oord wijk in beroep tegen ppartementenbouw 'Helmhorst' Wethouder opent Rijnsburg-Oranje ten toonstelling Ontstemming over vuil op strand ij ftig mille voor rkeers- rculatieplan onC, Vijf mille boete voor topmedewerker Teekens Bouwpromoties LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 7 ftDWIJK Verschillen dsleden waren slecht te [en over de smerige troep strand tijdens de paas- i! en de daarop volgende [inden. „Men had het een schoonmaakbeurt fen geven", meende Ad- (VVD/Gem.bel.) Vol- [hem had het college bij handeling van de begro-' toegezegd, dat bij ernsti- Ervuiling het strand ook (wintermaanden een op- ter zou krijgen. Waarom niet gebeurd?, wilde hij 1. en W. weten. Riet college bij de begro- ïehandeling heeft gezegd, en voorlopige conclusie, legde wethouder Van Duyn uit. Er is bij die gelegenheid ook gewezen op de hoge kos ten. De wethouder erkende dat er in het weekeinde van 12/13 april een enorme strand- vervuiling was geweest. Er is daarna voor schoonmaken ge zorgd. Het blijkt inmiddels zonde te zijn geweest van het geld, want het afgelopen weekeinde heeft de storm RDWIJK Slechts schoorvoetend gingen PPR en t gisteravond accoord met een voorstel om 50.000.- be- ;baar te stellen voor het verkeerscirculatieplan. In to- is voor deze zaak reeds bijna 338.000 uitgegeven en •llege achtte het krediet van een halve ton nodig om ,n voor Noordwijk-Binnen te kunnen afronden. weer nieuwe stapels vuil aan gevoerd. „We hebben destijds duidelijk gezegd, dat het vuil vanzelf weer in zee terugspoelde, voegde burgemeester mr. Bon- nike er aan toe. Het college verzet zich tegen het schoon maken van het strand in de winter. Volgens de burgemees ter was het strand met de paasdagen schoon. Hij had daar zelf een wandeling ge maakt en geen vuil van bete kenis gezien. Deze uitlating bracht hem in de clinch met Rubingh (VVD). „Ik heb zelf gezien, dat er wel hopen vuil lagen. Het strand is het visite kaartje van de badplaats en zoals het er nu bij lag, was het geen gezicht", aldus het raads lid. „Waarom worden, net als vroeger, de scholen niet meer voor een schoonmaakbeurt in geschakeld", vroeg de fractie voorzitter van de VVD/Ge meentebelang. „Dat gebeurde maar een keer in het jaar" (mr. Bonnike). NOORDWIJK Het beroep op de Kroon, dat B. en W. wil instellen tegen de onthouding van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten aan het be stemmingsplan Zuidduinen, voor zover het hotel „Helmhorst" betreft, vond bij de gemeenteraad gisteravond geen on verdeelde instemming. De helft van de CDA-fractie en de overgrote meerder heid van de VVD (uitgezonderd wet houder Jansen) bleek van mening, dat geen appèl diende te worden ingesteld. De overige raadsleden van het CDA, alsmede de beide linkse fracties schaarden zich echter achter het voor stel van het college, zodat de gemeente raad uiteindelijk met 117 stemmen besloot de kwestie voor te leggen aan het hoogste administratieve college dat ons land kent. Waarom het precies ging, zette De Geus (CDA) uiteen. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan Zuidduinen was de ge meenteraad unaniem van oordeel dat de Koningin Astrid Boulevard van de Rem- brandtweg tot aan Helmhorst haar klein schaligheid zoveel mogelijk diende te be houden. Men achtte dit karakteristiek voor het gebied en wilde de bebouwing van hotels, pensions en villa's behouden. Nu had zich het geval voorgedaan, dat Van Wijk, de eigenaar van „Helmhorst" zijn hotel wilde uitbreiden, omdat het an ders niet rendabel zou zijn. Dit verzoek was door het gemeentebestuur afgewezen, als zijnde strijdig met het bestemmings plan. Van Wijk wilde daarna op de plaats van z'n hotel appartementen bouwen, maar ook dat vond geen genade in de ogen van de gemeentebestuurders. Hoe wel de bouw wel voldeed aan de gewenste kleinschaligheid, stelde het college zich op. het standpunt, dat de bouw van apparte menten aan dit gedeelte van de boulevard principieel niet kon worden toegelaten. Van Wijk tekende daarop beroep aan te gen het bestemmingsplan en kreeg van Gedeputeerde Staten gelijk. Het provin ciale college vond dat vervanging van het bestaande hotel door een appartementen gebouw uit stedebouwkundige overwegin gen geen bedenkingen ontmoette. De Geus (CDA) en een deel van zijn frac tie was het met Gedeputeerde Staten eens. Het bestemmingsplan wil wel de klein schaligheid aan dit gedeelte van de boule vard behouden, stelde hij, maar dit sluit de bouw van appartementen bepaald niet uit. Naar zijn mening waren de argumen ten van B. en W. niet sterk. Het college trekt uit de kleinschaligheid de foute con clusie, dat appartementenbouw is uitgeslo ten, zei het raadslid. „Met het betoog van De Geus ben ik het volkomen eens", verklaarde Admiraal (VVD/Gemeentebelang). Schaap (PvdA) daarentegen volgde het voorstel van het college. Het gaat niet om de kleinschalig heid, maar om de gebruiksbepalingen, was zijn spitsvondig betoog. Zijn fractie was zonder meer tegen de bouw van ap partementen, waar ook in de gemeente, omdat zij het nadelig achtte voor de toe ristische structuur van de gemeente. „De hotelplannen komen vanzelf wel, als de markt voor appartementen instort", aldus de woordvoerder van de socialisten. „An dere hotels floreren ook". Uiteindelijk zijn appartementen vrije sectorwoningen voor kapitaalkrachtige mensen, voerde het PvdA-raadslid nog aan. PPR-voorman Schelvis wenste het college veel succes toe bij het Kroon-beroep, maar hij had wel z'n twijfels over de goede af loop. Wethouder Van Duyn zette uitvoerig het standpunt van B. en W. uiteen. Wat hotel is moet hotel blijven en wat villa is, moet villa blijven. Sinds de vaststelling van het bestemmingsplan is er niets veranderd, al dus Van Duyn. De wethouder bespeurde echter bij een aantal raadsleden een „knik" in het eerder ingenomen stand punt. Hij vreesde een precedent te schep pen. „Laten we niet aan appartementen- bouw beginnen", verklaarde Van Duyn. De Geus handhaafde zijn eerder genoem de bezwaren. „Het woord appartement is bij ons niet bij voorbaat besmet", hield hij de linkse fracties voor. „Wat het college thans stelt, is gewoon niet waar, zei het raadslid, die het met de voorzitter aan de stok kreeg, over een plan voor hotel Ver loop, waarvoor men wel een forse uitbrei ding op het oog zou hebben. „Dat plan komt nog in de commissie", aldus mr. Bonnike. Mej. Koopman volgde met haar mede- CDA'ers Wijnands en Mesker de opinie van de Wethouder. Zij bespeurde tegen strijdigheden in de opstelling van de heer Van Wijk. Eerst moest er een dienstwo ning bij het hotel komen en in een later stadium blijkt de exploitatie van het hotel ineens niet haalbaar. Dit zinde de vrouw in de CDA-fractie niet. jn gewonde i frontale ltsing op feurseweg IRSCHOTEN Een 19- automobilist uit Lei- ■orp is dinsdagavond een zware hoofdwond het Academisch Zie- fouis in Leiden gebracht, ftt hij op de Veurseweg ■oorschoten frontaal te- Leen vrachtwagen was kwam uit de richting lendam, week plotse- ir links uit, waarschijn- idat hij af wilde slaan of prkeerplaats aan de over- wilde bereiken, en reed !gen een tegemoetkomen- vrachtwagen van de PTT De 37-jarige vrachtwagen- iffeur, die in Den Haag nt, werd niet gewond. oplettende omfietser jen auto PlfHEN AAN DEN RIJN [j.tl en 19-jarige bromfietser Teimuiden brak vanmor- omstreeks zes uur zijn terbeen nadat hij door ilettendheid een gepar- Istaande auto op Kort- .ING 'tterweS had geramd, ^.eimuidènaar werd over- acht naar het Rijnoord enhuis in Alphen. De i eigendom van een bewo- CC van de Kortsteekterweg, ^■'ld niet foutief geparkeerd nni bileumfeest ,k' Inge Voort STGEEST De winke- in het Oegstgeester win- entrum Lange Voort koes plannen om het 12,5- ja- estaan van het centrum feptember dit jaar luister- te gaan vieren. Het ligt in ledoeling een aantal fees- te organiseren in een ko- ale tent die op het terrein de Irislaan zal verrijzen, lens de gisteravond gehou- jaarvergadering van de iting Winkelcentrum Lan- Voort werd door een groot tal winkeliers medewer- toegezegd. Men gaat te- een soort feestelijke huis- dbeurs houden, litiegetrouw wordt er dit ook een braderie gehou- en wel op 6 en 7 juni. e zomermarkt trekt altijd ander veel belangstelling, voorzitster, mevrouw Mün- ghoff, de verder mede men medewerking ver- it aan een dropping die op ei zal plaatsvinden. Er zul- dan tweehonderd pakke- van het Lange Voortcen- worden uitgeworpen tvan er een aantal waar- onnen bevat. Dit zal gebeu- boven Haaswijk aan de fzijde van de nieuwe brug het Oegstgeesterkanaal) deze dag voor het eerst is fgesteld. Verder wisselde van gedachten over het Itwe winkelcentrum te Lei- dorp waarvan men vreest het toch wel enig gevolg hebben voor het kooppa- >n te Oegstgeest waar nu nogal wat Leiderdorpers 'kelen. Deelnemer Reint de Jonge uit De Zilk aan het werk in zijn atelier SLOOP VAN HET WAPEN VAN FRIESLAND ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft een topmede werker van Teekens Bouwpromoties B.V. veroordeelt tot 5000 gulden boete wegens het ongeoorloofd verwijderen van antieke gietijzeren pilaren van het voormalige hotel 'Het Wapen van Friesland' in Hillegom. De officier van justitie had naast een boete van 5000 gulden een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand geeist. De rechtbank achtte bewezen dat H. opdracht had gegeven tot het verwijderen van de antieke gietijzeren palen, 10 dagen voor dat er brand uitbrak in het hotel. De officier van justitie, Mr. Corstjens, zei niet te verwachten dat er nog verdere rechtszaken tegen H. zouden volgen. „Er zijn te weinig bewijzen boven tafel gekomen als zou H. ook de opdracht tot de brandstichting heb ben gegeven," aldus Mr. Corstjens. Koningslinde in Leiderdorp LEIDERDORP Burgemeester M.A. van der Have plant 30 april met mevrouw S. van der Broek-van Geen een ko ningslinde ter gelegenheid van de inhuldiging van Beatrix. De linde komt komt op het pleintje achter de bejaaardenf- lat 'Huis ter Does' aan de Klaprooskamp. De wortels van de Linde gaan om half negen 's morgens al in de grond. Mevrouw Van der Broek heeft het initiatief tot het plan ten van de linde genomen. Onder de bewoners van 'Huis ter Does', de Klaprooskamp en de Boekweitkamp heeft zij een inza meling gehouden om een herdenkingssteen te kunnnen bekosti gen. RIJNSBURG Welzijnswethouder J. van der Meij opent dinsdag 29 april de derde „Rijnsburg-Oranje" expositie in het raadhuis van Rijnsburg. De ope ning van de expositie die wordt geor ganiseerd door de plaatselijke Oranje vereniging, is dinsdagavond om 20.00 uur. De expositie bestaat uit werken van kunstenaars uit de Leidse regio. In voorgaande jaren was er veel be langstelling voor „Rijnsburg-Oranje", onder meer van de kant van scholen. Lya de Rooy is woonachtig in Rijnsburg en exposeert met wandkleden. De wand kleden bestaan geheel uit textiel. Ze weet een zekere diepte in haar kleden te brengen. Ze exposeerde al eerder in de hal van het Rijnsburgse raadhuis, terwijl haar kleden doorlopend te bewonderen zijn in de Centrale Levensverzekering- bank in Den Haag. Udo Bredow is afkomstig uit Leiden. Zijn .werk bestaat uit acrylverf schilde rijen en deze zijn veelal decoratief. Bre dow is docent aan de kunstacademie „Ars Aemula Naturae" in Leiden. Hij verzorgde exposities in o.a. Leiden, Was senaar, Voorschoten en Alphen. Reint de Jonge uit De Zilk heeft zich al een eigen plaats veroverd en heeft al veel goede en bekende dingen gedaan. Als beroepskunstenaar maakt hij olie verf schilderijen en aquarellen, scheep- sportretten en zijn exposities zijn zeer talrijk. Tevens houdt hij zich bezig met het illustreren van boeken. Hij bezocht de kunstnijverheidsschool en de Rijksa cademie voor beeldende kunsten in Am sterdam. Hij exposeerde o.a. in Den Hel der, Wassenaar en aan boord van de Nieuw-Amsterdam van de Holland- Amerika lijn. GeertJan van Meurs is Groninger van geboorte en woont in Egmond aan zee. Hij maakt beelden en werkt met hout, steen en albast. Hij genoot zijn opleiding aan de Koninklijke Academie en de Vrije Academie te Den Haag en de Aca demie Julien te Parijs. Een van zijn be kende werken is het beeld bij het A.N.W.B. kantoor in Den Haag. Zijn lijst van groeps- en individuele exposities is bijzonder groot. De gehele expositie wordt feestelijk om lijst met bloemen. In prachtige bloem stukken verwerkt door Herman v.d. Berg en zijn arrangeursteam Flora. De o- pening van deze expositie wordt muzi kaal omlijst door twee dwarsfluitistes, Chrisje v.d. Water en Sanneke Verha gen. De toegang is gratis en de expositie is te bezichten van 29 april t/m 10 mei, tijdens de kantooruren, zaterdags van 13.00 tot 18.00 uur en iedere avond van 19.00 tot 21 00 uur. Sloop BNS Nog een paar dagen het Voorhout moet het zonder het karakteristieke BNS gebouw doen. De slopers zijn al begonnen aan de afbraak van de monumentale kolos, waarvan het eerste deel al in 1847 werd gebouwd. De broeders hebben het gebouw verruild voor luxueuze appartementen in het nieuwe BNS (Broederhuis Nieuw Schoonoord). Rijnsburgse en Katwijkse raden voetballen RIJNSBURG De gemeen teraden van Katwijk en Rijnsburg zullen zaterdag middag 17 mei opnieuw te gen elkaar uitkomen op de groene mat in het sportpark Middelmors aan de Rijns burgse Noord wijkerweg. In het voorprogramma van de streekderby Rijnsburgse Boys- Quiek Boys. om precies te zijn. Het politieke voetbaltreffen begint om 15.00 uur. De eerste wedstrijd tussen de gemeente raden werd in november '79 gespeeld. Toen speelden de eveneens tegelijk met de plaat selijke zaterdag-eersteklassers. Valkenburgse Oorlogsdagen in beeld VALKENBURG De Haagse predikant D. Veld kamp opent zaterdagavond 3 mei om 20.00 uur een ten toonstelling in de kerkzaal van de Hervormde Kerk van Valkenburg. Het is een door particulieren en de plaatse lijke oranjevereniging inge richte expositie over Val kenburg in de meidagen van 1940. Ds. Veldkamp was in die tijd hervormd predikant in Val kenburg en heeft de toenmali ge gevechten om de vliegbasis Valkenburg en in het dorp zelf in al z'n hevigheid meege maakt. De tentoonstelling om vat een serie door de Valken burger van Duijn gemaakte fo to's. De foto's laten zien hoe de dorpsbevolking in de val ge dreven werd tussen duitse en nederlandse strijdmachten. Aan de hand van oude kaar ten en documenten is een beeld te krijgen van de oor logshandelingen. De openings tijden van de tentoonstelling zijn zaterdag 3 mei van 20.00 tot 22.30 uur en 5 mei van 14.30 tot 18.00 uur. Mozaïeken in Lisse en Noordwijk LISSE/NOORDWIJK In het kader van het bloemen corso dat zaterdag door de bollenstreek rijdt, worden er onder meer in Noordwijk en Lisse bloem-mozaïekwed- strijden georganiseerd. Al dan niet in samenwerking met de plaatselijke VVV's zullen particulieren, scho len, clubs en verenigingen bloemmozaïeken strooien of 'steken'. De resultaten, uiteraard naar eigen ontwerp variëren van twee tot 12 vierkante meter en worden zaterdagmorgen door een jury beoordeeld, 's avonds is er dan in het Lissese Tref punt een prijsuitreiking. Hier na blijven de mozaïeken die het bekijken bijzonder waard zijn, nog een paar dagen lig gen. Bij de VVV-kantoren is een routebeschrijving ver krijgbaar voor een wandeling of fietstocht langs de mozaïe ken. Gekraakte zegelautomaat uit roulatie VOORSCHOTEN De di recteur van het postkantoor aan de Mulderlaan heeft be kend gemaakt, dat de post- zegelboekjesautomaat al daar wordt verwijderd, om dat vandalen keer op keer grote schade toebrengen. Twee maal in korte tjd is de automaat gekraakt. De schade bedroeg telkens tweeduizend gulden. Mede omdat het ge bruik van de automaat mini maal is, acht de directeur van het postagentschap het nood zakelijk het apparaat te ver wijderen. LISSE In het vormingscen trum 'Qbus' aan de Lissese Ruishoornlaan is zaterdag 26 april een optreden van de Haarlemse popgroep 'Taurus'. De symphonische rockgroep die al drie jaar werkt aan de opbouw van eigen stijl en re pertoire. gaf vorig jaar het eer ste concert en brengt binnen kort een elpee uit. Het concert in Qbus begint om 21.00 uur. LISSE Het muziekgezel schap Kunst en Volharding houdt donderdag 1 mei een jaarvergadering in gebouw Re- hoboth aan de Lissese Achter weg. De jaarvergadering be gint om 20.00 uur. LISSE De zwemvereniging 'Watervrienden' houdt op za terdag 3 mei de jaarlijkse auto- puzzlerit. Leden en niet-lcden kunnen a raison van 10 gulden per auto deelnemen aan de puzzlerit. Vanaf 19.30 uur kan gestart worden vanaf café res taurant De Beurs aan de Lisse se Haven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7