Ex-ministers in Liberia geëxecuteerd Boycot Zuidafrikaanse kleurlingen tegen achterstelling onderwijs EG-ministers verrassend ,hard" besluit Russen gebruiken \ihemische middelen, naar geen gifgas Hormonen en uw lichaam. pport uropese ommissie ver ndbouw- rijzen JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 9 USSEL De EG-land- wministers hebben de opese Commissie gister* dag gevraagd een kdocument op te stellen de prijsverhogingen landbouwproducten in gemeenschap. De minis- i kwamen hiertoe tijdens vergadering, waarin wel alleen over de zui- iroblematiek werd ge* oken. landbouwcommissaris idelach heeft toegezegd het iment op korte termijn op uilen stellen. Het zal onder aanzetten bevatten tot promissen voor een aantal ngrijke struikelblokken in luidige onderhandelingen, ier tijdens de vergadering Gundelach de ministers er p gewezen, dat de budge- t problemen van de ge nschap nog groter zijn dan i in eerste instantie dacht, ministers zullen hiermee, etoogde hij, rekening moe- houden bij het vaststellen de definitieve prijsverho- pn voor landbouwproduc- Zoals bekend heeft de Eu- se Commissie voorgesteld rijzen met ongeveer twee ent te verhogen. restatie van tivisten Italië RIJN De afdeling van Italiaanse politie die belast met het bestrijden van de reur, heeft gisteren elf per en aangehouden op ver- iking van lidmaatschap van linkse stadsguerrillagroep. betreft al de vierde golf aanhoudingen in deze and onder uiterst linkse or- isaties in Italië. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren gedreigd om de niet- blanke scholen te sluiten als niet op korte termijn een einde komt aan de massale boy cot van niet-blanke scholieren. In Kaapstad gebruikte de politie traangas om een protestmars van ongeveer 8000 scholieren te verspreiden. De scholieren eisen gelijk on derwijs en even gelijke kansen als de blanke scholieren hebben. Zij menen, dat zij in verge lijking met de blanke kinderen achtergesteld worden. De minister voor rassenbetrekkingen, Marais Steyn heeft een beroep gedaan op ouders en leerkrachten om er op toe te zien, dat de orde hersteld en het onderwijs hervat kan worden. Zo niet, dan zal overwogen worden de scholen te sluiten. Minister Steyn stelde buitenlandse agitatie verantwoordelijk voor de boycot. Volgens hem doen ongeveer 20.000 leerlingen met de boycot mee. In de Zuidafrikaanse pers wordt het aantal veel hoger geschat, namelijk 100.000. De onrust onder de scholieren van niet-blanke scholen is vorige week begonnen in de Kaap provincie. Het betreft vooral scholen van kleurlingen. Leerlingen van zwarte scholen doen niet of nauwelijks met de boycot mee, on danks een oproep aan de zwarte scholieren van Soweto, de wijk in de omgeving van Johannes burg, waar in zich in 1976 omvangrijke onlus ten rond de zwarte scholen hebben voorgedaan. (Vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG De EG-mi- nisters die gisteravond in Luxemburg hun Iran-beraad afsloten, maakten 'verder be kend dat binnen enkele dagen de diplomatieke vertegen woordigingen van Iran in Eu ropa en van de EG-landen in Iran belangrijk zullen worden gekortwiekt. De EG-ambassa- deurs, die thans voor consulta tie in Europa verblijven waar onder ook de Nederlandse am bassadeur, zullen echter terug gaan om de Iraanse regering in te lichten over de EG-boy- cot en om te ijveren voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars. Verder zullen de Gemeen- schapslanden tussen nu en 17 mei het uiterste doen om indu strieën - maar vooral wapenle veranciers - ervan af te hou den om nog contracten met Iran af te sluiten. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken sprak gis teravond van een „verstandig" besluit van de EG-landen, waarmee Iran maximaal maar genuanceerd onder druk wordt gezet. In feite hebben de EG-landen gisteren besloten tot gezamen lijke uitvoering per 17 mei van de Iran-resolutie, die in de cember j.l. in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties door een Russisch veto werd getroffen. Daarin is sprake van een verbod op alle leve ringen aan Iran, met uizonde- ring van voedsel en medicij nen. Ook het vervoeren door schepen en vliegtuigen van goederen naar Iran wordt ver boden, evenals het verstrek ken van leningen. Het uiteindelijk besluit om de volledige uitvoering van deze resolutie tot inzet van het ulti matum te maken, was gistera vond voor alle politieke waar nemers verrassend „hard". De hele dag had het er naar uitge zien dat de bewindslieden via ruzies over "technische en juri dische aspecten tenslotte op een Vrijblijvender besluit zou den komen. SHAWAR Tot nu toe niet bewezen dat het Rus- che leger gifgas heeft ge likt in Afghanistan. Hoe- I Afghaanse opstandelin- ti in Pakistan deze be- uldigingen uiten, hebben geen onomstotelijk be- a** js. Er zijn geen verslagen ooggetuigen en ook de itoren in de Pakistaanse eringsziekenhuizen die ergste gevallen behan- d hebben, kunnen de be ringen niet met medisch rijs staven. I staat het vast dat de rjets een soort gas gebrui- n om een groep mensen ar onbepaalde tijd te be- elmen. Een zelfde soort s werd door de Verenigde iten in Vietnam gebruikt d ooggetuige vertelde dat Sovjets vanuit laag over- egende helicopters gas- rtetsen (oorspronkelijk granaat, gevuld met sine kogeltjes) afvuren op rpen en opstandelingen-' pipen en vervolgens troe- sturen om de bedwelm- bevolking te overmeeste- i een ziekenhuis van de op- ndelingen in de grensstad shawar dat wordt geleid )r de fundamentalistische mitische groepering Hezb- ilami, ligt Mohammed Sha- slachtoffer van zo'n gas- ival. Hij moet echter het houden omdat zijn been twee plaatsen verbrijzeld is niet omdat hij aan kwalijke 'olgen van het gas lijdt. Mo- mmed Sharif komt uit Jala- ad en is ongeveer 25 jaar I. Bijna vier weken geleden rd hij getroffen door Rus- 'h mortiervuur^ in een op- ndelingenkamp bij het T>je Sukhrod, vijf kilometer zijn ouderlijk huis. Afghaanse en Russische nmunisten kwamen met 20 icopters tegelijk. Ze ge- Jikten verschillende wapens P aronder rode, gele en grijze i» imische stoffen. Het gas y aakte erg bitter, net als pe- Mijn ogen begonnen te ben. Ik begon te niezen en toesten en moest braken. Ik een geweer in mijn han- ii. maar dat liet ik vallen. I een paar minuten verloor het bewustzijn", zo vertelde me. aanval heeft twee uur ge ard en toen Shariff bij- ton, stroomde het water nog uit zijn ogen en zijn neus. Imerkte dat hij gewond was dat zijn vrienden een in de at gemaakt gasmasker over gezicht hadden gelegd. De Verenigde Staten hebben gisteren in het VN-comité voor ontwapening in Genève een onmiddellijk en onpartijdig onder zoek geëist naar het gebruik van chemische wapens, waaronder gifgas, in Afghanistan en Zuidoost-Azié. De Amerikaanse eis kwam op tafel nadat de regering in Kaboel vorige week „de Amerikaanse en Britse imperialisten" had beschuldigd van het leveren van „moorddadige chemische wapens aan benden die op Afghaans gebied actief zijn". De Amerikaanse afgevaardigde in het comité noemde de beschuldiging een duidelijke poging de aandacht af te leiden van het gebruik van chemische wapens door de Sovjetrussische bezettingstroepen. Guardian-correspondent Peter Niesewand in Pakistan meent na onderzoek in onderstaand verslag dat in Afghanistan chemische strijdmiddelen worden gebruikt, maar dat niet bewezen kan worden dat de Russen het dodelijke gifgas hanteren. De Mujaheddien maken deze maskers zelf uit een paar stuk jes verbandgaas. Een dokter in het opstandelingenziekenhuis die zich voorstelde als dr. Ma- tiollha voegde eraan toe: „Soms gebruiken ze slechts een zakdoek om hun mond en neus mee te bedekken". Zelfs Amerikaanse experts zijn het over eens dat alleen een ui terst gecompliceerd masker af doende bescherming kan bie den tegen gifgas of zenuwgas. Hoewel Sharif nog geruime tijd beverig bleef en zijn ogen bleven stromen, veroorzaakte het gas geen blijvende proble men. Zijn gezichtsvermogen is niet aangetast en hij kan weer normaal adem halen. Volgens Sharif zijn er twintig mensen bij de aanval om het leven gekomen, van wie der tien als gevolg van gifgas. Ex perts wijzen dit echter als bij zonder onwaarschijnlijk van de hand. Als Sharif als gevolg van het gas bewusteloos is ge raakt, maar geen kwalijke ge volgen heeft overgehouden, dan is het niet erg waarschijn lijk dat dertien andere mensen aan het gas gestorven zijn. Zelfs de Amerikanen weige ren dit te geloven. Een hoofdverpleger van het 700 bedden tellende Khyber- ziekenhuis, een van de groot ste ziekenhuizen in Peshawar, zei: „We hebben hier geen ge vallen gehad die wijzen op het gebruik van gifgas." De Amerikanen vermoeden dat het Rode Leger in januari en februari gifgas heeft ge bruikt in de provincie Badaks- han. Volgens berichten uit die periode waren er mensen ge storven, terwijl andere nog steeds leden aan langdurige gevolgen. Maar deze berichten komen niet overeen met ande re, later verkregen informatie. Een Westers diplomaat zei me: „De Amerikanen hebben elk stukje bewijs waarover ze be schikken, in heroverweging moeten nemen en ze zijn tot de conclusie gekomen dat wat ze aan bewijs in handen heb ben, minimaal is". PETER NIESEWAND /THE GUARDIAN Met name waren er politieke spanningen over de vraag in hoeverre bestaande langlopen de contracten zouden moeten worden afgebroken. Het gaat daarbij om gigantische projec ten (voor Nederland overigens minder van belang), onder meer ten behoeve van de Iraanse olie-industrie. De olieminister van de Vere nigde Arabische Emiraten, Otaiba, heeft gisteren ver klaard dat zijn land bereid is Japan en West-Duitsland uit de brand te helpen als Iran de olieleveranties aan de Westeu- ropese landen stopzet. De Iraanse regering heeft gis teren het dreigement geuit dat landen die zich aansluiten bij de Amerikaanse sancties tegen Iran „voor altijd" van de leve ring van Iraanse olie zullen worden uitgesloten. De Iraanse universiteiten wa ren gisteren opnieuw het strijdtoneel van aanhangers van Khomeiny en linkse stu denten. Daarbij zouden vol gens het Iraanse persbureau Pars ten minste tien mensen zijn gedood. Behalve in de uni versiteit van Teheran waar linkse studenten het strijdto neel hebben verlaten, deden zich onlusten voor aan de uni versiteiten van Gilan, in het noordwesten en in Zahedan, in het zuidoosten van het land. Stoop in hoger beroep DEN HAAG De Voorburg- se volleybalvereniging Corbu- lo wil met uitsluiting van elke andere benaming worden aangeduid als Starlift en gaat daarom in hoger beroep tegen het vonnis dat de president van de Amsterdamse recht bank velde in het kort geding tegen het Dagblad Trouw. De president vond op lü april, dat het dagblad wel degelijk het recht had om de volleybal vereniging aan te duiden als Corbulo of als Voorburg. Sportwereld LONDEN Nanette Schutte heeft in de eerste ronde van een tennistoernooi in Tedding- ton met 6-2, 3-6, 7-6 gewonnen van de Australische Gulley. UTRECHT Kampong heeft een oefenwedstrijd tegen de nationale hockeyploeg van Ar gentinië met 5-4 gewonnen. RAALTE De Nederlandse damesvolleybalploeg heeft een oefeninterland tegen Roeme nië met 3-1 verloren. De set standen in Raalte waren: 11- 15. 15-10, 6-15 en 5-15. DEN HAAG De Nederland se damesturnploeg zal voor de interland tegen Roemenië op zaterdag 26 april in Leeuwar den bestaan uit Ingrid Bolle- boom, Bibi Vos, Debbie Am- son, Marijke Aamoutse, Maija Huiiting en Trees Koolhof. Carla du Plessis is reserve. Pakhuis vol chemicaliën verbrand ELIZABETH Na een in middels door de brandweer onder controle gebrachte brand in een chemische op slagplaats hing boven een dichtbevolkt gebied in de Amerikaanse staten New Jer sey en New York gisteren een meer dan twintig km. lange wolk van zwarte rook. De au toriteiten hebben de scholen gesloten en geadviseerd dat kinderen en bejaarden binnen moesten blijven. Tijdens de bestrijding van die brand in het pakhuis, waarin vijfendertigduizend vaten gif tige en explosieve chemicaliën lagen opgeslagen, zijn vijf brandweerlieden gewond ge- ra-.kt. Een Liberiaanse militair richt zijn wapen op een van de ter dood veroordeelden van het oude Liberiaanse regiem. MONROVIA In het trai ningscentrum Barclay in de hoofdstad Monrovia, dat on derdak biedt aan het overgrote deel van het Liberiaanse leger, werd eind vorige week een aanvang gemaakt met de pro cessen tegen de functionaris sen die onder het oude regime hebben gewerkt. Het uit vijf man bestaande militaire tribu naal wekte de indruk dat het allemaal wat zachtzinniger zou verlopen dan nu is gebeurd. De zoetgevooisde voorzitter van het tribunaal, Frank Senkpeni, jurist met een kan- didaatstitel in de politieke we tenschappen, zei desgevraagd: „De Raad voor de Verlossing van het Volk heeft de voorma lige regeringsfunctionarissen vier verschillende misdaden ten laste gelegd, te weten bui tensporige corruptie, wanbe leid, verkrachting van het de mocratisch proces en flagrante schending van de Liberiaanse grondwet". De vier tenlasteleggingen wa ren volgens de militairen een vorm van hoogverraad, waar voor volgens de Liberiaanse wet maximaal de doodstraf of levenslange gevangenisstraf staat. De uiteindelijke beslis sing tot het vonnis werd geno men door de 28-jarige sergeant Doe en de „Raad voor de Ver lossing van het Volk". Betrekkelijk kort voor de te rechtstelling liet hij weten dat de "onschuldigen weer zouden worden opgenomen in de maatschappij, terwijl hij de straf voor de schuldigen in het vage liet. Meer dan 200 rege ringsfunctionarissen die kort na de staatsgreep werden gearresteerd, liet hij vrij. Tijdens het proces tegen John Sherman, de voormalige mi nister van handel, probeerde het tribunaal, kennelijk ook onder de indruk van de ernst van de situatie, alles te doen om de beklaagde op zijn ge mak te stellen. Nadat Senkpe ni Sherman een flesje cola had aangeboden, zei hij vriende lijk: „We willen dat u zich zo veel mogelijk op u gemak voelt". Sherman, die alle beschuldi gingen van de hand wees, gaf toe dat de regering-Tolbert „zijn plicht niet naar de letter had vervuld". „Ze zeggen alle maal dat ze onschuldig zijn", aldus kolonel Senkpeni, „maar iedereen geeft toe dat de rege ring van Tolbert corrupt was en tegen de belangen van het volk inging". Het resultaat van de processen werd, veel sneller dan ver wacht, gisteravond bekend toen de voornaamste dertien beklaagden ter dood werden gebracht. Dertien ex-ministers en functionarissen van het afgezette Liberiaanse be wind van president Tol bert dat anderhalve week geleden ten val werd ge bracht, zijn gisteren in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, terechtge steld. Tot de geëxecuteer den behoorden onder an deren de broer van ex-pre sident Tolbert, die bij de staatsgreep van 12 april om het leven kwam en vier ministers. Ondanks de paniek waarmee de militaire machtsgreep in Liberia aanvankelijk gepaard ging. keert de rust geleidelijk terug in de straten van de hoofdstad Monrovia. De chaos die onmiddellijk na de staats greep uitbrak en die door som migen werd toegeschreven aan de militairen, is volgens een legerkorporaal voornamelijk te wijten aan straatbendes die ook verantwoordelijk waren voor de rellen in begin april toen er voor miljoenen guldens schade werd aangericht. Het Liberiaanse volk is weer aan het werk gegaan en de nieuwe ministers zijn druk be zig orde op zaken te stellen op de verschillende departemen ten. In Monrovia hangt een sfeer van rust enerzijds en vreugde en triomf anderzijds. In Sinkor, de wijk waar de meeste regeringsgebouwen zijn gevestigd, werden begin deze week volksdansen uitge voerd voor de woning van de verdreven president Tolbert, waar nu de nieuwe regering bijeenkomt. Duizenden Liberianen hadden zich toen langs de kant van de weg verzameld om sergeant Doe toe te juichen, die op weg was naar een kabinetsvergade ring om met de verschillende departementshoofden en hun assistenten de toekomst van Liberia te bespreken. Het von nis dat hij zou uitdelen stond toen al vast. COPYRIGHT THE GUAR DIAN Hormonen spelen een belangrijke rol in het leven van een vrouw. Zo hebben ze bijvoorbeeld alles te maken met de menstruatie. Maar ook met zwangerschap. En met de overgang. In Libelle van deze week kunt u uitgebreid lezen hoe groot de invloed is van hormonen op uw lichaam en dus op uw leven. Extra: 6 momentopnamen uit het leven van Koningin Juliana als unieke wenskaarten. Gematigden uit junta Nicaragua MANAGUA Met het aftre den van Alfonso Robelo Cal- lejas als lid van de regerende junta is een eind gekomen aan de brede coalitie die Nicara gua bestuurde na het verdrij ven van president Anastazio Somoza in juli 1979. Aanleiding tot het in de oppo sitie gaan van Robelo, die af komstig is uit de gegoede mid denstand en het gematigde element vertegenwoordigde in de regering, vormt de aange kondigde samenstelling van de Raad van State, die de wetge ving in de middenamerikaanse republiek moet ordenen. Maandag liet de junta weten dat die raad 47 leden krijgt, terwijl het oorspronkelijke re geringsprogramma uitging van 33 leden. Voor de 14 meer ko men naar verwachting vooral Sandinisten in aanmerking. Algemeen verwacht men in Managua dat, het Sandinis- tisch Front niet minder dan 28 stemmen krijgt in de Raad van State. Robelo is het tweede junta-lid dat binnen een week uit de junta treedt. Zaterdag trad Violetta Barrio Chamorro uit het college van vijf personen dat fungeert als voorlopige re gering van Nicaragua. De we duwe van de befaamde uitge ver Pedro Joaquin Chamorro stapte om gezondheidsredenen op. Zuid-Jemen blijft bondgenoot van Sovjet-Unie BAHREIN De nieuwe lei der van Zuid-Jemen, Ali Nas ser Mohammed, die afgelopen zondag de plaats heeft ingeno men van de vorige president Abdoel-Fattah Ismail, heeft gisteren in zijn eerste openba re rede verklaard dat zijn land het bondgenootschap met de Sovjet-Unie zal voortzetten. In de rede, die werd uitgezon den door radio Aden en beluis terd in Bahrein, zei Moham med dat het vriendschapsver drag dat Ismail vorig jaar met Moskou heeft gesloten het symbool is van de mate waarin de vriendschap en de samen werking tussen het democrati sche Jemen en de Sovjet-Unie zich heeft ontwikkeld en is ge groeid. Kernfysicus Strassmann overleden HAMBURG De Westduit- se kernfysicus Friedrich Wilhelm Strassmann is gis teren op 78-jarige leeftijd in zijn woonplats Mainz over leden. Samen met zijn landgenoot prof. Otto Hahn en de Oosten rijkse Lise Meitner ontdekte Strassmann kort voor de twee de wereldoorlog de kernsplit sing, waardoor de deur naar het atoomtijdperk werd geo pend. Strassmann heeft als geleerde steeds enigszins in de schaduw gestaan van zijn oudere colle ga's Hahn en Meitner, die bei den in 1968 overleden. Van hen drieën ontving alleen Hahn in 1944 de Nobelprijs voor scheikunde. „Scouts" in Zimbabwe opgeheven SALISBURY Het omstre den onderdeel van het vroege re Rhodesische leger „Zealous Scouts" is dinsdag officieel op geheven. Het onderdeel met zijn maximaal 1800 guerrilla deskundigen zou in de zeven jaar van zijn bestaan talrijke gruweldaden begaan hebben om ze daarna de zwarte vrij heidsstrijders in de schoenen te schuiven. Vluchtelingen mogen per boot uit Cuba weg KEY WEST - Radio Ha- vanna heeft gisteren bekend gemaakt dat de Cubaanse re gering belemmeringen voor het vertrek van aspirant vluchtelingen per boot heeft opgeheven. In de uitzending werd het zen den van schepen van het na bijgelegen Florida aangemoe digd om Cubanen op te halen. Volgens het Cubaanse commu nistische partijblad „Granma" zouden dinsdag nog elf boten met driehonderd asielzoeken- de Cubanen naar Florida ver trekken. Autonomie- gesprek op 30 april JERUZALEM/CAiRO De „marathon-onderhandelingen" over autonomie voor de weste lijke Jordaanoever en de Gazastrook zullen op 30 april beginnen. Dit is dinsdag offi cieel bekend gemaakt in Jeru zalem en Cairo.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9