Meeste vuilnislieden haken uim voor hun 65-ste af Rommelmarkt in Menkenhal nog grootser van opzet Pannenbier in Pieterskerk ™3TAD WERKNEMERS REINIGINGSDIENST HEBBEN HET ZWAAR 03,4 loek van Liesje Bos" pr£foor prinses argriet iDrietal ongeren jekent 25 —Inbraken UtO otal-loss Drie broers voor rechter wegens roofovervallen LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 3 magaz. I.00 Der .30 Inten dacht, feerber.; EIDEN Het beroep van uilnisman is een zwaar be- iep. Dit blijkt onder meer uit et hoge ziekteverzuim waar de emeentereinigingsdienst mee i san F, t kampen heeft. Maar ook het SSTCuntal vuilnislieden dat op 65- trige leeftijd „normaal" met ensioen gaat ligt schrikbarend •30 Tvs «MS oorzichtige schattingen was i rer de afgelopen twaalf jaar ijzen in de richting van een tuk of vijf. De rest van de in ie twaalf jaar afgezwaaide me twerkers van de Keinigings- .JÉ ienst zijn al op jongere leeftijd eheel of gedeeltelijk arbeids 18.20 -serie, ded. en JONDPI 'M VOI )0 100fl 7.5° j l ogr.)). ongeschikt verklaard of zijn in middels overleden. Deze toch wel schokkende mededeling deed de directeur van de gemeentelijke Reinigings dienst, de heer Van Overmeire, gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Onderzoe kingen hebben uitgewezen dat naarmate de vuilnislieden in leeftijd zijn gevorderd, de wij ken die zij dagelijks moeten lopen, dienen te worden verkleind om de arbeidsbelasting niet te groot te laten zijn. „Aangezien dat laatste grote problemen oplevert, dringen we er vaak bij oudere medewerkers op aan om in de veeg- dienst te gaan. Dit wordt ons doorgaans niet in dank afgenomen. Men beschouwt dit werk als vernederend", aldus de heer Van Overmeire. Mini-containers Een en ander kwam ter sprake naar aanleiding van de door het CDA-raadslid W. Bleijie opge worpen vraag of het zinvol is in Leiden over te gaan tot de aanschaf van mini-containers voor de opslag van huisvuil. Uit onderzoeken van TNO is gebleken dat het gebruik van mini-con tainers in plaats van plastic huisvuilzakken 50.000 gulden duurder is dan twee maal per week de ophaaldienst te laten rijden maar dat het legen van de containers 22 procent minder arbeidsbelastend is. Wanneer tot aanschaf van mini-containers in Leiden zou worden overge gaan, zal dit vooral voor de oudere vuilnisman betekenen, dat hij langer in het arbeidsproces kan blijven meedraaien. De heer Van Overmeire zag evenwel ook veel nadelen aan de mini-container. Het zal onmo gelijk blijken in heel Leiden tot dit systeem van vuilopslag oyer te gaan. De mini-container heeft namelijk een nogal behoorlijke omvang. Plaatsing ervan vereist toch in ieder geval een redelijke voor- of achtertuin. Aangezien het bij gebruik van de containers niet meer de bedoe ling zal zijn dat het vuil eerst in de bekende plastic huisvuilzakken wordt gedaan, zal de container bovendien regelmatig schoongemaakt moeten worden. Merenwijk Vooruitlopend op een rapport dat binnenkort over dit onderwerp wordt uitgebracht deelde de heer Van Overmeire gisteravond reeds mee dat als de gemeenteraad besluit tot het nemen van een proef met de mini-containers, hij deze proef in de Merenwijk wil nemen. Wanneer hiertoe wordt besloten is het mogelijk voor een half jaar gratis de beschikking te krijgen over, 4000 mini-containers. Bovendien kan de vuil niswagen gratis worden omgebouwd. De heer Van Overmeire wees de leden van de raads commissie er evenwel wel op dat wanneer tot een dergelijke proef wordt besloten, het de ge meenteraad moeilijk zal vallen de duurdere mini-containers niet in te voeren, als zou blij ken dat de meerderheid van de bewoners ent housiast over de proef is. Een en ander zou een verhoging van de reinigingsrechten met zich mee kunnen brengen. Mede gezien in het licht dat het volgens de directeur van de Reinigings dienst onmogelijk is de mini-containers in de hele stad in te voeren, zou er een onrechtvaar dige situatie kunnen ontstaan. *5 Qu« EIDEN De oud-verzets- rijster Liesje Bos zal op 3 rtage. 'ri het eerste exemplaar van Arts-maar in het Nederlands ver- aide boek over haar werk oor onderduikers aanbieden prinses Margriet. De prin- - zal op die dag een verzet- J tk entoonstelling in Leiden penen. isje Bos is de schuilnaam het meisje Cheeva Born- '50U^bin. Zij kon in het begin van Tweede Wereldoorlog niet haar medische studie be- innen. Ze werd verpleegster ,de Joodse invalide" in 7.00 Amsterdam. Daar moest ze .40 Aüeewerken aan de deportatie verpleegden. Ze werd parresteerd maar wist te ont- ioo»tel< luchten en dook onder. Ze in het verzet en werd in jbn en omgeving de leid- 1 van een groep die voor jerduikers zorgde. 5] de bevrijding werd ze ver- ad op een Canadese officier Ssse. Ze trouwde met hem en migreerde via Canada naar 15 SchojAmerika en ongeveer vier jaar iden naar Israël. Haar boek waarschuwen tegen het istisch gevaar. Het ver- cheen twee jaar geleden in iet Engels. Renee de Borst :ft het vertaald in het Ne- lerlands. i3' ai -EIDEN Een drietal jon- 'i6.» [eren van respectievelijk 15, 6 en 16 jaar heeft bekend assen december '79 en april ^15 inbraken te hebben ge- Het drietal is door politie aangehouden na- it zij hadden ingebroken in en pand aan dc 'Morsweg. 02(DeF^e ^r'e j°nëens niaken deel 9.50 (Si u't van een jeugdbende uit de ade's. i Morsbuurt. Eind vorig jaar "zmi"erd deze zeven man tellende lass p| jroep ook al door de politie 1k32j ingehouden. De inbraken nui werden voornamelijk gepleegd in Leiden Zuid-West. indn LEIDEN De wagen van een 27-jarige man uit Maass- n st* luis is gisteren op de snel- weg "Den Haag-Amsterdam ec°, geramd door een vrachtwa- De :n 36-jarige Delftenaar. oi#pe Personenauto reed op de er linkerbaan en stopte toen de knipperlichten van de Rijn- brug in werking traden. De n e Jachtwagen reed op dat mo rt0' ment juist naar links en ramde J t personenauto. De voorzijde van de vrachtwagen werd be- i '-diadigd, terijl de personenwa- ïousii jen totaal werd vernield, njdiii K» Geen krant ontvangen? knapjBel tussen 18.00 en 19.00 nummer 122248 en per speciale koerier mal."'0"11 de krant alsnog ^"•eiorgd. Het dak van de Pieterskerk is reden om het glas te heffen. LEIDEN De Stichting Vrienden van de Pieters kerk vierde gistermiddag het heugelijke feit dat de restauratie van het dak van de kerk nu geheel vol tooid is. Dat gebeurde door het schenken van het zo genaamde pannenbier aan de werklieden. Het is traditie in de bouwwereld om bier te schenken als de pannen op het dak liggen. De feestelijke bijeenkomst in de Pieterskerk werd bijge woond onder anderen door oud-burgemeester dr. A.J. Vis, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, die tevens af scheid nam als voorzitter van het bestuur van de stichting. Waarnemend voorzitter mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit verklaarde in zijn „pannenrede" dat de kerk nu volledig „dichtgemaakt" is, de restauratie aan de buitenkant is voltooid. „Aan het interieur moet nog veel gebeuren maar ik verwacht dat de kerk in de loop van 1982 weer in gebruik kan worden genomen", aldus de heer Cath, die tevens een aantal enveloppen met inhoud aan de restaurateurs overhandigde. LEIDEN De 'Rommelmarkt Sport-in 1980', die dit jaar op 2, 3 en 4 mei voor de vierde maal in successie wordt gehouden, kan volgens de or ganisatoren al bijna niet meet ka pot. De formule van de rommel markt verenigingen, die zelf hun stands opzetten en die zorgen voor het nodige publiek om de clubkas te spekken staat garant voor het welslagen van het evenement in de Ton Menken Hal aan de Vondellaan. Bovendien is het aantal deelnemen de verenigingen nog nooit zo hoog geweest als dit jaar: 74. De organisa tie rekent op om en nabij 15.000 be zoekers. Het festijn werd drie jaar geleden voor het eerst georganiseerd. Reden was, dat verscheidene malen een beroep op Ton Menken werd gedaan, met de vraag of hij als sponsor wilde optreden. „Als je met de ene vereniging in zee gaat, is het sneu voor de ander. Om iedere ver eniging een gelijke kans te geven iets te verdienen, hebben we de 'Rommel markt Sport-in' georganiseerd," aldus Menken. Het resultaat mocht er zijn: het eerste jaar namen 41 verenigingen deel en werd in totaal 78.000 gulden vergaard, het daaropvolgende jaar schreven 58 verenigingen in en was het totaalbedrag 128.000 gulden. Vorig jaar tenslotte verzamelden de 64 deelne mende clubs 138.000 gulden. Van het recordaantal deelnemers van dit jaar wordt verwacht, dat zij het bedrag van vorig jaar ruim gaan overtreffen. Was het gebeuren in principe bedoeld voor louter sportverenigingen, momenteel nemen allerlei verenigingen aan de markt deel; van toneel- tot sportvereni gingen. Nieuw De gehandicapten sportverenigingf 'De Sleutels' hebben dit jaar de organisatie in handen. Leden van de vereniging bemannen bijvoorbeeld de kassa's en dragen zorg voor het verloop van het evenement. De twee gulden entree, die wordt geheven, komt geheel ten goede aan deze sportvereniging. Van het be drag hopen de clubleden nieuwe rol stoelen en ander sportmateriaal te kun nen kopen. De formule 'voor en door verenigingen' manifesteert zich dus zelfs tot diep in het organisatorische vlak. Ook wordt aan een aantal mensen, die zich altijd voor de club hebben ingezet, maar die nooit uit de schaduw tevoor schijn kwamen, extra in het zonnetje gezet. Deze actieve 'achtergrondfigu ren' worden gehuldigd, krijgen een bo kaal en gaan gezamenlijk dineren. Bands en orkesten zorgen voor de mu zikale begeleiding van de snuffelende mensen in de Menkenhal. Vrijdag tre den 'de Vrijbuiters' op van 19.30-22.00 uur. De volgende dag begint om 10.00 uur de Hans Versnel show, die duurt tot tot 12.30. Van 14.00-17.00 treedt Im perium op, terwijl de avond muzikaal in beslag wordt genomen door showor kest 'De Trawanten'. De boerenkapel K&G treedt op van 11.00-13.00 uur op laatste rommelmarktdag. The Old Black Horse Saloon sluit het geheel zondag af (14.00-18.00). De deuren van de Ton Menken Hal worden vrijdag 2 mei om 10.00 uur voor het publiek geopend en pas om 23.00 uur wordt de tent gesloten. De markt heeft zaterdags dezelfde ope ningstijden. Op zondag wordt eveneens om 10.00 uur geopend, maar de markt duurt dan tot 18.00 uur. LEIDEN Drie in Leiden geboren broers stonden gisteren voor de Haagse rechtbank op verdenking van in Leiden ge pleegde roofovervallen. Hen werd verweten gezamenlijk een overval te hebben gepleegd op 8 december van het afge lopen jaar op de filiaalhouder van een postagentschap an nex drogisterij aan de Maresingel. De 19-jarige Herman pleegde op 3 januari op z'n eentje nog een overval op een bijkantoor van de Leidse Spaarbank aan De Sitterlaan. Bram (16) en Rinus (20) dongen op 8 december het postagent schap binnen. Herman stond op de uitkijk. De kantoorhoudster mevr. Y. van Mil werd bedreigd met een gaspistool terwijl het tweetal uitriep, dat er een overval werd gepleegd. De buit be droeg vierhonderd gulden. Herman ontving hiervan 225 gulden en kocht een luchtdrukpistool. Dat pistool gebruikte hij op 3 ja nuari bij de overval op het bankkantoor. Toen het kantoor 's morgens openging stapte hij met de kassier T. van der Veen naar binnen, pakte zijn pistool en droeg de kassier op een door hem aangereikte tas met geld te vullen. Omdat het kantoor in feite nog niet geopend was, bevatte de kas niet al te veel geld. In totaal werd 8.350 gulden meegenomen. De overvallen kassier herkende overigens zijn overvaller. Herman werd ook nog ver dacht van een inbraak in het Friese Gouw. De rechtzaak tegen de minderjarige Bram werd achter gesloten deuren behandeld en aangehouden. Tegen Herman werd door de officier van justitie anderhalf jaar celstraf geëist. Ook de zaak tegen Rinus werd aangehouden, omdat men eerst nog wat des kundig advies wilde inwinnen. Na de eis van de officier riep Herman uit, dat hij na het uitzitten van zijn gevangenisstraf ver haal zou halen op zijn vader, omdat deze hem een verkeerde op voeding zou hebben gegeven. De rechtbank spreekt vonnis op 6 yiei. t- VRACHTWAGEN IN BOTSING Een vrachtwagen raakte gisteren ten gevolge van een aanrijding met een andere vrachtauto op de Voorschoterweg total-loss, terwijl de voorzijde van de andere wagen werd vernield. Om kwart over twee reed een vrachtwagen, bestuurd door een 36-jarige Leidenaar op de Churchilllaan en wilde de Voorschoterweg oprijden in de richting van het Lammenschansplein. De Leidenaar verleende geen voorrang aan een 20-jarige Haagse vrachtwagenchauffeur, die op de Voorschoterweg in de richting van het Lammenschansplein reed. Het uitzicht werd belemmerd door een derde vrachtwagen, die op de linkerbaan van de Voorschoterweg reed en die de Churchilllaan wilde inrijden. De vrachtwa gen, die geen voorrang verleende, bleef uiteindelijk hangen aan de railing van het fietsviaduct Per soonlijk letsel deed zich niet voor. Het Bedrog Een scene uit Het Bedrog. Van links naar rechts: Siem Vroom, Vittorio Dorigoni en Eric Schneider. Het Publiekstheater brengt vanavond het toneelstuk „Het Bedrog" van Harold Pinter in de Leidse Schouw burg. In een reeks van terugblikken wordt de ontwik keling van een verhouding tussen een getrouwde vrouw en een man gevolgd om te ontdekken of de echt genoot van de vrouw geweten heeft dat zij hem be droog. De vraag komt naar voren wie eigenlijk wie be driegt. In de rollen Sigrid Koetse, Eric Schneider, Siem Vroom en Vittorio Dorigoni. De voorstelling begint om kwart over acht. Simulatiespel Leidse studenten spelen vanavond in het gebouw van jon gerenvereniging Augustinuseen simulatiespel, waarin de besluitvorming rond het ontstaan van het voorontwerp van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs (WWO'81) wordt nagebootst. Deze wet, ontworpen onder het bewind van minister A. Pais, komt in de plaats van de Wet Uni versitaire Bestuurshervorming. Deze wet kwam volgens de studenten veel meer tegemoet aan de democratische ideeën die in de jaren zestig op de universiteiten leefden dan het voorontwerp WWO van Pais. Er zal een complete Tweede Kamerzitting worden nagebootst waarbij de drie grootste fracties moties zullen indienen om de WWO'81 af te keu ren dan wel bij te stellen. De kamerleden Beinema en Lan- sink (beide CDA), Van den Anker (PvdA) en Dees (VVD) en prof. Maas van de Academische raad en Du Tihl (cie Polak) treden als mentoren van de studenten op. Als men tor van de parlementaire pers treedt Fred Verbakei (Den Haag Vandaag) op. Hoogtepunt van de bijeenkomst is de stemming over de verschillende moties. Bij „Augustinus" is tijdens de bijeenkomst een fototentoonstelling te bezichti gen waarin men kan worden geïnformeerd over de wets voorstellen van Pais. De bijeenkomst begint om acht uur in het gebouw van „Augustinus" aan het Rapenburg 24. Vegetarisch koken Bij voldoende deelname start ,,'t Breehuys" morgen met een tweede cursus vegetarisch koken. De cursus omvat zes lessen, die iedere donderdagmorgen van half tien tot half twaalf in het clubhuis aan de Breestraat 19 worden gegeven. De kosten bedragen dertig gulden. Deelnemers kunnen zich via tel 130983 melden bij ,,'t Breehuys". Geld te geef De Leidse toneelvereniging De Timdelerclub speelt vrijdag 25 april het stuk „Geld te geef" in de Leidse Schouwburg. „Geld te geefis geschreven door Walter Black en William Mendrek. Een gepensioneerde graveur van de Rijksmunt drukt als hobby dollarbiljetten in zijn kelder. Zijn klein zoon speelt met het niet van echt te onderscheiden geld op straat en dat blijkt verstrekkende gevolgen te hebben. De voorstelling begint om kwart over acht. Buitenlandbeleid Mr. Gualthérie van Weezei, de buitenlandspecialist van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, houdt zater dag 26 april een lezing op uitnodiging van de Christe lijk Historische Jongeren Organisatie afdeling Zuid- Holland. Centraal zullen de kwesties van de moderni sering van de kernbewapening en van de olieboycot te gen Zuid-A frika staan. De lezing wordt vanaf twee uur zaterdagmiddag gegeven in café-restaurant „Eigen- zorg" aan de Stationsweg 29. Zangconcours De Leidse afdeling van de koninklijke christelijke zangers- bond houdt zaterdag 26 april wederom een zangconcours in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60. Het concours be gint om half twee en duurt tot omstreeks kwart voor tien. Er doen twintig koren mee, waaronder vier kinder- en jeugdkoren en vijf ouderenkoren. Toegangskaarten zijn vanaf een uur aan de Stadsgehoorzaal te krijgen voor vier gulden. Jango Edwards Jango Edwards treedt vrijdag 25 april op in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Wat deze show man doet, is niet te vergelijken met wat er el ders in de show wereld gebeurt. Sommigen noe men hem een „gek", anderen een muzikale clown, weer an deren een stunt en een show man. Hij brengt een soort totaal theater met mu ziek, speciale ef fecten, overdon derend veel kos tuums. Het LVC is vanaf negen uur vrijdaga vond open. De toegangsprijs is zeven gulden vijftig en vijf gulden voor le den van het LVC. Jango Edwards.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3