Geheim van Soestdijk gold ook voor Beatrix Voor Duitsers is Claus „onze prins" Ook NOS houdt veiligheid hoog Zoon prins Hendrik wil naar troonswisseling Dr. Drees niet naar Amsterdam „IK ZAL HET NIET METEEN GOED DOEN" Oranjetrein op kroningsdag Koninklijke familie op bevrijdingsdag in Den Haag Antilliaanse delegatie samengesteld CDA eist meer informatie over abortus-ontwerp NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 APRIL 1980 PAGINA 15 HILVERSUM Het geheim van Soestdijk heeft altijd ook gegolden voor prinses Beatrix. „Dat vind ik ook juist. Iets, dat in vertrouwen wordt verteld, daarvan moet je overtuigd zijn dat het niet wordt verder ver teld. Mijn moeder heeft op die manier het vertrouwen opgebouwd, dat iedereen in haar heeft. Juist door over deze zaken niet te praten. Het betekent echter wel dat ik de praktijk van alledag nog zal moeten leren". Dat zei prinses Beatrix giste ren in een vraaggesprek, dat Ad Langebent met haar en prins Claus op Drakensteyn had, en dat gelijktijdig via ra dio en televisie werd uitge zonden. Een vraaggesprek, waarin de prinses en de prins zich profileerden als nooit tevoren. Een onthul lend gesprek, waarin vooral de prinses geheel anders naar voren kwam, dan ze door sommige media wel eens wordt afgeschilderd. ,,Als ik die verhalen lees, dan herken ik mijn vrouw daaruit niet", zo merkte prins Claus op. Dat er wellicht wel eens een verkeerd beeld over de toekomstige koningin is ont staan, is mogelijk het gevolg van het feit, dat zij zich in alle stilte op het koningschap heeft voorbereid. „Zoals u weet heeft het jeugd- en jon gerenwerk en het maat schappelijk werk mijn spe ciale interesse. Dat betekent dat je bezig bent met men sen die bijzonder kwetsbaar zijn. Het zou niet goed zijn juist met hun problemen in de openbaarheid te treden. Daarmee moet je heel voor zichtig zijn, omdat jé je moet realiseren wat je de mensen daarmee aandoet", aldus de prinses, die om die reden bewust heeft gekozen zich „bijna in het geheim" voor te bereiden op de taak die haar wacht. „We hebben de populariteit niet gezocht. Naar mijn me ning is populariteit tijdelijk en oppervlakkig. Die moet je dan ook niet zoeken. Ik hoop in de loop der jaren het ver trouwen en de genegenheid op te bouwen, die de funda menten vormen waarop de monarchie rust. Desnoods ten koste van populariteit". Eén van de grote schaduw kanten van de functie moet gaan bekleden vormt voor prinses Beatrix en prins Claus de geringe tijd, die ze aan hun kinderen kunnen besteden. „Ik hoop me in de toekomst in elk geval een halve middag per week ge heel aan de kinderen te kun nen wijden. In het verleden is dat niet altijd gelukt en dat is niet goed". Veel zorgen lijkt zij zich daarover vooralsnog niet te hoeven maken, blij kens het antwoord van de kinderen op een vraag daar naar. „Ze proberen alle vrije tijd die ze hebben, aan ons te besteden. Dat vind ik erg aardig van ze. We hebben een lieve vader en moeder", zo verwoordde Constantijn ook de gevoelens van Wil- lem-Alexander en Friso. Overigens vinden ze het niet zo fijn om Drakensteyn te verlaten en naar Den Haag te gaan. „Hier wonen we vrij. We hebben daar ook wel een grote tuin, maar het is in de stad met weinig natuur en we raken onze vriendjes kwijt", zo luidden hun be zwaren. In antwoord op een vraag van Ad Langebent zei prin ses Beatrix, dat erg veel mensen hen schrijven en voor het merendeel over werkelijke problemen. „We kunnen natuurlijk niet ieder een helpen, maar zover we kunnen, wijzen we hen de weg naar instellingen of in stanties. Natuurlijk moeten we oppassen om sinterklaas te spelen voor de mensen DEN HAAG De extra trein die op de dag van de inhuldi ging de kamerleden en hun gasten naar Amsterdam zal brengen, vertrekt van het station Mariahoeve in Den Haag. Vanaf het Amstelstation in Amsterdam gaan de kamerle den naar het RAI-gebouw, waarna ze met met extra busen naar de Dam worden vervoerd. De trein terug vertrekt in de nacht van 30 april op 1 mei om 00.03 uur, aankomst in Den Haag om 00.38 uur. DEN HAAG Verscheidene leden van de koninklijke fa milie zullen op 5 mei aanwezig zijn bij een aantal evene menten die het Comité Nationale Viering bevrijding 1980 heeft georganiseerd. Oj5 5 mei is de koninklijke familie 's middags om 15.15 uur aanwezig in de Houtrusthallen in den Haag, waar koningin Beatrix een toespraak zal houden. Daarna begint een fees telijk programma met tal van binnen- en buitenlandse ar tiesten. De avond van die dag zijn de koninklijke gasten in het Circustheater in Scheveningen bij een gala-concert door verschillende militaire muziekkorpsen. Op de ochtend van 5 mei legt prins Bernhard een krans bij het oorlogsmonument te Wageningen. Premier van Agt zal daar een toespraak houden. Minister van Paraguay bij inhuldiging ASUNCION De minister van buitenlandse zaken van Para guay, Alberto Nogues, zal op 30 april zijn land vertegenwoor digen bij de inhuldigingsplechtigheid voor prinses Beatrix. Hij is de eerste Paraguaanse minister die ons land bezoekt. die ons schrijven. Er zijn nog zoveel meer mensen die hulp nodig hebben en die de weg naar ons niet kunnen vinden. Die zouden dan in het nadeel zijn". Volgens prins Claus is daar om een instelling als de Wetswinkel zo goed. „Ze zijn daarom zo waardevol, omdat ze juist de kleine mensen, die niet naar een advocaat durven te stappen, kunnen helpen bij het vinden van de weg naar hulpbronnen. Op die manier proberen wij ook hulp te verlenen." Ook legde Langebent het prinselijk paar de bezwaren voor die republikeinen heb ben tegen een erfelijke mo narchie. Hij voegde daar overigens aan toe dat in Ne derland de monarchie vrijwel onomstreden is, en vroeg zich af wat daarvan de reden kan zijn. Volgens Beatrix is dat voor het grootste deel te danken aan de manier, waar op haar grootmoeder en haar moeder vorm en inhoud hebben weten te geven aan het koningschap. Een ma nier, waardoor het Huis van Oranje een groot vertrouwen heeft verworven. „Voor ons zelf zien we de erfelijke troonopvolging als een voortdurende uitdaging en plicht om onze taak zo goed mogelijk te vervullen. We moeten ons continu waar maken", aldus Beatrix. Prins Claus meent dat een gekozen staatshoofd voor de meeste staten meer voor de hand ligt. en dat de republi keinen in theorie eigenlijk wel gelijk hebben. „Echter, Nederland verkeert, ook his torisch gezien, in een bijzon dere positie, als ik daar ten minste over mag oordelen. Toen ik hier kwam, is het mij vooral opgevallen, dat hier de democratie beter en in elk geval niet slechter func tioneert dan in de meeste re publieken. Het verrast veel mensen uit het buitenland, die geen idee hebben van een monarchie in de huidige tijd, dat daarin de democra tie zo goed kan functioneren. En dat is voor mij de hoofd zaak". Prinses Beatrix meent als koningin het meeste gebruik te zullen maken van haar recht op informatie. Daar naast heeft de koning in de constitutionele monarchie nog twee grondrechten: het aansporen van ministers en het waarschuwen van die zelfde bewindslieden. „Je zult eerst moeten weten waar je het over hebt, alvo rens ministers aan te sporen, laat staan te waarschuwen. En al die kennis zal ik eerst moeten verwerven", aldus een zeer bescheiden kroon prinses, die denkt dat zij het niet meteen goed zal doen. Ook kwamen de hobby's van Beatrix en Claus aan de orde. Voor Beatrix zijn dat sport en beeldhouwen. Voor Claus geldt dat hij het mees te plezier heeft in sport, een deel van zijn werk, lezen, muziek, en vooral koken. „Ik maak een uitstekende uien soep". Voor wat de toekomst be treft: Beatrix ziet die niet met angst, maar wel met grote bezorgdheid tegemoet. Er liggen problemen als wer kloosheid, vervuiling en oor logsdreiging. „Er zijn vele dingen op te lossen. Maar de vraag is of wij bereid zijn die bedreigingen met elkaar, met z'n allen op te lossen. Of wij dat kunnen opbrengen is de grote vraag". De toekomstige koningin is sinds haar moeder haar af treden bekend maakte, over stroomd met aanhankelijk heidsbetuigingen. „Ik ben enorm getroffen door de grote hartelijkheid. Dat heeft me erg goed gedaan. Maar pas op 30 april gaan we met elkaar in zee. Dan wordt het pas echt serieus". BONN De populaire mas samedia in de Bondsrepu bliek, vooral de „nationaal" ingestelden (en dat zijn ze bijna allemaal) hebben er een handje van om het pre- dicaat „ons" te plakken op prestaties waar de gemid delde burger part noch deel aan heeft, tenzij als toe schouwer in een luie stoel voor de buis. Dit geldt voor al voor sportgebeurtenis sen. Als elf mannen in korte broek op een grasveld in Belgrado meer doelpunten maken dan hun tegenstan ders, dan „hebben Wij de Joegoslaven geklopt". En als twee meisjes uit de Beierse Alpen enkele tien den van seconden sneller een berg afdalen dan haar collegaatjes, dan waren „Onze meisjes in Lake Pla cid klasse". Maar ook Duitsers kunnen niet altijd winnen, en in dat geval wordt een beproefd hulpmiddel toegepast in de trant van: „De Amerikaanse atleet wiens grootvader uit Koblenz afkomstig is" of: „De Nederlandse ruiter die zijn opleiding bij Schocke- möhle heeft gekregen". De nationale mythe heeft J.B. Charles dit verschijnsel al lang geleden genoemd, in het zelfde boek waarin hij ook de „mythe van de mo narchie" aan de kaak stelde. Hoe node moeten de Duit sers deze laatste ontberen! Sinds Keizer Wilhelm over de Nederlandse grens vluchtte, is dit gemis smartelijk blijven klagen: de bejaarde presi dent Hindenburg bijvoor beeld werd met keizerlijke waardigheid omgeven en het is niet teveel gezegd om ook de opkomst van Hitier deels uit monarchale behoefte te verklaren. Tekenend voor dit heimwee is eveneens de nog altijd niet aflatende interesse voor de schilderachtige Beierse koning Lodewijk de Tweede meer dan honderd jaar na diens mysterieuze overlijden. Na de oorlog bleven het sur rogaten waarmee de Duit sers zich moesten behelpen. Het gebrek aan glans dat van de presidentiële villa Hammerschmidt in Bonn uit ging werd gecompenseerd met grote artikelen in boule vard- en damesbladen over de koningshuizen elders. Groot was dan ook de vreugde toen „onze" Silvia uit Heidelberg de eer be schoren werd om koningin van Zweden te worden. Het Huis van Oranje keert vanwege het Duitse bloed dat in de aderen vloeit eveneens regelmatig in de kolomen terug, vooral sinds de vorstelijke wiegjes telkens met nieuwe telgen werden gevuld. De houding tegeno ver Prins Bernhard bleef daarbij enigszins tweeslach tig, want was hij eigenlijk nog wel een van „ons"? Deze twijfels konden ten aanzien van Claus van Ams- berg geheel over boord wor den geworpen en de aan kondiging van de troonswis seling is dan ook enthousiast begroet. Het „wij-gevoel" kreeg daar bij alle kansen tot ontplooi ing. Zo wijdde het zondags blad Van Springer's „Welt" een uitvoerig overzicht aan de eeuwenlange betrekkin gen tussen de Duitse adel en het Nederlandse Koningshuis onder de bezitterige kop: „Zo Duits is Hollands heer- serspuis". En concurrent Bild am Sontag wist onlangs te melden dat de meerder heid van de Nederlandse vrouwen uit het oogpunt van gelijke rechten, wil dat Claus de titel „koning" zal krijgen: Silvia van Zweden, Sofia van Spanje en Fabiola van België heten tenslotte ook „konin gin". Van een dergelijke en quête heb ik in Nederlandse kranten niet gelezen en ik vermoed dat het blad een kniebuiging voor het eigen Duitse „volksempfinden" heeft gemaakt. Dat blijkt ook uit de verdere tekst waarin hij eigenlijk al tot koning is gekroond: „Met Claus aan haar zijde zal Beatrix het redden". AMI VAN VREE HILVERSUM „Als je over veiligheid publiekelijk gaat praten, maak je de veilig heid onveilig", aldus Carel Enklaar, hoofd van de dienst televisieprogramma van de NOS, die gisteren slechts weinig technische gegevens bekend maakte over het televisiegebeuren bij de troonswisseling op 30 april. Alleen werd bekend dat er ongeveer 150 mensen bij de uitzendingen betrok ken zijn en dat er 23 came ra's gebruikt zullen worden, waarvan zeven in de Nieu we Kerk. De NOS zal die dag drie gro te Eurovisie-uitzendingen verzorgen, die in geheel West-Europa en de Verenig de Staten te zien zullen zijn. Het programma ziet er als volgt uit: 09.30 11.15: Eurovisie: di recte reportage van de troonsafstand van koningin Juliana in het Koninklijk Pa leis op de Dam en de verwel koming op het balkon van het paleis. 11.15 11.20: toespraak door minister-president Van Agt. 13.15 13.40: herhaling NCRV-documentaire over geschiedenis en restauratie 13.40 ongeveer 17.00: Eurovisie: directe reportage van de inhuldiging van ko ningin Beatrix in de Nieuwe Kerk en impressies uit de zaal van het Koninklijk Paleis waar koningin Beatrix de le den van de Staten-Generaal ontvangt. 18.00 18.50: samenvat ting van de directe reporta ges van troonsafstand en in huldiging. 18.55 18.59: journaal. 18.59 19.52: Van Gewest tot Gewest in het teken van de troonswisseling. 19.52 20.27: reclame en journaal. 20.27 21.20: uitvoerige biografie van koningin Beatrix. 21.20 21.40: impressies uit de zaal van het Koninklijk Paleis, waar koningin Beatrix de leden van de Staten-Ge neraal heeft ontvangen. 21.40 23.00: Eurovisie: di recte reportage van de fees telijkheden in Amsterdam en het vuurwerk op het IJ. WILLEMSTAD De delega tie van het Antilliaanse parle ment, die volgende week de inhuldiging van prinses Beatrix zal bijwonen, zal uit vijf man bestaan. Alle Cura- paose partijen hebben zich uit de delegatie teruggetrok ken, nadat in de plaatselijke pers kritiek was uitgeoefend op de grootte van de parle mentaire delegatie. Behalve de parlementaire delegatie zal een ministeriële delegatie de plechtigheden bijwonen. BOEKEL Mr. A. Lier uit Boekei, die enige maanden geleden bekend maakte dat hij een buitenechtelijke zoon is van prins Hendrik, heeft tevergeefs geprobeerd een plaats te bemachtigen bij de aanstaande troonswisseling. Een brief van hem aan ko ningin Juliana heeft tot nu toe niet meer opgeleverd dan een gestencild ant woord. „Het is weliwaars een heel beleefd stencil, maar het be tekent wel dat koningin Juliana mijn brief naar alle waarschijnlijkheid zelf niet heeft gezien. In het stencil wordt uiteengezet dat de ko ningin niets te zeggen heeft over de plaatsverdeling en dat mijn verzoek is doorge geven aan de bevoegde in stantie DEN HAAG Dr. Willem Drees sr., die het langst als mi nister-president onder koningin Juliana heeft gediend, zal 30 april niet naar de inhuldiging van haar dochter gaan. Gezien zijn hoge leeftijd hij is 93 jaar heeft dr. Drees de uitnodiging die hij als minister van staat had gekregen, afgeslagen, aldus zijn zoon dr. Willem Drees jr. Onder de drieduizend gasten die voor de inhuldigingsplech tigheid in de Nieuwe Kerk zijn uitgenodigd, bevinden zich de leden van de Eerste en Tweede Kamer, ministers en staatssecretarissen, secretarissen-generaal van alle minis teries, ministers van staat, leden van de Raad van State, le den van de Hoge Raad, oud-Kamervoorzitters en de com missarissen van de koningin. Andere gasten die worden verwacht zijn de president van de Nederlandse Bank, de leden van de Algemene Rekenka mer, de-chefs van staven, de presidenten en procureurs generaal van de gerechtshoven, vertegenwoordigers van het VNO en de vakbeweging, de burgemeesters van Am sterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht, de wethouders van Amsterdam, het Corps-Diplomatique, buitenlandse missies, de hofhouding en het hofpersoneel. Na de inhuldiging zal koningin Beatrix in het Paleis op de Dam volgens traditie de Eerste en Tweede Kamerleden ont vangen. Met ieder van hen wil zij persoonlijk kennismaken. Daarna zal de koningin met hen in fractieverband gesprek ken voeren. De echtgenoten van de kamerleden gaan na de inhuldiging naar een wandelfeest in het Concertgebouw, waar de kamerleden later ook heen gaan. TOELICHTING VEEL TE BEPERKT DEN HAAG De CDA- fractie in de Tweede Kamer is zo teleurgesteld over de voor haar te beperkte in houd van de Memorie van Antwoord, die behoort bij het wetsontwerp abortus, dat zij zich niet in staat acht tot het geven van een voorlo pig totaal-oordeel over het ontwerp. De fractie eist daarom van dat de regering nadere informatie en toe lichting op onder meer de controle op de naleving van de wet. De beschouwingen, die de re gering aan het ontwerp wijdt, noemt de CDA-fractie te be perkt, Zij meent zelfs, dat het voor de hand had gelegen „een aanvullend beleid te ont wikkelen". Dit geldt dan in hoofdzaak de alternatieven voor een zwangerschapsonder breking, die in het ontwerp zijn opgenomen. De CDA-fractie is verder van oordeel, dat de Memorie van Antwoord vooral tekort schiet op het punt van meer waar borgen voor de naleving van de wet. Mewn mag uit deze opmerkingen concluderen, dat de CDA-fractie het ontwerp te liberaal vindt, waardoor dè wetgeving over de zwanger schapsonderbreking meer wordt aangepast aan de be staande praktijk, dan anders om. En daarover wil de fractie meer duidelijkheid van de re gering. Raad van State onderzoekt bouwplan DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren in haar' zitting besloten de zaak rond het zogeheten „bouwplan Schuttersduin" van de Stichting Bijzondere Huisvesting te schorsen. Het gaat hier om een bouwplan voor 87 woningen en een par keergarage voor 66 auto's. De Raad van State heeft het plan aangehouden omdat moet worden onderzocht of B en W van Den Haag de bouwvergunning wel terecht heeft afgegeven. De zaak werd door twee omwonenden bij de Raad aanhangig ge maakt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15