URN HUIS UT Bevecht voor meisjesnaam met gemeente in computer als directe tegenstanders I te rerantwoorde amers lijken veel op Iderpracht OM DE TUIN GELEID Bijgeloof ...En toch met schone voeten naar bed WARM, VEREND, WELDADIG LOPEN... EN SLAPEN OP EEN ORTHOPEDISCHE, ANTI-STATISCHE MATRAS cl vrouwen ergeren er zich tegenwoordig i dat ze bij, hun huwelijk de naam van n echtgenoot krijgen opgespeld. Ze be nden liever hun eigen naam, de meisjes- tm dus. Het Burgerlijk Wetboek laat rover geen twijfel bestaan. De vrouw ift het recht ook in officiële stukken bij ir eigen naam te worden genoemd. Zelfs het sluiten van een huwelijk. Het staat art op wit in artikel 19: „Een vrouw die luwd is of gehuwd is geweest en niet her- uwt, is bevoegd de geslachtsnaam van ar man te voeren op de in het verkeer ge- iikelijke wijze aan de hare te doen voor- faan". Ze heeft dus een keuze. In Ameri- laat de vrouw doorgaans de naam van ar man achter de hare zetten: Miss Gor- n. getrouwd met Mr. Smith zal zich dus cmen: Mrs Gordon Smith. ch was er in Amsterdam een proces voor lig om het voeren van de meisjesnaam na huwelijk aan de gemeente duidelijk te ma- 1 En zelfs de uitspraak van de rechter aan dovemansoren te zijn gericht. Nog ijd krijgt de vrouw die het proces won cor- Pondentie van de gemeente, geadresseerd naam van haar echtgenoot. Ze is hier nogal verbolgen over. Want me vrouw De Haseth, gehuwd met de heer P. Kleijn staat in het kiesregister als „Kleijn", ge boren De Haseth. Wanneer men haar opbelt en vraagt naar mevrouw Kleijn, is het antwoord van haar echtgenoot aft hij aan het apparaat komt: „Mevrouw Kleijn kunt u niet aan de te lefoon krijgen, die bestaat niet". Het echtpaar is het er volkomen over eens dat mevrouw Kleijn haar naam, zoals de wet dit voorschrijft, laat veranderen in die welke ze bij haar geboorte meekreeg. Daarom schreef zij haar voorkeur op 21 november 1978 aan het College van B. en W. te Amsterdam. Het colle ge antwoordde dat „de gemeente beslist onder welke naam iemand wordt opgenomen". En de hoofdstad had met de vele andere gemeen ten die samenwerken in het Samenwerkings verband voor de Overkoepeling van de Auto matisering bij Gemeenten (SOAG) gekozen voor de naam van de man. Ook het computer programma van de SOAG is daar volkomen op afgestemd. Dit betekent dat Amsterdam en alle andere SOAG-gemeenten getrouwde vrouwen hun wettelijk toegestane keuze onthouden. Mevrouw De Haseth, met heilig vuur bezield, was niet voor één gat gevangen. Ze stapte naar de kantonrechter en kreeg haar gelijk. In een beschikking van 16 mei 1979 werd B. en W. van Amsterdam bevolen het kiesregister zo te veranderen, dat zij daarin wordt vermeld on der haar eigen naam. Wat haalt zo'n beschikking nu uit? Weinig. In het computerbestand van de SOAG zal me vrouw De Haseth tot het bittere einde blijven staan als mevrouw Kleijn, met als gevolg dat zij de naam van haar echtgenoot op allerlei stukken van de gemeente, aan haar gericht, zal zien staan. Alleen wanneer het gaat om corres pondentie die rechtstreeks te maken heeft met het kiesregister, wordt haar naam met de hand veranderd. Een mager succesje. Het is natuur lijk ook de vraag of de rechter een dusdanig enge interpretatie van zijn beschikking voor ogen stond? Feit is: ook na het proces dat ten gunste van mevrouw De Haseth heeft be schikt, blijken koppig Amsterdam en andere gemeenten die in SOAG samenwerken, nog steeds niet in staat het wettelijk vastgelegde keuzerecht van de vrouw te honoreren. De computer stelt zich op tegen de wet!! Wat drijft mevrouw De Haseth, gelukkig ge huwd, te blijven vechten? „Ik vind dat de vrouw hetzelfde recht moet hebben als de man. Waarom moet zij haar naam prijsgeven als ze huwt? Wanneer een echtpaar nu samen overeen kon komen welke naam ze na het hu welijk zouden kiezen, die van de man of die van de vrouw, zou ik er vrede mee hebben. Maar waarom moet ik als ik trouw plotseling door een andere naam iemand anders worden, terwijl mijn man gewoon zichzelf blijft? Alleen maar omdat ik een vrouw ben? Ik wil berei ken dat alle vrouwen weten dat ze een keuze kunnen maken". Wanneer een vrouw kiest voor haar meisjes naam, schept dit dan geen problemen als er kinderen zijn? Kan het niet verwarrend wer ken op scholen, bij inschrijvingen? Verschil lende namen van ouders kan tot foute conclu sies leiden. „Onzin", zegt mevrouw De Haseth met klem. „Kinderen zijn hierbij geen argument. Maar het is een kostbare zaak om al die program ma's te gaan wijzigen. Daar gaat 't om. Ik weet er alles van, want ik heb in mijn werk ook met computers te maken. Maar de wet zegt dat ik keuze heb en de computer moet overeenkom stig die wet gevoed worden! Het heeft niets met feminisme of emancipatie te maken. Het is gewoon een generatieverschijnsel. Iedere vrouw wier wens het is onder eigen naam be kend te zijn, moet dit laten weten aan de ge meente waarin rij woonachtig is". WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 17 DOOR TINY FRANCIS Zeer velen van ons hebben in de afgelopen weken de handen flink uit de mouwen gestoken om de tuin weer tot leven te wek ken. Het is al weer even geleden, maar wist u dat de mensen die oude gebruiken in ere houden peterselie hebben gezaaid op Goe de Vrijdag? Als we waarde moeten hechten aan een oud bijge loof is dat namelijk de beste dag waarop dat kan gebeuren. Pe- terseliezaden kiemen zo langzaam dat men vroeger zei: „De za den gaan zeven keer naar de duivel en terug". Om deze duivelse relatie tegen te gaan zaaide men het kruid op Goede Vrijdag. En dat gebeurt nog. Om peterselie zijn meer al dan niet geloofwaardige vertelsels ge weven. Zo werd gezegd dat het verplanten van peterselie van een oud naar een nieuw huis ongeluk zou brengen. En het plantje zou beter groeien voor een goed dan voor een slecht mens. Bekijk uw peterselie-perkje dus nauwlettend; u kunt er aan zien tot welke categorie mensen u behoort. Bijgeloof heeft eeuwen lang een grote rol gespeeld in de genees kunst en er zijn maar weinig planten aan te wijzen waarover niet de mooiste verhalen bestaan. Peen Neem onze eenvoudige peen; daarvan werd vroeger beweerd dat die zweetverwekkend zou zijn, een geducht wapen tegen wonden zou vormen, goed tegen nier- en galstenen en pijnstil lend bij menstruatiepijnen. Een ander verhaal over de wortel laat ons weten dat wortelsap de lichaamsprocessen verhevigt en het urineren bevordert. De Grieken noemden de peen 'Philon", wat afgeleid is van het woord „philo" en dat betekent liefhebbend. Het bijgeloof wilde dan dat wor telen opge diend wer den als een inleiding tot een amou reus samen zijn. Men was ervan overtuigd dat daardoor de hartstochten werden. Bekend is ook het grap je dat je door het eten van wortelen een beter ge zichtsvermo gen krijgt. Als iemand dan vraagt hoe dat kan is het ant woord stee vast: „Konijnen eten wortelen en heb je wel eens een konijn met een bril op gezien?" Toch schijnt juist in deze theorie wel iets waars te schuilen. Mo derne biologen zeggen dat het carotheen dat in wortelen voor komt goed is voor de ogen. Ook over onze alledaagse aardappel is vroeger veel vreemds verzonnen. De aardappel zou de hartstochten opwekken en me nigeen wilde de aardappel vroeger niet eten omdat het gewas niet in de bijbel wordt genoemd. Al snel beweerde men dat de knol de afschuwelijke ziekte lepra veroorzaakte. Familie van de aardappel is de tomaat en ook die plant heeft té lijden gehad onder allerlei valse aantijgingen in de jaren dat ze pas in Europa bekend was. De tomaat komt uit Peru en eeuwen lang is ze in Europa alleen als giftige sierplant gekweekt. Pas in de vorige eeuw werd de vrucht gegeten maar menigeen zei dat dat zinloos en verderfelijk was. De naam „tomaat" komt van „tomatl", de naam die de Azteken gebruikten. In Italië noemde men de vrucht kort na de invoering „porno dei mori" wat „ap pels van de Moren" betekent. Later verbasterde die naam tot „porno d'ore"; gouden appel. Waar peterselie volgens een oude wijsheid op Goede Vrijdag in de grond moet ligt voor salie de zaaitijd in mei. „Zaai salie in mei en 't zal groeien altij" zei men vroeger en wie die raad volgt merkt dat ook nu nog een kern van waarheid in de spreuk zit. Veel bijgeloof heeft een kern van waarheid. Wie over dit soort zaken meer wil weten kan zich eens verdiepen in „Het plezier van de tuinier". Een alleraardigst boekje van John Seymour met prenten van Peter Morter. Voor de amateurtuinier die verliefd is op zijn tuin. Voet of enkel gebroken? Dan is het „blok aan het been" onver mijdelijk. Tot nu toe kreeg men een zogenaamd loopverband aangemeten. Daaronder werd dan een soort blokje gezet, waar op de onfortuinlijke patiënt zich al draaiende kon voortbewegen. Niet al te best voor knie of heupgewricht, als men tenminste nog wat „maken" wil van zo'n gipstijd. Prof. dr. A. Blömer, uitvinder van Neofrakt (het gips met een rits) heeft nu in samenwerking met de firma Elastogran een loopzooi ontwikkeld die met bandjes aan het loopverband kan worden be vestigd. Bij het naar bed gaan „pelt" men de zool eraf en gaat schoon tussen de lakens. Bovendien loopt men met deze zolen gemakkelijker met het gipsbeen, terwijl door de daarin speciaal gemaakte ronding een natuurlijker bewegingsverloop ontstaat dan met het „blokje", dat er naarmate het meer wordt gebruikt, ook al niet schoner op wordt... Op de foto de losse loopzooi, die met bandjes aan het loopver band kan worden bevestigd. -INNENLAND LEIDSE COURANT lyl vloerbedekking, die verend ie gemaakt door een inge- uwde schuimlaag. meubels van vandaag niet meer die van mor Op de televisie kunnen het al bespeuren. In -v*.Jnce fiction, in futuristi- e toekomstbeelden, zien .jnsen en meubels er heel uit dan in de jaren Zover als de plastic en vrouwtjes met :ongekleurde kleren transparante vinyl gaan we nóg niet. als inleiding van nieu- baanbrekende inzichten paar woordjes over vloerbedekking..., en die van betere kwalitei- een ingebouwde tus- de zogenaamde vinyls", in plavui- waarop het wei lopen is. vinyl is verend door een schuimlaag, die voor luchtcirculatie Daarmee wordt ook de vastgehouden en niet, een natuurstenen vloer, Bovendien valt een of een glas er niet gelijk uk als het van de tafel zoals dit bij een pla- vloer vaak gebeurt. zijn mooi, maar bij kinderrijke gezin- eisen ze hun tol aan ser- Deze nieuwe vloer bedekking is leverbaar zowel op twee als op vier meter breedte, al bijna voldoende voor de zogenaamde „natte" ruimte van keuken, badka mer, toilet of gang. Kamer breed wil het spul bij ons nog niet van de grond komen (hoe wel in Duitsland, Frankrijk en België reeds veel toegepast). Deze vinylsoorten zijn in vrij wel elke kwaliteit „los" te leg gen voor eenvoudige opper vlakken. Voor keukens en an dere ruimten waar meer preci sie vereist is kan men beter een vakman inschakelen, om dat het hier om ruimten gaat waar geen kieren mogen ont staan. Het oude komt te rug Op de Internationale Meubel beurs in Keulen kon men vaststellen dat het oude meu beltype, de vitrinekast, er weer is. Dit ten nadele van de indrukwekkende aanbouwsys- temen. Het glas is meestal ver deeld door smalle latjes of roe den. Nieuw is de rondboog die deze kasten vaak vertonen. De deuren zijn aan de bovenkant half- of kwartrond en soms heeft de kast naar oud model een ronde kap. Je kunt er van Het onderstel van het bed is geperforeerd, zodat de lucht door de matras kan ventileren... alles inzetten wat leuk staat: van een verzameling halfedel stenen of schelpen tot Saksisch porselein of Wedgwood. Omdat het aantal kleiqe huis houdingen is toegenomen, kunnen de eettafels groter worden gemaakt. Een tegen spraak in bewoordingen? Neen, het is juist praktisch: als het gezin (4 personen) bij el kaar is, voldoet een eetgroep met vier stoelen, maar komt er een familiedinertje, dan is een tafelblad dat zich laat vergro ten onmisbaar. (Meer zitplaat sen maken we door een stelle tje stapel- of vouwstoelen aan te slepen). De zittingen van de eethoek- stoelen zijn van achteren smal ler dan van voren (trapeze- vorm); de ruggen zijn gestof feerd of voorzien van een ge stoffeerde plank, zodat het lekker achterover leunen is bij het kopje koffie na het dessert. (Er waren zelfs stoelen met elektrisch verwarmde ruggen). Wat de kleuren van gestof feerde meubels betreft, viel het op dat de duurdere genres in zeer lichte tinten zijn uitge voerd (off-white, cr|me, zand, riet of resedagroen). Naarmate de spullen goedkoper werden, verdonkerden de kleuren. Vaak zag je meubelstof, hout, vloerbedekking en gordijnen in één kleur, maar wel in ver schillende nuances. (In de mode heet dit „ton sur ton"). Bij de stoffen waren uni's en dessins met diagonale strepen of met kleine grafische motief jes in trek. Chroom bij antiek Vroeger was het wachtwoord: antiek bij antiek, modern bij modern. Weg met deze vui stregel en wel radicaal. Bij een antieke secretaire mag tegen woordig best een chroombuis- meubel staan, waarmee men comfort koppelt aan stijl. Zo is er ook een stelling dat in elke kamer iets lelijks moet voor komen: een overjarige maho- niekast, een plan té taf eitje waaraan generaties poezen de nagels hebben gescherpt of een stoel, die duidelijk betere dagen heeft gekend, 't Klinkt gek, maar er zit een kern van waarheid in. Al te „verant woorde" kamers lijken te veel op folder-pracht! Boekenkasten horen feitelijk in elk interieur. Voor zover men ze niet als in een stu dentenkamer van geverfde sinaasappelkistjes wil maken, zijn er tegenwoordig kamerho- ge stellingsystemen (3 meter met legborden van 3 centime ter dikte), die gemakkelijk door handige huisheren in el kaar kunnen worden gezet. Ze zijn er ook met een uitbreiding van laden voor hangmappen, dienstig voor werk- en stu deervertrek. Richting slaapkamermeubelen dwalend, ontdekt men in Keu len dat er een nieuw soort le dikant is ontworpen. De impo sante bedombouwen zijn min der pompeus geworden. Bijna vergeten nachtkastjes deden weer hun intrede, maar dan voorzien van praktische laden. Nieuwigheidje is het bed met „opengewerkt" voeteneinde. Bovenaan is een strook hout vrijgelaten, terwijl in die ont stane opening een rij gedraai de spijltjes is geplaatst. De internationale Huishoud beurs in de Amsterdamse RAI had goed nieuws met de ortho pedische Vit-a-Cel-matras van polyurethaanschuim op een in spuitgietwerk uitgevoerd pro- pathene-polypropulene bed- onderstel, uitgevonden door James Secombe, een team van orthopedische specialisten, en ontwikkeld in nauwe samen werking met de ICI Plastica Devision (Oktober 1979). Het gaat om een matras van anti-statische ziekenhuiskwali teit (trekt dus geen stofdeeltjes aan), waarin gaatjes zitten op die plaatsen waar minder steun nodig is, zodat men bij voorbeeld dieper met de schouders in de matras kan wegzakken dan met de benen. De matras past zich aan de li- chaamsdruk aan. Om de rug- gegraat in de juiste vorm te houden tijdens het slapen dient een matras aan twee te gengestelde eisen te voldoen: heupen en schouders moeten erin kunnen wegzinken, maar het lichaamsgedeelte daartus sen niet. De flexibele matras ligt op een stijve ondergrond met perforaties die zodanig zijn gegroepeerd dat de lucht vrij door de matras kan venti leren. Het geheel (er kunnen ook nachtkastjes aan worden gebouwd), wordt door Caligan Europe BV te Breda als pak ket met losse componenten zonder gereedschap in elkaar te zetten op de markt ge bracht voor 2000,-. Voor de bekleding van het Secombe- bed kan zowel velours, draion als leer worden gebruikt. (De keuze van het materiaal is na tuurlijk wel van invloed op de prijs. Leer is duurder). Brandalarm Nieuw voor woonhuizen is een rookmelder van Siemens, te bevestigen tegen plafond of wand. Voor er brand uitbreekt begint een smeulproces dat door de rookafgifte nog ge vaarlijker kan zijn dan de brand zelf. Het is een sluipend gevaar, omdat het waarne mingsvermogen van slapende mensen beduidend is vermin derd. Door rookontwikkeling, die uren aan de gang kan zijn, is het verstikkingsgevaar groot. De nieuwe brandmelder voor huishoudelijk gebruik reageert door een gevoelige rookdetec- tor, bestaande uit een foto- elektrisch systeem, dat onmid dellijk reageert op rook (geen sigaretterook) bij beginnend vuur. Met tussenpozen van en kele seconden wordt steeds in het apparaat een korte licht flits uitgezonden. Eventuele rookdeeltjes reflecteren het licht, dat dan terecht komt op een fotocel. Op dit moment wordt een doordringend alarmsignaal gegeven. „Bran dalarm", (diameter 13 cm) is in Nederland verkrijgbaar bij de elektronische vakhandel 139,- zonder batterij). Stellingsysteem van Haaghuishof. Het heeft op een meter breedte een goedkope berging voor 170 grammofoonplaten, liggend of staand. Ook met laden voor hangmappen. (Inlichtin gen Vredelaan 12, 1250 AC Laren, telefoon 02153-89495). Het Secombe-bed met variabele veerkracht, ontworpen door een team van orthopedische specialisten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17