reyor Francis onkt naar et buitenland RCL helpt Noordwijk fgevaardigden van bonden: Wel naar Moskou" NOC stelt beslissing uit -NDERSCHATTING AJAX ENIGE GEVAAR VOOR NOTTINGHAM FOREST oyco t on juiste maa tregel om poli tiek doel te bereiken T 191 ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 19 TERDAM Boezem- Tony Woodcock, zijn bij het Engelse team, ationale trots Kevin hebben de enkele geleden zesentwintig eworden Trevor Fran uidelijk geïnteresseerd akt voor het voetbal he continent", zoals de en het Europese vas- plegen te noemen. De [van één miljoen pond gevoelig te zijn voor aradijselijke praatjes la dgenoten in bui- ndse dienst. Vandaar Francis in oostelijke ing kijkt. Er moet wel- nog een tweejarig act uitgediend worden, dergelijke papiertjes en tegenwoordig wei- baarde meer te hebben. iel de vedette van Not- Forest die wens en met weinig woor- tot uiting bracht, zin- de hij wel degelijk op mogelijkheid. „Ik ben cttend tevreden met ingham. Volgens de ver- i van Woodcock en Kee- gan moet het in Europa ge weldig zijn. Daarom zou ik na beëindiging van mijn contract de overtocht wel aandurven". Daarom ook worden de Euro pese kampioenschappen in Ita lië voor Francis zo belangrijk. Hij kan daar medio juni im mers de schijnwerpers op zich laten richten. Mocht er sprake zijn van een vroegtijdig ver trek bij Nottingham Forest, dan zal er een astronomisch hoog bedrag op tafel gelegd dienen te worden. De waarde, die Francis vertegenwoordigt, heeft lange tijd een zware druk op hem uitgeoefend ..Het publiek verwacht enorm veel van een speler, die één miljoen pond heeft gekost. Je mag niet falen, want anders hoor je van alle kanten kri tiek". Blij was Trevor Francis daar om dat Andy Gray van Aston Villa is overgegaan naar Wol verhampton Wanderers en de laatste club vervolgens Steve Daley verkocht aan Manches ter City. Transacties waarmee „elfs nog grotere bedragen wa ren gemoeid. „De druk werd toen weggenomen, omdat de publieke aandacht zich niet langer alleen op mij concen treerde", zegt de voetballer in kwestie. Ook Trevor Francis vindt een bedrag van 4,5 miljoen gulden voor één speler absurd. „Maar het is niet anders. Clough wil de me graag hebben en moest daarvoor diep in de buidel tas ten. Ik heb laatst een Jaguar gekocht. Voor mij is die wagen geen achttienduizend pond waard, maar ik wilde er graag in rijden en daarom had ik dat geld er toch voor over" Terwijl Ajax zich heeft terug getrokken in Wassenaar, be sprekingen voert en geregeld videobeelden over de tegen stander van vanavond op het doek laat verschijnen, heeft Brian Clough het kamp opge slagen in een rumoerig hotel middenin Amsterdam. De an ders zo nukkige manager van Nottingham Forest is momen teel de vriendelijkheid zelve. Kameraadschappelijk slaat hij - zijn armen om de schouders Nottingham Forest trainde gistermiddag in het Olympisch Stadion van degenen, die een toenade ringspoging doen. Het levert dan ook nauwelijks problemen op om in contact te treden met de spelers van Nottingham Fo rest die daarvoor toestemming moeten vragen aan Clough. Het is tekenend voor het zelf vertrouwen van het Engelse gezelschap. Vanzelfsprekend Voor Clough is het vanzelf sprekend. dat Nottingham zich plaatst voor de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen in Ma drid. Zijn enige zorg is een mogelijke onderschatting van Ajax. „Dat zal even dom zijn als het verlies van Ajax zon dag tegen MVV", aldus Clough „Verder was ik na af loop van het eerste duel in Nottingham geïnteresseerd in de vraag of Ajax bewust ver dedigde dan wel gedwongen werd. Van dat laatste was ze ker in de tweede helft spra ke". Ook volgens Francis schuilt in onderschatting nog het enige gevaar. „We zullen er voor moeten zorgen, dat Ajax in de eerste twintig minuten niet scoort. Lukt het, dan verwacht ik weinig probiemen. Die voorsprong van 2-0 moet vol doende zijn. Dergelijke wed strijden zijn echter nooit een voudig. Ajax toonde in de be ginfase van het eerste duel krachtig te kunnen spelen. Daarom blijft het oppassen". Een wereld van verschil ligt er tussen het met zichzelf overhoop lopende Ajax en het zelfverzekerde Nottingham Forest, vanavond eikaars te genstander in de beslissende partij van de halve finales. Het lijkt een ongelijke strijd. ERIK VISSER Dam- interland eindigt gelijk BEDUM De eerste ontmoe ting in de negende landenwed- strijd dammen tussen Neder land en de Sovjet Unie is gis teren in een gelijkspel (7-7) geëindigd. De Nederlandse spelers heb ben het, in deze voor het eerst sinds 1974 weer in efe herstel de wedstrijd, niet eenvoudig gehad. Aan het eerste bord re miseerden Sijbrands en Gant- warg op een rustige wijze, in een partij waarin de oud wereldkampioen duidelijk alle spanningen had vermeden. Wereldkampioen Harm Wiers- ma en Korenevski hielden el kaar zeer lang in evenwicht. In de slotfase echter kwam Wiersma enigszins in het na deel, maar met enige inspan ning kon hij toch nog een re mise bewerkstelligen. Nadat Van der Wal en Mit- janski ook remise waren over een gekomen, volgde het eer ste verlies voor Nederland. In. het late middenspel werd Jan sen 'door Tsjegolev verrast. Jansen had toen zoveel be denktijd nodig dat hij bij de 48e zet de tijdslimiet over schreed. Na twee remises (Clerc tegen Dibman en Nikhi Hananda, de voormalige Jan de Ruiter, tegen Jermakov) gelukte het Boom om in een L uiterst moderne flankspelpar- tij Baljakin te verslaan: 7-7. Vandaag wordt de tweede ont moeting gespeeld. DEN HAAG Voor de eerste divisie werden gisteravond twee wedstrijden gespeeld. Heerenveen-Fortuna S 2-1 (2- 0). Telstar-Cambuur 1-2 (1-0) NNE In het streven mpische Spelen van Mos iet verder te laten devalu- lijkt het Internationale lisch Comité op de twee van het congres in Lau- een klein succesje te heb- [geboekt. Hoewel moet wor- afgewacht hoe de zaken in de praktijk zullen ont- ;elen, hebben de afgevaar- van de aangesloten bon met algemene stemmen be druk te zullen uitoefe- op de verschillende comi- geen gehoor te geven aan eventueel van regeringszij- uite tvens het voorbeeld de Verenigde Staten te vol- om de Spelen van 1980 te iotten. edachte om het Olympische feest Üoskou te redden via de mogelijk- van individuele inschrijving heeft 'OC om praktische overwegingen varen. Bovendien worden van- vermoedelijk verdere pogingen nomen om de Russen te bewegen olitiek vertoon rond de protocolai- ngelegenheden zoveel mogelijk te rken. Hoewel de vertegenwoordi- van de Olympische sportbonden nee officieel niets te maken heb- is toch met een tweederde meer- iid besloten het IOC te bevelen de je stappen te ondernemen. Na de ipische Spelen van Moskou zal dit werp door het IOC hoogstwaar schijnlijk opnieuw in discussie worden gebracht en kunnen mogelijk nieuwe voorstellen daaromtrent worden ver wacht. Tevens is in Lausanne nog eens bena drukt dat de Olympische sportbonden achter de in Lake Placid door het IOC uitgegeven verklaring staan. De Zwit ser Thomas Keiler, woordvoerder van de verzamelde Olympische sportbon den: „We sluiten onze ogen niet, maar we kunnen niet akkoord gaan met de pressie van de regeringen. We steunen het IOC in haar opvatting dat deze het Internationaal Olympisch Comi- boycot een onjuiste maatregel is om een politiek doel te bereiken. Als tot een boycot wordt overgegaan, moet dat ge schieden op alle terreinen. Niet alleen, via de rug van de sport. Nu zijn de sportmensen het slachtoffer". Autoriteit Bij individuele deelname zou volgens zowel Thomas Keiler als Lord Killanin de autoriteit van de Olympische Comi- té's worden ondermijnd. Een inschrij ving is nagenoeg niet controleerbaar waarbij tevens moet worden gevreesd dat het niveau van de competitie er ernstig onder te Tijden zou hebben. Voorts is een dergelijke maatregel in strijd met het Olympisch handvest. De verschillende bij het congres van het IOC betrokken officials beseffen overigens dat de problemen beslist nog niet zijn opgelost. Zo verklaarde de voor de internationale atletiekfederatie IAAF aanwezige Nederlander Adje Paulen: „Als West-Duitsland niet wil komen, dan blijven ze maar weg". Zijn penningmeester, de Brit Holder, ont kent niet dat er weinig echte beslissin gen zijn genómen. Het uitgangspunt in Lausanne is vooral geweest de Olym pische sportbonden op één lijn te krij gen. Curieus in het hele gebeuren is de posi tie vap prins Philip van Engeland, die de belangen van de hippische sportwe reld behartigt. Zoals bekend hebben uitgerekend verschillende leden van deze organisatie kenbaar gemaakt be zwaren te hebben naar Moskou te gaan. Desondanks heeft de Hertog van Edin burgh volledig meegewerkt aan de tot standkoming van de resolutie en er zelf de laatste hand aan gelegd. Inmiddels heeft hij wel uitgeroepen zelf niet naar Moskou te zullen reizen Thomas Keiler: „We hebben daar be grip voor gezien zijn andere verant woordelijkheden". Doorslaggevend voor de houding van prins Philip is dat hij met de andere afgevaardigden diep bezorgd is over de huidige ontwikke ling en vreest dat een boycot van' de Olympische Spelen van 1980 voor de toekomst van de internationale sport desastreuze gevolgen zal hebben. PETER VAN PUTTEN HAAG Het Neder- sch Olympisch Comité de beslissing over het of niet deelnemen aan de ïpische Zomerspelen in lou uitgesteld tot maan- S mei. Aanvankelijk was Igemene vergadering van JOC vastgesteld op 7 mei, de internationale situa- oopt tot uitstel, wil de resultaten van de ïdering van het IOC, die ïnteel in Lausanne svindt, verwerken, even- ie van de vergadering van ationale Olympische Co- i, die volgens de laatste hten op 2 en 3 mei in e wordt gehouden. Op 19 hoopt het NOC tevens op togte te zijn van het defi ne Westduitse standpunt, 'ordt naar het zich laat ien geformuleerd op 15 Over het al dan niet deel- aan de Olympische tl beslist het bestuur van 'OC, nadat de algemene ïdering is gehoord. 'na maar net tot de Olym- pische kring toegelaten Volks republiek China denkt er over zich aan te sluiten bij een boy cot van Moskou. Volgens het persbureau Nieuw China heeft minister-president Hua Guo Feng tegenover Japanse jour nalisten verklaard: „We kun nen niet aan de Olympische Spelen in Moskou deelnemen, zolang er nog Russische troe pen in Afghanistan staan". De verklaring van Hua is de tot dusverre scherpste formule ring pro boycot uit Peking. De Volksrepubliek pleitte de afge lopen maanden alleen voor niet-doorgaan, verplaatsing of uitstel van de Spelen. Proces Een groep Amerikaanse sport lieden overweegt een proces aan te spannen tegen het Amerikaanse Olympisch Co mité naar aanleiding van het besluit van deze organisatie geen ploeg in te schrijven voor de Olympische Zomerspelen van Moskou. Anita Defrantz, die in 1976 deel uitmaakte van de Amerikaanse acht die brons won en thans een advocaten praktijk heeft, verklaarde in Princeton: „Het Amerikaanse Olympisch Comité noch de Amerikaanse regering heeft het recht te verhinderen dat Amerikaanse atleten uitkomen op de Olympische Spelen". Franse ruiters Aan de Olympische Spelen in Moskou zullen geen Franse ruiters deelnemen. Dat maakte de voorzitter van de Franse hippische sportbond, Christian Legrez, gisteren in Parijs be kend. Legrez zei: „Het uitvoe rend comité van onze organi satie heeft deze beslissing lou ter uit sportieve overwegingen genomen. Nu de ruiters uit de Verenigde Staten, Groot Brit- tannie en West-Duitsland heb ben afgezien van deelname kunnen we niet meer van Olympische Spelen spreken. Het deelnemersveld is te ver zwakt". Carter President Carter van de Vere nigde Staten heeft zich gistera vond telegrafisch tot de voor zitter van het IOC, Lord Killa nin, gericht. Carter bevestigde dat hij het streven van de Olympische beweging onder steunt. „De stellingname van de Verenigde Staten tegen het deelnemen aan de Spelen van Moskou vindt uitsluitend zijn oorzaak in de militaire inter ventie van de Sovjet Unie in Afghanistan", aldus Carter. „Deze interventie is strijdig met de regels van het interna tionale recht en vormt een schending van de mensenrech ten". Carter liet Killanin we ten „zijn geloof in de Olym pische beweging" niet te heb ben verloren. Gambia Gambia zal geen afvaardiging naar de Olympische Spelen van Moskou sturen als de Sov jet Unie niet voor 24 mei, de uiterste inschrijfdatum voor de Spelen, zijn troepen uit Afgha nistan heeft teruggetrokken. De voorzitter van het Olym pisch Comité van Gambia heeft dit gisteren in Barjjul verklaard. Het comité heeft alle Afrikaanse landen opge roepen er bij de Sovjet Unie op aan te dringen dat het land zijn troepen uit Afghanistan terugtrekt. Canada Canadese zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen in Moskou en de landen van de derde wereld vragen dit voor beeld te volgen uit protest te gen de Russische inval in Af ghanistan, zo heeft minister van buitenlandse zaken Mark MacGuigan gisteren bekend gemaakt. De Cadandese beslissing kwam één dag voor het be zoek aan Ottawa van de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance, die de Canadezen om steun voor het Amerikaanse standpunt in de kwestie van de Olympische Spelen komt vragen. Ver wacht wordt dat het Canadees Olympisch Comité komend weekeinde zal beslissen of het zonder steun van de regering toch sportlieden naar Moskou zal sturen. Verrassende keuze zaalvoetbal LEIDEN De zaalvoet balcommissie van de af deling Leiden heeft zijn voorlopige keuze (hier en daar zeer verrassend) bepaald. Na de selectie wedstrijden die afgelo pen maandagavond in de THB hal in Lisse wer den gespeeld zijn er van de zevenentwintig spe lers zestien overgeble ven. Van het team Lei den zijn maar liefst zes spelers afgevallen. De Rijn/Veenstreek, daar entegen, heeft de selec tieprocedure goed door staan. Slechts twee spe lers vielen af zodat de Rijn/Veenstreek met vijf spelers het best ver tegenwoordigd is in de voorlopige selectie. Cock Bouwman, Peter Hogewoning en Arie Koppenhol (alledrie van Oegstgeest) werden dooi de commissie te licht be vonden. Jan van der Reyden,' Bennie de Roo en Frans Sjardijn zitten ook niet in de voorlopige selectie die maandag in sporthal Cleijn Duin een onderlinge wedstrijd speelt. Reden hiervoor zou kunnen zijn dat dit drietal op diezelfde maandagavond voor Van Rooyen Kaas in Rotter dam speelt. Dit betreft een wedstrijd in het ka der van de promotie competitie voor de inter regionale hoofdklasse Alleen Wim Oppelaar heeft de selectie door staan. Koos Bekooy en Cees de Roode kwamen maandagavond niet in actie maar zijn toch inge deeld bij de voorlopige selectie. Hetzelfde geldt voor Frans van der Laan (Juf fermans). Ook hij speelde niet maar kreeg toch een plaats in de groep van zestien. In het team van de Bollenstreek vielen doelman Paul van der Zwaan, Jos Faas en Loek van Kesteren af. De goede prestatie die het Duinstreekteam afge lopen maandagavond le verde werd door de com missie duidelijk gehono reerd. Alleen Arnold Boers en Wim van der Plas moesten afhaken. Gijs Guyt (Van der Plas BMW) lijkt voorbestemd het Leidse doel te verde digen. De Rijn/Veenstreek is het best vertegenwoor digd in die voorlopige spelersgroep. Maar liefst vijf spelers doorstonden de test. Rijn/Veenstreek: "Hendriks, Frans Bahlman (Oaijk Stars), Hennie van Duyn, Rini van Elk (Inter Credit), Willem de Jong (Hollandia) Duinstreek: Gijs Guyt. Gert Zwaan (Van der Plas BMW). Pi m van der Meer tEKL Boys). Wim Guyt (Cleijn Duin). Bollenstreek: Jack van Ruiten (Van Gerven de Jong), Jos Witteman (Bemelman), Theo Godyla, Frans van der Laan (Juffermans de Engel). Leid«?n: Cees de Roode. Koos Bekooy (Koosjardin), Wim Op pelaar (De Taverne). LEIDERDORP En zo hielp ook RCL gisteravond op De Bloemerd streekge noot Noordwijk weer een handje in de Noordwijkse jacht op de titel van de eerste klasse A. De Leider dorpers, officieel nog al tijd niet vrij van degrada tiezonen, snoepten Noord- wijks enig overgebleven concurrent DOVO een puntje af (0-0) en zorgden er met die - ook voor hen zelf belangrijke - deling voor dat Noordwijk de laatste drie wedstrijdron den ingaat met een voor sprong van vier punten. Daarbij weet RCL zich na gisteravond, met eenzelfde voorsprong op derde de gradatiekandidaat Nun- speet, toch op z'n minst re delijk zeker van nog een jaar eersteklasse-voetbal. Nu kan echter worden afge vraagd of de Leiderdorpers met dat gegeven op dit moment nu wel zo blij moeten zijn. Het team van oefenmeester John Hugue- nin dat vroeg in dit seizoen op zien baarde door de offensieve manier van spelen én de punten- winst die daarmee werd geboekt (er werd zelfs een periodekam pioenschap behaald), is de laatste maanden verworden tot een ploeg die dat eerste klasse-niveau nauwelijks meer haalt. Steunend op belangrijke mensen als doel- verdediger Bram Brandt, laatste man Koos Haneveld, middenvel der Dick van der Bijl en interna tional-spits Ben Heemskerk, wor den de laatste weken dan wel weer belangrijke winstpunten ge boekt, maar overtuigend mag het Leiderdorpse optreden toch aller minst worden genoemd. Ook;. al omdat met name bij spits Heems kerk een logische terugval kan worden geconstateerd. Het pleit dan ook niet voor het duidelijk sterker geachte DOVO dat het gisteravond een punt ach terliet in Leiderdorp. Een Vee- nendaals verliespunt dat ook voornamelijk op het eigen conto j kon worden bijgeschreven. De i Veenendalers speelden dan wel iswaar een aanzienlijk betere j partij voetbal, bij Bram Brandt j gekomen ontbrak telkens weer j «het enig juiste vervolg. Van der j Oosterkamp, Groot, Hylkema en ook de later ingezette jeugdinter- national Gaasbeek weigerden echter de mogelijkheden te be nutten, een gegeven waardoor RCL zelfs enkele keren aan de volle winst mocht ruiken. Gezien het spelbeeld was het evenwel niet meer dan terecht dat ook Koos Haneveld. Heemskerk en wel erg matige spitsen Pierre van Gemerden en René Kamminga in de heersende schotloosheid deelden... GERT-JAN ONVLEE Zege Bernardus HAZERSWOUDE In de tweede klasse van de afdeling zaterdag boekte. Bernardus gisteravond een 1-0 zege op MVKV. De ploeg uit Hazerwoude kreeg van de Valkenburgers overigens een forse hand toegestoken. Uit een voorzet van Bernardus kopte een spe ler van MVKV de bal achter zijn eigen doelman. Het zou de enige treffer in deze wedstrijd, waar niets meer op het spel stond, blijven. Eintracht Frankfurt en Borussia Mönchen- gladbach in finale UEFA Cup FRANKFURT De Oostenrijkse international Bruno Pez- zey is in de tweede halve finalewedstrijd van het toernooi om de UEFA Cup tussen Eintracht Frankfurt en Bayern Munchen van onschatbare waarde geweest. De boomlange verdediger van Eintracht organiseerde zo goed zijn verdediging dat Bayern München nauwelijks kansen kreeg om zijn in de thuiswedstrijd veroverde voorsprong (20) te ver groten. Daarnaast was hij de man die Eintracht aan een plaats in de finale hielp. Tweemaal, de eerste keer na een half uur spelen en vervolgens vier minuten voor het einde, scoorde hij met kop ballen. Daarmee bracht hij Eintracht zeer verrassend op celiike hoogte met Bayern. 6 J In de verlenging van een half uur schrompelde het verzet van Bayern, dat zich zeer krampachtig verdedigd had, ineen. Nadat Karger Eintracht in de finale had geloodst, gloorde voor Bayern gedurende drie minuten de hoop, toen Dremmler had tegenge- ^0(?rd:_,3—l- Tegen het agressieve Eintracht. dat in Pezzey, 1 scha Karger en Nickel zijn beste spelers had, kon Bayern niets meer beginnen. De koploper van de Bundesliga moest nog twee maal buigen: Karger opnieuw en Lorant bepaalden de eindstand op 5—1 en verzekerden Eintracht van een plaats in de finale. MONCHENGLADBACH In een bikkelhard voetbalge vecht is Borussia Mönchengladbach er gisteravond in ge slaagd VFB Stuttgart van een plaats in de finale van het toernooi om de UEFA Cup af te houden. Stuttgart, dat na de eerste wedstrijd de beste vooruitzichten had (21), verloor op de Bökelberg met 20. Stuttgart prikte 20. Het is voor de vierde keer dat Borussia in de finale uitkomt van het toernooi om de UEFA Cup- eerder was dat in 1972, 1974 en 1979. In 1974 en vorig jaar ging de be ker ook naar Mönchengladbach.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19