Patti Hess komt over acht maanden terug om zingend Europa te veroveren Boerhaave-voetbaltoernooi voor Przewalskipaard PRINS BERNHARD VERRICHT AFTRAP Kapelcon eer ten Leiden ontdekt 'agin TAD/ REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 1 D |,e2L| aar celstraf won oor afpersing n diefstal S X' EIDEN De officier van co! istitie bij de Haagse recht- 01 nk eiste gisteren twaalf i manden gevangenisstraf aarvan twee maanden da oorwaardelijk tegen een 21- )orthair'£e bouwvakker uit Lei- Liefdim we&ens P°£inS tot afper- oncei n£' diefstal en vernielin- ken ®n* enenf 4 februari van dit jaar legen'on8 verdachte de .woning ee, m zijn werkgever binnen en He ^er bedreigingen eiste hij js j, itbetaling van hem nog toe- toeee omenc* en vakantiebon en. Tijdens een vechtpartij v.-iccJtelde verdachte een bankbil- van honderd gulden weg. de woning vernielde hij de egel en kondigde aan dat de ïtgenote van zijn werkgever eor hem zou worden ver- racht of zwaar mishandeld, •e werkgever werd door ver achte geschopt en geslagen, 'et 7-jarig dochtertje van het 'achtoffer durfde enkele achten niet meer thuis te sla- en, zo bang was het kind ge- orden door het tumult dat eerste. De man bracht aan de oor de woning geparkeerde Jto vernielingen tot een be- fag van 2400 gulden aan. oor de rechtbank bekende i de feiten hoewel hij ver aarde van alles zich weinig kunnen herinneren, omdat j zwaar onder invloed van rank was. In die tijd dronk derde 'j wel twintig flessen bier. send* officier stelde dat verdach- dal1 ver de grens had overschre- de dan hetgeen betamelijk is. gul- verdediger, mr. Sprenger n hel leende dat hier geen sprake 1 ooivan afpersing, het betrof eld waarop verdachte recht hij^d. Hij had gehoord dat de Werkgever failliet zou gaan en „.ik- "üde daarom zo spoedig mo- Een Slijk geld en vakantiebonnen k hd "ebben. Verdachte is thans be- dit sg het alcoholprobleem voor open dch op te lossen. De verdedi- s vat Sr vroeg te volstaan met de .vaar- ?he maanden door verdachte lever fljporlopige hechtenis door- poftcht. Vonnis op 6 mei. DRIE WEKEN „GOING DUTCH" IN NOORDWIJKERHOUT Je zult toch, als blonde duinstreker met wedstrijdbedoelingen, voor het eerst en het laatst van je leven in 's werelds meest beruchte gokcentrum Las Vegas vertoeven om er de naam van dartgooiend Nederland hoog te houden, en dan zo'n beetje met een geïnspireerde country and western-zangeres weer thuiskomen. Iets dergelijks, met later toegevoegde duidelijke omschrijvingen van omstandigheden, drijfveren en opzet, is Frans van der Geest, hotelhoudend te Noordwijkerhout en daar ook optredend als dartgrootheid (pijltjes werpend op z'n Engels, door de Vlamingen als vogelpikken aangeduid) stimulator van z'n eigen Schotse bar of pup en verspreider van de meest uiteenlopende en fantastische bieren, nou, zoiets is middendertiger Van der Geest dan toch maar overkomen. In november vorig jaar zat hij zeventien dagen in Los Angeles en Las Vegas tussen het internationale pijltjes gooien door (resultaat: een 13e Nederlandse plaats onder de zestien deelnemende landen) behoorlijk naar zijn thuis en gezin te verlangen en drie weken geleden kwam zijn „ontdekking" op vleugelen van een of andere Amerikaanse luchtvaartmaatschappij naar Nederland en koos verblijf ten huize van de Van der Geesten om vandaaruit vocaal en op haren en snaren te opereren* binnen Nederlands oor- en oogbereik. Alleenstaande iiev< Patti Hess, wel 30 jaar maar I van d'r leven geert familie CDA van de voormalige vice- Führer van het Derde Rijk en ook niet van Britse Dame Myra Hess, heeft de eerste schreden op de weg naar Europese waardering gezet intussen, sinds twee dagen, weer terug op haar saloonnest in Las Vegas, Nevada. Nu is Frans van der Geest, met volledig en begripvol Patti Hess bij Frans van der Geest thuis in Noordwijkerhout. medeweten van zijn lotsverbonden waardin levensgezellin, niet „the one who flew over the cuckoo's nest", maar als hij, dart- begoochelde, landerig, moe en balend, niet met z'n twaalf pijltjesgooiende goedwillende landgenoten was neergestreken op die rokerige tent, was Patti voor het Avondland verloren geweest. Nu schijnt het, dat Frans haar bedje heeft gespreid en ze komt in december terug om haar zeggingskracht in Nederland en Engeland helemaal waar te maken. Hoe is dat nou allemaal, tussen de bedrijven door, in z'n werk gegaan Frans van der Geest geeft tekst en uitleg, terwijl smiling Patti Hess zich aarzelend opmaakt voor de thuisreis. Rrroeng..., doet ze over de snaren van haar guitaar...: „Fraens, would you kindly tell my story, please ,,Of course, my dark treasure and apple of my eye...". Frans zegt dat niet en hij denkt het ook niet, maar ik stel me voor dat hij het gedacht zou kunnen hebben, want hij heeft voor dit experiment met Patti op Europese bodem veel overgehad. "Nou kijk, Patti is dus dertig, in '75 gescheiden van haar man, een knaap die uit Vietnam teruggekomen eigenlijk, zoals zovele andere jonge Amerikanen na die vreselijke, rampzalige periode, helemaal losgeslagen was. Geen land en zee meer mee te bezeilen. Patti wist van aanpakken, behaalde twee graden aan de universiteit van Ohio, de staat waar ze vandaan komt. Eén graad in een ziekenhuis yoor kinderopvang, een soort kinder-therapeute zeg maar (daar is ze ook gaan zingen met die kinderen) en ze haalde een graad binnen een volledige zangopleiding, met als eerste instrument wat eigenlijk niets met zangopleiding heeft te maken, maar het is mooi meegenomen de guitaar en als tweede de dwarsfluit. Beter dan Marlous (dwars)Fluitsma dus. Het moet een stevige opleiding zijn geweest", is Frans' stellige overtuiging. Patricia Hess spreekt Engels en Spaans, haar tweede taal op de highschool, want Mexico is niet zo erg ver weg. En dan zingt ze. Ik heb haar gehoord: een heldere, erg zuivere sopraan, met een beheerste techniek die ze aanwendt binnen de gospelsongs, de folkmusic, de country and western- style, de „blue grass" (zoiets als de cowboyversie van volksmuziek; Frans: „een stroom in de muziekwereld, een begrip, hebben ze me verteld") en net zogoed in de Spaanse classics. Patti Hess is, volgens Frans die het kan weten zo langzamerhand, een leuke, spontane meid, ,.een typisch Amerikaanse die gewoon zegt, dat je een leuk jassie aan hebt en vraagt of dat van wol of zo is. Dat zul je een Europeaan niet gauw holten vragen". Enfin, Patricia Hess woont en zingt doorgaans in Las Vegas. Frans van der Geest: „Een Mekka van toestanden, waar de sub-top van artiesten nauwelijks aan de bak kan komen. Het is nou een keer zo, dat vele varkens de spoeling dun maken. Als iemand van Patti's klasse hier in Nederland werkte, zou ze bekendheid krijgen". We vertalen deze passage even voor miss Hess en ze staat meteen achter dit oordeel, want ze heeft in een paar weken tijd de Nederlandse appreciatie geproefd. Drrriiingg...doet ze over de zes snaren: „would you like to hear another song vraagt ze. „Something Spanish Laten we eerst nou maar dit verhaal zien af te breien, dan kijken we straks nog wel verder. Patti Hess schrijft haar eigen bladmuziek en dat is klassewerk. Volgende maand verwacht ze haar eerste single in de States. In december komt ze weer naar Europa, op contract van een Nederlandse agent, om in Engeland en Nederland op te treden. Van der Geest: „Er zijn maatschappijen die haar wel willen pushen". Met dat gepoesj hoopt ze ook tijdens haar toernee radio- en teevee-opnamen te kunnen maken. Nog even terug naar Frans' dartsomzwervingen in de Wild West. „Je had daar als equipe je wedstrijden, die werkte je gewoon af. Daaromheen verveelde je je al gauw dood. We zaten er niet om te gokken, was het vooropgezette plan, maar na een dag of drie liepen we te balen. We zagen in Las Vegas en Los Angeles alleen maar oudere mensen in die hotel-cassino's, of ritsen rijke vrouwen die uit louter ballorigheid probeerden achterelkaar mannen te versieren. Geen prostitutie, maar gewoon als een soort sport. Ook zoiets wordt erg gauw stierlijk vervelend. We ontmoetten Patti daar op een party en het contact werd gelegd. Ze stuurde een bandje met een paar nummers naar me op, een paar maanden geleden, en ik liet dat bandje horen bij de Estec Music Club. Daar vroegen ze: wie is dat Klinkt uitstekend Ze hadden natuurlijk nog nooit van Patti Hess gehoord, maar het was die club waard om 300 tot 500 gulden aan honorarium op één avond te betalen. Nou, toen dacht ik: als jullie dat er voor over hebben, moet er handel zijn. Links en rechts verspreidde ik kopieën van dat bandje en de belangstelling steeg". Eind maart nam Patricia Hess drie weken vakantie op in Las Vegas en vloog naar Nederland om zich voor korte tijd metterwoon in Hotel Van der Geest te vestigen. Ze had nadien optredens in Odiliapeel, Boxtel en Den Helder en vaak verscheen ze spontaan, met de gitaar onder de arm, bij Frans in de „kroeg", de Bierbengel, om er te zingen en te spelen. Dat sloeg geweldig aan en bracht een vracht volk op de been. „Iedereen hard meezingen, hè; hartstikke gezellig was dat", geniet hotellier Van der Geest nog na. Patti komt er nu tussen. Ze is enthousiast over het Nederlandse publiek, „want die mensen luisteren en zingen mee. In onze Amerikaanse clubs gebeurt van alles. Ze drinken er, kaarten, vechten eventueel, maar ze luisteren niet". „Zeker", valt Frans haar bij, „de artiesten zijn daar in de eountry-clubs een deel van het meubilair als ze mindere goden.zijn en met Frank Sinatra steevast in de buurt". Patti Hess, die Russisch- Hongaarse grootouders heeft („vandaar dat Slavische hoofd van haar", registreert Frans, op z'n knevel kauwend), repeteert elke dag drie tot vier uur, gewoon om d'r stem bij te houden. Frans: „zingen en tokkelen zogezegd. Ze is gewoon maf van muziek. Ze rijdt in een ouwe Volkswagenkever zonder remmen. Eerst muziek kopen, zegt ze, en dan komen die remmen nog weieens als er geld overblijft. Misschien spijkert haar vaste vriend Angelo, die professor is aan de universiteit van Nevada, nog wel wat bij, want zonder remmen kun je niet rijden dacht ik. Aan één kant ben ik blij, dat ze nu terug gaat, want het waren me de weekjes wel met dat op en neer reizen. Het was gewoon een experiment voor me: hoe breng ikr die Patti in Europa aan de bak. Dan moet ze natuurlijk ook in de krant. Bedankt alvast". „Yeahh, thanks a lot", repeteert Patti Hess, met een brede smile en de oogjes bijna dichtgeknepen uit waardering. De gerokte Schot van de Scots Bar aan de muur van de pup kan daar niets meer aan toevoegen. Frans van der LEIDEN Prins Bernhard ver richt zaterdag 24 mei de eerste af trap van een voetbalwedstrijd tus sen een team van ambassadeurs in Nederland en een elftal van hoogle raren van de medische faculteit van Leiden. Charles Corver treedt op als scheidsrechter. Haarlem-trai ner Barry Hughes is aangezocht als coach van de ambassadeurs en Frans Derks begeleidt de hooglera ren. De wedstrijd vormt de afslui ting van het tweede Boerhaave- voetbaltoernooi dat op de terreinen van de Leidse voetbalvereniging Lugdunum wordt verspeeld. Teams van artsen en hoogleraren van de academische ziekenhuizen in Nederland zullen tegen elkaar in het strijdperk treden, Het deelnemersveld wordt gecompleteerd door elftallen van de Leidse politie en brandweer. De opbrengst van dit tweede Boerhaave-voetbaltoefnooi is bestemd voor de instandhouding van het Przewalski paard in het nog in te richten semi-reser- vaat in het natuurpark Lelystad. Het Przewalski-paard is het laatste nog le vende echte oerwildpaard. Er leven nog on geveer $)0 van deze paarden in dierenti^. nen. In het wild zouden ze allang zijn uitge storven. Helaas kan geen dierentuin deze paarden voldoende ruimte bieden. Veel veulens sterven jong, er zijn fokproblemen door hoge inteelt en erfelijke ziekten begin nen de kop op te steken. De enige mogelijk heid om het Przewalski-paard nog te redden is om hem terug te brengen in de natuur. Dat kan door het stichten van natuurreser vaten, zoals het in te richten semi-reservaat in het natuurpark Lelystad, waar hem wel voldoende ruimte kan worden geboden. De opbrengst van het eerste Boerhaave- toernooi was bestemd voor de Olympische Spelen voor gehandicapten, die dit jaar ii Arnhem worden gehouden. Na afloop vat het toernooi kon aan het organiserend comi té een cheque van 100.000 gulden wordei overhandigd. Het streefbedrag voor dit jaa ligt in dezelfd« orde van grootte. Diamanten trouw Het echtpaar G. Glasbergen-van den Wijngaard werd gisteren in verband met het 60-jarig huwelijksfeest door loco-burgemeester en mevrouw Waal bezocht. Meneer Glasbergen is tot zijn pensionering als landarbeider werkzaam geweest. Vandaag is de eigenlijke trouwdag en daarom gaan beide 81-jarige echtelieden met de kinderen een dagje uit. De jubilerende echtelieden hebben twee dochters en in totaal zeven kleinkinderen, die op hun beurt weer voor zes nakomelingen hebben gezorgd. Eén van de kleindochters is zelfs uit Oostenrijk overgekomen, om het feest mee te kunnen vieren. In de bejaardensociëteit van de hervormde kerk werd vorige weel< alvast uitbundig feest gevierd. Geest vindt het prachtig, „so far". Tot dusver is het gesmeerd verlopen, met een wenkend perspectief van een. „Europese toekomst" voor Patricia Hess in het verre vooruitzicht. Wrraaammm... en het instrument wordt opgeborgen. All styles-Patti is inmiddels terug in Las Vegas, want 's zomers is daar werk plenty, in de hitte van de woestijn met de uitgedroogde rivierbeddingen. Las Vegas zou dan eigenlijk voor Pampus moeten liggen, maar de money making gaat stug door en iedereen loopt er rond met het bovenste overhemdknoopje los. Dat was toch al Amerikaans, lang voordat de oude wereld die informele gewoonte overnam. Frans van der Geest is er nu geweest. In november en in z'n blote hempje. Even doorrijden naar een Mexicaanse grensstad: „één grote gekleurde kermis, met bedelaars en siësta; een enorme ervaring. Ik zal er nooit meer komen. Amerika en ook Mexico is mijn stijl niet. Wel een formidabele belevenis. Volgend jaar zijn de darts wereldkampioenschappen in Wales. Prachtig. En het jaar daarop in Nieuw-Zeeland. Schitterend. Ook daar ben ik van de partij. Ach, Las Vegas en het droge rotsige land eromheen, waar een Patti Hess een redelijke boterham verdient. Waar mogelijkheden zich voordoen trekt ze heen, in haar kever die geen deugdelijke remmen heeft. Las Vegas; ik heb er verkeersborden gezien en niet eentje was er ongeschonden. Het zijn er simpele plattelandsmensen die cowboytje spelen en vanuit hun auto's die borden vol kogelgaten schieten. Nee, dan hou ik het maar liever voorlopig op Noordwijkerhout..." LEIDEN Zowel vorige week woensdag als gisteren toen de pianiste Elizabeth Nijenhuis een recital gaf kende een kapelconcert (tot voor kort spraken we van Rijksdaalder- concert, een benaming die om begrijpelijke redenen bijstel ling behoefde) een zeer grote publieke belangstelling. Is er sprake van toeval, of heeft het Leidse publiek de Kapel concerten ontdekt en krijgt de gevarieerde en kwalitatief zeer behoorlijke reeks eindelijk de belangstelling die hij verdient, ge zien ook de uiterst lage toegangsprijs? Hopelijk is het laatste het geval. Hoe verheugend dit mag zijn, toch is er ook hier een keerzijde. De Kapelza'al blijkt voor een gezelschap van honderd of meer mensen ondergeventileerd, daardoor te benauwd en naarmate een concert vordert heeft men meer en meer moeite zijn hoest in te houden. Elizabeth Nijenhuis had een bekend maar prachtig programma gecomponeerd met vele hoogtepunten uit de pianoliteratuur. Wat dat betreft was het Italiaans concert van Bach een uitzon dering omdat het niet voor piano geschreven is en daarop ook minder tot zijn recht komt. Een absoluut hoogtepunt vormde de vertolking van Impromptu nr. 3 in Bes, op. 142 van Schubert. Beheersing, evenwichtigheid en grote muzikaliteit kenmerkten de versie van gisteravond. Van de romantiek van Schubert naar het beeldenrijke impres sionisme van Debussy is zeker niet een te grote stap. Een veel grotere stap maakte de pianiste naar mijn indruk binnen het stuk van D., het „L'Isle joyeuse". Klonk het eerste gedeelte zeer acceptabel, verderop bracht E.N. een te grote nadrukkelijkheid aan om niet te spreken van een lichte ontaarding. Ook na de pauze bleek de pianiste zich het meest thuis te voelen in de melodieuze stukken. Van al het van Chopin gespeelde werk (een Barcarolle, drie Mazurka's en een Ballade) waardeer den we de als toegift gespeelde Etude op. 10 nr. 3 het meeste. ARIE DE RU

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5