Koos Rietkerk: „Ik ben geen s temm en trekker7 Spannend cadeau in de Boekenweek. CÜCOO Prijs van Nigeriaansgas voor Nederland aan de hoge kant 183 Onderzoek op foetussen niet strafbaar 1NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 13 Wel of niet tornen aan aftrek baarheid hypotheekrente? Kamer niet tevreden met gewijzigd abortus-voorstel lecerijenrace gereed >or de tweede etappe CcicUeSouAont Huurbelasting en sociale woningbouw BOIEKIiNWIEIEK [AKKEN r voldo LGEND JAAR I dewy DE BEURT t de g lart 1 .Koudei p reid vex irmoro i, De Ba en op 5. et verl je Zwai ing sta; schrifti fluids- effing op nzine gaat Sljuli in k LS ir ier ID nlng riljn". voldo nde Wi de gi art 196 van hi dt voo gelegejji' e Schip 3 bij - HAAG Minister nar (volksgezond- en milieu) wil on- bezwaren uit de op 1 juli de ben- bijna een halve cent liter duurder maken automobilisten op nanier te laten mee- len aan de geluido- >t die hun voertui- veroorzaken. Een ing op de verwer- van autowrakken de minister in 1981 eren. aar stelt dat het ver- t van brandstof is ge leld aan de tijd dat de rijdt en dus geluid tbrengt. Hij weet geen re manier die deze re- beter tot uitdrukking betreft de autowrak- zegt dè minister dat "fing aan fabrikanten mporteurs van auto's opgelegd die het weer aan hun afne- zullen doorbereke- Op die manier wordt effing betaalt door de in die de auto laten ilepen, aldus de minis- jbewijs jr 't leven dit jaar jln onze parlementaire redactie) HAAG Minister nan zal nog dit jaar i met wettelijke voor- om het rijbewijs le- hng geldig te maken iridaarbij de invoering «en periodiek medisch [zoek, al dan niet vanaf gepaalde leeftijd. eeft minister Tuijnman eer en Waterstaat) de |fle Kamer gisteren toege- iing di \y\ zal de minister ook be- -,of het rijbewijs in het door de gemeente zou J worden uitgegeven in |van door de commissaris 1 koningin. Dit om tij- lide procedures te bekor- nman houdt vast tariefsverhoging libaar vervoer HAAG Minister man (verkeer) houdt kort vast aan zijn men de tarieven van >enbaar vervoer op 1 :r met zeven procent togen. •nemen komt de er in conflict met een •meerderheid, bestaande )A, PvdA en D'66, die xingere prijsstijging wil. Dotste moeite had de mi- daarbij met het CDA dat e NS en voor het streek- dsvervoer andere prijs- 'ingen wil: zeven pro- vil het CDA toestaan iet streek- en stadsver- 5,5 procent voor de inden de christendemo- voldoende. Dit omdat isten voor de NS veel r zijn gestegen dan die het overige openbaar DEN HAAG Nog geen 24 uur na de bekendmaking van premier Van Agt in Indonesië dat hij beschik baar is voor een tweede ambtster mijn heeft de huidige leider van de liberalen gewoon in zijn fractieka mer van het Tweede Kamergebouw in Den Haag bekend gemaakt dat hij het veld wenst te ruimen voor de man die eigenlijk na het aantre den van dit CDA-VVD-kabinet de politiek leider achter de schermen is gebleven: Hans Wiegel. Een aan kondiging die voor geen mens als een verrassing komt. Waarom nu het bekend worden van die beslissing, daags na de geruchtma kende aankondiging van premier Van Agt? Rietkerk: „De partij gaat nu haar kandidaten selecteren. Een groslijst opstellen. Dan komt uiteraard ook de vraag aan de orde wie die lijst moet gaan aanvoeren. Ik vond het goed als je zelf niet de ambitie hebt het poli tiek leiderschap van je partij te blij ven vervullen, dat dan ook tijdig aan de partij te laten weten en allerhande discussies over de vraag wie lijsttrek ker moet worden zo te vermijden. Het leek mij een geschikt moment dit te doen in ons partijblad, vlak voor het congres dat we het aanstaand week end in Groningen houden. Die be kendmaking heeft helemaal niets met de aankondiging van de premier te maken". (Dat Van Agt weer lijsttrek ker van het CDA wilde worden, wist men in VVD-kringen allang A.B.) Rietkerk windt er geen doekjes om dat in de persoonlijke afweging de kritiek op zijn functioneren als poli tiek leider van de VVD een belangrij ke rol heeft gespeeld. Onder zijn lei ding slonk de kiezersaanhang van de VVD de laatste jaren enorm en in de laatste opiniepeilingen staan de libera len op een dieptepunt. „Ik ben niet zo'n stemmentrekker en kom ook niet zo goed over als Wiegel. Bovendien hebben we hele goede ervaringen met zijn politiek leiderschap. Dat is voor mij een belangrijke persoonlijke fac tor geweest, zonder dat overigens wie in de partij dan ook op dit punt maar enige druk op mij heeft uitgeoefend. Ik geloof er goed aan te doen dit nu eerlijk te zeggen: het is mijns inziens beter voor de partij als een ander het lijsttrekkerschap op zich neemt. En dan denk ik sterk in de richting van Hans Wiegel, ook gezien het verleden. Maar ik geloof dat er ook nog wel an deren zijn binnen de partij die het pri ma zouden kunnen", zegt Rietkerk, zonder overigens hun namen te wil len noemen. Volgens de huidige fractievoorzitter betekent zijn besluit geenszins dat hij onder een tweede kabinet Van Agt niet meer in zou zijn voor het politiek leiderschap, gesteld dat Wiegel in dat tweede kabinet opnieuw minister zou worden en dus niet het automatisch fractievoorzitter in de Tweede Kamer zou worden. „Dat ligt allemaal nog volstrekt open. Ik wil me daar nu ook nog helemaal niet over uit laten", al dus Rietkerk. Dat geldt ook voor de vraag wat hij zou kiezen tussen een tweede fractieleiderschap of een por tefeuille in een kabinet. Rietkerk is het overigens met PvdA- leider Den Uyl eens dat de uitgespro ken voorkeur van premier Van Agt voor een tweede kabinet onder zijn leiding de politieke duidelijkheid dient. De VVD-leider wil er dan ook geen kwaad van spreken. „Wat niet weg neemt dat ik het zelf nog wat te vroeg vind om als fractievoorzitter dergelijke voorkeuren voor samen werking uit te spreken". ARJEN BROEKHUIZEN DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Hans Kombrink (pvda) heeft de nieuwe staatssecretaris van Finan ciën, Van Amelsvoort (cda), gisteren schriftelijk ge vraagd of hij nu wel of niet iets gaat doen aan de onbe perkte aftrekbaarheid van hypotheekrente. Kombrink wees daarbij op de door Van Amelsvoort vorig jaar ingediende motie om de hypotheekrenteaftrek boven de vier ton te beperken. Ook haalde Kombrink de uitspraak van Van Amelsvoort aan, di rect na zijn benoeming alsi staatssecretaris, toen hij stelde van plan te zijn de aftrekbaar heid niet zo maar te laten rus ten. Omdat een beperkte af trek voor de VVD een kabi netscrisis waard is, zette het CDA tot nog toe haar wil de aftrek te beperken niet door. Kombrink wil nu van Van Amelsvoort weten of hij nu al bakzeil heeft gehaald, en zo nee, wanneer er dan voorstel len aan de Kamer te verwach ten zijn. DEN HAAG Buiten de uitoefening van hun functie mogen ambtenaren wel de gelijk contact hebben met kamerleden, zo heeft staats secretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat giste ren geantwoord op schrifte lijke vragen vanuit de ka- De vragen waren gesteld naar aanleiding van berichten dat de directie van de PTT haar ambtenaren heeft verboden met kamerleden van gedach ten te wisselen over de sprei ding van de centrale directie Smit-Kroes: PTT-ers niet monddood en over de postbank. Het con tact zou alleen mogen plaats hebben na toestemming van de staatssecretaris. Mevrouw Smit-Kroes heeft nu bena drukt dat ambtenaren alleen voor contacten „in de uitoefe ning van hun functie" toe stemming nodig hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Ruiter van Justitie is van mening dat medi sche experimenten op geaborteerde, nog levende menselijke foetussen niet strafbaar kunnen worden ge^ steld, omdat het strafrecht niet is ge schreven voor gevallen als deze. De Leidse medicus, die onlangs onder zoek heeft gedaan bij elf geaboteer- de foetussen uit de Bloemenhovekli- niek, kan moeilijk onzorgvuldig me disch kandelen worden verweten, zo lang er nog geen normen zijn voor de beschikbaarstelling van foetussen en foetaal weefsel voor wetenschap pelijke doeleinden. Ook de Bloemen- hovekliniek of Het Academisch Zie kenhuis in Leiden kan daarom geen strafbaar of onzorgvuldig medisch handelen ten laste worden gelegd. Dit heeft staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid mede namens de minister van Justitie geantwoord op schriftelijke vragen van de CDA-Twee- de Kamerleden Cornelissen, Deetman en Borgman. Een commissie van de Gezondheidsraad heeft volgens haar de in gang gezette studie naar het gebruik van geaborteerd weefsel nog niet afge rond. De staatssecretaris wil eerst een advies van de Gezondheidsraad af wachten, alvorens een begin te maken met het opstellen van normen voor dergelijk medisch onderzoek. Zij wijst in haar antwoord verder op het belang van foetaal onderzoek, voor al vanwege de preventief-geneeskundi ge waarde ervan. Het onderzoek van de Leidse medicus had namelijk be trekking op de bloedstolling in verband met bloederziekte (hemofilie) van de vrucht tijdens de zwangerschap. De elf foetussen die^ voor dit onderzoek zijn gebruikt, waren afkomstig van abortus sen in de Bloemenhovekliniek. In de regel blijkt aan de geaborteerde moeders geen toestemming te worden gevraagd voor het gebruiken van de geaborteerde vrucht voor dit soort we tenschappelijk onderzoek. PVDA, VVD EN D'66 BERADEN ZICH OP EIGEN ONTWERP (Van ónze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is nog niet tevreden met de gisteren ingediende wijzigingen die de mi nisters Ginjaar (Volksgezondheid) en De Ruiter (Justitie) in hun abortus-wetsont werp hebben aangebracht. De veranderin gen in het begin vorig jaar ingediende wets ontwerp komen weliswaar voor een deel te gemoet aan de bezwaren van de Kamer meerderheid, maar volgens de VVD en de linkse oppositiepartijen gaan zij nog niet ver genoeg. De VVD beoordeelt de veranderingen in het wetsontwerp positief, maar de fractie vindt, dat nadere wijzigingen nog mogelijk moeten zijn. Ook PvdA en D'66 blijven tegen bepaalde ön- derdelen van het wetsontwerp grote bezwaren houden. Zij zullen overleggen of zij alsnog met een eigen abortus-wetsontwerp zullen komen. Het CDA zou zich vandaag beraden op de in houd van de wijzigingen. Zoals gisteren bekend werd, hebben de minis ters Ginjaar en De Ruiter in het gewijzigde abortus-wetsvoorstel de bedenktijd van vijf da gen voor de vrouw gehandhaafd. In het gewij zigd ontwerp is daaraan toegevoegd, dat die ter mijn van vijf dagen ingaat op het moment dat de vrouw bij een (huis)arts om abortus vraagt. Voor de oppositiepartijen gaat dat echter nog lang niet ver genoeg. Zij blijven principiële be zwaren hebben tegen de vijf dagen-termijn, waarin de arts en de vrouw moeten nagaan of de nood van de vrouw niet op andere wijze dan door abortus kan worden gelenigd. Een andere belangrijke wijziging in het wets ontwerp, namelijk dat abortussen na dertien weken zwangerschap ook in een abortuskliniek mogen worden verricht en niet uitsluitend in een ziekenhuis is door de meeste fracties gun stig ontvangen. De PvdA tekent er echter wel bij aan, het niet eens te zijn met de bepaling dat abortusklinieken een „binding" moeten hebben met een ziekenhuis. De fracties van PvdA, VVD en D'66 betreuren het, dat abortus in het Wetboek van Strafrecht als misdrijf te boek blijft staan. Verder liet de VVD gisteren ook weten, zich ervoor te blijven inzetten dat abortus in het Ziekenfondspakket wordt opgenomen. PSTAD Het startschot voor de tweede etappe van "Lloyds Specerijenrace zal op 30 april om 12.00 uur 's- js vallen. Dit is besloten om de bemanningen ruim- gelegenheid te geven te herstellen van de ontberin- het laatste deel van de eerste etappe van Jakarta aapstad. idien hebben de meeste bemanningen hun handen vol aan irstellen van de schade aan hun jachten, opgelopen in een stormen voor de Zuidafrikaanse kust. Dank zij de hulp Nederlandse in Kaapstad kan de Kaleo - voor een week nood in de Indische Oceaan - over de weg worden ver van Durban naar Kaapstad, een afstand van 2.000 km. itus is gisteren in Durban binnengelopen om daar enkele te laten doen. De Batavier is gisteren de finishlijn bij gepasseerd. Dit jacht uit de non-stop divisie zette on- koers naar Rotterdam. De Flying Wilma zou vanmor- evenaar passeren en heeft daarmee een fraaie uitgang- veroverd voor het breken van het zeilrecord tussen Soenda en de Straat van Dover. De Gauloises III volgt op 'eer 450 mijl. De posities van beide jachten op 21 april wa- 'lying Wilma 3 gr. 50 min. Z. 17 gr.19 min. W en Gauloises 121 min. Z. 8 gr. 45 min. W. STAATSSECRETARIS Brokx heeft vorige week een proef ballonnetje opgelaten over een mogelijke invoering van huurbelasting. Dat is een speciale vorm van belasting voor diegenen, die met een te hoog inkomen in een te laag ge prijsd huurhuis wonen. VOOR zo'n huurbelasting valt veel te zeggen. Juist omdat er veel mensen met een goed inkomen in een relatief laagge prijsde huurwoning zitten, komt er van de veelgewenste doorstroming van beterbetaalden naar duurdere woningen niet veel terecht. Want die goedkopere huurhuizen zijn vaak ook goede woningen, waaruit men eigenlijk helemaal niet weg wil. Ook al zou men er meer huur of zo men wil huurbelasting voor moeten gaan betalen. In zulke gevallen kan de opbrengst van die huurbelasting ten goede komen aan diegenen die al zo lang naar een huis zoeken: die opbrengst kan benut worden voor gesubsidieerde woningbouw. Dat zou een reële uitwerking zijn van het be grip huurbelasting. Enerzijds zouden mensen doorstromen naar nieuwe woningen, anderzijds zouden mensen door het betalen van huurbelasting financieel bijdragen ter leniging van de woningnood van diegenen, wier huisvesting zij in fei te blokkeren door te blijven wonen in de woning waaraan zij gehecht zijn. Maar voorop moet staan dat het blijven wonen in de woning van eigen keuze mogelijk moet zijn. GEVREESD moet echter worden, dat de opzet van de staatssecretaris niet zo mooi is als hierboven wordt geschetst. Want waarom komt hij juist nü weer met de huurbelasting op de proppen? Gevreesd moet worden dat dit is omdat er op zijn departement een aanzienlijk bedrag bezuinigd moet wor den. Een departement dat een nieuwe belasting weet in te voeren behoeft natuurlijk aanzienlijk minder te bezuinigen, zo kan in deze economisch benarde tijden een aantrekkelijke redenering voor een staatssecretaris luiden. Maar met zo'n redenering komt het geld dat de huurbelasting oplevert niet waar het behoort te komen. Het vloeit namelijk terug in de schatkist en wordt aan de woningsector onttrokken. Een huurbelasting is alleen gerechtvaardigd indien de opbrengst ervan ten goede komt aan de sociale woningbouw. Spoorwegwerker onder trein DELFT Op het spoorbaan vak Den HaagRotterdam is vannacht even buiten Delft een 28-jarige spoorwegwerker, afkomstig uit Woerden, door een trein aangereden en om het leven gekomen. De be stuurder van de passerende goederentrein heeft de man niet gezien omdat hij waar schijnlijk buiten het licht van de booglampen werkte. Het slachtoffer heeft de trein ver moedelijk te laat bemerkt door het lawaai van de machines waarmee hij werkte. 1L»VCM/E/V//£ In de Boekenweek heeft uw boekhandel een gratis Boekenweekgeschenk voor u. En dat is dit jaar „De verdachte Verheugt" van Janwillem van de Wetering. Een boek vol avontuur en Amsterdamse humor met het politieduo Grijpstra en de Gier. De verdwenen dame, het vermoorde hondje, de heimelijke liefde van een bar meisje: schakels die leiden tot een onver wacht einde. Als u bij de erkende boekhandel voor ten minste 17,50 aan boeken koopt krijgt u „De verdachte Verheugt" cadeau. (Echter zolang de voorraad strekt) Deze aanbieding geldt alleen tijdens de actie periode van 17 t/m 30 april. TWEEDE KAMERCOMMISSIE WIL MEER INFORMATIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vaste Kamer commissie voor Economische Zaken wil van minister Van Aardenne (Economische Zaken) nadere uitleg over het contract dat de Gasunie, te zamen met acht andere Europese gasmaatschappijen, met de Nige- riaanse onderneming Bonny LNG heeft afgesloten. Dit contract behelst de levering van acht miljard kubie ke meter vloeibaar aardgas (LNG) per jaar. De eerste levering van het gas, waarvan een miljard kubieke meter voor Nederland is bestemd, wordt in augustus 1984 tegemoet ge zien. De Kamercommissie wil ondermeer weten wat de gevolgen voor Nederland zijn van de goedkeuring van het con tract, waarbij vooral de aanlanding van het gas op een terminal in de Eemsha- ven een rol speelt. In een notitie aan de Kamer zegt minister Van Aardenne het contract tussen de Gasunie en Nige- riaanse onderneming Bonny te willen goedkeuren. Dit moet vóór 30 april ge beuren. De minister geeft in zijn notitie aan de Kamer toe dat de prijs van het gas uit Nigeria voor Europese verhoudingen aan de hoge kant is, maar wel in lijn met elders in de wereld gehanteerde invoerprijzen. Verder is de prijs gekop peld aan de olieprijzen. De prijs van het gas zal daarom ook de marktwaarde van het aardgas van Nederland, ten minste op bepaalde markten, weerspie gelen. aldus de notitie. Verder past het contract in het gasaankoopbeleid van de regering en in het zoeken naar meer energiebronnen voor ons land, alsmede in het spreidingsbeleid ervan over meer landen. In de Kamercommissie is vooral de link met de Eemshaven gelegd nu het contract voor de levering van LNG uit Algerije op losse schroeven is komen te staan. Men wil niet worden opge scheept met de bouw van een terminal voor alleen het Nigeriaanse gas. Dit zou dan als argument kunnen worden ge bruikt om ook van elders veel duurder gas aan te voeren voor het rendabel houden van de terminal. Wolkenvelden Nederland bevindt zich het komende etmaal in het over gangsgebied tussen twee hoge- drukgebieden. Het blijft daar om rustig en droog weer, maar wel moet op wolkenvelden worden gerekend. Er komen ook opklaringen voor, vallen deze in de nacht, dan is nacht vorst mogelijk. Overdag wor den dezelfde temperaturen be reikt als vandaag. Een depressie, die langzaam over Polen naar het noorden trekt veroorzaakt in zijn om geving regen en in Oost-Duits- land op enkele plaatsen ook sneeuw. Temperaturen rond twintig graden worden alleen gemeten in Spanje en Portugal en op het zuiden van de Bal kan. Elders in Europa ligt de temperatuur overal een stukje lager. Vooruitzichten voor vrijdag: Wolkenvelden en mogelijk een bui. Weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: omstreeks 10 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Klagen turt Kopenhagen Lissabon 25 april t/m 3 mei openingstijden: dagelijks van 09.30 -17.30 uur zondag 27 april en Koninginnedag 30 april gesloten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13