Botha luidt nieuw tijdperk ii in Zuidafrikaanse politiek Prijstreffér DEKRANT DE WERELD BIJU THUIS. Totaal overzicht van de drie trekkingen 690e Staatsloterij Ruim 30 miljoen aan prijzen 1171 025551 025691 037471 059361 meer spelers meer kansen De Staatsloterij GLANSJACKS VOOR PRACHTPRIJZEN. LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 APRIL De Zuidafrikaanse premier Pieter Botha beeft onlangs een reeks maat regelen afgekondigd ten gunste van de zwarte bevolking. De maatregelen, zijn op tel verzet gestuit in de rechter vleugel van zijn eigen partij, terwijl de progressieve Afrikaners en de zwarte nationale leiders Botha's mo tieven wantrouwen. In dit artikel gaat een team van Guardian-corres- pondenten in op Botha's beweegrede nen en de reacties die zijn beleid in Zuid-Afrika beeft opgeroepen. extra prijs serie E 061631 troostprijs andere series 061631 071741 25.000 5.000 3,000 2.000 100.000 2.000 2.000 015645 25.025 018765 2.025 036915 2.075 7936 extra prijs serie L 018766 troostprijs andere series 018766 084576 1.025 500.025 5.025 5.025 7 07 97 extra prijs serie W 008227 troostprijs andere series 008227 020837 024687 078337 097047 50 50 100.000 2.000 2.000 5.000 100.000 2.000 extra prijs serie C troostprijs andere series 5228 001068 001068 018268 055568 1.000 250.000 4.000 2.000 5.000 CO 59 229 50 100 0 80 260 700 007770 069190 083120 50 400 100 2.000 5.000 10.000 U hoeft geen prijzen bii elkaar op te tellen. Wanneer op een lot meer dan één prijs is gevallen, is achter het nummer van de hoogste gewonnen prijs het totale prijzenbedrag vermeld. De prijzen zijn dus al bjj elkaar opgeteld. Zetfouten voorbehouden. Prijzen boven t" l .000,— zijn aan kansspelbelasting onderworpen. Deze belasting bedraagt 25% en wordt op de prijzenbedragen in mindering gebracht, hoofdprijs van I 500.000.- wordt „schoon" uitgekeerd Speel de volgende kecr(wccr) mee. En speel dan eens samen.dan kunt u meer loten kopen en heeft u dus meer kansen. Volgende lóten verkoop begint dinsdag 6 mei 1980. De verkoopkantoren staan in de Gouden Gids. Spelen per postgiro kan ook. bestellen. Dan maakt u zoveel r loten wilt hebben. Als het bedrag vóór 't eind van deze maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende maand mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuis gestuurd Noleer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Aanvraagformulieren hiervoor kunt u telefonisch opvragen: 070-469647. Gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. Alle informatie: 070-469647. JOHANNESBURG Toen premier P.W. Botha verklaarde dat men de „gekleurde bevolking" niet langer kon behandelen als lepralijders, laai de er een sprankje hoop op onder de onderdrukte zwarte bevolking van Zuid-Afrika. Toen hij eraan toevoeg de dat hij de zwarten in vriendschap tegemoet zou treden, zelfs als dat zou betekenen dat hij de steun van zijn ei gen mensen zou verliezen, moesten zelfs zijn felste tegenstanders zijn moed bewonderen. Maar wat is de werkelijke waarde van deze uitspra ken? Is er werkelijk een frisse wind gaan waaien door de Zuidafrikaanse politiek? Zou het einde van de apart heidspolitiek dan toch eindelijk in zicht komen? Een bevreemdend aspect in deze ontwik keling is dat Botha tegelijkertijd steeds meer macht naar zich toetrekt door in een ras tempo een aantal hervormingen door te voeren in het ambtelijk apparaat. De autoritaire en misschien zelfs wel to talitaire weg die de regering-Botha is in geslagen. wordt wel omschreven als de „totale strategie", een begrip dat in het leven is geroepen door generaal Magnus Malan, een belangrijk adviseur van Bot ha. Totale strategie De „totale strategie" is volgens generaal Magnus Malan het enige passende ant woord op de „totale oorlog" die wordt gevoerd door de vijanden van Zuid-Afri ka. In een toespraak in 1977 zei Magnus Malan: „Het begrip totale oorlog is be trekkelijk nieuw en heeft geleidelijk ge stalte gekregen in de laatste 50 jaar, hoe wel men sommige kenmerken reeds te rug kan vinden bij Marx en zijn geest verwanten" In een totale oorlog wordt de soldaat te ruggedrongen naar het tweede plan. De oorlog wordt gevoerd door de politicus, de diplomaat, de econoom, de zakenman en de psycholoog. De wapens waarmee men ten strijde trekt zijn industrie, han del, technologie, het geschreven en ge sproken woord, de media, demonstraties, stakingen en boycots. „Op dit moment is Zuid-Afrika verwikkeld in een totale oorlog. In deze oorlog moeten we al onze krachten bundelen om op alle gebieden strijd te voeren. Het lijkt mij absoluut noodzakelijk dat de acties worden ge coördineerd op nationaal niveau", aldus Magnus Malan. Generaal Magnus Malan kreeg de kans om zijn theorie in praktijk te brengen toen zijn politieke mentor. Pieter Botha, na het Muldergate-schandaal in 1979 aan de macht kwam. Om de totale strategie te realiseren heeft de nieuwe premier binnen het bestaande kabinet een nieuw kabinet gevormd dat bestaat uit louter golitieke en militaire geestverwanten, pil van het nieuwe kabinet is de ver jongde „staatsveiligheidsraad" die onder voorzitterschap staat van premier Botha. Deze raad is opgericht door Botha's voorganger premier Vorster, maar tij dens diens twaalfjarige ambtsperiode is de raad slechts zes keer bijeen geweest. De raad vergadert nu een keer in de twee weken en critici vrezen dat de raad spoedig alle macht van het kabinet naar zich toetrekt De politieke ontwikkelingen die zich on langs in Zuid-Afrika hebben voltrokken, moet men bezien in het kader van de to tale strategie. Premier Botha en zijn mi litaire adviseurs zien blijkbaar in dat een gewapend conflict in de toekomst onver mijdelijk is en om dat te voorkomen wil len ze nu alles in het werk stellen om zo snel mogelijk een bondgenootschap te tussen de gematigde blanken, het plaatselijk kapitaal en de opkomende zwarte middenklasse. Met deze strategie heeft Botha de rech tervleugel van de Nationale Partij tegen zich in het harnas gejaagd, maar hij ver wacht steun van de progressieve, blanke Engelstalige bevolking. Maar velen van hen wantrouwen Botha en vrezen dat hij een zwarte middenklasse en veredelde arbeidersstand wil creeëren om die sa men uit te spelen tegen de werklozen en de armen op het platteland. Volgens hen wil Botha via een bevoorrechte zwarte middenklasse het kapitalistische systeem en het blanke overwicht bestendigen. Hoewel de totale strategie een autoritair karakter heeft, lijken de gevolgen soms liberaal. In een poging de zwarte mid denklasse op zijn hand te krijgen, heeft Botha laten doorschemeren dat de be ruchtste onderdelen van het apar theidssysteem zoals het verbod van ge mengde huwelijken, binnenkort zullen worden opgeheven. Maar ondanks deze versoepelde houding vereist de totale strategie een totale trouw en op dit moment moet Botha de steun van zijn uiterst rechtse partijge noot Andries Treurnicht ontberen. Sinds Andries Treurnicht in 1978 is gekozen tot leider van de Nationale Partij in Trans vaal van oudsher springplank naar het premierschap is hij de grootste ri vaal i i Botha. Botha's leuze luidt „aanpassen of ster-- ven", maar volgens de aanhangers van Treurnicht leidt aanpassen juist tot ster ven. Volgens hen leidt toegeven aan de eisen van de zwarte bevolking uiteinde lijk tot een zwart meerderheidsbestuur. De blanke reactionairen zien het dilem ma heel scherp. Volgens degenen die vinden dat Botha niet ver genoeg gaat, moet men hopen dat Treurnicht het bij het rechte eind heeft. Diepgeworteld wantrouwen Ook de zwarte bevolking koestert een diepgeworteld wantrouwen tegen Bot ha's initiatieven. Hoewel de hoop op ver andering na de overweldigende verkie zingsoverwinning van Robert Mugabe in Zimbabwe is opgelaaid, nemen de zwarte leiders een zeer kritische houding aan met betrekking tot het nieuwe beleid. Bovendien zijn de meningen verdeeld over de te volgen strategie, hoewel alle zwarte leiders hetzelfdé doel voor ogen hebben. De nationale zwarte leiders zijn voor standers van een nieuwe nationale con ventie waaraan de zwarte leiders die werden uitgesloten van de eerste con ventie die heeft geleid tot de oprichting van de Unie van Zuid-Afrika in 1910 deelnemen om te onderhandelen over een nieuwe samenleving waarin zwarten gelijk zijn aan hun blanke landgenoten. Volgens hen is dit de enige mogelijkheid om een vreedzame oplossing in Zuid-Af rika te bereiken. De vraag om een nationale conventie gaat gepaard met een aantal eisen zoals afschaffing van rassendiscriminatie in alle vormen. Een verdeling van Zuid- Afrika in onafhankelijke, zwarte mini staatjes of Bantoestans voor de verschil lende stammen wordt als onaanvaard baar van de hand gewezen. De meningsverschillen onder de zwarte leiders concentreren zich in eerste in stantie rond de vraag of geweld al dan niet toelaatbaar is. Geen enkele zwarte leider die in Zuid-Afrika actief is, spreekt zich openlijk uit voor geweld, want dan zou hij de volgende dag in de gevangenis zitten. Maar sommigen ver-, oordelen het gebruik van geweld luider dan anderen. De mening van de doorsnee bevolking is moeilijk te achterhalen. Uit een onder zoek dat onlangs is gehouden do* Duitse Bergstraesser-instituut blijÜ 60 procent van de bevolking gewé principe verwerpt en dat bijna 6Jn cent van mening is dat het moge^j om via onderhandelingen tot t zame oplossing te komen. Maart staat tegenover dat vooral de jongeijj toenemende mate bereid zijn c te gebruiken. De discussie of geweld al dan nie(r< laatbaar is wordt overschaduwd dofl vraag of men nu wel of niet zittinglfc nemen in de door de regering gecretj instellingen. De voorstanders stelleja men via dergelijke instellingen moet uitoefenen op de regering onl einde te maken aan het aparthe: teem. De tegenstanders zijn van n dat een ieder die zitting neemt in lijke instellingen „collaboreert" n regering. Volgens hen zijn deze ins gen juist in het leven geroepen of zwarte bevolking in de val te lolfr Een onderzoek onder de gewone I king heeft uitgewezen dat 82 prj voorstander is van een dialoog i regering. Zoals de zaken er nu voor staan, lijkl geweldloze oplossing voor de Zui< kaanse problematiek nog binnen h< reik te liggen van de regering-Both totale strategie is een gok. Het i lijk niet van belang of Botha's n oprecht zijn of alleen zijn geinspi door eigenbelang. Zodra de regerii rechten van de zwarte bevolking er zet ze een ontwikkeling in gang di eindelijk zal leiden tot een klimaat in de rechten van blank en zwart kelijk gewaarborgd zijn. De doos Pandora is geopend en niemand krij deksel er weer op. (Copyright The Guar Chintz. Fijn chintz jack met sportieve ritsen en epauletten. In kaki en beige. Toffe werkmansbroek van 13 ounce blue denim mt 116 (29.75)- 176(35.-) mt116 Alleen deze week PEEK&CIJOPPENBURG.GEWELDIGE MODE,GEZELLIGE SFEER

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18