EG bereikt akkoord sancties Oplossing van jrobleem Britse ijdrage lijkt mogelijk Resultaat van auton Palestijnen tot nu toe minimaal Duitse welvaartshond onderseheidtzieh niet van bezitter Linkse en rechtse studenten slaags in universiteit Teheran Artsen geven Tito op 1IL ii r. UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 22 APRIL 1980 PAGINA 9 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - Duitse honden zijn te dik. Tot deze verrassende, maar voor het menselijke ras ook enigszins beschamende conclusie is een hoogleraar in Hannover gekomen na een omvangrijk wetenschappelijk onderzoek. Prof. Meyer heeft ettelijke beesten op zijn labo- ratorumweegschaal gezet en constateerde daarbij dat vooral stadshonden opvallen de overeenkomsten met hun eigenaars vertoonden: ze eten teveel en te vet, ze hebben te weinig beweging, met als on afwendbare gevolgen storin gen in de bloedsomloop, hart klachten en vroege dood. Dat geldt voor meer dan 30 pro cent van de honden; bij som mige soorten (boxers, spa niels, teckels) lijdt zelfs de helft aan overgewicht. Daar hebben we hem dus: de welvaartshond. In niets meer onderscheidt hij zich van zijn bezitter die na een copieuze maaltijd met zijn Mercedes naar het bos rijdt om samen met het beest een eindje te gaan trimmen. Prof. Meyer hield ook een enquête onder dierenartsen en kwam daar bij nog tot een merkwaardi ger slotsom: hoe beter het baasje of het vrouwtje het zichzelf laat smaken, des te grotere brokken laten zij voor hun lieveling liggen met als gevolg dat de mate van corpulentie van mens en dier gelijke tred houdt. Hoe schril steekt daar de vijandigheid tegen af waar mee het menselijke kroost wordt bejegend. Ongeveer gelijk met het rapport van prof. Meyer verscheen een boekje waarin een pedagoog de reacties afdrukte die hem hadden bereikt op zijn vraag aan honderden jonge moe ders, hoe het met de vriende lijkheid tegenover kinderen in de Bondsrepubliek is ge steld. De resultaten waren zo schrikbarend dat de samen steller zijn boekje maar gelijk de ondertitel meegaf: ,.Over de schande om kinderen te hebben". De vrouwen be richtten over wrevel en af keer bij vrienden en verwan ten als zij mededeelden een baby te verwachten; over on gelovigheid als je vertelt, echt meer dan een of twee kinderen te willen hebben; over de manier waarop zij met hun kleuters worden be handeld op straat, in winkels en in bus of tram; over de discriminatie bij woningtoe wijzing en noem maar op. Als alleenstaande moeder met een kinderwagen in de stad ben je aan de goden overge leverd. Het aanbieden van hulp is eerder uitzondering dan regel - commentaar daarentegen in overvloed. Zo antwoordde een 50-jarige man toen hem om assistentie bij het instappen van een bus werd gevraagd: „Als je kin deren op de wereld zet, moet je zelf je er ook maar mee zien te redden". Het zijn geen grote, dramati sche gebeurtenissen die de jonge moeders beleven, maar de kleine, onaangename din gen van alle dag die het kli maat van kindervijandelijk heid aantonen. De urenlange wachttijden bij de huisarts, de ervaring wat er gebeurt als je tegen een nieuwe huis eigenaar zegt dat je drie kin deren hebt, de woedende reactie van de hondenbezit ter als je hem erop wijst dat de zandbak van de kleuters Zo zijn we weer terug bij ons uitgangspunt, de hond die in de Bondsrepubliek op net zo veel, misschien wel meer sympathie dan kinderen mag rekenen. In talloze flatgebou wen is het al heel gewoon om daar de mededeling aan te treffen: „Het spelen van kin deren op binnenplaats, gang en trappen is ten gerieve van alle huurders verboden". Het wachten is nu nog slechts op een bordje: „Honden en kin deren aan de lijn houden". OPTIMISME IN LUXEMBURG GROEIT EMBURG De ministers financiën van de negen planden hebben gisteren in ocemburg, hoewel er „vooruit- I hg" is geboekt, nog geen óplos- I ig weten te bereiken in het afliet tussen Engeland en de erige acht lidstaten over de I itse bijdrage aan de uitgaven I n de Gemeenschap. Het voor- amste resultaat van de bespre ngen bleek te bestaan uit het meenschappelijk inzicht, dat f t „Britse probleem" in de huidi- wereldsituatie (Iran, Afghanis- n) niet tot een breuk binnen de L !G mag leiden. Daarnaast is tn echter duidelijk optimistisch er de uiteindelijk oplossing r n het probleem rond de Britse idrage. Op de EG-tafel ligt nog steeds de miljar den-eis van de regering-Thateher, waar aan de landen van het continent maar zeer ten dele tegemoet willen komen. Toch was er gisteren enig optimisme over een oplossing van de moeilijkheden te be luisteren, wat er op zou kunnen wijzen dat de Britten eventueel bereid zijn de ei sen wat terug te schroeven. Daarnaast heeft de Europese Commissie voorstellen geformuleerd voor een vermindering van de Britse bijdrage en een vergroting van de subsidies. Het geld dat hierdoor be schikbaar komt zou in een speciaal fonds gestopt moeten worden, waaruit bepaalde projekten in Engeland (ten behoeve van stadsvernieuwing, kolenwinning, wegver bindingen en eventueel een kanaaltunnel naar Frankrijk) kunnen worden gefinan cierd. Voorwaarde daarbij is echter voor de overige acht lidstaten, dat de bestaande EG-regels onaangetast blijven, er geen discriminatie ten opzichte van andere (arme) lidstaten ontstaat en evenmin een nieuw geldverslindend begrotingshoofd stuk. Het speciale fonds voor Engeland zal daarom slechts enkele jaren mogen be staan. Er dient ook een financieel plafond in te komen. De hoogte van dat plafond en de duur van de voorziening zijn echter nog twistpunten, die elk moment weer onoverkomelijker kunnen blijken dan gis teren in Luxemburg het geval leek. Toch zal men er alles aan doen om de pro blemen weg te werken. Europese solidari teit wordt momenteel belangrijker dan ooit geacht, vooral nu de lidstaten de van daag of morgen een besluit moeten nemen over de maatregelen tegen Iran. Een op lossing van het Britse vraagstuk zal daar om het komend weekeinde mogelijk zijn, maar dan moeten de negen regeringslei ders, onder druk van de wereldpolitieke situatie, wèl bereid zijn om het interne EG-probleem te relativeren door middel van een feitelijke én grotere bereidheid tot compromissen. [EMBURG De ministers van itenlandse Zaken van de Europese neenschap die vandaag beraadsla- over strafmaatregelen tegen Iran, jn bereid een voorstel te aanvaarden li de invoer van Iraanse olie te beëin- I jen, de diplomatieke contacten met mijl tn aanzienlijk te verminderen en wa- oleveranties aan dit land te verbie- n. Dit hebben diplomatieke zegslie- n in Luxemburg verklaard, dit niet tot gevolg heeft dat Iran de ongeveer vijftig Amerikaanse gijzelaars in de ambassade van de Verenigde Staten in Teheran in vrijheid stelt, dan is de Euro pese gemeenschap bereid tot afkondiging van volledige economische sancties tegen Iran, aldus de zegslieden. Het voorstel dat vorige week werd inge diend door Groot-Brittannië kreeg alge mene instemming, zelfs van Frankrijk, dat eerder niet bereid bleek tot dergelijke krachtige maatregelen. Een Britse zegsman verklaarde dat zijn land bereid is om besprekingen te voeren over opvoering van de produktie van olie uit de Noordzee om het gat dat door het wegvallen van de Iraanse olie ontstaat, op te vullen. De Iraanse olie-invoer van de negen EG-landen bedraagt thans onge veer 5,5 procent van de totale olie-import van de Gemeenschap. De EG-beslissingen over Iran zouden mo del kunnen staan voor maatregelen van andere bondgenoten van de VS waaron der Japan. Mevrouw Barbara Timm, moeder van een in de Amerikaanse ambassade gegijzelde marinier Kevin Hermening, bezoekt een kerkhof, waar slachtoffers van het sjahregiem begraven zijn. Dit was bedoeld als tegenprestatie voor de toestemming van de Iraan se regering om haar zoon in de ambassade te bezoeken. Zij wordt vergezeld door haar echtgenoot (geheel rechts) en een aantal militante Iraanse studenten, onder wie een vrouw. TEHERAN De politieke activiteit in Iran concentreert zich niet meer rond de bezette Amerikaanse ambassade, maar op de uni versiteit in Teheran, waar fel gevochten is tussen linkse anti-Khomeinystudenten en en radikale moslemstudenten. Zowel presi dent Bani-Sadr als ayatollah Khomeiny hebben gewaarschuwd, dat deze tweedracht de confrontatie met de VS verzwakt. Leden van de revolutionaire garde probeerden vergeefs een eind te maken aan de gevechten tussen de studenten onderling. Ondanks het ge bruik van traangas en schoten in de lucht bleef de menigte in de omgeving van de universiteit groeien. De linkse studenten, veelal leden van de Fedayeen sloegen aanval na aanval van de •noslemstudenten op het universiteitsterrein af. Er zouden 13 doden en 150 gewonden geval len zijn. In Koerdistan hebben zich eveneens nieuwe gevechten voorgedaan en wel in de buurt van de stad Saqqez, waar regeringstroepen te ma ken kregen met guerrillastrijders. Inmiddels heeft de moeder van een gegijzelde Amerikaanse marinier, mevrouw Barbara Timm, een bezoek aan haar zoon Kevin mogen brengen. Voor de extreme rechter Khalkhali aanleiding te verklaren, dat dit bezoek een aan leiding zou kunnen zijn om de Amerikaanse ge gijzelden vrij te laten. Er zijn voorts aanwijzin gen. dat meer van dergelijke bezoeken zullen mogen worden afgelegd. •mier Begin van el heeft vorige 'eek in Washington eer bereikt dan ie tereen had voor- ld. Terwijl presi- Ient Carter en presi- lent Sadat de in- truk wekten dat zij igin naar hun tand zouden kun- \en zetten, bleef Be- vasthouden aan in oorspronkelijke idpunten. De Is- ilische nederzet- -npolitiek in be t Arabisch gebied 'ordt niet gewij- en het overleg ver Palestijnse au- momie zal beurte lings in Israël en te worden ge ouden. Alleen de frequentie wordt op gevoerd, maar of dat opvallende re sultaten zal leiden is de vraag. Mis schien kan er op 26 mei een jaar na de Camp David-ak- koorden weer een document getekend worden, maar dat kan niet verhullen dat de vooruitgang minimaal blijft. WASHINGTON Tijdens zijn be zoek aan Washington heeft de Is raëlische premier Begin meer be reikt inzake de Palestijnse autono- miebesprekingen dan hij voor zijn vertrek had durven hopen. Na de geslaagde besprekingen tussen president Carter en de Egyptische leider, Anwar Sadat, zag het er aanvankelijk naar uit dat premier Begin onder zware druk zou wor den gezet. Zowel president Carter als presi dent Sadat moesten om politieke redenen het bewijs leveren dat er schot zat in de Palestijnse autono- miebesprekingen. Maar dat lukte niet erg omdat premier Begin on verkort vasthield aan de omstre den nederzettingenpolitiek op de westelijke Jordaanoever. Om premier Begin tot andere ge dachten te brengen, wilden de Egyp tische en Amerikaanse leiders de be sprekingen verplaatsen naar Was hington. Onder het wakend oog van president Carter en zijn adviseurs moest het mogelijk zijn om de Israëli sche onderhandelaars te dwingen nog voor 26 mei belangrijke concessies te doen aan de Palestijnse zaak. In de Camp David-akkoorden die ruim een jaar geleden werden onder tekend op het plantsoen van het Wit te Huis was overeengekomen dat op uiterlijk 26 mei van dit jaar overeen stemming bereikt moest zijn over een vorm van Palestijnse autonomie. Aan de vooravond van het vertrek van president Sadat uit Washington de den hier zelfs de geruchten de ronde dat op deze datum inderdaad een overeenkomst ondertekend zou wor den. Ook na het bezoek van Begin is dat nog steeds mogelijk, maar zowel Car ter als Sadat hadden zich andere om standigheden gewenst. Tijdens zijn besprekingen met president Carter heeft premier Begin duidelijk ge maakt dat hij niet instemt met een verplaatsing van de besprekingen naar Washington. Als argument voerde hij aan dat beide onderhande lingsteams regelmatig verslag moeten uitbrengen aan Jeruzalem en Cairo en dat de vertraging waarmee dit on vermijdelijk gepaard gaat, de bespre kingen alleen maar kunnen schaden. „Vervolgcommissie'' Verder heeft premier Begin presi dent Carter en president Sadat weten te overtuigen dat het volslagen on mogelijk is om op 26 mei een over eenkomst te tekenen als niet alle ge schilpunten tussen beide partijen uit de weg zijn geruimd. De Camp Da vid-akkoorden bieden echter ruimte om de meningsverschillen voorlopig terzijde te leggen en ze toe te ver trouwen aan een commissie die de raadselachtige naam „vervolgcom missie" heeft meegekregen. De taak van deze vervolgcommissie is nauwelijks omschreven. Volgens sommige berichten is het de bedoe ling dat de commissie de onderhan delingen voortzet over vitale geschil punten zoals de veiligheid van Israël en de opzet van het Palestijnse zelf- Carter en Sadat: op een lijn. bestuur. De commissie zou zijn taak moeten aanvatten als deze geschil punten niet worden opgelost in de korte tijd die de partijen van 26 mei scheidt. Maar in de wandelgangen van Was hington doet ook een tweede versie over de taak van de commissie de ronde. In deze versie gaat men ervan uit dat er tijdens de non-stop bespre kingen overeenstemming wordt be reikt over de voornaamste politieke meningsverschillen. De vervolgcom missie moet zich met de minder be langrijke zaken bezig houden, zoals wie na 26 mei de waterrechten over de westelijke Jordaanoever krijgt. Wat de rol van de commissie ook moge zijn, hij lijkt slechts in het le ven geroepen om te bewijzen dat de Camp David-akkoorden nog steeds als basis voor vrede in het Midden- Oosten kunnen dienen. Zelfs als men het meest optimistische standpunt inneemt, valt het moeilijk te geloven dat de Jordaniërs en de Palestijnse Arabieren op aandrang van de commissie hun bezwaren plotsklaps vergeten en naar de on derhandelingstafel rennen om presi dent Sadat en premier Begin de hand te schudden. Dit komt gedeeltelijk omdat Begin blijft weigeren de Israë lische nederzettingenpolitiek, die hij als onontbeerlijk beschouwt voor de veiligheid van zijn land, ter discussie te stellen. Hoewel hij tijdens zijn persconferen tie in Washington sprak over een te rugtrekken van de Israëlische mili taire regering van de westelijke Jor daanoever, weigert hij stelselmatig wijzigingen aan te brengen in de ne derzettingenpolitiek. En zelfs als het probleem van de Israëlische veilig heid kan worden opgelost door de ne derzettingen als een defensielinie te beschouwen, ligt er nog de kwestie van de Arabieren in oostelijk Jeruza lem. Hoe het ook zij, gezien de uiterste trage vooruitgang tijdens de afgelo pen tien maanden, lijkt het onwaar schijnlijk dat er nu in een vloek en een zucht overeenstemming kan worden bereikt over de opzet van het Palestijnse zelfbestuur en de Israëli sche veiligheid. In dat geval moet de vervolgcommis sie de onderhandelingen over de gro te lijnen voorzetten, terwijl de drie hoofdpersonen, president Carter, pre mier Begin en president Sadat we derom tegen een achtergrond van bloeiende magnolia's vriendelijk la chen naar de fotografen en hun me ningsverschillen toedekken. Er zijn nog steeds waarnemers in Washington die van mening zijn dat de vervolgcommissie uiteindelijk tot succes zal leiden. Dit argument is ge baseerd op de theorie dat elke voor uitgang, hoe klein ook, beter is dan helemaal geen vooruitgang. Maar dan gaat men voorbij aan de wankele positie van president Sadat. Uit de overeenkomst moet blijken dat de Israëlische regering belangrij ke concessies heeft gedaan. Zo niet, dan zullen gematigde Arabieren, zoals koning Hoessein, die tot nu in het openbaar het vredesproces heeft gemeden als de pest hoewel hij de af gelopen jaren wel heimelijke ontmoe tingen heeft gehad met Israëlische ministers, hun steun onthouden. Sa dat zou dan nog verder verwijderd raken van de Arabische wereld en steeds meer steun verliezen in eigen land. ALEX BRUMMER THE GUAR DIAN BELGRADO De artsen van de Joegoslavische president Tito hebben toegegeven dat ze hun strijd om het leven van hun patient praktisch hebben verloren: ambassades in de hoofdstad bereiden zich voor om hun regeringen over de uitvaartplechtigheden in te lichten. In het somberste dagelijkse medische bulletin dat ze sinds Tito drie maanden geleden werd opgenomen hebben uit gegeven, zeggen de acht artsen maandag dat de toestand van de 87-jarige president „buiten gewoon ernstig" was en dat zijn leven ernstig wordt be dreigd. De inwendige bloedingen die zich zondag van Tito's maag naar zijn ingewanden hadden uitgebreid, blijven voortduren. Zijn lever is aanzienlijk be schadigd en hij heeft zware geelzucht opgelopen. Verder lijdt Tito aan een zwak hart, slecht functionerende nieren, longontsteking en hoge koorts. Verkiezings strijd na dood CDU-voorman gestaakt (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - De verkiezings strijd in de dichtbevolkte, aan Nederland grenzende deelstaat Noordrijn-Westfa- len waar op 11 mei een nieuw parlement wordt ge kozen, is met instemming van alle partijen tijdelijk stopgezet na de onverwachte dood van de lijsttrekker van de CDU, Heinrich Koeppler, afgelopen zondagavond. De verkiezingsbiljetten waarop zijn afbeelding voorkomt, zullen van een rouwrand voorzien worden. Gisteren is besloten om tot na de begrafenis op donderdag alle politieke activiteiten te staken; de verkiezingsuitzen dingen op radio en tv zullen de gehele week achterwege blijven. Daarna resteren nog slechts twee weken tot de ver kiezingen. Zaterdag wordt tijdens een buitengewone CDU-vergade- ring beslist wie de opvolger van de gestorven lijstaanvoer der zal worden. Het staat vrij wel vast dat dit prof. Kurt Bie- denkopf zal worden. Aanhang Begin wenst heengaan van Weizman JERUZALEM Aanhangers van premier Begin van Israël hebben gisteren verklaard te zullen streven naar het afzet ten van Ezer Weizman als mi nister van defensie, ondanks het risico dat hierdoor de rege ring zou kunnen vallen. De parlementscommissie van de partij zal later deze week bijeenkomen om te stemmen over een motie van wantrou wen tegen Weizman, zo zei hij. Aanleiding tot dit alles was een interview van de Israëli sche minister van defensie waarin hij verklaarde voor stander te zijn van vervroegde verkiezingen. Brand bejaardenhuis in Dijon was aangestoken DIJON De felle brand, die maandag in een bejaardente huis in de buurt van Dijon aan 19 mensen het leven heeft gekost, blijkt te zijn aangesto ken. Rechercheurs hebben in het gebouw vier brandhaarden ge vonden. Nadat de bejaarden, in het ge bouw wonen 125 mensen op leeftijd van wie diversen inva lide zijn, al naar bed waren ge gaan, ontstond er brand in een prullenbak. Ook deze moet aangestoken zijn, vermoedelijk om de aandacht van het perso neel af te leiden. Intussen werden branden gesticht in de zalen van het bejaardentehuis. Er zijn geen arrestaties ver richt. Gratie in Zimbabwe SALISBURY De nieuwe re gering van het zojuist onaf hankelijk geworden Zimbab we heeft maandag gratie be kendgemaakt voor 9.000 ge vangenen in het land. De gratie betreft veedieven, dienstweigeraars, gevangenen met een straf van 18 maanden of minder en gevangenen die nog maar 18 maanden of min der uit moeten zitten. De straffen van gevangenen die tot meer dan 18 maanden zijn veroordeeld, zullen met een-derde verminderd wor den.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9