?Gif leidt tot evacuatie Lekkerkerk-W est Waarschijnlijk toch beperkte regularisatie buitenlanders Westduitsers niet naar Zomerspelen DE BOO Geen akkoord over verhoging Europese landbouwprijzen Nog steeds geen spoor in moord zaak Emy den Boer £eidóe (Sowva/nt Lekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank:-Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas [redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Elementen: kwartaal ƒ46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 24 april 1980, 70e jaargang no. 21639 Veertig jaren Speelfilm over koningin Wil- helmina om 21.30 uur op Ned. II. Om 20.27 uur „De nationale ogentest" en om 18.59 uur „Top 50". i» Op Ned. I om 19.35 uur de speelfilm „Grote verwachtin- 'gen" en om 22.10 uur „Het Ne derland van Juliana". Bewolkt Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Vrij koud met kans op nachtvorst. Matige noordwestenwind. Morgen zon: 6.20 - 20.54. Schev. hoogw.: 0.44 en 12.55. Laagw.: 8.19 en 21.01 rrouw Van Agt Ier terug zieke zoon IERDAM De echt- a te van de minister- dent, mevrouw Eugé- van Agt, is gistera- onverwacht vanuit op het vliegtuig Amsterdam gestapt. - n voor haar overhaas- rtrck is de spoedopna- n het ziekenhuis van zoon. Mevrouw Van twam vanmorgen aan ichiphol. Haar man het komend week- terug van zijn bezoe- tan Indonesië en Ja- Ruud Krol teleurgesteld Ruud Krol is zichtbaar teleurgesteld over de uitschakeling van Ajax. Met zijn ploeg won hij weliswaar door een doelpunt van Lerby met 1-0 van Nottingham Forest, dat resultaat was echter niet genoeg. De eerste wedstrijd in de halve finale van de Europa Cup 1 had Ajax immers verloren met 2-0. De Engelse titelhouder Nottingham plaatste zich daardoor wederom voor de eindstrijd, die op 28 mei in Madrid wordt gespeeld. Tegenstander is dan Hamburger SV (met Engelsman Keegan), dat thuis met liefst 5-1 won van Real Madrid. De in Spanje opgelopen achterstand van 2-0 werd daarmee ruimschoots goedgemaakt. Schriftelijke eindexamens vandaag gestart DEN HAAG De 32.000 leerlingen van het VWO heb ben vandaag het spits afgebe ten van de schriftelijke eind examens dit jaar. Een span nende periode, die voor de in totaal 300.000 eindexamen kandidaten van allerlei soor ten onderwijs, loopt tot 12 mei. Tot ongenoegen van le raren en leerlingen wordt die periode echter een paar maal onderbroken, ondermeer door de troonswisseling op 30 april en bevrijdingsdag. Vanaf morgen zal in deze krant in een speciale rubriek aandacht worden besteed aan de exa menopgaven. DOOD VAN EEN PRINSES ALS MATIG BEOORDEELD HILVERSUM Van de vier miljoen Nederlanders die hebben gekeken naar de documentaire „Dood van een prinses" 'vond bijna de helft (46 achteraf de film niet de moeite waard. „Enigszins de moeite waard" was het oordeel van 34 procent en 19 procent van de kijkers had de film de moeite van het kijken wel waard gevonden. Dat blijkt uit een telefonische enquête van de afdeling kijk- en luisteropnderzoek van de NOS. De onderzoekers tekenen daarbij aan dat de waarde ring voor de film zeker beïnvloed zal zijn door de verwachting van een sensatie. Voor wat de informa tieve kwaliteit betreft vond 33 pet. had het program ma hun een beter inzicht had gegeven in de levens-,, wijze en de cultuur van een islamitisch land, 45 pro- cent had een tegenovergesteld oordeel. Ongeveer een kwart van de kijkers heeft de uitzending helemaal gezien. (Zie verder pagina 17) WATER NIET LANGER DRINKBAAR LEKKERKERK In het drinkwater van Lekkerkerk- West zijn zulke hoge concentraties gif geconstateerd dat het niet langer voor consumptie geschikt is. In verband hier mee zullen de bewoners van de in totaal 271 woningen hoogstwaarschijnlijk moeten worden geëvacueerd. Tot deze conclusie zijn de betrokken bestuurders van de rijksover heid, de provincie en de gemeente gekomen nadat het Goud se waterleidingbedrijf gisteren tolueen, xyleen en ethylben zeen in het water had aangetroffen. Evacuatie wordt noodzakelijk geacht om de besmette grond te kunnen afgraven. Daarnaast acht men de bewoning van huizen waar geen drinkbaar water voorhanden is, niet verantwoord. Wellicht kunnen de 750 bewoners tijdelijk worden onderge bracht in sta-caravans, zo zei burgemeester Ouwerkerk van Lekkerkerk gisteren op een bijeenkomst waar de dramatische wending die het gifdrama heeft genomen, werd bekend ge maakt. De komende dagen zijn de bewoners voor hun drinkwa ter aangewezen op tappunten buiten de wijk. Daarna zal er wa- r in flessen worden gedistribueerd. De aanvoer van water is iet helemaal afgesloten omdat het voor uitwendig gebruiken ''assen, douchen) nog wel geschikt geacht wordt. De chemische, els kankerverwekkende, stoffen zijn in de bodem van Lek- irkerk-West terecht gekomen bij het bouwrijp maken van de ■ond in 1970, een karwei dat voor het grootste deel werd uitge- •erd door het vuilstort-bedrijf Wijnstekers. De stoffen zijn in in iet drinkwater terecht gekomen via de poreus geworden buizen. Minister Ginjaar, die gisteren aanwezig was op de bijeenkomst met bewoners, acht het uitgesloten dat het water al geruime tijd onaanvaardbaar hoge gif-concentraties bevat. Het water is steeds gecontroleerd en tot nu toe altijd in orde bevonden, zo zei hij. De reeks van onderzoeken naar het gif in de bodem van Lek- kerker-West is pas goed op gang gekomen nadat de aanwezig heid van tientallen zeer gevaarlijke stoffen in de bodem en de kruipruimten van de huizen begin deze maand was komen vast te staan. Daarbij is ook het als uiterst gevaarlijke aangemerkte benzeen gevonden. Minister Ginjaar beklemtoonde gisteren dat dit niet in het drinkwater is geconstateerd, al sloot hij niet uit dat het - in minimie hoeveelheden - toch aanwezig is. Over de te nemen maatregelen is vandaag op het ministerie van binnenlandse zaken overleg gepleegd door vertegenwoordigers van dit ministerie, het ministerie van volksgezondheid, de pro vincie Zuid-Holland en het gemeentebestuur van Lekkerkerk. Het overleg stond onder leiding van staatsseertaris Koning. Mor gen buigt de ministerraad zich over de problemen. Bewoners van Lekkerkerk-West haalden gisteravond in allerijl water bij de buiten de wijk opengestelde tappunten. +6^ bij vakken als rekenen IftH wnc EB woa GEH (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoogstwaarschijnlijk zal een meerderheid van de Tweede Kamer vandaag alsnog stemmen vóór een laatste kans voor illegale buitenlanders om een verblijfs vergunning te krijgen. De mogelijkheid is erg groot dat de CD A-fractie, die op dit punt een sleutelrol vervult, vandaag in de Kamer terugkomt op een besluit van gisteren, niet aan een laatste kans voor de illegalen op een verblijfsver gunning mee te werken. Met de oppositie zou dan alsnog een vorm van regularisatie kunnen worden doorgevoerd, waar ook het kabinet mee kan instemmen. De strekking daarvan zal dan zijn dat de melding van illegale buitenlanders die alsnog voor een verblijsfvergunning in aan merking willen komen moet geschieden door hun werkgever, die bewijzen van premie- en belastingbetaling door de illegalen moet kunnen overleggen. Afhankelijk van de duur van de ar beidsovereenkomst en redelijke controlemogelijkheden, zou een illegale buitenlander dan alsnog voor een verblijfsvergunning in aanmerking moeten kunnen komen. Minister De Ruiter (Justi tie) verklaarde gisteren in de Tweede Kamer tegen een dergelij ke regeling weinig bezwaren te zullen hebben, mits het normale vervolgingsbeleid van illegalen en hun werkgevers niet wordt bemoeilijkt. Tot nog toe heeft het kabinet gesteld dat regularisatie van illega len onuitvoerbaar was en bovendien een nieuwe stroom buiten landers zou aantrekken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd Stafleden Witte Huis bezorgd over militaire actie WASHINGTON Leden van de staf van president Carter hebben hun bezorgdheid geuit over de waarschuwing van Carter dat hij militair zal optreden indien de Amerikaanse gijzelaars in Te heran niet worden vrijgelaten. Het nieuws hierover lekte uit naar de Los Angeles Times en werd gisteren bevestigd door een hoge functionaris van het Witte Huis. In een tv-gesprek zei Carter dat hij niet wist „hoe lang we nog werkloos kunnen toezien terwijl onze mensen gevan gen worden gehouden en de toestand steeds lechter wordt". Volgens een opiniepeiling van de Washington Post heeft een grote meerderheid van de Amerikanen zich uitgesproken voor een militaire actie. (Zie verder pag. 17) ADVERTENTIE aantal schitterende lederen/stoften bankstellen. De partijen bestaan onder meer uit eiken met leder, ge heel leder, hoekkombinaties in le der. klassieke lederen bankstellen w.o. zeer dure orig. Eng. Chester fields. Prijsindicatie lederen 3-, 2- - - van ca. ƒ3200- z. Tevens wordt ver- 1-zitskomb. i >r/1l kocht o aantal massief toog ka sten en massief ei- kon eethoeken Diverse typen e Tevens grote partij kamerbreed pijt. Div. soorten. Falkar B V., in- verkoopkantoor van liquidatie- faillissementspartijen. Schuwacht 152. Lekkerkerk. vanaf Lekkerkerk onder 2e hoogspanhingsmast aan de dijk achter klompentabnek. FALKAR B.V. ADVERTENTIE Houten en kunststof PROFIELBALKEN weer een ouderwets plafond Tóch even kijken bi]: DE H0UTBMN ZELF BOUWCENTRUM Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend ADVERTENTIE Cl wilde al zo lang een vloer van echte natuursteen? Kom dan naar de show rooms van DE BOO. Delft. R.damseweg 274 o 015-569292: Adam. Stadionweg31b.010-323233 BRUSSEL De landbouwministers van de EG zijn er van morgen vroeg niet in geslaagd overeenstemming te berei ken over een verhoging van de landbouwprijzen voor dit jaar. Het mislukken van het landbouwoverleg kan een ern stige bedreiging zijn voor het welslagen van de Europese Top, die het komend weekeinde in Luxemburg wordt ge houden. President Giscard d'Estaing heeft gisteren al verklaard dat het niet mogelijk is om tijdens de EG-top over het probleem van de Britse bijdrage te praten, wanneer er geen schot is gekomen in het landbouwoverleg. De Franse minister van landbouw heeft geprobeerd zijn ambtgenoten van dit uitgangspunt te overtuigen, maar de meerderheid was veeleer van mening dat een principe besluit over deze problematiek pas kan worden genomen nadat ook de regeringsleiders zich er over hebben gebogen. In mei ko men de landbouwministers weer bijeen. Tot die tijd zullen de prijzen op het huidige peil gehandhaafd blijven. Advies Bondsregering: (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De overgrote meerderheid van het Westduitse parlement (de Bondsdag) heeft zich bij een hoofdelijke stemming achter de reeds lang bekende maar pas gis teren officieel geworden oproep van de re gering Schmidt gesteld, om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten. Deze op roep is zowel gericht aan het voltallige NOC als aan eventuele individuele kandi daten voor deelname aan de Spelen. Het Russische persbureau Tass heeft de aanbe veling van de Westduitse regering veroor deeld en het „het resultaat van een directe en ruwe eis van Washington" genoemd". De regeringswoordvoerder had er gistermiddag de nodige moeite mee om tegenover de pers duidelijk te maken wat het betekent, dat de Bondsregering met haar aanbeveling „niemand onder druk wil zetten", zonder de verdenking op zich te laden dat zij toch te gelijk „met een knipoog" een deelname zou goedkeu ren. Duidelijk is echter dat deelnemers niet op een fi. nanciële tegemoetkoming van de kant van Bonn, dat er 4 miljoen voor had uitgetrokken, hoeven te reke nen. In politiek Bonn wacht men nu met angst in het hart af, hoe het Kremlin op de boycotaanbeveling zal reageren. Niet uitgesloten wordt dat de Sovjet-Unie de recente uitnodiging aan bondskanselier Schmidt om nog deze zomer naar Moskou te komen, weer on gedaan zal maken met alle nadelige politieke gevol gen vandien. Voor het debat in de Bondsdag had Bondskanselier Schmidt de afgevaardigden duidelijk gemaakt welke de motieven het Westduitse kabinet hebben bewogen tot een boycot. „De Olympische Spe len zijn op 23 augustus voorbij, maar onze solidariteit met de Verenigde Staten en onze andere partners moet nog heel wat langer mee", aldus de Bondskanse lier in zijn korte maar indringende verklaring (zie verder pagina 20 DEN BOSCH Met het uitloven van een belo ning van tienduizend gulden hoopt de officier van justitie in Den Bosch het onderzoek naar de moord op het Schiedamse meisje Emy den Boer nieuw leven in te blazen. Nog steeds is niet bekend hoe het meisje van het Haagse Centraal Station verder is doorgegaan naar school, de Haagse Academie voor Lichame lijk Opvoeding aan de Laan van Poot. Emy den Boer verdween op 3 april en werd twee dagen la ter dood gevonden in de bossen in Brabant. Nie mand schijnt Emy meer te hebben gezien nadat ze op het Centraal Station is uitgestapt. Ook de speuractie naar haar verdwenen sporttas en trai ningsjack (de duinen tussen school en Schevenin- gen werden uitgekamd) heeft geen resultaat opge leverd. HOME De Ita liaanse regering heeft alle plannen om door het uit schakelen van de verwarming in grote gebouwen te komen tot een aan zienlijke energie besparing in dui gen zien vallen. De grote spelbreker is het weer; Italië be leeft op het ogen blik de koudste aprilmaand sinds 30 jaar. In de bui tenwijken van Rome daalde de temperatuur de af gelopen nachten beneden het vries punt. Overdag m greep van kou wordt het niet warmer dan twee graden, terwijl de normale tempara- tuur voor deze tijd van het jaar 20 gra den bedraagt. Zelfs in Napels komt de temperatuur over dag niet boven de vijf graden uit. Volgens wettelijke voorschriften moet na 1 april in het hele land de ver warming van grote gebouwen worden uitgeschakeld. Voor de twee koudste streken van hei land, rond Venetië en Tosca. ne, is nu tijdelijk een uitzondering gemaakt. De rest van Italië moet zich maar met dik ke truien en pan toffels behelpen. V V

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1