Garnalenbom Katwijk 88 is terug Lions-actie loopt als een trein Grondpolitiek blijft voor LTB heet hangijzer Voorschoten vraagt G.S. om schorsing besluit standplaats woonwagengezin Doop Jenf Bang-tul Wadden - duinen - delta" in Katwijkse bibliotheek Jubile um con cert Rijnsburgse Or anjevereniging HEEBSÉ REGIO LEIDSE COURANT KATWIJK De Katwijk 88. een oude gar nalenbom, neemt vandaag na een afwezig heid van drie jaar weer voor het eerst zijn plaats naast de Vuurtoren aan de Boulevard in. Gistermiddag vond de officiële over dracht van scheepstimmerplaats Taat aan de gemeente Katwijk plaats. De totale res tauratiekosten van de bom bedragen bijna vijfhonderdduizend gulden. Feitelijk komt de KW 88 in bezit van het genootschap Oud Katwijk, die de bom al eerder als attractie op het plein naast de vuurtoren had opge steld. In het visserijbedrijf is sinds de eeuwwende veel veranderd. Een voorbeeld van de moderne visserij is de boomkotter, die men op een mooie dag vlak achter de branding langs het strand in bedrijf kan zien. Dat het in vroegere tijden heel wat anders toeging blijkt wel uit de vele schil derachtige taferelen, waarin meestal in roman tische kleuren de oude bomschuiten in hard kontrast met de werkelijkheid werden afge beeld. In deze dagen deed het strand dienst als haven, en vond langs de vloedlijn de verkoop van de gevangen vis plaats. Het Genootschap Oud Katwijk probeert een deel van dit verleden in beeld te houden. Een erg goed voorbeeld daarvan was de opstelling van attributen van het oude vissersbedrijf en een garnalenbom naast de vuurtoren een aantal jaren geleden. De invloeden van de zee tastten echter de oude garnalenbom dusdanig aan dat plaatsing niet meer verantwoord was. Wilde men de bom behouden, dan moest grondig ge restaureerd worden. Het van oudsher bekende Katwijkse scheeps bouwbedrijf Taat heeft in 1977 toegezegd om de bom te restaureren. In de praktijk is dat totaal vernieuwen geworden. Na drie jaar timmeren zijn slechts de mast en de giek, plus een gedeel te van de zwaarden, nog autentiek; verder is al les, op dezelfde manier als vroeger, vernieuwd. De meer dan vier-en-een-halve ton die voor deze werkzaamheden nodig waren zijn voor het grootste gedeelte door de gemeente Katwijk ge financierd. Het Rijk subsidieerde vijftigduidend gulden en een even groot bedrag schonk het Prins Bernhardfonds. De officiële overdracht van de gerestaureerde garnalenbom. Parkeerterrein in centrum Voorschoten VOORSCHOTEN Burge meester en wethouder van Voorschoten hopen op zo kort mogelijke termijn een aan vang te maken met de aanleg van een parkeerterrein achter de Voorstraat. Het terrein is met name bedoeld om de par- keercapaciteit van het cen trum op marktdagen te ver groten. Na het gereedkomen van het terrein wil het ge meentebestuur het parkeren op de Voorstraat aan gaan pakken. Het nieuwe parkeer terrein kost 398.000 gulden. Het parkeerterrein zal in eer ste fase 66 plaatsen omvatten. Later worden daar nog eens 22 plaatsen aan toegevoegd. Het is niet mogelijk het gehele plan in één keer uit te voeren omdat het gemeentebestuur nog niet in het bezit is van alle benodigde grond. Ook over de verbindingsweg tussen het parkeerterrein en de Voor straat is nog geen overeen stemming. De gemeente Voor schoten wil deze verbinding tot stand brengen tussen de rij wielhandel en de postzegel- handel aan de Voorstraat, maar is het met de eigenaren van deze grond hierover nog niet eens kunnen worden. Tenslotte is het de bedoeling dat het postkantoor een ach teringang krijgt die aansluit op het aan te leggen terrein. De kosten hiervoor wil men ver halen op de PTT. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt vrijdag in de ge meenteraad behandeld. CDA-Noordwijk kiest nieuw bestuur NOORDWIJK Zoals be- kend vindt op 11 oktober de landelijke fusie van het CDA plaats. Het CDA-Noordwijk zal daarna een ledenvergade ring beleggen, waarin voor de plaatselijke afdeling een nieuw bestuur wordt gekozen. Voorzitter Van Hoeken heeft medegedeeld na deze vergade ring niet meer als voorzitter beschikbaar te zijn. Zijn be sluit houdt verband met het door hem beklede ambt van kandidaat-notaris. Het besluit van de heer Van Hoeken houdt in, dat het CDA-Noordwijk naar een nieuwe voorzitter moet uitkij ken. Het bestuur doet een be roep op hen, die belangstelling hebben voor een bestuursfunc tie of bekend zijn met het feit, dat anderen daarvoor geïnte resseerd zijn, om dit door te geven aan secretaris P. Scho- neveld, Schapedel 15. Verder is het CDA-bestuur op zoek naar specialisten of vak mensen op terreinen, die ook in de gemeente spelen, zoals financiën, verkeer, maatschap pelijk werk, woningbouw, huisvesting en dergelijke. Het is de bedoeling dat zij over de onderwerpen van hun vakge bied met de fractie gaan mee denken. Hagenaar bekent diefstal Motorhuis LEIDEN Een 25-jarige Hagenaar is dit weekend aangehouden in verband met de diefstal in garage Het Motorhuis. De diefstal, waarbij een bedrag van 1000 gulden werd ont vreemd, werd in augustus vo rig jaar gepleegd in de garage aan de Plesmanlaan. De Hage naar heeft inmiddels bekend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiim NOORDWIJK „De aktie van de Lions Club ten bate van de Noordwijkse Red dingsbrigade loopt geweldig", deelde een enthousiaste heer De Kluiver gisteren mede. De Lions hebben de aktie op touw gezet om de werkers van de brigade op het strand aan de broodnodige communicatie-apparatuur te helpen. De Kluiver vertelde, dat de partij hout voor de open haard, die de Houtindustrie Northgo B.V. spontaan voor dit doel beschikbaar heeft ge steld, inmiddels is gearriveerd. De verkoop is gestart en voor 6,50 per 25 kg krijgt men het hout gratis thuis bezorgd. Bestellingen kan men doen op telefoonnummer 13744. De trekking in de spectaculaire loterij (met twee buitenlandse reizen voor twee personen als hoofdprijzen) zal op 2 mei om 24 uur plaats vinden tijdens het Dixieland-Jazz Festijn in het Casino. Groot-Noortukker J. F. Basten, de vroegere korpschef van politie in de badplaats, verricht de trekking. Verder heeft men enkele instellingen en za kenmensen bereid gevonden te fungeren als verkooppunten, waar men loten en toegangs kaarten voor het feest in het Casino kan beko- Men kan terecht aan het VVV-kantoor aan de Grent, bij Foto Henny Hoogeveen, Hoofdstraat 49, Wally Sport, Albert Verweystraat 46, Siga renmagazijn Noordermeer, Schoolstraat 47b en sigarenmagazijn Cor Barnhoorn, Piet Hein- Alle medewerkers aan deze aktie worden ver zocht de resterende loten c.q. toegangskaarten alsmede de opbrengst van de verkoop uiterlijk op 1 mei af te dragen aan de heer J, de Kluiver, Pieter Bedynstraat 45, zodat het eindresultaat op de feestavond van 2 mei kan worden be kend gemaakt. Geneesheer directeur Wijnberg (tweede van rechts) van het kinder psychiatrisch centrum Curium in Oegstgeest kreeg gisteren een cheque van 20.000 gulden overhandigd, een bedrag dat afkomstig is uit het zogenaamde kinderpost zegelfonds. Het centrum had om een bijdrage uit het fonds gevraagd om speelgoed en buitenmeubilair te kunnen aanschaffen, voorzieningen waarvoor geen subsidie wordt verstrekt. De heer Wijnberg sprak namens de 54 kinderen die in Curium verblijven zijn dank uit voor de financiële bijdrage. VOORHOUT De grondpolitiek blijft voor de Land- en Tuinbouw Bond (LTB) een heet hangijzer. Dit bleek gisteravond overduidelijk tijdens een zeer druk bezochte vergadering van de bond in Voor hout. Ook de inleiding van de heer Schouten sprak boekdelen. De heer Schouten noemde de wetten die verband houden met de grondpolitiek. Vooral de wet Vervreemding Landbouwgron den heeft de voorkeur van de katholieke bonden. Het gaat hier bij om het creeëren van een gunstig klimaat voor de jongere agrariërs die een bedrijf willen stichten. Een aantal eisen moet het aantal potentiële kopers van landbouwgronden verminde ren, terwijl het aanbod groter wordt. De grond wordt derhalve goedkoper door de andere verhouding tussen vraag en aanbod en dit is in het voordeel van de jorjgeren. Ook het eventueel verlagen van de pachtprijs zou gunstig kunnen werken. De verhoging van de gasprijzen met negen cent werd door de heer Schouten, voorzitter van de KNBTB, verdedigd. De over eenkomst met de Gasunie heeft ertoe geleid, dat de prijzen voor lopig niet verder stijgen. Als die overeenkomst niet was geslo ten, dan had men deze maand al een stijging van een dubbeltje meegemaakt. Gekozen is voor de minst slechte oplossing, die de Nederlandse land- en tuinbouwer zoveel mogelijk beschermd in deze tijd van economische recessie. Enkele aanwezigen voelden zich toch door de overeenkomst genomen. De discussie over grondpolitiek en energiebeleid liep dermate uit, dat de vergadering niet meer toekwam aan de problemen van de glastuinbouw in de Bollenstreek. Dit agendapunt werd derhalve verschoven naar een volgende bijeenkomst. Fusie Europa- school met Van Wassenaar Obdamschool WASSENAAR De Euro- paschool gaat met ingang van 1 augustus van dit jaar een fusie aan met de Van Wassenaer Obdamschool. Een besluit van deze strek king nam de gemeenteraad van Wassenaar gistera vond na een uitvoerige dis cussie, waarbij van ver schillende zijde op het col lege druk werd uitgeoe fend om vooral zorgvuldig te werk te gaan bij de al in gevorderd stadium verke rende fusiebesprekingen. Door de PvdA werd een motie ingediend om de fusie nog eni ge tijd uit te stellen. Bij het spreekrecht was namens de oudercommissie van de Van Wassnaer Obdamschool de fu sie op korte termijn eveneens werd afgeraden. Beide visies haalden geen meerderheid in de raad. Wel honoreerde de raad een motie van de heer J. Speelman (CDA) om het hoofd van de op 1 augustus 1980 ge fuseerde school vijf extra schooltijden (2 V4 dag per week) te geven, zodat hij meer tijd heeft om de verschillende onderwijssystemen op elkaar af te stemmen en beter toe zicht kan houden op de pro blemen, die het coördineren van twee onderwijssystemen voor het onderwijzend perso neel oplevert. VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van Voor schoten heeft de voorzitter van de Raad van State ver zocht het besluit van Gedeputeerde Staten ten aanzien van het woonwagengezin Van de Werf op te schorten. Dit verzoek hangt samen met de beslissing van de ge meenteraad om in beroep te gaan tegen het besluit van G.S. dat de gemeente Voorschoten verplichtte een standplaats in te richten voor het woonwagengezin. Gewoonlijk heeft een beroep bij de kroon geen 'schorsen de' werking, wat in de praktijk wil zeggen dat het besluit uitgevoerd moet worden ook al gaat een gemeentebestuur in beroep. Een beroepsprocedure bij de Kroon is meestal een kwestie van 'jaren'. Wel bestaat de mogelijkheid om de voorzitter van de Raad van State te vragen een schorsende werking aan het beroep toe te kennen. Inwilliging van het verzoek van de gemeente Voorschoten betekent voor het gezin Van de Werf dat zij haar staanplaats in Voorschoten pas zou krijgen wanneer de Kroon (over een aantal jaren) de beslissing van Gedeputeerde Staten goedkeurt. De zaak wordt op 6 mei in behandeling genomen. LISSE Tijdens een bij< komst op de Keukenhof donderdag 1 mei zal door Cees Messemaker kweekte tulp officiéél doop gehouden worden van een naam worden vi zien door de Deen Jens B (van het succesvolle H duo Bang en Olufsen) De 45-jarige Jens Bang beh de in 1959 zijn titel als ele< nisch ingenieur aan de Ti nische Hogeschool in hagen. Na een verdere sti in de Verenigde Staten sinds 1963 werkzaam als nager 'product planning', bepaalt het 'gezicht' firma die veelal stereo- en deoapparatuur vervaal Zijn ontwerpen worden j bijzonder beschouwd, dat aantal ervan deel uitma van het New Yorkse 'Muse of Modern Art'. Centrum centraal op politiek café VOORSCHOTEN Werkgroep Politiek C Voorschoten organiseert maandag 28 april een bije komst waarin het o dorpscentrum centraal staan. Voor de discussie zijn verse lende politici en middens ders uitgenodigd. Aan de komen ondermeer de on< werpen dorpsgezicht, wc en werkgelegenheid en functies van markt, midt stand en horeca. Het gebeui vindt plaats in de stal van I jongerencentrum De Lira hoeve en begint om 20.00 u Noordwijker- houtse hoofd onderwijzer neemt afscheid NOORDWIJKERHOUT Leerlingen, personeel en dercommissie van de Nooi wijkerhoutse 'Irenescho nemen zaterdag 3 mei scheid van hoof dondert* J\ zer F. Feenstra. De h< k Feenstra is de afgelopen jaar werkzaam geweest a y de basisschool en veria deze omdat hij de pensioeF gerechtigde leeftijd heelt t reikt. In zijn 42-jarige onderwijscj rière heeft de onderwijzen! gegeven in Haarlem, Hoofl dorp, Kollum, Groningen, £- terdam en IJmuiden. In 4 Ireneschool aan de Noord wij In kerhoutse Viaductweg worii R zaterdag 3 mei van 15.00 16.30 uur een receptie gegev«|b< voor de hoofdonderwijzer. KATWIJK In de Openbare bibliotheek in Katwijl heeft wethouder J. J. van Oosten gistermiddag de tentoonstel ling „Wadden duinen Delta" geopend. In het bijzijn van afgevaardigden van veel instanties die met deze gebie den te maken hebben noemde wethouder Van Oosten de kuststreek van Nederland een rijk maar kwetsbaar gebied. Daarmee vatte hij het motto van de tentoonstelling nauw gezet samen. Katwijk is de eerste van de tien bollenstreekgemeenten, die deze tentoonstelling, die door het S.O.B. (samenwer- kings verband binnen de Bol lenstreek) georganiseerd wordt, in haar midden heeft. De bedoeling van de tentoon stelling is om door fotomate riaal en informatieboekjes of aanwezige literatuur meer aandacht en een bewust staan ten opzichte van het Delta duin en Waddengebied te krijgen bij de bewoners of be zoekers van deze streken. De tentoonstelling in Katwijk loopt van 23 april tot en met 3 mei en is te bekijken tijdens de openingsuren van de biblio theek. RIJNSBURG De Rijnsburgse Oranjevereniging organi seert in verband met haar 35-jarig bestaan een jubileumcon cert op zaterdag 26 april in de Maranathakerk. Ruim 300 koorzangers en solisten zijn uitgenodigd voor het concert. Deelname is er onder meer van het bekende 'Hilttentaler' man nenkoor en het 'Herdorf' mannenkoor uit de Duitse partnerge meente Siegen. De duitse koren waarvan de leden bij Rijnsburg se particulieren worden ondergebracht, zullen een belangrijk ge deelte van het concert voor hun rekening nemen. Rijnsburg zelf wordt vertegenwoordigd door het Hervormde Kerkkoor en Jeugdkoor onder leiding van Aad Hasenoot en Jaap Star. Ten slotte is er een optreden van 'New Gospel Sound', een evangeli satiekoor dat voornamelijk eigen composities ten gehore brengt. 'Het jubileumconcert in de Maranathakerk is gratis toegankelijk. VALKENBURG Geboren: Lydia Adriana Johanna, d.v. H. Bottinga en J. de Vries. Krijna, d.v. J. H. van Egmond en D. Postmus. Edgar Willem Bernard, z.v. W. J. C. Brittijn en I. C. Wargerink. Remco, z.v. A. Schaap en G. Klein geld. Marco Ronald, z.v. R. Wiersma en N. Paauw. René, z.v. J. M. Gravekamp en G. J. Schijff, Silvia, d.v. R. de Vos en P. A. C. van den Barselaar. Overleden: Fioole geb. van de Griend, Hendrika Aartje geb. 1914. Oosterlee, Willem geb. 1902. Ondertrouwd: T. J. van Woer den en W. F. van Es. A. de Vries en M. van Drunen. R. de Winter en N. Mancic. C. Ya- rim en H. E. Korenhof. Gehuwd: H. van Vliet en A. Verbeek. T. J. van Woerden en W. F. van Es. A. de vries en M. van Drunen. P. Zwa nenburg en P. D. C. van Zon. LEIDSCHENDAM In hg, centrum 'De Schakel' in Lei v, schendam wordt woensdag r april een lezing gehouden ov v; de reclassering en alles w 0] daarmee samenhangt. Aan A bijeenkomst wordt meegr werkt door de heer J.Plate oi burg, die verbonden is lezing begint om 20.00 LEIDERDORP Met ih gang van het nieuwe schoql jaar, september 1980, een schakelcursus gegevt Deze cursus biedt de gelegf heid om de kennis van de vi de en zesde klas van de lage school op te frissen. De ci is daardoor voor velen - schakel naar het mavo-ond( ijs voor volwassenen. De Sch keicursus wordt gegeven do de dag/avond scholengemee schap "Boerhave". Hier is I vens informatie over de curs te verkrijgei.. KATWIJK Een kreaü werkkamp rondom m wordt gehouden op 9, 10 mei in de Soefitempel a Sportlaan in Katwijk aai Het werkkamp is georgan seerd door de Universel Mus Group. Opgave voor dit kw tief gebeuren moet gebeur voor 5 mei. Deelname kost gulden inclusief maaltijden slaapgelegenheid. Informal is verkrijgen onder het tel foonnummer 01718-74523. NOORDWIJKERHOUT Voor scholieren die eens ker onder elkaar willen on spannen is het vormingscci trum De Mast aan de Vlash ven 21 in Noordwijkerhout dere woensdagmiddag ope Het initiatief hiervoor is gen men door het centrum vanw ge de leemte in het huidij onderwijs wat betreft actue maatschappelijke onderwe pen. Gezelligheid staat echtf op het eerste plan. NOORDWIJKERHOUT Vormingscentrum "De Maü vertoont vrijdag 25 april film van het Amsterdafl Stadsjournaal over de politi De film geeft een beeld ov« het reilen en zeilen van de p* litie van wijkagent tot mobiel eenheid. De voorstelling b gint 's avonds om negen W en de toegangsprijs gulden vijftig.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4