fliaoedi-Arabië: Britse -imbassadeur overbodig lil BB deTijd M H an Agt onthult ederlands llan in kwestie-Iran NIEUWSNET HP - »Belvëdëre« Tot nu toe 887 mensen gered na scheepsramp Berbers eisen erkenning cultuur ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 APRIL 1980 PAGINA 17 HEIN Saoedi-Arabië jt Groot-Brittannië doen we- I dat het de aanwezigheid een Britse ambassadeur odig acht en gevraagd onverwijld terug te roe- Dit is een vergeldings- jtregel voor de vertoning de door Saoedi-Arabië fel gevochten film „De dood een prinses", die vorige k ook door de NOS is uitge zonden en handelt over de te rechtstelling van een Saoedi- sche prinses en haar minnaar. Het kabinet van Saoedi-Arabië had te voren cfe betrekkingen met Engeland besproken „in het licht van de negatie ve houding van de Britse regering te genover de vertoning van deze schan delijke film". Het kabinet heeft beslo ten de overhandiging van de geloofs brieven van de nieuwe Saoediarabische ambassadeur in Londen uit' te stellen. „Dientengevolge is er ook geen behoef te aan een Britse ambassadeur in Saoe di-Arabië". aldus het officiële Saoedia rabische persbureau. Ook zijn in het kabinet de economische betrekkingen met Engeland bestudeerd met name de activiteiten van de Britse bedrijven in Saoedi-Arabië. De Britse ambassadeur in Saoedi-Ara bië, James Craig, was juist van vakan tie in Engeland naar Saoedi-Arabië te ruggekeerd om te proberen olie op de golven te gieten. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft een verklaring uitgegeven, 'waarin wordt gezegd dat het „met het oog bp de huidige spanning in het ge bied van de Perzische Golf bijzonder belangrijk is, dat bevriende landen ten nauwste contact met elkaar houden". Het wordt „hoogst ongelukkig" ge noemd, dat aan de Brits-Saoedische be trekkingen schade moest worden be rokkend door een film, waarvoor de Britse regering geen enkele verant woordelijkheid heeft. ISLAMITISCHE LANDEN MOETEN BEMIDDELEN onze parlementaire re dactie) IO/DEN HAAG Tij de EG-top in Luxem- waar ook Japan aan- g was, heeft minister der Klaauw (Buiten- se Zaken) voorgesteld slamitische landen te en te bemiddelen in de stie-Iran. Dit heeft pre- Van Agt onthuld in Ja- aan welk land hij een ieel bezoek brengt. De ster-president ziet dit o ongeveer de enige mo- kheid om een militaire door de Verenigde Sta- voorkomen. der Klaauw had dinsdag c. Vinyl zi->n persconferentie E/ectpmburg over dit initiatief barbeen woord gerept. Dit aldus zijn woordvoer- iteren in Den Haag, „de landen het niet hadden na ifpakt (er niet op waren in- in)". De woordvoerder niet uit dat Van Agt en der Klaauw dit idee ko- weekeinde, wanneer de ese Raad (regeringslei- EG) in Luxemburg ver- 1 rt, opnieuw ter sprake n brengen". dnen van een beroep op de imische landen heeft, al- Van Agt in Tokio, een i85è»el oogmerk. Ten eerste en deze landen van natu- et meest geroepen zijn een te poging te doen om de ÏM 1300 L autoriteiten er met (geheime) diplomatieke middelen van te overtuigen dat zij de Ameri kaanse gijzelaars vrij moeten laten. En ten tweede is het volgens de premier van bijzon der belang dat de genoemde landen steun verlenen aan eventuele strafmaatregelen te gen Iran. „Zodat niet de in druk ontstaat dat het vrije Westen zich opstelt tegenover de gehele islamitische wereld". Desgevraagd zei Van Agt niet uit te sluiten dat de Verenigde Staten tot militaire actie zullen overgaan, als alle andere mid delen blijken te falen. Of Ne derland ook daaraan steun zou verlenen, daarover wilde de premier geen uitspraken doen zolang dit onderwerp niet in de ministerraad was bespro ken. Hij voegde er echter aan toe het eens te zijn met de Ja panse premier Masayoshi Ohi- ra dat de Verenigde Staten zich van militair optreden moeten onthouden, omdat de gevolgen voor de wereldvrede onvoorspelbaar zöuden zijn en de gijzelaars het waarschijnlijk niet zouden overleven. Japan heeft zich inmiddels aangeslo ten bij de beslissing van de EG eerder dez^week economische en diplomatieke strafmaatre gelen tegen Iran te nemen. De premier ontkende niet dat Westelijke druk op Iran tot ge volg kan hebben dat dit land aansluiting zoekt bij de Sovjet- Unie. Maar dat mag „voor ons geen rechtvaardiging zijn om te aanvaarden wat in Teheran gebeurt". Nu „de heerser van Qom, hoog vanuit het zadel", heeft bekend gemaakt dat de gijzeling nog tenminste een half jaar zal duren, kunnen de Verenigde Staten niet anders handelen dan zij doen". Engeland en West-Duitsland hebben gisteren direct met on- mdiddellijke maatregelen op het EG-besluit gerageerd. En geland riep een deel van zijn ambassadestaf terug en voerde een visumverplichting voor Iraniërs in. West-Duitsland kondigde een verbod op nieu we exportcontracten af. Oplossing bemoeilijkt Het lid van de Iraanse revolu tionaire raad. Beheshti, heeft verklaard dat de economische en politieke sancties van Euro pa een oplossing voor vrijla ting van de gijzelaars steeds moeilijker zullen maken. Door deze maatregelen te nemen vergroten zij het risico van een Derde Wereldoorlog. In een vraaggesprek met een Frans radiostation heeft president AboJMssan Bani-Sadr ver- klaai dat Iran niet van plan is zijn strekkingen met Euro pa te „rbreken. De sancties zullen ons niet zo hard raken, omdat ze meer politiek dan economisch zijn. Iran heeft de laatste dagen een diplomatiek offensief ingezet in Oost-Europa om zich te ver zekeren van de afzet van haar olie en de levering van medi cijnen en voedsel. De landen van het oost-blok, die een grote behoefte aan olie hebben, staan klaar om Iran voedsel en medicijnen en een markt voor de Iraanse olie aan te bieden. Met name zou Roe menië de (veel duurdere) Iraanse olie willen kopen. De landen van het oost-blok zijn in sterke mate afhankelijk van Russische olie. Het Russische persbureau Tass heeft gezegd dat de Sovjet-Unie nauwere economische betrekkingen met Iran zal aangaan. ADVERTENTIE 25 TM 29 APRIL AHOY'- ROTTERDAM OPENINGSTIJDEN: DAGELIJKS VAN 11.00-17.00 UUR EN VAN 19.00 - 22.30 UUR ZONDAG VAN 11.00 17.00 UUR SCHOONHOVEN Telefoon 01823 -2377 (keuken open van 12.00-21.00 uur) 'n uitkomst voor elke feestelijke bijeenkomst Uitzinnig van droefheid wordt een vaji de geredden uit de scheepsramp bij de Filippijnen weggedragen, het redding- vest nog in de hand. Haar driejarig dochtertje kwam bij de ramp om het leven.. MANILLA Als gevolg van de scheepsramp bij de Fi lippijnen, waar een passagiersschip in aanVbring is gekomen met een tanker, zijn tot nu toe 14 mensen om het leven gekomen en er worden nog 59 opvaren den vermist. Vaartuigen van de Filippijnse kustwacht hebben 887 mensen uit zee gered. Twaalf uur na de aanvaring werden nog overlevenden in de van haaien wemelende zee gesignaleerd. ALGIERS De Algerijnse stad Tizi Ouzou is gisteravond en dinsdag het toneel geweest van ernstige onlusten. Win kels, openbare gebouwen en hotels werden geplunderd en in de straten werden barrikaden opgeworpen. De betogers ei sen officiële erkenning van de Berbercultuur. De onlusten zijn ontstaan nadat de regering de universiteit van Tizi Ouzou voorlopig gesloten had. Volgens ooggetuigen werden auto's en bussen in brand gestoken. Straten werden opgebroken en betogers gooiden met de straatstenen naar de politie. De pers in Algiers heeft de beweging voor de officiële erken ning van de Berbercultuur in de provincie Groot-Kabylië krachtig veroordeeld. In deze provincie woont een groot deel van de Berberminderheid, die ongeveer 20 pet van de Algerijnse bevolking uitmaakt. De Berbers zijn waarschijnlijk afstammelin gen van de oude Vandalen, die, tijdens de grote volksverhuizing Rome geplunderd hebben. Gromyko op bezoek in Frankrijk De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko wordt hier bij zijn aankomst op het Parijse vliegveld Orly be groet door de Franse onderminister van bui tenlandse zaken Olivier Stirn. Gromyko zal besprekingen voeren met zijn Franse ambtge noot Jean-Frangois Poncet en met president Valéry Giscard d'Estaing. Gromyko's reis is waarschijnlijk bedoeld om de slechte indruk, die de Sovjet-Unie met haar ingrijpen in Af ghanistan gemaakt heeft, zoveel mogelijk weg te nemen. Staking in Frankrijk PARIJS Het openbare le ven in Frankrijk is vandaag door een in het hele land plaatshebbende staking ern stig verstoord. Hét communistische vakver bond CGT heeft de werkne mers bij de spoorwegen, de posterijen, de elektriciteits- en gasbedrijven en de metro op geroepen het werk een dag neer te leggen ter ondersteu ning van loon- en arbeidsvoor- waardeneisen. Karmal geeft 'problemen' toe MOSKOU De huidige machthebber in Afghanis tan, de door de Sovjet-Unie in het zadel geholpen Ba- brak Karmal, heeft officieel melding gemaakt van „moeilijkheden en proble men" in de Afghaanse sa menleving. Karmal zou zijn hart gelucht hebben in een bijeenkomst van hoge par tijfunctionarissen, waarvan het Russische persbureau Tass melding maakt. Volgens Karmal moet de be volking duidelijk gemaakt worden dat de staat het wel zijn en de rechten en democra tische vrijheden van de wer kende bevolking veilig wil stellen. Daarnaast moet duide lijk zijn dat de partij en de re gering de tradities en gewoon ten van de bevolking waarde ren en in ere willen houden, aldus Karmal. Volgens het Britse blad Sun day Times is Karmal in feite een gevangene van de Sovjets. Hij leeft in een compleet isole ment. Zijn lijfwacht, zijn kok, zijn raadgevers zijn allen Rus sen. Er zou ook sprake van zijn dat aan de vervanging van de geïsoleerde Karmal wordt gewerkt, omdat hij er niet in is geslaagd het vertrouwen te wekken van de grotendeels Mohammedaanse bevolking. Ook het feit dat het Russische persbureau Tass officieel mel ding maakt van moeilijkhe den, wordt als een aanwijzing hiervoor gezien Veemmoorden in El Salvador SAN SALVADOR Ten westen van San Salvador zijn gisteren de stoffelijke resten van achttien mannen gevon den. Ze droegen allen de ini tialen van het rechtse „Doods eskader" Acht van de achttien mannen - in leeftijd variërend van 17 tot 40 jaar - waren met kap messen gedood en de andere tien in de nek geschoten. De twee stapels lijken werden ge vonden op 65 kilometer ten westen van San Salvador en 26 kilometer nog verder west waarts bij de maya-ruïnes van Tazumal. uxe Ie Luxebi 375 1200 IE tot Liberia: staak executies mite ,'n2"fr SR iecial io. 55 «OS De raad van ministers van de organisatie voor kaanse eenheid (OAE) heeft besloten een beroep te i op de huidige machthebbers in Liberia om grootmoe- eid te tonen jegens de autoriteiten van het verdreven d, die op hun berechting wachten. bekend zijn dinsdag dertien leden van de voormalige ithebbers in Monrovia terecht gesteld, onder wie de vroege- inister van buitenlandse zaken Cecil Dennis, die in juli van /orige jaar voorzitter is geweest van de jaarlijkse minister- 1 erentie van de OAE. de VS hebben gisteren het nieuwe militaire bewind in Li- aangemaand om niet meer leden van het voormalige be- van president Tolbert terecht te stellen. l 1 *11 bekra.) door olie vervuild it ....ME De Noorditaliaanse rivier de Po is over een lengte F 1300 ongeveer 25 kilometer bedekt met een-dikke laag aard- 750 Met een snelheid van drie kilometer per uur drijft de r drie miljoen liter olie naar de monding van iiuuiwipo in de Adriatische Zee. ingen om de olievlek te stoppen zijn tot nu toe zonder succes leven. Wanneer deze ook de komende dagen geen succes ben, moet worden gevreesd voor een ernstige vervuiling van euwsl tranden tussen Chioggia en Ravenna aan de Adriatische Zee, jaarlijks door miljoenen toeristen worden bezocht. De Ita- Use autoriteiten hebben aangekondigd de betreffende olie- itschappij aansprakelijk te zullen stellen. Club iveespalt in Israëlisch kabinet UZALEM Vijf Israëlische ministers, drie van het De- I7patisch Froint en twee van de Liberale Partij, hebben nier Begin gedwongen een speciale kabinetszitting uit tellen, die zou gaan over een voorstel tot wijziging van uridische status van de joodse nederzettingen in de be- Arabische gebieden. i had de vergadering uitgeschreven onder druk van de „ha- |n" onder leiding van minister van landbouw Ariel Sharon, Wettelijke waarborgen wil voor de bestaande en nog te vesti- joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en in 19 itrook van Gaza. assemblee van de Raad van Europa heeft met grote meerder- een ontwerpresolutie aangenomen, waarin de Israëlische rzettingspolitiek wordt veroordeeld, omdat deze indruist te- het internationaal recht. I'lStiLRS In Elsevier praat burgemees ter Polak van Amsterdam over 30 april. „Als er mensen zijn, die de zaak willen gaan versjteren, dan vind ik dat wij ons daar niet zo op moeten gaan voorbereiden, dat Am sterdam een soort politiestaat wordt. Het is een politieke keus die je maakt; je kunt ook zeggen: alle mensen weg van de Dam, niemand de binnen stad in, massa's leger-, vloot- en luchtmacht... Dat kan na tuurlijk, maar dan doe je iets dat essentieel niet past in onze democratie. Dus moet ik risi co's nemen en die neem ik omdat ik er van overtuigd ben, dat het alternatief erger is." Elders zegt PvdA-voorzit- ter Max van den Berg: „De mensen begrijpen het niet: gaat het nu om het regerings beleid of om het beleid van de oppositie? De onzekerheid en de verwarring is groot. Wat ook heel verlammend kan werken, is dat het alternatieve beleid maar twee graden ver schil maakt met een regerings beleid." Het politieke hoofdar tikel besluit: „Van Agt komt er rond voor uit dat hij met de VVD door wil regeren. Duide lijkheid in de politiek dus. Door deze uitspraak verzwakt hij wel zijn positie binnen het CDA. Maar misschien wordt hij voor zijn duidelijkheid ten slotte door de kiezer toch nog beloond." Nieuwsnet is somber over de inhuldiging van Beatrix. De kraakbeweging blijkt bij nader onderzoek niets van plan te zijn, maar „er zijn tegelijker tijd radicale groepen die, on der de vlag van de kraakbe weging, wel tot acties willen overgaan. Er is, zoals bekend, gjanip in Amsterdam weinig voor no dig om die te laten escaleren. En zo ontstaat het wanhopige beeld van iets dat niemand wenst, en dat toch gebeurt." Voorts aandacht voor de VVD en Wiegel, die de kiezers terug moet halen. Hij weet van te genstellingen binnen zijn par tij niets af. „Dat zijn allemaal boze verhalen van mensen die het niet goed met de VVD voor hebben. Er is van vleu gelvorming of wat voor grap pen dan ook geen sprake." Een reportage ook over de Shadows en hun Nederlandse toernee. „Je moet het publiek niet belazeren met vermoeid routinewerk. Er zitten geen apen in de zaal. Dank zij die professionele instelling zijn we •inmiddels de oudste nog be staande groep. En we willen met de Shadows doorgaan en succes blijven houden, mis schien voor nog eens twintig jaar." Een interview tenslotte met de Nijmeegse ondernemer H. van Vliet, die vindt „dat een verbod van de overal uit de hand gelopen staatssteun, zoals nu weer het geval van kartonfabriek Okto, een sleu tel voor de oplossing van de economische problemen van Europa is." In de Haagse Post een artikel over Oranje en de media. „De koningin, en ook de andere le den van het Koninklijk.Huis ergeren zich blauw aan de ma nier van optreden van de pers vertegenwoordigers. Kleding! Een kwartier voordat de Ko ningin komt, arriveert er een troepje ongeregeld in een out fit alsof ze van een camping komt. Dat is dan de pers. De rode loper moet meteen weer gezogen worden." Voorts een groot interview met bankpre- sident Jelle Zijlstra. „Geld scheppen om de rentestand te doen dalen verdooft de pijn, maar neemt niet de oorzaken van de ziekte weg. Het is, om zo te zeggen, een verdovend middel. Je kunt er aan ver slaafd raken. Het begint met soft drugs, en het einde is bar re ellende. Voor de investerin gen is de hoge rente niet posi tief, maar we moeten door deze moeilijke fase heen. Er is geen korte weg naar herstel van de werkgelegenheid. Er is een lange, pijnlijke weg en die heet: Terugdrukken van de in flatie, en herstel van rende menten." Een artikel ook over de homosexueel in het leger. „Het wegnemen van vooroor delen, het stimuleren van kri tisch en genuanceerd denken, wordt in het \eger niet ge wenst. Een leger heeft mensen nodig die zwart-wit denken: wij zijn goed en de Russen zijn slecht. Het leger is een autori taire organisatie. Van soldaten wordt verwacht dat ze bevelen opvolgen, niet dat ze zich kri tisch en zelfbewust gedragen." Vrij Nederland over de inhul diging van Beatrix: „Het moet een dag worden zonder wan klanken. Vandaar dat elk huis, waarvan ook maar één raam uitzicht geeft op de feestelijk heden, inmiddels grondig doorzocht is en op de dag zelf al die huizen door scherp schutters worden bemand." Een ander artikel voorspelt, dat de milieu-effect rapporte ring, die de regering bij wet verplicht wil stellen, een ramp betekent voor de milieubewe ging. „De actievoerders zijn straks genoodzaakt om stad en land af te reizen om tijdig weerwerk te kunnen leveren, niet alleen tegen de projecten, méar ook tegen de rapporten daarover. En die acties moeten dan gevoerd worden zonder de steun van de bevolking, want die is in het prille, maar beslis sende stadium nog nauwelijks geïnteresseerd." Ook een re portage over het vergiftigde Lekkerkerk. „De vrouwen zit ten de hele dag met hun kin deren in spanning. Steeds lo pen er nieuwe figuren langs, met allerlei meetapparatuur. Het is nu al zo, dat ze dan alle maal gelijk hun huis uitkomen om te zien wat er aan de hand is, om met elkaar te praten. En als we vragen, of er voor die toestand begeleiding kan ko men, dan antwoorden B. en W.: „Daar hebben we aan ge dacht. We zijn er mee bezig, maar we zijn er nog niet uit." De Tijd vindt dat de krakers beter moeten nadenken. „Wanneer wanhoop leidt tot desperate acties, die anderen met afkeer vervullen, dan zal de winst ervan voor de kraak beweging wel eens heel klein kunnen zijn. Een uit de hand lopende situatie op 30 april zou wel eens zo'n aantasting van door velen onderschreven waarden kunnen opleveren." Veel aandacht ook voor 30 jaar RMS in Nederland. Daarbij de onthulling dat Molukkenleider Manusama aanvankelijk hele maal geen voorvechter voor onafhankelijkheid van Ambon was. Hij weigerde althans in 1949 mee te doen aan een machtsgreep. „Een curieuze opstelling voor een man, die nu al dertig jaar vrijheid voor de Zuid-Molukken propageert. Als hij werkelijk begaan was met het lot van deze eilanden groep, waarom greep hij dan in 1949 niet zijn kans? Toen had Nederland de souvereini- teit nog niet aan Indonesië overgedragen, en had een Mo lukse coup wellicht enige kans van slagen gehad." Een inter view tenslotte met Willem Nij- holt. „Ik word 46. En dan kun nen ze wel altijd zeggen: jij ziet er uit alsof je nog geen 35 bent, maar als ik 50 ben, en ineens de craquelé in mijn gezicht valt, dan roepen diezelfde mensen: Bedankt, je was erg leuk, maar nu hoeft het niet meer. Dus moet ik nu aan mijn toneelcarrière gaan wer ken, anders is het straks afge lopen met me." Hervormd Nederland vindt dat op 30 april „van meer dan één kant veel wijsheid, inzicht en tact nodig zal zijn. Naar ons gevoel heeft de minister van Binnenlandse Zaken hierop niet verstandig gepreludeerd met uitspraken die de sfeer eerder vertroebelen dan ont spannen." De Groningse hoog leraar Mooij zegt in een inter view: „Elites moeten er niet alleen zijn, het is ook mooi. Ik zie de elite als een groep men sen die op bepaalde terreinen hoge capaciteiten hebben. Daar is voor mij geen enkele negatieve bijbetekenis aan. Het ontstaan van zo'n elite moet je juist zo veel mogelijk bevorderen." Elders de vraag: waarom wel een moederdag, maar geen ongehuwdendag? „Ik kan me best voorstellen dat getrouwde vrouwen zeg gen, dat ze belast zijn, maar wij zijn overbelast, gewoon overbelast. Ik kan het gewoon niet meer. Wij ongetrouwden hebben altijd voor alles moe ten opdraaien. Niemand be grijpt wat je eigenlijk allemaal omhanden hebt." In een arti kel over de toekomst van de verzorgingsstaat tenslotte de conclusie, dat aan de woeke ring van betaalde hulpverle ners een eind moet komen. „Professionele en betaalde be langstelling is immers van an dere kwaliteit dan echte, spon tane, intermenselijke aan dacht"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17