzet echter gedaald zijn. De van 56,3 min tot 57,1 min geste gen winst wordt bevredigend geacht. Het grootste deel van de winst over 1979 kwam ook dit keer van de buiten landse activiteiten, in het bijzonder van de kant van Interbeton. Het bedrijf wil over 1979 een onveran derd dividend uitkeren van 7 in con tanten, plus weer een uitkering doen in aandelen, waarbij 30 oude aandelen recht geven op een nieuw aandeel van 20 nominaal. V HAAG In het ver- i r zijn vorig jaar vooral |der voetgangers veron- l'j gi ïkt. Dit blijkt uit een on- t Neijjoek van het Centraal >u voor de Statistiek, totaal kwamen er 1985 wn|sen in het verkeer om leven; 309 minder dan 33 jaar daarvoor. dan driekwart van deze .p ng kwam voor rekening de strenge winter toen er gevolg van de gladheid j ider en voorzichtiger werd eden dan gewoonlijk. Ook iet tweede en vierde kwar- daalde het aantal ver- rsdoden. In het derde artaal verongelukten even veel mensen als in 1978, aldus de CBS-cijfers. Het aantal verongelukte voet gangers bedroeg 260 tegen 368 in 1978, een daling van 29 pro cent. Ook kwamen er minder fietsers en bromfietsers om het leven, respectievelijk 24 en 20 procent. Het aantal doden on der autobestuurders daalde met slechts acht procent. Het kwetsbaarst bleken vorig jaar scooter- en motorrijders. Vorig jaar verongelukten er 130 van hen tegen 110 in 1978. Naar leeftijd uitgesplitst blijkt het aantal slachtoffers vooral te zijn gedaald in de groepen van 0-14 jaar, 45-54 jaar en 65- 74 jaar. De politie in Eindhoven heeft tijdens een inval in twee wonin gen ruim 382 kilo marihuana gevonden met een handelswaar de van twee miljoen gulden. Het spul was verpakt in papieren zakken, waarin volgens het opschrift kippevoer zou zitten. De politie heeft zes verdachten aangehouden die zeggen van niets te weten. ININGEN Als tweeduizend mondhy- isten zouden gaan werken volgens een [weden gevolgd systeem, kan het carie- ibleem onder de Nederlandse school- id uit de wereld worden geholpen.' Dat is verwachting van de medisch socioloog Tjeerd Tijmstra, die vandaag aan de suniversiteit in Groningen op dit onder- rp is gepromoveerd tot doctor in de socia- wetenschappen. Zweden wordt het gebit van bepaalde rolkinderen elke drie maanden door een idhygiënist schoongemaakt en met fluoride andeld. De ervaringen zijn erg gunstig en den ook in Nederland succesvol kunnen Volgens Tijmstra zou die behandeling lei- lot een aanzienlijke besparing op de kosten de gezondheidszorg. ijn proefschrift zegt de socioloog dat tand bederf de laatste jaren is uitgegroeid tot een „ware volksziekte". Een ziekte die sterk sa menhangt met het het toenemend gebruik van' suiker. Hoe weinig rooskleurig de toestand van veel gebitten is bleek uit zijn onderzoek. Van zeshonderd schoolkinderen (14 en 15 jaar) in Leeuwarden, die bij het onderzoek waren be trokken, bleken er maar vier een volkomen gaaf gebit te hebben. Ook is hem gebleken dat met name de kloof tussen de tandarts en mensen uit de sociaal-eco nomisch wat lagere milieus erg breed is. „Mijn onderzoek doet vermoeden dat tandartsen min der mededeelzaam zijn tegenover mensen uit de lagere sociale milieus. Maar als die geen in formatie krijgen over goede tandverzorging, zou er wel eens sprake kunnen zijn van een vi cieuze cirkel", aldus Tijmstra die geconstateerd heeft dat de kennis van de moeder ten nauwste samenhangt met hun opleiding, het gezinsinko men en de toestand van het eigen gebit. Verdachte aanslag taxi chauffeur vrijgelaten ROTTERDAM De po litie in Rotterdam heeft gisteren de Rotterdam mer A.D. vrijgelaten die er aanvankelijk van werd verdacht betrok ken te zijn bij de aan slag op de 29-jarige taxi chauffeur G.R. Bruma. De veronderstelling van de politie dat A.D. het wa pen heeft geleverd waar mee de 25-jarige J.J. de aanslag uitvoerde is, niet bewaarheid. J.J. heeft in middels bekend dat hij de nog steeds zwaar gewonde taxichauffeur door het hoofd heeft geschoten om aan geld voor heroine te komen Tapir geboren In Diergaar de Blijdorp in Rotter dam is afge lopen week een tapir ge boren. Het diertje lijkt nog niet veel op zijn moe- der, maar na verloop van ti|d zullen j zijn strepen verdwijnen V en krijgt het f een bruin vel. DEN HAAG Creativiteit hoort in het gehele onder wijs thuis, zelfs bij vakken als rekenen en taal. Zij moet zich niet beperken tot de zo genaamde expressievakken zoals tekenen handenarbeid, toneel, muziek. Ouders heb ben daartegen geen enkel be zwaar. Dit blijkt uit resulta ten van een onderzoek, ge houden door het Instituut voor Toegepaste Psycholo gie te Amsterdam. Het onderzoek is gehouden op verzoek van minister Pais van Onderwijs mede in verband met de vernieuwing van het basisonderwijs. Bij dit onder zoek werden verschillende soorten scholen betrokken, zoals activeringsscholen,sa- menwerkingsexperimenten, Montessori- en Jenaplanscho len, scholen voor kinderen mmet meer- en opvoedings moeilijkheden. Uit het onderzoek is gebleken, dat creativiteit niet is geboden aan één vak. Daarbij vergroot de creativiteit de betrokken heid van de leerling en zij ef-. fent de weg voor het doorbre ken van de klasse-indeling. In de toekomstige basisschool zal de creativiteit een grote rol gaan spelen, aldus de resulta ten van het onderzoek. Niet alleen de leerkrachten, maar ook de ouders zullen een be langrijke taak in deze ontwik keling krijgen DEN BOSCH De koppeling klasseleer- kracht-hoofd der school is onaanvaardbaar. Leiding geven aan een school is een taak met een geheel eigen inhoud en hoofd-der- school zijn is een zelfstandige functie. Het departement zal hieruit zijn conclusies moe ten trekken. Dit stelde mevrouw J. Rovers, voorzitter van de sectie basis-onderwijs van de Katholieke Onderwijs Vereniging gisteren in de jaarrede voor de algemene vergadering die in Den Bosch werd gehouden. Mevrouw Rovers pleitte ook voor een begrenzing van de almaar uit dijende taak van de onderwijzer. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De Nationa le Investeringsbank (NIB) zoekt naar mogelijkheden om het Nederlands bedrijfs leven krediet te geven dat kan worden gebruikt om zich te storten op de markt van de energiebesparende artikelen en technieken. Dat blijkt uit het jaarverslag van de bank over 1979. Vol gens de NIB heeft het be drijfsleven hier goede kan sen. Daar nu op inspelen kan de sombere prognoses over de Nederlandse investe ringen best ombuigen. De NIB ziet vooral afzetmoge lijkheden in West-Duitsland. Voorts wijst de bank op de groeide markt als gevolg van de grotere toepassing van stadsverwarming. De herwin ning van grondstoffen en de zorg voor het milieu zijn even eens terreinen die de investe ringen nieuwe impulsen kun nen geven. Ook de herstructu rering van het bedrijfsleven biedt nieuwe perspectieven. In dit kader ziet de Investerings bank in haar activiteiten een verschuiving van financierin gen namens de Staat naar fi nancieringen op eigen naam, zonder staatsgarantie, nu de steun aan individuele bedrij ven wordt afgebouwd en de regering kiest voor een secto rale aanpak. De NIB voor ontwikkelings landen, die vorig jaar 11 pro cent meer contracten afsloot dan het jaar daarvoor, meent dat de komende jaren de groei van de voedselproductie in de Derde Wereld met 4 procent per jaar moet worden opge voerd, om de groeiende bevol king te kunnen blijven voe den. Daartoe zullen aanzienlij ke investeringen in de agrari sche sector moeten worden ge-, daan. Alleen al de investerin gen in door de industrie ge maakte landbouwwerktuigen (zoals tractoren) zullen onge veer verviervoudigd moeten worden, aldus het jaarverslag van de NIB. Voorkeur voor Van Agt in Nipo-onderzoek DEN HAAG Premier Van Agt moet bij de komende kamerverkiezingen lijst trekker van het CDA wor den. Dat vindt 45 van de 1109 door het Nipo onder vraagde CDA-stemmers. De huidige fractieleider Lub bers geniet de voorkeur van 23 Volgens 6 van de CDA-stemmers moet Jelle Zijlstra, oud-premier en direc teur van de Nederlandse Bank de CDA-lijst aanvoeren. Oud- premier Biesheuvel en oud- fractieleider Aantjes scoorden elk vier Premier Van Agt heeft gisteren in Tokio her haald dat hij bereid is CDA- lijsttrekker te worden en leidng te geven aan een nieuw kabinet. Overigens zei hij „noch de blijmoedige, noch de verbijsterde reacties" te begrij- Sterren voor bungalows DEN HAAG De ANWB gaat volgend jaar een nieuw systeem invoeren voor de be oordeling van de kwaliteit van vakantiehuizen. Een werkgroep heeft een in deling bedacht, waarbij de va kantiehuizen tenminste één en ten hoogste vijf sterren krijgen voor ondermeer recreatieve en organisatorische voorzieningen en voor veiligheidsaspecten en terreinaccommodatie. Vredestein moet contract Unikap nakomen ARNHEM De president van de rechtbank in Arn hem heeft gisteren bepaald dat Vredestein in Doetin- chem ononderbroken 20.000 banden per week moet blij ven leveren aan de fietsenfa- briek Unikap b.v. in Nieuw- leusen. Vredestein wilde de leverantie per 1 juni staken omdat Uni kap tegenwoordig ook fietsen verkoopt aan branche-vreem de bedrijven. De bandenfa briek vreest hierdoor verlies aan goodwill. Volgens de Arn hemse rechtbank moet Vre destein zich houden aan het contract dat afloopt op 3 okto ber van dit jaar. Aardgas voorraad neemt toe DEN HAAG De aardgas voorraad is in 1979 met 2,4 procent toegenomen tot 2327 miljard kubieke meter. Het is voor het eerste sinds 1976 dat de reserves, zowel bewe zen als niet bewezen, zijn toegenomen. De toename is vooral toe te schrijven aan een herwaarde ring van de gasvoorraad in het veld van Slochteren. Volgens de gegevens van Economische Zaken nam de gasreserve van het vaste land en binnen de Nederlandse territoriale wate ren in 1979 met 4,9 procent toe 64,5 miljard kubieke meter) tegen een afname van 3,4 pro cent over 1978. ijk ge- iek In de vroege zondagochtend van 27 augustus 1943 huilde artsbisschop Jan de Jong van Utrecht van aandoe- n ling, toen hij van een bood- it schapper van paus Pius XII r e horen kreeg, dat deze he- i- emaal zijn verzet tegen het iazi-bewind in Nederland d iteunde. Dit schrijft de Va- ticaanse historicus en spe cialist in de geschiedenis van de tweede wereldoor log, de Amerikaanse jezuiet Robert A. Graham in het blad „Civilta Cattolica" aartsbisschop in het geheim De boodschapper, die de opzocht, was pater Piet Smul ders sj, momenteel hoogleraar in de theologie aan de Katho lieke Theologische Hogé- school Amsterdam Tijdens een audiëntie vroeg de paus aan pater Smulders om mondeling aan aartsbis schop De Jong over te bren gen, dat hij vol bewondering voor diens beleid was en dat de bisschoppen in andere lan den niet een dergelijk voor beeld van solidariteit hadden gegeven als juist de Neder landse bisschoppen. De Ne derlandse bisschoppen weten „nee te zeggen en geen duim breed te wijken", aldus de Mgr. De Jong was met deze uitdrukkelijke steun aan zijn beleid des te blijer, omdat de Duitse en Nederlandse nazi's grote druk op hem uitoefen den en hem probeerden wij? te maken, dat de andere bis schoppen in Europa het niet eens waren met het beleid van de Nederlandse bisschop- >en. Ook de paus zou zijn be- eid afkeuren. Pater Graham citeert in „Ci vilta Cattolica" ook een uitla ting van de toenmalige substi tuut van het staatssecreta riaat, mgr. Montini, de latere paus Paulus VI, die over aartsbisschop De Jong zei: „Eindelijk iemand die de pun tjes op de i zet". Na de oorlog werd de houding van aartsbis schop De Jong door de paus officieel erkend toen hij hem tot kardinaal creëerde. is De Diocesane Pastorale ta' Raad Rotterdam zal maan dagavond 28 april om half acht in de Adelberthof aan 11e de Röntgenweg 99 te Delft, en bijeenkomen voor de laat- ste vergadering van dit sei- in zoen. Onder meer zal aan de orde komen de behandeling van n het jaarthema. De DPR heeft daarbij, als bekend, gekozen q voor „diaconie". De vier sec- ,n hes van de raad Den st- "aag. Delft, Leiden en Rot terdam hebben elk een deelonderwerp voor hun re- kening genomen en dat ge durende deze en vorige zit tingen op ongeregelde tijden behandeld. Die onderwerpen zijn onderwijs aan kinderen van buitenlanders, echtschei ding en werkloosheid/WAO. De bedoeling is nu, dat de secties verslag uitbrengen over hoe het met hun onder werp staat. Aan de hand hiervan kunnen vragen wor den gesteld en beantwoord, waarna de secties aangeven aan welke punten op de stu diedag, die de DPR op zater dag 31 mei aan het jaarthema zal wijden, aandacht zal wor den besteed. Een ander punt op de agenda is „Onderlinge informatie" Hierbij vertellen instellingen, organisaties, verbanden en dergelijke in het bisdom iets over zichzelf. Aan de beurt zijn ditmaal het dekenaat Westland, het dekenaat Zuid hollandse eilanden, de stu dentenparochie, Pax Christi, de informatiegroep Kerk. en Onderwijs en de dekensver gadering. De volgende vergaderingen van de Diocesane Pastorale Raad van dit jaar zullen wor den gehouden op 1 septem ber, 1 oktober en 3 novem ber Paus Johannes Paulus II heeft het voornemen in maart volgend jaar de Raad van Europa in Straatsburg te bezoeken. Volgens de bisschop van Straatsburg, mgr. Leon- Arthur Elchinger zou de paus dan ook het Europees parlement willen bezoeken, maar een uitnodiging daar toe heeft hem nog niet be reikt. Mgr. Elchinger her innerde eraan, dat de paus aanvankelijk dit jaar naar Straatsburg zou komen, in verband met de viering van het vijftiende eeuw feest van de Heilige Bene- dictus, de patroon van Eu ropa. Het bezoek kon ech ter niet meer worden inge past in de reis naar Frank rijk van de paus van 30 mei tot 2 juni. De generale synode van de gereformeerde kerken in Ne derland heeft op haar verga dering deze week in Lunte- ren besloten, dat er geen blij vende ruimte is in de gere formeerde kerken voor pas torale werkers, die zelfstan dig in een gemeente het werk doen van een predikant met het enige verschil, dat zij zich onthouden van ambtelij ke handelingen, zoals het be dienen van de sacramenten. Er zal een aantal voorwaar den worden vastgelegd voor deze functie. Ook zal een procedure worden uitge werkt voor het verkrijgen van de bevoegdheid om de functie van pastoraal werker uit te oefenen. De „reizende ambassadeur" van de Heilige Stoel, mgr. Luigi Poggi, bevindt zich deze week in Boedapest voor besprekingen met re gering en kerk in Honga rije. Bij zijn vertrek zei hij, dat er geen speciale proble- men te bespreken waren. „Het zijn de gebruikelijke problemen die men door gaans in socialistische lan den aantreft". Hij noemde de verhouding tussen kerk en staat in Hongarije goed. De arrestaties en bedreigin gen waaraan vele mensen in de Sovjet-Unie bloot staan, vormen een directe bedrei ging van de overlevingskan sen van de wereld, zo schrijft de Raad van Kerk Nederland aan partijleider Breznjev van de Sovjet-Unie naar aanlei ding van de arrestaties van onder anderen de christenen Jakoenin, Regelson, Doedko, Ogorodnikov en Pores. De raad schrijft onder meer, dat de arrestatie van mensen om wille van hun onafhankelijk denken een discussie tegen houdt en daarom een gevaar is voor de wereld. Op Brezn jev wordt een dringend be roep gedaan de gearresteer den in vrijheid te stellen. Het voorzittersberaad van de Konferentie Nederland se Religieuzen (KNR), dat wordt gevormd door de voorzitters van de vier stichtingen van religieu zen, heeft in een brief aan president Carter van de Verenigde Staten gevraagd een einde te maken aan de militaire hulp van welke aard dan ook die aan de re gering van El Salvador wordt gegeven. Aanleiding voor hun verzoek is de moord op aartsbisschop Romero en het bloedbad, aangericht tijdens zijn be grafenis. De voorzitters zeggen ervan overtuigd te zijn „dat er geen enkel po litiek doel kan bestaan, dat rechtvaardigt dat het volk van een klein land als El Salvador zo ongehoord moet lijden en zo onrecht vaardig gekweld wordt" De anglicaanse en de rooms-katholieke kerk in Engeland hebben bekend gemaakt, dat de nieuwe primaat van de Kerk van Engeland, aartsbisschop Robert Runcie en paus Jo hannes Paulus II elkaar in mei in Accra, de hoofdstad van Ghana, zullen ontmoe ten. De ontmoeting zal kort zijn en bestaan uit „begroe ting, privé-onderhoud en gemeenschappelijk gebed". De ontmoeting in Accra op 9 mei zal de eerste zijn tussen de paus en dr. Runcie, die in maart primaat van de vijfenzestig miljoen anglica nen in de wereld is gewor den. Zijn intronisatie in Can terbury werd voor het eerst sinds de scheiding tussen Rome en Canterbury onder Hendrik de Achtste bijge woond door een rooms-kat holieke primaat van Groot- Brittannie, in dit geval kardi naal-aartsbisschop Basil Hume. De drie directe voor gangers van Runcie Fis her, Ramsey en Coggan hebben alle drie een bezoek gebracht aan het Vaticaan in het kader van het streven naar herstel van de betrek kingen tussen beide kerken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9