Ljax krijgt aktisch lesje Hamburger SV finalist na adembenemende voetbalshow NAC sleept punt meer uit restant )RT OTTINGHAM FOREST NIET /if DE PROBLEMEN Paolo Rossi wordt waarschijnlijk voor EK geschorst Juventus gokt mis LAMLENDIG OPTREDEN VAN FEYENOORD GEDURENDE 27 MINUTEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 APRIL 1980 PAGINA 19 den doc iut blijk ng gew< bijna 6J fERDAM Ogen- moge ,]jjk heeft de vriend- oteen Vpe]jjhe interland Span- Maar reland (0-2) niets te Ie jongeijn met Ajax-Notting- jn om gi (1-0). Maar de uitscha- g van Ajax is niet veel rs dan een misplaatste dan nielrerschatting van het uwd doj-]andse voetbal en het - aan kennis van inter- ig gecrekiale ontwikkelingen, stellejanier waarop zélfs gis- lingen ^nd Ajax' coach Leo lakker zich uitliet over aliteiten van de Engel- ropa-Cupfinalist ver- dan ook niets anders :n diskwalificatie. „Ik ins Ln heb geen erg hoge epen van Nottingham", zei 1 hakker, wone 82 p terug naar Spanje-Enge- °°g n In dat duel was een En- ploeg te zien. die supe- eénvoudig. maar vooral taktlsch bekwaam speelde op een manier die zondermeer re volutionair voor het Engelse voetbal genoemd mag worden. Kortom, een on-Engelse spel stijl. al doet die typering het Engelse voetbal nog te kort. Zaak is hoe dan ook daaruit de juiste conclusies te treken. Beenhakker bleef echter maar praten over Nottingham alsof hij het over een geestelijk ge handicapte had. De gevolgen daarvan zijn inmiddels be kend. In Nottingham maakte hij een taktische blunder van de eer ste orde door te doen alsof de voorhoede van Ajax nog be stond uit Keizer, Cruijff en Swart. Met dat drietal was het destijd voor Michels niet zo moeilijk vanuit de verdediging te redeneren, voor Beenhak ker liggen de zaken wel even anders. Hij legde Ajax een speelstijl op, die de ploeg niet aankan, deed of Robertsen, Birtles en Francis (nota bene) niet kunnen voetballen en verloor heel logisch. De score van 2-0 was beslissend en nog redelijk voor Ajax. In een zo goed als vol en bij vlagen sfeervol Olympisch Stadion bleek gisteren dat Beenhakker weinig heeft ge leerd van zijn fouten. Alleen Boeve speelde op de enige juis te manier tegen Francis, al le verde hem dat bij een te agres sief begin terecht een gele kaart op. Verder bouwde Ajax vanaf doelman Schrijvers via de achterste schijf eindeloos door op zoek naar de vrije man, die niet kwam. Het oude Ajax kon dat wel omdat er diepte werd gemaakt en omdat er spelers in liepen, die zo be gaafd waren dat een tegen stander (en meer) geregeld kon worden uitgespeeld. Het huidige Ajax mist die kwalitei ten ten enen male, maar Been hakker prefeerde toch die speelstijl. Dat gecombineerd met zijn visie in de uitwed strijd kar^ niets anders beteke nen dan dat Beenhakker een afschuwelijke denkfout heeft gemaakt. Ander verhaal Brian Clough is dan een heel ander verhaal. Nottinghams manager, die na afloop alleen maar wilde zeggen het een briljante wedstrijd te hebben gevonden, vindt het best dat er zo laatdunkend óver onder andere zijn persoon wordt ge dacht. Hij gaat zijn eigen weg en die leidt toevallig wel naar succes. Hij wordt niet gekweld door een eeuwig dillema of hij wel positief voetbal laat spe len. Prestaties, nu en altijd, verder geen gezeur. De dui zenden supporters brulden het trouwens uit van vreugde toen Nottingham afscheid nam. Het defensieve voetbal van de fa vorieten was hen een zorg. Nottingham reist naar Madrid voor de EC-finale en niet Ajax. (r Burns (links) wint, zoals alle Engelsen, een kopduel van Dat clou6h er weinig aan ge- Ifirhnonairor legen was gisteren aanvallend Karei Bonsink kan niet loskomen van de meeverdedigende Trevor Francis. Links John Robert sen en Sören Lerby. te voetballen, is duidelijk. Not tingham paste zich keurig aan aan de kracht van Ajax. Kón dat met de voorsprong van 2-0 op zak niet alleen gemakke lijk, maar móest dat ook doen. Daar ligt de kracht van Clough. In tegenstelling tot Beenhakker weet Clough hoe en wanneer hij moet aanvallen en hoe en wanneer verdedi gen. Daarbij trekt hij zich van niets en niemand iets aan. De onaantastbaarheid van een vakman. Nottingham kwam daardoor niet in de problemen. Ook niet toen Lerby uit een eindelijk verrassende (bij de tweede paal) hoekschop van Arnesert 1-0 inkopte. Na die 66e minuut was Ajax niet eens bij machte er nog een slotoffensief uit te persen. Nottingham speelde het spel erg slim. erg knap ook. Ajax (lees: Beenhakker) kreeg een lesje in taktiek op een manier die weinig clubs de Engelse Cuphouder nadoen. Ten eerste speelde Nottingham achterin uiterst verrassend maar volledig terecht op één lijn. Met linksachter Gray iets naar voren geschoven omdat hij Ling tegenover zich wist, de enige Amsterdamse aanval ler, die nog wel eens iets on verwachts doet. Nottingham haalde daarmee alle dreiging uit Ajax' aanvallende centrum waar Bonsink hulpeloos liep en Schoenaker noch Lerby de ruimte konden vinden. Jensen op de linkevleugel (waar hij ooit bij Mönchengladbach uit blonk) faalde en liet zich later maar terugvallen tot vlak voor Krol Bedrieglijk Ajax kreeg bedriegelijk veel ruimte van de foutloos in posi tiedekking over het veld schuivende Engelsen. Daar door kon zelfs Meutstege, die in de eerste helft de vrije man aan de rechterkant moest zijn, niet profiteren van zijn rol. Ajax was eigenlijk al snel kansloos tegen de berekenen de stijl van Nottingham. Toen in het tweede gedeelte Ajax bij de stand van 0-0 meer risico moest nemen, Bonsink naar links verhuisde, maar slechts Arnesen in de spits enkele ke ren probeerde te penetreren (waaruit de enige opleving van Ajax voortkwam), was het ant woord van Nottingham per fect. Iedere keer als Krol naar voren ging. verscheen Robert sen naast Francis en Birtles in de spits, zodat Krol maar weer snel terugkeerde. Niet ver wonderlijk met anti-voetballer Zwamborn achterin als ver vanger voor Meutstege, die ge blesseerd (en met een gele kaart) was uitgevallen. Pas te gen het slot mocht er van Clough niemand meer voorin blijven en werden er vanuit die massale verdedigende posi tie snelle en fraaie counters uitgevoerd. Nottingham kreeg tenslotte ook nog de fraaiste kansen (Gray en Birtles vrij voor Schrijvers). Al haakte Ajax voorlopig in ternationaal af, het duel had toch ook een goede kant. De dreigende paniek na de afgang tegen MVV (3-6) werd afge wend en tegen Nottingham heeft Ajax het in elk geval ge probeerd. Op de verkeerde manier, maar bovendien kan Ajax eenvoudig niet beter. Niet gek met verkeerde beslis singen langs de kant, een fa lende Jensen, Lerby en Ling en een te lang angstige Arne sen. Maar boven alles met een taktisch superieure opponent. Beenhakker (nog een van zijn lachertjes: „We hebben Not tingham tot de rand van de af grond gedreven") kon later dan weliswaar tevreden con stateren dat Ajax zijn tegen stander bijna de gehele wed strijd op eigen helft had vast gezet, zijn bewering was slechts de halve waarheid. In feite werd Ajax klem gezet op het middenveld of de helft van Nottingham. Ajax had enorm veel balbezit, Notting ham bepaalde het wedstrijd- verloop. Dat laatste kunnen al leen topclubs. DICK HOFLAND Scoreverloop: 66. Lerby 1-0. Scheids rechter Rainea (Roe). Toeschouwers: 62000 Ajax Schrijvers; Meutstege (Zwamborn), Wijnberg, Krol. Boeve; Schoenaker, Arnesen, Lerby, Ling. Bonsink, Jensen. Nottingham Forest Shilton; An derson, Lloyd. Burns, Gray; Bowyer, McGovern, O'Neill, Robertson; Fran cis. Birtles. 'AL 1DRID )TAAL STLUISTERD ■stu> hai eig€. ri zaci a) yzrir J xim t( ROME Het proces rond het omkoopschandaal in de Ita liaanse voetbalwereld zal, voorzover bekend, één dag vóór het begin van de eindronde van het toernooi om het Europe se landskampioenschap in Italië beginnen, op 11 juni. Dit maakte het dagblad „Corriere della Sera" gisteren bekend. Op de lijst van aangeklaagden komen momenteel achtendertig namen voor. Daarvan zijn de meeste van spelers uit de eerste en tweede divisie, daarnaast komen ook de namen van de voorzit ter van AC Milan en die van de twee bookmakers, Trinca en Cruciani die de zaak in beweging hebben gebracht, op de lijst voor. De tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft inmid dels het eigen onderzoek afgesloten en zal vandaag besluiten over straffen bekend maken. Volgens Corriere della Sera gaat het om schorsingen van negentien spelers, de voorzitter van AC Milan, Colombo, en vier clubs: AC Milan, Perugia, Lazio Roma en Avellino. De verdenkingen tegen sterspeler Paolo Rossi hebben een grote re omvang aangenomen. Trinca zou hebben gezegd dat Rossi een afspraak zou hebben gemaakt om in de wedstrijd Perugia Avel.'ino twee doelpunten te scoren en dat die partij in 22 zou eindigen. Het duel kende inderdaad een eindstand van 22. Het lijkt waarschijnlijk dat Rossi voor het Europese kampioenschap zal wórden geschorst. In totaal zijn acht wedstrijden „verdacht". Die wedstrijdèn zou den zijn gemanipuleerd. De aanklacht behelst bedrog of mede plichtigheid aan bedrog. VALENCIA EN ARSENAL STRIJDEN OM EUROPA CUP 2 VALENCI A/TURIJN De finalisten van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars heten Valencia en Arse nal. De Spaanse club had in de tweede wedstrijd tegen Nantes niet veel moeite zo ver te komen (40). Arsenal besliste de wedstrijd in Turijn tegen Juventus kort voor tijd. De zege van 10 was voldoende voor kwalificatie na het gelij ke spel van veertien da gen geleden in Londen (1—1), waar Juventus zich met tien man (Tar- delli was al snel uit het veld gestuurd) manhaf tig had verdedigd. Valencia nam al in de tiende minuut de leiding door een schot van Rainer Bonhof en dat betekende virtueel al kwalificatie voor de finale van 14 mei in Brussel. Nog voor de pauze werd het 20 door een inzet van Subirats, die door Michel van richting werd veranderd. De Ar gentijn Mario Kempes vol trok het vonnis over de Franse club in de tweede helft met twee treffers, waarvan één uit een straf schop. nadat Bonhof ten val was gebracht. De Bel gische scheidsrechter Pon- net deelde vier gele kaar ten uit, aan de Fransen Rio, Baronchelli en Tros- sero en aan de Spanjaard Solsona. Juventus gokte voor bijna zeventigduizend aanhan gers volledig mis. De ita- lianen hadden aan 00 voldoende en speelden duidelijk op zeker. Lange tijd leek het goed te gaan. Twee minuten voor tijd echter vond Paul Vaessen het doel achter de uitblin kende Dino Zoff, waar door arsenal alsnog als tweede Engelse club een Europa Cupfinale dit sei zoen bereikte. De over winning van de Engelsen, met als toonaangevende speler Liam Brady, was niet eens onverdiend. Sunderland (Arsenal) zet de bal voor. Cuccureddu van Juventus is geklopt. IIBURG In het Volksparkstadion t HSV de Hamburgse voetbalfans giste- een even heerlijke als feestelijke avond rgd. Na een voornamelijk van Westduit- ijde grandioos voetbalduel werd Real rid. dat met een voorsprong van 2-0 aan eturn van deze halve eindstrijd voor het nooi om de Europa Cup voor landskam- nen begon, totaal ontluisterd: 5-1. Een 1 Kevin Keegan voortreffelijk geregis- de thuisclub knalde tot vijf keer toe de inse defensie omver. Het enige tegen- rant van Cunningham, dat lange tijd hoopvol stemde, was veel te weinig om lamburgers van een finale tegen Not- ;m Forest af te houden. Hrubesch knalde al na achtentwintig seconden weliswaar hoog over maar die eerste actie maakte de bedoelingen van de Hamburgers op ondubbelzinnige wijze duidelijk. Perez Garcia, die door Boskov aan Keegan gekoppeld was, kon de watervlugge Engelsman in Westduitse dienst niet aan banden leggen. Tweede pro bleem voor de achterin met een straffe man dekking opererende Spanjaarden was aanvan kelijk ook de steeds vrij opkomende Manfred Kaltz. Ook omdat Real op het middenveld de Westduitse titelverdediger alle vrijheid liet, kon HSV naar hartelust aanvallen. Presentje mee nog eens werd aangetoond dat het tduitse clubvoetbal momenteel toonaange- I is in Europa en bovendien wat een met inzet spelende topformatie aan amusement eden heeft. In het tot de nok toe gevulde jparkstadion (62.000 toeschouwers) was dat il de eerste helft adembenemend. De uitsers schoten zoals te verwachten was lus uit de startblokken. De fans van HSV !en hun favorieten, die sinds lange tijd compleet aantraden met Buljan als vrije lediger, geestdriftig in de richting van de inse doelman Garcia Remon. Toch was er na negen minuten een presentje van de Italiaanse scheidsrechter Michelotti voor nodig om de zwaar belaagde veste van Real Madrid open te breken. Toen Keegan in het strafschopgebied bij de achterlijn de bal reeds lang kwijt was. liet hij zich sierlijk over de benen van Perez Garcia buitelen. Deze truc beloonde Michelotti volkomen ten onrechte met een strafschop die Manfred Kaltz dankbaar 'verzilverde: 1-0. Ook Real Madrid deelde mee in de vele kansen dank zij de zwakke afweer van het Hamburgse centrumduo Buljan-Nogly en het weifelachtige gespring van doelman Kargus. Dat maakte het allemaal juist zo aantrekkelijk. Maar dan vooral voor de Westduitse aanhang, want na zeventien minuten kopte Hrubesch na een afgemeten voorzet van Reimann op schitterende wijze de bal achter de kansloze Garcia Remon: 2-0. Boskov achtte het een paar angstige momenten later nodig om in te grijpen in zijn rammelende afweer. Een lichte blessure van Garcia Remon werd door de voormalige trainer van Feye- noord aangegrepen om de doelman te vervan gen. Remon, die nog met een gele kaart werd geconfronteerd,«maakte na enig tegenstribbelen plaats voor Miquel Angel, die onmiddellijk kon leren van collega Kargus hoe je het als doelman nief moet doen. Bij een voorzet van Stielike. onopvallend temidden van zijn veel actievere tegenstanders en landgenoten, sloeg Kargus mis en Cunningham lobde de bal secuur in het ver laten doel: 2-1. Opgezweept Horst Hrubesch scoorde namens Hamburger SV in de wed strijd tegen Real Madrid twee doelpunten. Deze actie van de sterke spits, op slag van de rust, betekende 4-1. Een ongelooflijke dreun voor HSV dat door die treffer echter juist werd opgezweept. Hrubesch heerste in de lucht over bewaker Benito. De Westduitse international kopte de bal in han den van Miguel Angel en beproefde eenmaal zelfs de laf. Keegan had toen al van de warrige Michelotti geel gezien, maar hier dacht vijf mi nuten voor de rust niemand meer aan toen Manfred Kaltz een vernietigend afstandsschot los liet: 3-1. Het werd op slag van de rust zelfs een compleet gekkenhuis nadat Memering we derom Hrubesch in staat stelde raak te koppen: 4-1. Het vernederde Real Madrid kende niet de veerkracht om in een toch ook aantrekkelijke maar minder emotionele tweede helft alsnog naar een finaleplaats in eigen stadion te reiken, al duurde het tot de laatste minuut eer HSV daar helemaal zekerheid over had. Aanvoerder Magath was de maker van het vijfde doelpunt Real Madrid speelde op dat moment reeds met tien man. Een rode kaart had het voetbalspek takel in Hamburg compleet gemaakt: Del Bos que greep Keegan om zijn middel vast. gaf de Engelse dribbelaar vervolgens een overduidelij ke klap en mocht zes minuten voor tijd ver trekken BOB OFFERS Scoreverloop: 11 Kaltz (strafschop) 1-0, 17. Hrubesch 2-0. 31 Cunningham 2-1. 41. Kaltz 3-1. 44. Hrubesch 4-1. 90 Magath 5-1. Scheidsrechter: Michelotti (Ita). Toeschou wers: 60.000. Hamburger SV Kargus; Kaltz. Buljan. Nogly. Jakobs: Hidien. Magath, Keegan; Reimann. Hrubesch, Memering. Real Madrid Garcia Remon (Miguel Angel); Perez Garcia. Camacho. Pirri. Benito; Del Bosque. Stielike. An gel; Juanito (Martinez). Santillana. Cunningham EDA In een paar we- is Vaclav Jezek van een ewekt persoon veran- in een zichtbaar teleur- telde coach. Gistermid- nadat zijn ploeg de 27 erende minuten van de ig jaar gestaakte compe- wedstrijd tegen NAC i uitgespeeld, kwam zelfs trainer van Feyenoord. altijd tracht een eerlijke lyse te geven, met een ik excuus. „Mijn spelers hten dat NAC met één it wel blij zou zijn". Dat dan het punt van 6 ok er toen de stand 2-2 was. ar NAC wilde meer, elde er ook voor en door iijsen werd de volle buit nengehaald op een lam- dig optredend Feyenoord. was een onwezenlijk decor irtegen dit restant zich af- elde. Buiten de stijf geslo- hekken stonden honder- Bredaenaars, veelal ionge- Er werden enige overval- gens geparkeerd, politie te ttd en met honden patrouil le, maar er gebeurde niets, de entourage wisten de spelers geen raad. Toen ze het veld opkwamen, zwaaiden de spelers van NAC aarzelend in de richting van de lege tribu nes. Er mocht, zo had de rech ter bepaald nadat NAC een kort geding had aangespannen tegen de door de KNVB opge legde straf „zonder publiek het restant uitspelen", geen mens rond het veld. Er liepen zo waar toch nog wat suppoosten rond, de band om de arm. Het ging in principe allemaal om de ditmaal afwezige grens rechter Matena. In de eerste helft van de ordinaire sehop- partij op 6 oktober waren al enige voorwerpen in zijn rich ting gegooid. In de rust had het arbitrale trio afgesproken dat het duel zou worden ge staakt als het weer zou gebeu ren. En het gebeurde. Matena werd getroffen, liep een bloe dende hoofdwond op en Seve- rein floot af. 27 minuten voor tijd. De stand was 2-2 door doelpunten van Petursson (waarvan één uit een straf schop) voor Feyenoord en Van Gils en Vreijsen voor NAC. De gelijkmaker van Vreijsen was de oorzaak van de aanslag op Matena. Het Rotterdamse ge boefte op de lange zij vond dat Vreijsen buitenspel had ge staan, wat onjuist was. en rea geerde woedend af op Matena die natuurlijk niet had ge vlagd. Er werd niet meer afge trapt na Vreijsens treffer waardoor Feyenoord dit pas gisteren deed. Van die opgewonden sfeer was gistermiddag om vier uur niets te merken. Het was doodstil in het stadion, hoewel toch nog werd getracht een sfeertje te scheppen. Door de luidspre kers, ook opgesteld voor hen die buiten de hekken moesten blijven, klonk enige malen de opstelling en aan het eind daarvan: „Ik wens U een pret tige wedstrijd" Dat werd het voor 'NAC waarbij Vreijsen, Quaars, Krijnen en Sprangers bijzonder voorzichtig moesten 'zijn omdat zij op 6 oktober een gele kaart hadden gekregen en een tweede dus „rood" zou worden. Schandalig NAC hoefde geen andere dan de geëigende middelen te ge bruiken, want Feyenoord vond het blijkbaar zonde van de middag. Michel ypn de Korput zei het zo: „Een schan dalige instelling van de mees ten. Ze deden er niets aan". NAC werd dan wel niet open lijk bevoordeeld maar het kon rustig ten aanval trekken. De Bredase doelman Van Eenen- naam hoefde slechts één keer handelend op te treden. Na vijf van de 27 minuten werd Van Gils neergelegd en terwijl Feyenoord nog bezig was even buiten het strafschopgebied het muurtje te formeren (doel man Joop Hiele: „Ik schreeuwde hoe ze moesten gaan staan, maar niemand luisterde naai» me") schoot Vreijsen, die wéér opvallend sterk speelde, via de handen van Hiele en de paal raak: 3-2. Het nieuws werd meteen naar buiten doorgegeven en het gejuich weerkaatste in het lege stadion. Een inzet van Vreij sen moest nog van de doellijn worden getrapt en dezelfde speler schoot uit een knappe aanval nog eens net over. Jezek paste ook nog een wissel toe: Van Til voor Bouwens die op het middenveld stond om dat Jan Peters weer eens van stal was gehaald, ditmaal als rechtsbuiten. Van Til moest de aanval versterken maar NAC bleef gemakkelijk overeind hoewel Feyenoord van alles probeerde. Maar zonder enige overtuiging, met slecht voetbal en rommelige combinaties. NAC's trainer Jo Jansen was natuurlijk verheugd. Hij had er twee kostbare punten bij. „We hebben de kaarten in ei gen hand en al is het aas er niet bij, de boer en de vrouw hebben we wel". Dank zij het lamlendig optredend Feye noord dat de andere degrada tiekandidaten heeft gedu peerd. Maar daar kan NAC Lege tribunes vormden het decor bij het gistermiddag uitge speelde restant van 27 minuten van NAC-Feyenoord. NAC Van Eennennaam; Nees- kens. Dierickx. Joore, Krijnen; Si- wek.Lokhoff. Quaars; Vreijsen, Sprangers. Van Gils. Feyenoord Hiele; Wijnstekers. Nielsen, Van de Korput. Brard. Bouwens (Van Til). Stafleu. Van Deinsen; Peters, Petursson, De niets aan doen, dat terecht met werklust van de houding van Feyenoord profiteerde. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop. 68. Vreijsen 3-2 Scheidsrechter: Geurds. Toeschou wers; geen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19