liAPRll Troonwisseling zorgt voor heel wat werk Gratieverzoek bij Beatrix op de stoep eluidhinder: ook kwestie van tolerantie Ui ~n Vertoning van koninklijke reizen DF l BASISSCHOLEN PR A TEN O VER LA WAAI GEDETINEERDEN DREIGEN MET NIEUWE ACTIES Woordelijk verslag van inhuldiging KRAKEN VOORKOMEN DOOR SNELLE VERHUUR WONINGEN 1im ui,n( LEL/ kPRIL NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 15 AMSTERDAM Het thea ter Soeterijn in Amsterdam vertoont alle oorspronkelij ke Polygoon bioscoopvers lagen van de reizen van de koninklijke familie naar Oost en west, in de afgelo pen veertig jaar. De vertoning van de 25 kleu renfilms van in totaal veer tien uur. is verspreid over de avonden van 22 tot en met 26 april. Aanvang 20.00 uur in de Linnaeusstraat 2. be halve op zondag 27 april: om 16.00 uur. DEN HAAG/AMSTERDAM Ongeveer tweeduizend mensen hebben zich sinds 31 januari - de dag waarop koningin Juliana haar ko mend aftreden aankondig de - bezig gehouden met de organisatie van de gebeur tenissen op 30 april. Dit is de schatting van W.P. van den Berge, hoofd van de af deling pers en publiciteit van de Rijksvoorlichtings dienst, die zeer intensief bij alle voorbereidingen was en is betrokken. Van den Berge heeft onder meer zitting in de centrale commissie coördinatie troonswisseling, die het werk van talloze commissies en comitées voor de inhuldiging van de nieuwe koningin coördineert. Volgens Van den Berge is de tijd van voorbereiding eigen lijk te kort geweest. „Er was weliswaar wel een soort blauwdruk voor zo'n gebeur- jlenis, maar voor iedereen die ■bij de organisatie is betrok- Iken was het allemaal nieuw", [aldus Van den Berge, „om- 'dat er niemand meer is die bij de organisatie van de troonswisseling in 1948 be trokken is geweest". „Het is ongelooflijk wat er in die drie maanden voorberei dingstijd van de grond is ge komen", aldus Van den Ber- ,Wat er voor 30 april 1980 gergeld moet worden is veel omvangrijker dan wat er oor de troonswisseling in 1948 te organiseren was. De publiciteit speelt nu een veel grotere rol en ook bewaking en beveiliging hebben een belangrijkere plaats bij de voorbereidingen van de in huldiging van koningin Beatrix, mede door dreigen de ongeregeldheden in de hoofdstad". Interview Bij de Rijksvoorlichtings dienst zijn sinds de 31ste ja nuari bijna honderd aanvra gen binnengekomen voor een interview met de aan staande koningin. Al die aan vragen op èèn na zijn afge wezen: op kasteel Drakes- teijn sprak Ad Langebent met prinses Beatrix en prins Claus voor een uitzending van de NOS-televisie. Voor de inhuldiging bestaat enorme belangstelling van de media uit binnen- en bui tenland. Honderdtachtig ver tegenwoordigers van die me dia krijgen een plaatsje in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De anderen - ruim zeshon derd - kunnen terecht in een perscentrum in Hotel Kras- napolsky, waar de gebeurte nissen in de kerk op een groot beeldscherm te volgen zullen zijn met commentaar in diverse talen. Bij de abdicatieplechtigheid wordt geen schrijvende pers toegelaten. Alleen radio en televisie van de NOS hebben toegang gekregen tot de Mozes en Aaronzaal, waar koningin Juliana en koningin Beatrix de acte van troonsaf stand zullen tekenen. De schrijvende pers heeft hier overigens wel tegen gepro- testeeerd. De drukke dagen De buitenlandse missies die de inhuldiging van de nieuwe koningin zullen bijwonen, ar riveren op 28 en 29 april in Nederland. Dat zijn drukke dagen voor het Hof en het Ministerie van Buitenlandse Zaken; de gasten zullen pro tocollair worden ontvangen. De buitenlandse missies worden ondergebracht in ho tels in Amsterdam. Voor het vervoer van de gasten moes ten extra auto's worden gehuurd. Plaatsen in de kerk Van den Berge:„Bij de Rijks voorlichtingsdienst zijn veel aanvragen binnengekomen voor een „plaatsje in de kerk" bij de inhuldiging, maar slechts weinig daarvan, een honderdtal, konden wor den gehonoreerd. In de kerk zijn drieduizend plaatsen be schikbaar. Een groot deel daarvan wordt bezet door Kamerleden, Ministers, leden van de Raad van State, Mi nisters van Staat, leden van de Hoge Raad. oud-voorzit ters van de Eerste en Twee de Kamer, leden van de Al gemene Rekenkamer, Com missarissen van de Koningin en andere hoogwaardig heidsbekleders. Vijfhonderd plaatsen zijn via de ministe ries verdeeld over maat schappelijke groeperingen als verzetsorganisaties, vluchtelingengroeperingen, de Molukse en de Surinaam se gemeenschap in Neder land en buitenlandse werk nemers. Onder de aanwezi gen in de kerk zullen ook vertegenwoordigers van het corps diplomatique, het In ternationale Hof van Justitie en de vertegenwoordigers van staatshoofden van ande re landen zijn. Die buiten landse missies zullen de ko ningin na de abdicatie van haar moeder geloofsbrieven aanbieden. Hoeveel tijd dat in beslag zou nemen, moest heel precies worden uitgere kend omdat het „draaiboek" dat voor 30 april is opge steld, tot op de minuut moet kloppen. Van de aanwezigen in de kerk zal slechts de helft echt kunnen zien wat er gebeurt. De anderen moeten zich be helpen met monitoren omdat hun zicht op de nieuwe ko ningin belemmerd wordt door bijvoorbeeld de zuilen en het koorhek". De rijksgebouwendienst heeft grote inspanningen moeten verrichten om de in richting van de kerk op tijd in orde te krijgen. Na de der tigste moet de „afbraak" worden geregeld omdat de kerk op 4 mei weer beschik baar moet zijn voor de natio nale dodenherdenking. Nog veel meer zaken moes ten worden geregeld: de technische voorzieningen voor de media in de kerk moesten zo worden opge steld dat het decor er niet door wordt bedorven, de be waking moest worden gere geld. Hoeveel personen daarvoor worden ingescha keld, wil de RVD niet onthul len. Ook aan minder opzien barende zaken werd aan dacht besteed: bij de Nieuwe Kerk komen twee toiletwa gens - „voor noodgevallen" - te staan. Het telefoondistrict Amster dam heeft de handen vol aan het verzorgen van telefoonlij nen voor de media. Tal van instellingen hebben aanvra gen ingediend voor voorzie ningen die radio-, televisie- en persberichten op de plaats van bestemming moe ten brengen. Volgens coordi nator G. Meijer van het tele foondistrict Amsterdam gaat 't om ongeveer driehonderd lijnen vanuit de kerk en het perscentrum voor telefoon-, radio-, televisie- en telexver bindingen. Radio en televisie De NOS verzorgt op 30 april vrijwel onafgebroken radio- en televisieverslaggeving van de gebeurtenissen in Am sterdam, ook voor Eurovisie. Voor het televisiegebeuren worden 23 camera's ge bruikt. Daaronder is een aantal in twee „kleurentrei- nen" die de Belgische BRT ter beschikking van de NOS heeft gesteld. In totaal zullen er zeker 125 man voor de te levisie in touw zijn. Hoeveel kilometer kabel daarvoor gelegd moet wor den is niet bekend, evenmin als hoeveel kilo papier de RVD heeft omgezet in pers berichten en communiqués. Van den Berge vindt de hele organisatie van de dag van de inhuldiging voor hem een boeiende tijd, maar hij zal blij zijn als het eenmaal 30 april is - „dan valt de ergste spanning weg". Het enige dat opvallend af wezig is uit de plannen voor 30 april, vergeleken met de inhuldiging van 1948, is een rijtoer. Destijds maakte prinses Juliana twee dagen voor de plechtigheid nog een rijtoer door Amsterdam in de (witte) „kroningscaleche", in draf, en 's middags na de inhuldi ging nog een in de Gouden Koets, ditmaal in stap, zoals dat officieel heet. Waarschijnlijk hebben grote re zorgen om de veiligheid op straat voor deze aanpas sing in het programma ge zorgd. Namens prinses Beatrix werd de petitie in ontvangst genomen door kapitein de Boer van de Marechaussee. LAGE VOURSCHE Het nationaal comité „Beatrix laat ons niet zitten" voor ziet grote onrust en nieuwe acties in de gevangenissen, wanneer de regering blijft weigeren ter gelegenheid van de troonswisseling een collectieve gratieregeling te treffen. Dit heeft het comité gisteren laten weten na afloop van een demonstratie voor de hekken van kasteel Drakes- teyn in Lage Vuursche. De demonstranten boden een petitie aan waarin aan de toekomstige vorstin wordt gevraagd de gratie toch te laten doorgaan, desnoods voor de laatste keer. De peti tie werd in ontvangst geno men door een marechaus see-kapitein die op zijn vraag met hoevelen men de monstreerde als antwoord kreeg dat de opkomst tot een honderd familieleden en ex-gedetineerden beperkt was gebleven. „De meesten zitten vast. Dus die konden hier niet zijn". Belangrijk argument van net comité om de strafverkorting alsnog af te kondigen is dat dat de regering „pas op het laatste nippertje" liet weten niets te voelen voor gratie terwijl de troonswisseling al in januari bekend was. De circa tienduizend gedetineer den en hun familie rekenden al min of meer op gratie en nu dreigt de slag des te har der aan te komen. De over weging van de regering dat gratie een nogal willekeurig karakter heeft, snijdt volgens het comité geen hout. „Die zelfde willekeur kenmerkt het strafrecht in nog veel grotere mate", aldus Henk Jan Koops van de Coornhertliga, lid van het comité. DEN HAAG Van de inhul diging van prinses Beatrix in de Verenigde Vergade ring van de Eerste en Twee de Kamer der Staten-Gene- raal op 30 april in de Nieu we Kerk in Amsterdam, zal een volledig woordelijk ver slag worden gemaakt door de stenografische dienst van de Staten-Generaal. Dit met foto's verluchtigde exemplaar van de Handelin gen zal een week later voor 2.50 te koop zijn bij de winkels van de Staatsuitge verij aan de Christoffel Plan- tijnstraat en aan het Binnen hof 2a in Den Haag. De Staatscourant zal op 30 april de rede opnemen die Beatrix die dag in de Vere nigde Vergadering uit spreekt. Dit nummer zal eveneens de redes bevatten die vroegere Nederlandse koningen en koninginnen hebben uitgesproken bij hun inhuldiging. Het is mogelijk om beide uitgaven te bestel len door overmaking van vier gulden op giro 425300 van het Staatsdrukkerij en -Uit geverijbedrijf. Angst voor 30 april AMSTERDAM De Am sterdamse woningbouwve renigingen moeten hun wo ningen nog voor het eind van deze maand zelf verhu ren om te voorkomen dat de lege woningen op 30 april (feestelijke actiedag voor krakers) worden ge kraakt. Dit gisteren gegeven advies van "de Amsterdamse Fede ratie van woningbouwcorpo raties betekent dat de cor poraties zelf huurders moe ten vinden, ook voor wonin gen die normaal door de dienst herhuisvesting worden toegewezen. Volgens een woordvoerder van de Fede ratie gaat het om een hon derdtal woningen, die slechts voor korte tijd leeg staan, maar waarvoor de gemeente niet op tijd voor huurdes kon zorgen. Gevreesd wordt dat de krakers op 30 april geen onderscheid zullen maken tussen korte en langdurige leegdstand. Uil f HAAG „Je zou kun stellen dat geluidhinder s ontstaat op momenten je zó druk met jezelf be- bent dat de geluiden van eren je opeens storen, uid wordt dus lawaai ieer het voor jezelf niet rol is, wanneer het geen erdeel uitmaakt van je activiteit", aldus Co car. die als onderzoeker rbonden aan het Re- :h Instituut voor Toege- te Psychologie in Am- xlam. Hij is een van de lenstellers van het the- boek „Gezocht: de stilte", het instituut in opdracht het ministerie van {gezondheid heeft sa- igesteld voor de basis- den. Het eerste van de #0 exemplaren van dit k is afgelopen donderdag minister Ginjaar in rdam gepresenteerd. geluidhinder. Aan de hand van het boek kunnen de kin deren drie tot vier weken aan dit thema werken, waarbij in terviews, het schrijven van op stellen, proeven met geluid strillingen en het opvoeren van toneelstukjes de werkwij ze vormen. Ook al bestaat de hoofdmoot van het boek uit de vormen van geluidhinder, zoals straal jagers die vele malen per dag over iemands huis gieren, 't machinelawaai in fabriekshal len die de fysieke grenzen van het gehoororgaan gevaarlijk dicht benaderen, of de autobus die met piepende remmen voor de huisdeur stopt, toch heeft de bedoeling van de sa menstellers zich niet hiertoe beperkt. „jjlste' ulpmiddel themaboek over geluid en uidhinder is bedoeld als pmiddel en leidraad voor onderwijzend personeel de basisscholen bij de be deling van het Drobleem On verdraagzaamheid Calcar: „Volgens ons wordt ge luidhinder namelijk niet al leen veroorzaakt door een overmaat aan geluiden, maar gaat het hele probleem veel dieper. Onverdraagzaamheid van de mensen leidt vaak tot irritatie over de geluiden van anderen. Je zit bijvoorbeeld op je werk. Er is veel drukte om je heen, veel geroezemoes, maar er is veel te doen en je gebruikt al je aandacht voor je werk. Dan blijkt dat er iets fout gaat, of dat je niet op tijd klaar komt. Net op dat mo ment komt er dan iemand aan je hoofd zeuren, en weg is je geduld. Plotseling is dan het geluid om je heen, waar je je eerst niet aan stoorde, hinder lijk geworden. Wat we daarom ook tegen de kinderen willen zeggen is, denk er om, geluids hinder hoeft niet alleen ver oorzaakt te worden door een teveel aan geluiden. Want het ontstaan van de hinder, van' die irritatie, kan ook aan jezelf' liggen. We willen het kind tot het inzicht laten komen dat het de eigen onverdraagzaam van de mensen kan zijn, of zelfs egoïsme, als ze sterk rea geren op de geluiden die ande ren voortbrengen. Dat het iets kan zijn wat je vandaag als la waai beschouwt, terwijl 't dat gisteren helemaal niet was, bij voorbeeld omdat je je toen an ders voelde". Aanvankelijk dacht de werk groep dat geluidhinder een veel te moeilijk thema zou zijn voor de basisschool, maar toen de leerstof bij wijze van proef Bij de lessen over geluid en geluidhinder wordt veel van de zelfwerkzaamheid gevraagd. Met ondermeer klasse- gesprekken, opstellen, interviews, tekeningen, toneel stukjes en gesprekken thuis, worden de kinderen met de problemen van geluidhinder vertrouwd gemaakt. op een achttal scholen in Am- maken heeft met de relaties sterdam werd getest, bleek tussen mensen. Volgens Calcar vooral uit de toneelstukjes hoe gaat het er om de kinderen de kinderen onmiddellijk be- vertrouwd te maken met het grepen dat geluidhinder ook te verschijnsel geluidhinder, zo dat ze er thuis met hun ouders over kunnen praten en zelf ook, wanneer ze ouder zijn, met het verschijnsel kunnen omspringen. Bewustwording Voordat allerlei praktische on derwijsmethoden, zoals inter views en toneelstukjes kunnen worden gebruikt om de kinde ren met het onderwerp ver trouwd te maken, moeten zij zich wel eerst bewust zijn van lawaai. Calcar vertelt hoe een onderwijzer dit aanpakte een bandrecorder het gejoel, ge stamp en geschreeuw op te la ten nemen bij de binnenkomst van zijn leerlingen in de klas. Toen de kinderen eenmaal hadden plaatsgenomen draaide de onderwijzer de band af. De schrik en verbazing waren groot bij het horen van hun ei gen lawaai, misschien wel even groot als het besef van 't verschijnsel lawaai dat door deze confrontatie was ont staan. Uit de gesprekken tij dens die les, bleek hoezeer de leerlingen elkaar tijdens de schoollessen konden storen. Voor het eerst spraken ze te genover elkaar uit hoeveel last ze van elkaar konden hebben, door kleine pesterijen, opmer kingen-en door elkaar praten. Het onderwerp lawaai in de klas, op de school en in de hele samenleving, was bespreek baar geworden. Ritme „Geluid van anderen wordt la waai als 't je eigen ritme ver stoort, als het geen onderdeel is van je eigen activiteit", be weert Calcar. „Maar maak je dat geluid zelf ook, dan zit je in hetzelfde ritme en dan heb je er geen last van". „Tijdens ons onderzoek heb ben we opgemerkt dat kinde ren op scholen waar meer dis cipline gevraagd wordt, waar minder bewegingsvrijheid en minder zelfwerkzaamheid is, tijdens hun schoolwerk eerder door geluiden van buitenaf ge stoord worden dan kinderen die op zeg maar, vrijere scho len zitten. Deze kinderen, die meer kunnen rondlopen en meer met elkaar mogen over leggen, brengen geluiden voort die in de hele werksituatie passen, die tot het totale wer- kritme behoren. Van elkaar hebben ze dan geen last omdat dezelfde situatie Vroeger Vroeger was er ook meer dan genoeg lawaai. Paardenhoeven kletterden op de straten, koop lui schreeuwden hun koop waar aan de man. Maar vol gens Calcar was dat lawaai in gebed in het leven in de maat schappij. Meer dan nu, zegt hij, omdat de mensen veel meer met elkaar te maken hadden. Was er ruzie bij de buren, dan konden anderen er heen stap pen, zich ermee bemoeien en de zaak sussen. Daarmee ging het geluid dat de buren voort brachten, „tot het ritme van de anderen behoren". „Nu wordt het leven van an deren veel meer aan ons opge drongen, of je wilt of niet. Het lawaai, bijvoorbeeld van de buren, neemt toe naarmate het verder van je eigen wereld verwijdert is, naarmate de ge zinnen meer een eigen aparte eenheid vormen. En tegen woordig is er steeds minder geluid waaraan je zelf kan deelnemen", aldus de onder zoeker. HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15