'^anleg riolering gaat straatbeeld van ^oord- en Zuideinde jaar lang bepalen Leiden gastvrij ontvangen in Duitse pus ter stad Alkemade in beroep tegen beslissing staatssecretaris |gio' LEIDSE COURANT DINSDAG 22 APRIL 1980 PAGINA OOI LIEU-VRIENDELIJK PROJECT KOST ZEKER 2,2 MILJOEN LOFARENDSVEEN Bin- enkele weken wordt begon- aan de aanleg van riolering iet Noord- en Zuideinde in ofarendsveen. De bewoners de ongeveer 330 woningen beide wegen lozen nu door is hun afvalwater nog op de vaart of de Braassem, straks It ook hun afvalwater gezui- De eerste aanzet van het ko- m mcckle karwei is al zichtbaar: een agterrein aan het Noordeinde igericht en wacht op de aan- jt van het benodigde materiaal. Sa werkzaamheden zullen onge- /A een jaar gaan duren. De kos- ^*»ïjn geraamd op bijna 2,2 mil- gulden, maar verwacht It dat dit bedrag ruim zal [en overschreden. De werk- eden worden door de bewo- met gemengde gevoelens be- Met name is men bevreesd beschadigingen aan de wo- •Ibuizen worden aangelegd over itand van ongeveer twee kilometer zogenaamd gescheiden stelsel. Eén i voor de afvoer van regenwater reede stelsel voor het huishoudelijke water (DWA-riool). Uit het oogpunt iet milieu is het een zeer goede zaak Roelofarendsveen dat het riool er De centrale opslagplaats aan het Noordeinde voor het rioolmateriaal komt. Nu nog wordt het afvalwater onge zuiverd in de Ringvaart en de Braassem geloosd, hetgeen de kwaliteit van het op pervlaktewater zeker niet ten goede komt. Als de riolering er eenmaal is, wordt een zuiveringsinstallatie gebouwd bij de Ringvaart. De kosten voor de bouw van deze installatie komen voor rekening van het Hoogheemraadschap Rijnland. Langs het traject staan rond de driehon- derdertig woningen. De meeste van deze huizen moeten binnen een jaar na de aan leg van het riool aangesloten zijn. Er zijn echter uitzonderingen. Een huis dat bij voorbeeld honderd meter van de weg af ligt, hoeft zich niet op het hoofdriool te la ten aansluiten. Voor de bewoners van de overige woningen kan het "gedwongen" aansluiten een kostbare zaak worden. De bewoners moeten namelijk zelf de aan- sluitingskosten betalen. De kosten hiervan zullen variëren, afhankelijk van de te overbruggen afstand en tussenliggende bestrating. De gemeente ontvangt voor ie dere aansluiting op het riool een bijdrage van het Rijk in het kader van het Besluit Verfijning Rioleringen. Niets van die bij drage komt terecht bij bewoners. De ge meente gebruikt de bijdrage ter'dekking van de totale kosten van het plan. Positief Tijdens de hoorzitting die een paar maan den geleden werd gehouden, waren de be woners over het algemeen positief ten aanzien van het rioolproject. Dit, ondanks de overlast die de werkzaamheden onge twijfeld met zich mee zullen brengen. Het college stelde de aanleg van het riool dan ook niet te rooskleurig voor aan de bewo ners. Velen kwamen echter wel met vra gen over vergoeding voor eventuele scha de die geleden zou kunnen worden door de aanleg van het riool. Met name waren de bewoners bevreesd voor schade aan hun woningen door het slaan van een damwand, nodig om het grondwater in de hand te houden. Dit grondwater staat op sommige plaatsen maar tien centimeter onder het maaiveld (bestrating Alle wo ningen aan het Noord- en Zuideinde zijn gefotografeerd, zodat er na voltooiing van de werkzaamheden zo min mogelijk me ningsverschillen over eventuele schade kunnen onstaan. Ook is men allerwege bevreesd voor het tijdens de graafwerk zaamheden beschadigen van gasleidingen. Een breuk in een gasleiding kan catastro faal zijn voor de aangrenzende tuinde rijen. Alles in ogenschouw genomen be sloot de gemeente Roelofarendsveen zich goed te verzekeren. Wel houdt de ge meente in elk geval een eigen risico van vijfduizend gulden per schadeclaim. Het slaan van de damwand heeft echter ook voordelen. Door de wand kunnen de te graven sleuven smal worden. Hierdoor kan het verkeer doorgang vinden buiten de uren dat er gewerkt wordt. (Het is de bedoeling dat tijdens de uren dat er ge werkt wordt, van negen uur tot ongeveer half vijf, geen verkeer wordt doorgelaten. Daarna worden de machines aan de kant gezet en kan het verkeer er weer langs). De bereikbaarheid is uiteraard moeizaam. Vandaar dat er een omleidingsroute is ge pland via de Floraweg en de Kerkweg. Ook de bus van Centraal Nederland zal gedurende de werkzaamheden een andere route volgen. Reed de bus eerst tot aan het eind van het Noordeinde, straks zal de bus (van half tien) het bejaardenhuis Arendshorst als eindstop aanhouden. De bus van vijf uur kan waarschijnlijk nor maal zijn doorgang vinden. Voorbereiding De dienst Gemeentewerken is al twee jaar bezig met de voorbereiding van het project. De werkzaamheden zullen gedu rende de tweehonderd werkbare dagen die de aannemer zegt nodig te hebben, het straatbeeld bepalen. De aannemer hoopt ongeveer veertig meter rioolbuis per week te kunnen leggen. WOUBRUGGE Jachtwerf G. van Wijk en Zoon houdt op 2 en 3 mei een Open Huis ter ere van het vijftigjarig bestaan van het bedrijf. Voor belangstellenden bestaat dan de mogelijkheid om het bedrijf in een ongedwongen sfeer te bezichtigen. ALPHEN AAN DEN RIJN De zangkoren "The Alliance" en "Con Amore" geven donderdag een concert in de Opstan- dingskerk aan de Prinses Marijkestraat 69 in Alphen. Het con cert begint 's avond om acht uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. RIJPWETERING De stichting Geestelijk Gehandicapten Alkemade organiseert vrijdag 25 april een bingoavond in het dorpshuis van Rijpwetering. De opbrengst van de bijeenkomst is bestemd voor de jaarlijkse uitgaansdag en kerstviering van geestelijk gehandicapten uit Alkemade. De bingoavond begint om 20.00 uur. RIJNSATERWOUDE - De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Rijnsaterwoude e.o zal woensdag 23 april een voorlichtingsavond houden over het C.O.C. Deze avond wordt gehouden in het Nutsgebouw te Rijnsaterwoude, aanvang 20.00 uur. Op deze avond zullen enkele studenten komen praten over het C.O.C.wat „Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit" betekent. NIEUWVEEN - De Chtistelijke Plattelandsvrouwen Bond, af deling Zevenhoven-Nieuwveen zal 24 april haar laatste avond van dit seizoen houden. Plaats is 't Anker te Nieuwveen, aan vang 19.45 uur. NIEUWVEEN - De jaarlijkse parochieavond van de Nicolaas- kerk zal dit jaar gehouden worden op vrijdag 25 april. De avond wordt gehouden in de aula van Huize Ursula, aanvang 20.15 uur Programma-onderdelen: voordracht, sketches, dans. muziek, bingo en verloting van de Paaskaars 1979. Toegangskaarten ver krijgbaar a 1,50 bij de volgende adressen: mevr. A. Rekelhof- Rekelhof. Kerkstraat 23, mevr. J. Heemskerk-Voogd, Schoter- veld 42. dhr. C. Ammerlaan, Nieuwveens Jaagpad 32. LEIMUIDEN - Sportvereniging „Kickers '69" zal vrijdag 25 april in Leimuiden en Rijnsaterwoude haar maandelijkse oud papier aktie houden. De verwachting is deze keer zo'n elf ton op te halen. De inwoners van deze gemeenten kunnen.om 18.00 uur het papier buiten zetten, zodat dit door de jeugdleden van de voetbalclub mee kan worden genomen Deze aktie wordt al vele jaren elke laatste vrijdag van de maand gehouden. De opbrengst zal deze keer geheel ten goede komen aan de bouw van het clubhuis. ZOETERWOUDE - De jaarvergadering van de jongerenvereni ging K.P.J. zal vrijdag 25 april gehouden worden. Op de agenda staan naast de traditionele verslagen, onder andere uitgebreide bestuursverkiezingen omdat de helft van het bestuur (waaron der de voorzitter Peter de Jong) zal verdwijnen en een nieuw huishoudelijk reglement. Na de vergadering, die om 8 uur in Ons Huis begint, zal Studio 17 voor dansmuziek zorg dragen. ZOETERWÖUDE - De katholieke bond voor ouderen zal don derdag 24 april om twee uur vergaderen in Huize Emmaus. Aan de leden van de bond van is een convocatie toegezonden waarin een foutje geslopen is. De nieuwe bestuurskandidaat moet niet zijn mevrouw C.der Krogt maar mevrouw P. Berg-Haak. Mevr. v.d. Krogt is lid van de kascontrolecommissie. NIEUW VEEN-NIEUWKOOP-TER AAR-RIJNSATERWOU- DE - Deze maand worden er weer diverse schrijfavonden geor ganiseerd door Amnesty International. Hier kunt u, al dan niet aan de hand van voorbeelden, brieven schrijven naar de autori teiten van landen waar mensen op grond van hun politieke ge zindheid of geloofsovertuiging gevangen worden gehouden. Deze maand kunt u schrijven naar de Sowjet-Unie, Zaïre, Zuid- Korea en Haïti. U kunt terecht op onderstaande adressen Nieuwkoop-Gereformeerde Kerk, Achterweg op 28 april van 19.30 tot 21.30 uur; Ter Aar-Openbare Basisschool „De Hoek steen", Vosholstraat 33 op 28 april van 19.30 tot 21.30 uur; Rijn- saterwoude-Christelijke Basischool „De Hoeksteen", Herenweg op 28 april van 20.00 tot 22.00 uur; Nieuwveen-Openbare Basis school „De Tamboerijn",. Conradpark op 29 april van 19.30 tot 21.30 uur. WOUBRUGGE/HOOGMADE - In deze dorpen zal weer het tweejaarlijks onderzoek naar longtuberculose worden gehouden Alle personen van veertig jaar en ouder krijgen een oproep. De kosten bedragen acht gulden. Ook diegene, die geen oproep heeft gekregen kan deelnemen. Het onderzoek vindt plaats op de hieronder vermelde plaatsen en tijden: Hoogmade, Kruisge- bouw, 16.30 tot 18.45 uur, 24 april; Woubrugge, Kruisgebouw, 15.00 tot 16.45 uur en 18.00 uur tot 19.45 uur, 28 april. LOFARENDSVEEN «meester en Wethou- willen dat er alsnog en afzienbare tijd een bare bibliotheek wordt iliscerd voor de kernen ofarendsveen en Oude ring. De huidige situa- oor de bibliotheek "Al- ade Oost" is zeer nij- Nu CRM-Staatsecreta- [raayeveld in zijn "Lan- k plan voor de openbare othcekvoorziening 1980- deze kernen buiten be- iwing heeft gelaten is •komst voor de Alke- s* lezer uiterst somber. allege bestrijdt dan teze beslissing van de (secretaris en wil hier- beroep aantekenen bij oon. De gemeenteraad ïkt zich maandag over foorgenomen beroep uit. let ogenblik is de boeken- ziening in handen van de OPENBARE BIBLIOTHEEK MOET ER KOMEN "Stichting Bibliotheek Alke made-Oost". Het werk moet door hen worden gedaan in een veel te krappe ruimte in het dorphuis "De Alkeburcht". Voor de lezers, maar ook voor de vrijwillige medewerkers van de Alkemadese leeszaal, betekent de huidige situatie een ernstige handicap. De komst van een "echte" open bare bibliotheek is dé oplos sing. Hier is echter toestem ming voor nodig van het CRM. Behalve Roelofarends- veen/Oude Wetering zijn er vele gemeenten, met name 'in Zuid Holland, die een dergelij ke noodsituatie op het gebied van de boekenvoorziening aan den lijve ondervinden. Veel geld is er echter niet meer bij CRM en toestemming voor realisering van alle benodigde openbare bibliotheken blijft uit. Dit hangt nauw samen met het feit dat iedere bibliotheek medewerkers nodig en deze zogenaamde "formatieplaat sen" worden door CRM voor honderd procent gesubsi dieerd. Door de bezuinigingen zijn er maar een beperkt aan tal van deze formatieplaatsen beschikbaar en deze worden geacht zo goed mogelijk ver deeld te worden over de ge meenten. Geen formatieplaat sen voor Roelofarendsveen en Oude Wetering betekent auto matisch geen vaste vestiging van een openbare bibliotheek. De Staatssecretaris heeft voor de verdeling van de plaatsen het "Landelijk plan voor de o- penbare bibliotheekvoorzie ning 1980-1982" opgesteld. Dit landelijke plan is grotendeels gebaseerd op het provinciale plan 1980-1982. Dit provinciale plan inventariseert onder meer de gemeenten waar een openbare leeszaal nodig is en de Alkemadese kernen staan op deze lijst. De kernen staan volgens CRM echter te laag op deze lijst ,om nog bij de verde ling van het beperkte aantal formatieplaatsen aan de beurt te komen. Het college is echter van mening dat gezien de situ atie rond de huidige boeken voorziening en het feit dat de kernen volgens het provincia le plan 1980-1982 wel een o- penbare bibliotheek mogen realiseren, een beroep bij de Kroon verantwoord is. KREFELD GROET LEIDEN", EN GESLAAGDE UITWISSELING LREFELD/LEIDEN Vertegenwoordi- rs van de Leidse gemeenschap waren :t afgelopen weekeinde te gast in zuster- tad refeld. De Leidse delegatie bestond Qit ruim honderd mannen en vrouwen uit le sport-, cultuur- en politieke wereld. Een idrukwekkend maar bovenal plezierig igramma wachtte het gezelschap in efeld. Een stad die, zeker na het afgelo- !n bezoek, bekend zal staan als een zeer itvrije stad. Overdag vond het officiële leelte plaats van het bezoek. Onder teer werd de 'Leidener Strasse' onthuld lp de klanken van de vrolijke mars "Kre- tld groet Leiden", speciaal voor deze gele- ïheid gecomponeerd. Maar de avonden nog later waren in handen van de Kre- tldse gastgezinnen waar het overgrote :1 van de Leidenaars bij ondergebracht idereen kent hét produkt van de stad Kre- 1 leid: aspirine van Bayer. Een enorme pro- duktiestraat waar ruim negenduizend men- Jfen werkzaam zijn, zorgt voor de frabricage fvan de pijnstillers. Deze tak van industrie is ïer belangrijk voor Krefeld. Van origine is refeld echter een Samt und Seide Stadt [fluweel en zijde), onder andere merkbaar [aan de Krawatten (stropdassen) die uitgereikt I werden aan de Leidenaars. Met deze tak van jde industrie gaat het niet zo best meer door te pterke concurrentie uit andere landen. Witiek Leiden onder leiding van wethouder T. P.H. Schoute, had vrijdagmiddag een ge melijke zitting in het raadhuis met de frac- 'ertegenwoordigers van de Duitse partijen. De zitting had als thema "Opgaven, organisa tie en financiering van de sociale bijstand in de stad Krefeld". Het gesprek ontwikkelde zich met name tussen de specialisten op dit gebied. Een zeer belangrijke bijdrage aan deze vergadering leverde de heer Scheepbou wer, directeur van de Leidse Sociale Dienst met zijn referaat "Sociale bijstand in de stad Leiden". De enige conclusie die uit deze leer zame middag getrokken kan worden, is dat Leiden veel meer geld uitgeeft aan Sociale bijstand dan de gemeente Krefeld. Het pak ket voorzieningen dat Leiden biedt, kent Krefeld niet. De sport, vertegenwoordigd door leden van zwemverenigingen en zaalvoetbal-enthou siasten van de PTT, hadden deels een eigen programma. Vooral voor de zwemverenigin gen was de vrijdagavond zwaar beladen. Eerst was het de bedoeling dat het zwempro- gramma over het gehele weekeinde verdeeld zou worden. Door omstandigheden moest het zwemprogramma zich op vrijdagavond afspe len wat zeker voor de vele kleintjes, allen zo rond de tien, twaalf jaar, zeer vermoeiend was. Het viel niet mee om na een lange bus reis nog eens een hele avond in het water te "spartelen", maar er werden behoorlijke prestaties geleverd. Van de sectie cultuur was onder meer de volksdansgroep "Simi Jadech" meegegaan die een appetijtelijke demonstratie weggaf in het kasteel Linn. De Krefelder lieten zich op dit gebied ook niet onbetuigd en verzorgden een al even leuk optreden van de "Ober- schlesische" volksdansgroep. De burcht Linn vormde eveneens het decor voor de officiële verwelkoming door de Krefeldse burgemees- Leidener Str Burgemeester Hansheins Hauser onthult samen met loco-burgemeester P.H. Schoute de Leidener Strasse In Krefeld-Hüls. ter Hansheins Hauscr. De Leidse wethouder P.H. Schoute sprak in antwoord op de toe spraak van Krefelds eerste burger zijn waar dering uit over het partnerstadschap. Beiden spraken de hoop uit dat door de uitwisseling de inwoners van Krefeld en Leiden nader tot elkaar zullen komen. Een geschenk van Lei den aan burgemeester Hauser sloot deze ver welkoming af. Gezellig De uitwisseling droeg een uitermate gezellig karakter dat mede te danken was aan de pri ma organisatie. Alles was of werd geregeld en het liep zogezegd op rolletjes. Een ieder zal zeker zijn persoonlijke herinneringen aan de uitwisseling overhouden. Met name de rol van het gastgezin drukt hier een positieve stempel op. Zeer charmant en gastvrij werd het Leidse gezelschap door het Krefeldse weekeinde geloodst. Gezellig tafelen, praten en drinken was hierbij een vast onderdeel. En sensatie werd er natuurlijk ook gezocht. Een deel van de Leidenaars bezocht de voet balwedstrijd Bayer Uerdingen Bayern Miinchen (1-3) en er viel vast te stellen dat er in ieder geval qua enthousiasme weinig ver schil is met de Nederlandse voetbalkijker. Ook in Krefeld zijn er fanaten die de wed strijd veelvuldig van hun luide commentaar voorzien. Gegokt werd er eveneens door de Leide naars. Zondagmiddag, na het bezichtigen van een' openlucht-tentoonstelling van gemeente voertuigen, werd de renbaan van Krefeld be zocht. Welliswaar bleef de inzet beperkt tot een paar mark (per koers) maar het prikke lend gevoel van winnen en helaas ook verlie zen was aanwezig. Een geslaagde uitwisseling dus. die voor elk wat wils te bieden had. Een weekeinde zon der stormrampen, alhoewel het in Krefeld zondagmorgen behoorlijk sneeuwde, en ple zierig contact tussen Leidenaars en Krefel der. HUIB HIKKE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7